Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: rad na pola radnog vremena nakon 1.godine života trećeg djeteta

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno rad na pola radnog vremena nakon 1.godine života trećeg djeteta

    Dakle, trenutno koristim roditeljski dopust za treće dijete koje će uskoro navršiti godinu dana. Nisam bila zaposlena prije rođenja djeteta( jer sam naravno radila na ugovore o djelu da bi moja šefica imala manje troška) i sad razmišljam da počnem raditi pola radnog vremena kao profesor na školi. Radila bih da si sačuvam mjesto za nakon isteka ove tri godine. Zanima me imam li onda pravo da mi tu drugu polovicu plaća država ili nemam pravo raditi 4 godine na pola radnog vremena budući bi mi to bio novi posao. I zanima me u slučaju da ovi u školi nakon nekog vremena nađu nekog drugog i raskinu ugovor sa mnom ( što je u slučaju srednjih škola itekako moguće ako neka rođakinja od rođaka od ravnateljevog strica bude trebala posao) imam li se pravo vratiti na ovaj moj državni roditeljski dopust ili ne.. I puno hvala dobrim dušama koje znaju ove stvari

  2. #2
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Roditeljski dopust imaš pravo koristiti i kao rad u polovici radnog vremena, s tim da ti se vremenski produžuje za onoliko koliko si radila u pola radnog vremena.
    Ukratko, imaš mogućnost iskoristiti i ove preostale 2 godine roditeljskog kao rad u polovici radnog vremena. Ako bi iskoristila cjelokupan roditeljski na taj način, onda bi ti on trajao 4 godine (2 g. * 1/2 radnog vremena = 4 godine).
    Kao rad u polovici radnog vremena možeš ga iskoristiti i u kraćem trajanju (koliko ti treba).

    Inače, po novom Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama, ovaj roditeljski dopust za 3. (i više) dijete, kao i svaki drugi (kraći) roditeljski dopust može se iskoristiti odjednom ili u dijelovima. Uglavnom, krajnji rok za njegovo korištenje je 8. godina djetetovog života.

    Što se tiče sigurnosti tvojeg posla dok koristiš neku od mogućnosti po Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama, poslodavac ti NE SMIJE otkazati ugovor o radu, jer i ovaj rad s polovicom radnog vremena je način korištenja roditeljskog dopusta.

    Ako ti nakon nekog vremena neće odgovorati daljnji rad u polovici radnog vremena, možeš (uz pristanak poslodavca) se vratiti na korištenje roditeljskog dopusta u punom vremenu, ili s druge strane, možeš se vratiti na posao u punom radnom vremenu, a ostatak roditeljskog dopusta iskoristiti naknadno.
    Ako roditeljski dopust koristiš u dijelovima, onda ga smiješ koristiti najviše 2x godišnje po najmanje 30 dana.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Puuno hvala... JAKO PUNO

  4. #4
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    ovo mi je jako zanimljiva opcija, ali imam par nejasnoća:

    1. ako trenutno radim puno radno vrijeme (2 škole, u omjeru 15 i 25/40 sati), tko odlučuje u kojoj ću školi raditi u slučaju korištenja pola radnog vremena nakon navršene godine dana trećeg djeteta? ja? ravnatelji? tajnice? (ovo sam pitala u školi, ne znaju, nisu imali takav slučaj)

    2. je li moguće "raskomadat" radno vrijeme? npr 15/40 u jednoj i 5/40 u drugoj

    3. ako dobivam pola plaće za rad na pola radnog vremena, da li onda za drugu polovicu do punog radnog vremena dobivam polovicu rodiljne naknade (cca 800kn)?

    4. ako se vratim radit na puno radno vrijeme, mogu li se predomislit i opet vratit na pola? koliko puta to mogu napraviti i do kada? 8. godine djeteta?

    zbunjena sam oko ovog, ako ima koja dobra duša da mi razjasni, bila bih jako zahvalna


    @edit:
    5. što je s poreznim olakšicama? koristim li ih u potpunosti na tu polovicu plaće? (oo, 1, 2. i 3. dijete)
    Posljednje uređivanje od trampolina : 09.09.2011. at 13:53

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    a mene zanima kako se računa tih pola plaće?
    pola bruta, pa odbijem sve poreze, prireze u punom iznosu ili?

  6. #6
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    a mene zanima kako se računa tih pola plaće?
    pola bruta, pa odbijem sve poreze, prireze u punom iznosu ili?
    e vidiš, na ovo sam zaboravila...

    i mene svakako zanima

  7. #7

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja narvno ne znam ništa ali i mene sve to zanima. I plus ako nađem školu kojoj treba manje od pola satnice šta onda... Tipa mogu li raditi samo 10 sati nastave a da mi država doda tu polovicu.

  8. #8
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Ja narvno ne znam ništa ali i mene sve to zanima. I plus ako nađem školu kojoj treba manje od pola satnice šta onda... Tipa mogu li raditi samo 10 sati nastave a da mi država doda tu polovicu.
    mislim da baš moraš bit zaposlen za puno radno vrijeme,pa ga prepoloviš

  9. #9
    zibba avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,204

    Početno

    Ove stvari i mene zanimaju.
    1. Iako tek trebam roditi ( za 2 mj) treće dijete, morati ću nakon godine dana ići raditi jer se s 1660 kn ne može preživjeti. Dakle moje je mišljenje da mi pola plaće daje poslodavac, a pola dobivam od HZZO-a dakle 830 kn, što mi ipak ispada više nego samo da sam na rodiljnom. E sada je li to tako, ili dobivam samo pola plaće?

    2. Kako se organizira rad na pola vremena? Može li se recimo organizirati da radim recimo dva dana u tjednu po 8 sati + jedan dan 4 ili baš mora biti svaki dan 4 sata? Inače radim u banci na šalteru pa je malo nezgodno raditi samo 4 sata u danu, ali ako bi mogla recimo jedan tjedan raditi dva dana, a drugi tjedan tri dana u komadu to bi mi već puno značilo, pogotovo zbog putovanja na posao.

    3. Da li se zaista onda to računa tako da mogu tih pola radnog vremena iskoristiti sljedeće 4 godine, tj ne do 3. godine života djeteta nego u tom slučaju do 5 godine ako bi tako radila bez prekida i promjena.

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    zibba,
    1. trebaš dobit pol plače od firme +831kn od hzzo
    2. to sve ovisi kak se možeš dogovorit u firmi, a i kak si organizirala čuvanje deteta,dece.Znači ovisi o dobroj volji poslodavca, i onog ko ćuva dete
    3. ispada da to možeš,ali si samo vidi kak bi regulirala godišnji jer ispada da je glupo da dobiš pol plače za to vrijeme + ono od hzzo, a u stvari bi mogla dobit cijelu plaču za to vrijeme.

  11. #11
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    a mene zanima kako se računa tih pola plaće?
    pola bruta, pa odbijem sve poreze, prireze u punom iznosu ili?
    poslodavac ti obracunava pola bruta. Vec sa osnovnom olaksicom, neto je nesto malo veci. Ako ce sve troje biti na tebi, neto je puno veci od polovice onog kojeg dobivas sad.

    S troje djece, faktor je 3,2 (1+0,5+0,7+1)

    3,2x1800=5760 kn mozes dobiti neoporezivo (ja sam zvala poreznu da pitam u vezi olaksice. Kazu da se moze cijela koristiti i kod srv-a)

    Kombiniraj si. Ako ti je placa manja, mozes nekoga staviti na muza, mamu, svekrvu. Kakogod da vam pase.

  12. #12
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    ovo mi je jako zanimljiva opcija, ali imam par nejasnoća:

    1. ako trenutno radim puno radno vrijeme (2 škole, u omjeru 15 i 25/40 sati), tko odlučuje u kojoj ću školi raditi u slučaju korištenja pola radnog vremena nakon navršene godine dana trećeg djeteta? ja? ravnatelji? tajnice? (ovo sam pitala u školi, ne znaju, nisu imali takav slučaj)

    2. je li moguće "raskomadat" radno vrijeme? npr 15/40 u jednoj i 5/40 u drugoj

    3. ako dobivam pola plaće za rad na pola radnog vremena, da li onda za drugu polovicu do punog radnog vremena dobivam polovicu rodiljne naknade (cca 800kn)?

    4. ako se vratim radit na puno radno vrijeme, mogu li se predomislit i opet vratit na pola? koliko puta to mogu napraviti i do kada? 8. godine djeteta?

    zbunjena sam oko ovog, ako ima koja dobra duša da mi razjasni, bila bih jako zahvalna


    @edit:
    5. što je s poreznim olakšicama? koristim li ih u potpunosti na tu polovicu plaće? (oo, 1, 2. i 3. dijete)
    1.i 2. o tome gdje ćeš raditi pola satnice dogovorit ćeš se sa ravnateljima, a u slučaju da ti oni ne mogu pomoći, onda sa ministarstvom. moje mišljenje je da se taj rad mora organizirati tako da ti se može organizirati odgovarajuća zamjena. vjerovatno je puno lakše naći zamjenu za rad u jednoj školi, nego po par sati u svakoj (u najgorem slučaju, trebaju se uskladiti rasporedi).

    3. da (cca 831 kn)

    4. formalno, možeš. No, o svemu ovisi dogovor sa školom i mogućnost organiziranja zamjene za tvoje radno mjesto. Naime, poslodavac se mora suglasiti sa ovom opcijom.

    5. uvijek možeš koristiti porezne olakšice, a u skladu sa Zakonom i Pravilnikom o porezu na dohodak. No, vjerovatno misliš na neiskorišteni dio osobnog odbitka. Da li ćeš imati nešto "lufta" za povrat više uplaćenog poreza znat ćeš na kraju godine kad ćeš raditi godišnju prijavu poreza na dohodak.

  13. #13
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    puno hvala, i mislila sam da je otprilike tako.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •