Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: jesam li loša mama?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    49

    Početno jesam li loša mama?

    Curica mi ima 9.5 mjeseci i zadnjih cca. 20tak dana je postala preziva i stalno bi se igrala a ja nemam bas uvijek snage za to i pokusavam je prevariti s necim da se zaigra sama... a onda ona cesto place i to onaj ljuti plac. Jesam li je razmazila? Kako da djete prestane imati taj neki prkosni plac? ili npr. kad idemo negdje u setnju ona ne zeli sjediti vise u kolicima (vec pomalo sama hoda) , pretpostavljam da joj dosadi i ako je ja ne uzmem iz kolica, to je plac...haos! Osjecam se jako lose jer me strah da ne postane dijete koje ce me vrtiti oko prsta ...
    I drugi problem... kada je hranim vocem ili ruckom, kada pocne odmahivati glavom ili rukicom micati moju ruku (koliko god da pojede) ja joj prestanem davati i smatram da je ona sita. Svekrva mi kaze da joj to ne dopustim jer ona vlada tako sa mnom?! Ona je radila 35godina kao teta u vrticu, studirala pedagogoiju i sad je njena zakon mome muzu... al ja ne smatram da je ovdje u pravu... sta vi mislite?
    Osjecam se bas nekako bezveze i bojim se da nisam dorasla tom zadatku da budem mama i strah me da necu napraviti dobar "posao"

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Nisi loša mama. To prvo. Sve mi griješimo, ali nema veze, naučimo. No, ti imaš otežavajuću okolnost u vidu znanja i iskustva muževe mame. Uf!

    Pokušaj sebe uvjeriti da si najbolja mama svome djetetu i nemoj se bojati da nisi dorasla tom zadatku. Ali, kako sprovesti u djelo svoje zamisli kad i muž smatra da je njegova mama zakon. Ponovo: uf.

  3. #3
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    nisi loša mama ako nekad kad si umorna nemaš snage za igranje
    brzo će doći vrijeme kad će se bebica i znati zaigrati malo sama
    do tada, kad si umorna pokušaj negdje sjesti i čitati joj knjigice, legni na pod i daj joj razne kutijice/kantice i slično i neke sitnice koje može prebacivati iz jedne u drugu (ne presitno nešto, da ne bi stavljala u usta, Korina npr. obožava kvačice - štipaljke, jer je to nešto što vidi da ja koristim)
    kad ste u šetnji i plače u kolicima, ako imaš maramu/sling, malo ju nosaj, ili ju pusti da malo hoda (ako baš negdje ne žurite)
    što se jela tiče, po mom radiš sve kako treba
    tako i ja prestanem davati kad vidim tj. kad mi Korina da znak da više ne želi, pokušam još jednom ili dva put dati, ali ako neće, ne prisiljavam ju nikako

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Nisi loša mama. Svom djetetu si najbolja mama.

    A svekrva ima najbolje namjere, ali na svoj način... Nemoj svoje dileme rješavati s njom, nego s mužem, na fini način... Pošalji muža s djetetom k njoj i bit će sve ok. Nek ONA nosi dijete tu i tamo, a ti se odmaraj. Ja sam tako radila (silom prilika, zbog problematične druge trudnoće) i sva sreća da jesam, jer je ta ista svekrva zlata vrijedila kad sam završila u bolnici na čuvanju trudnoće. S vremenom će sve doći na svoje mjesto. Sretno!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    49

    Početno

    hvala cure! Zadnjih 5 dana beba odbija da jede sve osim mlijeka i dorucka kojeg pojede puno manje nego inace. Od jucer ju je uhvatila prehlada, cak je imala i male temperaturice (37.4). Ne znam da li je trabm "tjerati" da jede ostalo ili da je pustim dok joj ne dođe opet da jede voće i rucak?

    Ma nezgodno je kad je nekome to posao cijeli zivot bio - ja se dosta toga ne slazem s njom jer se ona prema svakome (svojoj djeci, drugim unucima) ponasa kao u vojsci... ne bi volila da mome djetetu tako bude. Nisam protiv strogosti- to nikako, al ne previse.

    A sta kazete za ovo plakanje kad joj nesto ne dam ili kad je spustim u vrtic? Kako se tu postaviti?

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Nisam pametna... Ja sam svoje ostavljala u vrticu kad nisam imala izbora (npr. kad sam kuhala ili slicno). Treba naci neku sredinu. Ne trebas skociti bas svaki put i ostaviti rucak da izgori ako dijete zaplace (pametni su oni i kuze) ali joj se odazovi i reci "mama se brzo doci" pa probaj svaki put mrvicu dulje... mozda upali. Sretno!

  7. #7
    paid avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    795

    Početno

    draga eni, čim se pitaš jesi li dobra mama znači da jesi, a svom si djetetu najbolja i jedina.
    što se tiče svekrve možeš je saslušati i uvažiti ako želiš , ali njeno iskustvo ne znači da je moraŠ slijepo slušati. ja sam diplomorani pedagog i jako sam uspješna u svom poslu, ali kod svoje djece sve mi pada u vodu i imam iste strahove i nedoumice kao i svaka druga mama. nema ni iskustva ni fakulteta koji jamče uspješan odgoj djeteta.
    tako ti savjetujem da se opustiš i da slijediš svoj instinkt, uživaj u njoj jer više joj nikada neće biti 9 mjeseci...

  8. #8
    mayato avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,033

    Početno

    Ista je i moja curica i čak su i iste dobi...i ja sam zadnja 4 dana u fazi da mislim da bi joj bilo bolje bez mene, totalno sam potonula, taj njezin ljutit plač, cendranje ako ne sjedim s njom na podu i igram se, vrisak iz kolica jer joj je u istima dosadno, ajme meni, totalno sam u nekoj crnoj fazi sebe kao majke...i čak plačem jer neznam gdje griješim...i s time da moja uopće neće dohranu, samo cica, navečer pojede kašicu good night i to je sve, istomi čupažlicu iz ruke, pljuje van sve kaj skuham, a onda ide am-am kao da je gladna, a MM joj u svemu popušta i nemogu na zelenu granu i tako...baš sam sva i jadna i očajna i tužna, a samopouzdanje mi je na velikoj nuli...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    49

    Početno

    Paid , hvala ti na finim rijecima. S odmakom od par dana shvatila sam i ja kako se postaviti prema svekrvinim (ne) dobronamjernim komentarima - Just ignore uz najljepsi smjesak!!!

    Mayato, curice su nam rođene na isti dan . I moja je totalno nemoguca zadnjih 7-10 dana, samo cendra. Ali cini mi se da su zubici u pitanju. Prosli tjedan joj je izasao jedan (tj. sedmi po redu) a cini mi se da vec sada novi nice.... nadam se da je to. I meni odbija dohranu zadnjih 10tak dana, hoce samo mlijeko sto kod nje nikad do sada nije bilo.

  10. #10
    mayato avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,033

    Početno

    kod moje definitivno nisu zubi...ima ih 8 tako da nije to to, ali borim se protiv loših raspoloženja čajem od gospine trave...krenula sam prije 3 dana 3 puta dnevno 1 šalica paću vidjeti...

  11. #11
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj eni prvotno napisa Vidi poruku
    I drugi problem... kada je hranim vocem ili ruckom, kada pocne odmahivati glavom ili rukicom micati moju ruku (koliko god da pojede) ja joj prestanem davati i smatram da je ona sita. Svekrva mi kaze da joj to ne dopustim jer ona vlada tako sa mnom?! Ona je radila 35godina kao teta u vrticu, studirala pedagogoiju i sad je njena zakon mome muzu... al ja ne smatram da je ovdje u pravu... sta vi mislite?
    Ovo mi je grozno :shock:
    Svaka čast tvojoj sveki i njenoj struci, ali što bi trebala gurati djetetu hranu u usta da joj dokažeš da ti vladaš nad njom?
    Zdrav odnos prema hrani tvoje dijete može razviti samo ako jede bez prisile i bez puno nagovaranja. Ja sam svim bakama i bližnjima zabranila bilo kakvo naguravanje u usta, pa i nagovaranje.

  12. #12
    mayato avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,033

    Početno

    Eni di si rodila?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    49

    Početno

    Ja sam ti iz BiH, u Sarajevu sam rodila. Ti?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    49

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo mi je grozno :shock:
    Svaka čast tvojoj sveki i njenoj struci, ali što bi trebala gurati djetetu hranu u usta da joj dokažeš da ti vladaš nad njom?
    Zdrav odnos prema hrani tvoje dijete može razviti samo ako jede bez prisile i bez puno nagovaranja. Ja sam svim bakama i bližnjima zabranila bilo kakvo naguravanje u usta, pa i nagovaranje.
    I ja sam se tako postavila i isto tako razmisljam al sam zato dobila milion prigovora...kao tipa sta beba nauci jesti do godine dana, to ce jesti cijeli zivot ??? ma evo, cim pisem o tome, zivac mi se digne na milion. A tek kad pocne onaj fazon - govori maloj (a u biti se obraca meni):" jao, jao tvoja mama misli da se s tobom moze kao s velikom djecom , ne moze tako mama - ja ti nista ne znam" Joj! grrrr

  15. #15
    mayato avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,033

    Početno

    Citiraj eni prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam ti iz BiH, u Sarajevu sam rodila. Ti?
    Zgb

  16. #16
    mayato avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,033

    Početno

    Citiraj eni prvotno napisa Vidi poruku
    I ja sam se tako postavila i isto tako razmisljam al sam zato dobila milion prigovora...kao tipa sta beba nauci jesti do godine dana, to ce jesti cijeli zivot ??? ma evo, cim pisem o tome, zivac mi se digne na milion. A tek kad pocne onaj fazon - govori maloj (a u biti se obraca meni):" jao, jao tvoja mama misli da se s tobom moze kao s velikom djecom , ne moze tako mama - ja ti nista ne znam" Joj! grrrr
    Ja sam na jednom topicu pisala o tomekakomecurka grize, mojasvekimenikaže"Hm baš čudno, samo tebe grize, nikog drugog", zato sam mislila da osjeća neku agresiju prema meni (beba, ne sveki) i odmah sam potonula, a onda kad vidim da bebe vole grickati svoje mame sam skužila da ipak nije problem u meni i mome majčinstvu

  17. #17
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    I ja sam se tako postavila i isto tako razmisljam al sam zato dobila milion prigovora...kao tipa sta beba nauci jesti do godine dana, to ce jesti cijeli zivot ??? ma evo, cim pisem o tome, zivac mi se digne na milion. A tek kad pocne onaj fazon - govori maloj (a u biti se obraca meni):" jao, jao tvoja mama misli da se s tobom moze kao s velikom djecom , ne moze tako mama - ja ti nista ne znam" Joj! grrrr
    Pa nadam se bar da ne živite skupa

    Što se tiče onog dijela "jesam li je razmazila" - normalno je da dijete koje još nije prohodalo traži da je nosaš, da neće biti u kolicima, da traži tvoju blizinu. Traži sigurnost. I tako će biti bar do treće godine, ali kako prohoda ipak sve manje i manje.
    Možeš je poticati da se sama igra, ali budi svjesna da u tako ranoj dobi to može biti možda par minuta, ako i toliko. I da je to normalno. Ono što ti ne treba je da se osjećaš nesigurnom. Dijete ti nije razmaženo, nego normalno.
    Normalno je i da si umorna i da ti je često dosta svega toga. Pokušaj je animirati da se igrate na podu, tako da se odmoriš od nošenja, ili kad misliš da ne možeš više, natjeraj se da izađeš i prošetaš s njom. Bilo bi dobro i da ti netko može pomoći i pričuvati je na barem pola sata. Ne znam da li koristiš sling ili mei-tai, možda bi ti i to ponekad pomoglo.
    Posljednje uređivanje od pomikaki : 24.10.2011. at 14:51

  18. #18
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    E kad smo do guranja hrane djetetu u usta. Gledaj kako se kod mene riješio taj problem. Moja mama je isto bila mišljenja da dijete mora pojesti obrok i gotovo. Kao ne može ona u toj dobi birati.
    Sada kada L. ima skoro tri godine kaže mojoj mami "nona neću jesti kod tebe, ti hoćeš da ja jedem sve"
    Eto joj ga, sada joj je krivo. Vjerujem da će moja druga cura i kod none jesti koliko želi

    Inače, nisi loša mama, loše mame su one koje svoju djecu zaista zlostavljaju, zapuštaju, izgladnjivaju i sl. a takve mame u većini slučajeva nisu zdrave
    Takve mame trebaju liječenje i nisu svjesne svoje bolesti.
    Sve ostale su normalne mame, neke manje strpljive, neke više, neke strože, neme blaže, ali su sve svojoj djeci savršene mame i u to ne sumnjaj!!!

  19. #19
    svinjica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    29

    Početno

    E ne znam da li ce ovo pomoci kod igranja jer ne znam kako je kod vas doma, ali mi imamo vise razlicitih mjesta za igranje i tonu stvari koje izmjenjujemo svakih par dana. Primjetila sam da sto je meni igracka sladja, njega manje zanima pa smo prestali nasjedati na zamke za roditelje i dajemo mu da se igra sa stvarima koje i mi koristimo.
    Dakle ako sam u kuhinji dati cu mu kuhace i zdjelice (posebnu ljubav iskazuje prema mutilici za jaja), ako sam u spavacoj sobi plasticne narukvice (ringove), zatvoreni paket maramica, nekoristene cetke za kosu i zube itd. U svakoj sobi ima pripremljeno svoje mjesto pa ga premjestam kako sto radim.

    Ugl kratko ce se igrati sam ako ima puno toga oko sebe (10-30min), ali kad mu dosadi legnem kraj njega i uzimam stvari u ruke, malo mu masem pred nosom s tim i gledam u to kao da mi je strasno zanimljivo i onda bi to i on dirao i nakon par minuta opet se sam igra. Skoro sam zaboravila, obozava kad recimo prozirnu kanticu napunim razlicitim stvarima pa ih on moze vaditi jednu po jednu. Sveukupno u igri na podu dnevno provede 3-5 sati, ali svo ostalo vrijeme je zarobljen u mai-taiu tako da jedva ceka da ga pustim van

    Mozda su sve ove stvari nekom ocite, ali moj sin je meni prva beba do godine dana s kojom imam doticaja pa mi je cijeli jedno veliko otkrice ^^

    Nadam se da ce ti ovo nase pomoci (frendici je upalilo ovo s lezanjem kraj djeteta, sad se igraju dulje nego mi)

  20. #20
    svinjica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    29

    Početno

    Uh da, mi imamo 8mj i jos ne hodamo, samo se nindjiramo i kotrljamo.

  21. #21
    anasti avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    614

    Početno

    reci joj da poštuješ njeno znanje i iskustvo ali da si ti mama svom djetetu i da je bitno da i ti nekad mućneš glavom i napraviš kako misliš da je ispravno.
    uostalom ti najbolje poznaješ svoje dijete i tu svo njeno znanje i iskustvo ne može vrijediti više od tvog instinkta!
    a ako je tako pametna znati će da se danas ne preporučuje šopati dijete hranom ako neće jesti, tako samo može razviti frustraciju što je dobra podloga za kasniji razvoj poremećaja u prehrani.
    nadam se da još uvijek prati novosti u svojoj struci i da i dalje dopunjava svoje znanje, jer ako ne onda nije kompetentna da ti daje takve savjete.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •