Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 174 od 174

Tema: 4.r. sadnja graha - tips&tricks

  1. #151

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Koliko treba grah zalijevati? Svaki dan? Koliko vode?

  2. #152
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Svaki dan po malo. Mi smo čekali da proklija oko 6 dana, ali zato kad je krenuo, nebo je bilo granica
    Dnevno je rastao bar po 5 cm.
    No, od cijelog razreda eksperiment zvan "grah" uspio je samo dvoje djece

  3. #153
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Kćeri je predivan! Velim joj da bu opet imala najljepši ko i sin. Ne znam kaj svi šparaju s posudom i zemljom? Treba mu veća tegla i 10ak sjemenki. Sad joj je pola metra, ima 3 štapa spojena na vrhu ko u indijanski šator. Pun je cvjetnih pupova. S guštom čeka mahune. Tad ga nose u školu. Dobe peticu samo ako dobe mahunu na sadnici.

  4. #154
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    I moja ima lijep grah u velikoj tegli, 5 stabljika, držače, procvjetao je, ali visok je max 20 cm i ne raste dalje. Mahuna ni na vidiku.

  5. #155
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    sad sam ga ribajući balkon bolje pogledala - pa pun je mahuna, ali su jako dugačke i tanašne, fi 3mm . A ja mislila da su to neki novi listići...

  6. #156

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    sad sam ga ribajući balkon bolje pogledala - pa pun je mahuna, ali su jako dugačke i tanašne, fi 3mm . A ja mislila da su to neki novi listići...
    Hm... jesi li sigurna da će tako tanke mahune biti primjerene za odličnu ocjenu?

    (ne mogu si pomoći, ali meni stvarno ne ide u glavu da se ocjenjuje kakva je kome biljka izrasla, ima li cvijet ili mahunu ili ništa od navedenog i da ocjena ovisi o tome!)

  7. #157
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Možda je grah kineski pa su i mahune nježne i elegantne?

  8. #158
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Njena je učiteljica razumna, ne sankcionira neplodne grahiće, a ni mahune s razvojnim teškoćama.

  9. #159
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj Nera prvotno napisa Vidi poruku
    Kod sadnje graha, namočite sjemenke na 48 h da brže nabubre i proklijaju. Nemojte šparati s posudicom i zemljom. Princ je sadio 12 sjemenki i 11 je niknulo. Uzeli smo teglu promjera 15-ak cm. U malo zemlje ne mre dobro napredovati (ko ni vi hodati u tijesnim cipelama). Tegla je stajala na prozoru, zalijevano 1-2x/tj. Povremeno treba zavrtiti teglu tako da biljčice koje su dalje od prozora budu bliže pa da sve ravnomjerno rastu i ne budu iskrivljene zbog nedostatka svjetla. Obavezno zabosti štap od 50ak cm (mi smo 3 pa spojili na vrhu špagom ko u indijanski šator). Procvao je, dobili mahune i svi mu se divili u razredu.
    Pomogla sam sinku savjetima, a zalijevanje, okretanje tegle i ljubav mu je sam pružao. Morao ga sam promatrati i bilježiti promjene: nabubrio, proklijao, nikle supke, pojava prvih listova, rast lista do pune veličine (koliko cm), pojava povijuša, krenuo se plesti oko štapa, pupanje cvijeta, cvat, pojava mahuna, veličina mahune... Između toga možete reći koliko su visoke biljke na kraju tj... Sinko sve pisao po datumima. Iz škole je teglu nakon pokazivanja vratio kući i imali smo berbu.
    kod mene ni korov ne raste pa molim pomoc
    ovo da nabubre - samo stavimo u vodu? na toplo? pokrijemo krpom?
    i posadimo dok jos nije proklijalo?
    mislim, kcer ce to sama, ako ja budem pomagala - garantiran je neuspjeh
    kod nas i alfa alfa klice uzgaja muz, meni sigurno ne bi uspjele, lol
    ako imate jos kakav savjet - pucajte, dobro ce nam doci

  10. #160
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    kod mene ni korov ne raste pa molim pomoc
    ovo da nabubre - samo stavimo u vodu? na toplo? pokrijemo krpom?
    i posadimo dok jos nije proklijalo?
    mislim, kcer ce to sama, ako ja budem pomagala - garantiran je neuspjeh
    kod nas i alfa alfa klice uzgaja muz, meni sigurno ne bi uspjele, lol
    ako imate jos kakav savjet - pucajte, dobro ce nam doci
    Pa probaj - stavi par zrna graha u vodu (u posudu, da vidiš kad nabubre i kad izbace klicu) a tada ih možeš ubaciti po 2 ili 3 u po jednu čašicu ispunjenu zemljom, onom rahlom za sobno bilje, malo zaliješ i staviš na svijetlo i toplo mjesto (prozor kod radijatora ili tako nešto). Paralelno staviš samo grah u zemlju i dobro zaliješ, pa čekaš da nikne... Ako je u mraku ili pokriveno, ne bu niknulo. Svjetlo je ključno. Sretno!

  11. #161
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo, tu ima par trikova - ako je dobro za vrt, dobro je i za školu: https://www.youtube.com/watch?v=RtoBIAWqOFE

  12. #162
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Peterlin, srece ce joj trebati, jer od matere nema koristi
    znaci, ne pokriti kad stavi u vodu, nego treba svjetla...ok
    mm prvi dan pokrije alfa alfa klice pa sam mislila da treba i to...
    a u drugu posudu nek ih samo posadi
    ok, mislim da sam polovila
    ili nisam...ovaj koji bubri u vodi se sadi kad proklija ili prije (samo nabubren)?

  13. #163
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Peterlin, hvala!

  14. #164
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, srece ce joj trebati, jer od matere nema koristi
    znaci, ne pokriti kad stavi u vodu, nego treba svjetla...ok
    mm prvi dan pokrije alfa alfa klice pa sam mislila da treba i to...
    a u drugu posudu nek ih samo posadi
    ok, mislim da sam polovila
    ili nisam...ovaj koji bubri u vodi se sadi kad proklija ili prije (samo nabubren)?
    Ma možeš pričekati da izbaci klicu - to je zanimljivo za vidjeti kad nabubri i pukne vanjska ovojnica, pa izbaci onaj "zarez" od klice, a kasnije i korjenčić. Nek dijete malo eksperimentira. To je zabavno.

  15. #165

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Meni se najbolje pokazalo klijanje na tanjuru. Na dno staviti salvetu, po njoj grah, i stalno drzati salvetu mokrom (ali ne da grah pliva u vodi). Blizu prozora, na toplome. Kad proklija prebaciti u zemlju (mi smo sadili u plasticne case od 3 dl).

  16. #166
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    hvala cure!
    za vikend cemo u nabavku graha, zemlje, teglica
    ja cu joj reci sto su iskusne tete rekle pa nek se dijete igra

  17. #167
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    I probaj nabaviti neki od kumice na placu, ovi iz supermarkete su neki stari kineski, neće da proklija ni za lijek

  18. #168
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    meni nikad nije proklijao grah. ni onaj koji kupis za sadnju, ni iz ducana, ni od Pepice ni od Marice.
    zato je sadim grasak s djecom. radi ko satic, nikad ne iznevjeri.

    u labosima se sade biljke ovako:
    1. sjeme rehidrias
    2. stavis ga u zemlju, sloj iznad zemlje ne smije biti veci od promjera sjemenke
    3. stavis u frizider na 24 sata
    4. potom na toplo mjesto.

    i to je to.

    Inace klijanje se odvija i u mraku, tako da klijanje moze biti i u pokrivenoj posudici. no rast je probelmatican. takve biljke rastu jako brzo u visinu. ali ne razvijaju listove, jer jelte zele cim prije dosegnuti svjetlost.

    jos jednom naglasavam meni grah nikad proklijao nije, pa uzmite s rezervom moje savjete.

  19. #169
    alga avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    I probaj nabaviti neki od kumice na placu, ovi iz supermarkete su neki stari kineski, neće da proklija ni za lijek
    Ovo smo i mi ustanovili

    Naši su prije nekoliko godina imali eksperiment sa grahom upravo da dokažu da biljke mogu rasti i bez svjetla i dokumentirali su opažanja. Jedan grah je posađen u tegli na prozoru, drugi u tegli u ormaru. Izrasle su obje biljke, s time da je ova u ormaru bila nešto malo višlja od druge i potpuno bijela – jer se kloroplasti aktiviraju fotosintezom, ali je imala i listove i sve kao i druga biljka. Znači biljka ne treba svjetlo za rast i razvoj.

  20. #170
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    o jooooj
    spajka sad ubacila i frizider
    izgubljena sam
    kupila sam mungo grah, jel moze to?
    jos cu nju poslati nek si izabere neki obicni sama
    da ne budem ja kriva bas za sve

  21. #171
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    mislim, ovaj mungo sam kupila mm-u za klice
    pitam moze li i taj za eksperiment

  22. #172
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    mislim, ovaj mungo sam kupila mm-u za klice
    pitam moze li i taj za eksperiment
    Da.

    Mi smo i to sadili. Mungo je sitan, pa će i biljčice biti sitne. Izgledat će baš zgodno.

  23. #173
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    super! thnx!
    nek posadi oba pa nek vidi sto ce ispasti

  24. #174

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj alga prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo smo i mi ustanovili

    Naši su prije nekoliko godina imali eksperiment sa grahom upravo da dokažu da biljke mogu rasti i bez svjetla i dokumentirali su opažanja. Jedan grah je posađen u tegli na prozoru, drugi u tegli u ormaru. Izrasle su obje biljke, s time da je ova u ormaru bila nešto malo višlja od druge i potpuno bijela – jer se kloroplasti aktiviraju fotosintezom, ali je imala i listove i sve kao i druga biljka. Znači biljka ne treba svjetlo za rast i razvoj.
    Joj reci mi da se šališ...

    Pa nije valjda stvarno bio zaključak da biljke mogu rasti i bez svetla?

    Božeoprosti, pa to je kao kada bi eksperimentator ostavio čoveka bez hrane nekih dvadesetak dana, video da je još živ, samo se ne kreće, ima drugačiju boju i nešto je koščatiji, pa u zaključku napisao da ljudi eto, MOGU da žive i bez hrane .

    Mislim, biljka može da preživi bez svetla određen period, nesumnjivo, ali poenta tog eksperimenta bi trebalo da bude da biljke bez svetla izgledaju loše, izduženo, neprirodno i bolesno.
    Tako su je moja starija i zapisala u svesku kada su radili taj eksperiment kod njihove učiteljice.

    Osim toga, neka semena, obično ona krupna kao pasulj, klijaju i u mraku. Neka druga, obično ona vrlo sitna, kao kod zvončića, zevalica itd, klijaju strogo samo na svetlu. Nekim semenima je svejedno, neka zahtevaju strogo svetlo ili strogo mrak. Pasulj se i uzima za eksp. jer je krupan a nije izbirljiv po zahtevima.
    Da zaključim, iz bogatog iskustva, kineski pasulj iz marketa ne klija nikako jer obično ima sto godina .

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •