Stranica 1 od 30 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 1471

Tema: o vjeronauku - argumentirano, bez pljuvanja

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno o vjeronauku - argumentirano, bez pljuvanja

    Otvaram novi topic, s obzirom da smo svi skrenuli s teme na topicu o trgovini na satu vjeronauka...
    Priželjkujem argumentiranu rasparavu, naravno.

    U mojoj školi od ove školske godine kreće osim katoličkog vjeronauk još jedne konfesije. Zanimljivo je da većina kolega to doživljava kao +, a ne kao još jedan kamen spoticanja u ionako prebukiranoj satnici škole.

    Osobno sam za vjeronauk u crkvi, međutim ne mogu se načuditi zašto je uvijek povik samo na vjeronauk (ističe se diskriminacija onih koji ga nisu izabrali) dok se nitko ne pjeni kada su u pitanju strani i klasični jezici, informatika i sl (a sve to zna biti održavano usred redovne satnice)

    Citiraj juroslav prvotno napisa
    Ispisati se s vjeronauka može nakon kaj završi nastavna godina i prije početka sljedeće (u praksi: od prvog dana praznika do kraja prvog tjedna nastave u novoj godini), a potrebna je potpisana izjava roditelja (u SŠ roditelja i učenika) da se ispisuju s vjeronauka.
    2. noa, ne znam napamet, ali možeš lijepo otići u bilo koju školu ili na web MZOŠ-a i potražiti sve relevantne dokumente (ja sad zbilja ne stignem, sorry)
    Citiraj juroslav prvotno napisa
    Matilda, vjeronauk i JE obavezan predmet, riječ 'izborni' koristi se u nedostatku nekog drugog izraza kojim bi se objasnilo kako se na upisivanje vjeronauka ne tjera nikoga tko to ne želi. Na žalost, kod nas se tim pridjevom opisuju i oni predmeti koji su ponuđeni za proširivanje znanja, pa dolazi do nesporazuma.
    Vjeronauk je izborni predmet kao i ostali (znam sada će Juroslav reći da je njegov karakter formativan, a ne informativan - ali čemu onda služi vjeronauk u Crkvi?!), nema status obaveznog, niti postoje dokumenti koji bi takvu specifičnost dokazivali.
    Roditelji mogu podnijeti zahtjev Učiteljskom vijeću za ispisivanje s vjeronauka na kraju šk godine, odnosno prije početka slijedeće. Međutim u mojoj školi se rutinski odobrava svaki zahtjev za ispis/upis iz/u vjeronauka i izvan tih rokova, čak i bez posebne argumentacije. (Za ostale izborne predmete to pravilo ne vrijedi - tu smu puno rigorozniji). Naime, smatramo da se radi o vrlo delikatnom području osobne savjesti i ljudskih sloboda te da roditelji mogu biti motivirani za upis/ispis vrlo osobnim razlozima (Netko može npr konvertirati usred šk godine, zašto ga prisiljavati da sluša katolički vjeronauk dao kraja šk godine?!).
    Moram napomenuti , doduše, nemamo puno zahtjeva za ispis iz vjeronauka (puno ih je više za ispis iz stranog i klasičnih jezika).

  2. #2
    NetkoMiOteoNick avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    608

    Početno

    U našoj školi vjeronauk je jednako tretiran kao i ostali izborni predmeti. Jednako se dogodi da je vjeronauk 3. sati, kao i njemački (izborni) ili informatika. Što se upisivanja i ispisivanja tiče nemam nikakvih informacija.

    Nekoliko godina je moja kći bila jedina koja nije išla na informatiku.

    Sin je imao trojke i četvorke iz vjeronauka (i ostali predmeti su mu bili od 3 do 5).

    Nemam prigovore niti na rad vjeroučiteljica (nije bilo nikakvih skupljanja milodara, prodaja, niti spomnjanja djeda u paklu...).

    Ja bih više voljela da je vjeronauk izvannastavna aktivnost (mislim da se tako kaže). Dakle da je u školi (jer mi je tako praktičnije), da ide tko hoće i da se ne ocjenjuje (kao npr. debatna grupa, zbor, građanski odgoj...) - ali nemam namjeru pokretati takve promjene.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Dobar ti je naslov.

  4. #4
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    U našoj školi vjeroučitelji imaju preporuku nadbiskupa, on ih postavlja, pa im i određuje neke stvari vezano uz posao.
    Primjerice, najniža ocjena iz vjeronauka može biti dobar(3).

    Zatim, vjeroučitelj se kandidirao za sindikalnog povjerenika, ali je morao odstupiti, na nadbiskupovu zamolbu.

    Zapošljavanje vjeroučitelja ne određuje škola, nego nadbiskup!!!
    A gdje je tu javni natječaj i ostalo. mislim da se tu narušava nekoliko prava.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    418

    Početno

    Kod nas u školi je vjeronauk - sat opuštanja. Predmet je za popravljanje prosjeka jer svi u pravilu imaju pet. Vjeroučiteljice su divne i nježne i brižne osobe i na to nemam komentar.

    Ono što me pomalo smeta je forsiranje djece da paralelno idu na vjeronauk u crkvi. Ne vidim smisao toga.

    Moje mišljenje je da bi stvarno vjeronauk trebao biti u crkvi, džamiji, sinagogi... , a da u školi imaju nešto tipa etike. Da djeca nauče osnove drugih religija, da ih nauče poštovati tuđa vjerska uvjerenja i da prihvaćaju činjenicu da i to postoji na svijetu. Nekad me zasmeta uzdizanje katoličke vjere iznad ostalih.

    Mislim da niti jedna religija u svojim temeljima ne propagira zlo, netoleranciju i isključivost...

  6. #6
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    vjeronauk, ne mozes u laicistickoj drzavi izjednacavati sa fizikom, matematikom, informatikom... i slicno.

    drzava je odvojena od religije u zapadnom svijetu, pa naucavanje o vjeri, koja je privatna stvar svakog pojedinca, pripada pod skute vjerskih ustanova.

    to da je vjeronauku hrvatskoj uveden u skole je politicka odluka, sasvim jasnih namjera (svi valjda citamo novine...), pa bi bilo dobro da jednom nazovemo stvari pravimj imenom.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    ne uce li se klasicni jezici u posebnim odjeljenjima? pa bi odustajanje od jezika znacilo i seljenje u drugi razred, zar ne? ili je moguce ostati u istom razredu kao 'neklasicar'?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa
    vjeronauk, ne mozes u laicistickoj drzavi izjednacavati sa fizikom, matematikom, informatikom... i slicno.

    drzava je odvojena od religije u zapadnom svijetu, pa naucavanje o vjeri, koja je privatna stvar svakog pojedinca, pripada pod skute vjerskih ustanova.

    to da je vjeronauku hrvatskoj uveden u skole je politicka odluka, sasvim jasnih namjera (svi valjda citamo novine...), pa bi bilo dobro da jednom nazovemo stvari pravimj imenom.
    X

  9. #9

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Pa vjeronauk nije nametnut nego ponuđen, kao i informatika ili neki strani jezik. To što neki đaci lutaju po školi za vrijeme recimo informatike stvar je organizacije u školi, a da ne govorimo o tome da je ukupno veći interes za katolički vjeronauk u školama nego za informatiku. Očekuje se da dijete izabere jedan izborni predmet - pa to ne mora biti vjeronauk. A pojedinačnih primjera neprihvatljivog ponašanja učitelja ima i u drugim predmetima i mislim da je zlonamjerno na pojedinačnim primjerima ocjenjivati cjelinu.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Nije stvar u nametanju ili nenametanju nego upravo u samoj ponudi.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    E i još: znakovito je da se kod takvih problematičnih primjera u naslovu topića uvijek spominje riječ "vjeronauk", a kad se nešto zbiva na nekom drugom predmetu onda nije običaj spominjati predmet u naslovu topića. Kao da je problem u samom predmetu a ne u osobi koja vodi predmet.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Pa i problem je u samom predmetu. Koji je tamo gdje mu nije mjesto.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Zorana, dakle tebe smeta da je u ponudi? A ne moraš izabrati. :/

  14. #14
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Moj sin, odgajan kao vjernik, osobno sklon duhovnim pitanjima i s popriličnim znanjem o tome za svoju dob, nije baš sretno startao na vjeronauku. Nije mu se svidjelo, a ja mislim da je to zato što mu je bilo dosadno. Međutim, kako vrijeme prolazi, vjeroučiteljica je očito shvatila da djeca više znaju, pa su se teme promijenile i zainteresirale mog M. Od početnog "ispiši me" došli smo do "meni je to jako zanimljivo". A meni je to drago, samo me malo muči to što vidim da se baš i ne radi po programu - to zaključujem po radnoj bilježnici u kojoj se nisu makli od nekih početnih stranica. Prihvatljivo mi je, čak i poželjno da učitelji imaju određenu slobodu u nastavi, ali bih ipak bila sretnija da se koliko-toliko prati program. Kako je to kod vas?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ivana, pa ni necu izabrati. Samo sam misljenja da vjeronauku nije mjesto u skoli bilo koje drzave koja se deklarira kao gradjanska. To je sve.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Zdenka2, udžbenici baš i nisu metodološki prilagođeni tako da je stvarno dobro ako učiteljica radi prilagođavajući se djeci. Puno problema imaju djeca s tim udžbenicima ako ih se učitelji kruto pridržavaju. Može im biti ili jako teško ili jako monotono. Djeca nekih mojih prijateljica imaju velikih problema s vjeronaukom zbog krutosti vjeroučitelja. Udžbenici nisu baš nešto, a ima i smiješnih grešaka.

  17. #17
    Zoranova draga avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Balkan & Bliski Istok
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa
    drzava je odvojena od religije u zapadnom svijetu, pa naucavanje o vjeri, koja je privatna stvar svakog pojedinca, pripada pod skute vjerskih ustanova.
    Ne znam sta tacno podrazumevas pod zapadnim svetom, ali posle uvida u tabelarni pregled o nastavi veronauke u evropskim zemljama, stice se utisak da u zemljama EU veronauka bas i nije samo pod skutima verskih ustanova, vec da se itekako izucava i u drzavnim skolama.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj ivana7997 prvotno napisa
    ne uce li se klasicni jezici u posebnim odjeljenjima? pa bi odustajanje od jezika znacilo i seljenje u drugi razred, zar ne? ili je moguce ostati u istom razredu kao 'neklasicar'?
    Ne uče se na taj način u svim školama. Negdje su izborni predmet poput informatike ili astronomije npr na koje ide većina djece iz razreda.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    htjela sam reći na koje NE ide većina djece iz razreda.

  20. #20
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Evo malo materijala za čitanje (moral sam si isprintati cijeli topic i pisati odgovor u wordu da kaj ne zaboravim)

    1. no@, vjeronauk još jedne konfesije sasvim sigurno ne bude nikakav kamen spoticanja kad je u pitanju satnica, jer bude u istom terminu kad i katolički vjeronauk (samo u drugoj učionici). Zatim, u čl. 1., stavak 1. Ugovora između Svete Stolice i Republike Hrvatske o suradnji na području odgoja i kulture (NN 2/1997) piše: "Republika Hrvatska, u svijetlu načela o vjerskoj slobodi, poštuje temeljno pravo roditelja na vjerski odgoj djece te se obvezuje da će, u sklopu školskoga plana i programa i u skladu s voljom roditelja ili skrbnika, jamčiti nastavu katoličkoga vjeronauka u svim javnim osnovnim i srednjim školama i u predškolskim ustanovama, kao obveznoga predmeta za one koji ga izaberu, pod istim uvjetima pod kojima se izvodi nastava ostalih obveznih predmeta." I još, vjeronauk u školi je informativan, a župna kateheza je formativna – barem kaj se tiče katolika, i kaj se tiče teorije. O upisivanju i ispisivanju vjeronauka budem isto citiral spomenuti Ugovor, ovaj put čl. 2., stavak 3.: "Ako bi roditelji i punoljetni učenici željeli promijeniti odluku o kojoj se govori u stavku 1. ovog članka (o upisu vjeronauka, moja opaska), dužni su o tome pismeno obavijestiti školu prije početka nove školske godine."

    2. Rene2, u SVIM školama vjeroučitelji MORAJU imati ne preporuku, nego kanonski mandat, tj. poslanje nadležnog mjesnog biskupa za vjeroučiteljski rad u školi, bez toga nema ulaska u školu niti svećenicima, niti redovnicama, niti laicima. I vezano uz to za vjeroučitelje nema javnog natječaja jer biskupijski katehetski ured vodi brigu o slanju određenog vjeroučitelja na određeno radno mjesto (i vjeruj mi, tak je puno manje mita i korupcije, 10 godina sam to radil pa znam).

    3. Stea (i svi ostali), vjeronauk u školi je INFORMATIVNI, župna kateheza je FORMATIVNA, tj. uvodi djecu u život župne zajednice, što je za vjernike katolike osnova (katoličku vjeru se ne živi sam za sebe, u nekom kutu, nego u zajednici, a župa je osnovna zajednica). I vjeruj, od 1991. do 1996. (do potpisivanja gore navedenog Ugovora) se razmišljalo da li inzistirati na konfesionalnom vjeronauku u školama ili napraviti "mix" kakav, recimo, ima većina njemačkih saveznih pokrajina pa nazvati to "religijskom kulturom", ali je prevagnulo mišljenje (ne samo katolika, nego predstavnika svih religija u RH) da se ide na konfesionalni vjeronauk.

    4. seni, ja baš ne kupujem novine pa ako bi mi mogla objasniti ukratko o kakvim se to namjerama radilo kod političke odluke o uvođenju vjeronauka bio bih ti zahvalan.

    5. Ivana2 (i svi ostali), vjeronauk NE ULAZI u 'kvotu' izbornih predmeta, tj. ako npr. djeca mogu u 5. razredu izabrati 1 izborni predmet, vjeronauk se tu ne ubraja (onaj tko je upisan na vjeronauk može izabrati još jedan izborni predmet). A udžbenici su takvi kakvi jesu zbog hrpe razloga: autori su im pretrpani poslovima i pristisnuti rokovima, još nema autora s dovoljno iskustva u pisanju udžbenika, neki autori su odustali od pisanja pa se još koriste stari udžbenici, neki autori su još dio "stare škole"…. Bit će bolje (već i je, u odnosu na prije 15 godina).

    I za kraj, evo link na važeći Program katoličkog vjeronauka u osnovnoj školi, možda bi mogli pročitati uvodni dio, tam su neke stvari za koje znam da ljude zbunjuju prilično objašnjene.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    1. no@, vjeronauk još jedne konfesije sasvim sigurno ne bude nikakav kamen spoticanja kad je u pitanju satnica, jer bude u istom terminu kad i katolički vjeronauk (samo u drugoj učionici).
    Sorry, ali moram primjetiti: vidi se da nemaš pojma kako i u kojim uvjetima funkcioniraju škole
    Ovo što si napisao, nažalost, nije ostvarivo iz tehničkih razloga (u većini škola u zgb)
    Nemam vremena sve ostalo komentirati, jer ipak sam na poslu.... u školi

  22. #22
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Hmmm, da, sad je i meni sinulo da možda nema dosta učionica (znam u kojim uvjetima funkcioniraju škole, barem u ZG, u većini sam bil 8) )

    A ništ, moramo navijati da nam izgrade barem još toliko škola koliko ih ima, pa da ima mjesta za sve i da bude jednosmjenska nastava (s ormarićima i ostalim kaj ide)

  23. #23

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Juroslave, ja sam samo konstatirala kakvi su udžbenici i ne ulazim u razloge niti ću zato dijete ispisati s vjeronauka. Mogu samo dodati da smo u komunizmu (mi koji smo išli na vjeronauk dvaput tjedno u večernjim satima) imali veselije i poticajnije udžbenike iz vjeronauka i mali katekizam za djecu, kojeg još čuvam. Osim toga, dijelom radim u izdavaštvu pa znam da tamo gdje nema konkurencije, nema ni puno motivacije.

  24. #24
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    I meni smeta sama činjenica de je vjeronauk ponuđen u školi kao izborni predmet. Nadalje, smeta mi kako je ponuđen: nema alternativnog izbornog predmeta, vjeroučitelji nisu odgovorni ravnatelju, za moje dijete u cjelodnevnom boravku službeno nitko nije odgovoran preko satova vjeronauka koji ne pohađa...
    Imam nekoliko prijateljica vjernica koje misle isto ovako. I još dosta poznanika vjernika koji misle isto ovako. Voljeli su ići na vjeronauk, žele da im djeca idu na vjeronauk, ali ne u školi.

  25. #25
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa
    I meni smeta sama činjenica de je vjeronauk ponuđen u školi kao izborni predmet. Nadalje, smeta mi kako je ponuđen: nema alternativnog izbornog predmeta, vjeroučitelji nisu odgovorni ravnatelju, za moje dijete u cjelodnevnom boravku službeno nitko nije odgovoran preko satova vjeronauka koji ne pohađa...
    Imam nekoliko prijateljica vjernica koje misle isto ovako. I još dosta poznanika vjernika koji misle isto ovako. Voljeli su ići na vjeronauk, žele da im djeca idu na vjeronauk, ali ne u školi.
    Ajmo redom:
    - vjeroučitelji JESU odgovorni ravnatelju, u istoj mjeri kao i svaki drugi učitelj; Crkvi odgovaraju samo da neće prenositi krivo naučavanje;
    - za djecu koja nisu upisana odgovorna je škola i škola MORA organizirati nešto/neku prosotriju/osobu za njih, pritisni ravnatelja, njima se to ne da i dok ih nitko ne pita mudro šute;
    - i meni je bilo ljepše na vjeronauku kad nam je župnik ispričal koju priču, pa koji vic, pa nas poslal van da napravimo golove i onda pol sata haklal s nama, ali sam tek kad sam došel na faks (katehetika) videl kak o svojoj vjeri ne znam ništa (a dolazim iz praktične vjerničke obitelji u kojoj je molitva svakodnevica).


    Ivana2, za udžbenike te mogu samo potpisati.

  26. #26
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    e, da, vertex, tvoja prva rečenica: meni je smetalo kad se pripremalo OBAVEZNO uvođenje vježbanja joge za SVE nastavnike u RH prije nekoliko godina, ali da im je to ponuđeno na izbor - a, Bože moj, tko voli - nek izvoli!

    Stvarno mi nije jasno kako bilo kome može smetati nešto što je PONUĐENO NA IZBOR :?

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    - za djecu koja nisu upisana odgovorna je škola i škola MORA organizirati nešto/neku prosotriju/osobu za njih, pritisni ravnatelja, njima se to ne da i dok ih nitko ne pita mudro šute;


    Zar nije žalosno da se za ovo trebamo ići izboriti kod ravnatelja, a svugdje se tvrdi da je to riješeno i trebalo bi biti.

  28. #28
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    Stvarno mi nije jasno kako bilo kome može smetati nešto što je PONUĐENO NA IZBOR :?
    Zato što me stavlja u poziciju da moje dijete to prihvaća ili ne prihvaća na jedan umjetan način, prije vremena, iz krivih razloga...

    vjeroučitelji JESU odgovorni ravnatelju, u istoj mjeri kao i svaki drugi učitelj; Crkvi odgovaraju samo da neće prenositi krivo naučavanje;
    Ispričavam se ako sam pogriješila. Informacije koje ja imam su stvarno suprotne od onog što si ti napisao.
    za djecu koja nisu upisana odgovorna je škola i škola MORA organizirati nešto/neku prosotriju/osobu za njih, pritisni ravnatelja, njima se to ne da i dok ih nitko ne pita mudro šute;
    Pa išli smo. I tvrde da nisu odgovorni. I da je tako po zakonu. I učiteljica, i ravnatelj.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    Juroslave, ja bih voljela da ne moram izabrati vjeronauk u skoli za svoju djecu. ali, u suprotnom, moja djeca nece moci dobiti ikakvu vjersku pouku izvan kuce, a prakticni smo vjernici i stoga im zelimo omoguciti i nekakvu institucionalnu, sustavnu vjersku pouku. ako ih ne upisem na skolski vjeronauk, ostaje mi zupski, koji - koliko znam - nalikuje zupskom vjeronauku kakvog ti opisujes, a koji u sadasnjem sustavu valjda objektivno i ne moze biti kvalitetniji, jer predstavlja samo nadopunu onom glavnome, u skoli .

    nemam pametnih argumenata zasto se ne slazem s idejom vjeronauka kao skolskog predmeta. jednostavno osjecam da mu tu nije mjesto, da to nije to, i nije me razveselilo kad je na velika vrata uveden u skole. ne svidja mi se ideja da se vjeronauk ocjenjuje. pa makar bilo nemoguce dobiti manje od 3. i onda ta ocjena sluzi za dizanje prosjeka. nepravedno prema onima koji nisu izabrali taj izborni predmet, rekla bih.

    pohadjala sam zupski vjeronauk od nizih razreda osnovne skole do kraja studija. mozda sam imala srecu, jer su moji vjeroucitelji bili odreda temeljiti i predani, i mislim da tom i takvom vjeronauku bas nista nije falilo, dapace. u 2x1 (ispunjenom) satu tjedno kod mog dobrog zupnika stizali smo i obraditi sadrzaje iz katekizma, i razmatrati citanja za nadolazecu nedjelju, moliti, nauciti pjevati puno pjesama, biti kreativni... nismo morali pravdati izostanke niti razmisljati o ocjenama, a bilo je stvarno kvalitetno, i mnogo se moglo nauciti . eto, takvo nesto bih zeljela i za svoju djecu.

    vjerujem da bi se i danas pod okriljem crkve moglo organizirati vjeronauk na slican nacin, ali sustavno i kontrolirano - tako da ipak ne bude slucajeva igranja nogometa s katehetima u terminu vjeronauka .

  30. #30
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa
    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    Stvarno mi nije jasno kako bilo kome može smetati nešto što je PONUĐENO NA IZBOR :?
    Zato što me stavlja u poziciju da moje dijete to prihvaća ili ne prihvaća na jedan umjetan način, prije vremena, iz krivih razloga...
    ne kužim :? prije kojeg vremena? iz kojih krivih razloga?

    Citiraj vertex prvotno napisa
    za djecu koja nisu upisana odgovorna je škola i škola MORA organizirati nešto/neku prosotriju/osobu za njih, pritisni ravnatelja, njima se to ne da i dok ih nitko ne pita mudro šute;
    Pa išli smo. I tvrde da nisu odgovorni. I da je tako po zakonu. I učiteljica, i ravnatelj.
    A jesi ih pitala po kojem zakonu? I jesi ih zamolila da ti to daju napismeno, s čitkim potpisom? Savjetujem da to napraviš.

  31. #31
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj wildflower prvotno napisa
    Juroslave, ja bih voljela da ne moram izabrati vjeronauk u skoli za svoju djecu. ali, u suprotnom, moja djeca nece moci dobiti ikakvu vjersku pouku izvan kuce, a prakticni smo vjernici i stoga im zelimo omoguciti i nekakvu institucionalnu, sustavnu vjersku pouku. ako ih ne upisem na skolski vjeronauk, ostaje mi zupski, koji - koliko znam - nalikuje zupskom vjeronauku kakvog ti opisujes, a koji u sadasnjem sustavu valjda objektivno i ne moze biti kvalitetniji, jer predstavlja samo nadopunu onom glavnome, u skoli .
    hmmmm, tebi nije kontradiktorno u jednoj rečenici napisati kak ste praktični vjernici, a u drugoj kak bi voljela ne upisivati djecu na vjeronauk? meni je. možda sam ja u krivu :/
    a župna kateheza - sve ti ovisi o župi, župniku, kapelanu, njihovim suradnicima. imaš žpa gdje je to organiziranije nego u školi (uključujući imenike, roditeljske sastanke, termine za pojedinačne informacije...), a opet imaš župa u kojima je to gore nego je bilo ono moje prije o-ho-ho godina (dobro, nije baš tak puno, manje od 30 )

    Citiraj wildflower prvotno napisa
    nemam pametnih argumenata zasto se ne slazem s idejom vjeronauka kao skolskog predmeta. jednostavno osjecam da mu tu nije mjesto, da to nije to, i nije me razveselilo kad je na velika vrata uveden u skole. ne svidja mi se ideja da se vjeronauk ocjenjuje. pa makar bilo nemoguce dobiti manje od 3. i onda ta ocjena sluzi za dizanje prosjeka. nepravedno prema onima koji nisu izabrali taj izborni predmet, rekla bih.
    e, vidiš, ova tvoja izjava (kak smatraš da mu tu jednostavno nije mjesto) je, po meni, plod 45 godina ideološkog jednoumlja. da se razumijemo, nisu od takvih izjava i stavova cijepljeni niti svećenici, a kamoli 'običan' vjernički puk. mislim da bude za 20-30 godina to ipak došlo na svoje, i da onda ne bude prek 90% upisane djece nego neka realna brojka, i da bude to - to. samo se treba strpiti.
    i još jednom: oni koji upišu vjeronauk NISU TIME ISPUNUILI 'KVOTU' IZBORNIH PREDMETA, uz vjeronauk mogu upisati i bilo koji drugi izborni predmet, jer vjeronauk je (glupa formulacija, ali bolje nema) 'SPECIFIČNO IZBORNI PREDMET', njegova izbornost se očituje samo u tome da se nikog ne prisiljava da ga upiše, inače ima status OBAVEZNOG predmeta.

    Citiraj wildflower prvotno napisa
    pohadjala sam zupski vjeronauk od nizih razreda osnovne skole do kraja studija. mozda sam imala srecu, jer su moji vjeroucitelji bili odreda temeljiti i predani, i mislim da tom i takvom vjeronauku bas nista nije falilo, dapace. u 2x1 (ispunjenom) satu tjedno kod mog dobrog zupnika stizali smo i obraditi sadrzaje iz katekizma, i razmatrati citanja za nadolazecu nedjelju, moliti, nauciti pjevati puno pjesama, biti kreativni... nismo morali pravdati izostanke niti razmisljati o ocjenama, a bilo je stvarno kvalitetno, i mnogo se moglo nauciti . eto, takvo nesto bih zeljela i za svoju djecu.
    ja isto 8)

    Citiraj wildflower prvotno napisa
    vjerujem da bi se i danas pod okriljem crkve moglo organizirati vjeronauk na slican nacin, ali sustavno i kontrolirano - tako da ipak ne bude slucajeva igranja nogometa s katehetima u terminu vjeronauka .
    može, već i sada ima primjera, samo treba volje.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj juroslav prvotno napisa
    - za djecu koja nisu upisana odgovorna je škola i škola MORA organizirati nešto/neku prosotriju/osobu za njih, pritisni ravnatelja, njima se to ne da i dok ih nitko ne pita mudro šute;
    Škola MORA organizirati - animatora i prostor za učenike koji ne idu na vjeronauk?! To je lako reći i napisati. No objasni na konkretnom primjeru tko bi to trebao raditi npr za učenike od 5-8 razreda i gdje bi se trebalo odvijati, u školi koja nema dovoljno prostora niti za redovnu nastavu?! Bi li taj "animator" nepolaznika vjeronauka trebao to raditi u svoje radno ili slobodno vrijeme. I tko bi ga trebao platiti za to? Također, molim te objasnio kada bi "animator" obavljao svoj redovni posao?

    Citiraj juroslav prvotno napisa
    hmmmm, tebi nije kontradiktorno u jednoj rečenici napisati kak ste praktični vjernici, a u drugoj kak bi voljela ne upisivati djecu na vjeronauk? meni je. možda sam ja u krivu
    Mislim da uopće nije kontradiktorno biti praktični vjernik i ne željeti upisivati dijete na vjeronauk u školi. Stvar je samo različite koncepcije i metodike rada a sadržaj je isti. Mene čudi da je to tebi kontradiktorno.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    hmmmm, tebi nije kontradiktorno u jednoj rečenici napisati kak ste praktični vjernici, a u drugoj kak bi voljela ne upisivati djecu na vjeronauk? meni je. možda sam ja u krivu :/
    mozda nisam bila dovoljno jasna .
    ne mislim da sam kontradiktorna, naravno da zelim da idu na vjeronauk, ali mi se ne svidja ovakav sustav (o tome, da li je zaista taj moj osjecaj plod sustava u kojem sam odrasla, dalo bi se jos diskutirati :/). dolje sam pojasnila - za svoju djecu bih zeljela onako kvalitetan vjeronauk, kakav je meni bio dostupan u doba jednoumlja .
    danas, ako zelim djecu poslati na 'suvisli' vjeronauk, kao praktican vjernik nemam izbora - obvezno u skoli, svidjalo mi se to ili ne. onaj u crkvi, kao sto i sam kazes, jako ovisi o ljudima koji vode zupu. ali cak i da je taj zupski super organiziran, i opet ne mogu od njega ocekivati sve one nekadasnje sadrzaje - jednostavno zato sto vecinu sadrzaja vec pokriva skolski vjeronauk.

  34. #34
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Meni su se jako sviđali katekizmi koje smo mi imali na vjeronauku. Imali su visoku razinu. Ali je isto tako istina ovo što piše Juroslav, da smo u osnovnoj školi više igrali graničara s časnama i crtali biblijske scene nego sustavno učili o svojoj vjeri. Kad sam išla u gimnaziju i kasnije, pohađala sam vjeronauk kod vrhunskog teologa i izvanrednog čovjeka, a takvu sreću mnogi nisu imali.

    Ja se isto ponekad pitam o tome je li vjerskoj pouci mjesto u školi ili ne, ali, što se tiče mene i moje djece, nema dvojbe: drago mi je da imaju sustavnu i temeljitu poduku iz vjeronauka i ocjene me pri tome nimalo ne smetaju, dapače. Ne ocjenjuje se na vjeronauku njihova vjera nego znanje o vjeri. Primijetila sam mnogo puta kod vjernika, čak i kod vrhunskih intelektualaca, da je njihovo teološko znanje na daleko nižoj razini od općeg obrazovanja inače. To ne bih htjela svojoj djeci - želim da znaju o čemu se tu radi, a ne da im vjera počiva na nekakvim napabirčenim informacijama. A župa ne služi za obrazovanje nego za praktični vjerski život. Kod nas u župi je isto organizirana neka vrsta vjeronauka, slična onom kakav sam ja pohađala kao dijete. Djeca tamo vole ići, no to je prije svega mjesto povezivanja djece u župi, a ne sustavno vjersko obrazovanje.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Meni se ne sviđa ideja da je vjeronauk u školi. Međutim, za to smatram odgovornima državu i političare mnogo više nego crkvu.
    Sina smo upisali na vjeronauk, jer je već prošao prvu pričest. Zato se malo poklapam ušima i trudim ne prigovarati - kad već nisam iskazala građansku hrabrost.
    Do sad nisam imala neke zamjerke ništa veće nego na druge predmete. Sjećam se da me naljutio udžbenik u kojem je pisalo da su prvi katolički misionari "u našim krajevima" učili ljude poljoprivredi - udžbenik je bio prevedeni njemački, ali tu vrstu zamjerki imam i na brojne druge udžbenike.

  36. #36
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    no@, ne mora to biti neki specijalni animator i neka specijalna aktivnost, u većini škola je to riješeno na način da su klinci u knjižnici, rade nešto svoje, samo ih knjižničarka ima na oku. ili imaš primjera u razrednoj nastavi gdje učiteljica uzme tih nekoliko djece sa sobom u zbornicu i klinci isto nešto rade po svojoj volji, jedino kaj nisu prepušteni sami sebi na hodniku.
    a sadržaj školskog vjeronauk i župne kateheze nisu (tj. ne bi trebali biti, kad bi se ljudi držali planova i programa) isti, nikako nije razlika samo u pristupu i načinu rada.
    kontradiktornost na koju ja mislim je ta da vjernike katolike OBVEZUJE ono što njihov biskup kaže, a biskupi HBK traže da vjernici katolici upisuju djecu na vjeronauk u školi.

    wildflower, sustav je takav kakav je, i mi možemo samo (kao i u x drugih slučajeva) samo truditi se izvući čim više dobroga iz tog sustava.
    i još jednom: kad bi se župni katehete držali plana i programa, preklapanja u sadržaju bi bilo možda kakvih 10%

    vlvl, ti prvi udžbenici su bili samo doštampani udžbenici koji su se do 1991. koristili po župama, i velikom većinom su bili prijevodi bilo francuskih bilo njemačkih originala (čak i bez većih prilagodbi). jedina iznimka u to doba bio je udžbenik "Snagom Duha" koji se koristio u 7. i 8. razredu i u cijelosti je bio "hrvatski" proizvod

    zdenka2, tebe mogu samo potpisati


    i još nekaj kaj je malo OT, ali se dosta ponavlja (i ja sam to naučil tek na faksu, od pokojne profesorice od koje sam i inače najviše naučil): pridjev "župski" odnosi na na nešto što je vezano uz mjesto Župa Dubrovačka, a kad govorimo o župama treba koristiti pridjev "župni"
    malo pametujem, sorry 8)

  37. #37
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Meni se takodjer ne svidja cinjenica da se vjeronauk uci u skoli, i pogotovo mi se to nije svidjalo u ono vrijeme kad je uveden u skole, jer je opca klima u drustvu bila vrlo represivna, i zaista se nije radilo o slobodnom izboru.
    Zapravo, mislim da smo se npr. ja (koja sam isla na vjeronauk osamdesetih i bila zbog toga prozivana u skoli) i moj mladji brat (koji je devedesetih bio osnovnoskolac, a tek se u sedmom razredu usudio 'odmetnuti' i odbiti ici na vjeroanuk) bili u vrlo slicnoj situaciji.
    Na srecu, drustveni pritisak je danas, tu gdje ja zivim, ipak znatno manji, i moje dijete bez problema ne ide na vjeronauk, nitko ga zbog toga ne diskriminira niti se on osjeca drukcijim.

    Ono sto meni smeta jos uvijek, je vjerski ton kojim je skola obavijena i mimo vjeronauka.
    Primjer. Slucajno sam bila prisutna na skolskoj priredbi organiziranoj za Dan kruha (inace nije bila namijenjena roditeljima). Kod otvaranja, prvi pozdrav bio je upucen zupniku. Citava je priredba bila u izrazito vjerskom tonu, svaka druga recenica bila je zahvala Bogu na plodovima zemlje, djeca su zajedno molila, a veliki udio u citavoj priredbi cinila je zupnikova propovijed. I niz recenica zapocetih s 'Mi krscani...' ili 'Nasa katolicka vjera...'
    Moje dijete bar kulturoloski pripada katolicanstvu, pa se nije osjecao iskljucenim, ali znam da u toj skoli ima i djece muslimanske vjeroispovijesti. Kako su se oni osjecali?
    I sto je najgore, sve se to zbiva mimo znanja roditelja, i definitivno mimo skolskog programa.

  38. #38
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    imaš primjera u razrednoj nastavi gdje učiteljica uzme tih nekoliko djece sa sobom u zbornicu i klinci isto nešto rade po svojoj volji, jedino kaj nisu prepušteni sami sebi na hodniku.
    tako je kod nas. meni je to sasvim ok.

  39. #39
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    točno, a zakaj, ovaj tvoj primjer s Danom kruha je vrlo ilustrativan. Na žalost, on je posljedica onoga "Hrvati su katolici" i isto bude trebalo proći neki broj godina da se to makne iz podsvijesti.
    Meni je dobar, recimo, primjer prijema koji Sisačko-moslavačka županija organizira svake godine za svećenike sa svog područja: pozivaju se i katolici, i pravoslavni, i muslimani, i kad nakon govorancija idu domjencirat (upražnjavat domjenak ) najprije ZAJEDNIČKI to jelo i pilo blagoslove najistaknutiji predstavnici svake vjere.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,374

    Početno

    Pridružujem se curama kojima se ne sviđa da je vjeronauk u školi. Smatram da mu tamo nije mjesto. Ili, bolje rečeno, lagala bi kad nebi priznala da mi to na jedan način odgovara jer ga nemoram popodne vozikati, ali voljela bi kad to nebi bio predmet kao i svi drugi. To što je od "specifičan izborni predmet" na kraju krajeva ništa ne mjenja jer se dobivaju ocjene koje ulaze u prosjek i održava se u vremenu ostalih predmeta. Kod nas je učiteljica sa djecom koja ne pohađaju vjeronauk, a ima ih dosta, pa je to ok.

    Vjera je osobna stvar, a u školi ima djece različitih vjera i ateista, sa raznim navikama, običajima... Po meni to što je vjeronauk u sklopu škole, isto mi je kao da mi stave satove karatea ili tenisa ili joge ili bilo što drugo, koje je izbor moga djeteta i naš.

  41. #41
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    znaci, gastro-ekumenizam
    to je lijep primjer.

  42. #42
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    točno, a zakaj, ovaj tvoj primjer s Danom kruha je vrlo ilustrativan. Na žalost, on je posljedica onoga "Hrvati su katolici" i isto bude trebalo proći neki broj godina da se to makne iz podsvijesti.
    Meni je dobar, recimo, primjer prijema koji Sisačko-moslavačka županija organizira svake godine za svećenike sa svog područja: pozivaju se i katolici, i pravoslavni, i muslimani, i kad nakon govorancija idu domjencirat (upražnjavat domjenak ) najprije ZAJEDNIČKI to jelo i pilo blagoslove najistaknutiji predstavnici svake vjere.
    ah, juroslave, sve si mi draži.

    baš je lijep ovaj primjer.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Ono sto meni smeta jos uvijek, je vjerski ton kojim je skola obavijena i mimo vjeronauka.
    Primjer. Slucajno sam bila prisutna na skolskoj priredbi organiziranoj za Dan kruha (inace nije bila namijenjena roditeljima). Kod otvaranja, prvi pozdrav bio je upucen zupniku. Citava je priredba bila u izrazito vjerskom tonu, svaka druga recenica bila je zahvala Bogu na plodovima zemlje, djeca su zajedno molila, a veliki udio u citavoj priredbi cinila je zupnikova propovijed. I niz recenica zapocetih s 'Mi krscani...' ili 'Nasa katolicka vjera...'
    Moje dijete bar kulturoloski pripada katolicanstvu, pa se nije osjecao iskljucenim, ali znam da u toj skoli ima i djece muslimanske vjeroispovijesti. Kako su se oni osjecali?
    I sto je najgore, sve se to zbiva mimo znanja roditelja, i definitivno mimo skolskog programa.
    Ni meni se to ne sviđa.

  44. #44
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    znaci, gastro-ekumenizam


    Slobodno te citiram?

    pliska, satove karatea, tenisa i joge s vjeronaukom bi mogla izjednačavati kad bi, recimo ATP ili Svjetska karate federacija potpisali međunarodni ugovor s RH po kojem bi RH to bila dužna uvesti.

  45. #45
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    ah, juroslave, sve si mi draži.
    eh, sad, je l' ti do sad nisam bil drag, ili sam ti bil samo malo drag?

  46. #46
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ccc, je l' ti žena čita ovo?

    drag i sve draži. volim razumne ljude.

  47. #47
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    pliska, satove karatea, tenisa i joge s vjeronaukom bi mogla izjednačavati kad bi, recimo ATP ili Svjetska karate federacija potpisali međunarodni ugovor s RH po kojem bi RH to bila dužna uvesti.
    ali nije baš vjerojatno da će se to dogoditi, je l' da?

  48. #48
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    Slobodno te citiram?
    Samo daj.

    A moram reci da se i meni, kao i ajvici, jako svidja tvoj racionalni i argumentirani stil.

  49. #49
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    ccc, je l' ti žena čita ovo?
    čita, čita, i ona je forumašica (samo kaj malo piše).
    pazi da te netko ne sačeka negdje u mraku

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    ali nije baš vjerojatno da će se to dogoditi, je l' da?
    nisu se do sada potrudili niti dečki iz SPC niti iz Mešihata sklopiti neki sporazum, kamoli da bi to ovi išli raditi.

    a zakaj, čekaj da me uhvati žuta minuta, onda mi reci da sam racionalan i argumentiran 8)

  50. #50
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    imaš primjera u razrednoj nastavi gdje učiteljica uzme tih nekoliko djece sa sobom u zbornicu i klinci isto nešto rade po svojoj volji, jedino kaj nisu prepušteni sami sebi na hodniku.
    tako je kod nas. meni je to sasvim ok.
    I u našoj školi je tako.

Stranica 1 od 30 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •