Pokazuje rezultate 1 do 32 od 32

Tema: Veliki problemi - komplikacije karijesa - mliječni zub

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    2

    Početno Veliki problemi - komplikacije karijesa - mliječni zub

    Molim pomoć ako je netko imao sličnu situaciju.
    Imam dečka od 5 godina. Idemo kod jedne jako dobre zubarice i uspjeli smo popraviti većinu zubića načetih karijesom osim jedne četvorke koja se prva pokvarila i nije bila za popravljanje. Cijela površina je bila zahvaćena (ona koja gleda prema gornjem zubu).
    Pred par dana mu je cijeli obraz natekao i jako je plakao da ga boli. Noć smo jedva preživjeli. Drugi dan je dobio antibiotik i uspjeli smo propiknuti zubić kod zubarice da izađe nakupljeni gnoj.
    Moje pitanje: da li je netko imao sličnih problema s mlječnim zubićem ? Da li se radi vađenje mlječnog zuba i gdje? Da li je moguće pod anestezijom? I što onda? Zar ne bi trebao mlječni zub čuvati mjesto za trajni? Što onda ? Kod ortodonta za nekakav držač ili slično?

    Molim pomoć i unaprijed hvala.

  2. #2
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Kod nas ista situacija, taj prvi pokvareni i mjeseci čekanja da bude spremna za prvo popravljanje.
    Dva puta otvarani i zatvarani zubić, na kraju došlo do bolova i gnoja. Mi nismo dobili antibiotik.
    Zub je otvoren i ostavljen da trune i da se čisti taj gnoj. N
    akon svakog jela vađenje hrane, četkanje....strašno nešto.

    Uglavnom, nisam se pomirila sa time da ga samo tako ostavim da trune pa šta bude.
    Otišla sam u Zg u ordinaciju koja tretira ozonom, a ne sa brušenjem i stvarno požalila
    što nisam to učinila puuuno ranije.
    Stvarno je ozon puno nježniji i i bolji za te mlječne zubiće.
    Uglavnom, ozonirala je pa stavila na dva puta vaticu sa lijekom za dezinfekciju i treći puta zatvorila plombom.
    Za sad je zub ok, ne boli, nema gnoja niti bolova.
    Kako će dalje biti to ne znam.
    Cilj mi je čuvati taj zubić što duže pa i do same desete godine, nadam se da ćemo sa ozonom uspjeti u tome.

    Znači imamo istu stvar i preporučam ti ozon, mi smo išli kod dr. Stolar.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    oka, koliko košta ozoniranje tj. obrada jednog zubića?

  4. #4
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Dođe 300kn

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    2

    Početno

    Nisam rekla da je taj zubić prvoga pokušala popraviti no konstatirala je da je oštećenje preveliko i tada ga je pobrusila i tretirala ozonom (to je ono "plavo svjetlo" zar ne ?). No svejedno je propao. Danas je mišu puno bolje i oteklina se gotovo sasvim povukla

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Mislim da treba biti jako oprezan sa zatvaranjem takvih zubića koji se gnoje.
    Moji klinci idu kod super zubarke koja nam je rekla da se takvi zubići ne zatvaraju, već se ostavljaju otvoreni da gnoj može izaći van.
    Međutim ona je otišla na PD i Roku je njena zamjena popravila 2 zubića koji su isto bili natekli i zatvorila ih.
    Nakon cca godinu dana mu se iznad tih zubića napravila u roku jednog dana kvrga veličine većeg lješnjaka i onda mu je zubarka
    ponovno otvarala ta dva zubića (jer su jedan do drugog) i razrezala kvrgu i istisnula gnoj iz nje i rekla da nisu trebali niti biti zatvarani
    jer gnoj nije imao kamo odlaziti.
    Katja ima dosta problema sa zubićima, upalama i naticanjem i svaki joj put zubarka otvori zubić i ostavi otvorenim, s tim da se hrana mora
    iščačkat van, ali tak funkcionira.
    Zubarka je rekla da pokušamo čim dulje izbjeć vađenja jer mliječni zubići čuvaju mjesto trajnima i da ako se prerano izvade moglo doć do
    poremećaja rasporeda zuba, pa čak i do deformacije čeljusti (pogotovo jer je nama druga zubarka predložila vađenje kad je imala 2 godine).
    Inače se malima zubići vade u KB Dubrava pod anestezijom (uspavljuju ih na kratko onim plinom).

  7. #7
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Ah ne znam, mi smo imali taj gnoj, naša zubarka je ostavila otvorenim i rekla da se ne zatvara.
    Ova druga je ozonirala...za sad nema ničega, a ima taj kanalić kroz koji je gnoj izlazio pa se nadam ako
    bude što bilo da će tuda izlaziti. Ne znam više, ja ću probati tako i nadam se da bude funkcioniralo.

    Kad je bio otvoreni, nakon jela kad je hrana mrvu bila unutra odmah ju je boljelo.
    Od posjeta ozonu i lječenju nema niti bolova niti gnoja.
    Ja se nadam da ćemo se tako nekako došlepati do desete godine, ah ne znam, vidjet ćemo što će biti.

    Noćna zvjezdica pokušajte tim čišćenjem hrane i gnoja što dulje izdržati,
    bolje nego da vadite zub, neka istrune sam bar vam čuva to mjesto.
    Postoje neki držači za to mjesto, ali bolje ovak gurati dokle ide.
    Drago mi je da vam je bolje.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    Roko mama, koliko malima se na taj način vade zubići? Mi moramo izvaditi trojke koje se uopće ne klimaju jer nema mjesta za trajne dvojke koje su krenule i prema ortodontu morat ćemo tako redom vaditi zubiće. Obzirom da se ne klimaju onda nije dovoljno pošpricati nego bi morao dobiti baš injekciju anestetika i bojim se da to neće samo tako ići. Ima 7 godina.

  9. #9
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Zubi se vade kao i odrslima.
    M. je imao uznapredovali karijes na 4/5 mliječnima unatoč ozoniranju (meni je taj postupak žali bože novaca ako je karijes dubok), stalno se gnojilo unatoč tome što smo ih nepravili prohodnima kasnije, nakon nekog vremena ćak se npravio apces na kosti kod tog zuba i zubi su morali van. Išli smo kok kirurga koji je dao anesteziju i izvadio zube, nije bilo zabavno, ali je bilo brzo i korisno.

  10. #10
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Sirius, vi ste znači popravljali karijes i taj karijes nije stao nakon ozoniranja već je dovelo do gnojenja?
    I kako je to komentirala zubarka koja je ozonirala?
    ps. koji vremenski period je prošao od ozonirnja do te situacije?
    Posljednje uređivanje od oka : 30.10.2011. at 08:53

  11. #11
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Mi smo isto u dobi od nekih 3 i po izvadili jedan zubic, cetvorku gore. Meni je skroz bezveze ostavljanje tih pokvarenih zubica. Uvek moze da se iskomplikuje i detetu je jako neugodno, zbog vadjenja hrane i ostalog.
    Novi sad ima 6, i nema vise pokvarenih zubica, sve smo imali neke mrvice koje smo do 5. rodjendana sredili.

  12. #12
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Da, nisam napisala da je i nama bio natekao zubic nakon stavljanja plombe, proslo je nekih par meseci. Tretiran je klasicno, i dr nas je upozorila da moze da se desi da proradi ispod plombe.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    moja je s gornjom četvorkom imala par godina problema. Stavljena joj je plomba pa se nakon nekog vremena pojavio gnoj, pa je čišćen, zatvaran pa nakon nekog vremena opet i tako smo se dugo vrtili u krug. Na kraju je morao ostati otvoren no imali smo sreće pa joj je ta četvorka ispala rano.

  14. #14
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Moji su dosad imali sve zubiće zdrave..
    prije 5mj sam primjetila da curica (sad 5g) na donjim peticama ima po dvije točkice na svakom zubu..
    Te točkice su bile jako sitne ( kao da napraviš točkicu čačkalicom recimo), bile smo kod stomatologice prije 2,5mj i ona je rekla da nebi to još dirala, mada je karijes, jer je jako sitni....
    Sad se spremam opet i najrađe bih da ona to njoj očisti..

    Neznam čemu čekati da nastane veliko oštećenje da više boli i teže se sanira...

  15. #15
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    našoj su curici četvorke isto problematične. na jednoj je plomba, a druga je nakon gnojenja i čišćenja ostavljena otvorena.
    u nju smo u početku kapali propolis na preporuku zubarice i za sad je ok.
    inače su njoj jako rano došli mliječni zubi, a onda i neki trajni, pa se nadam da će i ove 4ke otići brzo.
    Posljednje uređivanje od mrkvica05 : 30.10.2011. at 10:40

  16. #16
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Meni nije bezveze popravljanje i produljenje vijeka takvih zubića,
    mislim da treba pokušati što dulje da je tu i da čuva mjesto trajnom i to je jedini razlog održavanja takvih zubića na životu.
    Samo se bojim ovog apcesa o kojem sirius govori, nama je zubarka rekla da je dobro da postoji kanalić
    kroz koji gnoj izlazi van, a ne da samo bukti unutra...
    Posljednje uređivanje od oka : 31.10.2011. at 01:17

  17. #17
    nerina avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Solin
    Postovi
    100

    Početno

    Mi imamo problem sa donjim cetvorkom koja se gnoji vac skoro pola godine iako je otvorena.Mene zanima ima li netko da mu je djetetu vadilo mlijecni zub i jeli nakon toga morao nositi tzv. drzace razmaka?
    Meni je to stalno ciscenje rupe u zubu postalo nepodnosljivo, dijete mi je istraumatizirano, kad me vidi s cackalicom slom zivaca dobije.Mislim da cemo tesko to izdrzati dok mu ne ispadne sam.

  18. #18
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    Citiraj nerina prvotno napisa Vidi poruku
    Mi imamo problem sa donjim cetvorkom koja se gnoji vac skoro pola godine iako je otvorena.Mene zanima ima li netko da mu je djetetu vadilo mlijecni zub i jeli nakon toga morao nositi tzv. drzace razmaka?
    Meni je to stalno ciscenje rupe u zubu postalo nepodnosljivo, dijete mi je istraumatizirano, kad me vidi s cackalicom slom zivaca dobije.Mislim da cemo tesko to izdrzati dok mu ne ispadne sam.
    probaj nakon čišćenja ukapati propolis u rupicu, nama je tako zubarica rekla da radimo. djelovalo je.

  19. #19
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Dižem i pitam, kako su to radili vašim mališanima, jesu li ih anestezirali, prilikom tog čišćenja, boli da petica da vrišti, stavljen je lijek ali morala sam ga vaditi čačkalicom po preporuci stom. koja nam je super ali on je jako plakao kad mu je pokušavala očistiti onom malenom špatulicom, a ne znam ako će morati još kopati kako bude. Kaće da je otišlo do živca, sve mi je muka, ja sam isto kao mala istraumatizirana sa zubarima tako da!

  20. #20
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Mi smo nedavno popravljali dva zubića, u oba je stavljen lijek pošto je karies otišao duboko, pitala sam za lokalnu anesteziju i dobili je tako da je sam popravak prošao bezbolno i bez traume.
    Zubarica je prvo vaticom nanjela lidokain(anestetik) na zubno meso da umrtvi mjesto uboda ( koriste se najmanje iglice) a zatim primjenila anestetik i sve je super prošlo. Inače idemo privatno, i anestetik smo platili 50 kn.
    Strašno mi je što mala dijeca moraju trpiti bol kod popravljanja zubi, to mi je tako ne humano kao da živimo još u 18 stoljeću a i pridonosi tome da se dijeca boje odlaska kod zubara

  21. #21
    Shiny avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,043

    Početno

    Citiraj mrkvica05 prvotno napisa Vidi poruku
    probaj nakon čišćenja ukapati propolis u rupicu, nama je tako zubarica rekla da radimo. djelovalo je.
    I mi imamo istih problema, evo pije drugu turu antibiotika...opet je kvrga narasla (godinu dana nas to već muči), pije sirup protiv bolova (ima 7 godina) i više ne znam šta da radim.
    Mrkvice, koji propolis kapaš u rupicu? obični za grlo???

  22. #22
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    U principu da. Nabavljamo propolis od jednog medara, propolis nije u spreju jer mi je lakše manipulirati s ovim drugim.
    Isto tako, zubarica nam je rekla da to oteknuće stiskamo, da to izlazi van.

    Antibiotik je sada propisala zubarica, je l tako? Ima li šanse da taj zub uskoro ispadne?

    Nama je naša rekla da ako će se to ponavljati da bi zub trebalo vaditi iako ne preferiraju vađenje mliječnih.

    Da pitate još negdje?

  23. #23
    penny avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    elafiti
    Postovi
    464

    Početno

    i mi smo u klubu problematicnih zubica
    vec je ostao bez jednog gornjeg zuba, jedinice koji se nedugo nakon busenja raspao...sad samo stoji tako sa rupicom i vec ima nekoliko pokvarenih kutnjaka
    krenulo je sa 2godine, sad ima 4
    i jako nam je bilo tesko naci zubara koji ce se sa tako malim djetetom baviti

  24. #24
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Dizem temu...
    Cetvorka-ostavljena otvorena,jeste stavljali vaticu?
    Zubar je stavio jucer i rekao izvadite navecer i mozete opet staviti.
    Ja sam noc ostavila otvorenu i jutros stavila?
    Kako to cesto stavljate/mijenjate?

  25. #25
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    svaki dan uveče izvadiš ujutro staviš novu, osim ako ispadne u toku dana onda isto staviš novu
    ako nemate ispirač možda da nabaviš ili veliku šrpicu da to malo stuširaš
    nama je zubarka dala i vadilicu, jer je teško išlo s čačkalicama i onim kaj imaš doma, svaki dan malo još očistiti s https://www.google.com/search?q=inte...B6Okxs4Am4K2M: bar smo mi tak radili, njemu je kod svakog zatvaranja zuba i stavčjanja lijeka jako sve nateklo pa je moralo biti otvoreno
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 01.03.2019. at 13:29

  26. #26
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    Šprica je dobra ideja i mojem je to skroz ok. Ne stavljamo vaticu već mjesecima, mislim da smo stavljali tek dan ili dva. Rupa u zubiću je otvorena ljetos zbog granuloma i ne planiraju mu zatvarati/plombirati. On si ispere usta i zubić špricom nakon obroka (ponekad tek navečer, kod pranja prije spavanja) i to je to. Baš smo neki dan bili na kontroli i sve je ok, premda je rupa baš velika tj. duboka ali funkcionira to s ispiranjem i dovoljno je da se zubić sačuva. Radi se o mliječnom zubiću. Ima 8 sad i sam to obavlja.

  27. #27
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Moj je imao to malo zakomplicirao,nije to mogao sam ,ali sam se sjetila da je on to imao s šest i pol sedam godina

  28. #28
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Imam ove male cetkice,dao mi je zubar i spricu koja ima onaj nastavak sa zavinutim vrhom.....Ali bas je to zeznuto sve skupa.Izludise me njeni zubi.

  29. #29
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    I moj mali ima otvorenu peticu.
    Tuš nas je spasio!
    Btw kad ispadaju petice?
    Ima osam godina sada..


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  30. #30
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Mojem je taman s navršenih osam i nešto sitno
    Prošlo ljeto,naravno ne ispadne sam zub nego smo intervenirali kod zubarke

  31. #31
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Lola ciji imate?Guglala sam ih prije koji dan.....

  32. #32
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Mi imamo tuš od oral B

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •