Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 199

Tema: Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba protiv dojenja?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    160

    Početno Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba protiv dojenja?

    Susrela sam se sa dvije osobe u Poliklinici za zaštitu djece grada Zagreba i obje me napadaju sto dojim 21-mjesecno dijete. Smatraju to iznimno losim i štetnim za dijete.
    Znam da se poliklinika financira iz državnog proračuna jer se kod njih ide uz uputnicu pedijatra.
    Kako je moguće da država sprječava dojenje?
    Nikada mi nitko nigdje nije rekao niti jednu jedinu riječ protiv dojenja, a oni tamo govore:
    1. da dijete ne jede majčino mlijeko,
    2. da majčino mlijeko u toj dobi nema nikakvu vrijednost,
    3. da kako se može tako veliko (21 mjesec) dijete dojiti u javnosti,
    4. kako se može dati djetetu 2 puta dojiti u sat ili dva, kad dijete traži,
    5. da nije u redu da dijete samo bira kada će i koju dojku dojiti,
    6. da dijete doji samo zbog emocija (ne i zbog prehrane) te da to iznimno loše utječe na njegov emocionalni razvoj jer ne potiče samostalnost.

    Ne mogu se sad sjetiti jesu li još nešto dodale, ali u svakom slučaju smatraju da zlostavljam djecu dojenjem i prisiljena sam slušati te njihove gluposti

    Ne znam ni što bih rekla kad me pitaju zašto sam uzela mirovanje radnog odnosa. Ne mogu im reći da je dijete s godinu dana još premalo, ne hoda i doji, jer očito smatraju da je ostanak kod kuće zlostavljanje djeteta.
    Tko ih educira, čemu služi ta poliklinika i zašto uopće to financiramo?

  2. #2
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Jel te osobe tamo rade kao zdravstveni radnici?
    Jesu li psihijatri, psiholozi...

  3. #3
    sandra-zvrk avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Jastrebarsko
    Postovi
    887

    Početno

    Neznam šta radite tamo, ali osobno smatram da to što ti dojiš svoje dijete u dobi od 21 mjeseca apsolutno nije njihova briga.
    Moje 24 mjeseca staro dijete još uvijek doji, na zahtjev pa čak i u javnosti ponekad, makar sad rijeđe i to je naše zadovoljstvo i ničija briga osim naša.
    I da Cubana dobro pita : na osnovu čega su nabrojali sve to što su ti rekli?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    160

    Početno

    Psihologica nas je tamo poslala. Trebala sam uputnicu. Prva osoba s kojom smo se susreli tamo je bila protiv dojenja i socijalna radnica koja tamo radi.
    Prvo dijete sam dojila do 4 godine i doista mi nije nimalo ugodno slusati njihovo napadanje. Onoj prvoj osobi sam cak i spomenula preporuke WHO, ali mi je ona i dalje po svom objasnjavala.
    Pitam se kolike zene zbog njih odustanu od dojenja, misleci da dobivaju ispravne savjete od strucnjaka za djecu.

  5. #5
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Molly, imaš pp

  6. #6
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ne samo da ih zlostavljamo produženim dojenjem, već i co-sleepingom.

  7. #7
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    Ela i ja smo bile kod hematologice i ona je ustvrdila da Ela ima manjak željeza zbog dojenja (bila je stara oko godinu i pol) i imala je otprilike iste argumente. Ja sam govorila o WHO a ona o tome kako oni nemaju pojma i sl. dok nisam na kraju rekla: ok, ja nisam medicinske struke, inženjer sam i najviše vjerujem u mjerljive stvari. tek kad uzmete uzorak mog mlijeka i izmjerite što u njemu ima, i to ne jedan uzorak nego nekoliko dana, recimo mjesec dana ja ću vam povjerovati-ovako otkud vam ideja da znate što ima u mom mlijeku? Jel mi to možda piše na nosu? I molila bih radove koji su dostupni na tu temu, sigurno se sjećate gdje ste to pročitali.
    Idući put i sve iduće puteve muž je vodio Elu .
    Idući okršaj sam imala s dermatologicom u Domu zdravlja. Ona mi je održala predavanje o štetnosti dojenja kad sam odbila piti lijek. I njoj sam ja održala predavanje o uzorcima i mjerenju.
    ZNam da idem van teme, ali moram priznati da sam s prvim djetetom skrušeno priznavala da imaju pravo ,ali sam se s drugim svađala čim bi mi netko naletio.

  8. #8
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Ma strašno, pitam se samo ako se nazivaju Poliklinikom za zaštitu djece, od koga tu djecu zapravo treba štititi - od baba koje tamo rade i maltretiraju majke i djecu svojim primitivnim ne dojećim stavovima...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Sveti Ivan Zelina
    Postovi
    479

    Početno

    ja zbilje ne znam kuda sve ovo vodi!! pa šta je sa tim ljudima eto na žalost moje djete nikada nije bilo dojeno jel nije bilo u doticaju sa biološkom majkom.. i to je jedna velika stvar koja mene muči i strašno me ljute ovakvi ispadi! i ja kada spomenem kod doktora da mi užasno teško pada što moje djete nije dojeno, oni samo mašu rukom i govore da je ad dostojna zamjena.. a to što moje djete danas sa 20 mj ima popriličnih probavnih smetnji definitivno sam sigurna da bi dojenje to olakšalo!
    znam o čemu pričaš, jel sam i ja ostala doma na neplačenom, produženom i svi me gledaju kao neku frikušu i govore "a dobro, kada to financijski uspjevate" !!! jednostavno ne razumijem...

  10. #10
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Akoje to njihov osobni stav (npr. moje osobno mišljenje je slično njihovom, s tim da bi kod mene ta dobna granica bila na 12mj), nemaju ga pravo iznositi u funkciju službene osobe.

    No, nemamo cijeli kontekst i zašto točno si bila tamo, pa možda bi trebalo sagledati cijelu sliku.

  11. #11
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    I Deaedi je uzimala uzorke, vidim .

    Zanimljivo kako su krave čarobne. Njihovo mlijeko sačuva vrijednost i nakon što im tele poodraste pa su nam proizvodi od tog mlijeka jako zdravi. Ali naše, šmrc, ode u nepovrat nakon 12 mjeseci...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj molly prvotno napisa Vidi poruku
    Psihologica nas je tamo poslala. Trebala sam uputnicu. Prva osoba s kojom smo se susreli tamo je bila protiv dojenja i socijalna radnica koja tamo radi.
    Prvo dijete sam dojila do 4 godine i doista mi nije nimalo ugodno slusati njihovo napadanje. Onoj prvoj osobi sam cak i spomenula preporuke WHO, ali mi je ona i dalje po svom objasnjavala.
    Pitam se kolike zene zbog njih odustanu od dojenja, misleci da dobivaju ispravne savjete od strucnjaka za djecu.
    Meni ovdje ništa nije jasno.
    Zašto uopće odlazak kod njih?
    Zbog starijeg ili mlađeg djeteta?


    Kakve veze dojenje ima s tim problemima?

    Zašto se o dojenju uopće priča?

    Malo mi je nejasan kontekst, iako sam općenito začuđena da su u toj poliklinici tako nabrijani kontra dojenja. Nikad nisam čula da imaju neki službeni stav glede toga.

  13. #13
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    I Deaedi je uzimala uzorke, vidim .
    Svoje mišljenje sam formirala na osnovi užeg skupa prijateljica i poznanica koje ne doje/doje/doje duže od 1g, i njihove djece.

    Mogla sam ga forimirati i na osnovi dojma na forumu o istim kategorijama, bojim se da također ne bi išlo u prilog produženom dojenju , čak bi bilo i ekstremnije.

    No, da se vratimo na temu, možda je na njihov stav o produženom dojenju utjecalo iskustvo, ipak se radi o Poliklinici za zaštitu djece i možda su takvo mišljenje formirale na osnovi iskustva sa djecom koja imaju nekih osobnih ili obiteljskih problema.

    Hoću reći, ako im se npr. od 10 djece koja imaju nekih emocionalnih problema u 7 slučajeva ispostavi da se radi o djeci koju su majke dugo dojile, onda su donijele takav zaključak. I ako što SZO nešto kaže, a one u praksi vide nešto sasvim drugo, naravno da više vjeruju onome što su osobno vidjele i doživjele, nego nekim plakatima SZO-a.
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 13.10.2011. at 12:19

  14. #14
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    ne samo da ih zlostavljamo produženim dojenjem, već i co-sleepingom.
    Bome da! A još nose i platnene pelene, zamisli ih jadne

    Mene su i za to mnogi tako sažaljivo pogledali, kao ono: sirotinja s troje djece mora jadna još i prati te pelene nekakve... fuuuuj...

  15. #15
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Svoje mišljenje sam formirala na osnovi užeg skupa prijateljica i poznanica koje ne doje/doje/doje duže od 1g, i njihove djece.

    Mogla sam ga forimirati i na osnovi dojma na forumu o istim kategorijama, bojim se da također ne bi išlo u prilog produženom dojenju , čak bi bilo i ekstremnije.
    Formirala, formirala - pa zabrljala. Šta ćeš, događa se i najboljima.

  16. #16
    kovrčava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    367

    Početno

    Deaedi , dijelimo isto mišljenje!

  17. #17
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Akoje to njihov osobni stav (npr. moje osobno mišljenje je slično njihovom, s tim da bi kod mene ta dobna granica bila na 12mj), nemaju ga pravo iznositi u funkciju službene osobe.

    No, nemamo cijeli kontekst i zašto točno si bila tamo, pa možda bi trebalo sagledati cijelu sliku.
    Slažem se s podebljanim.

  18. #18
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Formirala, formirala - pa zabrljala. Šta ćeš, događa se i najboljima.
    A gle, na greškama se uči. A tko je pogriješio, možda će nam psihologija reći za koju godinu.

  19. #19
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    A gle, na greškama se uči. A tko je pogriješio, možda će nam psihologija reći za koju godinu.
    To ti je kao da kažeš - vidjet ćemo što psiholozi kažu o brojnim zagrljajima koje neke majke daju svojoj djeci. A ima ih koje čak puštaju da djeca biraju hoće li ih prvo poljubiti u desni ili lijevi obraz!!
    Bedastoće.
    Jedino netko tko nema iskustvo s dojenjem, može se dojenja bojati.

  20. #20
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Zapravo, i ja se veselim da vidimo što psiholozi kažu. Bilo bi dobro da naprave jedno veliko istarživanje dugo dojene djece, jer je poznato - kad podataka (eksperimenta) dugo nema, teorije podivljaju.

  21. #21
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se s podebljanim.
    je baš, sad će ti tu istresti sve svoje životne probleme, a zašto?
    koji kontekst i koja slika može utjecati na ove gluposti koje su izrečene?
    koje dijete može imati ozbiljnih emocionalnih posljedica samo iz razloga što cica s dvije godine, pa taman da je to samo i isključivo stvar "razmaženosti", navike, umjesto dude itd itd?

    bome deaedi, nisam očekivala ovo od tebe, ti si mi onako uvijek bila od ovih "moj tip mame" mek tip roditelja, i uvjerena sam, da si dojila da bi dojila najmanje do treće, ako ništa drugo radi činjenice jer ne bi mogla svojoj maloj curici/dečku oduzet naprasno ono što im je najdraže

  22. #22
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Cvijeto73, iskreno, nisam očekivala da netko tu sad istrese brda i doline, ali osobno bih voljela čuti kontekst, da na neki način opravdam izrečene gluposti, jer ne mogu shvatiti (uostalom kao i ti) da educirano osoblje može tako nešto reči.

    Iskreno jedini razlog čime bih mogla opravdati izrečeno je da majka mora radi nečeg (vezano za svoje zdravlje) pod svaku cijenu prekinuti dojenje, a dr. nema više načina da je nagovori, pa koristi metodu (lažnog) zastrašivanja.

  23. #23
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    bome deaedi, nisam očekivala ovo od tebe, ti si mi onako uvijek bila od ovih "moj tip mame" mek tip roditelja, i uvjerena sam, da si dojila da bi dojila najmanje do treće, ako ništa drugo radi činjenice jer ne bi mogla svojoj maloj curici/dečku oduzet naprasno ono što im je najdraže
    Gle, u nekim stvarima, (za koje ja osobno smatram da nisu dobre) se odluka šta je najbolje za dijete mora donijeti, čak i ako dijete želi nešto drugo.
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 13.10.2011. at 12:59

  24. #24
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Zapravo, i ja se veselim da vidimo što psiholozi kažu. Bilo bi dobro da naprave jedno veliko istarživanje dugo dojene djece, jer je poznato - kad podataka (eksperimenta) dugo nema, teorije podivljaju.
    moj muž i njegov brat su dojeni do kasno, muž do tri ili tri i pola, šogor mislim nešto duže. co-sleeping također.

    krasni su i jedan i drugi, svaki na svoj način, divni sa svojom djecom i sa drugima. pa ako vam treba netko za istraživanje mogu ih pitati

    molly, koji god ti razlog da odlaziš tamo, sama znaš da taj savjet nije dobar. ako si voljna napisati im dopis, drago bi nam bilo da ti pomognemo, a možemo im možda i ponuditi koju brošuru o dojenju za dijeliti.

  25. #25
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ma nema to veze samo sa dojenjem, nego i sa zajedničkim spavanjem. Većina psihologa, socijalnih radnika i ostalih djelatnika u takvim savjetovalištima na to gledaju kao na popustljiv odgoj, ne postavljanje granica, korištenje djece da se ne imaju intimni odnosi sa partnerom ili ćak nešto gore. Ne želim generalizirati , ali i sama imam slično iskustvo (ne u ovoj poliklinici, ali u jednoj koja se bavi istom problematikom). Naravno, pravi problem kod mog djeteta, a još manje savjet kako da mu pomognem i bolje pristupim , nisam dobila.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    352

    Početno

    A pazi mene, psihologinja sam (još k tome i klinička) koja već preko 2 godine doji svoje djetešce te prakticira co-sleeping. Možda još ima nade za struku.

    Ontopic, iskreno me čudi ovo za Polikliniku, tim više što znam par ljudi koji tamo rade i definitivno ne dijele ove gore izrečene stavove kontra produženog dojenja.
    Posljednje uređivanje od Lady Grey : 13.10.2011. at 14:12

  27. #27

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Gle, u nekim stvarima, (za koje ja osobno smatram da nisu dobre) se odluka šta je najbolje za dijete mora donijeti, čak i ako dijete želi nešto drugo.
    Iako sam dugo dojila prvo dijete, ovdje se slažem s Deaedi, samo bi moja granica bila malo pomaknuta na 2 godine. Prestali smo s 2 god. i nekoliko mjeseci i to nikako nije bilo naprasno oduzimanje, nego postupno. Sad mislim da sam trebala to postupno smanjivanje početi ranije, ali nisam djelomično iz svoje komocije.

    Drugo dijete je dojeno dva mjeseca i vidim da ima pozitivnih i negativnih razlika u odnosu na prvo.

  28. #28
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    sirius, nemoj se ljutiti, ali uz sve promjene koje su se vama dogodile, tvrditi da te pozitivne i negativne razlike koje primjećuješ imaju veze s duljinom dojenja, ne znam, nije li malo pretjerano?

  29. #29
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Zašto, Sirius? Misliš da je to bilo baš loše za tvoju curicu, ili da je bilo nepotrebno, suvišno?
    Edit: i dodajem ovo cvijetino.
    Posljednje uređivanje od vertex : 14.10.2011. at 12:58

  30. #30

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Malena ima sad 16,5 mj. a ove ružne promjene su se dogodile kad je starija imala 2 god. i 7 mj. Uspoređujem njih dvije u ovoj dobi u kojoj je mlađa cura.

    Evo primjera: Sva sreća da su obje jako rano progovorile i znale reći što trebaju. Međutim, malena kad je gladna viče "meko" ili "mam mam", kad je žedna hoće vodu, kad joj je hladno traži deku, kad se udari traži pusu i da se pomazi. Starija je za sve navedeno u toj dobi tražila cicu. Bila je dojena na zahtjev i cica je njoj bila univerzalno rješenje za sve. Vodu je pila kad smo joj nudili, jela je kad smo joj nudili, prihvatila je jer je bila gladna i žedna, ali uvijek je prvo tražila cicu.
    Zna ona sad da je gladna i traži jesti, ali u dobi od 2-2,5 godine je često bila nervozna i plakala a nije sama znala kaj joj točno treba, pa smo pogađali da li je gladna, žedna, nekaj ju boli, sila joj je kakati. I do nedavno, a već su joj skoro 4 godine, znala je bila živčana i razdražljiva i totalno se smiriti kad se najede. Na pitanje zakaj nije rekla da je gladna odgovorala je: pa bila sam nervozna, a nisam znala kaj mi je. Mlađa cura jako dobro zna prepoznati kaj joj treba. Dok je kod izbijanja zubića starija vikala: cicu! mlađa veli: "mazati zube"

  31. #31

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Zaboravila sam napisati prije: Naravno da mislim da je velika prednost dojenja, i ne želim da ispadne da sad sebe uvjeravam da dojenje nije bitno, ali stvarno ne treba pretjerivati. Da sam imala više djece i sve dugo dojila vjerojatno bi mi sve vezano uz to bilo normalno, ali sad kad imam dvoje djece, dojeno dugo i dojeno jako malo, vidim neke greške iz prošlosti.
    Još jedan primjer:
    Mlađa cura puno bolje jede. Ima normalne obroke, prihvaća svu hranu i kvalitetnije se hrani nego starija u toj dobi. Starija je tražila cicu za svaku glupost (dojenje na zahtjev) pa nije bila ni zainteresirana previše za drugu hranu. Mlađoj maženje nema veze s jelom, a starija kad se htjela malo maziti bila je cica u igri, i nikad nisam bila sigurna kad nuditi hranu, da bi ona bila stvarno gladna i nešto konkretno pojela. Normalno je jela kad sam bila na poslu. Sjeća se i sad okusa mlijeka, rekla je da joj ništ drugo nije bilo tak fino. Da je finije čak i od Monte drinka (koji je i meni mljac). Sad mi je čini da je zdravije da dijete u dobi od oko 1,5-2 god. jede više voća, povrća, ribe, mesa i žitarica nego da je ovisno o mlijeku, dojenje je puno bitnije u siromašnim uvjetima, gdje nema velikog izbora druge hrane za dijete.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    po mom iskustvu, sa mojom djecom, sve te neke razlike koje si navela su stvar karaktera, a ne razlike u dojenju i nedojenju.
    moja starija je sisala do dvije godine, mlađa će uskoro dvije i pol i još uvijek sisa.
    starija je brzo progovorila, i uvijek je bilo dosta teško iz nje izvući kako se osjeća.
    od 6 mjeseci je prihvatila dohranu i sve dobro jela
    mlađa je do 15 mjeseci skoro isključivo sisala, tek sa cca 18 počela ozbiljnije prihvaćati dohranu, sada jede dobro.
    još uvijek slabo priča, ali dolično komunicira pamtomimom i glumom/pokazivanjem i uvijek, ali uvijek zna pokazati da je gladna ili žedna ili je boli nešto i sl.

    da su drugačije dojene, pomislila bih isto što i ti, ali nisu - naprosto stvar karaktera.

  33. #33

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    I moje obje su jako rano super govorile, razlika je u tome da mlađa zna prepoznati i reći kaj joj treba, dok je starija jednostavno tražila cicu za sve što joj je trebalo. Znala je i ona govoriti sve (izbrojili smo 150 riječi s 18mj.), ali je cica imala prioritet nad hranom, vodom i svim ostalim.

  34. #34
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Po Kuranu, Talmudu, Bibiliji i SZO je dvije godine . Moje osobno iskustvo s oboje djece govori isto šti i sirius black kaže kad je dijete spremno stvoriti nove navike maženja, tješenja, uspavljivanja itd vrijeme je da cicanje prestane i da to nadopune drugi oblici bliskosti i komunikacije. Da moram onako povući ravnalom isto bih rekla oko druge godine. Sina samdojila parmjeseci kraće zbog povraćanja u trudnoći , da kćer do treće godine jer je zbog alergija teško napredovala na težini uz mali izbor namirnica pa nam je dojenje bilo spas, ali da sam mogla birati već s dvije bih ja radije pričala priču za laku noć i davala mljeko u čaši

  35. #35
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Slažem se potpuno sa Sirius Black i Daedi.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa Vidi poruku
    I moje obje su jako rano super govorile, razlika je u tome da mlađa zna prepoznati i reći kaj joj treba, dok je starija jednostavno tražila cicu za sve što joj je trebalo. Znala je i ona govoriti sve (izbrojili smo 150 riječi s 18mj.), ali je cica imala prioritet nad hranom, vodom i svim ostalim.
    razumijela sam, ne znam da li si ti mene
    kod mojih postoji ta razlika u razvoju govora, ali je evidentna i razlika u prepoznavanju svojih potreba, a obadvije su dugosisači - mlađa još uvijek sisa.
    mlađa trenutno ima duži staž u sisanju, ima noći kada se neprestano nacicava i dovodi me do ludila, a opet cica nema prioritet nad hranom i vodom - rado prestane sisati da ode pojest kiseli krastavčić npr.
    htjela sam reći da takvo ponašanje nema veze sa dugim ili kratkim sisanjem, već je u karakteru djeteta .... po mom mišljenju

  37. #37
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    meni je slično kao što ti opisuješ sirius, samo što ova starija je rijeđe tražila dojku a ovaj mlađi češće, no osobine koje opisuješ su slične. ja sam nekako uvijek bila mišljenja da je to stvar karaktera i stvar što mladji ima stariju sestru i u koga se 'ugledati' što ona primjerice nije imala, no da manji traži dojku, fakat ju traži, puno više nego je seka, premda traži dojku češće da samo doji, ne toliko za utjehu.

    mislim to tako toliko individualno da ne može se reči da je jedna ili druga stvar uzrok ili razlog zašto.

  38. #38
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    I ja mislim da je do karaktera djetata jer imam dva dijametralno suprotna djetata a oboje su dojeni na zahtjev. Malom je cica kad je gladan (plus dohrana) a curki je bila i hrana, i zabava, i utjeha. Njemu je zabava - lopta i kotači na autićima a utjeha nošenje.

    No, na temu - zanima me na temelju čega Poliklinika tj. dotične djelatnice formiraju takav stav!?
    I da, slažem se da je nebitan razlog zbog kojeg molly tamo ide sa djetetom. Ili je dojenje korisno ili nije. Ne vidim kako bi u X kontekstu bilo ok, a u Y kontkstu štetno.

  39. #39
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ovo što pišete o dojenju na zahtjev, u kojim to mjesecima djetetova života? Dojenje na zahtjev je do najduže 4-5 mjeseci, nakon toga treba odrediti obroke i jesti samo kad je vrijeme obroka, zar ne? Moraju se se i beba i mama odmoriti. I znati red.

  40. #40
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    Pitaš ozbiljno ili se zezaš?
    Pa zar je tvoje dijete nakon 4-5 mjeseci jelo samo krutu hranu?
    Mali je sad 7,5 mjeseci i kako da ga ne dojim na zahtjev? Kako? Kako da "uvedem red"? Svaka 4 sata? Pa i ja sam ponekad gladna svaki sat, dva a ponekad mi se ne jede cijelo prijepodne! Nije moje dijete programirani robot.
    Posljednje uređivanje od enchi : 15.10.2011. at 13:55

  41. #41

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo što pišete o dojenju na zahtjev, u kojim to mjesecima djetetova života? Dojenje na zahtjev je do najduže 4-5 mjeseci, nakon toga treba odrediti obroke i jesti samo kad je vrijeme obroka, zar ne? Moraju se se i beba i mama odmoriti. I znati red.
    Moja starija je dojila za zahtjev do dvije godine. Usput, jela obroke sasvim ok, voća i povrća odlično, a dojenje tražila (i dobila) onda kada je ona imala potrebu. Znala sam biti i odmorna i umorna, ovisno o njenoj fazi odrastanja - kao što je uostalom i danas, kada ne doji.
    Mlađa je preko dvije i tek sada polako smanjujemo, da ne bude na zahtjev, jer tek sada imam osjećaj da je to ponekad (sa naglaskom na ponekad) iz dosade, a ne iz potrebe.
    Nemam dojam da moje cure ne znaju red, iako jedu i između i ispred "glavnih" obroka.

    Svatko prema svom senzibilitetu i sa željom da svom djetetu pruži najbolje.
    Posljednje uređivanje od sne : 15.10.2011. at 14:14

  42. #42

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Citiraj enchi prvotno napisa Vidi poruku
    Pitaš ozbiljno ili se zezaš?
    Pa zar je tvoje dijete nakon 4-5 mjeseci jelo samo krutu hranu?
    Mali je sad 7,5 mjeseci i kako da ga ne dojim na zahtjev? Kako? Kako da "uvedem red"? Svaka 4 sata? Pa i ja sam ponekad gladna svaki sat, dva a ponekad mi se ne jede cijelo prijepodne! Nije moje dijete programirani robot.
    I sa ovim se slažem.
    Moja mlađa je skoro isključivo dojila do 15 mjeseci, ne računam onih par žlica dnevno koje je kao pričica jela.
    Svako je dijete priča za sebe, zadatak mame je da tu priču ispriča.

  43. #43
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Dojenje je obrok. Dojenje je hrana. A hrana se jede na određeno vrijeme. Ni ja ne jedem svaki čas. Osim toga treba u dan ukalkulirati i sve druge obaveze sa starijom djecom, poslom, kuhanje, vrt... Kako sve stići ako ćete češće od svaka tri-četiri sata dojiti?
    OK, do negdje 6 mjeseci, tada je ionako cijela obitelj u kaosu novog člana, ali nakon toga se ponuda i potražnja ustale, i mama mora prihvatiti sva svoja zaduženja.
    Jesam jako popustljiva, ali, moraju se znati granice. Naravno da svatko neka radi po svom nahođenju, ali ja bih bila preumorna da nisam uvela obroke.

  44. #44
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    Kod nas je drugačije od ovoga što ti pišeš, ali prihvaćam da svatko mora pronaći svoj način i da ti pišeš iz svojih cipela.
    Udaljile smo se od teme pa ću s ovim završiti.
    Posljednje uređivanje od enchi : 15.10.2011. at 14:43

  45. #45
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa Vidi poruku
    Malena ima sad 16,5 mj. a ove ružne promjene su se dogodile kad je starija imala 2 god. i 7 mj. Uspoređujem njih dvije u ovoj dobi u kojoj je mlađa cura.

    Evo primjera: Sva sreća da su obje jako rano progovorile i znale reći što trebaju. Međutim, malena kad je gladna viče "meko" ili "mam mam", kad je žedna hoće vodu, kad joj je hladno traži deku, kad se udari traži pusu i da se pomazi. Starija je za sve navedeno u toj dobi tražila cicu. Bila je dojena na zahtjev i cica je njoj bila univerzalno rješenje za sve. Vodu je pila kad smo joj nudili, jela je kad smo joj nudili, prihvatila je jer je bila gladna i žedna, ali uvijek je prvo tražila cicu.
    ti si možda srečkovićka kojoj deca pričaju,moja ni jedna nisu progovorili do 2 godine, a naučili i kakati i pišat prije.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Dojenje je obrok. Dojenje je hrana. A hrana se jede na određeno vrijeme. Ni ja ne jedem svaki čas. Osim toga treba u dan ukalkulirati i sve druge obaveze sa starijom djecom, poslom, kuhanje, vrt... Kako sve stići ako ćete češće od svaka tri-četiri sata dojiti?
    OK, do negdje 6 mjeseci, tada je ionako cijela obitelj u kaosu novog člana, ali nakon toga se ponuda i potražnja ustale, i mama mora prihvatiti sva svoja zaduženja.
    Jesam jako popustljiva, ali, moraju se znati granice. Naravno da svatko neka radi po svom nahođenju, ali ja bih bila preumorna da nisam uvela obroke.
    razumijem i poštujem.
    ne sumnjam da svaka od nas želi dati najbolje.
    i natrag na temu : osobno, često sam se susretala sa protivnicima produženog dojenja.
    ne smeta mi to kod ljudi koje svakodnevno srećem, ali moram priznati da mi (pomalo) smeta kod ljudi od struke, medicinskih djelatnika.
    štoviše, jako je mali broj njih koji na produženo dojenje gleda blagonaklono, a nisam čula niti upoznala niti jednog psihologa koji je mišljenja da je dugo dojenje dobro za psihički razvoj djeteta.
    ja ne mogu shvatiti njihove argumente, a oni misle da sam luda koja zlostavlja dijete u najmanju ruku ...

  47. #47
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Dojenje je obrok. Dojenje je hrana.
    Kad bi dojenje bilo samo to, možda bi bila u pravu.

  48. #48
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    dojenje je hrana
    za tijelo
    ali i za mozak i dušu

  49. #49
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Kad bi dojenje bilo samo to, možda bi bila u pravu.
    Nisam napisala samo hrana i naravno da nije samo hrana. Ali je hrana u prvom redu.

    Savršena, uvijek na pravoj temperaturi, u najboljoj "posudi" na svijetu i baš onakva kakva treba tom novom biću.

    I treba mu mjesecima, a jako mu dobro dođe i godinu, godinu i pol. Ali, po mome iskustvu to je dovoljno. I maminom i bebinom, i tijelu i duši. To je samo moje mišljenje.

  50. #50
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Mome tijelu i mojoj duši (a valjda i njihovima, kad nisu odbijali) je bilo dosta 2,5 odnosno 3,5.

    Beti, to što ti na kraju napišeš da je to tvoje mišljenje uopće mi ne umanjuje dojam kako misliš da je jedino tvoje iskustvo pravo i jedino tvoje djelo - ispravno

    Imam dvoje dugodojeće djece koji su odgajani od istih ljudi (čak iste i tete u vrtiću), u istim uvjetima... a razlikuju se ko nebo i zemlja.
    Jer su drugačiji.
    I ne znam zašto bih to ikako (i kako) povezivala s dojenjem.
    Jer bih onda mogla reći da je to zato što smo, kad je ona bila mala imali onaj auto, a sada ovaj.
    Ili da smo s njom na more išli u mjesto A, a sa njime u mjesto B.

    Činjenica je, međutim, da se dojenje "okrivljuje" za sve.
    I uvijek se njime objašnjavaju mnoge stvari.
    Najčešće one loše.
    I to od strane onih koji ne doje (uopće nije važan razlog).

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •