Stranica 21 od 49 PrviPrvi ... 11192021222331 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,001 do 1,050 od 2444

Tema: Nizak AMH, visok FSH, smanjena ovarijska rezerva: iskustva, protokoli, rezultati...

  1. #1001
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    mi gledamo stvari iz nase perspektive gdje su postupci bez puno lijekova, a posebno prirodnjaci, ipak financijski dostupni mnogima pa cak i da se ide svaki mjesec.
    po sadašnjem prijedlogu zakona , kako je i MM navela, kad se potroše dva HZZO prirodnjaka- tada ide jedna prosječna plaća po prirodnjaku...

  2. #1002

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    29

    Početno

    toliko me košta i privatno?!?

  3. #1003
    tonili avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    4,018

    Početno

    toliko me košta i privatno?!?
    Nažalost da, Dharma. Ako se zakon usvoji, prirodnjaci će se plaćati punom cijenom-ekonomskom cijenom i da, bit će to cifra gotovo kao kod privatnika.
    Samo, kod privatnika ipak najčešće možeš u postupak kada poželiš, a u bolnicama će se vejrojatno ipak i na to čekati...

  4. #1004
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Mali Mimi prvotno napisa Vidi poruku
    Samo da se nadovežem na ovaj razgovor kod niskog AMH-a svakako vrijedi pokušati kućnu radinost ali što ako ti je mužu loš spermiogram, onda vam i to pada u vodu pa su ipak dobra stvar prirodni postupci koji se rade kod nas ali ubrzo će biti srezani na 2
    Mi smo par s losim spermiogramom, zapravo. To nam je bio veci problem od mojeg niskog AMH-a.

    Sve u svemu, kod nas se svastanesto poslozilo i zavrsilo vise nego neocekivanim rezultatom.

  5. #1005

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    29

    Početno

    ima netko iskustva s učestalim cistama u postupku (već sam bila na jednoj punkciji ciste prije negativne aspiracije i sad opet imam cistu u ovom ciklusu )

  6. #1006
    sanda1977 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    1,735

    Početno

    dharma...ja sam imala ciste stalno....same su se povukle i jednom sa duphastonom....možeš s njima ići u prirodnjake ali sa stimuliranim ne...najčešće se pojavljuju zbog klomifena...kod mene bar

  7. #1007

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    29

    Početno

    hvala, i tako su mi suđeni prirodnjaci!!

    jeste čitale jučerašnji članak iz jutarnjeg o korištenju matičnih stanica jajnika za stvaranje jajnih stanica. ( http://harvardmagazine.com/2012/02/s...gs-study-finds..)
    malo proguglala temu i iako smo vjerojatno još godinama udaljeni od te priče, lijepo je znati da se neki jako pametni ljudi negdje trude za nas.
    (http://ovascience.com/ ) taj tilly forsa priču s poboljšanjem kvalitete jajnih stanica i kaže da kalorijski restriktivna dijeta pomlađuje jajne stanice i odgađa menopauzu, malo nadrealistično, ali ja ću pokušat.

  8. #1008
    mimi81 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    789

    Početno

    Stalno imam ciste u postupcima i mislim da se stvaraju od lijekova, nažalost. Ni antibaby nisu pomogle...

  9. #1009

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Cure, ciste su nuspojava povisenog fsh vrlo cesto, tako su bar meni rekli doktori (i ja sam ih znala imati). Treba uloviti dobar ciklus. Srecom to je vrsta cisti koja obicno ode s menstruacijom.

  10. #1010
    sanda1977 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    1,735

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    Cure, ciste su nuspojava povisenog fsh vrlo cesto, tako su bar meni rekli doktori (i ja sam ih znala imati). Treba uloviti dobar ciklus. Srecom to je vrsta cisti koja obicno ode s menstruacijom.
    e tako je i mani receno...

  11. #1011

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    29

    Početno

    ponovno nula js na punkciji

  12. #1012
    mari mar avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    SRCE SLAVONIJE
    Postovi
    379

    Početno

    Citiraj Dharma prvotno napisa Vidi poruku
    ponovno nula js na punkciji
    Jel to bio prirodnjak? koliko folikula?

  13. #1013

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    29

    Početno

    Citiraj mari mar prvotno napisa Vidi poruku
    Jel to bio prirodnjak? koliko folikula?
    dva folikula, prirodnjak (prošli put 4 folikula pa čorak)

    jel se događalo nekom.. po mogućnosti s happy endom

  14. #1014
    mari mar avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    SRCE SLAVONIJE
    Postovi
    379

    Početno

    da ja sam u zadnjem postupku(kbo) imala neg. aspiraciju, prirodnjak 2 folikula.......
    ali idemo dalje nadam se da ću u zg imati više sreće!
    Gdje si bila u postupku?

  15. #1015

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    29

    Početno

    Citiraj mari mar prvotno napisa Vidi poruku
    da ja sam u zadnjem postupku(kbo) imala neg. aspiraciju, prirodnjak 2 folikula.......
    ali idemo dalje nadam se da ću u zg imati više sreće!
    Gdje si bila u postupku?

    IVF Centar i o njima mogu samo sve najljepše reći.

    A jel netko zna što je to točno prazan folikul..tj. ako nije puka slučajnost (a kod mene nije, jer su obje punkcije bile negativne) što to točno znači.. ovo kaj čitam na netu je dvosmisleno-od negacije mogućnosti praznih folikula (kao stvar je reakcije odnosno odsutstva reakcije na štopericu, koje se rješava promjenom štoperice ili dvostrukom punkcijom, dakle, izvadi se jedna folikula pa ako je prazna daje se druga štoperica pa se za 36 sati radi druga punkcija) do sumnje da je ciklus anovulatoran, da su jajnici rekli da idu u invalidsku mirovinu?
    čekam da se javi neko sa iskustvom i savjetima o tome..

  16. #1016
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    dharma jesi čekirala štitnjaču i prolaktin meni je to radilo problem pretpostavljam da je više bilo zbog štitnjače, uvijek bi imala dosta praznih a 1 ili 2 j.s. dok to nisam riješila

  17. #1017
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    čitala sam da ne postoje prazni folikuli. u folikulu bi trebala biti jajna stanica-e sad je li zrela ili nezrela u trenutku aspiracije to je drugo pitanje. kod tzv oraznog folikula, prema onom što sam čitala, radi o tome da jajna stanica nije aspirirana. dakle, ljudski faktor, greška kod aspiracije...

  18. #1018
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Inesz nije to baš tako jednostavno jer ja recimo bila u 4 različite klinike i u sve 4 mi se to događalo da ima dosta praznih folikula, npr.na VV od 8-ispalo 2 j.s., kad sam dobila terapiju nešto se promijenilo nabolje nema više praznih(osim sad u prirodnjaku kad je rastao prebrzo i previše). Ja mislim da se nekako slijepe uz stijenku folikula i nemogu se ispunktirati ali mislim da nije bila greškama u svim tim doktorima pa da oni nisu odradili posao kako treba jer da se desilo jednom pa ajde može proći pod njihovu grešku ali više puta ne vjerujem

  19. #1019

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Zao mi je Dharma. Ja nisam imala iskustva s praznim folikulima ali bila je jednom takva tema i nije rijetkost... To je bilo s klomifenom ili? Jeste provjeravali estradiol u tom ciklusu?

  20. #1020

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    29

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    Zao mi je Dharma. Ja nisam imala iskustva s praznim folikulima ali bila je jednom takva tema i nije rijetkost... To je bilo s klomifenom ili? Jeste provjeravali estradiol u tom ciklusu?
    pet klomifena. nismo provjeravali estradiol. inace mi je 136 pmol/L.
    nalazi štitnjače su TSH 3,66, t3 4,9, t4 15,4, dok je prolaktin 288. bila sam kod endokrinologa koji mi je rekao da s tim vrijednostima štitnjača i prolaktin ne bi trebali raditi probleme za ovulaciju. čitala sam više-ne-znam-gdje da se u SADu zna cijela situacija popravit kada se spuste prolaktin i štitnjača iako su primarno unutar referentnih vrijednosti, tako da mi je to bilo u glavi kao smjer u kojem ću svakako pokušat ako ne bude išlo.

  21. #1021
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Citiraj Inesz prvotno napisa Vidi poruku
    čitala sam da ne postoje prazni folikuli. u folikulu bi trebala biti jajna stanica-e sad je li zrela ili nezrela u trenutku aspiracije to je drugo pitanje. kod tzv oraznog folikula, prema onom što sam čitala, radi o tome da jajna stanica nije aspirirana. dakle, ljudski faktor, greška kod aspiracije...
    ne samo to...svojedobno smo nas nekoliko dosta čitali o tome, nekakav odgovor je bio da se kromosomski loša j.s. zalijepi za stijenku folikula

  22. #1022
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Da, sjećam se, i mene je to morilo nakon neg. aspiracija. Ali, opet, na kraju je to pitanje semantike i detaljiziranja i ono emocija.. jer teško je (meni barem bilo) proći kroz neg. aspiraciju pa je možda i neka utjeha da je ipak bila neka pa makar nahero js. Ali, u stvari, iz perspektive praktičnog postupanja svejedno je jel' folikul prazan ili je s lošom jajnom stanicom slijepljenom za folikul. Nema stanice da se s njom dalje postupa i to je to - čekaj idući ciklus ili već nešto dalje. Je li bilo stanice i di se skrila onda... .filzofska rasprava, u stvari. U stvari, korisno je utoliko da se prihvati da nije "operateru negdje pobjegla", nego da ne bi bilo niti benefita da ju je takvu i ulovio.... valjda. Na VV-u su se redali ciklusi s neg. aspiracijama, a oni su znali svoj biznis... tako da nije to pitanje liječnika i igala i slično, bojim se (sve me to svojedobno morilo).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.05.2012. at 12:13

  23. #1023

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    29

    Početno

    tnx cure.

  24. #1024
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Dharma i moj TSH je bio ko i tvoj, a jesi vadila FT4 on ne bi trebao biti ispod 15?
    Ina33 lako je preć preko toga ako se radi o jednom slučaju ali kad ti se to zareda a sve fizički štima onda jednostavno kopaš i tražiš odgovor na to zašto, tako da potpuno kužim Dharmu

  25. #1025
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    I meni se redalo, a isto je, naizgled, sve fizički štimalo (do na dob, ali sve drugo OK - estradiol ok, lijepi folikul tu, predivan endometrij tu) pa i ja kužim psihološke potrebe kopanja kako i zašto - to sam i sama radila. Ali, od toga praktične vajde nema (u smislu da ne treba zgog toga mijenjat doktora jer će onaj drugi "lovat stanice" ili "imat tanji instrumentarij" ili tako nešto - o svemu sam tome razmišljala). Praktična vajda od toga je jedino držat se one stimulacije (ako takva postoji) di se događaju ipak pozitivne aspiracije (za mene su to bile ful stimulacije, u kojima bi ih onda bilo previše, nekome je možda neka drugačija terapija, drugačije tempirana punkcija itd.) ili neki bottomline - ne možemo do stanica ili teško možemo do stanica - i promišljati strategije overridea toga, ako su osobi prihvatljive (Prag, alternative MPO-u itd.).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.05.2012. at 09:54

  26. #1026
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    To jest, za mene je bilo teško to jer mi je zvučalo kao "nemam više stanica". A onda utješno - a, je, tu je, ali se biće zalijepila uz folikul. Onda opet, treća faza je - a što mi znači da je ta neka loša tu, zazlijepljena za folikul, as opposed tu da je nema. Isti đavo. To jest, kad sam shvatila da promjene nisu stila - pala giljotina - nema više stanica. Pa nije sve ovisilo o tome - jupppi, ipak su ih aspirirali. Što mi znači i 21 (apsirirana isto u jednom post-40+ IVF-u), kad od toga ništkorist. Tad sam osvijestila da su promjene - ima sve više nekvalitetnih stanica, to jest promjena ide u smislu kvalitete, a ne kvantitete.

    Za nekog mlađeg će biti ovaj dio - ima ih još kvalitetnih, ali teže ih je uloviti nego drugima, pa probajmo što više ili vrtit nešto što dokazano daje dobre embrije.

    Puno toga, gotovo pa sve ovisi ... o dobi i anamnezi. Ja sam napislaa zašto je meni to da je js tu, ali da se zalijepila u odnosu na to da je nema... na kraju dana - semantika.

  27. #1027

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    29

    Početno

    t4 =15,4

    ne znam više kaj da mislim.
    samo mi pada napamet da svaki put kad pomislim "sranje", stigne još veće. prestajem pomišlat sranje..
    nevjerojatno, al još mi nije sjela cijela priča, svakodnevno mijenjam raspoloženja, jedan dan bi odustala od cijele priče, sakrila se pod poplun i čekala da mi netko kaže just joking. drugi dan bi išla u ny pa da vidim kaj su ameri smislili, treći dan bi se preselila na more i živjela za fjaku, no stress, eko hrana i pohodila travare i energetičare, u pauzi od bosonogog hodočašćenja
    nisam baš ugodna okolini i to me brine..možda ostanem bez davatelja muških spolnih stanica ako nastavim s intervalnim treningom depre i euforije.

  28. #1028
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    Dharma, T4 i fT4 nisu isti hormoni. za trudnoću i postupak ti je bitan fT4. s TSH od 3,6 te u recimo Austriji ne bi ni pustili u postupak. optimalan TSH za začeće je ispod 2. nekima i TSH od oko 3 ne stvara probleme, ali zato je jako važno provjeriti fT4 (mora biti veći od 15).

  29. #1029
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Dharma upravo ti htjedoh odgovoriti ali vidim da je frka već sve napisala

  30. #1030
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Meni na MPO klinici nisu ni provjeravali stitnjacu, nije ih zanimala. Trazila sam sama, kod redovnog ginekologa, no ni on nije dao nista vise od TSH. Taj je ispao normalan i tu je stavljena tocka na cijelu pricu.

    Dharma, sto se Amerike tice, joj, ne razmisljaj o tome. Cjenovno ti je bolje odraditi jos preko nekoliko (tisuca) postupaka negdje u nasim krajevima. Na nasoj MPO klinici su, na moj los AMH, a prije nego sto su imali druge (normalne) rezultate testova, sugerirali su odmah donaciju jajne stanice (a i sperme, zapravo, jer imamo i dodatni problem s muske strane). Nakon sto smo pregledali i ostale hormone, prebrojali antralce itakoto, doktor se ipak odlucio na stimulaciju. Za klomifen je, na primjer, rekao da uopce ne zeli gubiti vrijeme pa je terapija trebala biti Folistim (Puregon kod nas), plus Ovidrel (nekako se slicno taj trigger zove i kod nas - Ovidrelle ili tako nekako). Sve to skupa je trebala biti inseminacija, nakon koje, u slucaju neuspjeha, bismo ipak isli na IVF, za nekih lijepih $30,000 po postupku. Inseminacija je trebala kostati oko $5000-6000 po ciklusu.

  31. #1031

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    29

    Početno

    Već sam bila kod endokrinca prije 3 tjedna i on je rekao da su to njemu ok vrijednosti koje ne bi trebale interferirati sa ovulacijom i ivfom.
    ali sam jučer, ponukana postovima, zakazala pregled za drugo mišljenje. a samo na temelju nalaza mi je drugi endokrinac rekao hipotireoza, a ni ne zna da sam u postupku mpo-a.
    američko zdravstvo je tema za sebe. ja bi dr. house-a, a vjerojatno bi dijagnostički dobila sve isto što i tu a 50 puta veći račun.
    tnx cure

  32. #1032
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    Dharma, kod nas nažalost većina i MPO-vaca i endokrinologa ne obraća pozornost na TSH ako je unutar referentnih vrijednosti, a nekim ženama to itekako stvara probleme...

  33. #1033

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    29

    Početno

    hvala. u srijedu idem kod doktora pa javim kaj on kaže.

  34. #1034
    Buba@ avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    11

    Početno

    Pozdrav ako može pomoć

    Radila sam AMH koji je 7,2 ug/L a referentne vrijednosti su od 0.5 do 2.3, malo sam prelistala ovu temu ali mo ovo puno odskače od referentnih vrijednosti.
    FSH sam takođe radila ali on je 12,71 ref vr od 3.5 do 12.5 a LH 6.12, ref vr 2.4-12.6

  35. #1035
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Bub@, kopam i tražim i našla sam ovo: AMH_ ref. vrijednosti u µg/L : 1,0-8,0 fertilna faza
    češće se izražava u pmol/L
    koji je to laboratorij i da se nisu nešto zabunili u ref. vrijednostima?

  36. #1036
    Buba@ avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    11

    Početno

    Pa nije valjda da se dešava da i u laboratoriji pogriješe,
    Na mom nalazu imaju tri referentne vrijednosti,rana folikularna faza 0.5-2.3, ovulaciona faza 0.8-2.6 i srednja lut. faza 0.5-2.3 i jedinica je µg/L.
    Obzirom da sam radila četvrti dan ciklusa predpostavljam da je to rana folikularna faza.

  37. #1037
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    S ove strane bare se obicno izrazava u ng/ml. No ako me pamcenje dobro sluzi (davno su bili dani srednje skole, uh), onda je ug/L jednako ng/ml zbog omjera jedinica i mozes svoju vrijednost potraziti u ovoj tablici:

    High (often PCOS)
    Over 3.0 ng/ml
    Normal
    Over 1.0 ng/ml
    Low Normal Range
    0.7 - 0.9 ng/ml
    Low
    0.3 - 0.6 ng/ml
    Very Low
    Less than 0.3 ng/ml



    Imas li problema s PCOS-om ili s bilo cim sto vuce na PCOS? Ako preracunas u pmol/l, onda je 51.3 (ng/ml se mnozi sa 7.14), sto je takodjer visoko i upucuje na PCOS.

    Znam da FSH/LH takodjer pokazuju PCOS probleme, ali o tome zapravo ne znam dovoljno. Ne znam tocne omjere, ali ako nije 1:1 onda upucuje na nesto. Tako nekako.
    Posljednje uređivanje od Kaae : 21.05.2012. at 23:16

  38. #1038
    Buba@ avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    11

    Početno

    Dr mi je na nalazu napisao da su jajnici sa znacima mikrocistične degeneracije, e sad sta mu je to nemam pojma, kad je rekao da su malo rupičasti uopšte nisam obraćala pažnju na to niti sam ga nešto u vezi toga pitala

  39. #1039
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Imas li redovite cikluse, ovulatorne?

  40. #1040
    Buba@ avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    11

    Početno

    Pola godine unazad dobijam u dan, znači na 30 ili 31 dan, zavisno koliko dana ima mjesec, ali uvijek 17-tog u mjesecu, ja mislim da mi je to više i psihički i da imam fobiju od 17. A kad god sam bila na pregledu vidjeo mi se folikul.

  41. #1041
    ljube avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    1,498

    Početno

    Buba@,nalaz AMH ti je u skladu s mikrocističnim jajnicima,gdje si u postupku?

  42. #1042
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Potpis na ljube. Mikroc. i polic. jajnici na AMH-testu daju rezultate preko gornje granice. Pretpostavljam da te muče dulji i relativno često anovulatorni ciklusi, FSH je već malo povećan, što nije nužno nikakva presuda. "Izazov" stimulacije takvih jajnika je da ne reagiraju previše, dok bez stimulacije ne ovuliraju (onako, ovo ti je tumačenje black-white). Previše stanica nije uvijek dobra vijest, mogu biti ciste. Moraju te stimulirati oprezno, da ne bude hiperstimulacije (ne mora se uopće nužno dogoditi). Opet, ako si visoka dob (što bi se po visokom FSH-u zaključilo) ona ipak moraju krenuti s puno ampula. Itd. Najbolje prepusti se MPO-ovcu, nadam se da si na nekom ok mjestu. Tj., prije nego što kreneš u stimulaciju, za sebe ipak prouči koji su simptomi hiperstimulacije (tad se treba javiti dr-u ako se jako nadebljaš, ne možeš piškiti itd.). Inače, čula sam i mišljenja da AMH baš u onoj dobi kad je ekstra zanimljiv (ekipa 39+) i nije toliko reprezentativan. S jedne strane nalaz je u skladu s tvojim jajnicima, s druge - to je samo jedna brojka koja ne govori nužno ništa puno. Sretno!
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.05.2012. at 09:11

  43. #1043
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Nadopuna - ako dobro onako laički ja to slažem, nalaz AMH treba čitati u kontekstu anamneze i dobi. Konkretno, premda je meni još ono ludilo, brale, taj nalaz - na granici normalne plodnosti i u četrdesetima (21 ove druge jedinice, ali FSH sličan tvome - oko 12, dob 42), ja ga čitam kao odraz nekadašnje mikrocistične strukture tih jajnika (vjerojatno bi, da sam AMH vadila u svom prime timeu, izašao izvan skale tj. bio preko gornjih vrijednosti, što ne znači ono super jer imaju i PCOS i mikroc. jajnici svojih izazova). Ta brojka samo govori o strukturi mojih jajnika i u skladu je s time da ja u dobi od 40+ dobivam na stimulaciji 21 stanicu, a u prirodnjaku nijednu. Ali, to ne govori ono - super, ja još imam jaja. Točnije, govori, ali jaja ne moraju bit nikakva "radno-upotrebljiva jaja" u smislu kvalitete.

    Dakle - odi s nalazom kod svog MPO da ti on to malo kontekstualizira. U tom smislu niti neki skroz nizak nije jao kuku, a niti neki skroz visoki ne znači ono super "I'm on the safe side", neću nikad u menopauzu.

    Kod mene promjene počinju i vidljive su po svim parametrima (TSH, izgled endoa, spottingiranje, pojačan PMS itd.), a, AMH ono - ko nekome puno mlađemu. Ne treba to čitati da sam "biološki mlada" ili tako nešto. To je samo odraz, tj. foto-slika kakav AMH takvi jajnici produciraju u "zreloj" dobi.

  44. #1044
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    E, i lesson learned za tebe - ubuduće odmah pitaj doktora prijevod svakog termina. Konkretno - "jajnici su xy sturkture" - možete li mi pojasniti što to znači, je li to normalno, što to znači za stimualciju itd. Naravno, ako si kod nekoga ko je takvog tipa da ti neće odmah presjeć' pitanje stila "da vi shvatite odgovor, morali biste prvo studirat medicinu, pa upisat staž, pa ovo pa ono, a na kraju, odgovor može znati samo Bog". Means da si kod nekog... normalnog, user-friendly. Ako si kod ovog(ih) drugih - zaboravi spiku, onda si oslonjena na forumsko laičarenje, što je bed. Tad ti je jedina strategija il' mijenjaj doktora il' bolje odšuti i ne pitaj ništa (što će ti odgovor da ti nisi studirala med., to je value add nula).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.05.2012. at 13:19

  45. #1045
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Opet, ako ti se dr čini OK, onda prihvatiš tu "cijenu". Up to you. Puno je u komunikaciji, ali nije sve.

  46. #1046

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    29

    Početno

    Bila kod drugog endokrinca, nije štitnjača, ali me uputio na zilijon novih pretraga endokrinološke naravi..

  47. #1047
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ma da se iscijediti i od ovih sto ne vole objasnjavati (na primjer ovdje). Tu su se svi moji redom navikli da ja trazim papire, brojeve, nalaze, objasnjenja... itd. Nikako ne idem doma uz recenice tipa: sve je ok, malo nije ok, evo lijek, evo nista.

  48. #1048
    kika222 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    667

    Početno

    Evo žene da vam se i ja pridružim... I ja imam nizak amh(6.3) a fsh mi je 6.6)..pcos... Do sad sam imala 2 ivf-a sa samo 1 oplođenom js koja se naravno nije primila... Taj drugi ivf je bio ovaj mjesec, a biologica mi je rekla da mogu odmah u prirodnjak, još dok su mi jajnici pod prošlomjesečnom stimulacijom. Moje pitanje glasi: jel uopće realno očekivati išta iz tog prirodnjaka, jesu li te stanice nešto bolje kvalitete? Ili lošije? Moje js najviše su se razvile do četverostaničnih i transfer je bio 3 dan ... Hvala vam...

  49. #1049
    Buba@ avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    11

    Početno

    Hvala vam na opsešnom pojašnjenju, imam 31 godinu, vidjećemo šta će reći dr kad odem sa nalazima, inače sam iz BiH, a postupak planiram raditi u Beogradu. Kod MPO dr smo otišli zbog drugog problema, muškog steriliteta, za koji sam vise bila pripremljena pitanjima, tako da sam ja totalno nespremna otišla na konsultacije i pregled i eventualno neki moj problem, obzirom da mi ovo lokalni doktori nisu nikad pomenuli ništa drugo osim endometrijum odgovara fazi ciklusa i eventualno u lijevom ili desnom ovarijumu folikul u razvoju isl. Dr je ok za komunikaciju, sve sto smo ga pitali odgovorio je realno u skladu sa dotadašnjim nalazima i mogućnostima koje oni pružaju.
    I da, kad sam već ovdje, da li je neka od vas radila OGTT test sa insulinemijama po mom nalazu ne čini mi se ni to uredu, nisam vidjela na forumu ima li ta tema ako ima nek me neko uputi da ne ometam ovde. Još jednom hvala

  50. #1050
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    kika, ako ti je AMH 6.3 u ng/ml, onda ti je visok, sto je povezano s PCOS-om. Ako ti je uz PCOS nizak, onda je to relativno rijetka kombinacija.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •