Evo ja bi nesto rekao na tu temu posto sam osoba koja se bavi sportom...
Tete u vrticu nisu ozbiljno educirane niti osposobljene da rade specificne sportske programe. To MORA raditi strucna osoba, bilo da je KIF-ovac /DIF) ili da je strucni trener. Tete su tu samo da se tako izrazim kada se radi o sportu za "prvu pomoc", Dati djecici neke igre malo ih rastrcati i dobro otvoriti oci i paziti na njih... Ali znamo svi da to nije dovoljno... Ako je nekome samo skakanje po dvorani vrtica dovoljno neka izvoli...
Djeca u toj dobi trebaju proci sto vise sportova (naravno prilagodjenih dobi itd) i stvoriti siroku bazu te kasnije ako imaju zelju, ako im neki sport "ide" i ako to roditelji mogu pratiti i zele odluciti se za nesto. Planiranje i programiranje treninga je ozbiljna stvar i to smiju raditi samo strucne osobe. Sve drugo STETI djetetu. Koji sport, kojim intenzitetom i koje se same sposobnosti djece razvijaju u kojoj dobnoj skupini tete nisu u mogucnosti odrediti. Isto kao sto mi treneri nismo ucitelji engleskog ili matematike nisu niti tete treneri ili kineziolozi.
U danasnje vrijeme trebalo bi barem imati min. 2-3 treninga (aktivnosti) tjedno, a pozeljno je sto vise.
Netreba djecu nicim gusiti ali statistike su porazavajuce. Pretilost djece nije nikad bila veca. Kardiovaskularne bolesti pomaknute su u djeciju dob. Stoga apeliram na roditelje da UKLJUCE djecu sto vise u sportske aktvnosti.
Nazalost, radno vrijeme roditelja je i do kasno popodne... Mislim da bi definitivno bilo bolje da se djeca ukljuce u sportske programe tijekom samog vrtica, jer bi to olaksalo samim roditeljima popodnevno vrijeme. Mislim da tih par sati popodne (nakon vrtica) treba provesti sa djecom, a ne u prometu 2 sata od kuce do dvorane i nazad + trening.
U tih 10 sati vrtica dnevno, tj. 50 sati tjedno treba se naci 2 do 3 sata tj. za dodatne aktivnosti.
Po novome Ministarstvo i agencija za sport i obrazovanje traze da svaki klub odnosno trener koji radi sa predskolskom djecom ima verificiran program.
S time i sa samim