Stranica 1 od 49 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 2444

Tema: Nizak AMH, visok FSH, smanjena ovarijska rezerva: iskustva, protokoli, rezultati...

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno Nizak AMH, visok FSH, smanjena ovarijska rezerva: iskustva, protokoli, rezultati...

    Drage cure,
    otvaram novu temu gdje bi mi s niskim AMH/visokim FSH/smanjenom rezervom mogle razmjenjivati svoja iskustva u liječenju neplodnosti.
    Iako već postoji par tema (Kaaeina o IVF u SAD s niskim AMH, općenita tema o AMH, statistika o AMH i postupcima), čini mi se da bi nam ovakva tema mogla biti korisna da se na jednom mjestu piše o tome koji su dr. skloni pristupiti našim slučajevima, koje protokole nam predlažu i s kakvim rezultatima, alternativa i slično.

    Evo mojih iskustava.
    Visko FSH (17) i nizak AMH (1 pmol/L) su mi otkriveni prije godinu dana, s 32 godine. Ciklusi mi traju oko 24 dana.
    Od tada sam imala 1 stimulaciju Menopurom i Cetrotidom - 3 folikula = 2 js, i 1 Menopurom i Cetrotidom uz prethodnu kontracepciju (MB postupak) - 2 folikula = 2 js. U prirodnjacima hvatam stanicu u 50% slučajeva.
    Planiram isporbati Klomifenski a možda i Femarski postupak.

    Od alternativnih metoda za sada nisam koristila ništa. E da, počela sam s DHEA 50mg dnevno.

  2. #2
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    moj AMH 1,33 ng/ml
    moj fsh seta od 9-13
    smanjeni AF
    3 x ivf = slicna stimulacija, skoro isti rezultat , uvijek kratki protokol,oko 20 menopura = 5-7 folikula = 5js = 2-3 embrija vracena odlicna po ocijeni dr.

    Posljednje uređivanje od crvenkapica77 : 05.09.2011. at 10:48

  3. #3
    spodoba avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    679

    Početno

    meni je ova tema ista kao i
    AMH, godine i postupci


  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Ja sam ju spodoba zamislila kao više od pukog nabrajanja statistike...podrška u postupcima, nove ideje u tretiranju pacijenata sa smanjenom rezervom, preporuke za liječnike koji su iskusni (i voljni) truditi se oko nas više, u smislu da pokušavaju novo i iščitavaju literaturu i nova istraživanja...
    Ali naravno ako mislite da nije potrebna, slobodno ju admin ključa.

  5. #5
    spodoba avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    679

    Početno

    ok..

    imadoh dva duga protokola koji su mi ubili jajnike..
    1. put
    300IE menopura, supresija sa sprejom - 6 folikla, od toga 4JS - proslo bez fertilizacije
    2. put
    475IE menopura, supresija s sprejom, 4 folikla, 4JS - oplodjena i vracena jedna..
    po svemu sudeci je tajming za punkciju bio los..po prosudi dva lijecnika..

    od alternativnih metoda se dopingiram s DHEA vec godinu (3x25mg)
    pred postupke sam uzimala po preporuci doca L-arginin 16g, jer on valjda djeluje stmulirajuce na hormone rasta pa tako i na folikle. po mpovcu bi trebala uzimati L-arginin po shemi 6 tjedana da ga uzimam, pa onda 4 tjedna pauza i tako redom.

    wheatgrass mi je dnevno pice, ubacim i smokve. pijem vitex
    FSH mi je izmedju 6 i 12.6. tj. samo je jednom bio 12.6, obicno je ispod.
    otkad sam ubacila vitex je fsh oko 6, a i kvocijent FSH i LH se smanjio na ca. 1.4

    u buduce cu se kloniti dugog protokola kao vrag tamjana. bila sam nedavno kod dr.L na konzultaciijama i on je predlozio da najprije probamo s kratkim, dakle supresija od 1.dc i od 3dc 2-3 gonala. druga varijanta bi bio cisti klomifenski. ciklus ispred bi isla na kontracepciju zbog vodene ciste.

    jel tko probao boosting s testosteronom? mislim, dhea bi trebao malo dignuti testosteron, ali po mojoj zadnjoj hormonskoj slici mi je testosteron unatoc dhea bio nizak..oko 20...
    Posljednje uređivanje od spodoba : 05.09.2011. at 12:12

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Zašto misliš da su ti dugi protokoli ubili jajnike? Ja čitam i čitam o utjecaju stimulacija na ovarijsku rezervu i pronašla sam i tezu da ubrzavaju ulazak u menopauzu i tezu da stimulacije na to ne utječu...na jednom engleskom forumu čitala sam da su se neke njihove klinike nakon što se ispostavilo da je uspješnost kratkih protokola čak i kod low respondera lošija nego kod dugih (u % trudnoća) potpuno okrenule samo dugim protokolima za sve. Na žalost nisam sejvala linkove.

    Ja na temelju svog iskustva ne mogu ništa reći. Činjenica je da mi je FSH prije prve stimulacije u dva kontroliranja s razmakom 12 mjeseci bio svega 6, a nakon trudnoće i dojenja prva kontrola FSH je pokazala 17, pa bi mogla zaključiti i da mi je zato (zbog stimulacije) porastao. Ali ja ipak mislim da mi je to već bilo "zapisano": u standardnom dugom MB protokolu dobila sam samo 2 js, plus ciklusi mi jesu bili skraćeni i sa spottingom, a to su sve simptomi smanjivanja rezerve samo što s mojih 30g i bez prethodnih postupaka nije na to nitko obratio pažnju. Tada se AMH još nije kontrolirao.

    Koja ti je shema uzimanja DHEA? Mora li se raditi pauza tijekom prirodnih postupaka ili se pije bez obzira? Mislim da dr. L baš ne vjeruje u to...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Boosting testosteronom - nisam probala, bojim se nuspojava. Našla sam tri studije na netu koje govore o učinkovitosti ali su rađene na relativno malom uzorku, dobitak je cca 1 js više što i jest puno ako inače dobivaš 1-2, a ako dobivaš 4, hmmm.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Juče sam negdje pročitala da se kod smanjene ovarijske rezerve dugi protokol radi s prethodno korištenom kontracepcijom bez pauze, u periodu barem 3mj, pa tek onda supresija i jača stimulacija.

    Te između dvije takve jače stimulacije treba proći barem 3 (po mogućnosti 6mj), da se stanice stignu "nakupit".

  9. #9
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Ona druga tema je bila zamišljena kao postrojavanje svih nas koji imamo razloga za vadit AMH jer se pretpostavlja da je snižen, al i onih kojima bi trebao biti snižen (zbog godina) pa nije. Al ta tema je i tako ošla u kupus (iziskuje previše vremena stavit je u okvire) i super je da postoji nova tema, baš za nizak AMH, i vjerujem da će se javiti mlade ili mlađe cure koje imaju snižen AMH (ja znam jednu, nadam se da će se javit).

  10. #10

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Evo za registar:

    35god.
    AMH 1.0 pmol/L
    Antralaca 3 komada (onaj jedan se još ne zna da li je cista ili folikul)


    Menge uredne.
    FSH/LH 3:1
    Trombofilija, dobra neprokrvljenost
    Ne reagiram na Klomiće
    Posljednje uređivanje od sweety : 05.09.2011. at 12:59

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Blesavo pitanje

    Da li mi je slabija prokrvljenost zbog svih onih zbrčkanih trombofilijskih markera moglo utjecat da su jajnici "suhi" ?

    I još jedan podatak, koji do duše ne spada ovdje, homocistein je inače ref.0-12, preko 12 dr. kaže da je za terapiju Marivarinom.
    A juče sam isčitala da je nakon 8 već alarmantan za lošu prokrvljenost. Inače, ne samo u trudnoći.
    A moj je 7.5
    Posljednje uređivanje od sweety : 05.09.2011. at 13:04

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Sweety prije par godina je rikikiki imala temu tj. pitanje o povezanosti trombofilije i smanjenoj ovarijskoj rezervi na drugom forumu (Kutak), ispalo je da nema veze ili barem da se veza jednoznačno ne može utvrditi. Ja to nisam ni kontrolirala jer nisam imala indikacija (spontani ili biokemijske...), tak da ne znam.

    Mene isto zanima otkud ova smanjena rezerva - ne znam jel netko išao endokrinologu i može li se tu što istražiti. Jedan MPO dr. kaže onako izravno, tako vam je pao grah. Sažeto, rekao mi je da lijeka nema, može se probati ići u postupke ali biti svjestan da su za to šanse male - ali postoje. Male.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Kontracepcija prije stimulacije - u MB sam ju dobila iako je prof. V. mislio da bi mi bilo bolje bez nje da mi ne uspava previše ionako trome jajnike.
    Nakupljanje antralaca nije dokazana strategija ako sam dobro shvatila pročitano, ali vrijedi probat.

  14. #14
    mimi81 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    789

    Početno

    AMH 2,4; FSH 19 (06/10)
    IVF 07/10, kratki protokol (26 Menopura, 11 Decapeptyla), 2js, transfer 2 embrija, biokemijska t.
    IVF 11/10 kratki protokol (39 Menopura, 13 Decapeptyla), 3js, transfer 2 embrija, biokemijska t.
    30 g

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    mimi81, koji su vam daljnji planovi? Jesi kontrolirala FSH nakon ove zadnje stimulacije? Kakvi su stavovi u Petrovoj prema pacijenticama s ovakvom hormonskom slikom?

  16. #16
    mimi81 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    789

    Početno

    Trebala bi u postupak sad u 10mj. FSH nisam ponavljala jer me nitko nije tražio da ga ponovim. Moj mpo se ne nada previše, misli da ječudo što ja uopće dobivam js...

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Opet prava stimulacija? Btw ja sam dobivala isti broj stanica kao ti sa sličnim vrijednostima hormona.

  18. #18
    aleksandraj avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    953

    Početno

    mimi, pa kako ti to moze reci kada si oba puta ostala trudna... Jesi li gledala nalaze za trombofiliju s obzirom na dvije bikemijske

  19. #19
    mimi81 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    789

    Početno

    Da opet prava stimulacija.
    Za trombofiliju sam gledala i imam problem sa PAI pa ću u sljedećem postupku dobiti clexane.
    Mislim da je moj glavni problem endometrioza, a onda se drugo nadovezalo

  20. #20
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Moja tema je uglavnom ni o cemu jer se vrtim u krug bezveze i gubim zivce.

    Cisto statistike radi:

    33 godine
    AMH 1.14 pmol/l ili 1.86 pmol/l
    FSH 9.2

    Ostali provjereni hormoni: E2 (na 2DC) i progesteron (7DPO) - uredni. Druge mi jos nitko nije povadio, vjerojatno ni nece.

    Ciklusi valjda uredni (26-28 dana), bavim se uglavnom samodijagnostikom preko FF-a i pisanjem na trakice. Rezultati zbrcakni, ali redovito ovuliram... nekad. Valjda oko 13-og dana. Dugo sam bila na antibebi, vecinom zbog stvari nevezanih uz moju hormonalno-genetsku sliku, vec muzevu. Pogledat ce mi antralce za dva tjedna. Valjda ce biti koji, mada ne znam ni sto cu s tom informacijom.

    U postupak ne idem, barem do daljnjeg, jer ga ovdje najvjerojatnije nece raditi s ovakvom hormonalnom slikom. A ni ne znam imam li novaca za to.

    Zapravo ne znam zasto se tu javljam; valjda tek toliko da za koje stoljece mogu reci je li se, ili nije, nesto skuhalo samo od sebe.

  21. #21
    spodoba avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    679

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto misliš da su ti dugi protokoli ubili jajnike? Ja čitam i čitam o utjecaju stimulacija na ovarijsku rezervu i pronašla sam i tezu da ubrzavaju ulazak u menopauzu i tezu da stimulacije na to ne utječu...na jednom engleskom forumu čitala sam da su se neke njihove klinike nakon što se ispostavilo da je uspješnost kratkih protokola čak i kod low respondera lošija nego kod dugih (u % trudnoća) potpuno okrenule samo dugim protokolima za sve. Na žalost nisam sejvala linkove.

    Ja na temelju svog iskustva ne mogu ništa reći. Činjenica je da mi je FSH prije prve stimulacije u dva kontroliranja s razmakom 12 mjeseci bio svega 6, a nakon trudnoće i dojenja prva kontrola FSH je pokazala 17, pa bi mogla zaključiti i da mi je zato (zbog stimulacije) porastao. Ali ja ipak mislim da mi je to već bilo "zapisano": u standardnom dugom MB protokolu dobila sam samo 2 js, plus ciklusi mi jesu bili skraćeni i sa spottingom, a to su sve simptomi smanjivanja rezerve samo što s mojih 30g i bez prethodnih postupaka nije na to nitko obratio pažnju. Tada se AMH još nije kontrolirao.

    Koja ti je shema uzimanja DHEA? Mora li se raditi pauza tijekom prirodnih postupaka ili se pije bez obzira? Mislim da dr. L baš ne vjeruje u to...
    moj MPOvac je i isao na to da po kvaliteti bi dobili najbolje rezultate s dugim protokolom. ALI
    prvi put sam bila na 4 ampule, drugi put na 6 ampula. punktirano je 4js i ca 3-4 mala - koja ocito nisu ni dobila sansu da se razviju. na konzultacijama kod drugog profaća mi je rečeno da dugi protokol nije za mene jer očito kroz dugi protokol ne mogu iscrpiti sav potencijal. dr. L mi je rekao da dugi protokol obzirom na moju sliku nije zu mene.

    DHEA se uzima bez prekida.
    mada nisam imala puno stanica, zadnji put su svi folikli bili puni, prvi put je bilo 6, od toga 4JS..sto opet nije lose i pripisujem dhea i l-argininu.

    pojasnjenje za L-arginin - postoji terapija s hormonima rasta koja se moze davati, no ta terapija je vrlo skupa. po strucnjacima 16g L-arginina stimulira hormon rasta, tako da bi ta količina trebala utjecati na rad jajnika. po izjavi profaća je broj punih folikla veći nego što bi bio bez uzimanja.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Spodoba hvala na info!

    Evo link na jednu noviju studiju o utjecaju testosterona na low respondere http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20801436 (objavljena je u dobrom časpoisu pa vjerujem da nije zbrljana)

    A ovdje je pregled četiri različita istraživanja na istu temu (na žalost radi se o malim uzorcima ali zaključak je da poboljšanja postoje i da treba dalje istraživati u tom smjeru):
    http://fertstert.wordpress.com/2011/...ivf-treatment/

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Kaae ako nemate muški faktor (u smislu neke ....spermije) ne vidim zašto ne bi uspjeli u kućnoj radinosti, pogotovo što su ti ovulacije redovite. Smanjena ovarijska rezerva u našim godinama je problem kad par mora na IVF iz drugih razloga jer se ne može dobiti optimalan broj stanica koji bi jamčio brzi ili relativno brzi uspjeh (to bi bilo prema nekim istraživanjima 15-tak js).

  24. #24
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    da se ubacim-ono što stalno ponavljam-nizak amh u mlađim godinama i onaj isti takav u 40+ koji je prirodan, nije isto-eto naše mlade trudnice (28 god) s niskim amh i dobrom reakcijom na 5 menopura dnevno.
    Posljednje uređivanje od mare41 : 06.09.2011. at 11:11

  25. #25
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj mare41 prvotno napisa Vidi poruku
    da se ubacim-ono što stalno ponavljam-nizak amh u mlađim godinama i onaj isti takav u 40+ koji nije isto
    Potpis i dodatak - čak i višekratno bolji AMH, a stara koka.... ne znači da je stara koka u boljoj startnoj poziciji jer je zezaju ta pitanja kvalitete jajne stanice. Ma koliko se kvaliteta ne može izmjeriti i ja donekle razmišljam da čim je AMH manji na koji god način (što je prirodno.... tj zašto bi neka mlada žena bila u promjenama, ako joj nije fizički odrezan dio jajnika tipa bila cista, pa nisu mogli maknut bez da maknu i dio jajnika), u određenoj mjeri su tu i pitanja kvalitete (to razmišljam ne znam na temelju čega, tako da je to možda samo moje razmišljaje i filozofija).

    Ali, s dobi je taj pad ipak značajniji, koliko se god nađe i primjera za i loš AMH i lošu dob pa opet uspjeh, čuda se nađe za svako pravilo.

    Ali, nekako se iz svega što se čita o AMH-u i rezervi "iščitava" (barem ja to iščitavam) da je mlada dob ipak jedan nezanemariv plus kod procjene šansi za začeće, dok su čak i ne nešto posebno loši rezultati u smislu AMH, i FSH, ali dob 40 sasvim drugačija slika.

  26. #26
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Je, ina, točno tako, s tim da ja ne bi a priori povezivala FSH s AMH, jer upravo je AMH taj koji prije pokaže situaciju, dok je FSH još stabilan (naravno, može i ne mora). Drago mi kad nađem naše forumske dokaze da AMH nije komparabilan s kvalitetom jajnih stanica-pogotovo u mlađoj dobi, dok starija dob nosi svoj pad kvalitete, i možda i nevezano uz AMH (i opet naravno, nije tako isključivo, ). Otkud te rane smanjene ovarijske rezerve? Nažalost, ima ih jako puno, a razlozi su jako različiti-od genetike, rane prve menstruacije, vjerojatno ima puno razloga, koji nama nisu poznati, a i nekih koji još nisu otkriveni.

  27. #27
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Nismo se možda shvatile... ja sam se referencirala na moje filozofiranje oko toga da kužim kako mlada žena ima očuvan(iju) kvalitetu js ako joj je fizički odstranjen dio jajnika (zbog endo npr.), iako bi dodirko sa svojom anamnezom i kompliciranom pričom imala vjerojatno drugačije mišljenje (FSH 9 zbog odstranjenja dijela jajnika zbog endo ako se dobro sjećam, možda je i nešto stoto i još dodatnih stvari).

    Ali, ne mogu pronaći takve paralele (iako ih doktori vide, pa pokušavam i ja proniknuti u to njihovo, ono, kao promatrač) za slučaj tipa genetske preuranjene menopauze - tj. zašto bi tu slika jajnika bila drugačija od žene u dobi tipa 40.

    Ali, to su moje neke filozofije i nadam se da nisam zezla topic, ja često i površno uletim negdje s jakom retorikom i svojhim napabričenim laičkim kvazi-zaključcima ali me ovo pitanje (još) zanima...
    Posljednje uređivanje od ina33 : 06.09.2011. at 14:00

  28. #28
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    Kaae ako nemate muški faktor (u smislu neke ....spermije) ne vidim zašto ne bi uspjeli u kućnoj radinosti, pogotovo što su ti ovulacije redovite. Smanjena ovarijska rezerva u našim godinama je problem kad par mora na IVF iz drugih razloga jer se ne može dobiti optimalan broj stanica koji bi jamčio brzi ili relativno brzi uspjeh (to bi bilo prema nekim istraživanjima 15-tak js).
    Naravno da imamo i to. Lagana oligospermija, 12 mil/ml. Vecina referentnih vrijednosti smatra 20 milijuna donjom granicom, ali nasa klinika nekako misli da je to 15, tako da smo prema njima samo lagano zeznuti. Jos jedna od vrijednosti je neznantno ispod donje granice, ili sto vec, ali ni ne sjecam se sto jer doktor nije ni obracao paznju na tu stavku. Sve u svemu, doktor je rekao da nije zabrinut zbog ovoga (bilo je ocekivano zbog poluspustenog testisa), ali mene zabrinjava jer se taman fino slaze u smrdanu puzzlu.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Meni se čini da ima logike u oba načina razmišljanja. Ali ograđujem se odmah kao laik, možda sam sve krivo shvatila.

    1) Nizak AMH - povišen FSH - mlada dob - a ipak manja kvaliteta js može se povezati na način da visok FSH (barem u prvoj fazi smanjenja rezerve) djeluje na skraćivanje menstrualnog ciklusa zbog ranih ovulacija. Takav kratak put sazrijevanja js i to pod čudnim razinama spolnih hormona sigurno nije optimalan, a da ne govorimo o tome da kod ovulacije tipa 9dc teško endometrij može biti optimalno zadebljan. Kratki ciklusi su često povezani s defektom lutealne faze, spottingom itd. što je opet odraz lošije kvalitete žutog tijela tj. same js.

    2) Nizak AMH - povišen FSH - mlada dob - dobra kvaliteta js mi je isto logična jer svi ti pokazatelji mogu biti rezultat toga da se neke žene jednostavno rode s manjim brojem js od drugih, pa se ta rezerva ranije i potroši. Ali js same po sebi su "mlade" i kvalitetne kao i kod drugih žena iste dobi koje nemaju smanjenu rezervu.

    Vjerojatno dosta toga ovisi o uzrocima takvog preranog smanjenja rezerve, a to područje još nije sasvim istraženo.

    Možda je kvaka i u tome da kod maldih žena sa smanjenom rezervom js jesu kvalitetne u smislu genetskog materijala ali nemaju uvjeta da optimalno sazriju. Ako se to dvoje uopće može odvojiti. Stvarno ne znam.

    Ako je kvaliteta embrija neki neizravni pokazatelj kvalitete js onda su moje prilično OK s obzirom da pretežno imam 3. dan 8-stanične embrije. S druge strane ako su tako dobri što se ne prime

  30. #30

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    ... da pretežno imam 3. dan 8-stanične embrije.
    Ne bi htjela nešto krivo reći, jer nisam sigurna, ali sam jednom negdje pročitala da 3 dan 8 stanični embrij nije baš najsjajnija slika.
    Prebrzo duplanje ukazuje na lošu kvalitetu podjednako kao presporo duplanje. Idealna je ona famozna sredina.


    Onda ona podpitanja, da li su bili jako fragmentirani.... Kakvi su bili peti dan....
    Jeste radili kariogram?
    Posljednje uređivanje od sweety : 06.09.2011. at 15:22

  31. #31

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    8 stanica 3. dan je idealno, sweety. Kao i blastice 5. dan.

    Fragmentacije nije bilo, barem za ova dva za koja imam fotografije (nisam ih ja ocijenila lijepima nego su mi reki MPO biologica i doktor).

    Kariogram nismo radili, nije bilo potrebe za tim (ja čak svoj jesam u sklopu projekta u srednjoj školi za neko natjecanje, davno je to bilo ali bio je uredan).

  32. #32

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Za 5. dan ne znam, ne ide se na blastice s mojim brojem js koje dobivam. Jednom smo išli zbog više sile, imala sam 5. dan blasticu i morulu, s tim da te slike nisam dobila niti vidjela pa...

  33. #33
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Charlie, da, i ja se vrtim između te dvije opcije.

    Moji embriji su... nemam pojma kakvi su zapravo, jer su to tumačenja doktorskih pridjeva stila "dobar, loš, zao". Kao "dobri su"... toliko dobri da su u MB-u savjetovali vraćanje 2, ne 3. Kariogram uredan.

    Dođu do blastociste, ali sigurno to nije blastocista ono predivna kao u neke 25-godišnjakinje i sa slika fertility clinic of chicago AAA plus ited. Uglavnom slova B (u labu, koliko sam uspjela proćirit, ne da se njima ono da mi točno kažu pa pitanja-poptitanja moja itd.). Kakve su stanice - kao zrele su.

    Opet, ovi što meni izgledaju lijepi nisu mi se nakačili, moja mala mi je bila "ružna", ali to ja pojma nemam jer ne znam ocjenjivanje i jer nam to ne govore ni u MB-u (osim rijetko), uglavnom se šibaju pridjevi - dobri... Računam neka 3-4 ocjena od 1-5, sigurno nisam nikad imala 5-ticu tj. pridjev "odličan".

    Ti pridjevi koje mi čujemo (većina nas), bez obzira na sliku... to je ipak ono... posredna neka informacija... pakiranje za pacijenta, kakvi su indeed ne znamo... nego je to ono "znat će se za 14 dana". Meni su se i ti loši na kraju kačili, tako da nije sve ni u kačenju, vidi cure sa ponavjaljućim spontanima rubrika 39+.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 06.09.2011. at 15:30

  34. #34

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    8 stanica 3. dan je idealno, sweety. Kao i blastice 5. dan.

    Fragmentacije nije bilo, barem za ova dva za koja imam fotografije (nisam ih ja ocijenila lijepima nego su mi reki MPO biologica i doktor).

    Kariogram nismo radili, nije bilo potrebe za tim (ja čak svoj jesam u sklopu projekta u srednjoj školi za neko natjecanje, davno je to bilo ali bio je uredan).
    Ok, onda sam pobrkala znamenke...

  35. #35
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Zadnja tj. najgora moja "mjerenja" (najgora za omjer FSH-LH):
    41 god
    AMH 21
    FSH vršni 10,50, omjer FSH-LH 3:1

    Po ovome strogo uzevši ne bi ulazila u ovaj topic, a nema šanse da nemam smanjenu rezervu relevantnih (kvalitetnih) js, ako ništa, onda zbog dobi i ovih "prolaznih rezultata" - milijon stanica u stimulaciji (21), u maloj stimulaciji menopur-klomifen - ništa stanica, od ovih 21 sve zrele, valjda 9 embrija u blasto fazi, rezultat tri loše trudnoće.

    Kao i zbog svih normalnih popratnih simptoma vezanih za ženino razdoblje promjena - spottinzi koji prijete da se izmaknu kontroli, porast kilaže itd.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 06.09.2011. at 15:35

  36. #36
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Tj. onaj neki moj Sv. graal potrage za nekom smjernicom je "effectiveness per egg cell", moj neki smišljeni benchmark, u smislu koliko je stanica kvalitetna za dat normalnu trudnoću, a taj je očito najrelevantniji, a ima i "dobrih đaka" čak i u rubrici 43 godine, FSH 30, od 4 stanice jedna bingo. Zato je i bitan dio priče o "smanjenoj rezervi relevantnih js" i anamneza žene.... tj. nisu samo brojke i pridjevi sve.

  37. #37
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    I ispravno je ovo što onaj IVF success calculator uzima u obzir i trajanje truda za postizanja OK trudnoće kao jednu od bitnih smjernica, jer nije sve papir, a opet, sve su to ipak smjernice, nema lab pretrage "kvaliteta js" ili ta "moja" effectiveness per egg cell.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 06.09.2011. at 15:40

  38. #38

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Effectiveness per cell - sviđa mi se koncept.

    Ono što sam ja zaključila iz svega što sam do sada pročitala o smanjenoj rezervi i nakon razgovora s nekoliko MPO doktora:
    - najčešće se uzrok ne zna
    - lijeka nema
    - šanse za trudnoću bi bile još i najveće u kućnoj radinosti, naravno ako nema drugih faktora
    - uspješnost MPO je prilično mala, ali nije nula (spominje se nekih 5-10%)
    - nema usuglašenog stava kakav protokol je najbolji
    - rezultati alternativnih metoda tipa akupunkture, promjene prehrane... su u najmanju ruku nedokazani
    - terapija testosteronom i DHEA se nastavlja istraživati, mogući su pomaci

  39. #39
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    ina, i ja nabrzaka ulijećem, al aposlutni sam protivnik povezivanja kod mlađih cura AMh sa kvalitetom jajnih stanica i trudnoćom, to su dvije zasebne kategorije u toj dobi, nemaju veze jedna s drugom.
    e da, ina, ti si onaj izuzetak od 39+ koji nema smanjenu rezervu, al tu sustiže kvaliteta...
    (bez ljutnje, al toliko sam se nagledala smanjene rezerve kod mladih cura na Češkoj da se više ničemu ne čudim).

  40. #40
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    Effectiveness per cell - sviđa mi se koncept.

    Ono što sam ja zaključila iz svega što sam do sada pročitala o smanjenoj rezervi i nakon razgovora s nekoliko MPO doktora:
    - najčešće se uzrok ne zna
    - lijeka nema
    - šanse za trudnoću bi bile još i najveće u kućnoj radinosti, naravno ako nema drugih faktora
    - uspješnost MPO je prilično mala, ali nije nula (spominje se nekih 5-10%)
    - nema usuglašenog stava kakav protokol je najbolji
    - rezultati alternativnih metoda tipa akupunkture, promjene prehrane... su u najmanju ruku nedokazani
    - terapija testosteronom i DHEA se nastavlja istraživati, mogući su pomaci
    Vidjet cu najnovije komentare doktora za dva tjedna kad odem na sljedece druzenje i brojanje antralaca, ali cisto kao paralela s hrvatskim sustavom:

    - moju kliniku, u principu, ne zanima rad s low responderima, iako doktor nije bio iskljuciv za nas slucaj
    - za sad nemam njihove informacije o uspjesnosti, ali ovdje je, izgleda, opcenito puno teze naci nekoga tko bi se igrao s necim tako neizvjesnim
    - DHEA i slicno za sad nisu spominjani, osim u kontekstu voodoo magije - doktor ima jednako los/nikakav stav o progesteronu, propisanom u svrhu odrzavanja rane trudnoce
    - u mojem slucaju postoji blaga mogucnost da je do smanjene rezerve doslo zbog dvostruke ovulacije u vecini ciklusa prije nego sam otisla na antibebi; nije dokazano, ali je oduvijek postojala sumnja zbog cudnovatog trajanja menstruacija. Reproduktivac je svakako uzeo u obzir, s obzirom da nema nekog konkretnijeg objasnjenja gdje su i kako su pobjegle sve te silne jajne stanice
    - odmah ponudjena je donacija jajne stanice (a onda, zapravo, donacija embrija jer imamo skroz nekih drugih dodatnih problema s genetskim materijalom na muskoj strani)
    - za sad nam je najveca sansa kucna radinost, iako imamo blagi muski faktor (to s obzirom na cinjenicu da nas donacija, barem do daljnjeg, uopce ne zanima)
    - opcenito postoji mogucnost da ce s nama netko nesto raditi jer smo zanimljivi kao par iz razloga malo manje vezanih direktno uz IVF, a vise uz genetiku i reprodukciju opcenito

    Svakako cu javiti sto i kako dalje cim mi nesto netko kaze.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Kaae ovo s dvostrukim ovulacijama je zanimljivo...bas me zanima sto ces saznati kod doktora.

    Ja kod sebe znam jedan faktor: prva M je bila s 10 godina, sto je bar tri godine ranije od prosjeka. Ali moje rezerve nisu kao kod tri godine starije zene nego barem deset. Mama mi je usla u menopauzu nesto ranije od prosjeka (ne alarmantno ranije niti se sjecamo u kojoj tocno dobi ali ranije od svojih frendica). Ali ovo moje stanje je ipak veca devijacij od normale. Iako je pitanje bih li ju ikad identificirala da nismo imali problema sa zacecem...

  42. #42
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Moja prva je bila negdje s 11 i pol, ako se ne varam. No doktor je odmahnuo rukom na tu teoriju tj. to nije smatrao nekim znacajnim podatkom. No ni kod mene jad i bijeda od rezultata ne mogu biti povezani s tih par godina duzim menstrualnim stazem. Mama je usla u menopauzu histerektomijom, tamo negdje u 51. godini zivota. Bila je plodnija od valjda bilo koje druge zene koju znam. Opet nevazno, prema nasem reproduktivcu, jer AMH bas i nema veze s genetikom.

    Itakoto.

  43. #43
    kokos avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    73

    Početno

    Ja sam svojedobno nasla neki clanak koji kaze kako zene koje rano dobiju menarhu kasnije uđu u menopauzu, i zvučalo mi je suprotno logici. Ne mogu nać sad taj link. Ja sam dobila isto sa 11, a sad sam 48. Na zadnjem postupku pred mjesec dana sam imala 3 jajne stanice koje su se sve oplodile, ali ne i primile. AMH mi je 2,6 pmol/l, što je, kažu, primjereno dobi, a nagrebe se i pokoji antralni. A kvaliteta? To se, očito, ne može izmjeriti, nažalost.

  44. #44
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    A propos dvostrukog ovuliranja, meni negdje zvoni da se ono počne događati kako se ubrzava nadolazak promjena... pri čemu bi onda kao to bilo znak tj. simptom da se nešto valja iza brda, a ne uzrok.

    Mare, slažem se s tobom i kad ja nekako šacam šanse, bitno manje ih dajem svom slučaju nego nekom tko ima ispod 33, a koma lab rezultate, iako njega žestoko zeza količina i možda je put do trudnoće toliko težak da je jednostavnije presjeći i da to ne traje predugo. Ali, opet, pokušavam nekako proniknut u te mehanizme.

    A propos testosterona, bhcg-a kao boostanja rezerve... koliko sad vidim, to je prije ranga "utješne terapije", nego nečeg što stvarno daje rezultate u smislu zdrave trudnoće. Iz jedne renomirane američke klinike na Dheau su isto tako reagirali kao Kaaein doktor.

    Iako, vidim da se upotreba testosterona širi, i u da bi se ljudi dulje seksali i imali libido - žene, J. Fonda i 70-te, a i da bi holivudski muškarci bolje izgledali (R. Williams se trudi ostat lijep i mlad jer mu je zbog "posla" bitno).

  45. #45
    Marnie avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,414

    Početno

    Evo da i ja dam svoj obol ovoj temi. Kada sam prvi puta vadila AMH u rujnu 2010. iznosio je 11 pmol/l - tada sam imala 39 godina. U srpnju ove godine moj MPO doktor je tražio da ga napravim ponovo, jer su mi se u par prethodnih mjeseci događali anovulatorni ciklusi i 2 prirodna postupka s praznim folikulima što se nikada do tada nije dogodilo. Uglavnom ostala sam šokirana kada sam dobila nalaz, jer mi je u roku od 10 mjeseci AMH pao na 3,6 pmol/l. S obzirom na mojih 40 godina ta brojka i nije tako iznenađujuća, ali me iznenadio tako nagli pad. Magistra u labu u Vg mi je rekla da se AMH nema potrebe vaditi prije svake 2 godine, jer da su promjene minorne (i još žena radi istraživanja na temu AMH-a), ali to mi samo dokazuje da niti specijalisti još ne znaju puno o AMH-u.
    Tijekom mojih postupaka (a bilo ih je dosta ) skužila sam da ne smijem primiti apsolutno nikakvu supresiju, jer tada dobijem ili prazne folikule ili čak ništa. Ja najbolje reagiram na klomifen. Godinu dana sam uzimala DHEA, ali nije bilo neke promjene u broju js u postupcima. Doduše to ne znači da uzimanje DHEA nikome ne koristi - jednostavno ne koristi za moj slučaj .

  46. #46
    *mare* avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    333

    Početno

    čitam temu i cijelo vrijeme hoću pitati.. i onda vidim da je Marnie spomenula - klomifen.
    ja sam recimo imala zadivljujuće dobru reakciju na klomifen. doduše mislim da nam se samo potrefilo..

    zato sam htjela pitati vas ostale, kako reagirate na klomifen?

    ja u prirodnima dobivam loše, nekvalitetne stanice, do full stimuliranog nisam još ni uspjela doći, ali kombinacija klomifen+menopur izrodila je 6 folikula, 3 oplođene js. A moj MPO dr je i bio spomenuo da misli kako bi ja mogla bolje reagirati na klomifen nego na punu stimulaciju. sad čekam lijekove pa ću možda više znati, ali ja sam spremna pokušavati sa klomifenskima.

    i da amh je 1ng/l , fsh 10-12, godina 30

  47. #47
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Ja katastrofalno, ali kod mene nije problem smanjene količine, nego kvalitete.

    Ful stimulacija - 21 stanica.

    Klomifen+to malo menopura - prazna 3 folikula.

    Govorim za svoje reakcije u razdoblju "39+".

  48. #48

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Kad kažete dvostruko ovuliranje, jel mislite na na dva sazrijela folikula u trenutku ovulacije pa jedan ovulira drugi ostane cista ili oboje prsnu isti dan ili budu punktirani? Ili mislite na ovulaciju tipa 12. dc jedan folikul pa onda 15dc drugi folikul? Ako mislite ovo prvo nema logike da bi to utjecalo na smanjenje rezerve jer što je jedna js više ako ionako u svakom ciklusu propadne hrpa js? Ako bi bio ovaj drugi slučaj onda bi to već moglo utjecati na smanjenje rezerve jer bi valjda za svaku ovulaciju propao pripadajući set jajnih stanica. Ali taj drugi slučaj mi nekako nije vjerojatan. Kaae što kaže tvoj dr?

    Klomifen: ja imam dva skroz različita iskustva. Na samom početku mog MPO puta kad smo još bili "idiopati" imala sam jedan klasičan klomifenski postupak, 2 Klomifena dnevno od mislim 3.dc, bez prethodnog UZV. Rezultat: na 7.dc na prvoj kontroli jedan jedini ogromni folikul i tanak endometrij, rađen je AIH nakon dva dana i ništa.
    Drugi klomifenski postupak je bio nedavno, uz Gonale, uz UZ kontrolu 3. dc na kojoj se već vidio vodeći folikul (ili cista, što god) pa sam dobila mini dozu Klomifena 1x svaki drugi dan uz dodatak 1 Gonala zadnja tri dana. Rezultat 3 js, očito ne baš sjajne jer nismo imali niti jedan 8stanični embrij 3. dan. Btw nikad prije ni poslije nisam imala 3js, samo po 2.

    U MB uopće više ne koriste Klomifen.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Moj slijedeći postupak će biti klomifenski pa vam javim rezultate.
    DHEA uzimam tek 10tak dana pa za to još ne mogu ništa reći (ali sam skeptik).

  50. #50

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    946

    Početno

    evo i ja sa mojim niskim amh ponovo krećem u postupak.čekam da dobijem pa opet idemo sa femarom.

Stranica 1 od 49 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •