Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 70 od 70

Tema: Manjak željeza

  1. #51
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Ne kužim. Za što voda?
    Daj joj ribanu/gnječenu/u komadu jabuku i posebno piti vode. Što će joj voda u jabuci?
    Baš sam zakomplicirala, a?! Ma ja sam to zamislila kao da joj napravim čašu tog soka i dajem joj kroz dan, uz obroke itd. Ma dobro, nešto ću iskombinirati.

  2. #52
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Lotta prvotno napisa Vidi poruku
    Baš sam zakomplicirala, a?! Ma ja sam to zamislila kao da joj napravim čašu tog soka i dajem joj kroz dan, uz obroke itd. Ma dobro, nešto ću iskombinirati.
    Ma ne treba to biti sok. Poslije doze željza daj djetetu da jede jabuku ili neku drugu voćku koju si odredila.
    Bitno je paziti da nije mliječni obrok valjda sat vremena prije, sat poslije, ili 2 sata, ne znam više.

  3. #53
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ma naribaš, ostaviš minutu-dvije, jabuka pusti sok i protisneš, kroz ruku, cjedilo, ručnu malu pasirku, gazu... ti pojedeš ili ga osusiš za čaj... a bebi daš sok.
    I tako svaki put friško. Slično napravim kad radim štrudl ili pitu od jabuka.

  4. #54
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Evo da ne otvaram novu temu. Dakle jučer sam vadila krvnu sliku (malo sam umorna ovih dana pa da provjerim), i nemam nedostatak željeza, ALI mi je na donjoj razini vrijednosti.
    Željezo treba biti od 8-30, meni je 9,5 i to me jako čudi jer SVAKI DAN jedem zeleno lisnato povrće, ili kelj, prokulice, blitvu, zelene salate i mišancije, rigu, brokulu...ne bježim ni od žutanjaka, vikendom obavezno klopamo jaja i cca svakih 10 dana jedem jetricu. Ciklu obožavam, jedem ju ukiseljenu ili sirovu naribanu na salatu. I skoro svaki dan pijem čaj od koprive koji je navodno dobar za željezo. Očekivala sam da će biti bar negdje pri sredini referentnih vrijednosti, a na na donjoj granici pa me zanima ima li koja ovakvih iskustva? U biti me zabrinulo što bi mi bilo s krvnom slikom da mi je prehrana drukčija...e da dr. nisam ni vidjela, samo mi je sestra dala nalaz i rekla sve je ok.

  5. #55
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Evo da ne otvaram novu temu. Dakle jučer sam vadila krvnu sliku (malo sam umorna ovih dana pa da provjerim), i nemam nedostatak željeza, ALI mi je na donjoj razini vrijednosti.
    Željezo treba biti od 8-30, meni je 9,5 i to me jako čudi jer SVAKI DAN jedem zeleno lisnato povrće, ili kelj, prokulice, blitvu, zelene salate i mišancije, rigu, brokulu...ne bježim ni od žutanjaka, vikendom obavezno klopamo jaja i cca svakih 10 dana jedem jetricu. Ciklu obožavam, jedem ju ukiseljenu ili sirovu naribanu na salatu. I skoro svaki dan pijem čaj od koprive koji je navodno dobar za željezo. Očekivala sam da će biti bar negdje pri sredini referentnih vrijednosti, a na na donjoj granici pa me zanima ima li koja ovakvih iskustva? U biti me zabrinulo što bi mi bilo s krvnom slikom da mi je prehrana drukčija...e da dr. nisam ni vidjela, samo mi je sestra dala nalaz i rekla sve je ok.
    Dodaj još c-vitamin jer resorpcija željeza iz hrane je bolja uz to.

    Čaj od koprive je super. To ti je dobro. Od drugih preparata - meni je godinama aronija pomagala (a imala sam željezo još i dosta niže). Nema spasa - kod žena u plodnim godinama menstruacije čine svoje.

    Od hrane - dodaj još slanutak ili hummus (unutra se stavi još maslinovo ulje, sezam i limun - slanutak je pun željeza, sezam i limun potpomažu apsorpciji).

    Sve pišem iz glave, bez provjere, pa nemoj zamjeriti ako štogod promašim.

    Inače - ako si nedavno imala kakvu virozu ili prehladu, željezo može kratkotrajno pokazati niže vrijednosti, ali od toga se brzo oporaviš, kao i od bolesti.

  6. #56
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Kod mene na zalost nista nista ne pomaze osim tableta.

  7. #57
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj ani4 prvotno napisa Vidi poruku
    Kod mene na zalost nista nista ne pomaze osim tableta.
    Da, dugo je to i mene patilo. Spasila me mirena. Uzalud sam nadoknađivala, kad je željezo "bježalo na drugu rupu" hehehe.... Stvarno, možda mirena nije za svakoga, ali meni je riješila upravo problem anemije, pogotovo što sam jako teško podnosila i ferrum i legofer i sve druge vrste nadomjestaka koji se uzimaju oralno.

  8. #58
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Da, i meni je tako i isto preporucaju Mirenu.

  9. #59
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Eh, teško mi je tu nešto savjetovati - ne odgovara to svakome. Iz iskustva - nikad se više ne bih vratila u vrijeme prije mirene. Meni je odlična, ali ne podnose je sve žene tako dobro kao ja.

  10. #60
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Ma da...
    Citala sam da jako puno zena niti ne znaju da je imaju, dok druge su jedva docekale da je izvade.
    Budem vidjela jos...

  11. #61
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Baš tako. Ja sam se preporodila, a forumašica Trina je pisala kako joj nije odgovarala. Nije jedina.

    Mislim da moraš napraviti pretrage - gin. će ti sve reći.

    * * *

    No, da ne uzurpiramo topic o željezu - dnevno svjetlo također pomaže. Zaboravih napisati - D vitamin isto dobro dođe za resorpciju željeza iz hrane.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Nov 2016
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    532

    Početno

    meni je jedna stara baka pricala kako je za zeljezo jako dobro napraviti 1:1 omjer meda i limuna i to uzimati na taste svako juto 1 cajnu zlicu, i ako vam odgovara 2-3x dnevno po zlicu...
    znaci 1 kg limuna s koricom nasjeckas, onako sirovog na sto sitnije komadice, čak i s stapnim mikserom sve smljet... pomijesas s 1kg meda koji ti odgovara i to trosis...

    a mozes napraviti omjer pol kg...ili jos i manje da vidis da li ti odgovara...

  13. #63
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    pa me zanima ima li koja ovakvih iskustva? U biti me zabrinulo što bi mi bilo s krvnom slikom da mi je prehrana drukčija...e da dr. nisam ni vidjela, samo mi je sestra dala nalaz i rekla sve je ok.


    evo me, godinama mi je tako
    kod mene je problem i bolest štitnjače plus jake menstruacije
    znači prehrana mi je super, neda mi se nabrajati što sve jedem i pijem ali je definitivno dobra i nije problem u tome
    žlejezo zadnje vađenje 3
    ferritin (zaliha željeza u organizmu) isto prenizak
    pijem nadomjestke i ne bavim se time ozbiljnije
    jedan dan će mi biti dosta pa ću otići hematologu da se ozbiljnije pozabavi ssa mnom

    najgore mi je što mi istarije dijete ima takve nalze
    željezo 6
    sestra kaže, ma sve je u redu, malo je niže???
    hello?
    prije dvije godine je završila na promatranju zbog malaksalosti i glavobolje, nalazi svi super...
    kad smo izlazili iz bolnice, liječnica USPUT veli, ma malo je željezo nisko (isto je bilo 5-6)
    ja sam ostala zaprepaštena, ali stvarno zaprepaštena
    zašto se manjku željeza pristupa tako ovlaš?
    mislim, ja kao laik znam da to može izazvati brojne tegobe i da NIJE to mačji kašalj
    a često dobijem feedback da to nije nikakav problem, malo željezo nisko, ma ništa, sve pet...
    za mene je to ne malo niže nego prenisko i jako sam zabrinuta
    upravo danas idemo liječniku pa ću vidjeti što i kak dalje.

  14. #64
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Zašto se pristupa ovlaš? Zato jer se žene rijetko žale. Tegle dok ne padnu.

    Zato jer žene funkcioniraju i s puno manje. Meni je najniže bilo 3, nikad nisam išla na bolovanje zbog toga. Kolegica je imala 2, nju je dr potjerala na bolovanje.

  15. #65
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Prijateljica je imala 1. 6 mjeseci bolovanja dok nije došla u kakvo takvo normalno stanje.

  16. #66
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    I ja sam imala 3,6, skužila na sistematskom, nisam se žalila
    Prvo sam tabletama dignula na 15 pa preporuka da više jedem crveno meso.
    Na kraju Mirena, isto kao peterlin.

  17. #67
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    mislim da će se informirati o mireni i možda je uzeti u obzir
    ne znam koliko ovo sad ima smisla
    stalno sam na nadomjescima, s kratkim prekidima

    nekako sam je odbacila u startu kao neprikladnu za mene, a možda uopće nije
    ta moja štitnjača me najviše plaši

    bili jutros kod liječnika, ref. vrijednost za željezo je 30-6, dakle ona je na donjoj granici
    feritin 19, a 17 je granica (isto ima obilne mejsečnice)
    ona jede crveno meso, ali povrće nikako- osim svježeg kupusa, zelene salate i kisele cikle, na sok od cikle joj se diže želudac)
    mene ipak nije umirio stav lječnika da je to ok.
    da joj na svoju ruku uzimam preparate ne želim, nisam stručna i ne mogu preuzetii tu odgovornost

    ne znam, možda brijem ali za mene takvi nalazi nisu dobri

  18. #68
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Ja sam tjedan dana bila u dnevnoj bolnici, sumnjali su da negdje krvarim. Napravili mi sve moguce pretrage, od gastroskopije, kolonoskopije, uzv svih mogucih organa.
    I sve ok. Kazu od menstruacija.
    Meni nije problem sto mi je zeljezo nisko, vec sto mi se hemoglobin ne dize. Cak i kad zeljezo dode na donju granicu, hemoglobin je jako nizak.
    I ne znaju sta da radim, pijem tablete zeljeza dok se zeljezo malo ne digne, onda pauza, pa onda opet pijem i tako u krug.

  19. #69
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    ani4, ako imaš izljeve i jaka krvarenja, onda uzmi zbilja mirenu. Nisu to kiki bomboni, to je lijek, ali ima svoj benefit. Pokušaj par mjeseci pa daj izvaditi ako vidiš da ne ide. Nemoj odmah odustati. Možda ćeš previše i osluškivati upočetku, a i nekome treba da se naviken, netko se nikad ne navikne. Vidim da imaš 5 djece , sigurno i tu trošiš energiju i zalihe, a kontracepcijska uloga mirene, koja je meni bila problematična ti ne igra ulogu.

  20. #70
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Ja ću malo pojačati vitamin C za apsorpciju, i još malo više cikle, pa bar nek bude 10.
    I slanutak je dobra ideja, jako ga volim!

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •