Pokazuje rezultate 1 do 28 od 28

Tema: Imam jakooo puno grožđa!!??

  1. #1
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno Imam jakooo puno grožđa!!??

    Dakle, kao što sam naslov teme govori, imamo oko kuće barem 4 loze, jako su rodne, tako da imam zaista puno grožđa, što bijelog, što crnog!
    Šta da radim sa njim osim da ga jedem? Nisam neki ljubitelj vina, uopće ga ne pijem. Marmelade baš ne jedem, mogla bih napraviti teglicu,dvije, al opet mi ga ostaje puno. Mogu i kolač napravit, al opet to mi nije rješenje.
    Palo mi je na pamet napraviti acetto balsamico, tražim po internetu recept, ništa ne nalazim, osim neke strane stranice na kojoj piše da je nemoguće napraviti ga doma. Znam da je proces dug, da mora dugo ležati, no svejedno, jel zna netko kakav recept?
    Ili možda recept za neku dobru kvasinu, gustu, aromatičnu?
    Žao mi je da propada, šteta, da se razumijemo, nije to nekakva posebna vrsta grožđa, zapravo niti neznam koja je, to su one sitne bobice, ne velike
    Pomagajteee

  2. #2
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Sirup za sok?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    ja sam jela fenomenalni džem od grožđa, ali nemam recept

    to je bilo jednostavno fantastično okusom..

  4. #4
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Ja cu bubnuti sad bez veze jer upravo rjesavam istovrsni problem sa smokvom - osusi ga. Trenutno susim smokve u pecnici na 60/70 ventilirano i vrata malo odskrinuta, pa tako po 5-6 sati. Mozda moze isto za grozdje

  5. #5
    Vela avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    59

    Početno

    Prošli tjedan kupili sokovnik, još mi nije dosadilo prati sto dijelova..uglavnom dobijemo od cca. kante(10 l) grožđa-2 l bistrog soka, što se potroši tokom dana..

  6. #6
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Sirup je dobra ideja, mogla bi probati!
    Tiziana, ideja je dobra al naprosto ne volim suseno voce, nikakvo, a najmanje grozdice
    ovo sa sokovnikom je super, napravim ujutro!
    Bili mogla radit liker, Ono kil grozda,kil secera,litra rakije I na sunce?

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    285

    Početno

    moji ne piju alkohol, a isto tako imaju dosta grožđa, pa ga iskoriste za rakiju, koju kasnije prodaju. oko 50 kn/l

  8. #8
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    uh, baš ja znam raditi rakiju :D
    A i rakije imamo doma

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj fingertips prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle, kao što sam naslov teme govori, imamo oko kuće barem 4 loze, jako su rodne, tako da imam zaista puno grožđa, što bijelog, što crnog!
    Šta da radim sa njim osim da ga jedem? Nisam neki ljubitelj vina, uopće ga ne pijem. Marmelade baš ne jedem, mogla bih napraviti teglicu,dvije, al opet mi ga ostaje puno. Mogu i kolač napravit, al opet to mi nije rješenje.
    Palo mi je na pamet napraviti acetto balsamico, tražim po internetu recept, ništa ne nalazim, osim neke strane stranice na kojoj piše da je nemoguće napraviti ga doma. Znam da je proces dug, da mora dugo ležati, no svejedno, jel zna netko kakav recept?
    Ili možda recept za neku dobru kvasinu, gustu, aromatičnu?
    Žao mi je da propada, šteta, da se razumijemo, nije to nekakva posebna vrsta grožđa, zapravo niti neznam koja je, to su one sitne bobice, ne velike
    Pomagajteee
    Nije ti svako grožđe pogodno ni za vinski ocat, a kamo li za balsamico, koji se radi od posebnih sorti. Probaj prvo napraviti obični vinski ocat (pisale su cure već o tome - evo ovdje: http://forum.roda.hr/threads/58463-K...te-vinski-ocat ) Moraš imati kontroliranu octenu kulturu, pa ako ne želiš koristiti kupovni vinski ocat kao starter, pitaj cure koje doma rade ocat da ti daju malo.

    O balzamičnom octu sam našla korisnih informacija na slovenskim stranicama; ovdje: http://www.kmetija.si/Novica/tradici...o-vsak-ponosen

    Inače, čula sam dobar trik kako se dobije slatki okus octa, nalik na balsamico - u obični vinski ocat uvališ žlicu meda. Nisam još probala, ali namjeravam. Ne znam kakvi će biti rezultati jer ocat je "živ" kao i jogurt - octene gljivice rade, ali probat ću svakako.

    Recept za sirup je puno jednostavniji. Ja ga radim od kupina, ribizla, višanja... čega imam pri ruci:

    2 kg voća (otprilike)
    0,5 l vode + 1 l vode (po potrebi)
    1 kg šećera
    1 jušna žlica limunske kiseline

    Daklem, grožđe+vodu i otprilike trećinu šećera ostaviš preko noći da pusti sok, prokuhaš malo da popuca kožica, obradiš štapnim mikserom, pa propasiraš. Gustu tekućinu uvališ u veliku rajnglu, dodaš preostali šećer i po potrebi vode toliko da gustoća bude onak...sirupasta. Uvališ limuntus i zagrijavaš polako (do cca 80oC) da se šećer otopi i držiš tako desetak-petnaest minuta. Probaš da li ti se sviđa okus, pa možeš po potrebi dodati još vode-šećera-limuntusa za korekciju okusa. Grijanje ima i funkciju pasterizacije. I to ti je sva mudrost! Zafrljiš u staklene boce oprane u suđerici (najbolje su sa širokim grlom i čepom kao za staklenke) i gotovo!

    Inače, moji klinci trenutno loču sirup od kupina napravljen na isti način.

  10. #10
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Zabilježavam si ovu temu jer imam istu situaciju
    Dakle, vjerojatno će biti sirup

  11. #11
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Bi li kao starter mogla posluziti kvasina od lani, onaj talog Sta ostane?
    Ovo za aceto, slazem se da ne moze biti od bilo koje vrste grozda, moram dati tati da mi prevede taj clanak!
    Sigurno cu sirup napraviti, veceras, stavit cu malo vanilin stapica, imam I star anis! Jutros sam stavila saku grozda U smoothie,fino je! Hvala cure na idejama

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj fingertips prvotno napisa Vidi poruku
    Bi li kao starter mogla posluziti kvasina od lani, onaj talog Sta ostane?
    Ovo za aceto, slazem se da ne moze biti od bilo koje vrste grozda, moram dati tati da mi prevede taj clanak!
    Sigurno cu sirup napraviti, veceras, stavit cu malo vanilin stapica, imam I star anis! Jutros sam stavila saku grozda U smoothie,fino je! Hvala cure na idejama
    Da, to je to. Ne moraš tražiti dalje. Dobru zabavu!

  13. #13
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    još nešto, koliko ti sirupa izađe od ove količine?

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj fingertips prvotno napisa Vidi poruku
    još nešto, koliko ti sirupa izađe od ove količine?
    Od 1,5 kg kupine je izašlo malo preko 4 litre, možda 4,5.

    Teško je to procijeniti dok se pasira - ima dosta otpada kod grožđa (kožice, koštice), nema svako voće istu količinu vode u sebi itd. Imam posudu od 5 l u kojoj to radim pa gledam da mi stane u nju i radim u više navrata.

  15. #15
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    pa tako i očekujem od dosadašnjeg iskustva
    Taman smo popili onaj od višnje, sad mi treba novi. Čitala sam da ne smijem puno grožđe u makini miksat da ne smiksam koštice, jer one kao daju gorčinu.

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj fingertips prvotno napisa Vidi poruku
    pa tako i očekujem od dosadašnjeg iskustva
    Taman smo popili onaj od višnje, sad mi treba novi. Čitala sam da ne smijem puno grožđe u makini miksat da ne smiksam koštice, jer one kao daju gorčinu.
    To je istina. Ja i kupine i sve te bobice samo malo zavrtim štapnim mikserom (kao da dvaput promiješam kuhačom - doslovce 2-3 sekunde, da se satru bobice, ali ne i koštice). Uopće ih ne stavljam u multipraktik baš iz tog razloga.

  17. #17
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Puno ti hvala

  18. #18
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    imam istu situaciju i prošle sam godine našla (za sebe) idealno rješenje.
    od grožđa sam napravila sok i reducirala ga na četvrtinu. dobila sam sirup kojim sladim kolače i štavećtreba, a dodavanjem u kvasinu dobije se nešto vrlo slično accetu kojeg obožavam, pa ne govorim bezveze

  19. #19
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Pa rutvice, mogla bi podijeliti i postupak izrade s nama

  20. #20
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Rutvice molim detalje!

  21. #21
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    pardon, tek sad ovo vidim..
    postupak je ultrajednostavan: od grožđa napravim sok (mi koristimo muljaču, ali pretpostavljam da može bilo koji sokovnik poslužiti, pretprošle godine sam grožđe gazila u lavoru i bilo je "ekstra" fino ). sok stavim na laganu vatricu i kuham dok se ne reducira na četvrtinu (ako se javlja pjena, pokupim) i stavljam ga u boce prije "zapečene" u pećnici. držim ih daleko od svjetla i topline i to je to. bocu nakon otvaranja držim u frižideru iako to vjerojatno nije potrebno. stavljam ga u kolače umjesto slada i prelijevam preko stvari. kako imamo domaću kvasinu - stavljam ga i u nju da bih dobila svojevrsni balsamico...

  22. #22
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    peterlin a zakaj u sirup dodaješ vodu, mi radimo samo od čistog soka, uz dodatak šećera, pa se posle rijedi.


    rutvica ovaj tvoj sok preživi i bez šećera, kolko dugo?
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 09.09.2013. at 08:03

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    peterlin a zakaj u sirup dodaješ vodu, mi radimo samo od čistog soka, uz dodatak šećera, pa se posle rijedi.
    Ima dva razloga:

    - lakše se pasira
    - ako ne dodam vodu, sok od kupine redovito se pretvori u žele

  24. #24
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    peterlin a zakaj u sirup dodaješ vodu, mi radimo samo od čistog soka, uz dodatak šećera, pa se posle rijedi.


    rutvica ovaj tvoj sok preživi i bez šećera, kolko dugo?
    imam još bocu i pol prošlogodišnjeg, tako da godinu dana sigurno. zapravo je pun vlastitog šećera, pa ga to drži valjda. pekmez od šlliva bez šećera može sajati godinama.
    no ovaj sok je dugo kuhan (3/4 reduciran). jednom sam ga samo pasterizirala da bih sačuvala baš sok vulgaris. ni taj se nije pokvario - samo je za par dana eksplodirao tako da i danas imamo uspomenu na drvenariji (zid smo farbali)

  25. #25
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    a kolko je to dugo kuhati ?

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    a kolko je to dugo kuhati ?
    Pa piše ti - dok se količina tekućine ne smanji na četvrtinu početne količine, ako sam dobro shvatila.

  27. #27

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    472

    Početno

    A ima li netko recept za pekmez / džem od grožđa?

  28. #28
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Moj pekmez od grožđa (izabele)
    http://public.fotki.com/Beti3/izabela/

    Malo je kasno da sad tražim recept, ali propasirala sam grožđe, stavila oko pola kile šećera na tri litre pasiranog voća, jer je grožđe bilo jako slatko i kuhala dok se ne zgusne. Skidala sam pjenu čim bi se pojavila. Nije to neko dugotrajno kuhanje, čini mi se pola sata, ma odrediš po kapljici pekmeza, ako ostane okrugla kapljica kad kapneš vrući pekmez na hladan tanjurić- kuhano je.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •