Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 125 od 125

Tema: Današnja školovanje

  1. #101
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    ili ćemo učitelje dijeliti na ateiste i one druge, da budemo posve sigurno da im nikada, pred našim djetetom, ama nikada neće izletjeti tako nešto, kojeg god bilo predznaka. nema veze ako je to osoba od povjerenja, sasvim stručna, omiljena među djecom i tako dalje, samo da joj ne izleti "hvala Bogu" ili, "tko u Boga vjeruje još". jer to je nešto grozno, ne znam kako bi dalje, nakon svega.
    AdioMare, nisi još shvatila da sva mišljenja i uvjerenja mogu biti javna, samo vjerska moraju biti privatna?

    Ono što tanja_b piše o udžbenicima razumijem i slažem se s njom, osim jednim dijelom u kojem mislim da djeca, iako su ateistički odgajana, moraju biti upoznata s običajima kršćanske kulture koja je tu oko njih i da im to ne šteti.

  2. #102
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Nije to to, po meni - javno-nejavno uvjerenje. Učiteljičina religiozna i ostala uvjerenja ne bi trebala imat neke veze s njenom ulogom u školi, to su njena uvjerenja, ne školski program, osim ako nije vjeroučiteljica... To što su ona sada većinska, ne bode manje uši ovima koji ih ne dijele... nema veze... A što da je rekla "hvala Krišni" itd.. Pa dijete doma to ponavlja. Kao i ovo o reinkarnaciji - tipa "ne daj Bože da u drugom životu budeš gladan" itd. I tako stalno. Ne bi se odmahivalo. I drvimo stalno iz nova jer (još) ipak nije kako zdenka piše u zadnjem pasusu i kako iščitavam da je vani od seni.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 22.09.2011. at 13:05

  3. #103
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Ina, ti stvarno misliš da profesori nikada ne iznose svoja uvjerenja u školi? Slažem se da učitelj/profesor treba nastojati biti nepristran, ali čovjek je ono što jest, pa mislim da smije i mora biti to i javno. To, dakako, mora biti s mjerom - drugi čovjek je uvijek granica vlastite slobode. Ali, ako iz čovjeka izbije neko njegovo uvjerenje, kao što je ovdje izbilo, mislim u posve dobroj namjeri, je li to tako strašno? Bi li bilo zapaženo i ovako komentirano da je to neko drugo uvjerenje i mišljenje, a ne vjersko?

    U vezi ovog drugog, to jest sadržaja predmeta, djeca koja idu na vjeronauk i vjerski su odgajana, prokomentirala su da su imali sat vjeronauka i da je nakon toga slijedio sat iz predmeta X koji je izgledao kao još jedan sat vjeronauka. Oni su se tome začudili, smatrajući da se na satu predmeta X treba predavati predmet X.

  4. #104
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa Vidi poruku
    je li to tako strašno? Bi li bilo zapaženo i ovako komentirano da je to neko drugo uvjerenje i mišljenje, a ne vjersko?

    .
    ne znam, you tell me
    da počne agitirati za hsp, npr i za vrijeme nastave informatike držat predizborne govore. to je moj primjer iz srednje škole devedesetih.
    al, nije me se primilo

  5. #105
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    da počne agitirati za hsp, npr i za vrijeme nastave informatike držat predizborne govore.
    ako vučeš paralelu, nos će ti narast
    to nije primjer, ni mogući razvoj situacije iz uvodnog posta.
    saznanje da ti je profesor hsp-ovac ili vjernik, nema nikakve veze sa sadržajem i kvalitetom nastave koju predaje.
    osim ako ti drži vjerske ili predizborne govore na satu informatike. da se ovdje o tome radi, i ja bih se pobunila.

  6. #106
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam, you tell me
    Ja mislim da ne bi.

  7. #107
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa Vidi poruku
    Ina, ti stvarno misliš da profesori nikada ne iznose svoja uvjerenja u školi? Slažem se da učitelj/profesor treba nastojati biti nepristran, ali čovjek je ono što jest, pa mislim da smije i mora biti to i javno. To, dakako, mora biti s mjerom - drugi čovjek je uvijek granica vlastite slobode. Ali, ako iz čovjeka izbije neko njegovo uvjerenje, kao što je ovdje izbilo, mislim u posve dobroj namjeri, je li to tako strašno? Bi li bilo zapaženo i ovako komentirano da je to neko drugo uvjerenje i mišljenje, a ne vjersko?
    Neke su stvari ljudima bitne i oko toga će se lomit koplja. Religioznost je jedna od takvih bitnih stvari. Ateizam nije život bez vrijednosti (barem ne u mojoj glavi i znam da ti to nisi rekla - stila, nema veze, pa ionako u ništa ne vjeruju, što sad ima veze da dobiju malo uvjerenja, neće im škodit), nego su to jedne drugačije vrijednosti.

    Nemam ja problema s tim da iz čovjeka izbijaju njegova uvjerenja, ali neka izbijaju više i lakše, a možda ne bi trebala u ulozi u kojoj nisu toliko važna, ako smo se dogovorili da smo sekularna država.

    Tj. ja sam za ravnopravnost - pa u kojoj mjeri izbijaju ta, neka izbijaju i druga(čija). A neka su ipak "službenija" - u smislu oznaka po objektima koji nisu vjerski itd., jer, eto, ja ne smatram da je, konkretno i kao primjer (neškolsko dijete, ovo se ja tek pripremam na probleme koji će me snaći), raspelo u crkvi samo javni odraz privatnog uvjerenja ravnateljice škole, nego nešto malo više. Ako je, evo, stavljeno uz bok zastavi i grbu. Jer bi onda neko mogao stavit i zastavu duginih boja, recimo, neka ravnateljica koja je tako orijentirana i to protumačit kao da joj se brani da istakne njeno privatno uvjerenje javno - a to bi ziher bilo shvaćeno kao provokacija. I kako bi onda ljudi regirali?
    Posljednje uređivanje od ina33 : 22.09.2011. at 15:36

  8. #108
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    a ja mislim da bi
    uostalom, o kojim to uvjerenjima govorimo?
    ako spadaju u kategoriju 'vrucih' - mislim da bi se na svako reagiralo
    zamisli uciteljicu koja djecaku kaze - kad se zaljubis u curicu, ili djecaka...
    bas me zanima tko bi onda pisao o drzanju stavova za sebe?
    inace, pomalo mi je smijesna ta teza o ugrozenosti vjerskih osjecaja i misljenja u nasoj ooooogromnom vecinom izjasnjenoj katolickoj zemlji
    je, samo je u vatikanu gore

  9. #109
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Svjesno pretjerujem radi poante...

  10. #110
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Evo, isti smo primjer dali. Na vruća bi reagirali. A vruća su ta "svjetonazorna".
    Posljednje uređivanje od ina33 : 22.09.2011. at 15:38

  11. #111
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    ja i ina o slicnom, ona rjecitije, naravno

    opet si brza
    Posljednje uređivanje od summer : 22.09.2011. at 15:38

  12. #112
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Vraćam se na ono da ljudi tuđe percipiraju kao stvarno provocirajuće, a svoje kao objektivno i stvarno umjereno, a kritiku kao nepotrebno cjepidlačenje. I tu smo svi relativno kratkog fitilja jer su to stvari bitne za ljude. I zato je danas i učiteljima teže - veća je kakofonija različitih uvjerenja, nije uravnilovka u bilo kojem smislu. Opet, ja volim današnje vrijeme, sa svim njegovim "izazovima".

  13. #113
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa Vidi poruku
    a ja mislim da bi
    uostalom, o kojim to uvjerenjima govorimo?
    ako spadaju u kategoriju 'vrucih' - mislim da bi se na svako reagiralo
    zamisli uciteljicu koja djecaku kaze - kad se zaljubis u curicu, ili djecaka...
    bas me zanima tko bi onda pisao o drzanju stavova za sebe?
    inace, pomalo mi je smijesna ta teza o ugrozenosti vjerskih osjecaja i misljenja u nasoj ooooogromnom vecinom izjasnjenoj katolickoj zemlji
    je, samo je u vatikanu gore
    Možda ti ne bi bilo smiješno da to svakodnevno doživljavaš, a ja to doživljavam, jako često. Već sam negdje napisala i ponavljam da me zaprepašćuje koliko pristojnih ljudi gubi kontrolu nad sobom kad se radi o vjeri i vjernicima (ne mislim ovdje na prisutne, iako mislim da nije fer usporedba predizborne agitacije na satu s bezazlenim iskazom vjerskih uvjerenja učiteljice).

    Summer meni ne bi ništa predstavljalo da učiteljica kaže: kad se zaljubiš u djevojčicu ili dječaka, samo mislim da je ljubav ipak sasvim privatna tema, za razliku od vjere.

    Ina, nemojmo miješati razine. Kad se radi o raspelu u školi to jest stvar za raspravu, ali ja se toga nisam doticala nego sam govorila o razini prava na iskazivanje osobnih uvjerenja koja su za mene potpuno jednaka kad se radi o ateistima, vjernicima, ovima ili onima. Nije potrebno da mi tumačiš da ateizam nije uvjerenje bez vrijednosti niti da su ateisti ljudi bez vrijednosti, ja to znam. A ovo da uvjerenja trebaju izbijati više i lakše nisam sigurna da shvaćam - u svakom slučaju, ja sam za to da izbijaju više i lakše. Treba bit suzdržan, to sam već rekla, ali ne volim hiperkorektne ljude bez boje, okusa i mirisa.

    I, ova tema mi počinje izgledati kao još jedna "bačena kost". Jeste li primijetili da začetnica teme uopće ne sudjeluje u raspravi?

  14. #114

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    224

    Početno

    summer, iskačem tebi kao što ti iskačeš meni jer drugačije razmišljaš. Ali i dalje mi nije jasno čime se uopće bave ljudi koji si dopuštaju tako se uhvatiti za nečiju izjavu, koju uopće ne znamo točno kako je izrečena, u koje točno vrijeme (slobodno ili pod satom) itd. domy još uvijek nije odgovorila , iako sam ju pitala, je li ta sestrična možda ide na vjeronauk? Je li izjava potekla od djeteta koje ide na vjeronauk pa sestrična prenijela? Strašno me to zanima. Pa ne živimo u zemlji gdje su ljudi druge vjerske opredjeljenosti, već u zemlji gdje je, kako je netko naveo, 90% vjernika, katolika, što grko, što rimo...

  15. #115

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    224

    Početno

    ina 33 i ja volim današnje vrijeme jer u njemu živim, sa svim izazovima
    zdenka 2 dobro primjećuješ, gdje je začetnica teme?
    Po meni je ipak najžalosnije što ljudi imaju jako malo tolerancije i to mi je najveći problem u svemu. Kada bi bili malo tolerantniji, a ne stalno zijevali na druge i čekali gdje će koga napasti (što verbalno što bilokako) svi bismo bili sretniji. Da znam, preidealističkih uvjerenja sam ali ne mogu si pomoći. I što sam više pokušavala reći kako je tužno nekoga napasti, a da se ne može braniti (a mislim i protuzakonito) to su mene više prozivali...
    Eto, ja rekla svoje..

  16. #116
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Većinksa opredjeljenja stanovnika neke zemlje su jako promjenjiva... sjetimo se u kakvoj smo zemlji živjeli pred 50 godina, ko zna u kakvoj ćemo za 50 itd. Tako da ne uzimam ja to kao neku konstantnu, uopće ne, tipa mi smo takvi i takvi, jer se "mi" i mijenjamo.

    Čime se bave ljudi koji dopuštaju skakanje - svačime. Jer svi skaču.

    Je, možda je bačena kost... ali što sad ako i je. Začetnica je napisala što misli, di je ta obveza da mora dat i zaključak, tj. možemo se mi raspravljati i bez pokretača teme.

    Ni ja ne volim hiperkorektne, ali možda svako od nas drugačije postaljva granicu di ta hiperkorektnost počinje, a što će tolerirat. Ja sam, u svakom slučaju, za dizanje te ljestvice u smislu da se više toga tolirira, a manje pegla u hiperkorektnosti. Barem tako samu sebe doživljavam, što, naravno, uopće ne mora bit istina jer na nešto i ja brže "skačem", a nešto mi je ono... pih, oko čega se svađaju. Kao i svakome, uostalom. Samo što nam se skupovi onoga na što "skačemo" nužno ne poklapaju.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 22.09.2011. at 16:00

  17. #117
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa Vidi poruku
    Summer meni ne bi ništa predstavljalo da učiteljica kaže: kad se zaljubiš u djevojčicu ili dječaka, samo mislim da je ljubav ipak sasvim privatna tema, za razliku od vjere.
    nek je bačena kost, šta ima veze - tema je baš zanimljiva. ako ju malkice proširimo, naravno. npr na iskazivanje osobnih uvjerenja učiteljica na nastavi. ili odmoru.
    jer smo se svi više manje složili da ne bismo reagirali na primjedbu učiteljice o hrani božjem daru.

    i ne, nije mi narasao nos jer nisam povukla paralelu, nego sam samo htjela reći da nije isključivo stvar vjerskih uvjerenja.

    a, potpisujem inu u zadnjem postu. ne volim ni ja hipekorektnost i pazit na svaku riječ. ali na neke stvari imam - nultu toleranciju.
    al neću reć na što, jer ćete mi reć opet da povlačim paralele

    zdenka, npr ova tvoja primjedba o ljubavi kao privatnoj stvari je isto ajmo reć čudna. kad znamo da učiteljice sto put kažu marku da se zaljubio u anu i pitaju ivu jel se zaljubila u jakova. odnosno, prava tolerancija ne bi trebala imati nastavak...ali ili samo.

    Pa ne živimo u zemlji gdje su ljudi druge vjerske opredjeljenosti
    tomika, da, živimo u zemlji gdje žive i ljudi drugih vjerskih opredijeljenosti.

  18. #118
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    meni je to fascinantno, kad se većina i oni koji su svuda i svukuda prihvaćeni i čije dogme i/ili istine se regularno provlače kao istine-osjeća ugroženom

  19. #119
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    a da opet dodam-meni je ova učiteljičina izjava nešto apsolutno nevažno, čista nesmotrenost, nebi rekla da ikakve veze s indoktrinacijom ima.

  20. #120

    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Postovi
    55

    Početno

    pa možda je žena tako odgojena, i to kaže bez ikakve religijske pozadine,
    jer mnogi stariji ljudi kažu da nešto je ili nije dobro i spomenu u tome Boga
    i to nema veze sa religijom

    nego vipše sa nekim kulturom ili odgojem ili tko zna čime

    kao kad kažu Ne daj Bože većeg zla
    Bog je u našoj kulturi postao poštapalica i uzrečica

  21. #121

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    224

    Početno

    cvijeta, da, onoh 10% što jhe po meni vrlo malo, i nemojmo zavaravati sebe i druge.. uostalom, kod glasanja 51% je većina!

  22. #122

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    224

    Početno

    krumpirić ,bez obzira na tvoju opredjeljenost, moje mišljenje je da si širokih pogleda i također, ako sam u nešto 100% uvjerena, ništa me neće pokolebati.

  23. #123
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj tomika prvotno napisa Vidi poruku
    cvijeta, da, onoh 10% što jhe po meni vrlo malo, i nemojmo zavaravati sebe i druge.. uostalom, kod glasanja 51% je većina!
    zanimljivo. po zadnjem javnosti dostupnom popisu stanovnika u RH ima 48 % muškaraca i 52 % žena.
    muškarcima više nećemo dozvoliti da se izjašnjavaju kao muškarci, odsada će biti žene

  24. #124

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    224

    Početno

    prima ti si također širokih svjetonazora

  25. #125
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    zdenka, npr ova tvoja primjedba o ljubavi kao privatnoj stvari je isto ajmo reć čudna. kad znamo da učiteljice sto put kažu marku da se zaljubio u anu i pitaju ivu jel se zaljubila u jakova. odnosno, prava tolerancija ne bi trebala imati nastavak...ali ili samo.
    Tako nešto, srećom, moja djeca nisu još doživjela u školi. Mislim da bi ih to jako pogodilo. Jednom me je na informacijama učiteljica diskretno pitala je li moj sin zaljubljen u jednu djevojčicu, ali to je bilo samo zato da bi bolje razumjela njegovu situaciju, a njemu nije ničim stavila do znanja da to zna. Inače, nisam čula da učiteljice to tako komentiraju u vezi bilo kojeg djeteta - to bi bilo nepoštivanje njihove privatnosti.

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •