Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 125

Tema: Današnja školovanje

  1. #51
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku

    Zdenka, moraš razumijeti da NEKIM ateistima to smeta, šta tebi ne bi smetalo da dijete kaže drugom djetetu: Bog će te kazniti ako baciš kruh, a učiteljica na to kaže: Ne lupetaj, Bog ne postoji.
    Ja to razumijem, samo ne razumijem da treba skakat na svaku riječ s kojom se ne slažemo. Odmah poslat na disciplinsku svakome tko je našem djetetu rekao nešto što nije prošlo sito našeg odobrenja. Kao odgovor na tvoj primjer, moja djeca svakodnevno imaju čuti priliku mišljenja da Bog ne postoji. Trebala bih zbog toga ić u školu i sredit onoga tko se to usudio, a da nije pitao mene što u uši mog djeteta smije ući. Ja se ne bojim toga da djeca čuju drugačija mišljenja od mog i suprotna onome kako njih odgajamo.

    Ova učiteljica je u dobroj namjeri rekla djetetu dobru stvar, na svoj način i prema svom uvjerenju. Dijete je htjela poučiti da ne baca hranu, a ne indoktrinirati.

    Kad sam se već dala potegnut za jezik, moram po struci komentirat ono što je ivarica napisala o "novoj eri". Postoje različite ere po kojima su razne civilizacije kroz povijest počinjale brojati godine, ali "nove" nema među njima. Postoji npr. era olimpijada, ab urbe condita, carska, era konzula, bizantska, židovska, muhamedanska era i kršćanska era, to je ova naša, čiji se početak računa po Kristovu rođenju - to je ta "novost" koja je postala ishodište našeg brojanja godina.

  2. #52
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Kužim, "Nova era" je prijevod komunističkih vremena "pr. Krista", tj. neki politički eufemizam. Eto, nisam niti ja o tome razmišljala.

    A ovo "skakanje" je opet dobar argument o onome da ipak današnjim učiteljima nije lako - vraćamo se na onog Nijemca autora knjige iz drugog topica i "nove roditelje" i kakofoniju današnjeg svijeta u kojem su ljudi nesigurni i sve im smeta - totalno pojednostavljujem i banaliziram, ali kao neki uzrok takvog roditeljskog ponašanja je to i on naveo - ono die Qual der Wahl - muka izbora. I njegova ljepota, prije bih uvijek birala di se može birat, nego di toga fali.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 20.09.2011. at 15:30

  3. #53
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja to razumijem, samo ne razumijem da treba skakat na svaku riječ s kojom se ne slažemo. Odmah poslat na disciplinsku svakome tko je našem djetetu rekao nešto što nije prošlo sito našeg odobrenja.
    ali zašto se kaže da oni koji ne odobravaju ovakvo poučavanje skaču na svaku riječ​?
    tema otvorena na filozofskom, i odgovara se na pitanje "i kaj vi mislite o tome?"
    i otkud disciplinska ? tko je to predlagao ? čula su se mišljenja kako bi tko u postupio u takvoj situaciji,prijedlozi su bili pratiti situaciju, kulturni razgovor sa učiteljicom...jesam li ja nešto propustila?
    ako je priča skroz banalna, i ako se oko ovoga ne treba uzbuđivati, ni imputirati učiteljici, ne treba ni one koji se usude otvoriti usta sa drugačijim stavom napadati ( da su loši roditelji (@tomika), da skaču na svaku riječ)
    Posljednje uređivanje od prima : 20.09.2011. at 16:52

  4. #54
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Ja zaista ne vidim problem u tome sto je uciteljica rekla. Ja sam u skoli "ucila" da Bog ne postoji pa nisam postala ateista, naprotiv vjera mi je izuzetno vazna u zivotu i odreduje ga. A jedna recenica ucitelja, nastavnika, profesora o bilo cemu ne moze ostaviti bas prevelikog traga... Uzas koliko sad sve mora biti politicki korektno, pa mnogo cega obiluje licemjernoscu i prazno je od sustine.

    Kad smo vec i kod era, Zdenka, i te ere sam ucila u skoli kao i ono da nema Boga Jos negdje u nizim razredima smo dijelili historiju prvo na prije i poslije nove ere, a kasnije to potvrdili i dijelili dalje... Pravopis takodjer navodi skracenice za novu eru i prije nje...

  5. #55
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    pa ja cu prva reci da nam pretjerana politicka korektnost koju danas zivimo samo steti
    ali vi stvarno kao da ne zelite razumjeti da se ovaj dogadjaj nije dogodio izolirano, cak i ako ce uciteljica samo jedan jedini put reci takvo nesto (a nece)
    ovo nikom od nas cija djeca ne idu na vjeronauk ne bi toliko smetalo da naprimjer, svaki dan u rasporedu moga sina vjeronauk nije u prvih 5 sati nastave, a redovni predmeti su sedmi, pa nekad i osmi sat (ovo nisam primijetila ja nego jedan dvanaestogodisnjak)

  6. #56
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    Pitam se što bi bilo kad učiteljica nebi rekla ništa, nego dopustila djeci neka bacaju hranu, pa makar to bio i koš za smeće, nakon nekog vremena vam to dijete napravi doma i veli kako učiteljica dopušta bacat hranu, biste li i onda tako reagirali?

  7. #57
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Manuela, meni ovo zvuči kao da netko odgovori na ženino urlanje da opere suđe time da joj opali pleščetinu, a ti pitaš: a što bi vi, da se pravio da je ne čuje
    postoji i treća i četvrta opcija, što meni ništa ne govori,jer mislim da je učiteljica u ovom slučaju bezopasnih namjera.
    Posljednje uređivanje od krumpiric : 20.09.2011. at 17:23

  8. #58
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    Pa naravno da je učiteljica bez opasnih namjera upozorila dijete, al ne vidim čemu takva hajka oko toga?
    bolje da je šutjela?.........

  9. #59
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    kako vi znate da je uciteljica rekla to nakon sto je neko dijete bacalo hranu?
    ja sam shvatila da je curica to rekla decku kad je ovaj bacao hranu
    nevazno doduse za cijelu pricu

  10. #60
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    pa ja cu prva reci da nam pretjerana politicka korektnost koju danas zivimo samo steti
    ali vi stvarno kao da ne zelite razumjeti da se ovaj dogadjaj nije dogodio izolirano, cak i ako ce uciteljica samo jedan jedini put reci takvo nesto (a nece)
    ovo nikom od nas cija djeca ne idu na vjeronauk ne bi toliko smetalo da naprimjer, svaki dan u rasporedu moga sina vjeronauk nije u prvih 5 sati nastave, a redovni predmeti su sedmi, pa nekad i osmi sat (ovo nisam primijetila ja nego jedan dvanaestogodisnjak)
    Pa ta primjedba učiteljice u vezi bacanja kruha i raspored izbornih predmeta su dvije sasvim različite stvari. Ja ne vidim da bi se trebalo ljutiti na učiteljicu zbog toga što je u skladu sa svojim svjetonazorom oblikovala primjedbu o tome da hranu ne treba bacati, s time je li izborna nastava 5. ili 7. sat. Ono prvo je za mene na jedno uho unutra na drugo van, a raspored je ozbiljna stvar o kojoj, ako smo nezadovoljni, treba razgovarati na Vijeću roditelja i pokušati riješiti problem. Baš sam sad ciljano pogledala rasporede moje djece i vidjela da postoji nastojanje škole da izborne predmete stavi na početak ili kraj rasporeda, ali im je ipak njemački dva puta usred nastave. Moja djeca ne idu na njemački, pa tada ostaju u knjižnici, a informatika im je na kraju rasporeda pa idu doma. Raspored izbornih na kraju i na početku ovisi o tome koliko djece ide/ne ide na taj predmet, pa se daje prednost onom predmetu na koji ide više djece. Mislim da nije moguće sastaviti raspored tako da izborni predmeti nikada ne budu u sredini nastave, ali i da to sve skupa nema veze s ovom pričom o učiteljici.

  11. #61
    luci07 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,313

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa Vidi poruku
    Ali ja nisam govorila o "učiteljicama koje žele djecu ateista dovesti pred oltar, itd"! Bilo bi fer da pročitaš moje postove prije nego što me citiraš i komentiraš.

    Rečenica je nepotrebna i zbunjujuća za sedmogodišnjaka, a izrugivanje onih koji su pisali na ovom topiku je suvišno i ružno. Nema što učiteljica koja nije vjeroučiteljica podučavati vjeronauk, ona za to nije educirana, za početak.
    Ja nisam ni rekla da si ti govorila o tome. Na tvoj post sam se referirala samo u prvoj svojoj rečenici. Ostatak mog posta je bio općeniti komentar na ovu temu. Zato sam i preskočila dva reda da ga odvojim od onog dijela koji se odnosio na tvoj post. A ako pročitaš postove prije moga vidjet ćeš gdje se spominju stvari koje sam navela.

  12. #62
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    sve u svemu, činimi se pretjerano radi jedne rečenice nazvati topik - današnje školovanje

    primjedba je banalna, kao što kaže mima, u svakodnevnom govoru i ja kažem hvala bogu, i spominjem boga i grijeh i sl.

    cijela država slavi rođenje i uskrsnuće isusa, uznesenje marijino, tjelovo (to nemam pojma što slavimo, da vam budem iskrena ), mijenjaju se zakoni radi utjecaja crkve, na kraju krajeva svi mi plaćamo tu crkvu, djeca nam stoje među kapotima za vrijeme nastave, vodi ih se na misu za početak školske godine...i sad napast jadnu učiteljicu jer je rekla da je hrana dar božji, to je stvarno - smiješno.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 20.09.2011. at 19:22

  13. #63

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    sve u svemu, činimi se pretjerano radi jedne rečenice nazvati topik - današnje školovanje
    Bravo Cvijeto!
    Ovo je bit svega. Čitam postove i ne mogu shvatiti povezanost naslova teme i početnog posta, kao i svih ostalih postova.
    Današnje školovanje je različito od onog u moje doba, da - između ostalog, i po tome što onda nije bilo spomena vjere i Boga a danas ima itekako. Ali ću ja, kao deklarirani vjernik, reći da je i ono socijalističko vrijeme, iako nije priznalo nauk Crkve, imalo svoj vlastiti moral. Dnas smo kao u nekom zrakopraznom prostoru - ljudi su napustili taj socijalistički moral, a velika većina iz nekog razloga zazire od nauka Crkve.
    I moja bi učiteljica bila jako ljuta da se netko usudio bacati kruh u smeće. Stalno nam je govorila o tome da se hrana ne baca. I govorila nam je mnogo lijepih i poučnih stvari. Nije se toliko lamentiralo ol judskim pravima kao danas, ali je čovjek imao daleko veća prava - i radna i socijalna i zdravstvena itd...Dan medicinskih sestara...a naša učiteljica nas par curica pošalje sa stručkom poljskog cvijeća i čokoladom u Dom zdravlja...od takve sam žene učila život. Danas djecu u školi više ne uče da budu ljudi...ili? Hajde dragi ljudi razuvjerite me...jedva ću dočekati.

  14. #64
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    pa ovdje se velik dio nas slozio da se oko jedne takve recenice ne treba dizati buna (osim sto se ne radi o jednoj recenici, sve sto cvijeta navodi je povezano, vodi tome da ljudima smeta na kraju krajeva onda i jedna recenica, kao kad mene jucer nazove zena i pita sifru za rasprodaju i kad je ne dobije ja na telefon dobijem citabu za koju je krivo registriranih 36000 udruga od kojih je pola na neki nacin pralo novce)

    ali ovo da jedna recenica uciteljice izrecena djeci od 7 godina nema veze, ali da naslov nekakve teme na nekakvom internetskom forumu ima veze, to mi je malo teze prihvatiti

  15. #65
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    cijela država slavi rođenje i uskrsnuće isusa, uznesenje marijino, tjelovo (to nemam pojma što slavimo, da vam budem iskrena )
    nije bas na temu ali... neki dan sam slusala jedno od predizbornih gostovanja na radiju i gostujuci politicar je pricao kako treba ukinuti barem tri praznika koje mi u hrvatskoj slavimo, a nemamo pojma niti koji su. nabrojao je sve praznike koji su iz 20. stoljeca. kad mu je voditelj rekao da ok, ali slavimo mi i Tijelovo, a istih tih 90% ljudi koji ne znaju sto je i kad je dan drzavnosti, ne znaju vjerojatno sto slavimo na Tijelovo, ovaj je tek nesto nespretno promrmljao.
    kako onda da ne budemo nezadovoljni, ako nam evo dovode u pitanje i tih nekoliko praznika kojima slavimo svoju drzavu, ali se ne smije dirnuti u nijedan od crkvenih blagdana?

  16. #66

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    sve u svemu, činimi se pretjerano radi jedne rečenice nazvati topik - današnje školovanje

    primjedba je banalna, kao što kaže mima, u svakodnevnom govoru i ja kažem hvala bogu, i spominjem boga i grijeh i sl.

    cijela država slavi rođenje i uskrsnuće isusa, uznesenje marijino, tjelovo (to nemam pojma što slavimo, da vam budem iskrena ), mijenjaju se zakoni radi utjecaja crkve, na kraju krajeva svi mi plaćamo tu crkvu, djeca nam stoje među kapotima za vrijeme nastave, vodi ih se na misu za početak školske godine...i sad napast jadnu učiteljicu jer je rekla da je hrana dar božji, to je stvarno - smiješno.
    Hvala Bogu na darovima - na hrani
    i na razumu...

  17. #67
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    ja ću morati prestati govoriti "o bože" i sl. pred djecom.

  18. #68
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Mislim da otvaracica teme ima predskolsku djecu i da je zabrinuta za to kako ce se snaci u skolstvu gdje je vjera dosta prisutna.

    Mislim da nema razloga za brigu ako se dogode navedene situacije jer djeca nisu povrijedjena niti obiljezena uciteljicinom izjavom.

    Sedmogodisnjaci su dovoljno zreli da se moze s njima razgovarati o (ne)vjeri ili o vjeri koja je razlicita od vecinske.

  19. #69
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    sve u svemu, činimi se pretjerano radi jedne rečenice nazvati topik - današnje školovanje

    primjedba je banalna, kao što kaže mima, u svakodnevnom govoru i ja kažem hvala bogu, i spominjem boga i grijeh i sl.

    cijela država slavi rođenje i uskrsnuće isusa, uznesenje marijino, tjelovo (to nemam pojma što slavimo, da vam budem iskrena ), mijenjaju se zakoni radi utjecaja crkve, na kraju krajeva svi mi plaćamo tu crkvu, djeca nam stoje među kapotima za vrijeme nastave, vodi ih se na misu za početak školske godine...i sad napast jadnu učiteljicu jer je rekla da je hrana dar božji, to je stvarno - smiješno.
    X

  20. #70
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    ali ovo da jedna recenica uciteljice izrecena djeci od 7 godina nema veze, ali da naslov nekakve teme na nekakvom internetskom forumu ima veze, to mi je malo teze prihvatiti
    x

  21. #71
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    Citiraj tomika prvotno napisa Vidi poruku
    Ma kao prvo strašno je to što se tako jako važe svaka riječ učitelja, i stalno ih se osuđuje, a najviše oni koji svoju djecu uopće ne odgajaju kako treba i to očekuju od učitelja! Ma grozno! Bolje bi bilo da je učiteljica to ignorirala? Kako ste vi odrasli? Jesu li vaši roditelji toliko razbijali glavu svakom učiteljicinom izjavom? Ma dajte molim vas!
    slazem se. i ok mi je izjava od uciteljice

  22. #72

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Sedmogodisnjaci su dovoljno zreli da se moze s njima razgovarati o (ne)vjeri ili o vjeri koja je razlicita od vecinske.
    Uf, ne bih baš rekla Neki jesu, ali većina ipak nije.
    Čini mi se da je mojem sedmogodišnjaku nastala poprilična zbrka u glavi polaskom u školu - upravo zbog vjeronauka o koji se počeo spoticati već prvog dana.

  23. #73
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    A ja potpisujem ivaricu. I svakog trigerira ta neka određena rečenica di onda započne svoj neki fajt, iz potrebe da se precizno i korektno izrazi o baš toj temi koja tu osobu dira i toj osobi je važna. I zato jest drugačije vrijeme u smislu političke korektnosti i pritiska na učitelje.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 21.09.2011. at 09:54

  24. #74
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    naravno da je primjedba banalna, te ako je to jedina "nespretnost" da ne treba dizati graju oko toga.

    no medutim, moram priznati da bi me veselilo da je intelektualni sklop uciteljice takav, da je u stanju objasniti zasto bacanje hrane nije dobro na istinit i cinjenican nacin. na isti nacin na koji ne bih da djetetu u skoli kazu da djecu donose rode. koliko god to nekome simpaticno zvucalo, to naprosto nije tocno.

  25. #75

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Sama rečenica učiteljice je banalna i ne bih se oko toga uzrujavala da je samo jedan izoliran slučaj.
    Ali, kad je već naslov teme "današnje školovanje", iskoristit ću priliku da komentiram. Da, mene smeta što je udžbenik iz prirode i društva prožet vjerskim duhom, od Dana kruha i velike slike svećenika, do pitanja "Što radimo za Božić?" "-Idemo u crkvu na polnoćku", i tako dalje, i tako dalje. Smeta me što se mojem djetetu iščuđavaju što ne ide na vjeronauk (iako ih ima četvero u razredu, nije jedini, ali već prvi dan škole su se uspjeli zakačiti na tu temu, pa je čuo i prijetnje da će ga "Bog kazniti zato što ne vjeruje u njega"). I mislim da su sedmogodišnja djeca premala i prenezrela da shvate te pojmove na onaj način kako ih shvaćaju odrasli.
    U vrtiću nikad nikakvih problema po tom pitanju nije bilo, mi smo sa sinom normalno razgovarali i o vjerovanju i nevjerovanju, i o Bibliji i o evoluciji, i sve mu je bilo jasno. Otkako je krenuo u školu, imam dojam da mu više ništa nije jasno.
    Nadam se samo da će mu se s vremenom stvari u glavi posložiti, iako mislim da je to moglo ići i jednostavnije. A što se tiče zbunjujućih izjava, "hrana kao božji dar" je sasvim nevažna stvar, ali ne sviđa mi se sveukupno ozračje, ako razumijete što hoću reći.

  26. #76
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    tanja, mislim da je problem jedno opcenito nesnalazenje drzave u cjelini, koja je na papiru sekularna, a u praksi vrluda svim zakuccima tranzicije i necega sto bih nazvala "papskije od pape".
    razlika izmedu austrije i hrvatske je po tom pitanju (ne samo u skolstvu, nego i u drustvu opcenito) ogromna, te ce trebati jos podosta godina dok hrvatska dode na nivo kakav postoji u drugim zemljama zapadne demokracije.

  27. #77
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    i nije sve/svugdje bas onako kako kaze matilda
    kad je iv. bio manji i kad su se pisale zadacnice o bozicu u mojem domu, on je pisao o prvom snijegu u zagrebu
    cak je imala i vise obzira nego sam mogla i ocekivati, pa mu je u trecem razredu rekla da je sasvim ok da on pise pr.n.e a ne pr.Kr. sto meni dotad nije niti palo na pamet
    da i nema zadacnica o bozicu u mom domu. to obavljaju na vjeronauku.

  28. #78
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Zanimljiva perspektiva, seni, a nadam se, i naša budućnost - ne samo u školstvu, nego općenito.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    224

    Početno

    seni, ovo sa intelektualnim sklopom je čista uvreda učiteljice. Mene su opominjali da ne vrijeđam jer je tema filozofska i raspravljamo. Misliš li da učiteljica, bez obzira na mentalni sklop može uvijek na široko i dugačko filozofirati oko svakog čina(dobrog ili lošeg) svakog učenika? Dajte ljudi, pretjerujete! Odgoj prvenstveno potječe od kuće, u školi se usmjerava naravno. Ne brinite, ako je dijete kod kuće već kopiralo do sedme godine neke modele ponašanja (bilo dobre ili loše) vjerujte mi, neće ga niti jedna učiteljica preko noći promijeniti, a ponekad se to neće dogoditi nikada!

  30. #80
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Hm, vidim da je "skakanje" u očima promatrača i svaka grupa za drugu misli da je "trigger happy", biće se zato često roditelji i učitelji kao da "gledaju preko obarača". Jedni misle da se drugi neopravdano skaču na jedno, drugi misle da drugi neopravdano skaču na drugo, pa je "intelektualni sklop" "uvreda" učiteljice ili je primjedba o kruhu "indoktrinacija djeteta". To je stvarno tema za onaj drugi topic - školstvo danas i nekad - baš kao primjer zašto su danas ti "izazovi" veći jer mi se čini da danas vrijednosti nisu toliko unisone tj. raspored snaga je nekako balansiran - obje skupine jednako glasne (barem se meni čini da su prije u povijest, a nisam stručnjak) bile te vrijednosti nekako u jednom društvu "konzistentnije". Opet, ja biram današnjicu, sa svim "izazovima".

  31. #81

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    224

    Početno

    po seninim riječima ispalo je da je učiteljicin mentalni sklop loš pa nije imala neko kreativnije objašnjenje. Nije li to omalovažavanje njene inteligencije? Smatram da gdje su obje strane razumne nema problema i iskreno vjerujem da je većinom tako. Svi smo ljudi i kažemo nešto što ne odgovara u svakom trenutku svakome. Ja bih bila zadovoljna(bez obzira na vjersko opredjeljenje) da učiteljica reagira na loše ponašanje mojeg djeteta. E sad, koja rečenica će joj doći u tom trenutku, teško je znati. Veća bi šteta bila da je ignorirala događaj. Primjer i sa psovanjem; moje dijete ne psuje ali često čuje psovke druge djece, nažalost. Nikada nije niti pomislila da je to uredu. Isto vrijedi u ovom slučaju; ako odgajaš dijete ateistički, sigurno neće tako lako pasti pod utjecaj učiteljice vjerskog uvjerenja. Ili se osjećaš nesigurno i bez manjka autoriteta nad svojim već sedmogodišnjakom?

  32. #82
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    pa dobro tomika, ko ovdje misli da ce mu ateisticko dijete sutra postati vjernik zbog jedne izjave?
    kako ti je vec netko rekao, jel to znaci da je u redu da muz zenu udari, jer je time nece ubiti?
    Posljednje uređivanje od ivarica : 21.09.2011. at 16:17

  33. #83

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    224

    Početno

    izdvajaš iz konteksta samo ono radi čega možeš prozvati. Ne znam uopće zašto se netko čudi takvim izjavama kao da živi tkoznagdje. Izoliraj dijete pa da ne sluša vjerske izjave, psovke ili štogod drugo. Meni u ovome samo zvoni kako netko poštopoto želi učiteljicu prozvati, mogla je to biti bilo koja rečenica. Ima puno primjera gdje dolazi u pitanje i posao jer nastavnik kaže nešto što djetetu(slučaj srednje škole) nije odgovaralo pa ajmo malo tužiti. Preolako ljudi optužuju i bez konkretne provjere si daju zapravo komentirati nešto što nisu točno čuli na svoje uši, a niti su saslušali stranu koju napadaju i okrivljuju. Meni to ovdje smeta. Ovo je samo rasprava na forumu ali takve stvari dovode do puno većih problema.

  34. #84
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Pa ova je rasprava baš pokazatelj toga - slična munjevita reakcija i na "mentalni sklop" i na "Božji dar", samo sa suprotnih pozicija, čini mi se. I baš je ovo simptomatično - ovo je samo xy, ali dovodi do yx. Tj., i topic je krenuo od Božjeg dara, uz naslov "Današnji odgoj" pa su rekli kud trčiš pred rudo, jednako kao i "mentalni sklop" pa odmah "poštopoto prozivanje učiteljice" pa isto kud trčiš pred rudo. A u pozadini su različiti "puno veći problemi" koje percipiraju obje strane - jednoj sve veći upliv relligije u školama; drugoj - pretjerano optuživanje učitelja i čerečenje svih izjava.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 21.09.2011. at 16:35

  35. #85
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    zbog cega je to uvreda?

    ja takode kazem "boze me sacuvaj", "o moj boze" i slicno...nemam problema sa svakodnevnim izjavama koje ulaze u usi mog djeteta, nemam potrebu cenzurirati isto, na tako neku recenicu sigurno ne bih reagirala skakanjem na uciteljicu, ili drugu osobu., te se uopce ne bojim toga da bi takve recenice mogle indoktrinirati moje dijete u vjerskom smislu. takoder sam dovoljno zrela da opcenito nemam potrebu skakati na svaku rijec drugih ljudi koja se ne slaze s mojom.
    a mi ovdje opcenito razglabamo, nisam primjetila da je itko zagovarao napadanje uciteljice, niti bilo sto u tom smislu.

    medutim

    ja od nastavnog osoblja za vrijeme nastave ocekujem jedan drugi nivo od small talk-a kod frizera, na trznici i slicno. u tom kontekstu je objasnjenja tipa: hrana je bozji dar, meni neprimjereno. dakle ne samo zato sto mislim da je vjera nastavnika njihova privatna stvar, vec se radi i nivou.

    sto se tice vrijedanja, uciteljice tu nema. a ne mislim da joj trebaju advokati.
    a sloboda govora je moje ustavno pravo.

  36. #86
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Vjerojatno gađanje nije bilo za vrijeme nastave - odakle kruh na nastavi?

  37. #87

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    224

    Početno

    s obzirom da je tema filozofska nema smisla istraživati u detalje i možemo raspravljati, ne? Tko ovdje skače, a tko ne skačke na tuđu riječ? Pa za nešto se moramo dohvatiti da bi rasprava mogla postojati, ne? Ali ipak, ako se za nešto dohvatiš, ili nekoga, pokušaj ga isčitati upotpunosti.

  38. #88
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Svi skaču. Po meni. U potpunosti - di ćemo u potpunosti, počeli smo od jedne male crtice - otvaračica topica je dala malu crticu iz čega je skočila na općeniti zaključak, jer ima svoj neki kontekst u glavi. Tako i svi mi ostali iščitavamo iz izjave prema našim kontekstima u glavama... ili mentalnim sklopovima, kako ti draže. Mi nemamo šanse znat kakva je ta učiteljica, kakav joj je sklop u glavi, nismo bili i čuli tu izjavu, nije niti otvaračica topica. Pa raspravljamo - uzmemo nešto i tumačimo prema našim sklopovima, prema onome što nam se čini da postaje trend - jer svaka odvojena izjava ide na naše neko iskustvo, na naše već akumulirane stavove pa je svrstavamo prema tome. Ni manje, ali ni više.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 22.09.2011. at 09:15

  39. #89
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    slazem se s inom33 i seni
    tomika, da, i ti skaces
    seni je rekla intelektualni sklop takav... nije rekla bolji, losiji, samo drugaciji
    a to bih i ja voljela
    jer mislim da hrana nije bozji dar i da to nije nikakvo objasnjenje ni cinjenica
    tristo puta bolje bi bilo samo da je rekla, hrana se ne baca, nije igracka, steta je ili tako nesto
    sto da je dijete nakon bozjeg dara pitalo, a zasto su onda djeca u africi gladna?
    i naravno da ne treba zbog ovog uciteljicu ni prozivati niti ista, niti je to slika danasnjeg skolstva generalno
    ali i meni bi zasmetalo kad i ako bi se ponavljalo

  40. #90
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Sva sreća da nam djeca nisu gladna i da nemamo pojma što znači hranu doživljavati kao Božji dar.
    Možda je učiteljica rekla to što je rekla pod dojmom ovogodišnje tragedije u Somaliji.
    Govoriti zbog jedne izjave o njezinom drugačijem intelektualnom sklopu mi zvuči uvredljivo, i prema njoj, i prema svim tim ljudima koji gladuju i iz očaja se mole Bogu za hranu.

  41. #91
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Anvi, kako gladni ateist moli Boga za hranu?! Majkomila, vi mješate kruške i jabuke i to stručno

  42. #92
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Anvi, kako gladni ateist moli Boga za hranu?! Majkomila, vi mješate kruške i jabuke i to stručno
    jednako kao što ga zaziva u drugim prilikama, u smislu "hvala Bogu", "dat će Bog", "o, Bože".... mislio što priča, ili pričao bezveze.
    kako Anvi reče, nisu nam djeca u ozbiljnoj oskudici, pa ne možemo sagledati iz svih raspoloživih kutova.
    onaj čija jesu, bez obzira na uvjerenje, možda nekada u dubini duše i pomisli to, najozbiljnije? ne možeš znati.
    ako ne, i dalje ostaje zgodna poštapalica za ateiste

  43. #93
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Anvi, kako gladni ateist moli Boga za hranu?!
    Nemam pojma, ali mislim da siti, bez obzira bili oni vjernici ili ateisti, mogu razumjeti da je hrana mnogima Božji dar.

  44. #94
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Mnogima je, mnogima nije pa svak bi trebao razumjet drugoga. Podijeljeni smo. I zajedno u inzistiranju na političkoj korektnosti obrnutog predznaka i/ili skakanju .

    To jest - dismisamo tuđe stila "ah, pa to je jedna banalnost", ali kad je neko neprecizan oko naših vrijednosti, onda jok, treba bit precizan i jasno se izraziti.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 22.09.2011. at 10:50

  45. #95
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    I onda nema nonšalancije i odmaha rukom.

  46. #96
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Anvi prvotno napisa Vidi poruku
    Sva sreća da nam djeca nisu gladna i da nemamo pojma što znači hranu doživljavati kao Božji dar.
    Možda je učiteljica rekla to što je rekla pod dojmom ovogodišnje tragedije u Somaliji.
    Govoriti zbog jedne izjave o njezinom drugačijem intelektualnom sklopu mi zvuči uvredljivo, i prema njoj, i prema svim tim ljudima koji gladuju i iz očaja se mole Bogu za hranu.
    hvala na prosvjetljenju. nisam ni znala da mi je namjera bila vrijedati djecu u somaliji i africi.

    inace, ovo sto pises je mijesanje jabuka, krusaka i sljiva i ja na takav nacin ne znam diskutirati. pa ni necu dalje.

    adio mare, ovdje nije tema sto netko osbno misli o hrani i sto se mene tice to je osobna stvar pojedinca u koju se uopce ne bih mijesala. ja se referiram na objasnjenje jedne uciteljice u javnoj skoli za vrijeme nastave. i to je to.
    Posljednje uređivanje od seni : 22.09.2011. at 11:27

  47. #97
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Anvi prvotno napisa Vidi poruku
    Nemam pojma, ali mislim da siti, bez obzira bili oni vjernici ili ateisti, mogu razumjeti da je hrana mnogima Božji dar.
    ma kakav Božji dar može biti BILO ŠTA nekome tko misli da Bog ne postoji???
    Za ime Božje, daj razmisli.

  48. #98
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj alef prvotno napisa Vidi poruku
    Ja zaista ne vidim problem u tome sto je uciteljica rekla. Ja sam u skoli "ucila" da Bog ne postoji pa nisam postala ateista, naprotiv vjera mi je izuzetno vazna u zivotu i odreduje ga. A jedna recenica ucitelja, nastavnika, profesora o bilo cemu ne moze ostaviti bas prevelikog traga... Uzas koliko sad sve mora biti politicki korektno, pa mnogo cega obiluje licemjernoscu i prazno je od sustine.

    Kad smo vec i kod era, Zdenka, i te ere sam ucila u skoli kao i ono da nema Boga Jos negdje u nizim razredima smo dijelili historiju prvo na prije i poslije nove ere, a kasnije to potvrdili i dijelili dalje... Pravopis takodjer navodi skracenice za novu eru i prije nje...
    e kad si se već javila, alef - da li tebi smeta ako se sada u školi govori "prije Krista"? I da li se u vašim školama tako danas govori? (koliko se sjećam ti si iz BiH, ali ne znam iz kojeg mjesta - baš me zanima kako su tamo stvari uređene, pretpostavljam da su razlike velike)

    inače se slažem i s cvijetom i s tanjom (s tim što još nemam dijete školske dobi):

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    sve u svemu, činimi se pretjerano radi jedne rečenice nazvati topik - današnje školovanje

    primjedba je banalna, kao što kaže mima, u svakodnevnom govoru i ja kažem hvala bogu, i spominjem boga i grijeh i sl.

    cijela država slavi rođenje i uskrsnuće isusa, uznesenje marijino, tjelovo (to nemam pojma što slavimo, da vam budem iskrena ), mijenjaju se zakoni radi utjecaja crkve, na kraju krajeva svi mi plaćamo tu crkvu, djeca nam stoje među kapotima za vrijeme nastave, vodi ih se na misu za početak školske godine...i sad napast jadnu učiteljicu jer je rekla da je hrana dar božji, to je stvarno - smiješno.
    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Sama rečenica učiteljice je banalna i ne bih se oko toga uzrujavala da je samo jedan izoliran slučaj.
    Ali, kad je već naslov teme "današnje školovanje", iskoristit ću priliku da komentiram. Da, mene smeta što je udžbenik iz prirode i društva prožet vjerskim duhom, od Dana kruha i velike slike svećenika, do pitanja "Što radimo za Božić?" "-Idemo u crkvu na polnoćku", i tako dalje, i tako dalje. Smeta me što se mojem djetetu iščuđavaju što ne ide na vjeronauk (iako ih ima četvero u razredu, nije jedini, ali već prvi dan škole su se uspjeli zakačiti na tu temu, pa je čuo i prijetnje da će ga "Bog kazniti zato što ne vjeruje u njega"). I mislim da su sedmogodišnja djeca premala i prenezrela da shvate te pojmove na onaj način kako ih shvaćaju odrasli.
    U vrtiću nikad nikakvih problema po tom pitanju nije bilo, mi smo sa sinom normalno razgovarali i o vjerovanju i nevjerovanju, i o Bibliji i o evoluciji, i sve mu je bilo jasno. Otkako je krenuo u školu, imam dojam da mu više ništa nije jasno.
    Nadam se samo da će mu se s vremenom stvari u glavi posložiti, iako mislim da je to moglo ići i jednostavnije. A što se tiče zbunjujućih izjava, "hrana kao božji dar" je sasvim nevažna stvar, ali ne sviđa mi se sveukupno ozračje, ako razumijete što hoću reći.

  49. #99
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Sama rečenica učiteljice je banalna i ne bih se oko toga uzrujavala da je samo jedan izoliran slučaj.
    Ali, kad je već naslov teme "današnje školovanje", iskoristit ću priliku da komentiram. Da, mene smeta što je udžbenik iz prirode i društva prožet vjerskim duhom, od Dana kruha i velike slike svećenika, do pitanja "Što radimo za Božić?" "-Idemo u crkvu na polnoćku", i tako dalje, i tako dalje. Smeta me što se mojem djetetu iščuđavaju što ne ide na vjeronauk (iako ih ima četvero u razredu, nije jedini, ali već prvi dan škole su se uspjeli zakačiti na tu temu, pa je čuo i prijetnje da će ga "Bog kazniti zato što ne vjeruje u njega"). I mislim da su sedmogodišnja djeca premala i prenezrela da shvate te pojmove na onaj način kako ih shvaćaju odrasli.
    U vrtiću nikad nikakvih problema po tom pitanju nije bilo, mi smo sa sinom normalno razgovarali i o vjerovanju i nevjerovanju, i o Bibliji i o evoluciji, i sve mu je bilo jasno. Otkako je krenuo u školu, imam dojam da mu više ništa nije jasno.
    Nadam se samo da će mu se s vremenom stvari u glavi posložiti, iako mislim da je to moglo ići i jednostavnije. A što se tiče zbunjujućih izjava, "hrana kao božji dar" je sasvim nevažna stvar, ali ne sviđa mi se sveukupno ozračje, ako razumijete što hoću reći.
    Da, slažem se, iako moja djeca već godinama idu na vjeronauk, ili baš zato. Bilo bi bolje da su knjige iz prirode i društva ili hrvatskog jezika slobodne od takvih sadržaja - tome je mjesto u udžbenicima vjeronauka.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 22.09.2011. at 12:37

  50. #100
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    ja se referiram na objasnjenje jedne uciteljice u javnoj skoli za vrijeme nastave. i to je to.
    a možda je bilo za vrijeme velikog odmora?
    može li joj se uzeti kao olakotna okolnost ako je bilo za vrijeme (i njenog) velikog odmora?
    ili u njeno slobodno vrijeme kada prevodi prvašiće preko ceste, pa komentira: hvala Bogu što ste, lupam, sigurno prešli cestu.
    ili ćemo učitelje dijeliti na ateiste i one druge, da budemo posve sigurno da im nikada, pred našim djetetom, ama nikada neće izletjeti tako nešto, kojeg god bilo predznaka. nema veze ako je to osoba od povjerenja, sasvim stručna, omiljena među djecom i tako dalje, samo da joj ne izleti "hvala Bogu" ili, "tko u Boga vjeruje još". jer to je nešto grozno, ne znam kako bi dalje, nakon svega.
    znam, znam, škola je sekularna, a zar su ljudi strojevi?
    bilo bi dobro da je domy otišla do škole i riješila to s učiteljicom, ovako stvarno ne znam što hoće, nije mi jasna.
    kada bi učiteljica "dobila lekciju", mislim da si to više ne bi priuštila, pa nije luda. sigurna sam da se nakon toga nikada, kao recimo naša učiteljica, ne bi požalila pred djecom ni da ju boli glava - pa nije to ono što bi djeca o njoj trebala znati!

    razumijem te, seni, ne kontriram i ne pilam, sijaset puta smo sažvakali ovu temu, nikako da krepa.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •