Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 132 od 132

Tema: Slobodne aktivnosti u vrtiću samo poslije 16.30!!!

  1. #101

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    171

    Početno

    I kod nas je ovako kao kod Spajalice.
    Radi termina smo odustali od engleskog pa sam mislila nek ide na sport, ali sad je i sport premješten u kasniji termin. Tako da smo sad bez dodatnih aktivnosti.
    Ministarstvo obrazovanja nije našlo za shodno reagirati na ovaj cirkus s cijenama i poslati inspekciju na zahtjev skupštine, ali ovako nečim se stignu baviti. Sad su vrtići pod njihovom nadležnošću.

    Da recimo upišem dijete na engleski i na sport, on bi 4 dana u tjednu bio u vrtiću do 17 30. Skoro da mi se ne bi isplatilo voditi ga kući, mogao bi ostati i spavati tamo, kao da je internatu.

    Nitko ne razmišlja da ima ljudi kojima je to posao, koji od toga žive pa pošaljimo ih na burzu još nekolicinu, kao da ih tamo nema dovoljno.

    A vjerojatno će ubrzo uskrsnuti nekakve udruge koje će provoditi programe, a ne tečajeve. O ikakvim kontrolama rada nad udrugama ne bih, njih ne kontrolira ama baš nitko. Jedine udruge koje su poreznici ikad posjetili su vjerovali ili ne nogometni klubovi, ali bilo je to daleke 2000 god.

  2. #102
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    ja stvarno ne vidim kako bi po nekome to bila dobra odluka????
    kod nas u vrtiću su sve to vanjski suradnici, niti tete ostavljaju grupu da bi to vodile, niti te aktivnosti na bilo koji način pogađaju djecu koja na njih ne idu, osim kaj ih tada ima manje u grupi, pa teti lakše.
    a u danima kad i nema ritmike i sporta, nisam baš primjetila da itko koristi dvoranu u to vrijeme, dakle nitko nije zakinut.
    a nakon 16,30 ne znam koje dijete bi više baš imalo koncentracije, recimo za engleski?

  3. #103
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Kod nas su u vrtiću također tijekom radnog vremena aktivnosti izvodili vanjski suradnici. Jedan od odgajatelja je trener i vodio je nekad sportsku grupu, ali njegovi sati su bili uvijek poslije 17 sati. I to je ok, nema korištenja radnog vremena za dodatne poslove.

    Ovo sad je preradikalno. Em će djeca ostati bez aktivnosti, a još gore u ovoj komatoznoj situaciji, mnogi vjerojatno bez posla (ako je uopće stalan).

  4. #104
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Citiraj Freja prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas su u vrtiću također tijekom radnog vremena aktivnosti izvodili vanjski suradnici. Jedan od odgajatelja je trener i vodio je nekad sportsku grupu, ali njegovi sati su bili uvijek poslije 17 sati. I to je ok, nema korištenja radnog vremena za dodatne poslove.

    Ovo sad je preradikalno. Em će djeca ostati bez aktivnosti, a još gore u ovoj komatoznoj situaciji, mnogi vjerojatno bez posla (ako je uopće stalan).
    a zašto nije uredu da koristi dodatne poslove za vrijeme radnog vremena?

  5. #105
    emarink avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    265

    Početno

    Katastrofa!
    Upisali smo engleski i ritmiku za curku 5g. Upravo je naučila brojati do deset na engleskom, ritmiku još nije niti imala i osvanula obavijest na oglasnoj ploči "nema do daljnjeg ..."

    I što sad?? Iza 16,30h razvažati je po gradu na dodatne aktivnosti i cijeli tjedan ju praktički niti ne vidjeti.

    I nisam baš primjetila da se prostorije, tipa dvorana koriste non-stop, dapače, osim kad je priredba niti ne znam da li je u funkciji. Djeca su ili u sobi ili na dvorištu.

    Nikog nije briga, žao mi je što su baš moja djeca generacija koja je "nadrapala".

    A sve ovo ide na korist privatnih vrtića u koji ćemo kad tad svi mi koji želimo nešto više od redovnog programa.

  6. #106
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Citiraj dorotea24 prvotno napisa Vidi poruku
    a zašto nije uredu da koristi dodatne poslove za vrijeme radnog vremena?
    A zar bi bilo u redu da računovotkinja u školi, vrtiću ili bilo gdje drugdje u svoje redovno radno vrijeme radi u fušu? Ili da ja na poslu radim svoje honorarne poslove? Da liječnik u bolnici u svoje radno vrijeme prima privatne pacijente? Da službenica na šalteru banke izrađuje nakit koji radi i prodaje honorarno?

    Pa naravno da nije u redu da za vrijeme radnog vremena radi išta drugo što mu nije u opisu radnog mjesta za koji dobiva plaću. Dodatni se poslovi trebaju odrađivati izvan radnog vremena. Vjerojatno su zato i napravili ovo s aktivnostima jer je bilo sukoba interesa. Ali onda su se trebali pozabaviti time, a ne jednostrano ukinuti sve.
    Posljednje uređivanje od Freja : 12.10.2011. at 10:59

  7. #107
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Tako je kod nas organiziran engleski, teta koja ga vodi radi u vrtiću i engleski je u ono vrijeme kad je ona slobodna, tj kad popodne ne radi (iz spavanja, jel).
    Ali je hvala Bogu to još uvijek u vrijeme vrtića, tj. u 15h.

  8. #108
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Tako je kod nas organiziran engleski, teta koja ga vodi radi u vrtiću i engleski je u ono vrijeme kad je ona slobodna, tj kad popodne ne radi (iz spavanja, jel).
    Ali je hvala Bogu to još uvijek u vrijeme vrtića, tj. u 15h.
    Ako nije za vrijeme njezine smjene, to je ok, ali neki su pisali da su neki to radili i za vrijeme smjene pa djecu ostavljali u drugim grupama. To mi se nikako ne čini u redu.

  9. #109
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    kod nas u vrticu su konacno uskladili raspored. na kraju su i BC-ovu grupu iz kasnijeg termina prebacili u raniji druge dane. uglavnom mislim da su sad supjeli kako tako organizirati vanvrticke aktivnosti da ne budu kasno.

    o radu teta u svojoj smjeni na drugim poslovima mi je van svake pameti. ovako kako je Cubana napisala mi je OK, jer ipak nije u njenoj smjeni, tj. za vrijeme radnog vremena.

  10. #110
    habibi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    241

    Početno

    Citiraj Aleksandra_zg prvotno napisa Vidi poruku
    Na oglasnoj ploči našeg vrtića osvanula je obavijest ravnateljice da je po Naputku Ministarstva dopušteno izvoditi slobodne aktivnosti (dodatne programe uz plaćenje) samo nakon desetsatnog programa, što znači nakon 16.30. To bi u našem slučaju značilo - sport dva puta tjedno, jednom u 16.30, drugi dan u 17.15. Dugo se čekalo da se objave ponude za slobodne aktivnosti u prostoru vrtića, pa za sada još nema jezika.
    Što mislite? Meni se čini da je užasno da dijete staro tek četiri godine mora čekati 16.30 (ili još kasnije, ako je u to vrijeme u vrtićkoj dvorani, npr. ritmika), da bi se dodatno razgibalo. S druge strane, tijekom redovitog programa djeca previše sjede i premalo se kreću, a poslije 15 sati sadržaja gotovo da i nema (osim igre).
    Razlog je, kao, što roditelji plaćaju desetsatni program, pa nije u redu da u to vrijeme plaćaju dodatno još jednu aktivnost, no ipak...
    Pisala sam u Ministarstvo obrazovanja, znanosti i športa, pa me baš zanima što će mi odgovoriti.
    vidim da si pisala ministarstvu...ima li kakvog odgovora?

  11. #111

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    63

    Početno

    Dobila sam usmeni odgovor (nakon što mi je dosadilo čekati), a to je da su u jednom vrtiću inspektori utvrdili da se cijelo prijepodne odvijaju kratki programi, pa tete, kao, ne rade (kao da sva djeca idu na sve kratke programe). Ministarstvo je reagiralo, a odgovor je bio da Gradski ured određuje kad će biti slobodne aktivnosti, odnosno kako će se tumačiti ono "nakon redovitog programa". Pisala sam i njima, no odgovora - nema.
    Za sada još uvijek nema nikakvih slobodnih aktivnosti u vrtiću, jer se čekaju raznorazne dozvole.
    Našoj djeci su zbog "reda i zakona" uskratili tako održavanje svih aktivnosti u vrtićkom prostoru, s naznakom da će, možda, biti jedino organiziran sport.
    Ovo je još jedna zavrzlama između tijela - Ministarstva i Grada Zagreba, koji su se sjetili sređivati stanje prekasno, odnosno tek nakon što je počela nova vrtićka godina.

  12. #112
    habibi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    241

    Početno

    niti kod nas u dv milana sachsa nema slobodnih aktivnosti, niti se zbog navodnih zavrzlama oko suglasnosti ministarstva i ovih komplikacija oko termina ne zna kad će ih biti.
    u nekim vrtićima to očito nije problem i nastavilo se sa slobodnim aktivnostima.
    možete li napisati u kojim vrtićima i u kojim terminima imate organizirane aktivnosti?

  13. #113
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    Meni više odgovara da su dodatne aktivnosti tokom dana, ne iza 16.30. djetetu je predugo da bude u vrtiću 11 sati (bar mome).

    Imaju 2 puta tjedno tjelesni u dvorani po sat vremena sa svojim tetama.
    Trenutno se obnavljaju wc-i pa su u dvorani 2 predškolske grupe i mislim da nema ni sporta ni ritmike ni tjelesnog do kraja 11og mj

  14. #114
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    moja je tek počela ići na ritmiku (ne u vrtiću jer nema organizirano ove godine, a ono što je organizitano je samo za 4+), a ja već razmišljam jesam li pogriješila. Ima termin u 17 što je recimo zgodno jer ide pravac iz vrtića. Nije nam jako daleko od kuće, ali mi smo u utorak došle kući u 19.30. dok se ona presvukla, prlunjala okolo, dok smo dočekale tramvaj... A onda je ona bila umorna i išla je u 20.30 spavati (inače ide malo kasnije). Ona je jako sretna plesom, ali ja sam očito sebična. Pa jedva da sam je vidjela cijeli dan! Možda malo pomogne kad počnem aktivnije voziti, ali ovo je užas.

  15. #115
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    A što se tiče korištenja dvorane ja sam postavila to pitanje na roditeljskom i tete uopće nisu znale koji je njihov termin (jedna je rekla petak, što je bilo prošle godine, a druga je rekla srijeda) Toliko o korištenju dvorane.

  16. #116
    sanjas33 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    291

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    A što se tiče korištenja dvorane ja sam postavila to pitanje na roditeljskom i tete uopće nisu znale koji je njihov termin (jedna je rekla petak, što je bilo prošle godine, a druga je rekla srijeda) Toliko o korištenju dvorane.
    bitno je da postoji termin!!! Valjda će stići nekad u dvoranu u dogovoreno vrijeme!

  17. #117
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj sanjas33 prvotno napisa Vidi poruku
    bitno je da postoji termin!!! Valjda će stići nekad u dvoranu u dogovoreno vrijeme!
    Da, jednom kad se usuglase. A osim toga imaju i svako jutro oko 8 svojih 15 minuta. U životu nisam vidila da su u to doba u dvorani. Istini za volju mi obično dođemo tek oko 8.30, ali ne djeluju nešto zapuhani

  18. #118
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ne idu valjda u dvoranu za vrijeme doručka?

  19. #119
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ne idu valjda u dvoranu za vrijeme doručka?
    ma ne idu uopće, ali termin za razgibavanje im je 8-8.15. To je prije doručka. Druge grupe isto imaju jutarnje termine za razgibavanje, isto valjda prije doručka. JEdnu grupu sam nekoliko puta i vidjela na razgibavanju, toliko sam se iznenadila da sam pitala tetu jesu i to sportići?

  20. #120
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Uopće mi nije jasno kakav je to termin kad se tada još dovode djeca.
    Ti, npr dovedeš dijete u vrtić, a nemaš ga kome predati jer su oni u dvorani.

  21. #121
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    ma ne idu uopće, ali termin za razgibavanje im je 8-8.15. To je prije doručka. Druge grupe isto imaju jutarnje termine za razgibavanje, isto valjda prije doručka. JEdnu grupu sam nekoliko puta i vidjela na razgibavanju, toliko sam se iznenadila da sam pitala tetu jesu i to sportići?
    Ma to su i moji imali - radi se o običnoj jutarnjoj gimnastici u sobi u kojoj djeca inače borave. Tko je tamo - vježba, tko nije - ne vježba. Ja sam mislila da je to redovni sastavni dio rada svake vrtićke grupe... U dvoranu su organizirano išli po nekom internom rasporedu, npr. jednom u 2 tjedna (12 grupa je bilo, od čega dvije najmlađe jasličke nisu išle u dvoranu). To nema veze sa dodatnim sportskim aktivnostima koje se posebno plaćaju.

  22. #122
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Uopće mi nije jasno kakav je to termin kad se tada još dovode djeca.
    Ti, npr dovedeš dijete u vrtić, a nemaš ga kome predati jer su oni u dvorani.
    Mi smo u malom područnom vrtiću gdje je dvorana u prizemlju kod ulaza i odmah vidiš ako je tvoja grupa unutra. Tako da se skineš i odvedeš dijete u dvoranu.

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ma to su i moji imali - radi se o običnoj jutarnjoj gimnastici u sobi u kojoj djeca inače borave. Tko je tamo - vježba, tko nije - ne vježba. Ja sam mislila da je to redovni sastavni dio rada svake vrtićke grupe... U dvoranu su organizirano išli po nekom internom rasporedu, npr. jednom u 2 tjedna (12 grupa je bilo, od čega dvije najmlađe jasličke nisu išle u dvoranu). To nema veze sa dodatnim sportskim aktivnostima koje se posebno plaćaju.
    po službenom rasporedu oni imaju termin za jutarnju gimnastiku u dvorani svaki dan tih 15 min i imaju jednom tjedno sat vremena. Na roditeljskom su tete rekle da oni rade jutarnju u svojoj sobi (iako imaju zabilježen dvoranski termin). Ali vidjela sam drugu grupu u terminu 8.15-8.30 (dakle taman prije doručka) nekoliko puta u dvorani na razgibavanju.
    I očito sam trebala ranije spomenuti ovaj redoviti tjedni termin jer smo mi jutros kasnili i stigli oko 9.20 a oni su upravo ušli u dvoranu (službeni termin je od 9-10) ali valjda im treba malo duže da svi pojedu do kraja i upute se u dvoranu.

  23. #123

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Postovi
    2

    Početno

    Evo ja bi nesto rekao na tu temu posto sam osoba koja se bavi sportom...
    Tete u vrticu nisu ozbiljno educirane niti osposobljene da rade specificne sportske programe. To MORA raditi strucna osoba, bilo da je KIF-ovac /DIF) ili da je strucni trener. Tete su tu samo da se tako izrazim kada se radi o sportu za "prvu pomoc", Dati djecici neke igre malo ih rastrcati i dobro otvoriti oci i paziti na njih... Ali znamo svi da to nije dovoljno... Ako je nekome samo skakanje po dvorani vrtica dovoljno neka izvoli...
    Djeca u toj dobi trebaju proci sto vise sportova (naravno prilagodjenih dobi itd) i stvoriti siroku bazu te kasnije ako imaju zelju, ako im neki sport "ide" i ako to roditelji mogu pratiti i zele odluciti se za nesto. Planiranje i programiranje treninga je ozbiljna stvar i to smiju raditi samo strucne osobe. Sve drugo STETI djetetu. Koji sport, kojim intenzitetom i koje se same sposobnosti djece razvijaju u kojoj dobnoj skupini tete nisu u mogucnosti odrediti. Isto kao sto mi treneri nismo ucitelji engleskog ili matematike nisu niti tete treneri ili kineziolozi.
    U danasnje vrijeme trebalo bi barem imati min. 2-3 treninga (aktivnosti) tjedno, a pozeljno je sto vise.
    Netreba djecu nicim gusiti ali statistike su porazavajuce. Pretilost djece nije nikad bila veca. Kardiovaskularne bolesti pomaknute su u djeciju dob. Stoga apeliram na roditelje da UKLJUCE djecu sto vise u sportske aktvnosti.
    Nazalost, radno vrijeme roditelja je i do kasno popodne... Mislim da bi definitivno bilo bolje da se djeca ukljuce u sportske programe tijekom samog vrtica, jer bi to olaksalo samim roditeljima popodnevno vrijeme. Mislim da tih par sati popodne (nakon vrtica) treba provesti sa djecom, a ne u prometu 2 sata od kuce do dvorane i nazad + trening.
    U tih 10 sati vrtica dnevno, tj. 50 sati tjedno treba se naci 2 do 3 sata tj. za dodatne aktivnosti.
    Po novome Ministarstvo i agencija za sport i obrazovanje traze da svaki klub odnosno trener koji radi sa predskolskom djecom ima verificiran program.
    S time i sa samim

  24. #124
    sanjas33 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    291

    Početno

    samo pitanje za post ispred mene da sad to sve ne kvotam!!! Koliko sati predškolske kineziologije imate vi na KIFU?

  25. #125

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Postovi
    2

    Početno

    Nitko ne radi praksu u vrticu sa Kif-a. No, ako vam prof. Tjelesnog nije ok sta ce tek teta biti koja gotovo uopce nema predavanja o sportu...

  26. #126
    sanjas33 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    291

    Početno

    zato i sportski programi u vrtiću se rade na suradnji kifovaca kao vanjskih suradnika i teta koje znaju smjernice razvoja za predškolsku djecu!

  27. #127
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Nisam pročitala sve postove pa isprika ako je već netko prije naveo sljedeće:

    DV Vjeverica, Zagreb ima sportski program od 1994. (ili 1996. - zaboravih!) i referentni je centar (za cijelu RH) za

    DIF-ovce koji namjeravaju raditi s predškolcima.

    Jel Predškolska kineziologija uvedena na DIF, mogu provjeriti s "našim" trenerima poslije N.godine, ukoliko se prije

    ne javi netko s odgovorom

  28. #128
    sanjas33 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    291

    Početno

    u vjeverici rade integrirani športski program, osmišljava se zajedno sa stručnim timom, kineziolozima, odgojiteljima, nitko nije autonoman, svi rade zajedno!! Vrbik ima isto dugu tradiciju športskog programa, ali kao obogaćeni program i radi ga odgojiteljica u suradnji s profesorom s pedagoškog fakulteta! Postoje razni načini u zagrebu, ali nikako odgojitelji ne rade bez stručne pomoći kineziologa niti kineziolog može ovu osjetljivu dob raditi bez pomoći odgojitelja!

  29. #129
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Da, da - u Vjeverici je integrirani sportski program

    Off, ovako postarija, ne bih s toliko elana s djetetom mijenjala 2 tramvaja do "gore" (Ksaver)

    i isto tako nazad doma, da mi se ne čini da stvar fercera !

    Dapače, i puno više od toga !
    Posljednje uređivanje od Teica : 29.12.2011. at 05:21

  30. #130
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Da, vanjske slobodne aktivnosti ne smiju biti prije 16.30, ali to ništa ne sprječava "unutarnje" aktivnosti da se održe u kojegod vrijeme pod vodstvom teta i u organizaciji i naplati vrtića.
    Da li je ovo još vrijedi, mislim da vanjske slobodne aktivnosti smiju poslije 16:00?

  31. #131
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    ispravak
    poslije 16:30

  32. #132
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Je bar je kod nas tako

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •