Stranica 36 od 49 PrviPrvi ... 26343536373846 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,751 do 1,800 od 2444

Tema: Nizak AMH, visok FSH, smanjena ovarijska rezerva: iskustva, protokoli, rezultati...

  1. #1751
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Poslušaj liječnike.

  2. #1752
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj zongoloni prvotno napisa Vidi poruku
    Nažalost moje želje se nisu ostvarile, 13dpt beta = 1,17.

    Idući korak je ponoviti nalaze hormona, da vidimo kako trenutno stojim sa FSH/LH. S obzirom da su me već u pola ovog postupka pripremali na opciju donirane js, ne znam što bih dalje. S jedne strane, jasno mi je da hormoni i endometrioza nisu na mojoj strani, ali s druge strane od 4 punkcije - 3 su završile sa ET. Teško mi je odustati, a opet ne želim sama sebe zavlačiti ako ne ide jer je svaki put sve teže

    Bilo kakav savjet je dobrodošao
    Sve ovisi o tome što sama želiš/što vi kao par želite i koliko su vama bitni geni. Ako si želiš povećati šanse da izađeš iz MPO-a s djetetom, svakako poslušaj liječnike i pokušaj donaciju. Ako ima šanse za posvajanje onda usmjeri energiju u to. Ako ti ništa od toga nije prihvatljivo, onda vrti postupke s vlastitim stanicama do nekog trenutka kad ćeš ti sama biti mirna da ste pokušali sve, pri čemu će od sva tri scenarija možda šanse da izađeš iz svega s djetetom biti minimalne.

    Objektivno, liječnici ti već kažu da je "sve" već odrađeno, mislim da su naši liječnici (ako si kod nas u liječenju) vrlo konzervativni oko razgovora o donaciji, a ako su je stavili na stol, onda bi ih ja shvatila ozbiljno. Ali, ti sama znaš što je za tebe i tvog muža sve, jer to ovisi o stvarima koje su vam prihvatljive.

    Sretno u svemu!

  3. #1753
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Jedino što tvoja dob još nije tako visoka. Ali, svjedno bih poslušala liječnika. Možda bih ev. pitala nekog drugog za drugo mišljenje, ali i to bih išla ciljano, ne bih išla kod MPO-ovaca koji meni izgledaju kao da su hopeful against the odds (iako im je to, dijelom, u opisu posla), potražila bih nekog realistu. Sretno, još si mlada i imaš se vremena i energije posvetiti raznim opcijama, po meni.

  4. #1754
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Zongoloni, drži se... Posvajanje, donacija-puno je sretnih ljudi koji su roditeljstvo ostvarli ovim putem. Poslušaj liječnike draga.

    Ina, vrćenje postupaka s vlastitim stanicama, za Zonoloni je riskantno. Ovo si pročitala?

    Citiraj zongoloni prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav svima, nova sam na forumu, ali već duže vrijeme posjećujem ovaj podforum, a još duže sam u ovim nesretnim vodama. Odlučila sam vam se pridružiti jer postoji puno pitanja koja me me muče, a mislim da i moje iskustvo može nekome pomoći da pronađe neke informacije.

    Ukratko:

    suprug - 1983 - oligozoospermia
    ja - 1983 - teži oblik endometrioze, sa 18. god operacija oba jajnika (tumori veličine šake, žarišta po crijevima), kada su mi izvadili većinu tkiva jajnika. Nakon toga 8 godina suspresije rada jajnika i od 2008 god prestajem piti hormone i kreće naša zajednička borba.

    Prvih par godina se sve svodilo na prirodne pokušaje, bez provjeravanja hormonske slike jer smo po procjeni doktora bili relativno mladi. Sumnje su krenule nakon što u dva navrata nisam dobila mestruaciju, a trudnoće nije bilo. Tada sam prvi puta izvadila sve relevantne hormone i rezultati su bili poražavajući. FSH 19 IU/L, AMH 1,5 pmol.

    Odabrali smo Sv. Duh i Doktora Baumana da prati naš slučaj. Dijagnoza je odmah bila da bi bilo najbolje ići na donaciju jajne stanice, ali s obzirom da smo i dalje imali ispod 30 godina, odlučili su probati doći do bolje hormonske slike da bi mogli probati koji pokušaj sa mojim js, što smo prije malo više od godinu dana i postigli. Zadnji FSH je bio 7 (LH 10,8) i tada smo krenuli u postupke.

    Ovdje bih naglasila da je moj prvotni loš nalaz vjerojatno bio toliko grozan i zbog drugih psihičkih utjecaja (istovremeno smo prolazili jako tešku osobnu situaciju koja nam nije dozovljavala da se u potpunosti posvetimo sebi).

    Naš MPO put izgleda ovako:
    2014 10mj - IVF stimulirani (24 Decapeptil, 34 Menopur, 1 Ovitrelle) - 2 (i 3 jadni) folikula - 1js - ET 5. dan 1 blastocista - beta negativna
    2014 11mj - AIH PRC - trebao je biti IVF 2 folikula, ali nije bilo embriologice taj dan i morali smo na AIH - beta negativna
    2014 12mj - AIH PRC - trebao je biti IVF, ali su pukli folikuli - beta negativna
    2015 3mj - IVF PRC - 2 js - obje TRIPLOIDNE, prekidamo postupak

    Napravili smo kariogram, i moj i suprugov nalaz su uredni. U međuvremenu se pojavio i endometriom na lijevom jajniku - koji je bio zdraviji jajnik nakon operacije. Sve punkcije su i do tada rađene na desnom jajniku.

    2015 7mj - IVF (Klomifen, Gonal 300ij, Ctd 3 amp, Ovitrelle) - 2js. ET 1 4staničnog embrija na 2 dan + Estrofem. Beta negativna

    Klomifen i Estrofem su napravili svoje - Endometrioza se naglo pogoršala. Cista na jajniku je i dalje prisutna (2-3cm), ali uz to su počeli bolovi u zdjelici, donjem dijelu leđa. Nakon 2 mjeseca na Lyndinette pilulama, dobila sam grozne bolove sa temperaturom. Procjena je da se endometrioza proširila na crijeva. Htjeli smo na IVF u PRC u 10-om mjesecu, ali na zadnjoj folikulometriji doktor je rekao da ne žele raditi postupak jer ne mogu nikako promašiti cistu. A to znači hospitalizacija, antibiotici... odgodili smo na idući mjesec.

    U međuvremenu doktor odlazi, doktorica Turudić nas priprema na opciju donacije js, doktorica Sirovec razmišlja o liječenju endometrioze. Ja razmišljam o operaciji - ali niti jedan doktor za sada nije bio za tu opciju.

    2015.11 - IVF PRC - 1js (danas). Rezultate ćemo pričekati, brine me što je PRC zadnji put dao triploidne embrije. Možemo se samo nadati da će sutra biti dobre vijesti.

  5. #1755
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj zongoloni prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav,

    da ne ponavljam dijagnozu i protokole, sve sam napisala u detalje na temi o dijagnozama:

    http://forum.roda.hr/threads/13967-S...=1#post2825489

    Ukratko, 32 god, endometrioza + visok FSH i nizak AMH (1.5 pmol). Imam pitanje za vas u sličnoj situaciji, kada su vam doktori počeli predlagati postupak sa doniranom jajnom stanicom? Ja znam da je moja dijagnoza prilično ozbiljna, ali do sada smo uvijek dobili jajnu stanicu i za sada sam imala 2 ET-a, sutra očekujem treći. Problem je što se uvijek radi o samo jednoj jajnoj stanici.
    Nama odmah, na prvim konzultacijama nakon sto su stigli moji rezultati (AMH 1.86 pmol/l, FSH 9.2, godina 34 u tom trenutku, a kod muza, u to doba, 29 godina, smanjen broj plivaca, plus jos nesto, zaboravila sam vise jer je bilo prije 4 godine). S obzirom na njegove probleme genetske prirode (moguce nepoznate mutacije) i na losu kombinaciju problema s obje strane (moja niska rezerva i doktorova pretpostavka da sam automatski low responder, njegovi jadni plivaci), predlozena je donacija embrija, cak ne ni jajne stanice. Ono sto mi je govorilo u prilog, prema doktoru jedino, bili su antralni folikuli kojih sam, u jednom jedinom odradjenom mjerenju, imala dovoljno - zaboravila sam broj, ali bilo je zadovoljavajuce na oba jajnika.

    Nakon poduzeg razmisljanja, odlucili smo u potpunosti protiv te opcije -- u slucaju da nista drugo ne upali, bili bismo isli na usvajanje, iz prilicno jednostavnog razloga: planirali smo igrati na sigurno, iliti barem sigurnije. (U SAD-u smo pa je rijec o astronomskim iznosima za IVF, a sanse su nam bile, prema doktorovim pretpostavkama, otprilike ravne nuli.)

    Doktor nam je 'dao' sest mjeseci kucne radinosti, a onda je bilo u planu pokusati inseminaciju s punom stimulacijom, za probu (tek toliko da testira mene kao ocekivanog low respondera), a nakon toga, ako uopce odreagiram, bili bismo isli na IVF, iako je on posve vjerovao da nam je jedina sansa donacija (embrija).

    Na kraju nikad nisam saznala jesam li low responder ili ne. Usprkos nikakvim prognozama, ostvarila sam dvije trudnoce iz kucne radinosti, bez ikakvih lijekova, suplemenata... icega. Druga trudnoca cak i uz full-time dojenje. Tako da, iz vlastitog iskustva, dakle nikakve statistike, s obzirom da mi je n=1, moje brojke nisu znacile ama bas nista.

    Mislim da bih na tvom mjestu potrazila drugo misljenje, a onda slusala lijecnike.

  6. #1756
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Nisam pročitala, ne razumijem koliki su tu rizici. Koji put (ma koliko to čudno zvučalo) ženama s lošim AMH-om i svojim stanicama veća je šansa da uspiju doma nego u IVF-u zato jer IVF zapravo ne donosi njima ništa više jer ne mogu koristiti njegov glavni benefit, a to je "mišić" viška jajnih stanica koji se stimulacijom dobiju. Koliko vidim, primarni problem s kojim će se zongoloni boriti je endometrioza i njeni bolovi, ne znam kakva je situacija sada, jesu li bolovi takvi da bi opravdali operaciju, tu je sto pitanja.

    Zongoloni, odi po više mišljenja na teme koje te muče, po meni. Prvo što treba raščistiti (jer ja, a koliko mi se čini niti ti, to ne razumiješ) je koliko je endometrioza ometajuća za implantaciju. Pazi da mišljenje ne pitaš (za to financijski) zainteresirane strane (svaka čast svima, ali to je neki moja opća mjera opreza), evo, na primjer: nemoj Pražane pitati koliko je to ometajuće (koji od toga žive), pitaj naše. Ako se raspituješ ima li smisla sa tvojim stanicama, po istom ključu bih stavljala veći ponder na odgovor bolničkog doktora (njemu ni iz džepa, ni u džep) nego na odgovor privatnika.. i tako.

    Ja razmišljam ovako: mlada si, šteta da se vučeš u maratonima IVF-u s vlastitim stanicama (za taj mogu prosuditi koliko je slabo šansovit i inače, a kamoli u kompliciranom slučaju), još nisi došla u fazu oko svega "i konje, ubijaju, zar ne", još imaš snage krenuti u nešto drugo, nije ošlo 5-6 godina po čekaonama, nije došlo do emotivnog i financijskog iscrpljivanja stila "svega mi je dosta", još nema svih tih "friževa".... I to treba iskoristiti. Potrebno je puno snage i mudrosti povući kočnicu na vrijeme, jako malo ljudi to uspije, čini mi se.

    Svako ima svoj put, of kors. Sretno i da se endo ne razmaše, to mi se čini glavni (fizički) problem.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.12.2015. at 09:44

  7. #1757
    zongoloni avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    77

    Početno

    Hvala vam puno svima na savjetima, puno mi to znaci, pogotovo zato sto u biti prvi puta sam se odlucila konacno o tome progovoriti s ljudima koji prolaze isto ili slicno. S jedne strane sam realna i uvijek prvenstveno dajem povjerenje znanju, ne vjerujem u cuda, znam da statisticki sa svojom dijagnozom igram lutriju. S druge strane, od istih doktora sam dobivala i oprecne (cesto i nerealne) informacije ili najgore od svega - nisam dobila nikakvu informaciju, tako da na kraju opet istrazivanje ostaje na meni. Ponekad imam osjecaj da se gubim u svemu tome.

    Istina je da jos uvijek prema nekim MPO standardima nemam puno godina, ali kako je to sve kod mene pocelo prerano, ne znam vise koliko snage imam za prolaziti sve to iznova u krug, pogotovo kada znam da kada sam u postupku nikoga nije briga sto ce biti sa mojim zdravljem ako taj postupak ne uspije. To opet ostaje na meni da sama istrazujem i vazem - a koliko god bila realna, jasno vam je sto mi je najveca zelja.

    @Kaae, tako mi je drago sto se tebi to sve tako lijepo poslozilo. No nazalost, mislim da kod mene to nije moguce da se to dogodi prirodno, ovih bezuspjesnih 7 godina pokusavanja ide k tome u prilog. Svakako cu potraziti jos misljenja, jer to je preozbiljna odluka da bih je temeljila na malom uzorku.

    U pon idem kod dr. Sirovec, pa cu vidjeti što ona kaže. Svakako ću još razmisliti kod koga bih otišla po "privatno" mišljenje, razmišljala sam o Lučingeru jer njega hvali i struka i pacijentice, navodno je prilično realan, no istina je da je on MPO doktor, ne znam vise koga bih jos pitala. Osim toga, moram vidjeti kako ću sada reagirati na novi ciklus, jer ako bolovi budu jaki, mislim da ću se prvo koncentrirati na saniranje situacije sa endometriozom (sto je i zadnja uputa od dr. Sirovec). A onda krenuti ozbiljno proucavati opciju Prag.

    Hvala vam jos jednom puno!

  8. #1758
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj zongoloni prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala vam puno svima na savjetima, puno mi to znaci, pogotovo zato sto u biti prvi puta sam se odlucila konacno o tome progovoriti s ljudima koji prolaze isto ili slicno. S jedne strane sam realna i uvijek prvenstveno dajem povjerenje znanju, ne vjerujem u cuda, znam da statisticki sa svojom dijagnozom igram lutriju. S druge strane, od istih doktora sam dobivala i oprecne (cesto i nerealne) informacije ili najgore od svega - nisam dobila nikakvu informaciju, tako da na kraju opet istrazivanje ostaje na meni. Ponekad imam osjecaj da se gubim u svemu tome.

    Istina je da jos uvijek prema nekim MPO standardima nemam puno godina, ali kako je to sve kod mene pocelo prerano, ne znam vise koliko snage imam za prolaziti sve to iznova u krug, pogotovo kada znam da kada sam u postupku nikoga nije briga sto ce biti sa mojim zdravljem ako taj postupak ne uspije. To opet ostaje na meni da sama istrazujem i vazem - a koliko god bila realna, jasno vam je sto mi je najveca zelja.

    @Kaae, tako mi je drago sto se tebi to sve tako lijepo poslozilo. No nazalost, mislim da kod mene to nije moguce da se to dogodi prirodno, ovih bezuspjesnih 7 godina pokusavanja ide k tome u prilog. Svakako cu potraziti jos misljenja, jer to je preozbiljna odluka da bih je temeljila na malom uzorku.

    U pon idem kod dr. Sirovec, pa cu vidjeti što ona kaže. Svakako ću još razmisliti kod koga bih otišla po "privatno" mišljenje, razmišljala sam o Lučingeru jer njega hvali i struka i pacijentice, navodno je prilično realan, no istina je da je on MPO doktor, ne znam vise koga bih jos pitala. Osim toga, moram vidjeti kako ću sada reagirati na novi ciklus, jer ako bolovi budu jaki, mislim da ću se prvo koncentrirati na saniranje situacije sa endometriozom (sto je i zadnja uputa od dr. Sirovec). A onda krenuti ozbiljno proucavati opciju Prag.

    Hvala vam jos jednom puno!
    Kaae nema endometriozu i nije pokušavala 7 godina, koliko se sjećam, tako da tu je bitna razlika između vas. Hoću ti reći - nije sam AMH prediktor "potpunog poraza", ali dodatni momenti (7 godina + endometrioza) otežavaju tvjou priču. Vezano za Lučija... nisam sigurna bi li njega svrstala u realiste ili entuzijaste, ja sam više Radončića doživjela kao realista, iako mi je i on koji put bio preoptimističan u procjenama. Iskreno mislim da njih njihov "line of business" malo poremeti u tome. Opet, zavisi što pitaš i kako pitaš, ako pitaš emotivno, tužno "ima li, doktore, smisla" njihov će impuls biti davat pozitivan odgovor. Ako nastupiš neemotivno, fact-based, dobit ćeš možda drugačiji odgovor. Sad vidi za što ti osobno imaš snage. Modža ti se za te procjene imaju li smisla prirodnjaci možda ti se bolje držat bolničkih dr-ova, ne znam, iako je Luči svojedobno (u dinosarsko vrijeme, kad sam se ja liječila, a on bio na Vuk Vrhovcu, meni rekao (tj. ja tako čula) da se prirodnjaci samo rade jer "mi to tražimo", da to ima malo smisla)....

    Ajde, sretno i pametno... i smireno, koliko možeš.

  9. #1759
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Privatnici, npr. nisu zainteresirane strane u donaciji pa ako nastupiš stila nisi zainteresirana za prirodnjake, razmišljaš o donaciji, pa bi htjela mišljenje i mogu li te posavjetovati - dobit ćeš "čisto mišljenje" o tome koliko endo ometa implantaciju. U moje doba (prije cca 10-15 godina) je Petrova bila the best za operiravanje i takve stvari (dr. Barišić).

  10. #1760
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    I još jedan savjet, ako ga možeš čuti kroz barijeru godina i iskustava (ja sam puno starija od tebe, davno sam sve to prolazila i dugo je trajao): nije istina da "sve se to zaboravi jednom kad itd.". Dobro odvagni u što ćeš potrošiti idućih xy godina svoga života, postoje i drugi načini, a, iz moje perspektive, zbog tvojih godina "svijet ti je na dlanu" i sve mogućnosti otvorene, još imaš snage za svašta. Iskoristi vrijeme koje imaš najbolje kako ti misliš da možeš.

  11. #1761
    zongoloni avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    77

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam pročitala, ne razumijem koliki su tu rizici. Koji put (ma koliko to čudno zvučalo) ženama s lošim AMH-om i svojim stanicama veća je šansa da uspiju doma nego u IVF-u zato jer IVF zapravo ne donosi njima ništa više jer ne mogu koristiti njegov glavni benefit, a to je "mišić" viška jajnih stanica koji se stimulacijom dobiju. Koliko vidim, primarni problem s kojim će se zongoloni boriti je endometrioza i njeni bolovi, ne znam kakva je situacija sada, jesu li bolovi takvi da bi opravdali operaciju, tu je sto pitanja.

    Zongoloni, odi po više mišljenja na teme koje te muče, po meni. Prvo što treba raščistiti (jer ja, a koliko mi se čini niti ti, to ne razumiješ) je koliko je endometrioza ometajuća za implantaciju. Pazi da mišljenje ne pitaš (za to financijski) zainteresirane strane (svaka čast svima, ali to je neki moja opća mjera opreza), evo, na primjer: nemoj Pražane pitati koliko je to ometajuće (koji od toga žive), pitaj naše. Ako se raspituješ ima li smisla sa tvojim stanicama, po istom ključu bih stavljala veći ponder na odgovor bolničkog doktora (njemu ni iz džepa, ni u džep) nego na odgovor privatnika.. i tako.

    Ja razmišljam ovako: mlada si, šteta da se vučeš u maratonima IVF-u s vlastitim stanicama (za taj mogu prosuditi koliko je slabo šansovit i inače, a kamoli u kompliciranom slučaju), još nisi došla u fazu oko svega "i konje, ubijaju, zar ne", još imaš snage krenuti u nešto drugo, nije ošlo 5-6 godina po čekaonama, nije došlo do emotivnog i financijskog iscrpljivanja stila "svega mi je dosta", još nema svih tih "friževa".... I to treba iskoristiti. Potrebno je puno snage i mudrosti povući kočnicu na vrijeme, jako malo ljudi to uspije, čini mi se.

    Svako ima svoj put, of kors. Sretno i da se endo ne razmaše, to mi se čini glavni (fizički) problem.
    Nažalost ta endometrioza je sama po sebi mnogim doktorima bauk. Do sada sam dobila informacije da ometa implataciju, ali da prema istraživanjima postupaka sa doniranom js - šansa za uspjeh je jednaka sa i bez endometrioze, sto znaci da je glavni problem ipak kvaliteta jajnih stanica, pa sad ti budi pametan koja informacija je tocna. Tako da nazalost, sto vise istrazujem to pitanje, to vise razlicitih rezultata dobivam. Svakako cu i dalje to podrucje istrazivati, jer da idem na opciju donirane js i platim tolike novce, a da ispadne da mi je sansa isto mizerna, to bi me dotuklo.

    Ja sam kao i ti jako skepticna prema privatnicima, bas zato sam i isla na kombinaciju MPO doktora koji radi i u bolnici i privatno, jer htjela sam realnu sliku, ne zbog novaca. Privatno sam dozivjela pokusaje da me sa nagovori na AIH bez ikakve provjere hormona i stanja jer eto imala sam jos "malo" godina, pa sto ne bi mi uzeli novaca (nisam nasjela, otisla sam po drugo misljenje i tada sam dobila svoj najlosiji nalaz hormona). Od druge privatnice sam dozivjela da me popljuje sto uopce pokusavam ista u HR, da u HR nitko sa mojom dijagnozom nije dobio dijete jer su nasi doktori svjetlosnim godinama iza nekih drugih. I preporuka je bila neka idem u Belgiju jer tamo rade cuda (cijena prava sitnica). Imam tih priča još, ali da ne duljim - moje iskustvo da su ovi u bolnici koliko toliko realniji od privatnih kada se radi o tezim slucajevima.

    Hvala ti jos jednom!

  12. #1762
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj zongoloni prvotno napisa Vidi poruku
    Nažalost ta endometrioza je sama po sebi mnogim doktorima bauk. Do sada sam dobila informacije da ometa implataciju, ali da prema istraživanjima postupaka sa doniranom js - šansa za uspjeh je jednaka sa i bez endometrioze, sto znaci da je glavni problem ipak kvaliteta jajnih stanica, pa sad ti budi pametan koja informacija je tocna.
    Ja bih tipovala na to da je točna ova da je stvar kvalitete js. Mislim, znam žena s endometriozama koje nisu bile bezazlene i koje su se operirale pa su ostale prirodno trudne, tako da bi se činilo da ona nije baš takav show-stopper za implantaciju.

    Ja mislim da bi ti trebala vidjet koliko imate resursa (emotivnih, novčanih, vremenskih) i probat napravit nešto drugačije. Da budem direktna - uz pretpostavku da mi je donacija i posvajanje kao rješenje OK, i da imam toliko financija, moj bi hodogram na tvom mjestu bio možda ovaj: pokušaj donacije , pa ako ne ide posvajanje, ne bih se još puno "pacala" u prirodnjacima. Sve od toga će biti skoro pa jednako emotivno emotivno izazovno (posvajanje većina ljudi kažu da je i teže, jer si u situaciji marketirat sebe, a u IVF-u "samo legneš na stol"), pa dok imaš još snage, dok te nije IVF u potpunosti prožvakao... probaj nešto drugo, ne znam.

    Radi se o tebi, što ti je prispodobivije. (Emotivno) je sasvim legitimno i vrtit prirodnjake, ali kako pitaš za što su objektivno najveće šanse, moje razmišljanje je ovo. Puno sreće!!!

  13. #1763
    zongoloni avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    77

    Početno

    Hvala ti za info o Lučinger - Radončić, jer najviše misljenja pronalazim od ljudi koji nisu u ovoj situaciji ili su uspjeli, pa nisu toliko realni. Sve cu ih odvagnuti pa vidjeti, bez brige ja sam jako realna, pogotovo kada razgovaram s doktorima. Nazalost 15 godina iskustva s njima je napravilo svoje, koliko god ja jesam mladja ipak ja tu dijagnozu zivim od 18-te, nazalost pitanje trudnoce je zbog okolnosti bilo tek od 26-te.

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    I još jedan savjet, ako ga možeš čuti kroz barijeru godina i iskustava (ja sam puno starija od tebe, davno sam sve to prolazila i dugo je trajao): nije istina da "sve se to zaboravi jednom kad itd.". Dobro odvagni u što ćeš potrošiti idućih xy godina svoga života, postoje i drugi načini, a, iz moje perspektive, zbog tvojih godina "svijet ti je na dlanu" i sve mogućnosti otvorene, još imaš snage za svašta. Iskoristi vrijeme koje imaš najbolje kako ti misliš da možeš.
    U potpunosti se slazem s tobom i drago mi je da si to napisala, jer ponekad imam osjecaj da i pritisak okoline je takav da moram uspjeti pod svaku cijenu, a cinjenica je da uz sve to sto prolazimo, MORAMO zivjeti, MORAMO raditi, moramo biti NORMALNI. A sto vise gazis u te MPO vode, to si manje normalan, gubis doticaj sa ljudima, gubis normalan ritam, gubis sebe. Tako da taj savjet cu si uvijek vrtiti po glavi kada god dodjem pred zid odluke.

  14. #1764
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj zongoloni prvotno napisa Vidi poruku
    U potpunosti se slazem s tobom i drago mi je da si to napisala, jer ponekad imam osjecaj da i pritisak okoline je takav da moram uspjeti pod svaku cijenu, a cinjenica je da uz sve to sto prolazimo, MORAMO zivjeti, MORAMO raditi, moramo biti NORMALNI. A sto vise gazis u te MPO vode, to si manje normalan, gubis doticaj sa ljudima, gubis normalan ritam, gubis sebe. Tako da taj savjet cu si uvijek vrtiti po glavi kada god dodjem pred zid odluke.
    X. IVF nosi sa sobom veliki oportunitetni trošak, uspjela-ne uspjela, pogotovo ako traje dugo (a u Hrvatskoj, baš zbog patrijarhalnog društva i mentalnog sklopa "sve će žene biti majke", uglavnom traje dugo). Imaš odgovornost i prema sebi i svom životu.... na kraju dana, želiš li se sjećati čekaonica, čekanja na bete itd. Jes, jes, može se na to gledati i kao na "badge of honour" tj. "epolete na uniformi", ali, ako se već boriš.. biraj bitku s relativno dobrim postotkom šansi da se pozitivno izvojuje. Kao vojnik-vojniku, želim ti hrabro srce i uspjeh, ma kako ga definirala i ma na što se odlučila, svaka je odluka OK, ali neka bude svjesna!
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.12.2015. at 10:38

  15. #1765
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj zongoloni prvotno napisa Vidi poruku
    @Kaae, tako mi je drago sto se tebi to sve tako lijepo poslozilo. No nazalost, mislim da kod mene to nije moguce da se to dogodi prirodno, ovih bezuspjesnih 7 godina pokusavanja ide k tome u prilog. Svakako cu potraziti jos misljenja, jer to je preozbiljna odluka da bih je temeljila na malom uzorku.
    Da, moj je primjer tu samo zbog otpisa (odnosno savjetovanja donacije embrija) na temelju AMH/FSH/godina, i to od strane nekoga tko je samo tako mogao odsetati s $30,000 za vrlo malo truda. Odnosno, samo sam htjela da ide u prilog savjetu za drugo i trece misljenje.

  16. #1766
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Da, moj je primjer tu samo zbog otpisa (odnosno savjetovanja donacije embrija) na temelju AMH/FSH/godina, i to od strane nekoga tko je samo tako mogao odsetati s $30,000 za vrlo malo truda. Odnosno, samo sam htjela da ide u prilog savjetu za drugo i trece misljenje.
    Mislim da se tu radi prvenstveno o specifičnostima različitih zdravstvenih sustava.

    Čisto ako ljudi nisu skužili, taj je savjet Kaae dobila u SAD gdje živi.

    Kod nas se savjet za donaciju u pravilu da prekasno isto iz specifičnosti zdravstvenog sustava (ta se usluga tu ne može dobiti, ni naplatiti pa se pacijenti često nastoje tu zadržati prvo sve laganini, a mislim da je cijelo kulurološko okružje takvo da se to ipak ne nudi tek tako (razlozi gena, koji možda nisu toliko važni u američkom melting potu).

    Znači, ta dva sustava ne mogu biti udaljenija u svojim postavkama, a po ovom topicu 99% žena pita za RH sustav koji će, po meni, prije prekasno otpisati, nego prerano.

    I dalje, koliko shvaćam, stoji to da žene s malim AMH imaju vrlo male šanse zatrudnit u IVF-u s tom jednom vlastitom stanicom koju će dobiti po ciklusu iz razloga što će tu jednu dobiti i doma, pa ako si mogu mjeriti LH i ako je s muževljeve strane sve OK, koji je value add odlaska u bolnicu (tako si ti, Kaae).

    Također, šansa za zatrudnjivanje se, bez obzira na AMH, umanjuje s brojem pokušaja (nije samo AMH ključan, vrlo je važna i anamneza (trajanje neplodnosti) i to svaki ozbiljni kalkulator uzima u obzir - znači, uvjetno rečeno, lakši je, ako je sve drugo isto, slučaj žene koja prvi put dođe dr-u jer tipa pokušava pola godine-godinu, nego žena koja pokušava xy godina pa ne uspijeva, a još i endometrioza.

    I naravno, uvijek ima iznimaka od pravila, ali.... načelno je ovo pravilo.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.12.2015. at 17:52

  17. #1767

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    145

    Početno

    zoongoloni, ja sam isto low responder. Niski AMH je pokazatelj koliko jajnih stanica ćeš dobiti stimulacijom, ali ne i da li možeš zatrudnjeti. Cure su gore već i rekle, da je sa dobrim spermiogramom za low respondere najnormalnije da zatrudne doma, a evo i primjera koji pokazuje trudnoće u žena sa izrazito niskim AMH-om, ali dobrim spermiogramom:
    http://www.fertilitycare.net/documents/Boyle-AMH.pdf
    Kad suprug ima loš spermiogram i teže je ostati trudan prirodno onda se jajna stanica punktira da se oplodi.
    Isto tako problem je i FSH koji je 19, a to je duplo više od gornje granice referentnog intervala, koji je mislim oko 8-9, ali ni to ne znači da ne možeš ostati trudna svojom jajnom stanicom. FSH se mjenja i ako pikiraš dobre mjesece sa FSH-om 7 kao što je to bio slučaj, jajna stanica će biti bolja jer manji FSH = bolja kvaliteta jajne stanice.
    Ne mogu ti reći ni savjetovati što da uradiš jer to je samo tvoja odluka temeljena na odgovoru na pitanje da li sam pokušala sve što sam mogla i mogu mirno reći da jednostavno nije išlo.
    Što se tiće endimetrioze, ne mogu komentirati jer o njoj ne znam ništa.

    Cure, mene zanima kada je prekasno za donaciju jajnih stanica?
    Isto tako, svi su laki na okidaču kad je potrebno paru predložiti donaciju jajnih stanica pa me zanima zašto se nikad kod žena sa ok hormonima, ali low responderima ne predlaže donacija sperme? Radi financija možda jer bi uspješnost bila manja s obzirom da pretpostavljam da bi se u tom slučaju išlo na AIH.
    Malo me taj dio ljuti jer svi tu donaciju prihvaćaju kao najnormalniju stvar makar žena još proizvodi svoje jajne stanice, a donacija sperme samo ako suprug uopće nema spremića za oplodnju.

  18. #1768
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Vidi na topicu ceska jer kod nas to nije moguce, ovisi o ceskom zakonodavstvu, mislim da imaju dobnu granicu preko koje je ilegalno. Mislim da se ne savjetuje donacija sperme jer je puno lakse icsijem do jednog ok spermica (tehnicki, to je zzicer relativni u smislu jedan ivf jednako jedan ok spermic) nego sto je kod low responderice jos ako je u godinama do jedne kvalitetne jajne stanice...ono pa cekaj da ulovis stanicu pa da je dobar fsh da si bas uboo moment...u tom lovanju mogu otic i godine.

  19. #1769
    123beba avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Može pojašnjenje hormona vađenih 5 dc.
    AMH 6.4
    LH 4.2
    FSH 6.1
    dr. mi je više puta napomenula da mi je loša rezerva js no nisam uspjela skuziti koliko je to stvarno loše i kako protumačiti što mi znači taj amh 6.4...
    Hvala!

  20. #1770
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    123beba,
    ne znam koliko ti je godina. AMH od 6, 4 pmol/L spada u smanjenju rezervu.

    U nedavnom stimuliranom si dobilabsamo 1 stanicu?
    Možda da ti Dr na VV proba s nekim protokolom koji se primjenjuje kod niske rezerve i lošeg odgovora jajnika...
    Posljednje uređivanje od Inesz : 16.12.2015. at 08:53

  21. #1771
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Tanatana, pitala si kad je prekasno za donaciju.

    Ako misliš na zakonski definiranu gornju granicu, u Češkoj je to, ovisno o interpretaciji zakona u pojedinoj klinici, do napunjene 49. godine ili do 50.
    U Izraelu je gornja dobna granica za žene 54 godine.
    U Ukrajini nema gornje dobne granice za žene.

    A ako misliš na općeniti kapacitet žena da iznesu trudnoće bez komplikacija za majke i bebe-odgovor je tu posve jasan.

    Mlađe žene imaju bolje opće zdravlje, time su i njihove šanse za uspješno iznošenje trudnoće veće nego kod starijih žena.

  22. #1772
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    ina33 - baš te je lijepo čitati opet ovdje.......

  23. #1773
    123beba avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj Inesz prvotno napisa Vidi poruku
    123beba,
    ne znam koliko ti je godina. AMH od 6, 4 pmol/L spada u smanjenju rezervu.

    U nedavnom stimuliranom si dobilabsamo 1 stanicu?
    Možda da ti Dr na VV proba s nekim protokolom koji se primjenjuje kod niske rezerve i lošeg odgovora jajnika...
    Imam 33 godine... Jučer sam sa dr dogovorila da ćemo jedan ciklus odomiriti, a onda u veljači ići u prirodnjak da vidimo kako ću reagirati na klomifen...

  24. #1774
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    -u postu #1767 je link na NaPro Fertility Care sustav praćenja plodnosti u kojem se opisuju 3 slučaja u kojima su zatrudnile i rodile žene ekstremno niskog i vrlo niskog amh čiji partneri su imali uredne nalaze spermiograma.


    Ovdje je jedan vrlo zanimljiv znanstveni članak o izgledima za ostvarivanje trudnoće u ivf postupcima kod žena ekstremno niskog i niskog amh. Članak je osobito ohrabrujući za mlađe žene:


    Ongoing Pregnancy Rates in Women with Low and Extremely Low AMH Levels. A Multivariate Analysis of 769 Cycles

    -181 žena i 769 ivf ciklusa:

    -249 ciklusa kod žena čiji je se amh manji od 0,2 ng/ml (manji od 1, 4 pmol/L) označen kao ekstremno nizak i

    -520 ciklusa kod žena čiji je amh od 0,2 ng/ml do 1 ng/ml (od 1, 4 pmol/L do 7,14 pmol/l) označen kao nizak amh
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3868467/

    "IVF protocols

    The following treatment protocols were included: a long agonist protocol in which ovarian suppression was achieved with a mid-luteal single dose of gonadotropin-releasing hormone (GnRH) analogue (Decapeptyl depot 3.75 mg microcapsules) or a daily dose of Decapeptyl 0.1 mg (Ferring Pharmaceuticals, Israel) or with a daily nasal spray (Suprefact, 600–900 mg/day; Sanofi-(kršitelj koda)is, Thailand). Ovarian stimulation used HMG (Menogon or Menopur; Ferring Pharmaceuticals, Israel) or recombinant FSH (follitropin alpha, Gonal-F, Merck Serono or Follitropin beta, Puregon, Organon Schering Plough) 15 days after verification of complete ovarian suppression. In the antagonist protocol, ovulation induction started on day 3 of the cycle with HMG or recombinant FSH. GnRH antagonist treatment (0.25 mg/day, Cetrorelix, Cetrotide, Merck Serono or Ganirelix, Orgalutran 0.25 mg/day, Organon Schering Plough) was started when a follicle of 13 mm was present. In the flare-up protocol, daily Decapeptyl 0.1 mg was initiated on day 2 of menstruation and followed by ovarian stimulation with HMG or recombinant FSH. The initial dose of ovarian stimulation was dependent upon patient age, body mass index and prior treatment history. When three leading follicles reached 18 mm in diameter, patients received human chorionic gonadotropin (Ovitrelle 250 µg; Merck Serono). Oocyte retrieval was performed with transvaginal ultrasound-guided needle aspiration. The ongoing pregnancy rate was defined as the number of pregnancies confirmed by ultrasound scan and continued for at least 21 weeks after embryo transfer. Cycle cancellation criteria: A failure to obtain a minimum of one mature follicle (16–20 mm. This criteria was applied for all patients."

  25. #1775
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Bez da čitam link na članak, to je i neko odokativno laičko-formusko iskustvo: mlađe žene (tipa ispod 35) s niskim AMH-om će lakše ubost onu jednu kvalitetnu stanicu, dok je kombinacija godine (tipa 38+) i niskog AMH-a vrlo često put u donaciju/posvajanje (ako su žene realne i ozbiljne oko toga da ishod svega bude dijete, a ne utjeha "I did my best") ili čudo iz kućne radinosti, prije nego iz IVF-a - jer AMH govori samo o količini (malo), a godine još i o kvaliteti (malo, i to malo vjerojatno upitne kvalitete) jer IVF-u ipak treba nešto malo, ali kvalitetno, bez toga je relativno besmislen. I to ako nema ničeg drugog u priči - endometrioze, spermiograma. I zerica sreće uvijek dobro dođe.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 17.12.2015. at 14:46

  26. #1776
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Besmislen u smislu ogromnog truda, troška, emotivnih uloga, za minimalnu šansu, to želim reći.

  27. #1777
    ljube avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    1,498

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    /posvajanje (ako su žene realne i ozbiljne oko toga da ishod svega bude dijete, a ne utjeha "I did my best")
    uf.. ina33, da je to barem tako, no ishod posvojiteljskog puta na zalost nije uvijek dijete, koliko god mi bile realne i ozbiljne
    puno je okolnosti koje se ipak moraju realno sagledati, od nerada, netransparentnosti sustava, nemogucnosti da se uopce dodje u priliku biti biran i izabran kao posvojitelj...
    nije ovo ta tema, znam, no ne bih ja bas na taj nacin idealizirala put potencijalnih posvojitelja

  28. #1778
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj ljube prvotno napisa Vidi poruku
    uf.. ina33, da je to barem tako, no ishod posvojiteljskog puta na zalost nije uvijek dijete, koliko god mi bile realne i ozbiljne
    puno je okolnosti koje se ipak moraju realno sagledati, od nerada, netransparentnosti sustava, nemogucnosti da se uopce dodje u priliku biti biran i izabran kao posvojitelj...
    nije ovo ta tema, znam, no ne bih ja bas na taj nacin idealizirala put potencijalnih posvojitelja
    Apsolutno se slažem i zadnje mi je na umu idealizirati posvajanje. Željela sam reći ovo: žene, imate ograničeno vrijeme na raspolaganju, ograničene snage (posvojenje je teška, možda i teža bitka od MPO-a, kako za koga) - dobro promislite i nastojte da vam se stvari ne dogode... nego da budu vaša odluka. Znam da je sad ovo rečenica od "milijun dolara", ali to bih ja nekako htjela prenijeti ljudima, ako mogu čuti iza granice godina i različite faze u tom iskustvu. A opet, realnije je da će netko, ako digne granice onoga što mu je prihvatljivo, posvojiti (plus mora imati sreće i biti vrlo borbeni tip, čini mi se), nego da će dobiti svoje dijete s tipa AMH-om oko 1 i godinama oko 40 i još tipa 7-8 godina neuspjeha u anamnezi.... u tom smislu razmišljam.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 22.12.2015. at 16:06

  29. #1779
    zongoloni avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    77

    Početno

    Dobila sam nove nalaze - FSH 8.3, LH 4, TSH 2, Estradiol visok (>700). Ako zanemarim estradiol (koji je bio ocekivan, ali isto tako ne i najgori do sada) - ovo su najbolji nalazi koje sam do sada imala. Daleko je od bajnog, ali ako usporedim sa FSH 19 - ovo je vise nego duplo bolje.

    Odlucili smo se na jos jedan protokol sa suspresijom (Decapeptyl) jer mi suspresija u ovom trenutku moze samo pomoci. Idemo probati uhvatiti vise od jedne js.

  30. #1780
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Visoki estradiol koci fsh, tako da je upitno koliki je

  31. #1781
    zongoloni avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    77

    Početno

    Citiraj mare41 prvotno napisa Vidi poruku
    Visoki estradiol koci fsh, tako da je upitno koliki je
    Svjesna sam ja toga da su to losi nalazi, ali i dalje su to najbolji nalazi do sada (i Estradiol je bio visi na zadnjem nalazu). Nazalost, kada si sa one strane granice bilo koja vrijednost na granicite tjesi. Ne da ocekujem da ce sada se dogoditi neko cudo, ali ispucat cu jos to sto imam na umu i onda idem na druga rjesenja. Ovo je trenutno igra u produzetku utakmice...

  32. #1782

    Datum pristupanja
    May 2015
    Postovi
    21

    Početno

    drage moje
    Evo samo da prenesem svoje iskustvo ako ce ikome biti od koristi
    Sa svojih 37 god prvi put sam se obratila dr za pomoc nakon neuspjesnih prirodnih pokusaja. Pokazalo se da je muzev spermiogram katastrofa, vise se ni ne sjecam one duge rijeci iz dijagnoze, ali sve je bilo lose - od morfologije, pokretljovosti do broja. ICSI jedina opcija.
    Nakon prve stimulacije, dobijemo nula JS. Mene dr posalje na vadenje hormona, FSH 18, AMH jako nizak (ne sjecam se vise tocnog br).
    Druga stimulacija s max kolicinom gonala - 1 JS. Transfer 3. dan, nista.
    Dr mi, off the record, preporuci da pijem DHEA-u da popravim kvalitetu JS. I ja ga poslusam, no ciklusi mi se posemere pa su iskrsli jos neki dogadaji, uglavnom godinu dana nakon drugog postupka, krecem u treci.
    Jednaka kolicina gonala i bingo 2 JS. Obje oplodjene ICSIjem, na transferu 5. dan, jedna blastocista, jedna morula, obje vracene.
    Pretpostavljamo da se blastocista, a ne morula primila (nikad necemo saznati i podijelila. Danas dvije godine poslije imamo jednojajcane blizance
    Nikome nista ne sugeriram, samo hocu svima koji prolaze teske dane dati malo nade (koju sam i ja ocajnicki guglala gdje god sam stigla), nije gotovo dok nije gotovo. Evo nas, od izgubljenih slucaja do duplog blagoslova

    PS Samo da jos pripomenem da se i kod mene pri posjeti doktoru, doduse stidljivo i izmedu redova, vec pocela spominjati donacija, no.....

  33. #1783

    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    67

    Početno

    Citiraj Mapmap prvotno napisa Vidi poruku
    drage moje
    Evo samo da prenesem svoje iskustvo ako ce ikome biti od koristi
    Sa svojih 37 god prvi put sam se obratila dr za pomoc nakon neuspjesnih prirodnih pokusaja. Pokazalo se da je muzev spermiogram katastrofa, vise se ni ne sjecam one duge rijeci iz dijagnoze, ali sve je bilo lose - od morfologije, pokretljovosti do broja. ICSI jedina opcija.
    Nakon prve stimulacije, dobijemo nula JS. Mene dr posalje na vadenje hormona, FSH 18, AMH jako nizak (ne sjecam se vise tocnog br).
    Druga stimulacija s max kolicinom gonala - 1 JS. Transfer 3. dan, nista.
    Dr mi, off the record, preporuci da pijem DHEA-u da popravim kvalitetu JS. I ja ga poslusam, no ciklusi mi se posemere pa su iskrsli jos neki dogadaji, uglavnom godinu dana nakon drugog postupka, krecem u treci.
    Jednaka kolicina gonala i bingo 2 JS. Obje oplodjene ICSIjem, na transferu 5. dan, jedna blastocista, jedna morula, obje vracene.
    Pretpostavljamo da se blastocista, a ne morula primila (nikad necemo saznati i podijelila. Danas dvije godine poslije imamo jednojajcane blizance
    Nikome nista ne sugeriram, samo hocu svima koji prolaze teske dane dati malo nade (koju sam i ja ocajnicki guglala gdje god sam stigla), nije gotovo dok nije gotovo. Evo nas, od izgubljenih slucaja do duplog blagoslova

    PS Samo da jos pripomenem da se i kod mene pri posjeti doktoru, doduse stidljivo i izmedu redova, vec pocela spominjati donacija, no.....
    Kako mi je ovo dalo snage za dalje! Hvala ti sto si podijelila snama svoje iskustvo i dala nam vjetar u leda!
    Ja sam jucer saznala da mi je AMH 10.04pmol/l sa svojih 25g. Muzev spermiogram je isto tako los (37g), ne pretjerano los ali los.. Vec sam pocela padati u depresiju ,i pitati se hocu li ikad biti majka.. Bas je tesko..
    Iduci tjedan (ako budem strpljiva do tad) nosim nalaz od AMH dr Turudic, neznam kakvu ce mi sada stimulaciju dati s obzirom da mi je nizak AMH ..

  34. #1784
    zongoloni avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    77

    Početno

    evella, tvoj AMH je nizak za tvoje godine, ali to je i dalje brojka o kojoj neke od nas ovdje mozemo samo sanjati (meni je sa 29 bio 1,5pmol, a nazalost ima i puno gorih slucajeva). Što se tiče nalaza tvog supruga(oligozoospermija ako se ne varam?), to je za IVF čisto uredan nalaz AKO je kariogram supruga dobar. Nama sa takvim nalazom su rekli da bi i AIH bio prihvatljiv kada bi samnom bilo sve u redu. Iz našeg iskustva ti mogu reći da nam to nije predstavljao nikakav problem i svaki puta smo dobili oplođenu jajnu stanicu - ako je jajna stanica bila zrela. Tebi su godine na tvojoj strani tako da što se toga tiče - bez depresije, samo hrabro naprijed, vjerujem da ti se sada sve čini previše, ali korak po korak, nemoj odmah razmišljati kao da ti i ostali pokušaji nisu uspjeli. Nažalost ne polazi svima odmah sve od ruke. Ono na što trebaš obratiti pažnju je eventualno kariogram - vidim da ti je Inesz ostavila pitanje na temi vezano za spontane trudnoće (mi smo na kariogram išli tek nakon što smo dobili triploidne embrije, prije nam to nisu spominjali, ali možeš se raspitati). Sretno!

  35. #1785

    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    67

    Početno

    Citiraj zongoloni prvotno napisa Vidi poruku
    evella, tvoj AMH je nizak za tvoje godine, ali to je i dalje brojka o kojoj neke od nas ovdje mozemo samo sanjati (meni je sa 29 bio 1,5pmol, a nazalost ima i puno gorih slucajeva). Što se tiče nalaza tvog supruga(oligozoospermija ako se ne varam?), to je za IVF čisto uredan nalaz AKO je kariogram supruga dobar. Nama sa takvim nalazom su rekli da bi i AIH bio prihvatljiv kada bi samnom bilo sve u redu. Iz našeg iskustva ti mogu reći da nam to nije predstavljao nikakav problem i svaki puta smo dobili oplođenu jajnu stanicu - ako je jajna stanica bila zrela. Tebi su godine na tvojoj strani tako da što se toga tiče - bez depresije, samo hrabro naprijed, vjerujem da ti se sada sve čini previše, ali korak po korak, nemoj odmah razmišljati kao da ti i ostali pokušaji nisu uspjeli. Nažalost ne polazi svima odmah sve od ruke. Ono na što trebaš obratiti pažnju je eventualno kariogram - vidim da ti je Inesz ostavila pitanje na temi vezano za spontane trudnoće (mi smo na kariogram išli tek nakon što smo dobili triploidne embrije, prije nam to nisu spominjali, ali možeš se raspitati). Sretno!
    Znam da je moj AMH jos relativno dobar i da uvijek postoji gore od goreg... Valjda sve mi prolazimo faze u kojoj mislimo da nam je vec dosta,tako je upravo meni sada..
    Kariogram smo napravili nakon treceg spontanog, on je uredan kao i svi ostali nalazi.. Jedno smo sada otkrili da je AMH nizak.
    Koliko sam shvatila , AMH znaci da cu jedino imati malo jajnih stanica ali to nemora znaciti i da se nece oploditi? Ja bih cak pitala dr da me prebace na ICSI , zadnji put sam imala samo jednu oplodenu js od 4 i nisam pitala dali imam ja pravo reci koliko bi jajnih stanica vratila ili to odlucuje dr ? Sto se tice mene i mm ,mi bi pristali cak i na 3js..

  36. #1786
    zongoloni avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    77

    Početno

    Da, AMH znaci manje jajnih stanica - ali nema veze sa time hoce li se jajne stanice oploditi - to ovisi o kvaliteti jajnih stanica, metodi stimulacije (bitno je da jajne stanice budu zrele) i na kraju ovisno o metodi IVF-a - i o embriolozima. Nazalost na SV. Duhu daju jako malo informacija uopce o jajnim stanicama, embrijima, ja bih osobno voljela da mi daju vise informacija da mogu donjeti realnu odluku. Što se tiče toga koliko bih ih vratila - nisam sigurna da li je kod nas moguće vratiti 3 - ali to ti se ne preporuča zbog mogućnosti višeplodne trudnoće i to ako je i moguće preporučuju samo starijim ženama sa dokazanom lošijom kvalitetom stanica. Mislim da niti ne možeš birati da li bi ICSI (neka me drugi isprave ako griješim) pogotovo zato što je suprugov spermiogram ok.

    Nisam našla nigdje koje su ti vrijednosti ostalih hormona? Pretpostavljam da si vadila i hormone štitnjače s obzirom na spontane. To je sve ostalo ok?

    Za sada bih ti ja preporučila da se posvetiš sebi, da uložiš maksimalni trud u svoje zdravlje, fizičko i psihičko i probaš još jednom stimulirani/polustimulirani IVF (tu svakako poslušaj doktore s obzirom da si imala hiperstimulaciju i sa ove 4js!). I nadam se da će ti se sreća osmjehnuti pa da će biti više od jedne oplođene.

  37. #1787

    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    67

    Početno

    Citiraj zongoloni prvotno napisa Vidi poruku
    Da, AMH znaci manje jajnih stanica - ali nema veze sa time hoce li se jajne stanice oploditi - to ovisi o kvaliteti jajnih stanica, metodi stimulacije (bitno je da jajne stanice budu zrele) i na kraju ovisno o metodi IVF-a - i o embriolozima. Nazalost na SV. Duhu daju jako malo informacija uopce o jajnim stanicama, embrijima, ja bih osobno voljela da mi daju vise informacija da mogu donjeti realnu odluku. Što se tiče toga koliko bih ih vratila - nisam sigurna da li je kod nas moguće vratiti 3 - ali to ti se ne preporuča zbog mogućnosti višeplodne trudnoće i to ako je i moguće preporučuju samo starijim ženama sa dokazanom lošijom kvalitetom stanica. Mislim da niti ne možeš birati da li bi ICSI (neka me drugi isprave ako griješim) pogotovo zato što je suprugov spermiogram ok.

    Nisam našla nigdje koje su ti vrijednosti ostalih hormona? Pretpostavljam da si vadila i hormone štitnjače s obzirom na spontane. To je sve ostalo ok?

    Za sada bih ti ja preporučila da se posvetiš sebi, da uložiš maksimalni trud u svoje zdravlje, fizičko i psihičko i probaš još jednom stimulirani/polustimulirani IVF (tu svakako poslušaj doktore s obzirom da si imala hiperstimulaciju i sa ove 4js!). I nadam se da će ti se sreća osmjehnuti pa da će biti više od jedne oplođene.
    Hormoni su svi ok, evo tu cu napisati:
    FSH 3,6
    LH 5
    3 E2 89 TSH 1
    6 PROLAKTIN
    dr kaze da je sve uredu. Ja bi isto da nam daju malo vise informacija, meni obicno nakon sto pitam koliko spermica imamo odgovore,ali vjerovatno ni to nebi da ne pitam svaki put.. I onda me zivciraju kad mi u postupku kazu- "ma joj ti si mlada ,sad ces ti odmah biti trudna.." Znam da to ne misle lose,ali ja pokusavam ne razmisljati o trudnoci i onda ne zelim ni da mi kazu da mi nije problem ostati trudnom.. Od zadnjeg spontanog je proslo godinu dana, u meduvremenu smo pokusavali i prirodno i isli smo u postupke -i nista.. Tako da si uopce vise ne zelim davati nade,pocela sam biti jako tuzna kada dobijem ,pa cak se dobro isplacem.. Tako da, sto si manje nade dajem -to mi je lakse prihvatiti poraz..
    Ma ja bi tako voljela da niti jedna ne prolazi ovo sto mi prolazimo..Ali ovo je samo jos jedna borba u kojoj ce svaka od nas izaci kao pobjednica

  38. #1788

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    109

    Početno

    ZONGOLONI kako si uspjela sa FSH 19 sići na 8???? Nazalost ja se vec par ciklusa borim s visokim FSH....svi drugi nalazi su vise manje ok osim AMH koji je 8. Ali taj FSH me koči ....

  39. #1789
    zongoloni avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    77

    Početno

    Citiraj angie17 prvotno napisa Vidi poruku
    ZONGOLONI kako si uspjela sa FSH 19 sići na 8???? Nazalost ja se vec par ciklusa borim s visokim FSH....svi drugi nalazi su vise manje ok osim AMH koji je 8. Ali taj FSH me koči ....
    Moj najlosiji nalaz je radjen u najtezem periodu mog zivota gdje sam bila pod jako velikim psihickim pritiskom nevezanim za ovaj dio problema (imala sam jako tesku obiteljsku situaciju koja je zavrsila tragicno). Tada mi je dr. Bauman rekao da s obzirom na situaciju i moje godine da je više nego moguce da stres pogorsava situaciju i da je isto tako moguce da se hormonska slika s vremenom popravi. Uz to prvih godinu dana mi je doktor prepisivao raznu hormonsku terapiju - moram provjeriti stare povjesti bolesti da ti mogu reći što točno mi je dao u kojem periodu, bilo je tada raznih problema i sa gubitkom menstruacije i doktor je mijenjao terapiju prema mojim siptomima i trenutnoj krvnoj slici.

    Ona druga glavna stavka je sto nakon tragedije sam nekako stala na noge i odlucila se posvetiti konacno sebi, a ne drugima. Inace sam pobornik zdravog zivota - planinarim, bicikliram, trudim se jesti zdravo. Nakon godine dana je FSH bio 10.

    Ali isto tako moras imati na umu da mi je i Estradiol skocio jer se opet aktivirala endometrioza i zbog toga je vjerojatno FSH prividno manji nego što je. Ono što ti možeš je svakako probati poboljšati kvalitetu života i ne dozvoliti da te nešto drugo psihicki tišti, to ti može donjeti samo dobro. Sretno!

  40. #1790

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    109

    Početno

    Hvala ti na konkretnom i opsirnim odgovoru . pretpostavljam da je i meni stres u pitanju....vec sam tri ciklusa na terapiji Trisequens. Uvela sam tjelovjezbu i smokve u maslinovu ulju vidicemo ovaj ciklus hoce li biti ikakvog pomaka.

  41. #1791

    Datum pristupanja
    May 2014
    Lokacija
    Cakovec
    Postovi
    635

    Početno

    Cure imam pitanje. Kako da smanjim fsh. Prije tri god mi je bio 15.4 ove g sam ga vadila bio mi je 11 a dok je rekao da mora biti ispod 10. I dal je isti 4dc ili moze biti nizi kad se vadi 2dc? Pomagajte hvala.

  42. #1792
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Kad je FSH povišen, kao kod tebe, on varira od ciklusa do ciklusa.
    Povišeni FSH znak je da hipofiza pojačanim stvaranjem tog hormona nastoji održati funkciju jajnika čija je rezerva pri kraju ili iscrpljena.
    FSH se ne može smanjiti nekom terapijom.

    Antony, koliki ti je AMH, koliko imate problema pokusaja iza sebe, koliko transferiranih embrija?

    Bolje he radit fsh 2. Dc, Tad je niža vrijednost.
    Posljednje uređivanje od Inesz : 08.02.2016. at 13:07

  43. #1793

    Datum pristupanja
    May 2014
    Lokacija
    Cakovec
    Postovi
    635

    Početno

    Prosle g mi je amh bio 2.6 a prosli mj mi je bio 4.4 s time da sam fsh radila 4dc. Sad ga moram rediti 2dc tako su mi rekli. Imala sam 3 transfera. I da imam mutaciju pai ako sam dobro napisala.

  44. #1794
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Antony, kako FSH varira, liječnik vjerojatno nastoji uhvatiti ciklus s nižom vrijednošću. Sretno!

  45. #1795
    sara79 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    1,172

    Početno

    I meni je dr. R rekao vaditi 2 dc FSH i ostale hormone.

  46. #1796
    sara79 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    1,172

    Početno

    Citiraj antony34 prvotno napisa Vidi poruku
    Cure imam pitanje. Kako da smanjim fsh. Prije tri god mi je bio 15.4 ove g sam ga vadila bio mi je 11 a dok je rekao da mora biti ispod 10. I dal je isti 4dc ili moze biti nizi kad se vadi 2dc? Pomagajte hvala.
    antony34 jel ides negdje privatno ili preko HZZO-a na postupak??
    Pitam te jer nisam cula da u drzavnim klinikama traze takav FSH ispod 10....ako ides u drzavnu.

    4 dc je malo kasno da se vade hormoni.

  47. #1797

    Datum pristupanja
    May 2014
    Lokacija
    Cakovec
    Postovi
    635

    Početno

    U petrovoj mi je dok rekao da mora biti nizi od 10. Sad me hvata panika ako nebude nizi ode jos jedan ciklus. A igrom slucaja je bilo da sam vadila 4dc jer sam dobila za vikend. A zanima me dali dhes tablete mogu sniziti fsh. Uzimam ih nekih dva mj to mi je soc gin preporucio.

  48. #1798
    sara79 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    1,172

    Početno

    Citiraj antony34 prvotno napisa Vidi poruku
    U petrovoj mi je dok rekao da mora biti nizi od 10. Sad me hvata panika ako nebude nizi ode jos jedan ciklus. A igrom slucaja je bilo da sam vadila 4dc jer sam dobila za vikend. A zanima me dali dhes tablete mogu sniziti fsh. Uzimam ih nekih dva mj to mi je soc gin preporucio.
    Iskreno neznam dal dheas tbl.mogu sniziti fsh.
    Al znam da se prije uzimanja treba cekirati.

    Puno i svakakvih iskustava ima o dheas pa budi pod nadzorom svakako. Ja se osobno nisam usudila piti iako mi je tocno na pola u ref.vrijednosti.

  49. #1799
    spodoba avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    679

    Početno

    Citiraj antony34 prvotno napisa Vidi poruku
    U petrovoj mi je dok rekao da mora biti nizi od 10. Sad me hvata panika ako nebude nizi ode jos jedan ciklus. A igrom slucaja je bilo da sam vadila 4dc jer sam dobila za vikend. A zanima me dali dhes tablete mogu sniziti fsh. Uzimam ih nekih dva mj to mi je soc gin preporucio.
    Meni je agnus castus (iliti vitex pms free) znao snizit fsh.cak se i odnos izmedju fsh/lh poboljsao. Pila sam cijeli ciklus

  50. #1800

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    109

    Početno

    Moj FSH je 4 ciklusa povisen,od 16-19. Vise sam bila izludila...i doktorica me stavi u postupak sa FSH 16.4 ,dobili smo 6.js od toga se 2 oplodile i vracene 3.dan kao 8stanicne. Danas mi je 10.dan od transfera i moja beta je 124

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •