Pokazuje rezultate 1 do 41 od 41

Tema: Cista na bebinom mozgu... plexus coriodus

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno Cista na bebinom mozgu... plexus coriodus

    Trudna sam 20 tjedana i jučer sam bila na pregledu. Beba se uredno razvija, mjere su po uzv, rita me na veliko, ali je ginić na jednoj strani mozga našao malu cistu od 5,9 mm .... ovako piše nalaz: uredna vidljiva morfologija ploda osim blago dilatiranog stražnjeg roga moždanog venrikla i unutar njega anehogeni odjek za moguću cistu plexus coriodius. On kaže da se to mnogim trudnicama ustanovi ali da uglavnom prođe do 27.tj trudnoće. Ipak poslao me dalje na još jedan uzv u bolnicu. Ali ja si ne mogu pomoći i brinem se. Što ako ta cista ne nestane,ako pukne pri porodu pa bude neko krvarenje u mozgu, bilo kaj...((

    Jel imao netko sličnu situaciju?

    sve osim te ciste je ok

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    iva, ne znam, tu sam samo da ti pružim podršku. Pitaj u bolnici neka ti sve objasne, da čim mirnije dočekaš da ta cista prođe.

  3. #3
    MoMo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,346

    Početno

    moja poznanica je imala slicnu situaciju, Provjerit cu je li bila ista cista pa ti javim u ponedjeljak. Kod njene bebe je ta cista nestala nakon ja mislim 27 tjedna. Samo misli pozitivno i sve ce biti u redu.

    Saljem tebi i bebeici punooo punooo vibrica

  4. #4
    Mia Lilly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    908

    Početno

    Moja beba je imala cistu na pregledu u 16 tt. Dr. je rekao da će nestati do sljedećeg pregleda.
    Tako je i bilo. Na pregledu u 22 tt je više nije bilo.

  5. #5
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    I moja - identično - cista došla i prošla, bez ikakvih komplikacija!

  6. #6
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Moj je imao nekoliko tih cista i stvarno su prosle do sljedeceg pregleda. One, navodno, nestanu u roku od 2 tj. i cesto se dogodi da ih beba ima a doktor ih ne vidi jer nije bio uzv u tom trenu dok su ciste bile. Tako mi je ginic objasnio, da cak 40% beba ima te ciste i da su bezopasne.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Citiraj koksy prvotno napisa Vidi poruku
    Moj je imao nekoliko tih cista i stvarno su prosle do sljedeceg pregleda. One, navodno, nestanu u roku od 2 tj. i cesto se dogodi da ih beba ima a doktor ih ne vidi jer nije bio uzv u tom trenu dok su ciste bile. Tako mi je ginic objasnio, da cak 40% beba ima te ciste i da su bezopasne.
    uh draga hvala ti... malo si me utješila...znaš i sama kako mi je nakon takve dijagnoze, dovoljno da mi netko stavi bubu u uho i gotova sam :/ jel to imao mlađi ili stariji? naručila sam se u srijedu u bolnicu na pregled pa ćemo i tamo vidjeti....

  8. #8
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Stariji je imao. Pa znam da si se splasila, i ja sam otvorila temu pa su me cure umirile.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,070

    Početno

    Ajme Iva bas si me prestrasila kad sam vidjela da si otvorila temu,al sam sad dosla sebi
    draga i meni je doktor rekao da mnoge bebe imaju te ciste (moja je tada imala na bubregu) i da se one povuku posle nekog vremena,eto vidis i sama koliko je iskustava s istim problemom i da je sve ok proslo ne brini bice sve ok
    Koksy draga tek sam sad skontala tvoj avatar i malci su ti med medeni.....(izvini Iva al morala sam jer su medeni )

  10. #10

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Citiraj adal prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme Iva bas si me prestrasila kad sam vidjela da si otvorila temu,al sam sad dosla sebi
    draga i meni je doktor rekao da mnoge bebe imaju te ciste (moja je tada imala na bubregu) i da se one povuku posle nekog vremena,eto vidis i sama koliko je iskustava s istim problemom i da je sve ok proslo ne brini bice sve ok
    Koksy draga tek sam sad skontala tvoj avatar i malci su ti med medeni.....(izvini Iva al morala sam jer su medeni )
    v
    ma ja sam nekak u sebi dosta smirena. jučer sam paničarila ali kad sam malo pročačkala internet vidjela sam da je puno beba to imalo pa se povuklo. mene samo brine da nije neki sindrom u pitanju ali u 12.tj sam bila na anomaly scanu i sve je bilo ok, i nosna kost i nuhalni i protoci i sve. Šogorica isto kaže da je njena mala to imala, ciste na mozgu i na bubregu i da se to sve povuklo. nadam se samo da me ne budu slali na amniocentezu jer ju ne bih radila, odlučila sam roditi ma što god da bilo. ali nadam se da bude dečkić zdrav...

  11. #11
    pirica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    2,873

    Početno

    i kod nas cista bila i do idućeg pregleda otišla btw isti tjedni trudnoće su bili u pitanju

  12. #12
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    A gle, mene je Hafner kad je vidio ciste, pitao me dal zelim na amniocintezu da budem mirna jer je on zajedno samnom prosao tragediju s prvom bebom. Isto tako mi je rekao da mi ne savjetuje da to stvarno i napravim jer je invazivna i nabrojao je sve one razloge protiv kojih je pun forum. Popricala sam s njim, popricala sam s geneticarkom i oboje su rekli isto. Ciste ce se povuc, za amnio nema potrebe osim ako ja to zelim. Ali nisam htjela riskirat i eto, Sven dosao ziv i zdrav.

    Adal
    Posljednje uređivanje od koksy : 14.10.2011. at 20:13

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    iva mislim da dobar dijagnostičar može razlikovati "prolazne" ciste i trajno stanje; moja frendica je išla na ac u Vili i prije samog postupka dr joj je rekao da morfologija mozga nije uredna za tt, da mozak nije formiran i da postoje te "prolazne " ciste ali da to nije slučaj s njenom bebom; ac je i pokazala da se radi o down sy . ako su svi drugi parametri uredni i ne želiš na ac, nitko te ne može natjerati.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    ah mandy..... jesi li ti išla na ac? što ima novo kod tebe?

    nekako me tješi da moj ginić nije bio zabrinut, ali opet me strah jer on ima dosta loš uzv mada je izvrstan dijagnostičar.... u srijedu idem u bolnicu na pregled , samo me strah da još nešto ne nađu na boljem uzv-u.... ((((((((((( nije spominjao ništa drugo, kaže da se sve uredno razvija, osim te male cistice....

  15. #15

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    e da ako netko još zna, da li ću morati od sada voditi trudnoću u bolnici s obzirom na tu cistu, konkretno idem u Merkur... zna li netko više o tome?

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,070

    Početno

    Ja mislim da neces,ako je to ova prolazna cista (A JESTE)onda mislim da nema potrebe ostajati u bolnici,tamo te uvijek salju kad im nesta nije jasno pa kao odi u bolnicu jer oni imaju bolju opremu,mozda na pregledu budu dva doktora(barem je tako kod nas)pregledaju te i ides doma ,ma bude sve ok vidjet ces,ja ti drzim fige i molit cu se za tebe i mrvicu da sve bude ok.....

  17. #17
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj iva1602 prvotno napisa Vidi poruku
    e da ako netko još zna, da li ću morati od sada voditi trudnoću u bolnici s obzirom na tu cistu, konkretno idem u Merkur... zna li netko više o tome?
    ne. moja kćer je imala potvrđenu srčanu grešku od strane kardiologa (u 21 tj.) , a ja sam na prvi pregled u bolnicu došla u 37 tj, kao i svaka normalana trudnica. pogotovo u tvom slučaju kad je u pitanju sigurno prolazno stanje.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    sirius i ja idem još i na fetalnu ehokardiografiju. toga se isto pomalo bojim... :/

  19. #19
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Citiraj koksy prvotno napisa Vidi poruku
    Moj je imao nekoliko tih cista i stvarno su prosle do sljedeceg pregleda. One, navodno, nestanu u roku od 2 tj. i cesto se dogodi da ih beba ima a doktor ih ne vidi jer nije bio uzv u tom trenu dok su ciste bile. Tako mi je ginic objasnio, da cak 40% beba ima te ciste i da su bezopasne.
    Potpisujem....
    Mojoj je bebi dr.kos vidio dvije ciste na uzv-u s 19/20tj (u prvoj trudnoći)
    Nakon tri tjedna nije ih vise bilo....
    Rekao da mnoge bebe imaju te ciste al uveliko ovisi o kvaliteti uzv aparata, na onim starijim se navodno nevide....
    Posljednje uređivanje od Cheerilee : 17.10.2011. at 23:00

  20. #20
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj iva1602 prvotno napisa Vidi poruku
    sirius i ja idem još i na fetalnu ehokardiografiju. toga se isto pomalo bojim... :/
    ne trebaš se bojati. ti ideš reda radi, ja sam imala indikacije. To je velika razlika.
    meni je ginekolog postavio sumnju na srčanu grešku koju je onda kardiolog potvrdio u trudnoći i nakon poroda.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    evo me s pregleda. morfologija ploda skroz uredna, osim tih cisti koje su još uvijek tu, na svakoj strani mozga po jedna :/ jedna je 6mm a druga 9mm.... amniocentezu ginić nije ni spominjao...naručio me na uzv za 4 tjedna opet. ja ću poludjet,što ako te ciste ne nestanu....(( sve ostalo je zbilja u redu, sad ne znam je li moj ginić vidio samo jednu cistu prošli put radi starog uzva ili se u međuvremenu u ovih tj dana pojjavila i ta druga. Luda sam.

  22. #22
    Mia Lilly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    908

    Početno

    A da se naručiš kod dr Kosa na pregled?

  23. #23

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    ma mislim da nema potrebe da hodam na 10 strana na uzv svaki tjedan... danas sam bila na dobrom uzv-u i dobar me dijagnostičar gledao, šef ginekologije... vidjet ćemo za 4 tj kakva će biti situacija

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,070

    Početno

    ja mislim da bi ti rekao da dodjes ranije da je smatrao da je nesta opasno,ili trazio amnio.ali ovako mislim da je sve ok i da ce se do slj.pregleda ciste povuci,pokusaj se smiriti i uzivati u trudnoci jer ce sve biti dobro....

  25. #25

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    danas sam opet bila u bolnici radi cisti. još uvijek su prisutne, ali su se kao malo smanjile, na 5 mm.. i još uvijek su obostrano. e sad, moj ginekolog je rekao da bi se trebale do 28.tj povući a doktorica danas je rekla da su se već trebale (sad sam 24 tj) i ko je sad u pravu? ona me jako uplašila jer mi je rekla da sam možda trebala otić na amniocentezu jer te ciste mogu bit i znak nekog sindroma ( što su mi rekli i ostali doktori ali samo ako uz ciste ima još pokazatelja a kod mene je sve drugo super)... i eto, sad ne znam više kaj da radim, nadam se samo da e sve biti ok i da će se bebač roditi zdrav :/

  26. #26
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Cinjenica da su se ciste smanjile je svakako pozitivna. Sad vise ne mozes nista osim uzivat u ostatku trudnoce, mazit trbuh i nadat se najboljem. Ja sam uvjerena da ce sve bit ok.

  27. #27
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Mislim, i sama kazes da nema nikakvih drugih pokazatelja da je neki problem. Ti si sad 28. tjedana trudna, cak i da se dokaze da postoji neki sindrom ne mozes nista osim voljet to dijete takvo kakvo je. Ali ponavljam, ja mislim da je sve dobro.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    koksy sad sam 24 tj , ne 28.... moj ginić je rekao da se do 28.tj moraju povuć a ova doktorica u bolnici je rekla da su se već trebale, ono , svaki ima svoju teoriju. ma znam, nadam se da će beba biti savršena a podsvjest mi govori da bude mada uvijek postoji onaj strah...

  29. #29
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Sorry, krivo sam procitala tjedne. Svejedno sad vise nista ne mozes. 24 tj je granica. I bit ce savrsena beba, TEBI ce tvoje dijete uvijek biti savrseno!

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    4

    Početno

    Samo da te maol umirim... ovo mi je prva trudnoća, 11.12. mi je termin za roditi malog dečkića.. u 20-tom tjednu su mi na uvz-u našli obostrano te ciste, svaka 11 milimetara, morfologija uredna, sve ostalo super i to sam bila kod podobnika i on me gledao i dr.Gebaure kojih sat i pol i to su proučavali. Kod njih sam također obavila rani kombinirani probir i šanse za Down su bile ogromno velike, 1:100 000 ili tak nešto, ne sjećam se više.. uglavnom njega je brinulo što su obostranu i bile su enormno velike tako da je rekao hitno na amniocentezu jer postoji mogučnost mentalne retardacije, a to je puno gore nego Down, jer nikada ne znaš koji dio u mozgu mu se neće razviti.... Uglavnom, ja sam plakala ko luda, a MM se pokraj mene jedva suzdržavao... Nakon dva dana odlučim dati 6000 kn za tu amniocentezu i nakon tri dana smo dobili prve rezultate da su svi kromosomi na broju, a nakon tri tjedna su došli još drugi nalazi da je pojedinačno svaki kromosom ok, da nemam nikakav defekt.. u 27 tjednu se jedna skroz povukla, a druga se samo smanjila da bi u 32 tjednu na UZV-u ustanovili da nema niti jedne! Sve je znači ok prošlo! Kada sam još išla u vinogradsku na drugo mišljenje kod Dr. Košec, a ona je tamo navodna jedina za takve stvari tj. za tu dijagnostiku i fetalnu medicinu je stručnjakinja pa ona uglavnom u bolnici obavlja amniocentezu. I kada me ona pregledavala, rekla je da rijetko šalje na amniocentezu, pogotovo cure od 22. godine kao ja, ali da bi mene poslala na hitnu amniocentezu i da ne bi trebala čekati niti se naručivati već bi vjerojano s UZV-a poslala na vađenje plodne vode! I još jedno hvala dragom Bogu da se sve povuklo unatoč tako lošim prognozama i sada čekam još tri tjedna da vidim svoga anđelka koji mi je zadao toliko patnje! Vjerujem da će kod tebe isto biti sve ok, vidiš da se niti kod mene do 27 tj nije jedna povukla, to ti je sve individualno, sve će biti dopbro i rodit ćeš živog i zdravog dečkića!

  31. #31

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    hvala jelenko. mene ti nitko nije slao na amnio niti je to bilo tko spomenuo, a meni je sad žao kaj ju nisam radila...a opet s dr strane, ciste su ustanovljene u 20.tjednu, rezultate amnio bi čekala 3 tjedna i ionako bi bilo kasno za bilo što i sigurno se ne bih odlučila na pobačaj ili slično. nema šanse. mene tješi što su se ciste malo smanjile, sa 9x9mm na 5,5mm. ali opet do poroda se jako bojim,,,;(

  32. #32
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Jelenko, ovo sto ti pises su uzasno male sanse za Down. Kad su velike onda ti bude npr. 1:100 ili manje. Meni je bilo 1:10 000 i to je bio savrsen nalaz.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    4

    Početno

    Ispričavam se krivo sam napisala, šanse su mi bile užasno MALE!!!! znači to su mi isključili odmah, još jednom oprostite!

  34. #34

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    98

    Početno

    Drage cure, ja sam u 16. tt. Danas mi je doktor na UZV otkrio iste takve ciste. Sve drugo je savršeno. U užasnom sam strahu, ali malo mi je lakše kad vidim da nisam jedina sa tim problemom i da ne mora značiti da je dijete bolesno. Sad još moram odlučiti na li ići na RACZ ili ne...

  35. #35

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    ja sam se zaboravila javiti na ovoj temi.... dakle, u 33.tjednu na pregledu cisti više nije bilo!!! nestale! sad smo 36 tjedana i polako se otvaramo i čekamo da nam dođe naš mali dečkić.....

    ana.b ne brini...moj mali je imao te ciste od 19. tjedna skroz do 33. tjedna i evo ipak su se povukle,meni nitko nije spominjao racz i nisam išla na to...realno gledajući nakon 16.tjedna je i kasno za pobačaj ili bilo što takvo.... nemoj se brinut nestat će sigurno te cistice....SRETNO

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2019
    Postovi
    59

    Početno

    Joooj zadnje je bilo 2012
    Jel ima koga?
    Radila sam 4D UZV, dr je vidio cistw na obje strane nbebina mozga i preporucio da napravimo Nifty test
    U petak smo vadili krv.
    Moje je pitanje kako ide a Niftyjem i sindromom neatalog blizanca?
    Imali smo 2 gestacijske koje su se vidjele u 5tt, vec nakon 5 dana jednoj je kucalo srce, a druga nista.....

  37. #37

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    1

    Početno

    I mene zanima kako su mame i njihova djeca danas. Ista nam se stvar dogodila. Danas u Ljubuskom na pregledu dr. vidio cistu na lijevoj strani mozga na 5D pregledu. Rekao da ne zeli panicariti al bi volio da odemo u Zg na detaljan pregled mozda. Sada smo u 20 tt. Pokusat cu dat sve od sebe da ostanem pozitivna. I drago mi je sto sam naletila na vasa pitanja i odgovore, ohrabrujuce je zaista.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Oct 2021
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav. Nova sam na forumu, vidim da su sve stari datumi pa se nadam da ce neko da mi odgovori

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jan 2022
    Postovi
    2

    Početno

    Pozdrav... i meni su u 22 tt pronasli dvije ciste... Isto mi je receno da se u vecini slucajeva povuku, ali da za svoj mir ako mogu napravim Nifty... napravila nifty, rizik za down jako jako mali... ali su mi tamo pronasli VR za xxy... opet mi se srusio svijet... sad sam trebala na amnio,15.01..ali sam u meduvremenu poz na covid... tako da cekam 17.01 da napravim amnio

  40. #40

    Datum pristupanja
    Feb 2022
    Postovi
    6

    Početno

    Pozdrav svima, evo da iznesem moje iskustvo. Nisam bila zadovoljna svojom ginekologinjom, bila je dosta hladna i vrlo je "ofrlje" radila preglede, 1min i sve je u redu i vidimo se za 4 tjedna. Tako da sam u 18. tjednu otišla privatno kod ginekologa, misleći da ću fino izaći sva sretna, saznati spol djeteta i tako.

    Međutim, čim je upalio ultrazvuk, vidio je na obje strane mozga te ciste, i to ne baš male, ne sjećam se više točno veličine. Rekao mi je da oni to u ginekologiji smatraju soft markerom za neku od trisomija, ali da jedan soft marker sam za sebe ne znači skoro ništa i da u 99% ako je to jedino što vidi i sve je ostalo u redu, ciste se same povuku do kraja trudnoće ili čak nakon rođenja. Detaljno mi je dalje pregledao bebu i sve je ostalo izgledalo u redu, ali ja sam se naravno užasno uplašila bez obzira što me on uvjeravao da bi trebalo biti sve ok. Onda mi je predložio da napravim Panoramu ako ću biti mirnija pa smo to onda napravili i nalaz je došao uredan.

    Do idućeg pregleda kod njega, u 24. tjednu, jedna cista je kompletno nestala, a druga je bila minimalno vidljiva. Sad sam 33. tjedan, bila sam na pregledu u 32. tjednu i nema ni traga cistama. Tako da eto, možda nekome moje iskustvo pomogne da se ne uplaši toliko koliko ja

    @Nana6 - jesi radila amnio, jel sve ok?

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jun 2022
    Postovi
    1

    Početno

    U kojem tjednu vam je nestala cista?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •