Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 187

Tema: Šivaća mašina

  1. #1
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno Šivaća mašina

    Dakle, gdje , što ,kako i po kojoj cijeni.
    Već deset godina kupujem mašinu, i sad je napokon kucnuo taj trenutak. Imam volju, imam želju, imam spretne ruke, ali o mašinama i šivanju nemam pojma.
    Trebam mi mašina koja je solidna, koja može šivati tvrđe materijale tipa trapera,laganijih tendi, ali i lagane stvari poput zavjesa.
    Da li je netko nedavno kupovao , i raspitivao se.
    Na što trebam gledati, što izbjegavati, što mi je nepotrebno..

  2. #2
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    Zar nema mama šivačica amterki ?

  3. #3
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Zavisi od toga koliko želiš potrošiti. Imala sam godinama Bagat, ali sam ju zamijenila nekom "modernijom". Ja sam čisto amater-šivalica. Bagatica je bila zakon za te deblje materijale, patent na traperice i tako. Ova ima više tih fensi bodova koje, iskreno rečeno i ne koristim.

    Trenutno je akcija u Lidlu.
    http://www.lidl.hr/cps/rde/xchg/SID-...ndex_22920.htm

    Pfaff je poznata firma, cijena je prihvatljiva, a njemačka kvaliteta je ..njemačka kvaliteta.

  4. #4
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Ne razumijem se baš u mašine za šivanje, ali znam da je moja prije 7-8 godina koštala 1600 kn, tako da je ova cijena više nego ok.http://www.berninausa.com/

    Moja je http://www.berninausa.com/

  5. #5
    Luminitsa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    223

    Početno

    Oho, ima nas još takvih. Želim šivati valjda od rođenja, svi u obitelji šivaju, ali mama nije baš strpljiva pa nisam nikad naučila. Sad me jako ulovilo i pred koji sam dan otela maminu brothericu iz ormara i sašila ni više ni manje nego - slona! :D Šavovi jesu malo šiguli-miguli, ali se vidi da sam ipak pokupila neke gene. Sad sam kupila nešto žoržeta da probam (ambiciozno!) sašiti ljetnu haljinu. Paralelno naravno proučavam i mašine i za oko mi je prilično zapelahttp://www.sivanol.hr/products.php?246&cPath=27_106_143. Ima puno funkcija, čini se pogodna za početnicu, a kako namjeravam s vremenom i ozbiljnije šivati (nalaženje odjeće mi postaje sve veći problem), mislim da bi me služila i dulje vrijeme. No, prvo predstoji praksa na staroj mašini.

  6. #6
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    S obzirom da ne posjedujem jednu, nego tri mašine, i da je ovo jedna od njih, amater sam samo jer mi to nije posao

    Ako nisi sigurna kakvu mašinu hoćeš, saznaj prvo koliko novaca si spremna potrošiti.
    Onda se zaputi u specijalizovane prodavnice. U Zg to nije teško, imaš ih barem tri-četiri.
    Uđeš, veliš koliko je tvoje znanje u šivenju, šta bi sa njom radila i koliko novaca imaš u te svrhe. Osoblje u takvim radnjama je najčešće vrlo sposobno da ti pomogne pri izboru. Kad izbor suziš na nekoliko potencijalnih kandidata, raspitaj se o garanciji i servisu, jer su to stvari na koje niko ne misli, a poslije, prije ili kasnije, ustrebaju.

    Onako, ugrubo, savjet bi bio, kupi dobru mašinu, pouzdane marke - Bernina, Brother, Husqvarna, Pfaff... za njih najčešće imaš i servis i garanciju, jer ih kupuješ od glavnog uvoznika. Za Toyota mašine mnogi vele da su pouzdane, ja s njima nemam nikakvog iskustva, ali imam sa Singericama, koje su jako dobre za izbjegavanje.
    Ako je sve nabrojano previše za tvoj novčanik, raspitaj se o servisima za preciznu mehaniku (tj. šiveće mašine) pa i njih posjeti. Kod njih zna biti odličnih polovnih, repariranih mašina, čak i sa garancijom.
    Eto, nadam se da sam bila od pomoći

  7. #7
    Luminitsa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    223

    Početno

    Ko će pomoći nego vještičica. Hvala.

  8. #8
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Molim, i drugi put
    I još nešto.
    ISPROBAJ! mašinu na licu mjesta, prije nego je poneseš kući. Neka ti pokažu sve što te interesuje - kako se mijenja igla, namotava špula, podešava bod... U radnji to obično sami ponude, i nemoj odbijati demonstraciju funkcija tvoje nove najbolje drugarice

    Par dodatnih savjeta:
    - Koristi kvalitetne igle (pitaj koje se preporučuju za tvoju mašinu!) i često ih mijenjaj - jedan projekat - jedna igla. Ako je projekat zahtjevan i zahtjeva mnogo šivenja, onda važi pravilo da jedna igla može izdržati šest sati šivenja. Igle su jeftine, mašine nisu, a vrlo često stradaju baš zbog oštećene igle.
    - Uvijek odgovarajuća igla i odgovarajući konac za materijal koji šiješ. Ne štedi na iglama i koncu. Ne isplati se.
    - Kupi dodatne špule (za donji konac), jer uz mašinu dobiješ max tri komada, što nije dovoljno
    - Čitaj i uči iz uputstva koje je stiglo sa mašinom, ta je knjižica zato i napisana.
    - Raspitaj se o dodatnim stopicama i postoji li proširenje radne plohe (extension table) za tvoju mašinu, nevjerovatno koliko mogu pomoći u radu
    - Investiraj u:
    dobre makaze za krojenje, koje nakon što ih kupiš nikad neće rezati papir, nego isključivo tkaninu
    kvalitetne pribadače i jastuče za igle
    dobru peglu
    - Mašinu, kad nije u upotrebi uvijek drži pokrivenu. Novije mašine obično imaju sopstveni hard cover od plastike, a ako nema, sasvim pristojno može poslužiti i obična jastučnica. Isto važi za konce, drži ih u kutiji. Ne treba ti prašina unutar mašine koju će konac donijeti sa sobom.

    - Dodatni gedžeti koje obično nalaziš u korpi za šivenje - nožić za paranje (koji ja zovem porilo), metar, lenjir/trokut, različite igle za ručno šivenje, ziherice, manje makaze za sjeckanje konca, kreda i/ili tekstil marker koji se briše vodom, pinceta, šilo, grafitna olovka (B3 ili mekša), i obično, na dnu moje korpe hrpa dugmića, perlica, po koji ciferšlus, komadi gajtana i trakica

  9. #9
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj vještičica prvotno napisa Vidi poruku
    ali imam sa Singericama, koje su jako dobre za izbjegavanje.
    zašto?
    molim pomoć
    planiram kupiti Singericu iz 90-ih, nikad korištenu, žena prodaje za 100 eura (mama joj imala staru, izgubila u ratu, brat kupio novu, baka bila prestara za nju, nitko na nju nije šivao osim što su isprobali koje mogućnosti štepa ima)
    nosili je u Bagat i tamo im rekli da mašina vrijedi i više, ali neće za nju dobiti više
    e sad, već sam dogovorila kupovinu (mama MM prijatelja), čekam neku lovu
    je li tako loša?
    planiram šiti odjeću za Mašu, sebe (lagane haljine, hlače), popravke, posteljinu, dekorativne predmete...

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    zašto?
    molim pomoć
    planiram kupiti Singericu iz 90-ih, nikad korištenu, žena prodaje za 100 eura (mama joj imala staru, izgubila u ratu, brat kupio novu, baka bila prestara za nju, nitko na nju nije šivao osim što su isprobali koje mogućnosti štepa ima)
    nosili je u Bagat i tamo im rekli da mašina vrijedi i više, ali neće za nju dobiti više
    e sad, već sam dogovorila kupovinu (mama MM prijatelja), čekam neku lovu
    je li tako loša?
    planiram šiti odjeću za Mašu, sebe (lagane haljine, hlače), popravke, posteljinu, dekorativne predmete...
    Čuj, na tvom mjestu ja bih razmislila o tome što vještičica kaže... Da je ta mašina ok, već bi se netko našao da je koristi. Ako znaš šivati na jednu mašinu, znaš na svaku.

    S druge strane, nemam baš nikakvo iskustvo sa Singericama pa se ne bih olako upustila u prosudbe: prva mašina bila mi je prastara Rast&Gasser, druga Bagat Jadranka, treću sam kupila sama (Bagat Višnja S Electronic). Sad imam Toyotu i za nevelike aktivnosti je ok. Svekrva ima istu Višnju kakvu sam ja dala dalje i još jednu na nožni pogon. Svoju 25 godina staru Bagaticu prije mjesec dana sam udomila susjedi i njenim kćerima (bez naknade, imamo mi stalno neke aranžmane ti-meni-ja-tebi). Odnijeli su je na servis i kaže striček u servisu "to je dobra mašina, sva je metalna" i odlična je za kraćenje traperica, tapecirštofove i slično. Ima regulaciju za razliičte debljine tkanine. Kupila sam novu samo zato jer mi češće treba za zavjese i druge tanke materijale, a ta Bagatica je već bila fest raštelana (i meni se htjelo novu, neku laganu, a onu svekrvinu ionako uvijek imam na raspolaganju za teže materijale).

    Kolegica s posla koja je godinama šivala (ovako kao vještičica) kaže da joj je Pfaff 100 puta bolja.

    Ovako bih ti ja rekla - probaj ti tu Singericu prije nego je kupiš. Ako ne znaš sama, uzmi sa sobom nekoga tko zna bar mrvicu više i tko se kuži... da pogleda da li je npr. teško rastaviti za podmazivanje i čišćenje i slično. 100 eur nije puno, ali za samo 100-200 kn više vjerojatno možeš dobiti novu novcatu Toyotu. Moja je koštala 900 kn i to preko Neckermanna prije par godina.

  11. #11
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Singerice se lako i često kvare.
    Zašto?
    Jer Singerice već milion godine na prave u Njemačkoj, nego ih prave Kinezi za Japance (go figure!)
    Moja je mati u velikoj želji kupila jednu takvu super-divnu-krasnu-odličnu-nema-je-bolje istih tih devedesetih.
    Dala 1500DM za nju, sašila tri svilene košulje i mašina je crkla.
    Popravljali je sto puta, i redovno je poslije popravke mogla izdurati jedan manji projekat i opet bi crkla.
    Eno je sad, popravljena, sjedi kod mame u ormaru, a mama šije na matoru Bagat Slavicu.
    I ona bi vjerovatno vrlo rado dala svoju super-duper-tuper-muper-skoro-ne-korištenu-haman-pa-novu Singericu za spomenutih 100€ kad bi se ko ponudio da je kupi.
    Ista (ili skoro ista) stvar se desila sa fantastičnom kombinovanom endlerica/iberdek Singericom. Popravljana milion puta, i sad samo endla, i to kad je dobre volje.
    I ja i mama odlično šijemo, tako da su kvarovi koje su mašine imale do mašina, ne do šnajderica. To su nam potvrdili mnogobrojni majstori kojima su mašine došle na popravak. A putovala je i jedna i druga i do Zagreba i do Beograda na popravak. Okarakterisali su Singer (izuzev onih starih, na nožni pogon) kao "ime koje prodaje bofl već godinama".

    Za iste novce ili uz mali dodatak možeš naći servisiranu polovnu Bagatovu Ružu, koja je bila moja vjerna drugarica dobrih 15 godina, i koja za to vrijeme nikad nije išla na servis, jer joj nije trebao.

    I još jedan mali dodatak, Singer koristi isključivo svoje igle, koje se razlikuju od uobičajenih igala za kućne šiveće mašine. I koštaju malo bogatstvo (i nema ih kupiti u standardnim radnjama).
    Posljednje uređivanje od vještičica : 02.11.2011. at 09:34

  12. #12
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    vjesticice svaka ti je zlatna, ali ova zadnja recenica , tj 2 zadnje ,mi je novo- prvi put cujem to za igle i singerice (a sijem od djetinjstva)...hvala ti za info . nije da namjeravam kupovati singer , ali to bas nisam znala.
    Posljednje uređivanje od a72 : 02.11.2011. at 10:25

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj vještičica prvotno napisa Vidi poruku

    Singer koristi isključivo svoje igle, koje se razlikuju od uobičajenih igala za kućne šiveće mašine. I koštaju malo bogatstvo (i nema ih kupiti u standardnim radnjama).
    Ja imam Singericu, dobrih 30-35 godina staru, pojma nisam imala da trebaju posebne igle, šivam s bilo kakvima, kupovala sam uglavnom u Nami.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj roman972 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja imam Singericu, dobrih 30-35 godina staru, pojma nisam imala da trebaju posebne igle, šivam s bilo kakvima, kupovala sam uglavnom u Nami.
    Istinabog, ne šivam više ni puno ni često, ali sigurno nemam original Singerove igle.
    Bila je dva ili tri puta na čišćenju i popravku u servisu.

  15. #15
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Citiraj roman972 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja imam Singericu, dobrih 30-35 godina staru, pojma nisam imala da trebaju posebne igle, šivam s bilo kakvima, kupovala sam uglavnom u Nami.
    Odnosi se na novije Singer mašine, posebno na endlerice/overlock. Naša, gorepomenuta je došla sa paketićem "svojih" igala, a dopunu za njega smo jedva našli (doputovala ravno iz Berlina). Uz, takođe gorepomenutu, superodličnu "običnu" Singericu nisu došle nikakve igle, ali je u uputstvu bilo naznačeno da se koriste oriđiđi Singer igle, čega smo se, uz značajan trošak, i pridržavali. Nije da je pomoglo da duže radi, al' eto.

  16. #16
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    SikaPika, cesto serviseri masina prodaju rabljene servisirane masine. Ovaj moj serviser da cak i garanciju od godinu dana. Bolje tako nesto kupi.
    Ako kupis losu masinu proci ce te volja za sivanjem dok kazes keks.

  17. #17
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Pa ima li još za kupiti polovnih Bagatica? Ja imam Ružu i evo već 16 godina me služi bez servisa. MM ju podmaže, očisti od nakupljene prašine, zategne kaj treba. Bila mi je pukla papučica prije koju godinu i za malo para smo kupili novu u nekom dućanu (servisu) u Vlaškoj. Za početak bi možda bilo najbolje kupiti tak nekaj. I dobro ti Marta kaže, ako kupiš lošu mašinu začas će te proći volja!
    Posljednje uređivanje od ana.m : 02.11.2011. at 13:18

  18. #18
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    evo dodat cu se i ja sa svojim iskustvom

    prvo sam, prije 13ak godina "naslijedila" jednu lijepu vintage singericu, ta je imala samo naprijed-nazad i lampicu. nista cik-cak nije mi bila losa, al ja ni nisam neka svelja majstorica

    kad smo se doselili ovamo, opet sam (s istog izvora ) "naslijedila" singericu. nesto mladju, al ne nuzno i puno bolju. ovdje nema bas pristupacnih servisa i servisera, u obitelji (nazalost) nemam ni mehanicara ni finomehanicara, pa sam se sama gombala, podmazivala, zatezala, al nisam je bas nesto osposobila...

    i onda sam odlucila - kupit cu novu.

    sjela i proucavala. i naucila ovo: prvo treba odgovoriti na nekoliko temeljnih pitanja.

    - sto cu sivati
    - koje bih karakteristike voljela da masina ima (razni bodovi, napr.) - pod obvezno i pod "muzicke zelje"
    - koje bih dodatke voljela da masina ima (razne stopice, napr.) - pod obvezno i pod "muzicke zelje"
    - garancija? servisiranje? (i ucestalost i cijene istih)
    - budzet na raspolaganju

    kad sam odgovorila na pitanja, zapisala sam si sve i otisla u ducan. porazgovarala sa zenom, pokazala mi je par modela koji bi usli u obzir, uzela sam brosure, zapisala cijene i otisla doma.

    iduci tjedan sam se vratila s novcem i kupila svoju masinu.

    i u ovih sest-sedam mjeseci, ni u jednom trenutku nisam pozalila sto sam bas nju izabrala (a inace mi se cesto dogodi da, kad bas biram sto cu kupit, kasnije zalim sto nisam ono drugo odabrala...)


    enivej, sivacu masinu ne bih kupovala bez garancije. znaci, ili novu iz ducana ili sredjenu od majstora...

  19. #19
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    Sjedila sam za mašinom, šila sam , pitali me oficiri čija sam

    i kako čovjek ne bi volio Rodu i forum

    cure puno vam hvala, vještičice, litala, Beti, Peterlin
    ovo što su napisale vještičica i litala upravo ide copy paste u word i printam

    ova vješticicina Brother izgleda mrak, ali me presjeklo kad sam vidjela cijenu....inače nisam ni znala za tu marku... a vidim da 2 imate Brother
    činjenica da SInger ne valja me šokirala, jer da moja baka to čuje afanalo bi je (Poštuj zingericu i nemaj drugih mašina osim nje
    Idem se malo obrazovati po pitanju mašina pa se opet javim s bezbroj pitanja...
    i

  20. #20
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    evo i moje, koja bi bila neka mladja sestra vjesticijoj

    http://www.brother.com.au/products/s...es/nv-400.aspx

  21. #21
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    bemti Brother mi ne gine...
    litala koliko je tvoja koštala? početni iznos mi je počeo rasti u glavi, ipak to kupujem za duže vremena...
    dakle da li mi je kao početnici bolje uzeti neku jeftiniju mašinu , pa razmišljati o kupnji za pet godinea nove,kao dok se ne ispraksiram, ili odmah kupiti nešto kvalitetno i pametno?
    ja mislim šivati sve, od robe ,presvlaka za jastuke, fotelje, podrubljivati traperice, zavjese, stolnjake, treba mi lagana zavjessa-tenda na vikendici..

  22. #22
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Onda uzmi Berninu, Brother je malko nježniji od njih i malo poprijeko gleda na mnogo trapera/kepera/teškog štofa.

    Moja Bernina (overlock) šije sedam slojeva bez imalo razmišljanja, Brother se nad toliko slojeva malko zamisli, a nekad i odbije saradnju. Bolje da imaš viška snage, nego da nemaš

    Onomad kad sam kupovala mašinu, u radnji su bile izložene raznorazne, i sve su imale pokaznu krpicu sa svim bodovima koje proizvode. Sve Bernine su imale na krpicu uredno proštepanu limenku od soka
    Da, limenku. Štep je uredno išao kroz dva sloja aluminijuma bez preskakanja :anbilivabl:
    Brother su imale "raspeglanu konzervu" iliti samo jedan sloj lima

    Ja sam željela mašinu koja veze pored toga što šije, a Brother je neprikosnoven u vezećoj kategoriji.
    Da nisam, i "obična" mašina bi bila Bernina. (koja se BTW još uvijek proizvodi u - Švicarskoj )

  23. #23
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    sorry sto upadam, ja imam Ruzu i super je, imam i Singericu staru valjda 50 god i NIKAD se nije pokvarila, radi ko urica....ali one su mi ostale kod mame.
    kako u stanu nemam mjesta (stvarno nemam), rado bi uzela onu rucnu sivacu masinu, ako znate na sto mislim, izgleda ko heftalica
    gdje to kupiti i valja li cemu? Treba mi za ustvari one varijante koje ne zahtjevaju masinu a neda mi se rukom

  24. #24
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    ma nije nitko na njoj šivao, ta žena je mislila da hoće, ali s godinama joj se nije dalo učiti i sad bi je se riješila i ipak nešto zaradila
    kaže, javio joj se jedan tip na oglas i svakako bi kupio

    i što da ja sad radim, glupo mi ju odfikariti jer je ipak mama MM prijatelja, a onda opet, to su naši novci, nije to sto kuna

    povest ću kumu sa sobom ovih dana, ona je završila tekstilnu, onda kad mi ona kaže što i kako može, možda će mi biti lakše odustati

    a baš sam bila sretna što ću kupiti singericu

  25. #25
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    moju brother platila sam 900aud (regularna cijena joj je oko 1200aud) kad je bila neka akcijska prodaja...


    i, stvarno mi nije zao sto sam se odlucila za nju, al da sam ranije znala ova vjesticicina razmisljanja o brother i bernini, bernina bi mi svakako bila u vrlo uskom izboru...

  26. #26
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    vidim da sam na pravom mjestu za ova svoja pitanja... Vještičice draga,prije nego uguglam BErnina mašine, i vidim jel ih ima na mom kraju svijeta,što je ukrasni vez, što ja mogu s njime raditi konkretno ? najbolje pokaži sliku

    nadalje, da li kompjuterska mašina znači da u nju ubaciš neki logo, sliku mikimausa ilitakonešto i ona to sama veze? po principu cnc strojeva?

    Litala, 900 aud je oko 5000 kuna?điz kako mi se rastegnuo plafon od početnih 2000 , neće mi ostat ništa u čarapi

  27. #27
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    je, oko 5 tisucica...

    kompjutorskih imas raznih. ova moja jest kompjutorska ali ne moze se spajati na kompjutor (te su jos skuplje...)

    ali ima cijelo more bodova (preko dvjesto) i moze sasiti, recimo, deset razlicitih rupica za dugmad

    plus je u kompletu imala i zanimlijve dodatke - tzv. walking foot ("hodajuca stopica" koja omogucuje da se svi slojevi jednakomjerno pomjeraju pa se ne dogadja da na kraju sivanja dugackog sava gornji sloj bude "duzi", ako se razumije ovo moje strucno pojasnjenje ), jos nekakve stopice i onaj "stolic" koji je vjesticica gore spominjala koji se stavi na masinu i dobije velika radna povrsina (to je bio dio akcijske cijene i posebne ponude).

    meni je stvarno pri odlucivanju puno pomoglo citanje o novim masinama. mislim, ja sam sebe apgrejdala od masine koja je (kako sam gore spomenula) imala napred/nazad i svjetlo, valjda prva elektricna singerica, i od druge koja jest imala i cik-cak, al joj je to bio vrhunac dometa... nisam pojma imala sto su to razne stopice, automatski rad, brdo tih novih fensi-smensi dodataka i mogucnosti...

    evo, konkretno, nabasala sam na ovu stranicu i ovo mi je prilicno pomoglo pri procesu odlucivanja:

    http://sewmamasew.com/blog2/2009/06/buying-a-new-sewing-machine/

    http://sewmamasew.com/blog2/2009/06/feet-feet-feet/

    http://sewmamasew.com/blog2/2009/06/...o-choose-them/

  28. #28
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Minimia, moja mašina ima ram za vez i mogućnost da izveze bilo kakav motiv do veličine 100x100mm
    Neki motivi su direktno u njoj, neki na CD-u koji je uz nju došao, a većina na kompjuteru (mjeri se gigabajtima ).
    Motivi ili dizajni su mali fajlovi, moja mašina koristi .pes ekstenziju.
    Od slike do .pes fajla je mukotrpan i vrlo zeznut put koji uključuje znanje i spretnost u korištenju jako skupih programa za pravljenje veza. Probala trail verziju Embird programa i odustala. Nemam kad još i sa tim se zanimati...
    Neke sam dizajne sam kupila, većinu našla za džabaka na netu.
    Nisam slikala skoro ništa što sam radila ( nemam kad raditi ako slikam ), ali evo klovnovi friško ispod mašine i beba O "pomaže" mami (prekrivač ima vezena srca)
    Obično u zadnje vrijeme koristim vezene aplikacije da prekrijem mrlje na gospojicinim (potpuno novim ) majicama. Slika će valjda biti nekad...

  29. #29
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    litala, uživam u linkovima, i umjesto da se zastrašujem od silnih riječi koje su mi strane, ala stopice vake nake, ja se sve više radujem svojoj novoj prijateljici
    davno, moja mama je imala Ružu BAgat, ali kako je ona totalno nepismena i netalentirana u ručnim radovima, ta se mašina vukla po stanu dok je nije ona proslijedila dalje, ja se te Ruže sjećam u magli i žao mi je što je nije ostavila da počnem s njom...
    ali što je tu je, ja sam odlučila da idem u glavu, pa gledam kupiti dugoročno rješenje

  30. #30
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    Vještičice,pisale u istovrijeme
    dakle , zamaranje gigabajtima mi nije potrebno
    iako je dekica prelijepa

    znam da mi trebaju svi oni cikcak, naprijedrikverc, ali treba mi i offroad, dakle kad ja hoću zašiti neko teoretsko srce na neku teoretsku deku, što na mojoj mašini trebam imati?

  31. #31
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    Vještičice, litala, kakvom vam se čini ova mašina
    http://www.siva-prom.hr/sivaci-stroj...rnette-10.html

  32. #32
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Glasam ZA dotičnu Bernette 25

  33. #33
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Super tema
    ja se zasad samo informiram dok ne sakupim nešto love

  34. #34
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Da pitam ovdje znalce. Imam Singericu milijon godina staru, onu na nožni pogon (na "klackalicu"), imam osobu koja je zna očistiti, podmazati, zategnuti,...
    Da li ima šanse da na tome čudu podrubim nešto i radim takve slične najjednostavnije stvari?

  35. #35
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Apsolutno da. Te su ti Singerice prakticki neunistive.

  36. #36
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Citiraj miniminia prvotno napisa Vidi poruku
    kad ja hoću zašiti neko teoretsko srce na neku teoretsku deku, što na mojoj mašini trebam imati?
    Ne razumijem baš pitanje
    Misliš, hoćeš napraviti aplikaciju na nečemu i šta ti za to treba?
    Komad platna, makaze, flizelin, pribadače, gusti široki cik-cak bod i mnogo preciznosti.
    Poželjna je prozirna stopica za aplikacije, ali ne mora.
    Godinama sam tako radila aplikacije, pa dojadilo. Zato sam uzela mašinu koja sama obavi sve to, samo me "zovne" (zapišti) kad joj ustreba nova boja konca
    "Pješke" sad radim samo velike aplikacije, ali one i nisu problem, sitne su problem :naočari:



    Anemona, apsolutno da, te su mašine nepoderive
    Posljednje uređivanje od vještičica : 03.11.2011. at 13:46

  37. #37
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    jedva cekam da javis dojmove o nadjevanju igle

  38. #38
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    možda nekoj početnici kao meni pomogne
    osnovni pojmovi na mašini za šivanje
    http://krpiceikonci.blogspot.com/201...a-sivenje.html

  39. #39
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa Vidi poruku
    jedva cekam da javis dojmove o nadjevanju igle
    o, da

  40. #40
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    Vještičice dobro si shvatila...
    U principu, sad mislim da ne bih radila nekakve male aplikacije, ali recimo da želim na zavjesu jedne boje staviti miša druge boje , a na tom sam mišu aplikaciji, prije sam već napravila oko i brk, govorim hipotetski, što mi treba na mašini? ili ako želim ponekad za poklon napraviti nekakvu deku s imenom dječjim?
    jel za to ova Bernina od gore dovoljna, ili da gledam dalje...

  41. #41
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Zavisi kako to treba da izgleda. U principu, mnogo toga možeš uraditi sa "običnom" mašinom :living proof:

  42. #42
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    miniminia, ako te zanima sto i kako za neku bas konkretnu stvar - nema toga za sto neces naci upustva (tutorial) na netu... uguglaj "how to sew..." i uzivaj :D sasvim sam sigurna da mozes lako pronaci tutorijal i to vrlo kvalitetan i detaljan za sto god ti padne na pamet sivati
    Posljednje uređivanje od litala : 03.11.2011. at 14:06

  43. #43
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    ono što me muči , pa mučim i vas, je to da bih htjela kupiti stroj koji može pratiti sve neke moje buduće bijesne gliste...ja sam crtač po anatomiji.. vjerujem da bih htjela nemoguće, a to je da mašina funkcionira po principu olovke i papira, što se meni sprdne da ja prikeljim za nekkvu tkaninu...do sad sam svoje šivačke ispade po kući, rješavala sa ljepljenjem tkanine, ali to nije to...osobito kad trebam oprati
    ali da skratim , recimo želim li raditi aplikacije nešto tipa ove mace http://www.njuskalo.hr/image-w450/ze...ka-4716856.jpg
    kakva mi mašina za to treba? da li ova od 3 500 kuna to može napraviti? vjerujem da može, samo želim da me uvjerite u to i da mi ne treba neka još skuplja od ove...

  44. #44
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    litala, već sam otvorila novi folder pod favorites " šivanje"

  45. #45
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Može, ne trebam te posebno uvjeravati, možeš sa njom raditi skoro sve što ti padne na pamet. Ja sam na svojoj Ruži šila mnogo zahtjevne aplikacije, mislim da ih se mnogo sjeća šmizline prvorođendanske dekice i malko izbliza
    Medo na narandžastom, u sredini, je bio nekad dio bebi odjelca, sve ostalo su moje aplikacije, rađeno Ružom, "pješke"
    Samo treba strpljenja i preciznosti

  46. #46
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno


    ja se zaljubila u dekicu!!
    prelijepo,idem opet vidjeti,
    ajme sad sam presretna!! grlim te za posvećeno mi vrijeme i litiali isto jedno
    i hoću javiti ću dojmove o nadjevanju igle, ma mene samo pere strah da ću si zašiti prst

  47. #47
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    no problem
    samo pitaj

    i, ne, nećeš si zašiti prst

  48. #48
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    vjesticica, koliko je samo truda i volje ulozeno u ove tvoje radove, predivno je sve! a beba O. je vec veliki ,napredni djecak (sjecam se da je mladji od mog, ali pojeo bi mog za dorucak cini mi se )

  49. #49

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    skićem se
    Postovi
    210

    Početno

    ja imam Toyotinu baš za traper i nije mi još pravila probleme.Imam je oko 5 godina.Platila sam je oko 1600 kn.
    Stalno nešto s njom šivam ,skraćujem,prekrajam.Evo sam baš od danas na godišnjem i lagano se hvatam mašine i svega što me čekalo.Totalni sam amater ,ali sam zasad šivala zavjese ,sebi,mami, i prijateljicama.Hlače i ostale stvari redovito potkraćujem.Par suknjica za curicu i za mene i haljinice laganijih krojeva

  50. #50
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Imam pitan jce za recimo vještičicu. Kaj bi mi preporučila za šivanje rastezljivog pamuka, onaj materijal od kojeg se prave majce.
    Kad se recimo rašije rub, čime ga sašiti a da ne izgleda onao ružno i rastegnuto.
    I čime šivati aplikacije na takav materijal? Također da ne ispadne rastegnuto.

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •