Pokazuje rezultate 1 do 5 od 5

Tema: Preporuka literature roditelje djeteta koje se teško nosi sa negativnim emocijama

  1. #1
    Jainina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    365

    Početno Preporuka literature roditelje djeteta koje se teško nosi sa negativnim emocijama

    Molila bi ako netko ima za preporučiti kakvu literaturu za roditelje djeteta koje se teško nosi sa negativnim emocijama. Ima 7 godina, oduvijek je bila poprilično ekspresivna u izražavanju svojih negativnih emocija, bolje ih kontrolira sa vremenom ali ipak bi joj htjeli pomoći da se još bolje nosi s njima. Tip je s kojim ne možeš igrati društvene igre jer čim gubi ne želi više igrati ili se duri, jako je samokritična i sada kada je krenula u školu to sve više dolazi do izražaja. Brine se oko ocjena koje će krenuti iduće polugodište, stalno komentira kako joj ne ide npr. engleski (a učitelji kažu da joj sve ide super) itd.

    Voljeli bi na vrijeme reagirati jer je za pretpostaviti da će stanje sve više eskalirati kako će zahtjevi biti veći, i stvarno ne bi voljeli da joj škola i općenito obaveze koje će imati stvaraju opterećenje i frustracije.

    Uglavnom, ako imate kakvo štivo koje bi nam pomoglo u boljem razumijevanju njene perspektive i pronalasku načina da joj pomognemo da sama sebi olakša nošenje s izazovima, bila bi vrlo zahvalna

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Stanley Greenspan: Vještine igrališta i druge njegove knjige (Sjajni klinci, Zahtjevna djeca, Razvoj zdravog uma...ima ih još)

    Od ostalog, imam zapisano ovo:
    Steve Biddulph: Tajne sretne djece
    Steve & Shaaron Biddulph: Nove tajne sretne djece
    Jesper Juul: Vaše kompetentno dijete

    Sorry ako ti se čini da je literatura zastarjela, i ja sam

    Većinu toga imaš u knjižnicama, ne treba kupovati. Ima tih knjiga brdo...

    Kad bolje razmislim, možda ne trebate puno čitati, nego to vrijeme posvetiti svom djetetu. Možda bih trebala preporučiti ovu knjigu:
    Steve & Ruth Bennett - 365 dana bez televizije (idealna knjiga za uspostavljanje dobre komunikacije s djecom, iako ne govori ništa o negativnim emocijama)
    Za osjetljivo i nesigurno dijete sklono negativnim emocijama treba osloboditi vrijeme za komunikaciju (1:1 ako se može) i pronaći neku aktivnost u kojoj uživa i može zablistati. To ne mora biti doma. Može biti i neka vanjska aktivnost. Za mog mlađeg sina to je odradila glazbena škola. Bio je bolji od brata i mnogih drugih učenika, a baš to mu je trebalo. S vremenom je naučio ovladavati svojim emocijama, iako je jednostavno takav karakter da ga i danas smetaju neke stvari koje većina ljudi ne bi smatrala problemima. Sretno!

  3. #3
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    Guglaj perfekcionizam pa vidi pronalaziš li je u tome.

  4. #4
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Guglaj perfekcionizam pa vidi pronalaziš li je u tome.
    Coksa mi cita misli.

  5. #5
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Perfekcionist. Nema neke knjige da pomogne. Generalna uputa: pokušavati smanjiti fokus na dostignuća, a staviti veći na aktivnosti u kojima uživa. Npr. ne "bravo, dobila si 5" ili "bravo, kako si to i to dobro napravila" (jer: "ti to govoriš samo jer si mi mama pa "moraš" itd.). Nego, "ajme baš je bilo fora guštat u ovome". Popustit će ti to, s vremenom, ali nikad skroz jer je to karakterna crta s kojom će se nositi kroz život. Ako zašteka - tu su dječji psiholozi (ne znam državne). Možda ne naglasak na kompetitivnim sportovima nego nekim sudjelujućim aktivnostima. Moja npr. cvate u sredinama koje potiču suradnju, a ne natjecanje ili timski sport, ne ovaj di si sam sa svojim rezultatom. Bit će sve OK.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 29.12.2022. at 15:15

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •