Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 199

Tema: Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba protiv dojenja?

  1. #101
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    LOL. Ma... što da vam kažem. Svi brijemo na svoju stranu, hepili ćemo brijat i dalje.. .jer tu srednjeg puta i razuma... i nema puno.
    Tako je.
    I ako znamo da je jedan od rodinih ciljeva promocija dojenja tada na tekstove treba gledati kao predizbornu kampanju, gdje svaki cigo svoga konja hvali, a koja ima ciljanu skupinu one pred kojima tek je put dojenja ili nedojenja.
    Mi ostale možemo o tome razglabati, ali brate svejedno nam je, već smo glasovale.

  2. #102
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Kako mi nije svejedno za novu MPO ekipu, unatoč tome što je za mene priča gotova i "glasovala sam", tako mi nije svejedno ni za čitače ovog marketinga i želim im svesti priču na ono što se po meni čini razumna mjera.

  3. #103
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    em turbo inteligentna, em nevjerovatno sretna

    nitko mi nije ravan
    A ljepota? Nemoj ni to zaboraviti, a mladolikost je bonus.

  4. #104
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Kako mi nije svejedno za novu MPO ekipu, unatoč tome što je za mene priča gotova i "glasovala sam", tako mi nije svejedno ni za čitače ovog marketinga i želim im svesti priču na ono što se po meni čini razumna mjera.
    Razumna mjera. Neka ima i onih koji su za razumnu mjeru.
    Da li si pročitala novu knjigu M, Viewegha; Biosupruga? Isplati se. (Tko zna od kud mu inspiracija?)

  5. #105
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    ina, nitko ovdje nije brijao o nedojenju, dok ti nisi s tim došla.
    To što tebe iritira da se govori o dojenju kao o nečem dobrom i lijepom (a samo o tome je bila ova tema), to nije srednji put ni razum.

    Da ne govorimo da ti je ulet i nije bio baš primjeren.
    Izjdenačavaš obraćanje jednoj majci, jednoj konkretnoj osobi, kojoj je rečeno da zlostavlja svoje konkretno dijete, s navođenjem statistike koja stoji na portalu. Pa kažeš - eto, možda malo pretjerujem. Ne pretjeruješ malo, nego toliko da mijenjaš stvarnost. Ako je tebi netko napisao pismo da zlostavljaš dijete jer ga nisi dojila, ili ako ti je tako rečeno u nekoj zdravstvenoj ustanovi, ja odmah stajem u tvoju obranu.

    I ponavljam - tema uopće nije bila dojenje nasuprot nedojenja. Tema je bila produženo dojenje i do kad je ok dojiti za one koje doje. I kakva sredina i razum skreće takvu temu na dojenje vs. nedojenje? I još unaprijed odbacit svaku mogućnost sporazumijevanja sa "svi imamo svoje brije, i to će tako i ostat". Jer smo, kao, dva tabora, dvije kolektivne svijesti?

  6. #106
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Također se pitam čemu opet rasprava o dojenju i nedojenju. Ali može biti da je u meni problem

  7. #107
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Svaka rasprava o laktivizmu je ujedno rasprava o dojenju i nedojenju. Ne iritira me da se govori o dojenju kao nečem lijepom. Iritira me kad se rasteže preko svake mjere - inteligencija, sreća itd. - i predstavlja kao nepobitna činjenica. A što je toj konkretnoj majci rečeno, kako je to ona čula - ko to zna - znamo, klasika - njenu stranu priče. Ono... percepcija. Puno puta je taj argument vraćen kao kontra - ako vas smeta, vi s tim imate problem.

    Of kors, dozvoljavam da je stvarno ta Poliklinika protiv dojenja, whatever that means - i neka na nju krenu onda službeni dopisi u tom smislu pa nek se pravdaju što su mislilii kad su kazali.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 19.10.2011. at 21:49

  8. #108
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Evo, mislim na argument od pomikaki - u kome je problem. Ako je stvarno u ovima problem, onda prema njima trebaju krenut laktavističke aktivnosti.

  9. #109
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne iritira me da se govori o dojenju kao nečem lijepom.
    Pod cijenu da rasprava ode u kupus, moram reći.

    Naravno da te ne iritira da se govori o dojenju kao nečem lijepom, jer je to totalno podcjenjivanje dojenja kao takvog. Dojenje nije lijepo, ono je normalno, ono je standard i jedino predviđeno za prehranu ljudske vrste. A prava istina je da sve ono što nije dojenje nosi rizike sa sobom. To je okrutna realnost. A umotavanje dojenja u "beneficije", dokazivanje da je dojenje dobro i kako ima "prednosti" (u odnosu na što???) - je u stvari guranje glave u pijesak.

  10. #110
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    potpisujem anchie, ali opet meni je to dojenje na zahtjev do godine dana, sporadično dojenje do druge godine, iznimka dojenje do treće godina, a dalje ne. Mislim da se rasprava ne vodi o tome da li uopće dojiti nego do kad i kako.
    Posljednje uređivanje od pikula : 20.10.2011. at 16:00

  11. #111
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    potpisujem anchie, ali opet meni je to dojenje na zahtjev do godine dana, sporadično dojenje do druge godine, iznimka dojenje do treće godina, a dalje ne. Mislim da se rasprava ne vodi o tome da li uopće dojiti nego do kad i kako.
    Pa nemoguće je pronaći univerzalno pravilo do kada i kako treba dojiti. U tome i je čar toga, jer svaka mama i svako dijete trebaju pronaći svoj čaroban recept

    Univerzalno pravilo je to da bi idealno bilo da svako dijete doji barem do 2 godine i duže koliko to mama i dijete žele. E sad kako će to (i da li će) mama i beba posložiti, to je do svakog ponaosob.

    Meni nekad davno je bilo neprihvatljivo dojenje nakon 3 godine, pa mi se onda život nasmijao u facu. Tako da ni sami za sebe ne možemo tvrditi da nam je nešto crno bijelo dok se ne nađemo u toj situaciji, a kamoli za druge što bi trebali.

  12. #112
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Meni nekad davno je bilo neprihvatljivo dojenje nakon 3 godine, pa mi se onda život nasmijao u facu.
    Upravo ovako se meni dogodilo.
    Mislim da je granica doista vrlo individualna i razlicita za svaki dojeci par. I sto dalje idemo s dojenjem, sve vise vjerujem da bi dijete i nakon druge godine trebalo biti onaj dio para koji ce odluciti kad je dosta (osim u iznimnim situacijama kad majka ima neki problem koji joj dojenje otezava ili onemogucava rjesenje problema), ali to je moj osobni stav, nikako nesto sto bih nametala ikome drugome.

  13. #113
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    x BB

    upravo smo o tome razgovarale na zadnjoj Maloj školi dojenja u Puli, ful je individualno i ovisi od doječeg para do para koliko će i kako dojiti, i nitko nema pravo suditi niti koliko kratko ili dugo netko (drugi) doji.

  14. #114
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku

    nitko nema pravo suditi niti koliko kratko ili dugo netko (drugi) doji.
    Naravno da nema pravo suditi, ali ima pravo na vlastito mišljenje i ima pravo izreći i napisati to mišljenje, zar ne? Demokracija. Ili ne?
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 21.10.2011. at 12:48

  15. #115
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Mišljenje je od istog značaja kao i sinkeove "studije" na jednoj osobi i samoizliječivim virusima.


  16. #116
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da nema pravo suditi, ali ima pravo na vlastito mišljenje i ima pravo izreći i napisati to mišljenje, zar ne? Demokracija. Ili ne?
    Slazem se ako se radi o konverzaciji na forumu ili razgovoru medju vecim brojem zena. I ako dijeljenje misljenja nije nepozvano (kad se radi o jedan-na-jedan razgovoru s majkom koja ima dojecu praksu s kojom se ne slazes).

  17. #117
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da nema pravo suditi, ali ima pravo na vlastito mišljenje i ima pravo izreći i napisati to mišljenje, zar ne? Demokracija. Ili ne?
    ne baš...
    bitan je način, mjesto i prilika
    da dođeš u neku ustanovu i tamo te napadnu i izvrijeđaju službene osobe i to vezano uz tvoj privatni život koji nije njihova briga, to nije demokracija nego bezobrazluk
    bez obzira o kom segmentu privatnog života se radilo

  18. #118
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Radi se o poliklinici za zaštitu zdravlja djece, zar ne? I ta je mama došla tamo službeno, trebala je njihovu pomoć, savjet, stručno mišljenje... u vezi zdravlja djeteta. Oni nisu zadirali u ničiji privatan život, njima je zdravlje djece posao.
    I one rade svoj posao kako smatraju da trebaju. Dalje je na pacijentima ( ili su tamo stranke?) da prihvate ili ne savjet koji su dobili.

    Kada s nekim razgovaram pa i jedan na jedan, naravno da iznosimo oboje svoje mišljenje. Inače to nije razgovor. I nitko nije rekao da se jedno s drugim moramo slagati u mišljenjima.

    Zašto nečije mišljenje nije važno? To znači da se automatski ponižava ona osoba koja nema mišljenje identično vašemu. Ili se mora slijediti zacrtani put i "nema puta naokolo"?

    Malo više širokogrudnosti uvijek dobro dođe.

  19. #119
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Malo više širokogrudnosti uvijek dobro dođe.
    Upravo to bi bio savršen recept za polikliniku

    Napadati nekog zato što doji je u najmanju ruku neprofesionalno i neodgovorno, a da ne govorimo o nivou znanja te osobe o toj temi. Ako im se dojenje činilo problematično, onda bi oni kao profesionalci trebali biti u stanju kroz razgovor s mamom provjeriti jel sve ok kod njih a da se dojenja ni ne dotaknu. Naravno da to nisu napravili, nego su je napali ko što bi to napravila baka s ulice (oops, ne ona je ne bi napala, ona bi joj se vjerojatno blagonaklono nasmješila).

  20. #120
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Stvarno zanimljivo. onda bih recimo svatko na svom radnom mjestu mogao nametati svoje osobne stavove i mišljenja , iako oni nemaju uporište u znanstvenim istraživanjima i nisu službeni stav te ustanove?
    Znaći ja dođem kod psihologa po savjet o strahu od nepoznatih osoba kod dijeteta u dobi od dvije godine, a on mi kaže da je to zbog dojenja kojim ga maltretiram i činim nesigurnim.
    Ili dođem kod kardiologa i da dijete ne dobiva na težini sumnjam da je to zbog medicinskog problema sa srcem (koje dijete zaista ima) , a on kaže da je to sigurno zbog dojenja jer ga time maltretiram i uskraćujem mu zapravo pravu hranu.
    Svašta.
    Postoji mjesto i vrijeme za osobne stavove. Službeni pregled to ne bi trebao biti , jer time ne dajemo pravu informaciju i iskorištavamo svoju profesionalnu nadmoć.

  21. #121
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Potpis na Sirius.

  22. #122
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ovo je sa stranice te Poliklinike:
    http://www.poliklinika-djeca.hr/o-po...i/djelatnosti/

    Pišu i vrste stručnjaka i vjerujem da oni znaju što je i zašto djetetu i da im je dijete prva briga i možda su nekad i u pravu, jer, mi ne znamo pozadinu slučaja. I ne možemo napadati samo jednu stranu.

    Imaju i stranicu o važnosti dojenja:
    http://www.poliklinika-djeca.hr/za-r...nosti-dojenja/

    Vjerujem da se drže onoga što im je politika rada i da mora biti neki razlog za postupanje poput onoga u prvom postu. Po mome iskustvu, kad se radi o sukobu, nikad nije samo jedna strana u pravu ili samo jedna strana u krivu.

    Ne vidim zašto ste tako negativno raspoloženi u svojim postovima. Zato što je riječ o produženom dojenju? Ili samo radi podrške toj mami? Ili ja uopće ne vidim ono što vi vidite u ovoj temi.

  23. #123
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    beti, citiram početni post:

    Susrela sam se sa dvije osobe u Poliklinici za zaštitu djece grada Zagreba i obje me napadaju sto dojim 21-mjesecno dijete. Smatraju to iznimno losim i štetnim za dijete
    ajde ti meni reci, koji god da problem dijete ima, što može biti iznimno loše i štetno za dijete u činjenici da - doji? što je bilo loše za moju M što je u toj dobi, eto, voljela tu cicu? iskreno, najmanje za hranu, a više za sve ostalo. koji problem to može generirati? koji je razlog da neko tako nastupi? koliko djece u toj dobi duda dudu npr, a to ti otprilike na isto dođe.

    sirius, moje naravno učenje iz cijele ove priče je - radi straha od nepoznatih osoba djeteta od dvije godine se ne ide psihologu
    imam i ja pravo na svoje predrasude

  24. #124
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    a je li se/može li se doznati imena tih osoba u poliklinici, pa se raspitati kod ravnateljice, npr. zašto pacijentima daju savjete suprotne onima koje poliklinika zagovara kroz opću politiku?

    možda je nešto izvađeno iz konteksta, ali zapravo ne znam u kojem bi to kontekstu dojenje 21-mjesečnjaka moglo biti okarakterizirano kao zlostavljanje ...

  25. #125
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    beti, citiram početni post:



    ajde ti meni reci, koji god da problem dijete ima, što može biti iznimno loše i štetno za dijete u činjenici da - doji? što je bilo loše za moju M što je u toj dobi, eto, voljela tu cicu? iskreno, najmanje za hranu, a više za sve ostalo. koji problem to može generirati? koji je razlog da neko tako nastupi? koliko djece u toj dobi duda dudu npr, a to ti otprilike na isto dođe.

    sirius, moje naravno učenje iz cijele ove priče je - radi straha od nepoznatih osoba djeteta od dvije godine se ne ide psihologu
    imam i ja pravo na svoje predrasude
    to sam ja samo tako. ne ide se psihologu i zbog težih stvari, ali šteta zbog toga. jer stručnjaci bi trebali biti tu da nas usmjere u bolje roditeljstvo bez osude (pogotovo ako osuda nema osnove osim predrasuda i osobnog stava ).
    Kao što rekoh nema iskustva sa ovom poliklinikom, ali imam sa poliklinikama ove vrste i ja sam bila osođena kao nekompetentan roditelj zbog činjenice što sam dozvoljavala dijetetu od nepunih šest godina da spava sa nama zbog njegovog straha od mraka i samoće. Najveća činjenica je bila dijetetovo spavanje (njima) , ali to nije bio problem nama , niti urok te potrebe za zajedničkim spavanjem. Dijete je spontano prestalo spavati sa nama nakon par mjeseci od te dijagnostike, a mi smo gubili vrijeme , i tapkali na mjestu ne znajući u čemu je stavrno problem i kao da pomognemao našem dijetetu (u stvarima koje su zapravo bile problem). Srećom da smo nakon par godina našili dječjeg psihologa koji je razumio situaciju i postavio stvari pred nas onako kao jesu zapravo. I hvala mu na tome, jer ja sad znam u čemu je problem i kao da se ponašam prema svom djetetu, a zajedničko spavanje ...taj trn u oku kojeg su na povijesti bolesti napisali sa velikim slovima i sa 6 uskličnika iza, nema veze da dijagnozom i dijagnostikom.
    Posljednje uređivanje od sirius : 22.10.2011. at 12:30

  26. #126
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    evo, ako vas zanima razvojni put stava jednog psihologa:

    uopce se ne mogu sjetiti jesmo li na faksu dojenje i spomenuli, razvojnu psihologiju smo imali valjda dva semestra,sjecam se jedino da smo puno govorili o kognitivnom razvoju djeteta...Nisam nikada profesionalno niti radila s djecom.
    Sjecam se dogadjaja iz faze kada jos nisam imala djece - kolegica psihologinja mi je prepricala kako je uzela neplaćeno do djetetove treće godine zivota, dojilaje preko tri godine - ja sam to slusala vrtila u glavi misao: "ona ne samo da je to napravila, ona se i hvali s time" sa zgražanjem...Imam drugu kolegicu psihologinju koja ima četvero djece (svu je po nekoliko godina dojila),svako dijete je s njima spavalo u krevetu gotovo do skole - tek nakon njezinog treceg djeteta sam shvatila da ne da ta žena nezna bolje negoona stvarno ne želi drugačije, do tada sam mislila da ona stalno ponavlja jednu te istu grešku. onda sam rodila prvo dijete, jako sam želila dojiti ali smo uspjeli dojiti jedva dva mjeseca. Da sam tada znala o odojenju ono sto sam naucila par godina kasnije,a sto mogu zahvaliti iskljucivo rodi,sigurno bi i tada znala prebroditi sve probleme s kojima smo se suocavali. Nakon osam godina rodila sami drugo dijete, i eto, dojimo se tri godine i pet mjeseci U dojenju jos uvijek uzivamo i F i ja, kraj se ne nazire. U te tri i pol godine nitko, niti od familije niti od profesionalaca s kojima dolazimo u doticaj nije optuzilo nase dojenje za bilo sto, ali to su valjda prednosti cinjenice da rodis u dobi od skoro 40 pa ti se vise nitko ne usudi soliti pamet. F je jednako samostalna kao i nedojeni braco, jede puno kvalitetnije od njega u toj dobi, ne mogu se uopce sjetiti je li ikada imala proljev, samo je nekoliko puta povratila i za to sam uvjerena da je direktno benefit dojenja.

    Slozila bih se s time da je dinamika svake obitelji jedinstvena i da je profesionalno površno izvući samo jedan uzrok evidentnih problema pa makar to bilo i dojenje.

  27. #127
    Thlaspi avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    355

    Početno

    čitam već dugo ali se nisam do sad uključivala jer vam je baš lijepo išlo...
    I one rade svoj posao kako smatraju da trebaju. Dalje je na pacijentima ( ili su tamo stranke?) da prihvate ili ne savjet koji su dobili.
    moram se, ipak, dotaći ovoga... mislim da nitko, kada dođe nekom stručnjaku, ne može mirno prihvatiti savjet ili optužbu takve vrste a da se barem ne strese i zgrozi, jer ipak imamo povjerenje u stručnjake kada idemo kod njih tražiti pomoć... dakle, ako dobijemo savjet suprotan našim očekivanjima/stavovima, ma kako god ti naši stavovi čvrsti bili, osjećaj je jednak kao da te netko ošamario...
    navest ću ukratko svoj primjer: došli smo sa starijim sinom u Stomatološku polikliniku ili što već na stomatološkom faksu zbog karioznog zubala, a imao je 2,5 godine... nisam stigla ni ispričati kad smo primijetili prvi karijes (kako bi došli do uzroka) nego su me odmah izbombardirali sa špotancijom zbog slatkiša, bočice itd... kada sam objasnila da dijete ne jede slatkiše (do tada ih nije jelo) i da NIKAD nije pilo iz bočice nego je dojen 20 mjeseci, e onda sam dobila odgovor: Pa to vam je zbog toga! Dojenje je štetno za zube kao i bočica... Trebalo bi poslije svakog noćnog dojenja djetetu prati zube!
    nisam imala mira pa sam našla hrrrrpu istraživanja koja dokazuju da je, što se karijesa tiče, majčino mlijeko jednako vodi zbog laktoferina u njemu a koji sprječava razvoj karijesa (a da ne spominjem ostale potkrijepe) i samo mi je žao što, unatoč namjeri, kasnije nisam tom stomatologu poslala ta istraživanja da se malo educira... ali taj čas mi je digao živac strašno! njemu moji argumenti nisu bili niti vrijedni slušanja...
    nakon nekog vremena smo pronašli prekrasnu mladu stomatologinju (koja je učila kod onog prvog) i našli posve druge uzorke tog karijesa...

    da zaključim, postoje brojni dokazi i istraživanja da ono najvažnije iz mm ne nestaje niti nakon 2 godine pa ajmo postati konstruktivni umjesto što se ovdje "raspravljamo" i početi educirati...
    svako za sebe u svojoj okolini...
    ako bi autorica posta zatražila našu pomoć i da kao udruga reagiramo, morali bi imati neki dokaz toga što je rečeno da se možemo na to pozvati, ali svaki pojedinac za sebe može kontaktirati bilo koju ustanovu koja pruža zdravstvene usluge i obratiti se sa svojim pitanjima/nedoumicama te ima pravo na odgovor...
    (mi je možemo opskrbiti s istraživanjima o produljenom dojenju)

  28. #128
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    sad sam nešto guglala tu polikliniku i na njihovim web-stranicama nabasala na ovaj tekst:
    http://www.poliklinika-djeca.hr/za-roditelje/razvoj-djece/o-vaznosti-dojenja/



  29. #129
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    sad sam nešto guglala tu polikliniku i na njihovim web-stranicama nabasala na ovaj tekst:
    http://www.poliklinika-djeca.hr/za-roditelje/razvoj-djece/o-vaznosti-dojenja/


    mislim da ga je već beti linkala gore.
    Ja bih taj tekst isprintala i priložila ga u pismu ravnatelju i možda još nekome, gdje bih navela imena tih osoba iz prvog posta.

    @beti3: Možda im je posao da se brinu za razvoj i zdravlje djeteta, ali ako oni vide problem u dojenju djeteta mlađeg od 2 godine, onda taj posao ne obavljaju stručno, dozvoljavaju si da svoje predrasude stave na prvo mjesto, umjesto da jednostavno usvoje općepriznate činjenice potkrijepljene brojnim istraživanjima iz područja njihove vlastite struke.

    Moji postovi nisu "negativni" zato što je riječ o produženom dojenju niti zbog podrške forumašici koja je pokrenula temu, nego zbog čiste nevjerice da neki (kažem neki, ne svi) medicinari, pedijatri, patronažne mogu bez problema raditi u struci i dijeliti potpuno krive savjete, posebno vezano uz dojenje.

  30. #130
    Thlaspi avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    355

    Početno

    čak i lijepo piše u tom njihovom članku:
    ...trebaju dobivati isključivo majčino mlijeko barem u prvih 6 mjeseci života. S dojenjem treba nastaviti i u drugoj polovici prve godine, uz postepeno dodavanje druge hrane (dohrana). Zatim se dojenje može nastaviti, sve dok majka i dijete to žele.
    ponavljam, sve dok majka i dijete to žele

  31. #131
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Točno, sve dok majka i dijete to žele. Oboje.

    Možda, samo možda, su one primijetile da u konkretnom slučaju to "i" nedostaje. Ne znam, nismo dobili dovoljno podataka. Pokušavam shvatiti zašto bi zaposlenici poliklinike koja propagira dojenje, reagirali na način iz prvog posta.

  32. #132
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Točno, sve dok majka i dijete to žele. Oboje.

    Možda, samo možda, su one primijetile da u konkretnom slučaju to "i" nedostaje. Ne znam, nismo dobili dovoljno podataka. Pokušavam shvatiti zašto bi zaposlenici poliklinike koja propagira dojenje, reagirali na način iz prvog posta.
    Iz vlastitog neznanja?

  33. #133
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    I osobnih predrasuda.

  34. #134
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Točno, sve dok majka i dijete to žele. Oboje.
    Pa ja se s tim ne slažem, ali nisam stručnjak i ne tupim to ljudima okolo. Ja mislima da roditelj treba procijeniti situaciju, poznavati dijete, biti uz dijete i dojiti dijete do razvojne faze do koje je to djetetu potrebno, ali mislim da je to odluka mame, iako povod naravno mora biti zadovoljavajući napredak djeteta, emotivno, psihički, fizički itd, a ne kalendarska dob, ali ipak mislim da želje nisu nikakav kriterij. Djeca mogu željeti svašta, a na roditeljima je da donose odluke koje su najbolje za dijete, opet ne vođeni željama nego ljubavlju, brigom i odgovornošću

  35. #135
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Da, pikula, potpuno si u pravu. Mamina je odluka. Mama(i tata) odlučuje o svemu kad je dijete u pitanju.
    Podebljala sam "i", jer ako dijete više ne želi da se doji, mama treba prestati, pa makar imala drugačije mišljenje.

  36. #136
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ja u životu nisam upoznala majku koja forsira dojenje, iako dijete ne želi više dojiti.
    a poznajem stotine dojilja, što osobno, što posredstvom Foruma, što putem SOS telefona.

    niti sam ikada vidjela da mama trči razdrljenih njedara i viče: na! na!
    ali sam ih vidjela desetine koje trče sa bananom/jabukom/montijem/sendvičem

    čudno kako se nitko nije udostojio takva pitanja postavljati po institucijama

  37. #137
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    ja u životu nisam upoznala majku koja forsira dojenje, iako dijete ne želi više dojiti.
    a poznajem stotine dojilja, što osobno, što posredstvom Foruma, što putem SOS telefona.

    niti sam ikada vidjela da mama trči razdrljenih njedara i viče: na! na!
    ali sam ih vidjela desetine koje trče sa bananom/jabukom/montijem/sendvičem

    čudno kako se nitko nije udostojio takva pitanja postavljati po institucijama
    slikovito, nema što.

  38. #138

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Podebljala sam "i", jer ako dijete više ne želi da se doji, mama treba prestati, pa makar imala drugačije mišljenje.
    Pratim od početka temu.
    Nije mi jasno kojim se tačno fizičkim načinom može naterati dete da doji ako neće????
    Postoje stranice i stranice tema o deci koja neće da piške, kake, oblače se itd. tj. veoma su uporni u svojim odlukama i malo šta postoji čime bi ih roditelji mogli naterati da ih promene.
    Ne verujem da bi drugačije bilo sa dojenjem.

  39. #139
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku

    niti sam ikada vidjela da mama trči razdrljenih njedara i viče: na! na!
    ali sam ih vidjela desetine koje trče sa bananom/jabukom/montijem/sendvičem

    čudno kako se nitko nije udostojio takva pitanja postavljati po institucijama
    ja se s ovim apsoutno slažem, govorim samo o nijansama u produženom dojenju, produženom nakon dvije godine
    ali idalje mislim da želje nisu jedini kriterij o kojem bi trebalo misliti kad se odlučuje koliko dugo dojiti
    Posljednje uređivanje od pikula : 26.10.2011. at 23:51

  40. #140
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Izrugivanje od osoblja foruma. Baš fino i pristojno. I dostojno.

    Hoću li ja konačno shvatiti da se ne tolerira drugačije mišljenje? Ni drugačije iskustvo...

  41. #141
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    izrugivanje?!
    ne mogu vjerovati!

    ako itko napiše išta drugačije no što bi ti... ili se drzne izreći oprečno mišljenje, odmah se izvlači "ruganje"... a ako je još tolike sreće da je to nešto napisalo "osoblje foruma"... eto nas na konju!

    Beti, želiš li ti nas potpuno spriječiti na na svom Forumu pišemo ono što mislimo?
    Reci mi, molim te, kamo da idem?
    Na forum.hr?

  42. #142
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    beti, kad ti se budu brisali postovi (a i to se znalo desiti na nekim vrućim temama, iako nikad od apricot ), onda argument netolerancije stoji. a kad netko, pa bilo to i osoblje foruma, duhovito odgovori na tvoj post - argument netolerancije ti pada u vodu.

    e da, pikula, zašto su želje - nepoželjne? i udovoljavanje željama - negativno?

  43. #143
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    zapravo cvijeta, nisu samo želje u pitanju nego i potrebe (obzirom da dojenje nije samo hrana). naravno da se potreba za utjehom, blizinom i sigurnošću može pružiti i na drugi način , ne vidim razlog da ju dijete zadovolji dojenjem (ako je tako naviklo) ako je to majci prihvatljivo i ona to želi.
    e, sad , zašto je nekom prihvatljivo da dijete od tri žvaće dudu i lijepi se za mene za utjehu (npr. moja trogodišnjakinja koja nije dojila) , a dojenje u istoj dobi je neprihvatljivo ponašanje ili čak jako štetno, to mi baš nije jasno.

  44. #144
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    potrebe, želje, želje, potrebe...
    vjerujem da dijete od tri godine nema neku potrebu više cicati. kao ni dijete od sedam godina spavati sa mnom. pa sam lagala na upisu u osnovnu školu. da mu ispunjavam tu želju.
    a pitanje su postavili ko da bi ne znam što otkrili da smo rekli da spava. onako, važno, ispod oka me gledala.
    sve u svemu, slažem se s bubicom.

    Slozila bih se s time da je dinamika svake obitelji jedinstvena i da je profesionalno površno izvući samo jedan uzrok evidentnih problema
    sve to može biti i patološki, ali ako je spavanje i dojenje patološki, što je tek sa svim ostalim, puno bitnijim aspektima odgoja? već je netko rekao, ako majka spavanje i dojenje koristi kao nekakvu manipulaciju djetetom, tom djeetu teško da može pomoć spavanje u svojoj sobi i cucanje dude umjesto cice.

  45. #145
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    a i ti si u toj skupini spavača
    nama je psihologica kojaoj smo kasnije išli (zbog drugih stvari) tumačila tu želju kao potrebu za sigurnošću, te kad se dijete osjeti dovoljno sigurnim uz minimalni poticaj će se odseliti u svoj krevet.
    ja isto tako gledam i na produženo dojenje.

  46. #146
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    znaš kako je J nama tumačio tu želju? zašto svi u ovoj kući mogu spavati s nekim, samo ja moram spavati sam?
    dan danas ne voli spavati sam. osim kad je ljut na svih.
    ali zato može spavati mjesec dana van kuće bez problema, kod frendova, na skijanje ide sam, taj svaku priliku koristi da spava negdje drugdje, samo ne doma.
    jedino ne voli - prazan krevet.

  47. #147

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Točno, sve dok majka i dijete to žele. Oboje.

    Možda, samo možda, su one primijetile da u konkretnom slučaju to "i" nedostaje. Ne znam, nismo dobili dovoljno podataka. Pokušavam shvatiti zašto bi zaposlenici poliklinike koja propagira dojenje, reagirali na način iz prvog posta.
    Ne možeš dojiti ako dijete ne želi sisati.

  48. #148
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Ja fakat ne vidim u čemu je ovdje problem!
    Žena se požali da joj stručni tim poliklinike koja propagira dojenje amputira zlostavljanje djece dojenjem i onda to preraste u čitavu raspravu o tome želi li, treba li, bude li, ne bude, tko želi, tko ne želi, tko bi trebao, tko ne - dojiti i zašto, kako, zbog čega....
    ja ni jednog dana svog života nisam dojila svoje dvoje djece iz kojekakvih (više objektivnih, nego subjektivnih) razloga, ali ne pada mi na pamet prodikovati nekome zato što jest, jer je mogao, jer je bio u drugačijim okolnostima, jer je znao bolje od mene...a još manje se zbog toga osjećati ugroženo, napadnuto, izrugivano.....manje vrijedno....
    i ne hvalim se time, nego ističem kao prodojeći primjer nedojeće mame
    zato još uvijek ne razumijem u čemu je problem
    jel možda postoji kakav argument i opravdanje da dojenje zaista jest zlostavljanje?
    ja ga još nisam uspjela čuti
    isto tako nisam još nikad čula da je ijednoj majci uspjelo dojiti dijete koje to ne želi
    uopće si ne mogu zamisliti te metode prisile...iako su ih meni osobno savjetovali ("ostavite ga gladnog, pa će prihvatiti dojku jer neće imati drugog izbora"), ali meni se bilo valjda lakše izdajati skoro godinu dana jer te metode baš pale kak se netko sjeti

  49. #149
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    pikula, ajde pojasni još malo kako ti to vidiš? U kojim slučajevima i zašto nije dobro da dijete sisa predugo?
    Ja sam nova u ovoliko produženom dojenju, dakle nemam osobno iskustvo nakon dvije godine. Mogu se sjetit zašto bi meni pasalo da prestane dojenje, i ako kod mene prevagnu takve želje krenut ću prema kraju, ali ne pada mi na pamet nijedan razlog zašto bi dojenje bilo nešto s čim se treba prestat zbog djeteta. Misliš da dojenje uzima prostor nekim drugim vještinama/osobinama koje treba u nekoj dobi razvijat, ili nešto deseto?

  50. #150
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Da, mislim da u nekim situacijama, metode umirivanja, bilo dudama, sokićima,monteom, crtićima, dekicama, pa i dojenjem mogu popuniti mjesto savladavanja novih razvojnih faza. Onak površno i općenito rečeno, s obzirom da sam velikim dijelom OT.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •