Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 199 od 199

Tema: Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba protiv dojenja?

  1. #151

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    160

    Početno

    Bili smo tamo zbog starijeg djeteta, a govorili su o dojenju mladeg djeteta koje je mlade od 2 godine.

    Oboje djece sam dala voce sa njihovih 4 mjeseca jer su me trazila, grabili su mi tanjur. Dakle, nisam po preporukama na silu cekala 6 mjeseci, nego sam napravila instiktivno, sto je ispalo kako je rekao i dr. Jack Newmann da su preporuke od tocno 6 mjeseci samo okvirne, a svako je dijete drugacije.

    Ne znam da li je gospoda Doc. dr. sc. Gordana Buljan Flander ravnateljica te Poliklinike jer nisam nasla eksplicitno navedeno, a ne da mi se sad traziti, ali moguce je. Ona u onom clanku navodi da se treba dojiti do 1 godine, a dalje po zeljama, a na stranici WHO pise "Exclusive breastfeeding is recommended up to 6 months of age, with continued breastfeeding along with appropriate complementary foods up to two years of age or beyond."

    Oboje djece su dojene na zahtjev i preferiraju razlicitu hranu. Starije dijete zdravu, a mlade kruh i krumpir. Oboje imaju dobar apetit.

    Moram priznati da me veoma sokirao taj stav u Poliklinici i doista sam ocekivala da su barem toliko educirani, tim vise sto od njih trazim savjet za starije dijete. Sada sam poprilicno sumnjicava u ono sto cu cuti od njih i dobro cu provjeriti prije nego im povjerujem.

    Hvala svima na podrsci. Pomikaki, ovdje nije rasprava o dojenju i nedojenju, nego o tome sto zbog zabrinutosti za dobrobit vlastitog djeteta bivam deklarirana kao nenamjerni zlostavljac djece jer ih zelim dojiti kada i koliko im je potrebno i to od strane psihologa u uglednoj i priznatoj instituciji, bez obzira na upozorenja na preporuke Svjetske zdravstvene organizacije. Ne zelim niti znati sto bi bilo da Svjetska zdravstvena organizacija nije eksplicitno navela da je to dobro za dijete. Mozda bih bila upucena na psiholosku obradu jer dojim dijete? Ovako ih pokusavam educirati, iako oni imaju vlast da mene educiraju.

    U Poliklinici smo zbog tezeg odgoja i nervoze starijeg djeteta. Taj dan je mlade dijete bilo nervozno jer je rano ujutro nasilno dignuto iz kreveta i stavljeno u auto, bez podoja, kako bimo stigi na termin.

    Oni smatraju da su mi djeca razmazena i bez granica, a da je sve pocelo jer dobivaju/su dobivala podoj prema vlastitim potrebama. Smatraju da se vec sa 3 ili 4 mjeseca djetetu treba odredivati kada smiju ili ne smiju jesti. Kazu da se postavljanje granica gradi od dojenja, da od toga sve krece. Kako nema granica u dojenju, tako se veze sve ostalo te dijete odraste bez postavljanja i postivanja postavljenih granica. Mozda sam u krivu, ali smatrala sam da ne biramo kada cemo biti gladni, pogotovo ne tako malo dijete. Mislila sam da se disciplina stvara tako da se djetetu dadu argumenti zasto nesto mora biti tako kako se kaze. Ja nemam argumenta zasto djetetu ne bih dala jesti/piti kada me trazi.

    Sirius, molim te, mozes li mi poslati podatke o tom psihologu, jer doista zelim pomoci svojem djetetu?

    Thlapsi, molim te za dokaze koje imas da dojenje ne uzrokuje karijes jer moje oboje djece imaju identican karijes. Prijateljica mi je stomatolog i isto smatra da majcino mlijeko tijekom noci unistava zube. Molim te i kontakt stomatologice, jer nisam nasla nikoga tko bi mi pomogao oko toga.

    Sto se tice odgoja, slusala sam i o onima koji su ostavljali djecu da placu u sobi, i o onima koji su djecu razmazili i sve im dopustali, cak i da tuku drugu djecu, citala knjige o attachment parentingu, citala i slusala Jaspera Juula, i na kraju zakljucila da mi je starija kcer cudna i ipak krenula kod psihologa. mozda sam preosjetljiva, ali me je taj stav psihologice doista sokirao. Ja sam joj objasnila da svoje misljenje (usprkos njenom misljenju i njenim uvjeravanjima) ne mijenjam.

  2. #152
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj molly prvotno napisa Vidi poruku
    Kazu da se postavljanje granica gradi od dojenja, da od toga sve krece. Kako nema granica u dojenju, tako se veze sve ostalo te dijete odraste bez postavljanja i postivanja postavljenih granica. Mozda sam u krivu, ali smatrala sam da ne biramo kada cemo biti gladni, pogotovo ne tako malo dijete.

    .
    kod malih beba, pod uvjetom da dojenje funkcionira, pod uvjetom da si od onih mama koje imaju mlijeka na bacanje, ili pod uvjetom da dijete ne doji - jelo, spavanje - sve se to može disciplinirati. druga je stvar da u mom slučaju, da sam dojila svaka 3 sata, dojila bih mjesec dana. i onda bih ponavljala rečenicu - nakon mjesec dana sam ostala bez mlijeka.
    vidjela sam male, dojene, bebe kako su - disciplinirane. zna se kad se jede, zna se kad se spava. do tog su došli jednim jedinim sistemom - plačem. odnosno, ne reagiranjem na plač.
    i, za razliku od većine na ovom forumu, ja vjerujem da im niš ne fali radi toga. zaboravit će taj plač i taj očaj i neće im ostati nikakve traume. imaju super roditelje.

    al, postoji jedan problem.
    djecu ne odgajam kao projekt. da nemaju traume u budućnosti. da postanu ovakvi ili onakvi. djecu odgajam jer mi je to trenutno - život. ne čekam da prođe. nego živim život. svoj život. ja sam kakva jesam. ne mogu gledati očajnu bebu od tri dana kako plače u krevetiću. a tako joj malo treba. ne radi budućnosti, nego radi sadašnjosti.
    plač novorođenčeta je zvuk koji se najteže podnosi. i s razlogom je to tako. ovo 5 put jače urlikanje četverogodišnjakinje nije ništa naspram tihog plača nove bebe. mlijeko samo od sebe curi.
    znam, jer sam probala. s J smo imali ideju, prije nego se rodio, da mu ništa ne može bit od 5 minuta plača. i ne može. pa smo došli doma, J je prvi put zaplakao, u svome krevetiću, mi u dnevnom. prošlo je valjda 5 sekundi, a ne 5 minuta kad smo već oboje bili znojni od muke i jada i išli ga dignuti. i, mali, 4 dana stari miš se smirio odmah. nisu mi trebale knjige o attachment parentingu da odustanem od početne ideje.

    a što se tiče discipline, tu se ne bih se složila s tobom. ne vjerujem u argumentaciju kad su dvogodišnjaci u pitanju. zato i obožavamo djecu, i divimo se djeci, jer su nerazumna, i nisu poput nas odraslih. ako želim da nešto naprave, onda to na kraju i naprave. starija sam, pametnija i lukavija od njih. želim da to naprave ne iz razloga da postanu disciplinirani. nego što je to u nekom trenutku, po mom mišljenju - potrebno. i mora se.

    a ako želiš disciplinu, radi discipline, ako ti je sama disciplina kao takva - bitna, onda, nemojmo se zavaravati - nema majci, imaju one od pravo, od početka treba trenirati strogoću. pa da vidiš discipline.

  3. #153
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Postoji i srednji put. Bez plakanja. Razumno u svemu. Bez treniranja strogoće. Samo uz puno ljubavi i potpunog posvećivanja djeci, oni shvate kada je dobro i njima i mami i tati.
    Kad znaju da će mama uvijek i odmah ispuniti njihove potrebe i želje, vrlo brzo nauče da ne moraju ni gnjaviti, ni plakati.
    Nije uvijek lako sve drugo podrediti djetetovim potrebama u prvim mjesecima i većinu svega u drugoj polovini prve godine, ali trud se isplati, jer se dobije dijete koje je zadovoljno i s kojim je lako proći kroz dan, noć, kroz odrastanje. Pogotovo nije lako kad je dvoje, troje djece...ali može se.
    Znam da će opet neki krivo shvatiti, ali ne svi.

  4. #154
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Kad znaju da će mama uvijek i odmah ispuniti njihove potrebe i želje, vrlo brzo nauče da ne moraju ni gnjaviti, ni plakati.
    .
    sad si se vala zapetljala

  5. #155
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    sad si se vala zapetljala

  6. #156
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ne znam jesam li krivo shvatila...
    moje vrijeme i moj život su apsolutno podređeni djeci.
    ali i gnjave i plaču i zanovijetaju.
    i dosadni su, ubi` Bože

    a nisam dopuštala da plaču, zadovoljavala sam njihove potrebe čim su ukazali na njih (nisam išla tako daleko da im ugađam iz preventive)

    skoro da je i danas tako

    pravilo je... da nema pravila.
    ni u jednoj obitelji sa više djece, a kamoli sa primjerima iz više obitelji.

  7. #157
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Znala sam da neće neki shvatiti. Jednostavno ne želite razumjeti da svi nismo isti. No, nije ni bitno. Ja prekraćujem vrijeme. I zabavno mi je čitati, dok igram farmu na drugoj stranici. Popodnevni odmor.

  8. #158
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    ja mislim da bi ipak trebalo dobro razlučiti što je zlostavljanje, a što ne - uostalom to je definirao i sam Zakon
    isto tako i što je to patologija, a što ne - e to je već pitanje struke koja očito nema ni jednake kriterije ni jednaka stajališta

    ...jer proglašavati roditelja zlostavljačem ili neko dječje ponašanje patologijom bez valjanih argumenata ili pak čak protivno valjanim argumentima može jedino biti kontraproduktivno
    ...jer kako može biti dobro roditelja koji je došao po savjet jer misli da mu treba stručna pomoć, popljuvati time da je on jedini krivac za takvo djetetovo ponašanje i da je on svojim ponašanjem i odgojem prouzročio takvo djetetovo ponašanje
    onda zaista nije ni čudo što se jako malo roditelja koji bi stvarno i trebali pomoć u odgoju djeteta, odlučuje za bilo kakvo psihološko savjetovanje

  9. #159
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    sad si se vala zapetljala
    nego što. dijete od četiri mjeseca će rezonirati: nema problema, znam da će me mama kad-tad podići i dati mi ciku. jest da sam sad uplašen, usamljen, žedan i gladan, ali trebam se samo strpiti da dođe vrijeme za podoj. evo sad će, još samo pola sata!

  10. #160
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Meni djeca, moja ili bilo čija, nikad nisu dosadna. Odrasli da, ali djeca ne. Puni su ideja, puni volje za učenjem, nema zlobe u njima, ne traže skriveno značenje u riječima, ono što misle i govore, meni su djeca najbolje društvo.

  11. #161
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa Vidi poruku
    nego što. dijete od četiri mjeseca će rezonirati: nema problema, znam da će me mama kad-tad podići i dati mi ciku. jest da sam sad uplašen, usamljen, žedan i gladan, ali trebam se samo strpiti da dođe vrijeme za podoj. evo sad će, još samo pola sata!
    Potpuno krivo shvaćeno. Treba imati drukčiji sklop u glavi da bi se razumjelo. Dijete u maminom naručju ne može biti uplašeno ni usamljeno. Mama ga neće podići kad-tad, nego će ga stalno imati u ruci, što god radila.
    I zato mu cica neće trebati non-stop, nego kad osjeti glad ili žeđ.

  12. #162
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    ja pak mislim da se najveća roditeljska nesigurnost očituje u tome da (prvenstveno sami sebi) ne mogu priznati kako su im djeca dosadna...
    da, djeca su dosadna i idu na živce
    neka više, neka manje, nekad više, nekad manje, ali to ne znači da ih moram ignorirati ili ne dati im jesti kad su gladni ili kad traže....i bezuvjetno ih ne voljeti i ne zabraniti im tu i tamo nešto
    jer zato sam ja tu....a oni su tu da dosađuju....
    ali to i dalje nije patologija, a ni zlostavljanje....
    zlostavljanje je - čak i po definiciji Zakona - djetetu ne dati jesti kad je gladno!

  13. #163
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    No, nije ni bitno. Ja prekraćujem vrijeme. I zabavno mi je čitati, dok igram farmu na drugoj stranici. Popodnevni odmor.
    Ovo je otprilike na nivou: Ja idem u Ameriku. Zato što mogu!

  14. #164
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    naravno, beti, to se podrazumijeva. nećeš djetetu gurati cicu u usta čim kmekne, bez provjeravanja treba li mu nešto drugo - ja ne poznajem nijednu majku koja tako radi.

    ali to nema veze s uvođenjem obroka. kao prvo, neko će dijete biti gladno svakih sat vremena, žedno svakih pola sata, prolazit će kroz skok u razvoju ili će se znojiti jer je ljeto. kao drugo, dojenje NIJE samo hrana i ne može to biti taman i da držiš dijete na rukama 24/7.

  15. #165
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Kako nekome dijete može biti dosadno ili ići na živce? Pa, nisu oni rekli da se žele roditi, ja sam ih željela imati.

  16. #166
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    stijena, sve potpisujem. i prvi i drugi post.

    beti, ti pišeš ko da si svima nama mama. a mi djeca s kojom se nisi baš usrećila
    ja kad te čitam imam poriv sakrit se negdje i reć nisam ja, nisam ja

    smijeh me hvata totalni, oprostite

  17. #167
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    molly, da li sam ja dobro shvatila iz tvog posta, da djelatnice centra nisu dovodile u pitanje tvoje dojenje/produzeno dojenje kao takvo, nego tvoj nacin dojenja?

    moj savjet bio bio:
    da ako ne mozes pronaci nista korisno u tome sto su ti rekle, da potrazis pomoc na drugom mjestu.

    takoder ako mislis da su te prozvale zlostavljacicom (vrijedale) bez osnova, da napises pismo ravnateljici sa tocnim opisom razgovora (mozda postoji neki protokol koje su one vodile?) i onim sto smatras pogresnim od strane djelatnice. to je zaista konstruktivno i moze pokrenuti stvari.

    sto se tice stava WHO i ovoga sto si ti napisala nije mo sasvim jasno gdje je sukob. nisam po tom pitsnju strucna (ali savjetnice sigurno znaju tocno), ali mislim da se stav who o dojenju do druge i preko odnosi na duzinu dojenja, a ne na nacin.

  18. #168
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    i ja sam ih neizmjerno htjela imati...
    svjesna da će ponekad biti dosadni i ići mi na živce
    u tome je veličina roditelja

  19. #169
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Stijena,

  20. #170
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ali Beti se s njima bolje kuži. Ona je neshvaćena , kao i moj najstariji.

  21. #171
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa Vidi poruku
    ja mislim da bi ipak trebalo dobro razlučiti što je zlostavljanje, a što ne - uostalom to je definirao i sam Zakon
    isto tako i što je to patologija, a što ne - e to je već pitanje struke koja očito nema ni jednake kriterije ni jednaka stajališta

    ...jer proglašavati roditelja zlostavljačem ili neko dječje ponašanje patologijom bez valjanih argumenata ili pak čak protivno valjanim argumentima može jedino biti kontraproduktivno
    ...jer kako može biti dobro roditelja koji je došao po savjet jer misli da mu treba stručna pomoć, popljuvati time da je on jedini krivac za takvo djetetovo ponašanje i da je on svojim ponašanjem i odgojem prouzročio takvo djetetovo ponašanje
    onda zaista nije ni čudo što se jako malo roditelja koji bi stvarno i trebali pomoć u odgoju djeteta, odlučuje za bilo kakvo psihološko savjetovanje
    mogu reci da se nacelno s tobom slazem.
    medutim, posto doticnom razgovoru nismo prisustvovale ni ti, ni ja, ni nitko od nas diskutanata, zaista je malo pretenciozno tvrditi da su strucne osobe nekoga popljuvale i slicno.
    mi znamo samo ono sta nam je molly ispricala, odnosno njen dozivljaj dogadaja.
    kao sto bibica rece, radi se uvijek o siroj slici.
    mi tu mozemo raspravljati o produzenom ovakvom, onakvom dojenju...ali ne o razgovoru izmedu molly i psihologinja kojem nismo prisustvovali.
    a problemi u ponasnju su jedna ponesto kompliciranija prica.

    da pojasnim:
    kada neka mama na opisu vlastitog poroda isprica da joj nisu dali ustati, nadripali je i pritom se jos derali na nju, to su opipljivi fakti, za koje je puno jednostavnije ih uzeti zdravo za gotovo.

    kada pak netko nakon razgovora s psihologom napise svoju verziju price, to vise nisu tako opipljivi fakti. u tom slucaju bih ja bila puno opreznija sa drvljem i kamenjem.
    sjetimo se samo rasprava o juulu i kako je svatko od nas razlicito tumacio iste procitane stranice.

  22. #172
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ali Beti se s njima bolje kuži. Ona je neshvaćena , kao i moj najstariji.
    i moj
    i on igra farmu

  23. #173
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    mogu reci da se nacelno s tobom slazem.
    medutim, posto doticnom razgovoru nismo prisustvovale ni ti, ni ja, ni nitko od nas diskutanata, zaista je malo pretenciozno tvrditi da su strucne osobe nekoga popljuvale i slicno.
    mi znamo samo ono sta nam je molly ispricala, odnosno njen dozivljaj dogadaja.
    kao sto bibica rece, radi se uvijek o siroj slici.
    mi tu mozemo raspravljati o produzenom ovakvom, onakvom dojenju...ali ne o razgovoru izmedu molly i psihologinja kojem nismo prisustvovali.
    a problemi u ponasnju su jedna ponesto kompliciranija prica.

    da pojasnim:
    kada neka mama na opisu vlastitog poroda isprica da joj nisu dali ustati, nadripali je i pritom se jos derali na nju, to su opipljivi fakti, za koje je puno jednostavnije ih uzeti zdravo za gotovo.

    kada pak netko nakon razgovora s psihologom napise svoju verziju price, to vise nisu tako opipljivi fakti. u tom slucaju bih ja bila puno opreznija sa drvljem i kamenjem.
    sjetimo se samo rasprava o juulu i kako je svatko od nas razlicito tumacio iste procitane stranice.
    pa, mislim da je poprilično jasno da taj razgovor nikako nije bio produktivan na način na koji je trebao biti, ako ga je sama majka (molly) doživjela na način na koji ga sama dočarava
    ...o tome ja i govorim
    naravno da psiholog ili bilo koji drugi specijalist nije tu da roditelju priča samo ono što on želi čuti, ali ovdje govorimo o argumentima
    Posljednje uređivanje od Stijena : 28.10.2011. at 15:01

  24. #174
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    uostalom i bilo koja druga rasprava na forumu o situaciji kojoj nije prisustvovao nitko od nas koji je komentiramo, može, naravno samo i isključivo biti hipotetska

  25. #175
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    to je tocno, samo je ova situacija malo drugog nivoa od:
    susjeda me gnajvi u parku jer mi sin ne jede smoki i doji.

  26. #176
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    to je tocno, samo je ova situacija malo drugog nivoa od:
    susjeda me gnajvi u parku jer mi sin ne jede smoki i doji.
    kad nas je to omelo?

  27. #177
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    a umjesto toga možete biti i korisne

    http://forum.roda.hr/threads/12933-K...a-zivot!/page2

  28. #178
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    to je tocno, samo je ova situacija malo drugog nivoa od:
    susjeda me gnajvi u parku jer mi sin ne jede smoki i doji.
    da, zato bi bilo uputno to, kako sam već ranije rekla, malo proučiti kod recimo ravnateljice s točnim imenima i prezimenima - to bi zapravo bilo jedino konstruktivno
    ovo sve ostalo su neka naša viđenja ovoga ili onoga, bilo tako ili ne bilo

  29. #179
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    marta

    ms ivy, ne kuzim? moram napisati kako mi je roda promijenila zivot? ili sam nesto krivo povezala?

  30. #180
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    seni:

    Citiraj daddycool prvotno napisa Vidi poruku
    Drage naše forumašice i malobrojni forumaši, imamo jednu molbu.
    Ove godine RODA slavi 10 godina rada, pa bi vas tom prilikom zamolili da nam na ovom topicu napišete kako je udruga pozitivno utjecala na vaš život.
    Hvala.

  31. #181
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    a sad mi je jasno!

  32. #182
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    [QUOTE=molly;1993261
    Smatraju da se vec sa 3 ili 4 mjeseca djetetu treba odredivati kada smiju ili ne smiju jesti. Kazu da se postavljanje granica gradi od dojenja, da od toga sve krece. Kako nema granica u dojenju, tako se veze sve ostalo te dijete odraste bez postavljanja i postivanja postavljenih granica. Mozda sam u krivu, ali smatrala sam da ne biramo kada cemo biti gladni, pogotovo ne tako malo dijete. Mislila sam da se disciplina stvara tako da se djetetu dadu argumenti zasto nesto mora biti tako kako se kaze. Ja nemam argumenta zasto djetetu ne bih dala jesti/piti kada me trazi.
    [/QUOTE]
    Pa iskreno, mislim da je problem u tome što toliko malo ljudi uopće ima djecu, a tek djecu koja doje uopće da oni više nemaju pojma o čemu pričaju, definitivno ih treba educirati!
    Je sve su u pravu samo što su fulali za jedno godinu, dvije grrrr
    MA tako mi ide na jetra ti samozadovoljni stručnjaci, mlate praznu slamu, a dojeću bebu su vidjeli na televiziji, jednom.
    I onda kad mi kažu a što bi da imaš desetoro djece ne bi skakala na svaki cijuk od bebe, nego što bi. Išla na frizuru ko gđa Buljan FLander, ma daj. Da ih imama deset isto bi najmanje cicalo i vjerojatno ga ne bih ni spuštala iz marame do treće godine jer ne bih imala vremena za odlaganje u kinderbet i podizanje iz njega. Imala sam samo dvoje malih pa je mlađa curka visila na meni ko majmunče, ne zato što sam ja htjela ili što je ona htjela, nego zato što drugačije nismo mogli izgurati dan. Da sam živjela po onom njihovom rasporedu jedenje i spavanja morala bih imati dvije dadilje da uspijem išta u danu. Ma baš me razljutilo ovo što su ti rekli!!! Znam vidi se
    Posljednje uređivanje od pikula : 28.10.2011. at 15:55

  33. #183

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    160

    Početno

    Seni, nije rekla da je ne smijem dojiti, ali da tu postoji pitanje dojenja u javnoj ustanovi i, kao sto sam rekla, da se tu vidi koliko popustam jer se ona samo igra kako zeli, a ne doji, da mi dijete nema postavljene niti granice u dojenju, a to je vec skoro dvogodisnje dijete.

    Da ne smatram kako je dojenje dobro, uplasila bih se i vjerojatno barem ozbiljno smanjila dojenje nakon njenih uvjeravanja.

  34. #184
    Thlaspi avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    355

    Početno

    Citiraj molly prvotno napisa Vidi poruku
    Thlapsi, molim te za dokaze koje imas da dojenje ne uzrokuje karijes jer moje oboje djece imaju identican karijes. Prijateljica mi je stomatolog i isto smatra da majcino mlijeko tijekom noci unistava zube. Molim te i kontakt stomatologice, jer nisam nasla nikoga tko bi mi pomogao oko toga.
    Imaš pp
    I drži se!

  35. #185
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj molly prvotno napisa Vidi poruku
    Seni, nije rekla da je ne smijem dojiti, ali da tu postoji pitanje dojenja u javnoj ustanovi
    Jedan veliki zgraž s moje strane.

  36. #186
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Ne kužim, vi stvarno misite da dvogodišnjak treba dojiti na zahtjev, bilo gdje i bilo kada? Naravno da je nekakvo tjeranje u red četveromjesečne bebe apsurd, ali da dvogodišnjak mora dojiti na zahtjev je meni oprostite druga krajnost.... ili ja ovdje nešto ne kužim.

  37. #187
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    a da traži dudu?
    vjerujem da bismo ispali zlostavljači da im ne udovoljimo?

    ili da traži jabuku=

    ako jedemo voće/sendviče/sladoled na javnom mjestu... ako ih grlimo i tješimo na javnom mjestu... ako im dajemo gumene igračke ili slikovnice na javnom mjestu...
    zašto je samo dojenje ono što nije prikladno za raditi na javnome mjestu?
    zar zato što se netko dosjetio da je sisa seksualni objekt?

  38. #188
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Ne kužim, vi stvarno misite da dvogodišnjak treba dojiti na zahtjev, bilo gdje i bilo kada? Naravno da je nekakvo tjeranje u red četveromjesečne bebe apsurd, ali da dvogodišnjak mora dojiti na zahtjev je meni oprostite druga krajnost.... ili ja ovdje nešto ne kužim.
    X

  39. #189
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Pa, iskreno meni je blesavo i ono neprestano cuclanje vode iz bočice kod odraslih. Pa kak prije izuma vode u boci nismo svi dehidrirali kad smo se vozili tramvajem do Trga, a sad se svi nataču ko da su na visinskim pripremama za uspon na Himalaju.
    Ne ja ne smatam zlostavljačem roditelja koji ne da djetetu jabuku čim ono kaže ja bih jabuku. Ako smo sad u tramvaju ili na pregledu i ako si pojeo svoj obrok prije toga ne, ne moraš ništa jesti isti tren. Kaj je to neko svjetsko čudo? S obzirom na mjeru u kojoj je s dvije godine uhodana prehrana i različiti oblici komunikacije, ne mislim da se išta kod dvogodišnjaka treba događati na zahtjev.
    Mislim da dijete od dvije godine ima adekvatno razvijene kognitivne procese da može početi razumijevati nešto od čekanja i prilagođavanja situaciji i okolini (i to zbog djeteta koje se tako razvija u skladu s dobi, a ne zbog okoline) uz dobno prilagođenu dozu frustracije. Recimo ovako meni je novorođenče centar svijeta, apsolutno do 7 godine dijete već može biti dovoljno zrelo i socijalizirano da zna da je i ono potrebno svojoj zajednici kao i zajednica njemu i da određene konvencije ponašanja, suzdržavanje od trenutnog zadovoljenja želja i potreba donosi radost zajedništva i suradnje, učenje i rast. Taj razvoj se mora nekako odviti, ne može se dogoditi u jedan dan.
    Niti jedno moje dijete nikad nije imalo dudu ni bočicu, dojili jesu dugo, ali svake je godine to dojenje imalo drugačiji ritam i oblik prilagođen njihovoj dobi i razvoju, kao i sve ostale potrebe uostalom.
    Posljednje uređivanje od pikula : 29.10.2011. at 20:48

  40. #190
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj molly prvotno napisa Vidi poruku
    1. da dijete ne jede majčino mlijeko,
    2. da majčino mlijeko u toj dobi nema nikakvu vrijednost,

    6. da dijete doji samo zbog emocija (ne i zbog prehrane) te da to iznimno loše utječe na njegov emocionalni razvoj jer ne potiče samostalnost.
    Mene je slično prije mjesec dana pitala pedijatrica na hitnoj! Mama, vi još dojite! Ono kao, mama, vi svom djetetu dajete, ne znam, colu?
    Dijete će vam stvoriti fiksaciju, previše će se vezati...
    Kad sam joj počela o preporukama Svjetske zdravstvene, zašutjela je.
    Valjda misli da sve zna ako je slušala Freuda na satima psihologije.

  41. #191
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    pikula, ima rezona to što govoriš, ali to spada po meni u stilove roditeljstva. Dvogodišnjaci su još jako mali, i često jako nerazumni, i mnogi će zaista tražit neke njima važne stvari odmah. Roditelji će se različito prema tome postavljati, prema svojoj osobnosti i iskustvu, neki će udovoljavati, neki će učiti strpljenju već tada, neki kasnije - ali sve je to previše bezazleno da bi bilo odmah patologija. Dvogodišnjak koji arlauče za medom koji je ostao kući nije odmah u opasnosti da bude emotivno obogaljen za cijeli život, pa tako ni onaj koji arlauče za maminom sisom. Jedina je razlika da je mamina sisa puno sočnija tema - baš zato što je dojenje zaboravljena vještina, i ljudi nemaju pojma o čemu pričaju, i onda u prvi plan guraju ili seksualnu prirodu dojke, ili tobože problematičnu vezanost za majku, ili se vidi majku kao žrtvu, ili bilo šta, jer ne znaju, a nepoznato se obično čini strašnim i opasnim.
    Dakle, sve to što pišeš: drugi načini, odgoda zadovoljenja potreba, polagano učenje- sve to stoji, ali to su jednostavno stvari koje roditelji pipaju svaki za sebe gdje je prava mjera. I neki će pazit da je medo uvijek tu, jer im dijete obožava tog medu, a neka će mama uvijek dat djetetu da doji - i ako je to s obostranim guštom, da je do ne znam koje godine, neće deprivirat dijete prilike da se uči odgodi zadovoljenja potreba. Učit će na drugim primjerima, a dojenje će ostat jedan izdvojeni segment koji su njih dvoje uredili tako kako jesu. Tako ja mislim.
    Moja je nekidan vidila majicu na leptira, odmah je htjela obući, i nije je htjela skinut za spavanje, i ja sam je pustila. I puštat ću joj takve stvari još neko vrijeme. Ali školske knjige braće ne dira - tu nema izbora. Pustiš gdje ti se čini u redu, stisneš di se mora - pa tek su joj dvije godine.

  42. #192
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    uuuu vertex, jako lijep post s kojim se jako jako slažem

  43. #193
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ovaj uuuu nije zato što sam iznenađena da si ti napisala lijep post nego zato što sam baš cijelo vrijeme klimala glavom dok sam ga čitala

  44. #194
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    i ja kažem
    uuuuuu

    a najviše zato što sam bila napisala post istoga sadržaja, ali tako sirovo da nije bilo smisla za "pošalji"

  45. #195

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ako sam dobro shvatila scenario: Molly-no mlađe dete su na brzinu digli iz kreveta, rekli mu da nema vremena za jutarnje dojenje i (pretpostavljam) rekli da će dobiti da sisa kad stignu kod doktora ili tako nekako (tako bih recimo ja uradila u toj situaciji-ne bih preterano preskakala i odlagala podoje jer prepunjena dojka nije nešto što bi me oduševilo ako putujem do doktora i recimo još čekam par sati tamo).

    I dete je sačekalo da dođu do psihologa, gde mu je majka dala da sisa i na taj prizor je naletela psihologica. Znači, dete nije dojilo na zahtev, nego je samo naknadno dobilo ono što je propustilo u jutarnjoj rutini-i dete je to uredno sačekalo. Isto kao kada bi mu naknadno dali čokoladno mleko, ili bilo šta što obično dobije za doručak.
    Dete je zapravo sasvim uredno sačekalo da zadovolji svoju potrebu (ili želju, kako je već ko doživljava), a psihologica je iz jedne crtice iz života porodice izvučene iz konteksta donela zaključak o čitavom pogrešnom načinu majčinog vaspitanja, verovatno u šoku jer nema mnogo iskustva sa produženim dojenjem.
    Ovako sam bar ja shvatila situaciju, naravno, ne mora da znači da sam u pravu.
    Posljednje uređivanje od pulinka : 31.10.2011. at 14:19

  46. #196
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    pa ja mogu i potpisati vertex, jer se slažem s 99 posto, (pogotovo s tim da samo dojenje dvogodišnjaka uopće ne spada u nikakavu patologiju) osim onog da je to moguće uz dojenje do plus beskonačno koje godine i koliko god da su stilovi i nijanse različiti neke razvojne faze se ipak barem okvirno za orjentaciju poklapaju s određenom dobi . Eto ja ipak mislim da do rezervacije dvorane za vjenčanje dijete ipak treba završiti s dojenjem

  47. #197
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    uuuu vertex, jako lijep post s kojim se jako jako slažem
    potpis!

  48. #198

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    160

    Početno

    Vertex, da, upravo tako i ja osjecam i smatram, iako sam sa starijim djetetom mozda ipak trebala za takvu majicu za spavanje reci:"Ne, ne moze. Spava se u pidami." Sa mladim sada tako radim.

    Pulinka, tako je bilo. Htjela sam da mlade dijete bude sto manje nervozno zbog preranog budenja i nisam ga podojila kao uvijek. Pricekalo je do Poliklinike. Kada je postalo nervozno zbog svega, dala sam sise da se najede, napije i smiri. Kako je dijete zbog svega bilo nervozno (a i ja sam bila veoma nervozna), dojilo je nervozno malo jednu, malo drugu sisu. Cini mi se da je njima nepojmljivo dojiti u javnoj ustanovi pred drugima. Mozda grijesim, ali svaki put skrivaju svoj pogled od dojenja, bjeze ili mi ponude drugu prostoriju za dojenje. Lose se osjecam kad moram tamo dojiti.

  49. #199

    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    3

    Početno

    Ne znam ima li još negdje na ovom forumu da je tema Poliklinika za zaštitu djece, a ću svoje iskustvo ovdje napisati.
    Nešto više od godinu dana smo djeca i ja išli u ustanovu za koju ne znam zašto se naziva poliklinika. Usklici moje djece kada sam i rekla da više ne trebamo dolaziti tamo bili su- "Yes!!!!" i "Hvala Bogu". Naime, moj bivši me prijavio iz osvete i da bi izbjegao plaćanje alimentacije ako me proglase monstrumom. Ako netko od vas ima dva sina s razlikom od 4 godine vjerojatno znade da se oni često svađaju i tuku. Kad je moj stariji sin držao mlađemu glavu pod vodom i pustio tek kada sam ja zavrištala - dobio je po guzi. Strašno, rekli bi neki. Kada ga je otac upitao da li ga mama tuče on je naravno rekao da DA , ali je ispustio reći razlog zbog kojeg se doveo u situaciju. Svaki odlazak na zakazani termin mene i djecu koštao je od 60 - 120 kn. Inaće sam nezaposlena te sam pitala mogu li dobiti nekakvu naknadu za putne troškove, na što se Poliklinika ogradila. Ne moram spominjati koliko smo vremena izgubili i često smo pisali zadaće do kasno. Uvijek smo dolazili barem 20min prije termina, a kada smo jednom zakasnili 10min. i dijete je izvučeno sa nastave, rekli su mi da nas neće primiti jer smo zakasnili. Bačeni novac i vrijeme. Izjave djeteta izvučene su iz konteksta, manipulirano je njime u stilu; pokazali su djetetu sliku majke kako tuče dijete i njemu su se "navodno" oznojili dlanovi i to je njima bio dokaz da ga ja sustavno zlostavljam!? Da su mu pokazali bilo kakvu sliku stvarnog nasilja ili mučenja vjerojatno bi mu se i onda znojili dlanovi. A možda je samo bio nervozan jer je prvi put kod psihologa, zatvoren u malom uredu sa jakim grijanjem? Moja izjava je bila također izmanipulirana - izbačena su sva objašnjenja koja negiraju zlostavljanje te tvrdnje da mi se bivši ovako osvećuje. Apsolutno nikakvu vrstu pomoći od te ustanove nismo dobili ni djeca niti ja, nikakav savjet. Također me vrlo smetalo kako se zadire u privatnost djece i relevantne teme samo kako bi se iskopalo nešto što bi me moglo ocrniti.

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •