Obzirom na Buckino iskustvo u Vinogradskoj i Rozino u Petrovoj , voljela bi malo razgovarati o vašem iskustvu sa neonatologijama, i idejama kako bi se stvari mogle promjeniti.

Moje osobno iskusto je neonatologija na Rebru i boravak u inozemnoj klinici sa bebom u dobi od 3 tjedana, tako da se to broji skoro kao neonatologija.

E.je bila prebačena iz rodilišta u roku sat vremena nakon poroda na promatranje (to je bilo planirano), MM je vozio za kolima hitne pomoći, neonatologica mu je odmah objasnila situaciju, dobio je stolicu uz inkubator te je mogao E. maziti kroz rupu na inkubatoru. Ona je imala elektrode za praćenje i infuziju uvedenu kroz pupkovinu. Drugi dan sam došla ja , mogla sam uz nju biti uz 12-18, davala sam joj mijeko na špricu i presvlaćila u inkubatoru. Treći dan su je premjestili na postintenzivnu (bila je stabilno) , tražila sam da mi ju daju na ruke i da pokušam dojiti, izvadili su je golu iz inkubatora i zamotali u dekicu te dali meni na ruke, te sam pokušala dojiti.To popodne su je prebacili u topli krevetić. Slijedeće dane sam boravila uz nju stalno od 11 30 (dolazila sam se izdojiti) , pa do 18-18 30, radila sam kompletnu njegu i bilježila unose količine mlijeka, vagala pelene , jednom ćak kupala.Nakon 7 dana prebacili su je na kardilogiju i u dobi od tri tjedna u kardiološku kliniku u Njemačkoj.

Tamo sam radila kompletnu njegu stalno , te također na jedinici intezivnog liječenja nakon operacije kad je imala 4 dana otvoren toraks (ne zatvaraju ranu od operacije da bi mogli reoperirati ako treba), 11 dana respirator, nakon toga 12 dana kisik, jela je na sondu, imala 16 lijekova koje je primala kroz venu na vratu, kroz venu na glavi i na ruci sistem iz kojeg su svaka dva sata vadili krv, kateter 7 dana, dva dana dijalize... i cijelo to vrijeme na morfiju, te lijekovima za spavanje.
Uglavnom što sam željela reći, mogla sam biti uz nju u vremenu posjeta (od 09-12 30; 14-19)iako se po opisu čini da nisam imala što previše raditi. Ali ja sam sjedila tamo, držala ju za ruku, davala joj mlijeko na sondu (jela je samo po 5 ml.po obroku prvih dana), mjenjala pelene kad su joj maknuli kateter. Osjećala sam se korisno i kao majka tom djetetu iako je ona bila teško bolesna i u teškom stanju.

I zato me boli kad čitam da se na neonatologijama u rodilištima posjete ograničavaju na jedan ili dva boravka uz dijete u trajanju od 30 minuta, meni to nema opravdanaj osim nezainteresiranosti rodilišta za promjenu. Jer ako najteža neonatologija u Hrvatskoj može biti puno fleksibilnija i više izlaziti u susret ovisno o stanju djece (tamo se može dolaziti na podoj izvan vremena posjeta ako majka doji), tada bi neonatologije uz rodilišta po meni trebale biti puno otvorenije . Što vi mislite o tome i kako bi mi kao pojedinici mogli utjecati na poboljšanje ?