Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: jesenska pita od puuno voća

  1. #1
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno jesenska pita od puuno voća

    ako morate potrošiti gomilu sezonskog voća ovo je mrak recept

    domaće jabuke, kruške, šljive (čega već imate previše) zajedno ili odvojeno po želji, operite, očistite od koštica i ostale drvenine, ali nemojte guliti ako je kora zdrava i nešpricana, samo narežite na komade veličine zalogaja (kavena žlica), stavite u lonac (ja radim u pekaču) sa šećerom u omjeru čaša šećera na kg voća i pirjajte na niskoj temp uz miješanje i povremeno zgnječite gnječlilicom za krumpir da izađe suvišna tekućina dok ne dobijete žitku kremastu masu (oko 2h, ovisi o voću i količini). Možete začiniti po želji (ja dodajem samo kakao u kruške zbog boje, ali cimet, vanilin šećer, malo ruma idu krasno uz jesensko voće) ostavite da se poptuno ohladi pa spremite u frižider

    zamjesite prhko tijesto od:
    125 gr putra
    2 čaše (2 dl, jogurt čaša) oštrog brašna
    1 čaša zobenih pahuljica
    1 čaša šećera
    pola čaše kiselog vrhnja
    i vrh noža sode bikarbone
    podijelite u dvije kugle u mjeru 2/3 , 1/3 i ostavite u fržideru pokriveno sat, dva
    razvaljate tanko veći dio i stavite u okrugli protvan i podignite rubove, izbodite vilicom
    namažite filu u slojevima po vrstama voća ako ste radili odvojeno (ja sam stavila dolje jabuke,a gore kruške s kakaaom)
    manji dio razvaljajte i izrežite na trakice pa složite preko file tako da se križaju
    od dvije tri trakice oblikujte ružice i popikajte ih po piti
    krupni šećer posipajte po trakicama
    pecite 45 min na 180 stupenjava i onda ugasite i ostavite u pećnici dok se ne ohladi.
    Evo ja sam tako utukla barem 2kg voća u jednu medenu sočnu voćnu pitu koja je planula u trenu

  2. #2
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Znaci, stavila si jabuke u pekac i vrtila 2 h, pa opet toliko kruske.

  3. #3
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Da u pekaču po 2 ciklusa za pekmez. Kod mene je to malo više od dva sata, dva i polsata recimo,ali sigurna samda bi na šparetu trebalo kraće,ovo je topljikavo veći dio vremena

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Zvuči fino, ali bratemili za mene je to predugo, toliko dugo cmariti voće. Zimnicu bi napravila u tom vremenu... Nemoj ovo shvatiti kao kritiku, ali meni se to ne bi dalo, ni s pekačem ni bez.

  5. #5
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Eh, kad sam nadobilvala toliko divnog domaćeg voća, a moji nikak da pojedu. Napravila sam dvije tri teglice raznih pekmeza, nešto zamrznula, ali ja nemam di to držat u ovom mini stančiću, pa sam došla na ideju da ga iscmarim toliko dugo dok ne stane dvije kile voća u mali pleh Nisam ni ja bila sigurna kako će to ispasti, ali MM me zvao da mi kaže da u životu nije jeo finiju pitu, a on je inače tip od vanilije i jagoda sa šlagom i preljevom.
    Zaoravila sam sok od jednog limuna u jabuke

  6. #6
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Ja bih smutila kruske i kaki. Sad je bas sezona. Nasla sam zrele i socne.

    Koliki protvan koristis?
    Mogu li napraviti kosarice u mafntepsiji? To bi mi bilo fora.

    Moze li tijesto stajati u frizideru od jutra do navecer?
    Posluzuje li se ohladjeno na sobnu temp ili iz frizidera?

    Puno je posla pa ne zelim zeznuti.

  7. #7
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Ja sam radila u onom okruglom baš za pite (ima valoviti rub visok oko 3 cm) promjer cca 22 cm. Možeš napravit košarice i puniti svaku zasebno,ali ondam oraš korigirati vrijeme pečenja, e sad kako, ne znam jer nisamto probala
    tijesto može stajati zamotano u onoj prozirnoj foliji 24 sata, ako ti treba dulje, onda razvaljaj, oblikuj i zamrzni.
    I ja sam jedan dan radila jednu filu, drugi dan drugu, a treći dan tijesto i pekla kolač
    Javi kak je ispalo!
    E da i nemam pojma kak se kaki ponaša kad ga prijaš- kako ga inače pripremaš?
    Posljednje uređivanje od pikula : 18.10.2011. at 23:53

  8. #8
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Kaki sam do sad jela svjez.
    Pokusat cu danas pripremiti pa javim

  9. #9
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Pita je super ispala.

    Tijesto sam zeznula pa nisam mogla košarice raditi. Upalo mi previše zobenih i vrhnja pa se nije dalo valjati. Utisnula sam u kalup, a za na vrh sam malo prstima oblikovala komadiće i nabacala. Čisto ok izgledalo.

    Kruške sam stavila u pekač i za minutu-dvije izvadila jer su mi uprskale cijeli pekač.

    U loncu sam ih kuhala.
    Kaki isto u loncu. Ubila voće štapnim mikserom i za čas je pire bio gotov.
    Nisam stavljala šećer, već po žlicu meda u ohlađeno voće. Bilo je stvarno izvrsnog okusa.

    Sutra radim s jabukama

  10. #10
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Svuči super tvoje varijanta! Moram se i ja ohrabriti s tim kakijem.
    Da, kužim vjerjoatno su neke fine sočne kruške
    Posljednje uređivanje od pikula : 23.10.2011. at 23:53

  11. #11
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Ovo prhko tijesto mi je totalno otkriće! Podsjeća me na fiiine McVitie's kekse!
    Radila sam piticu sa domaćim malo slatkim đemom od bresaka i ispala je mljac!
    Sve si mislim da ću idući put raditi cheescake s ovim tijestom!

  12. #12
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    baš me veseli da se još nekome sviđa, kao obično prhko tijesto, ali meni je puno finije!

  13. #13
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Podizem malo, sezona je, a i naprosto ne mogu vjerovat da sam zaboravila na ovo super prhko tijesto!
    Sva sreca, sejvala u bookmarkse i slucajno naletila jucer!
    Danas radim piticu od jabuka sa pikulinim mcvities tijestom

  14. #14
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    puse šaljem prhkoljupcima

  15. #15
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    meni se čini da pečenje 45 min na 180 dovoljno raskuha voće? jadnako kao u štrudlu. jel netko probao pitu iz naslova bez 2-satnog kuhanja voća?

  16. #16
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Ja planiram danas ovu pitu sa sirom i kupinama praviti.
    Ali mislila sam sa integralnim brašnom, znam neće baš biti prhko no ovako bez grižnje savjesti mogu klincu dati komad za doručak
    Što se tiče kuhanog nadjeva, ja mislim da je to nakuhavanje bio cilj da se utroši što više voća. I ona je kuhanjem dobila neku kremastu masu koju pečenjem u piti nećeš dobiti.
    Posljednje uređivanje od Kosjenka : 14.10.2012. at 10:34

  17. #17
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Da to je sasvim različito - ovo je kao pirani nadjev jakog okusa, a ako hoćeš "svježi" nadjev nasjeckaj jabuke na kockice i poškropi limunovim sokom, tako će ostati svježe i svijetlo, posipaj krušnim mrvicama,grisom ili sitnim zobenim da upiju tekućinu koju će jabuke ispuštati,možeš dodati i žlicu vrhnja i malo štaub šećera da se taj sok zapeče, a ne upija u tijesto ispod.
    Posljednje uređivanje od pikula : 14.10.2012. at 16:46

  18. #18
    MoMo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,346

    Početno

    pikula vec par dana mjerkam recept-kod nas bi bio problem sacuvati voce za ovu pitu sve se pojede :D ali cu napraviti jednu sa svjezim vocem jedva cekam

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •