Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 132

Tema: Slobodne aktivnosti u vrtiću samo poslije 16.30!!!

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    63

    Početno Slobodne aktivnosti u vrtiću samo poslije 16.30!!!

    Na oglasnoj ploči našeg vrtića osvanula je obavijest ravnateljice da je po Naputku Ministarstva dopušteno izvoditi slobodne aktivnosti (dodatne programe uz plaćenje) samo nakon desetsatnog programa, što znači nakon 16.30. To bi u našem slučaju značilo - sport dva puta tjedno, jednom u 16.30, drugi dan u 17.15. Dugo se čekalo da se objave ponude za slobodne aktivnosti u prostoru vrtića, pa za sada još nema jezika.
    Što mislite? Meni se čini da je užasno da dijete staro tek četiri godine mora čekati 16.30 (ili još kasnije, ako je u to vrijeme u vrtićkoj dvorani, npr. ritmika), da bi se dodatno razgibalo. S druge strane, tijekom redovitog programa djeca previše sjede i premalo se kreću, a poslije 15 sati sadržaja gotovo da i nema (osim igre).
    Razlog je, kao, što roditelji plaćaju desetsatni program, pa nije u redu da u to vrijeme plaćaju dodatno još jednu aktivnost, no ipak...
    Pisala sam u Ministarstvo obrazovanja, znanosti i športa, pa me baš zanima što će mi odgovoriti.

  2. #2
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Da, vanjske slobodne aktivnosti ne smiju biti prije 16.30, ali to ništa ne sprječava "unutarnje" aktivnosti da se održe u kojegod vrijeme pod vodstvom teta i u organizaciji i naplati vrtića.

  3. #3
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja se slažem sa ovim i apsolutno ne mislim da je u redu da se aktivnosti odvijaju za vrijeme trajanja redovitog programa.

  4. #4
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se slažem sa ovim i apsolutno ne mislim da je u redu da se aktivnosti odvijaju za vrijeme trajanja redovitog programa.
    x

  5. #5
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Pokušavam naći jednu opsežnu lanjsku raspravu na ovu temu, ali mi ne ide.

  6. #6
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    i meni zvoni negdj eda smo to imali

    meni ne smetaju aktivnosti u vrticu za vrijeme programa.

  7. #7
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Pa nije stvar smetanja, radi se samo o tome da ako u nekoj grupi baš ta teta drži određenu aktivnost, onda se mnogi i upišu na to, a ostatak djece se pripoji nekoj susjednoj grupi i drugim tetama na sat-dva dosađivanja. U mnogim vrtićima baš tete drže engleski, sport, ritmiku i sl.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 21.09.2011. at 09:41

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    I kod nas je bilo za vrijeme redovnog programa, ali nakon popodnevnog spavanja, tako da smo u dane sporta samo dolazili po djecu pola sata kasnije. Bilo je ok.

    Za jezik ne znam, moj mlađi je bio u cjelodnevnom engleskom programu, a stariji nije imao strani jezik u vrtiću.

  9. #9
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Ja sam za to da aktivnosti budu u toku vremena koje djete provodi u vrtiću, a ne poslije 16:30.
    I nije mi problem da se djeca koja ne idu na te aktivnosti spoje sa drugom grupom na sat vremena, ionako su spojeni u vrijeme dežurstava, ručka i sl.
    Ne vidim tu baš nikakav problem.

  10. #10
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nije stvar smetanja, radi se samo o tome da ako u nekoj grupi baš ta teta drži određenu aktivnost, onda se mnogi i upišu na to, a ostatak djece se pripoji nekoj susjednoj grupi i drugim tetama na sat-dva dosađivanja. U mnogim vrtićima baš tete drže engleski, sport, ritmiku i sl.
    kod nas su aktivnosti kako je napisala Peterlin nakon spavanja, dakle pocinju oko 15 sati. a ritmiku, strani jezik, sport u nasem vrticu drze vanjski suradnici. tako da tete s tim nemaju nista. dakle sve je u orgnaizaciji samog vrtica.

  11. #11
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kod nas su tete držale ritmiku i sport i to se jedne godine odvijalo u vrijeme redovitog programa, i ja jednostavno mislim da nije u redu da se resursi vrtića za vrijeme redovitog programa troše na posebne programe, nego oni trebaju biti dostupni svoj djeci.

  12. #12
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    Pa vrlo lako mogu biti dostupni svoj djeci, odgojitelji koji drze posebne programe trebali bi to radit van svog radnog vremena..
    Npr., teta radi ujutro u svojoj grupi al popodne dva puta tjedno drzi ritmiku, za sve zainteresirane a ne samo za njenu grupu..
    i sve oke..i sve unutar desetsatnog vremena..

  13. #13
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Ti "resursi" namiruju iz dodatnog plaćanja roditelja.
    A ako misliš na vrijeme teta....mislim da tih dva sata tjedno tete dobiju i ekstra plaćeno i rade dulje.
    Posljednje uređivanje od AndrejaMa : 21.09.2011. at 10:58

  14. #14
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas su tete držale ritmiku i sport i to se jedne godine odvijalo u vrijeme redovitog programa, i ja jednostavno mislim da nije u redu da se resursi vrtića za vrijeme redovitog programa troše na posebne programe, nego oni trebaju biti dostupni svoj djeci.
    ne kužim, a što je sa sportom ala sportska piramida?

  15. #15
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas su tete držale ritmiku i sport i to se jedne godine odvijalo u vrijeme redovitog programa, i ja jednostavno mislim da nije u redu da se resursi vrtića za vrijeme redovitog programa troše na posebne programe, nego oni trebaju biti dostupni svoj djeci.
    Ovo je sukob interesa. One su vjerojatno za to dodatno plaćene, a to rade za vrijeme svojega redovnoga radnoga vremena. I to mi se nikako ne čini u redu. S druge strane, ako aktivnosti drže "vanjski", oni nisu u takvom sukobu i načelno mi se to čini boljim, ali samo ako taj engleski/ritmika/štogod ne oduzima djetetu ništa od redovnog programa. No kako velik broj vrtića nakon ručka više nema strukturiranog rada, mogu shvatiti da je roditeljima bolje da se aktivnost obavi u to vrijeme nego kasnije poslijepodne.

    Moj stariji sin je četiri godine bio u integriranom sportskom programu. Samo prošle godine je dio grupe išao dodatno na engleski dva puta tjedno (oko 15 sati). Iskreno, oni su imali toliko nabijen program da mislim da je sve više od toga tim klincima nepotrebno. S obzirom da je sport bio četiri dana u tjednu, oni su jedva stizali napraviti sve što što su htjeli (slikati, pjevati, čitati, ići u šetnju...) tako da se zaista s njima radilo cijeli dan, ne samo do ručka. Kad bi tako bilo svugdje, dodatne aktivnosti zaista ne bi bile potrebne. Ajde, možda jedna (engleski ako je u sportskom programu, neki sport ako je u engleskom programu i sl.).

    Svakako je lakše aktivnost obaviti u vrtiću nego još razvoziti okolo po gradu, ali smatram da smo pretjerali u tome što očekujemo od svojim predškolaca. Umjesto da potičemo razmnožavanje kojekakvih izvanvrtićkih aktivnosti, bolje bi nam bilo da se usredotočimo na borbu za bolje uvjete u vrtićima. Kad bi grupe bile manje, tete educiran(ij)e za posebne programe, vrtići uređeniji, plaće odgajatelja primjerene, pola toga nam ne bi trebalo. Ovako su vrtići zaista čuvališta, a sve drugo plaćamo posebno. Tužno.

  16. #16
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne radi se samo o vremenu teta nego i o prostoru vrtića, na primjer sportskoj dvorani.
    Jer upravo ovo što je Freja napisala "No kako velik broj vrtića nakon ručka više nema strukturiranog rada, .." su rekli i MM-u kad je pitao tete kad da dolazi po dijete (on ima specifično radno vrijeme) - rekle su mu, u grubo, da oni nakon ručka ionako ništa ne rade. Dakle, djeca u redovitom programu ništa ne rade, a istovremeno teta sa onima koji dodatno plate radi ritmiku u vrtićkoj dvorani! Pa sori, ali meni se to ne čini u redu. Zašto ne bi SVA djeca nakon ručka išla u tu dvoranu i barem nestrukturirano skakala po njoj? Ili, nama na uvodnom roditeljskom pokazuju kako sportska grupa uči koturaljkanje po vrtićkom dvorištu - pa zašto ne bi SVA djeca nakon ručka išla na dvorište? Neki dan mi djevojčica koja je išla sa L. u grupu kaže kako joj je u školi puno ljepše jer su u vrtiću "samo sjedili".

  17. #17
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    meni se isto čini da nije u redu održavati dodatne aktivnosti koje vode tete u radno vrijeme vrtića i onda spajati grupe zbog toga (moja super funcionira i s drugim tetama, ali nisu sva djeca takva). Isto tako, ako teta vodi neku aktivnost mislim da velik broj djece "automatizmom" prati svoju tetu u aktivnost koja možda i ne bi bila prvi izbor da je drži vanjski suradnik.
    Meni isto odgovara da je aktivnost unutar redovnog 10-satnog programa (krenut ćemo valjda ove godine), ionako je cijeli dan u vrtiću i sve manje je viđam.
    Možda je dobro rješenje ono što je kasiopeja napisala - da tete drže dodatne aktivnosti van svoje smjene.

  18. #18
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Naša jaslička teta ide svaki dan kad je dvorana slobodna u sklopu svog radnog vremena, sa svim malcima, za džaba, u dvoranu, tamo napravi poligone i ino, igraju se i skaču.
    Druga im svira razne instrumente, plešu kolo i ludo se zabavljaju.

    Ali mene zanima dali ovo vrijedi za aktivnosti koje NE VODE tete?
    Posljednje uređivanje od krumpiric : 21.09.2011. at 11:12

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Kod nas nije bilo dodatnih programa koji su držali odgajatelji zaposleni u vrtiću. Imali su engleski program (cjelodnevni) i glazbeni (u susjednom objektu, nemam direktnog iskustva ali to je isto bio cjelodnevni program obogaćen glazbom).

    Moj mlađi je bio u cjelodnevnom engleskom programu koji smo dodatno plaćali na račun tog vrtića (redovni program plaća se Gradskom uredu).

    Sportski program i engleski jezik za djecu koja nisu u jezičnoj grupi organizirali su vanjski suradnici i to se nije radilo na uštrb druge djece iz grupa. Nakon spavanja, djeca su odlazila na posebne programe (engleski 2xtjedno, ritmika, sport...) Još su i vodili računa da sportske aktivnosti i strani jezik ne budu isti dan, ako netko želi jedno i drugo, ali takve djece nije bilo puno. Nešto od toga je bilo nakon 16.30 ali ne sve. Pazilo se da kasnije termine dobivaju starija djeca. Redovne vrtićke aktivnosti obavljale su se ujutro, tako da si nisu smetali niti bili u sukobu interesa i sve je klapalo. Gdje je volje, nađe se i načina.

  20. #20
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto ne bi SVA djeca nakon ručka išla u tu dvoranu i barem nestrukturirano skakala po njoj? Ili, nama na uvodnom roditeljskom pokazuju kako sportska grupa uči koturaljkanje po vrtićkom dvorištu - pa zašto ne bi SVA djeca nakon ručka išla na dvorište? .
    X

  21. #21
    sanjas33 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    291

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ne radi se samo o vremenu teta nego i o prostoru vrtića, na primjer sportskoj dvorani.
    Jer upravo ovo što je Freja napisala "No kako velik broj vrtića nakon ručka više nema strukturiranog rada, .." su rekli i MM-u kad je pitao tete kad da dolazi po dijete (on ima specifično radno vrijeme) - rekle su mu, u grubo, da oni nakon ručka ionako ništa ne rade. Dakle, djeca u redovitom programu ništa ne rade, a istovremeno teta sa onima koji dodatno plate radi ritmiku u vrtićkoj dvorani! Pa sori, ali meni se to ne čini u redu. Zašto ne bi SVA djeca nakon ručka išla u tu dvoranu i barem nestrukturirano skakala po njoj? Ili, nama na uvodnom roditeljskom pokazuju kako sportska grupa uči koturaljkanje po vrtićkom dvorištu - pa zašto ne bi SVA djeca nakon ručka išla na dvorište? Neki dan mi djevojčica koja je išla sa L. u grupu kaže kako joj je u školi puno ljepše jer su u vrtiću "samo sjedili".
    joj gluposti, moja sestra je teta u vrtiću i planira cijeli dan aktivnosti, a ne samo ujutro. I poslijepodnevne aktivnosti se planiraju!!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    63

    Početno

    Hvala svima na raspravi i mišljenju. U našem vrtiću certificirani voditelji "kraćih programa" pružaju program (npr. sport 2x45 minuta tjedno), i to jednom u 16.30, a drugi dan u (kako su izvjesili) 17.15. Neovisno o tome, djeca u redovitom programu imaju jednom tjedno (samo ) sporta, kojeg održavaju tete u dvorani. Ne želeći pretjerivati, no ako još jednom tjednom želim voditi dijete u glazbenu igraonicu izvan vrtića (a tamo voli ići), onda ispada da, prema ovome, dijete tri puta tjedno dolazi kući oko 18.30 sati, nakon što je cijeli dan bilo u vrtiću.
    Pa onda se radi o četverogodišnjaku koji ima "radno vrijeme " skoro kao menadžer.
    I što sad - odustati od onog što voli (glazbe i sporta), pa se s njim, kad poželi, i dok je lijepo vrijeme, natjeraviti po parkiću ili igraonici, ili biti spreman platiti dodatni program u vrijeme nakon podnevnog odmora (kao što je bilo do sada).
    Slažem se da bi bilo najbolje da svaki vrtić pruži djetetu dovoljno sporta i drugih sadržaja, no to jednostavno trenutno nije izvedivo.

  23. #23
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj sanjas33 prvotno napisa Vidi poruku
    joj gluposti, moja sestra je teta u vrtiću i planira cijeli dan aktivnosti, a ne samo ujutro. I poslijepodnevne aktivnosti se planiraju!!
    a moje dijete je bilo dijete u vrtiću pa znam što je radilo nakon ručka

  24. #24
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    moj sin bi trebao ići na sport u vrtiću, koji ne vode tete nego vanjski voditelji, tko ne ide na to ostaje u grupi s tetom.

    i sad toga možda neće biti radi odluke ministarstva. meni je to van pameti.

  25. #25
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    mima, ne sudi po svojim tetama, nisu sve tete iste, al stvarno nisu
    mene zanima zašto vama smeta da sport npr. sportsku piramidu drže vanjski i da idu djeca čiji roditelji to žele?!?!?
    Meni to jako olakšava život. Ostali se igraju s tetama, teta nije tu da drži košarku, jer nije završila DIF, a dijete obavi košarku u RV.
    Ostala se djeca, koja ne idu, normalno igraju/rade.

  26. #26
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    doduše, idealno rješenje bi bio jedan zaposlen trener po vrtiću. Što bi bilo normalno, da je država normalna.

  27. #27
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Napisala sam već što me "smeta" - zapravo, uopće me ne smeta jer mi dijete više nije u vrtiću, ali svejedno mislim da nije u redu da je vrtićka dvorana za tjelesni zauzeta onima koji plaćaju u vrijeme redovitog programa a da nije slobodna na korištenje svoj djeci. Zamislite npr. da djeca u školi nemaju tjelesni u dvorani jer je dvorana zauzeta nekim komercijalnim sadržajem (uostalom, čujem da neka djeca i nemaju tjelesni u dvorani tri puta tjedno nego samo jednom, ali ne znam još zašto je tomu tako).

  28. #28
    koalica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    zg
    Postovi
    408

    Početno

    sve što moram dodatno plaćati mora biti izvan radnog vremena vrtića..........ionako dovoljno plaćam taj redovni program........a da nešto pametno rade.....tak mi je svejedno, bitno da se moja curka druži s frendicama i uživa...........a ionako joj želim pronaći neku zanimaciju par puta tjedno popodne sad kad dođu ovi gadni zimski dani da mi ne čmrlji doma (gdje je luda i ona i mi skupa s njom).....na kraju krajeva ko da je bitno da sam s njom cijelo popodne, bitno da ona uživa i da ono vrijeme što smo zahjedno provedemo kvalitetno....

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Napisala sam već što me "smeta" - zapravo, uopće me ne smeta jer mi dijete više nije u vrtiću, ali svejedno mislim da nije u redu da je vrtićka dvorana za tjelesni zauzeta onima koji plaćaju u vrijeme redovitog programa a da nije slobodna na korištenje svoj djeci. Zamislite npr. da djeca u školi nemaju tjelesni u dvorani jer je dvorana zauzeta nekim komercijalnim sadržajem (uostalom, čujem da neka djeca i nemaju tjelesni u dvorani tri puta tjedno nego samo jednom, ali ne znam još zašto je tomu tako).
    Čuj, ja mislim da je svaka školska dvorana i te kako zauzeta komercijalnim programima (jest da je dio njih subvencioniran, ali opet...).

  30. #30
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    normalno, svaka školska dvorana je iznajmljena kojekome i koječemu.

    Meni nije jasno što vam tu smeta, osim u situaciji da tete ostave djecu u drugoj grupi i idu nešto radit za dodatnu zaradu?
    Ili zaista mislite da bi se, da nije zauzeta, dvorana koristila od strane sve djece stalno?
    Npr. naša dvorana je dovoljno često slobodna, da naša teta od malaca ide redovno s njima tamo.
    A stariji (sin) ima tjelesni isto tu i tamo, s tetom. Ili na dvorištu ili u dvorani.
    Već sam rekla svoje mišljenje, idealno bi bilo da imaju zaposlene trenere i tjelesni 3-4 puta tjedno, ali mi nije jasno di je problem da se dvoranu, koja je slobodna, iznajmi.
    Meni to sada itekako smeta i nervira me, jer mi je prekasno da stoji u vrtiću do 18h, i sad moram organizirati kojekakve mudrolije, jer na neki sport ići mora.
    I ne meni, nego većini roditelja koje znam.

  31. #31
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    slazem se s krumpiric,
    mima kod nas se jako dobro vodi racuna da sve akstivnosti imaju svoj prostor. dvorana za sport koji se placa je zauzeta tim vanvrtickim aktivnostima iza 14. sportska grupa ima 4x tjedno sport. moram priznati da se ne sjecam da moje starije djete je islo nesto cesto u tu dvoranu iako je bila slobodna. je jedne jeseni isao tako par puta. ali to je to.
    mladja ide cesce. dakle nije problem samo u slobodnoj dvorani vec i u tetama. iako ovo nije zamjerka nasiom tetama.
    dakle dvorana je dovoljno prazna za ovakve stvari. i klinci mogu biti u njoj ali nisu.i ne vjerujem da ce se to sad promjeniti.

    a engleski se odvija u posebnoj prostoriji, koja sluzi za sastnake i sl. dakle klinci i ovako ne idu u tu mislim da se zove zbornicu. osim ako su na engleskom.

    u nasem slucaju di vrticke tete ne drze niti ritmiku, niti sport, niti engleski, niti su dvorane posebno zauzele prostor, drzanje vanprogramskih vrtickih aktivnosti iz 16.30 suludo.

  32. #32
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kao što sam već napisala, meni nije normalno da djeca nakon ručka imaju 'slobodnu igru' ili 'nestrukturiranu aktivnost', kako god se to zove a da je istovremeno u dvorani plaćeni sadržaj. Da, mislim da bi se dvorana stalno mogla koristiti za svu djecu, zašto ne bi? Ako su školske dvorane zauzete komercijalnim sadržajima za vrijeme nastave i ako je to razlog radi kojega djeca nemaju tjelesni u dvorani, onda isto mislim da to nije u redu, i smetalo bi me.

  33. #33
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    kod nas u vrtiću djeca imaju tjelesni u dvorani kad je vani ružno vrijeme. dvaput tjedno. i vanjska sportska aktivnost pred kraj radnog vremena kod nas to ne ometa. jedini kojima to ne odgovara su ljudi u ministarstvu, koji veze nemaju sa stvarnim životom (očigledno, iz ovog primjera)

    kad bi imali tjelesni s trenerima u sklopu vrtića, slobodne sportske aktivnosti ne bi ni trebali. ali što onda s engleskim?

    i da, ja želim da sport odradi u vrijeme vrtića jer je popodne umoran, i jer se meni ne da popodneva provoditi čekajući da neka aktivnost završi. a napominjem da nitko nije s time uskraćen, jer je to doba kad neka djeca već polako idu doma, pa ionako ne bi imali organiziran tjelesni.

  34. #34
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Joe prvotno napisa Vidi poruku
    kod nas u vrtiću djeca imaju tjelesni u dvorani kad je vani ružno vrijeme. dvaput tjedno. i vanjska sportska aktivnost pred kraj radnog vremena kod nas to ne ometa. jedini kojima to ne odgovara su ljudi u ministarstvu, koji veze nemaju sa stvarnim životom (očigledno, iz ovog primjera)

    kad bi imali tjelesni s trenerima u sklopu vrtića, slobodne sportske aktivnosti ne bi ni trebali. ali što onda s engleskim?

    i da, ja želim da sport odradi u vrijeme vrtića jer je popodne umoran, i jer se meni ne da popodneva provoditi čekajući da neka aktivnost završi. a napominjem da nitko nije s time uskraćen, jer je to doba kad neka djeca već polako idu doma, pa ionako ne bi imali organiziran tjelesni.
    Od riječi do riječi potpis.

  35. #35
    sanjas33 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    291

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Kao što sam već napisala, meni nije normalno da djeca nakon ručka imaju 'slobodnu igru' ili 'nestrukturiranu aktivnost', kako god se to zove a da je istovremeno u dvorani plaćeni sadržaj. Da, mislim da bi se dvorana stalno mogla koristiti za svu djecu, zašto ne bi? Ako su školske dvorane zauzete komercijalnim sadržajima za vrijeme nastave i ako je to razlog radi kojega djeca nemaju tjelesni u dvorani, onda isto mislim da to nije u redu, i smetalo bi me.
    čisto sumnjam da bi se išlo u dvoranu popodne da nema plaćenih sadržaja kad veliš da ionako popodne imaju slobodnu igru

  36. #36
    sanjas33 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    291

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    mima, ne sudi po svojim tetama, nisu sve tete iste, al stvarno nisu
    mene zanima zašto vama smeta da sport npr. sportsku piramidu drže vanjski i da idu djeca čiji roditelji to žele?!?!?
    Meni to jako olakšava život. Ostali se igraju s tetama, teta nije tu da drži košarku, jer nije završila DIF, a dijete obavi košarku u RV.
    Ostala se djeca, koja ne idu, normalno igraju/rade.
    pa možda neka teta baš ima afiniteta za sport bolje neg koji difovac koji nema pojma o djeci predškolske dobi jer se to na difu ne uči znam jer mi je puno frendova završilo dif!!!

  37. #37
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    ma može bit i teta, boli me briga. Difovac s pedagoškim obrazovanjem, teta sa sportskim...šta me briga-ali ne u tetino osnovno radno vrijeme.

  38. #38
    sanjas33 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    291

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    ma može bit i teta, boli me briga. Difovac s pedagoškim obrazovanjem, teta sa sportskim...šta me briga-ali ne u tetino osnovno radno vrijeme.
    s tim se slažem, i ne kužim kak može biti u njeno vrijeme, bilo bi mi logičnije da odradi svoju jutarnju smjenu npr. do pol 3 i da u recimo pol 4 počne neki program!

  39. #39
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    meni bi osobno puno zgodnije bilo kad bi dijete te aktivnosti odradilo unutar vrtićkog vremena nego poslije. nemam ništa protiv da teta unutar svog radnog vremena vodi nekakvu aktivnost. kod nas u vrtiću je teta držala lutkarstvo kada bi završila svoju smjenu, ali odmah poslije spavanja, dakle unutar radnog vremena vrtića i ne vidim razlog zašto bi to bio sukob interesa ili što već?

  40. #40
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Meni ova rasprava pomalo nema smisla.
    Svi bismo htjeli da nam djeca "prođu" ili probaju razne aktivnosti, da ne budu van radnog veremena vrtića i da ne budu u prostorijama vrtića....mislim da je sve nemoguće spojiti i sve zadovoljiti.
    Svi imamo razičiti stav o tome da li uopće djeci u vrtiću trebaju "dodatne" aktivnosti. A onda možemo raspravljati što su to dodatne aktivnosti. Da li kada tete rade kreativnu radionicu o npr. salvetnoj tehnici - da li je to dodatna ili vrtićka aktivnost. Jer ja bih se kao majka dva dječaka mogla pobuniti i reći da ja ne želim da moje djete uči "ženske" stvari... i takvih primjera ima u nedogled.
    A mislim da se izborom aktivnosti svatko može oblučiti što će raditi i čime se dodatno zanimati.
    Ionako ne rade neki program sa djecom svaki dan u tjednu, od ujutro do ručka, i iza spavanja. Imaju i hrpu slobodnog vremena u kojem djeca rade i igraju se što hoće. Pa zašto se tada ne bi bavila nečim što im pruža zadovoljstvo?

    Uostalom, ljetos je bila jedna emisija, mislim da se radilo o Ljetnoj slagalici, upravo na temu slobodnih aktivnosti djece u vrtiću i školi. I zaključak je bio (ili sam ja donjela taj zaključak) da se današnjoj djeci oduzima "sloboda" da mašteju, da odlutaju, tjera ih se da rade ono što odrasli misle da je za njih dobri, i upravo radi toga djeca "gube" svoje prirodne, darovane im talente ili sklonosti. Jedno moje djete obožava sport, ide na sportsku i još trenira Teakwando, išao je na engleski. Drugo neće ni čut za bilo kakve dodatne akivnosti. I ok je. Njega najviše veseli da mu dam škare, ljepilo u nekoliko oblika, stare papire i ostale "ostatke" koji se nađu. To je njegova kreativnost.Stariji je sada odustao od engleskog. Više mu ne pričinjava zadovoljstvo. I ok je. Cijenim njegovo mišljenje i stav.
    Ima još nešto... mislim da su neki protiv dodatnih aktivnosti u vrtiću iz možda (po meni) pogrešnih razloga. Ukoliko smatraju da si to ne mogu priuštiti, odnosno misle da nije u redu da neka djeca idu, a druga onda budu žalosna zašto oni ne mogu ići. Na žalost, djecu moramo danas učiti svemu, pa čak i tome da se nešto može imati/priuštiti/dobiti, a neke druge stvari baš i ne. I to je za mene sastavni dio odrastanja. Meni osobno nije važno kakav mobitel imam i kave ćemo cipele nositi i mi i djeca , ali mi je važno da im pružim mogućnost djeci da isprobaju razne oblike aktivnosti/zabave/učenja te da na taj način mogu oni sami procjeniti što im se sviđa, što im "ide od ruke", čime se žele baviti.

    Evo, odužila sam, ali iznjela svoj stav.

  41. #41
    Ibili avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    658

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ne radi se samo o vremenu teta nego i o prostoru vrtića, na primjer sportskoj dvorani.
    Dakle, djeca u redovitom programu ništa ne rade, a istovremeno teta sa onima koji dodatno plate radi ritmiku u vrtićkoj dvorani! Pa sori, ali meni se to ne čini u redu. Zašto ne bi SVA djeca nakon ručka išla u tu dvoranu i barem nestrukturirano skakala po njoj? .
    potpisujem!
    stvarno nije fer!

  42. #42
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Meni se čini da se tu miješaju dvije stvari - jedno su slobodne aktivnosti koje vode vanjski suradnici, a drugo su posebni programi koji se odvijaju u sklopu vrtića.

    Posebni programi obično znače da cijela grupa ima npr. program obogaćen sportom (tako se planira) i to dodatno plaćaju roditelji cijele te grupe. Moj mlađi je tako bio u engleskoj grupi i SVA djeca iz te grupe imala su minimalno 4 sata dnevno komunikacije na engleskom.Nije ih se izdvajalo iz grupe niti su ostala djeca bila zakinuta. Koštalo je dodatnih 300 kn (plaćalo se direktno vrtiću) na osnovnih 400 kn (plaćalo se Gradskom uredu za obrazovanje i sport). Nitko time nije bio zakinut, osim možda djeca i roditelji koji nisu dobili mjesto jer je broj ograničen kapacitetom sobe. Odgajateljice imaju šaru (odgovarajuće obrazovanje + ispit) da to mogu raditi i dozvolu Ministarstva.

    Isto tako, ako je pojačani sportski program, vjerujem da su odgajateljice educirane na odgovarajući način, postoji dozvola i za osoblje i za vrtić da se taj program može raditi. Nitko nikoga ne izdvaja iz grupe. Vrijedi i za glazbene programe. Nitko tu nikoga ne zakida.

    Jezik 2xtjedno ili sport 2xtjedno su aktivnosti koje organiziraju vanjski suradnici i organizirano je tako da djeca iz različitih odgojnih skupina mogu ići na to. Ne znam zašto se dižete na stražnje noge??!! Tko želi (i može platiti) to upisuje za svoje dijete. Tko ne želi, ne upisuje. Djeca idu na te programe u drugu prostoriju (obično iza ručka) a ostala djeca su sa svojim odgajateljicama.

    I zašto to ne bi bilo fer? Ja nisam upisala starijeg sina na jezik jer je imao preporuku logopeda da to ne radimo dok dobro ne savlada hrvatski. I što sad, da kažem da to nije fer? Sportsku dvoranu sve vrtićke skupine koriste po rasporedu, a unutar toga nađe se vremena i za suradničke aktivnosti. Što tu nije fer? S oproštenjem, kajgod.

  43. #43
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    meni isto nije jasno što tu nije fer, osim činjenice da ja sada za sport moram dati dva svoja popodneva, a nitko time ništa neće dobiti, ni tete, ni vrtić, ni djeca.nitko.

  44. #44
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Moja starija ide na engleski koji vodi teta iz vrtića.
    I to mi je stvarno super jer, osim jezika, zna kako raditi sa klincima od 4-5 godina, a to vjerujem da nije lako nekome tko nije odgajatelj.
    Bude li to ove godine van vrtićkog vremena vjerujem da neće ići jer to nećemo moći ugurati u raspored.
    Plus što su teta kaže da je umjetnost klincima zadržati pažnju iza 15 sati.

  45. #45
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja ne miješam te dvije stvari jer su kod nas posebne aktivnosti, sport i ritmiku držale tete a ne vanjski suradnici, i to nisu bili programi na koje je išla cijela grupa nego je to bila slobodna aktivnost. A nije fer to da djeca imaju tjelesni jednom tjedno dok se dvorana za tjelesni koristi za komercijalni sadržaj. Meni je bilo super kad sam vidjela da naš (novi) vrtić ima super zgodnu dvoranu za tjelesni i mislila sam da će ju djeca koristiti apsolutno svaki dan - u vrtiću je sve skupa bilo 6 grupa, pa ne vidim razloga da dijete baš svaki dan ne skače po dvorani za tjelesni, ali nipošto nije bilo tako.

  46. #46
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    mima, jel ti to nama želiš reći da bi, da nema vanjskih aktivnosti, djeca išla svaki dan u dvoranu sa tetama? Pa nije tetama u opisu posla da vode TZK više od jednom tjedno...

  47. #47
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa to je žalosno.

  48. #48
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Meni tu nije ništa žalosno, moje mišljenje je da tete rade dovoljno, da nebi trebale 2h vodit TZK svaki dan.
    Ali smatram tj. rekla sam da bi bilo ok da se zaposli jednog trenera po vrtiću, e to bi bilo sasvim ok.

  49. #49
    hibiskus avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    321

    Početno

    i mi smo imali prekrasnu dvoranu koja je zjapila prazna do iza 15 sati kad su pocele aktivnosti koje se placaju.
    nikako mi to nije bilo jasno...
    kad smo dobili nove tete one su se izborile da povremeno "uzurpiraju" praznu dvoranu i tamo su klincima pustali muziku, a oni su pjevali, plesali, glumili, recitirali, puhali balone i lovili ih, razvukli strunjace pa skakali, igrali lovice puzajuci.... to su im bili najljepsi dani u vrticu.
    kako to nije u opisu posla jedne tete?

  50. #50
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    mima, kužim tvoju frustraciju, ali ne vidim kakve veze ima s temom. ako vanjske aktivnosti započnu pred kraj radnog vremena vrtića, to nikako ne ometa vrtićko vrijeme neupisane djece. ovo o čemu ti pričaš je nešto sasvim drugo, tj ugrubo bi moglo pod ovu temu, ali više se tiče unutarnje organizacije vrtića. živo me zanima, ukoliko ova mjera prođe, hoće li u tvom vrtiću djeca svaki dan imati tjelesni (retoričko pitanje)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •