Pokazuje rezultate 1 do 36 od 36

Tema: doziranje ibuprofena

  1. #1
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno doziranje ibuprofena

    jučer sam bila s malenom na Rebru, i dok. je rekao da skidamo temp. ibuprofenom, ako ima 10 kg podijelim sa pola i dam toliko ml? nikad nisam čula da se bebi od 10 kg daje 5 ml ibuprofena? zbunjena sam i da li je on u pravu?

  2. #2
    aishwarya avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,028

    Početno

    evo što piše na šalabahteru koji nam je dala naša pedijatrica
    11 kg temp. 38,5 - 3 ml
    39 - 5 ml

  3. #3
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    sad ovisi radi čega si bila
    u uputstvu lijeka piše da se djetetu od 1-2 god, oko 10 kg, za temperaturu iznad 39 daje 5 ml odnosno 100 mg, a kad je temperatura ispo 39C onda 2.5 ml

  4. #4

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Ne znam koliko je stara tvoja beba od 10 kg. Ja npr. imam jednu ''bebu'' od 4 god. i 13,5 kg, dakle nije previše daleko od tvoje bebe po kilaži i dobili bi sličnu dozu lijeka. Možda te to buni, ako ti se čini da je beba premala (tj. premlada), ali doziranje ide po kilaži: 5-10 mg po kg tj.težine. Znači, za 10 kg može 100 mg lijeka (toliko ima u 5 ml).

  5. #5
    yasmin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,779

    Početno

    lucija je imala 11 mjeseci i oko 11 kg kad je zbog rote na zaraznoj dobivaala 3.5 ml ibuprofena pri temp od 40,5 i to nakon što lupocet nije djelovao
    nakon 6 sati opet lupocet, nakon dva sata temp je opet rasla pa su joj opet dali ibuprofen
    drugi dan se smirilo, temp nije bila veća od 39, 5 i više joj nisu davali ibuprofen, samo lupocet, sve skupa 4 dana

    s ibuprofenom oprezno

  6. #6
    casper avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    moje malo selo
    Postovi
    1,203

    Početno

    Nama na zarznoj rekli ovako - ima 8,3 kg ibrufena (daysi) 3,75 ml, paracetamol(paracetamol) 4 ml

  7. #7
    r_i_t_a avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    split
    Postovi
    303

    Početno

    nama lupocet ne skida nikakvu temperaturu.
    I ima 2.9miseci i 15.5kg......dajem mu 5ml dalsija i treba dosta dugo da mu skine na temp. od 39.rekli su mi u ljekarni da mu mogu dati 7ml,svako 6 sati.
    može li se kmobinirati dalsy i lupocet.

  8. #8
    casper avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    moje malo selo
    Postovi
    1,203

    Početno

    da.
    nama na zaraznoj rekli jedanput jedno,drugi put drugi.
    samo pazi na vremenske razmake.
    daisy 6 sati, lupocet 4 sata

  9. #9
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj r_i_t_a prvotno napisa Vidi poruku
    nama lupocet ne skida nikakvu temperaturu.
    I ima 2.9miseci i 15.5kg......dajem mu 5ml dalsija i treba dosta dugo da mu skine na temp. od 39.rekli su mi u ljekarni da mu mogu dati 7ml,svako 6 sati.
    može li se kmobinirati dalsy i lupocet.
    da li ste davali dobru dozu paracetamola?
    I kod skidanja temperature nije nužno da se temperatura spusti u normalu (između 37-38).
    ako dijete ima temperaturu 39,5 i paracetamol ju skine na 38,5 ili 38,7 to je skroz ok

  10. #10
    r_i_t_a avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    split
    Postovi
    303

    Početno

    u ljekarni teta rekla da se lupocet može dati odmah nakon sat-dva nakon zadnjeg davanja lupoceta ako prva doza-žličica-ne skine tem.
    drugi kažu da se može kombinirati jedino dalsy i lupocet,ne isti-tko će više znati.
    ja sam recimo dala dalsy jednu žlicu i nije skinulo nakon dva sata.onda sam dala žlicu panadon baby i pala je na 6 sati.

  11. #11
    r_i_t_a avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    split
    Postovi
    303

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    da li ste davali dobru dozu paracetamola?
    I kod skidanja temperature nije nužno da se temperatura spusti u normalu (između 37-38).
    ako dijete ima temperaturu 39,5 i paracetamol ju skine na 38,5 ili 38,7 to je skroz ok
    hvala na informaciji..ja očekujem da se skine ispod 38,ako dam nešto za snižavanje.

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj r_i_t_a prvotno napisa Vidi poruku
    u ljekarni teta rekla da se lupocet može dati odmah nakon sat-dva nakon zadnjeg davanja lupoceta ako prva doza-žličica-ne skine tem.
    Uh, oprezno s ovakvim uputama. Ako je u prvom navratu dijete već dobilo maksimalnu dozvoljenu jednokratnu dozu s obzirom na kile, onda "sat-dva" nakon davanja NE TREBA dati novu dozu. Paracetamol nije baš kamilica, u koncentracijama većim od dozvoljenih ponaša se bitno drugačije i može vrlo brzo JAKO oštetiti jetru. (Naime, kad ga je odjednom previše, dolazui do nastanka vrlo toksičnih metabolita, tj. tada se on u organizmu raspada na sasvim drugačiji način u odnosu na put kojim ide kada se da uobičajena doza.)

  13. #13
    r_i_t_a avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    split
    Postovi
    303

    Početno

    da i meni je takav način davanja čudan i zato nisam uvažila tu njenu sugestiju za davanje lupoceta

  14. #14
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj r_i_t_a prvotno napisa Vidi poruku
    u ljekarni teta rekla da se lupocet može dati odmah nakon sat-dva nakon zadnjeg davanja lupoceta ako prva doza-žličica-ne skine tem.
    drugi kažu da se može kombinirati jedino dalsy i lupocet,ne isti-tko će više znati.
    ja sam recimo dala dalsy jednu žlicu i nije skinulo nakon dva sata.onda sam dala žlicu panadon baby i pala je na 6 sati.
    izračunaj dozu po kilaži djeteta u mililitrima ne po žličicama, može biti da ste davali prenisku dozu.
    I sve ovo što Danka kaže, paracetamol nije kamilica, a ibuprofen je još manja kamilica.

  15. #15
    yasmin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,779

    Početno

    ako je neka viroza s visokom temp dovoljno je samo da se temp drži zauzdana,
    da ne raste dalje, velike temp oscilacije su isto štetne, povišena temp. je znak da se tijelo bori protiv nečega, treba mu dati šansu da se samo izbori, do 38,5 je moja psih. granica
    ako dijete ima npr temp 40 ja pokušam prvo sa paracetamolom, i čekam, ako padne barem malo ok, nakon 4-6 ssati opet paracetamol, a ako ne padne već i dalje raste onda dajem ibuprofen
    koliko znam razmak između dvije doze paracetamola je 4 sata minimum a ibuprofena 6 sati
    ako spustim do 38,5 ja zadovoljna, i nadam se da neće trajati dulje od 3 dana, ako je opće stanje djeteta dobro i ne žali se na bolove ne idem doktoru

  16. #16
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj r_i_t_a prvotno napisa Vidi poruku
    da i meni je takav način davanja čudan i zato nisam uvažila tu njenu sugestiju za davanje lupoceta
    preporuka sa zarazne je ako temp. ne padne dva sata iza paracetamola ide ibuprofen i obrnuto.

  17. #17
    casper avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    moje malo selo
    Postovi
    1,203

    Početno

    o tome da neki pojma nemaju, uključujući i liječnike, je činjenica da sam na hitnoj u VG pitala koliku joj dozu paracetamola mogu dati (s obzirom da dugo nije imala temp. i da je tad bila mala i dobivala je 2,5 ml) kao odgovor dobivam 5-10 ml jer je u rasponu od 1-3 godine.

    UVIJEK dozu gledajte po kilaži djeteta!!!

    moja ima 8,3 kg i max. dozvoljena je 4 ml što je i više nego duplo manje od doze rečene na hitnoj od strane liječnika

  18. #18
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    4 ml kojeg sirupa?

  19. #19
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    dok. mi poslala paracetamol sirup u ljekarnu u kojem uopće nema uputa za upotrebu???
    inače, i nama su na zaraznoj davali max 3 ml ibuprofena i to je kao bilo puno (beba 14 mj) a onda ovaj sa 5 ml, pa mi je bilo čudno...
    ako je temp. prevelika i nama su na zaraznoj rekli da se može 2 sata između ibuprofena i paracetamola
    ako je temp. prevelika ja ne mogu čekati niti onih 6-8 sati, nego zdržim 4 sata i onda dajem, jer me prestrah, bolje skinuti temp. bilo kako nego riskirati konvulzije

  20. #20
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Kako to misliš da je doktorica poslala sirup koji nema uputa za upotrebu?

    Evo uputa za doziranje:

    http://www.centar-zdravlja.net/proiz...ziranje/#title

    I sadržaj sirupa:
    http://www.centar-zdravlja.net/proiz...-ml-339/#title

    Ne moraš čekati 8 sati između dvije doze (jedino treba čekati kod oštećenja bubrega). Idealno je 6 sati, a izuzetno 4 sata. No, to sve piše i u ovim linkovima.

    Temperatura se skida i tuširanjem mlakom vodom i to djeluje brže od lijeka. I oblozima od vode (ne mora biti hladna) na zapešća i stopala. Zrak u sobi djeteta s temperaturom ne bi smio biti pretopal. I ne treba ga previše utopliti. Tijelo se mora moći oslobađati topline.

  21. #21
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Mi pijemo Eferalgan, on ima nesto kao kasikicu-epruvetu, koja je bazdarena po kilogramima, i uvek dajem za onoliko kg koliko mi dete tada ima.
    Isto ne ocekujem da spusti temp vise od 1 stepena, i trudim se da ne dajem dok temperatura raste, jer kod moje dece, onda nema ni ucinka. Tek kad vidim da nogice vise nisu hladne, da je temperatura dostigla max, dam paracetamol.
    Postujem pravilo o 6 sati, uglavnom, mada mi se nekoliko puta za ovo dvoje dece desilo da dam i posle 4-5 sati.

    Ako slucajno imamo neki drugi paracetamol sirup, citam uoputstvo i merim prema kg, uvek se trudim da imam neku kasicicu na kojoj je bazdareno 2.5 i 5 ml.

    Brufen ne volim nikako, jer smo ga jednom Noviju dali kad je bio lose a nismo uspevali da se drugacije izborimo s temp, i jako mu je oborio broj trombocita i leukocita, toliko da smo tad, jedini put, popili antibiotik. (Ukupnih Le je bilo jedva 1).
    Ne reaguje svako dete i pri svakoj bolesti tako, to je nase lose iskustvo.
    Isto smo se pridrzavali uputstva o doziranju.

  22. #22
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Paracetamola se daje od 10 do 20 mg po kili težine, a sad ovisi koliko u kojem sirupu ima paracetamola po ml - ne znam da li je to jednako za svaki sirup. Npr. ako govorimo o Lupocetu on ima 120 mg paracetamola u 5 ml sirupa
    To znači da dijete od casper (na primjer) može dobiti od 83 do 166 mg paracetamola, odnosno od 3,45 do 6,9 ml Lupocet sirupa po dozi.

  23. #23
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Je li isto doziranje i kad nema temperature nego se daje protiv bolova (upala uha npr.)?

  24. #24
    casper avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    moje malo selo
    Postovi
    1,203

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    4 ml kojeg sirupa?
    Daisy

  25. #25
    casper avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    moje malo selo
    Postovi
    1,203

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Paracetamola se daje od 10 do 20 mg po kili težine, a sad ovisi koliko u kojem sirupu ima paracetamola po ml - ne znam da li je to jednako za svaki sirup. Npr. ako govorimo o Lupocetu on ima 120 mg paracetamola u 5 ml sirupa
    To znači da dijete od casper (na primjer) može dobiti od 83 do 166 mg paracetamola, odnosno od 3,45 do 6,9 ml Lupocet sirupa po dozi.
    Mislim baš na Paracetamol sirup. mislim od Leka

  26. #26
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Dalsy ti nije paracetamol nego je ibuprofen.

  27. #27
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    Beti3 hvala za upute, jest, to je taj sirup, Jadranov. I zaista, nije bilo upute unutra, samo kutija i sirup. Sinoć sam išla pogeldat, čak mi čini da je bio i otvoren, a mi ga nismo otvarali :/ ne kužim, možda sam zabrijala, nisam više sigrna, ali sam sigurna da upute nije bilo! Odlučila sam da ću ga baciti i kupiti drugi, za svaki slučaj!

    Što se tiće dalsy-a, čula sam da on nije za preporuku, kao prejak je, e sad ne znam jel to zbog ibuprofena ili ima još nešto?
    Posljednje uređivanje od anima : 30.10.2011. at 12:18

  28. #28

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Dalsy je ibuprofen, i upozorenje se odnosi na ti činjenicu.

  29. #29
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Citiraj jurisnik prvotno napisa Vidi poruku
    Je li isto doziranje i kad nema temperature nego se daje protiv bolova (upala uha npr.)?
    Ponavljam pitanje. Zanima me i za Dalsy i za paracetamol sirup.

  30. #30
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Za paracetamol je ista doza i za bol i za temperaturu. Uputa za primjenu:
    http://www.centar-zdravlja.net/proiz...rimjena/#title
    Doziranje:
    http://www.centar-zdravlja.net/proiz...ziranje/#title

    Dalsy nikad nisam davala, meni se to čini prejak lijek za malu djecu. Ne smiju ga djeca lakša od 7 kg. Dalsy je prvenstveno lijek protiv bolova, tek izuzetno i kratkotrajno se može upotrijebiti za snižavanje tjelesne temperature. Doziranje je isto za oboje. Evo upute.
    http://www.almp.hr/upl/lijekovi/PIL/...-09-02-354.pdf

  31. #31
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Hvala.
    D je doktorica kod upale uha dala Dalsy. Inace joj ga ja nisam nikad prije davala - poslije mi je rekla sestra da joj ga je dala jer brze djeluje pa da se dijete ne muci (muz je bio s njom i nije pitao dr zasto ne paracetamol)

  32. #32
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj jurisnik prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala.
    D je doktorica kod upale uha dala Dalsy. Inace joj ga ja nisam nikad prije davala - poslije mi je rekla sestra da joj ga je dala jer brze djeluje pa da se dijete ne muci (muz je bio s njom i nije pitao dr zasto ne paracetamol)
    koliko ja znam otorinci više vole ibuprofen (Dalsy) kod upala uha jer djeluje i protuupalno (za razlku od paracetamola ).

  33. #33
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    Dakle, na ovom iburprefonu (dalsy) piše djeca od 1-3 2,5 ml, onda gdje stoji da se do 39 daje 2,5 a iznad 5 ml? Ja sam svojoj bebi (10kg) davala/dajem 5 ml, i toliko me grize savjest užas, a dok. mi je tako rekao, a vidim i da i vi ovdje tako dajete?

  34. #34
    Adrijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    1,317

    Početno

    Ja sam sad dva dana davala Nurofen za temp 39-39,8 po 5 ml. Lovro ima 13kg.
    Paracetamol nam takvu temp. ne snizi.

  35. #35
    r_i_t_a avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    split
    Postovi
    303

    Početno

    šta je nurofen,od koliko

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Nekakva srednja doza je za paracetamol (Lupocet, Panadol, Eferalgan) 15 mg/kg, za ibuprofen (Dalsy, Nurofen) 7 mg/kg. Maksimalna pojedinačna doza je 20 mg paracetamola/kg, odnosno 10 mg ibuprofena/kg.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •