Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Šivaća mašina - molim malu pomoć

Hybrid View

prethodna poruka prethodna poruka   sljedeća poruka sljedeća poruka
  1. #1
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno Šivaća mašina - molim malu pomoć

    Dakle u kući mi stoji mala šivaća mašina.... ne znam sad na pamet model, ako je bitno pogledat ću. Uglavnom ja bi je koristila za nešto podrubiti, uglavnom jednostavne radnje no imam problem. Naime mašina ima iglu i u njoj konac i ispod igle je ona kutijica u koju isto ide konac.... i u njoj je konac koji viri vani i to tako mora biti (dakle konac jest i gore i dolje). E sad kad ja šivam - mašina uhvati i počne šivati ali bude neuredno i nakon 2 cm neurednog brljanja ona više ne šiva - konac ne lovi materijal, kad ja to srežem - konac je i dalje i u igli gore i u onoj kutijici dolje.... u čemu je problem jel netko zna? A baš mi se šiva.

  2. #2
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    ja sam imala jednu takvu masinu koja je stalno petljala konac, ali samo kad smo mi sivali
    nevjerovatno je bilo sto kad god bi je odnjeli u servis, tamo je radila super i covjek se cudio

    jesi probala s nekom drugom spulicom donjeg konca?
    je li donji i gornji konac iste debljine/kvalitete?
    jesi li porihtala napetost konca?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    187

    Početno

    Da li si provjerila napetost konca? Ako je prevelika napetost donjeg konca, konac puca.

    Kad počneš šivati svakako uhvati oba konca, dok mašina ne odradi prva dva-tri uboda.....donji konac se hoće zapetljati i nagužvati ako je zguran ispod tkanine.

    I da, podmaži mašinu, pogotovo ako je dugo stajala

  4. #4
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    odnesi u servis da je očiste, poštelaju i podmažu, bez majstora teško da ćeš riješiti problem
    ovako na prvu, može biti a) pogrešna zategnutost gornjeg konca, b) donjeg konca, ili banalno c) kriva igla ili pogrešan konac za taj materijal, takođe može biti kvar na "feed dogs" - ono što vuče tkaninu, ne znam kako se prevodi
    samo iglu možeš potpuno riješiti sama, za ostalo ti treba majstor, naročito ako je mašina dugo stajala neupotrijebljena

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Evo mene dok vještičica ne dođe...To ti nije neki veliki problem. I nije bitno koja je mašina, sve je to na isti kalup.

    Ovako:

    - najnajvjerojatnije ti nije podešena zategnutost gornjeg i donjeg konca kako treba- provjeri da li je gornji i donji konac iste vrste/debljine... ako nisi sigurna, namotaj donju špulicu s istim koncem koji imaš gore (na njoj ne smije biti premalo konca). Sve mora biti usklađeno - debljina tkanine s debljinom igle i konca, iako to obično nije problem kod običnih krpa, zna bit kod ekstremno tankih i debelih tkanina

    - ako dugo nisi šivala, možda se negdje nakupilo smeće/mucice koje štopaju, pa se donji kotačić ne može lijepo okretati. Zna bit smeća i u transporteru (onim zubima koji pomiču tkaninu). Rastavi to, ispuši, očisti (kistom ili četkicom) i vozi dalje

    - donji konac mora biti umetnut u kotačić na ispravan način (nit se provuče kroz zarez tako da se odmata u smjeru kako taj zarez gleda, a ne obrnuto - ako ne znaš kako je umetnuto, probaj okrenuti)

    - gornji konac isto mora biti naveden na pravilan način (meni se zna dogoditi da ga ne uvučem kako treba, pa štopa i zateže)

    - nije velika vjerojatnost da napetost donjeg konca nije podešena kako treba (to je zadnje što bih dirala, ali ako si sve drugo probala, probaj još i to

    Eto, to mi pada na pamet onak, iz glave... Sretno!

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    E, bravo, dok sam ja ispisala litaniju vještičica je već odgovorila...

  7. #7
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    Ma hvala vam puno, budem to danas probala proštudirati.... mislim izgleda ko nuklearna fizika ali šteta da šivam na ruku a mašina stoji.... da, moguće je i d je prašine puno...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    skićem se
    Postovi
    210

    Početno

    Cure su već sve navele a ja bih samo dodala kad to sve isprobas i uštimaš vježbaj prije šivanja na komadu običnog papira ,tako ćeš znati jesi li dobro namjestila zategnutost konca i nećeš uništiti materijal .Bar sam ja tako u početku dok se nisam skompala s mašinom

  9. #9
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    i posto vidim da si totalni pocetnik, mozda nisi znala da i kad je sve podeseno kako treba, prije prvog uboda iglom u materijal moras rukom uhvatiti oba konce, zategnuti ih iza /materijala ili stopice, dakle starna suprotno od materijala /prije samog pocetka i onda poceti, jer se zna zapetljati i ako su konci onako "uokolo"..

  10. #10
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,205

    Početno

    I još jedna sitnica,kako motaš dolnji konac? On ne smije biti ni prečvrsto ni prelabavo namotan. Najbolje je namotati isto na mašini, svaka ima mjesto za to.

    Uglavnom najčešći razlog gužvanja konca ispod materijala ja prelabav gornji konac. Ne znam kakvu mašinu imaš, na mojoj treba staviti na 5, znači srednju vrijednost na kotačiću iznad igle.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •