Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 70 od 70

Tema: Kašnjenje u neuromotornom razvoju- kako do dijagnoze

  1. #51
    MIRNALUKA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    3

    Početno

    Dobar dan!
    Ja sam jedna od mama koja ima dijete s posebnim potrebama. Pa evo ukratko (ako bude to moguće) da se predstavim. Imam 36 god., sina Martina (9,5 god.) i Luku (19mj.)
    I otkuda da počnem, .. Luka je rođen 02.04.2010.g. apgar 8/8, trudnoća uredna osim zadnji tjedan ostala u bolnici radi visokog tlaka. Sve ostalo je bilo ok. Dok nije nakon godine dana počela moja sumnja da nešto nije u redu. Ne odazivase na ime, ne igra se sa niti jednom igračkom, ništa mu ne pljeni pažnju, ne žvače, ništa si ne stavlja u usta, rijetko uspostavlja kontakt očima, ne govori..ali hodati može „cijeli dan ako treba“. Jedino što ga veseli to su crtići na Baby tv (obožava Charlie and the numbers i Cudllies), ponekad jednostavno želi izaći iz kože od veselja dok ih gleda.
    Sad smo u pretragama, bili na pregledu za sluh (sve u redu), pregledu za vidne podražaje (isto u redu), kod psihologinje u Čk (koja je napisala da ima poremećaj komunikacije iz autističnog spektra, te pervazivni razvojni poremećaj i poremećaj senzorne integracije), pa smo bili kod dr.Milihram u Vž, ona je neuropedijatrica koja nam je sad rekla da napravimo metabolički skrining, pregled psihijatra i genetičara.
    Te sad u čet. 17.11. idemo na pregled psihijatra u Klaićevu, i vađenje krvi na KBC Rebro (za metabolički skrining).
    Bili smo i tu kod nas u udruzi MURID –Međimurska udruga za ranu intervenciju u djetinstvu, koju vodi prof. Pucko. Ona je defektologinja koja će nam pomoći kod rane intervencije i nalaženju terapeuta koji bi trebao raditi s Lukom. Još da napomenem da nam je rekla da radimo s njim FLOOR TIME, pokazala nam je za početak kako ali da je potrebno s njim raditi jedan na jedan.
    Mene interesira koja su naša prava, tj. zašto ta djeca nemaju pravo na terapeuta kojeg bi plaćala država? Ili imali zdrastvenu zaštitu preko HZZO? Jer u Zakonu stoji da svako dijete ima pravo na zdrastvenu zaštitu. I sad si ja postavljam tisuću pitanja: kako imaju? Kad nemaju,jer moraš sam plaćati terapeuta. I sad ako nisi u financ.situaciji, da li gledati svoje dijete kako ne može napredovati ili mu pomoći i izboriti se za ta prava? Naravno da će svaki roditelj pokušati naći sredstva i da će svaki roditelj sve učiniti za svoje dijete, al ponekad ni to nije moguće.
    Imam još toliko pitanja,na koja ne znam odgovore..pa ako ima netko sličnog iskustva nek se javi.
    Koje još pretrage bi bilo dobro da napravimo?
    Da li plaćate sami terapeute ili dobivate pomoć zajednice ili grada za ta sredstva?
    Kome se obratiti?
    Hvala na odgovorima. Lp
    Mama Mirna

  2. #52

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    485

    Početno

    Citiraj amadea prvotno napisa Vidi poruku
    S Goljaka su mi se javili nakon tri dana i rekli da će me primiti čim pribavim uputnice i odobrenje liječničkog povjerenstva, ali sad već skoro dva tjedna prolazim proceduru potrebnu za to odobrenje.

    Da ne otvaram novu temu, molim vas da mi netko odgovori kada dijete dobiva dijagnozu. U zadnjih mjesec dana za svog sam sina starog šest mjeseci čula svakakve prognoze, od - to će biti cerebralna paraliza i/ili mentalna retardacija, preko - možda će on ipak biti dobro, do - s njim će biti sve u redu, samo treba puno vježbati.
    Dok čekam Goljak zatražila sam upute za vježbe od, čini mi se, dobre terapeutice (sa onim ranije nisam bila zadovoljna) koja će s bebom vježbati svakodnevno. Sljedeći tjedan idemo na EEG i UZV mozga pa ćemo vidjeti što će mi tamo reći. Jako sam uznemirena.

    Znam kroz što prolaziš jer sam i ja umirala od straha kad su se počele nizati razne dijagnoze za mog sina, što od stručnih osoba, što od nestručnih. Ovo ti je sada najteži period, ali bez obzira na sve što ti kažu, čak i stručne osobe (fizijatar i neuropedijatar), mozak je jedna čudesna "stvar" i nitko ne može točno predvidjeti njegov razvoj, odnosno razvoj tvoga djeteta.
    Za mog sina su svašta govorili i istina je da i dalje kasni u svom psihomotoričkom razvoju, ali on napreduje. On ima svoj tempo, koji se u nazad par mjeseci čudesno intenzivirao. Kao da se probudio iz nekog sna. Doslovno. To se moglo dogotiti ranije, moglo se kasnije, a moglo se nikad. I to mi nitko nije moga reći ni prognozirati za sigurno. Liječnici će ti reći neke okvire, ali vi ustrajte u stimuliranju djetetovog mozga kako god znate, kako god vas budu uputili.

    Ako si iz Zagreba ili okolice i zanima te, mogu ti preporučiti osobu kod koje mi privatno vježbamo. Žena je stručna, dobra, ljubazna, voli svoj posao, a djecu s kojom radi još i više. Kad dođete do Goljaka, mogu ti preporučiti tetu defektologicu koja radi po montesoriju. Izvrsna.

    Znam da je teško, ali....

  3. #53

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    485

    Početno

    Citiraj MIRNALUKA prvotno napisa Vidi poruku
    Dobar dan!
    Ja sam jedna od mama koja ima dijete s posebnim potrebama. Pa evo ukratko (ako bude to moguće) da se predstavim. Imam 36 god., sina Martina (9,5 god.) i Luku (19mj.)
    I otkuda da počnem, .. Luka je rođen 02.04.2010.g. apgar 8/8, trudnoća uredna osim zadnji tjedan ostala u bolnici radi visokog tlaka. Sve ostalo je bilo ok. Dok nije nakon godine dana počela moja sumnja da nešto nije u redu. Ne odazivase na ime, ne igra se sa niti jednom igračkom, ništa mu ne pljeni pažnju, ne žvače, ništa si ne stavlja u usta, rijetko uspostavlja kontakt očima, ne govori..ali hodati može „cijeli dan ako treba“. Jedino što ga veseli to su crtići na Baby tv (obožava Charlie and the numbers i Cudllies), ponekad jednostavno želi izaći iz kože od veselja dok ih gleda.
    Sad smo u pretragama, bili na pregledu za sluh (sve u redu), pregledu za vidne podražaje (isto u redu), kod psihologinje u Čk (koja je napisala da ima poremećaj komunikacije iz autističnog spektra, te pervazivni razvojni poremećaj i poremećaj senzorne integracije), pa smo bili kod dr.Milihram u Vž, ona je neuropedijatrica koja nam je sad rekla da napravimo metabolički skrining, pregled psihijatra i genetičara.
    Te sad u čet. 17.11. idemo na pregled psihijatra u Klaićevu, i vađenje krvi na KBC Rebro (za metabolički skrining).
    Bili smo i tu kod nas u udruzi MURID –Međimurska udruga za ranu intervenciju u djetinstvu, koju vodi prof. Pucko. Ona je defektologinja koja će nam pomoći kod rane intervencije i nalaženju terapeuta koji bi trebao raditi s Lukom. Još da napomenem da nam je rekla da radimo s njim FLOOR TIME, pokazala nam je za početak kako ali da je potrebno s njim raditi jedan na jedan.
    Mene interesira koja su naša prava, tj. zašto ta djeca nemaju pravo na terapeuta kojeg bi plaćala država? Ili imali zdrastvenu zaštitu preko HZZO? Jer u Zakonu stoji da svako dijete ima pravo na zdrastvenu zaštitu. I sad si ja postavljam tisuću pitanja: kako imaju? Kad nemaju,jer moraš sam plaćati terapeuta. I sad ako nisi u financ.situaciji, da li gledati svoje dijete kako ne može napredovati ili mu pomoći i izboriti se za ta prava? Naravno da će svaki roditelj pokušati naći sredstva i da će svaki roditelj sve učiniti za svoje dijete, al ponekad ni to nije moguće.
    Imam još toliko pitanja,na koja ne znam odgovore..pa ako ima netko sličnog iskustva nek se javi.
    Koje još pretrage bi bilo dobro da napravimo?
    Da li plaćate sami terapeute ili dobivate pomoć zajednice ili grada za ta sredstva?
    Kome se obratiti?
    Hvala na odgovorima. Lp
    Mama Mirna

    Floor time je super način rada. Mogu seći samo sve pozitivno o tome.

    Što se tiče vaših prava....moraš otići na Centar za socijalnu skrb, odnijeti nalaze (ne starije od 6 mjeseci) i podnijeti zahtjev (tamo dobiš formular koji ispuniš) za novčanu pomoć za skrb djeteta. Onda te oni zovu na svoju komisiju (pedijhatar i psiholog) i na temelju svega donose nalaz i mišljenje i odobre ti neka financijska sredstva (ovisi o vrsti i težini oštećenja). Također na temelju njihovog nalaza i mišljenja možeš onda tražiti uvećani dječji doplatak na HZZO-u.

    Nama su prve godine na Centru za soc. skrb dali svega 350 kn, a ove godine su nam dali invalidninu 1200 kn. I prošle godine i ove privatne terapije plaćamo sami, odnosno, sad nam je lakše kad imamo tu njegovu invalidninu.

    Vidim da si iz Čakovca išla u Varaždin. Raspitaj se, ali mislim da imaš pravo i na putni nalog. Pedijatri ne vole baš to govoriti niti davati, ali po zakonu kada ideš s djetetom kod liječnika iz jednog grada u drugi uz upoutnicu, pedijatar ti je dužan dati putni nalog. Znači kad ideš sad na Rebro ili Klaićevu, traži da ti napiše. U bolnicu kada dođeš daš da ti to potvrde i onda predaš na HZZO i oni ti isplate novac na račun.

    Pitaj što god ti treba i zanima te. Ima nas tu dosta i sigurno će ti netko znati odgovoriti.

    Pozdrav hrabroj mami i pusa hrabrom Luki!

  4. #54
    MIRNALUKA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    3

    Početno

    Kao prvo lijepi pozdrav iz Čakovca i hvala na odgovoru.

    Još smo u fazi pregleda kak i napisala i prekosutra idemo psihijatru, makar bila kod dva psihologa već i neuropedijatrice koji su napisali i rekli da ima poremećaj komunikacije s autističnog spektra..
    Za putni nalog znam i to je u redu, dobim svaki puta.
    A ovo za Centar za socijalnu skrb se moram raspitati koje nalaze trebaju itd.
    Dječji dobivam za oba sina al onaj minimalni iznos od cca 199 kn. Za sad.

    Informativno da pitam da li ste zaposleni jer sam i čitala da bi imala pravo raditi 4h dnevno a ostatak mi plaća HZZO?

    Hvala. i Lp

  5. #55

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    485

    Početno

    Ja nisam zaposlena, ali da, imaš pravo i na skraćeno radno vijeme. Najbolje ti je otići u CZSS i tamo saznati iz prve ruke.

  6. #56
    MIRNALUKA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    3

    Početno

    Pozdrav. Evo bila danas na CZSS i dala mi neki formular da ispunim i priložim med.dokumentaciju koju imam.
    Prošli tjedan bili u Klaićevoj kod psihijatra i dobili smo dijagnozu F84 poremećaj komunikacije iz sfere pervazivnih poremećaja. Tako je doktor napisal. A i u nalazu još piše da se moli upućivanje djeteta na PTV (molim objašnjenje za to?! što to znači) te terapiju po defektologu/logopedu. Još je napomenul da treba čim prije početi raditi s njim,rano intervenirati. I da ne moram čekati više neku dokumentaciju nek idem na CZSS, za ostvarivanje nekih prava.
    Mene zanima koja su to sve prava ..dal ima netko s tom dijagnozom? Puno bi nam značilo da se nešto ostvari da možemo financirati barem terapije koje ne idu prek HZZO nego roditelji sami moraju plaćati. Hvala. I lijepi pozdrav iz Čakovca.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Postovi
    2

    Početno

    evo mene zanima defektolog,i dali je mogucnost dolaska doma da vjezba sa bebicom?
    mi smo relativno novi u ovome..ugl..moja curka ima 1g i 3 mj.jos se ne posjeda samostalno,vecinom kiflasto sjedi dosta je mekana i ima slab tonus misica.dijagnoza smo dobili svakakvih a do sad se vodila kao distony,pa smo zavrsili na rebru ,dobila je konvulzije.nismo prije kretali kod nikakvih takvih dok. jer imamo teski bronhitis,u vise navrata bili smo na srebrenjaku lezali.kad smo krenuli na goljak,s godinu dana imali smo totalno razocaranje,naravno u doktore...prvo je dok. fizijatar rekla da moje djete ima tumor,naravno bez ijedne pretrage,pa je psihologica rekla da nam je djete jako ljeno i glupo,a neuro pedijatrica je dala napraviti EEG i dosla do zakljucka"no pa sta smo ocekivali od EEG-a od jednogodisnjeg djeteta".eto,dobili vjezbe jednom tjedno u ukljucenje u radnu terapiju koju neznam ni priblizno kad cemo dobiti,receno je cim jedno djete vise nebude islo mi cemo dobiti mjesto.ma super sve ono prek volje.na rebru smo isto bili na neuropedijatriji,tamo smo dobili novog neuropedijatra koji je moje djete napokon pogledao napravio CT glavice i vidio da stvarno s njom nije bas uredu.no taj doktor ne odgovara na moje upite.mozda su pitanja bila glupa al ko svaka mama koja nezna bas o dijagnozi retardino psihomotorico ce pitati isto,dali ce sve s njom biti ok ili ne,na sta je on odg pa ona ima toplinu kad je pozoves nije autisticna...nikakve savjete il nes vise da je rekao...hvala bogu na dobroj pedijatrici koja je sve lijepo objasnila.e sad on je rekao da dodjemo kod njega na pregled on je isto neuropedijatar,i na goljaku imamo neuropedijatra,pa dal idemo kod oboje ili se drzimo jednoga?ima li jos ko iskustva s tim,nas dosta unazađuje boravak u bolnici,jer cesto joj je lose radi bronhitisa.vjezbam s njom doma svaki trenutak koji vidim da je ona zainteresiranamozda nisam bila u svemu jasna al jos sam pod dojmom svega.i da za MR. Mi smo naruceni na rebru 19.03.2013...jako dugooo cekanje e sad meni je dok reko da probam u medikolu,dali je isao ko tamo na MR i dale rade djeci pod anestezijom??hvala unaprijed na .odg.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    485

    Početno

    Počet ću odmah sa Medikolom jer mi idemo tamo 30.1. na MR. I tamo ti ide na uputnicu, rekla bih da se kraće čeka jer su nas jako brzo nazvali i da, ide s anestezijom jer se radi o djetetu. Tako su meni objasnili i pritom bili jako ljubazni.

    JAKO mi je žao zbog tvoje djevojčice, a onda i zbog loših iskustava koje ste prošli. Kada je moj sin bio star kao tvoja djevojčica sada, također smo čuli 1000 dijagnoza, uključujući autizam, a niti jedna se nije HVALA BOGU ostavrila. I moj sin je sjedio kiflasto, do te mjere da nam je fizijatar rekao da ga ne posjedamo jer će si deformirati kralježnicu. Također se u toj dobi još nije niti okretao s leđa na trbuh i obrnuto. Na Goljaku smo išli na fizio vježbe 2x tjedno, ali stanje se mijenjalo vrlo, vrlo sporo. Usporedbe radi, vježbali smo od njegovog 6. mj., a sa 13 još nije sjedio niti se okretao. Uglavnom, onda sam čula za jednu privatnicu u Velikoj Gorici i otkako je ona počela vježbati s njim, stanje se drastično u kratkom vremenu počelo mijenjati. Ubrzo se počeo okretati, sjediti pravilno, koji mjesec iza toga je propuzao. Još ne hoda samostalno, ali nije daleko od toga.

    Mi smo uspjeli relativno rano dobiti radnu, ali teta ni njemu ni meni nije nikako sjela. Baš je hladna. Prije 8 mjeseci smo dobili defektologa koji radi po montesoriju i sa time smo prezadovoljni, a nakon godinu dana čekanja dobili smo i senzoriku. Sad još čekamo u redu za logopeda.

    EEG smo radili i radimo na Goljaku svakih 6 mjeseci. Budući da mu i dalje desna strana mozga šalje slabije impulse, šalju nas na MR da se vidi točno o čemu se radi (da li je to posljedica nedostatka kisika i nastalo je veće oštećenje ili.....)
    Kod kojeg neuropedijatra ste na Goljaku?

    Sa bronhitisom smo i mi imali problema i ležali na Srebrnjaku 2 puta. No, hvala Bogu, sad smo već duže vremena mirni, nije niti kihnuo. Ono što njemu puno pomaže kad se nosić počne čepiti i sluz nakupljati je da ga inhaliram da čajem od majčine dušice. Dok je bilo problema, kašljao bi cijele noći i ne spavao, ni on ni ja, a kad bi ga s tim naparila, sve se smirilo, sluz se brže "trgala", a on mogao spavati.

    I na kraju, drži se. Pred tobom je velika bitka. Znam da je teško, ali nema druge nego boriti se!

    za tvoju slatkicu!

  9. #59

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Postovi
    2

    Početno

    Hvala mama goranka evo sad su me zvali iz Medikola i za dva mjeseca valjda ce nas primiti ,naravno ak nebude nas mucio bronhitis.
    e sad neuropedijatrica je ljiljana popovic-miocinovic,ne bas draga teta.
    di idete kod defektologa?mi smo dobili jednom tjednom gim,vj. i to je relativno kratko,kojih 10-ak min ako vjezbamo i malena vise nemoze,sva se preznoji uspuse i jako je razdrazljiva.hvala za inhaliranje,pokusat cu,al njoj nije zacepljen nosic,i nis se nemoze iscupati,ona jednostavno hropce,konstantno od rođenja,i kako uđemo u bolnicu hroptavi tako i izađemo,samo sto izljece upalu pluca.
    mozes li mi reci kod koga idete u goricu i kak ide to koliko se placa,itd.kojom metodom vjezba...

  10. #60

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    485

    Početno

    Ako imaš mogućnosti, ja ti toplo preporučam doktora Zdravka Grubešića neuropedijatra na Goljaku. Čovjek je IZVRSTAN: smiren, ljubazan beskrajno, nikad ne paničari, uvijek sasluša, uvijek pita da li mi imamo kakvih pitanja, a kad objašnjava - odgovara to napravi na način da i dijete razumije (ne želim nikoga ponižavati nego želim reći da nema stručnih naziva koje JA ne razumijem)....

    Što se brohhitisa tiče, valjda sam se krivo izrazila...ni mojem mališanu nije niš išlo na nos nego je sve stajalo negdje i hroptao je i nije mogao udahnuti ni na usta ni za nos...na strašno...uostalom, na žalost, znaš i sama. Istina i hvala Bogu nikad nije došlo do upale pluća, ali bili smo jednom jako blizu.

    Kod degektologa idemo na Goljaku, preporuku nam je dao fizijatar (dr. Žućko).

    Za vježbe u Gorici ti pišem pp!

  11. #61

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    485

    Početno

    osmjeh, nemaš mogućnost primanja privatnih poruka pa ti pišem ovdje:
    Cenatr sa zove MAKA, imaš nešto o njemu ovdje: http://www.maka.hr/index.html i http://hr-hr.facebook.com/UdrugaMaka. Teta Goga, vlasnica, je jako dobra, puno zna, stručna, nježna, voli djecu. Napravi prvi pregled koji je oko 200 kn i na temelju toga napravi plan vježbanja. Vježbice su ti 180 kn.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    485

    Početno

    Osmjeh, kako tvoja curica?

  13. #63
    hope1210 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    28

    Početno

    Ja sam isto iz Zadra , i malog vodim na vjezbe dva puta tjedno.....Stvar je u Zadru ta da imala ti vjezbe jednom, dva ili tri puta tjedno nije toliko bitno jer bitna je stvar da to sto ti oni pokazu na vjezbama ti onda svaki dan vjezbas sa djetetom.!!!! Ja svog malog vjezbam i po nekoliko puta dnevno. Sta me smeta u Zadru je to sto kada dijete napuni godinu dana ili podje puzat , fizijatri vec ili ne zele ili neznaju vise sta da vjezbaju sa djetetom i to me jako smeta.
    Sto se tice doktora Sabola, ja sam bila kod njega nedavno, on je jako fin covjek ali procita ti papire, napravi eeg, poprica sa vama i that's it , naplati 1400kn . Ja bih ti preporucila prof Resic (ona je bila Sabolu mentorica za doktorat koji je ljetos polozio) i on je jako cijeni. Inace prof Resic je jako cijenjena i svi doktori kod kojih sam ja bila (zd, Zg, St) je znaju. Rijesila je dosta slucajeva , sada je nazalost u mirovini ali radi Dugopolju u poliklinici Analiza. Kada su mog malog svi otpisali (pogotovu ovi u Zd) , nekako smo (kako bijase u ovoj zemlji) preko veze dosli do nje i vise je ne pustamo.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,143

    Početno

    JA sam bila prezadovoljna s Dr. sabolom, on mi je bio u prvim danima hodanja po doktorima s malenom jedina svjetla točka i tih 1100kn za eeg i pregled su mi tad najbolje uložena investicija za moj mir i stabilnost nakon olakog razbacivanja dijagnozama i strašenja drugih doktora.

  15. #65

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,143

    Početno

    Inače da prijavim napredak, moja curka je super napredovala u svemu, sad napokon s 27 mjeseci hodamo onako sigurno i normalno, iako je prohodala s 22 mjeseca trebalo je punih 5 da ona postane sigurna u svoje nogice, u govoru još ne spaja po dvije riječi ali imamo nekih 10tak riječi sa značenjem plus što pokušava ponoviti za nama kad joj imenujemo nšto, sve razumije, sad prati i složenije naloge, puno riječi i pojmova je usvojila pa nam pokaže ili doda što joj kažemo i logopedica je rekla da je to odlično, da će onda i govor doći.

    Još uvijek ima snie tonus mišića i papamo samo kašastu hranu, tonus mišića lica je slab i to sigurno smeta za govor, dobili smo neke upute u udruzi Naša djeca i od logopeda kako ju stimulirati, pozvat će nas i kad bude radionica o tome. Prijavili smo se za jesen za vrtić Latica za djecu s posebnim potrebama, prije sam mislila da primaju samo djecu s većim oštećenjima i problemima u razvoju ali oni imaju radionice i ako treba boravak i za blaže probleme a gdje je ipak potreban stručnjak. Tamo ima tim psiholog, defektolog, fizioterapeut i odgajatelj koji rade individualno i grupno s djecom. Baš sam sretna što smo se prijavili tamo, boravak je 5 sati devno što je taman, rekli su da će nakon vještačenja viditi da li će moći u boravak ili samo u neki program radionica.

  16. #66
    hope1210 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    28

    Početno

    bravo za malu curicu , samo neka ona napreduje ...kakva joj je konacna dijagnoza, pije li neke lijekove???
    bitno je da napreduje, kada se to dogadja onda roditelj ima osjecaj da se popeo na everest
    mi sada isto gledamo da dodjemo do goljaka, mali je naucio puzati sa 17 mjeseci, oslanja se na noge ali dok napravi prvi korak proci ce dugo vremena jer je takodjer hipoton i nema koncentracije ali polako samo neka ide naprijed.
    jeli mi mozes molim te reci kako to sve izgleda na goljaku, sta rade sa djecom i koliko dugo se boravi gore??? bila bih ti jaaaaaaako zahvalna ako bi mi dala neke informacije.
    da i mi cemo u laticu, moja poznanica tamo radi pa mi je govorila da ima djece sa raznim dijagnozama, i da imaju cijeli tim ljudi koji rade sa djecom , sto je super, bar nesta u zadru nazalost ne primaju djecu prije 3. godine ali bolje ista nego nista.

  17. #67

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    58

    Početno

    Mama samo nastavite vježbati sa malenom bez obzira na to što j eprohodala. Hipotona djeca često znaju biti dosta gravitacijski nesigurna pa joj neće svakako biti na odmoć to što ćete raditi sa njom i kad prohoda. dapače može samo biti spretnija. Tražite i zahtjevajte od svog terapeuta da Vam pokaže vježbe jer vi sa njom možete napraviti najviše. terapeuti su tu uglavnom da eudicraju. Definitivno potražite radnog terapeuta. Znam sa sigurnošću da ga imaju u Zadraskoj bolnici. I za one koji su u zabludi radni terapeuti su uključeni u rehabilitaciju i rad sa bebama već u rodilištu, jer najranija rehabilitacija je najučinkovitija.

  18. #68
    IvanaR avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    427

    Početno

    Nadovezaću se na postojeću temu, možda je neko imao slično iskustvo.
    Sin mi je rođen nakon uredne trudnoće, porođaj bez komplikacija, Apgar 9-10. Prvi put sam se obratila fizijatru sa njegovih 5 meseci zbog izvijanja i kako se meni tad činilo kašnjenja sa okretima. Okrete je savladao neki dan pre 7 meseci, ali kada je došlo na red podizanje u četvoronožni tu se, naprosto, zaglavio. Sada ima 12 meseci, ne podiže se samostalno u četvoronožni položaj i ne poseda se samostalno. Sedi sa kifotičnim držanjem kičme, stoga su mi savetovali da taj položaj maksimalno izbegavam. Vežbamo sve vreme po Bobathu. Ja vidim da on napreduje u tim vežbama. Kada ga dovedem u četvoronožni on može u njemu da se njiše i održi 2 min. Kada ga dovedem u kosi sed on može tako da provede 3, 4 min. Oslanja se jednom rukom a drugom hvata igračku. Ali uvek sam ja ta koja inicira pokret, nikad on to ne izvede samostalno. Najviše što on sam uradi je da ležeći na boku se odigne na lakat (mislim da to zovete vrtni patuljak).
    Inače, osim zaostajanja u motornom razvoju, nema nekih drugih nepravilnosti, hipo, hipertonije ili asimetrije. Dosta je velika beba (11800g sa 12 meseci) i fizijatrica i terapeutkinja smatraju da je tu možda problem, jer ruke moraju da izdrže znatnu težinu.
    Ima li neko nekakav savet kako da ga podstaknem na uspravljanje? On je, izuzimajući spavanje i šetnju ceo dan na podu, ali se kreće rotacijama i ako baš ne može drugačije prepuzi par centimetara onako vojnički na stomaku.
    A vežbanje je inače koma, kod kuće još uspemo da ga zaigramo i zainteresujemo, ali kod terapeutkinje kako ga uzme krenu suze... Prihvate li to ikada?

  19. #69
    ardnas avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    790

    Početno

    Nista ne brini!
    Velika je beba i to je najveci problem!
    Mi smo propuzalu sa 12 mjeseci, posjeli se sa 9 prohodali sa 17! Sa godinu dana je imao 11 kg!
    Isli na goljak jako je plakao, ali ja bas nisam forsirala vjezbice!
    Sve oni stignu, evo ga sad 21 mjesec ne mogu ga uhvatit u parku!
    Vazno je da idete kid fizijatra i neuropwdijatra i da ga oni prate!

  20. #70
    IvanaR avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    427

    Početno

    Hvala na odgovoru, malo mi je lakše kad čujem da je još neko bio u sličnoj situaciji i da je sve dobro prošlo.
    Valjda će i ovaj moj uskoro propuzati...

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •