Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 174

Tema: 4.r. sadnja graha - tips&tricks

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno 4.r. sadnja graha - tips&tricks

    Evo, ne znam da li da se ljutim ili ne.

    Prije DVA TJEDNA D. je morao posaditi grah za zadaću iz prirode i pisati bilješke o tome kako grah napreduje. Naravno, u ponedjeljak treba donijeti BILJKU i BILJEŠKE.

    Kad je dobio zadaću, dala sam mu potreban materijal i rekla nek si posadi na vrijeme.

    I danas pita on mene gdje je to?
    Ja pitam: A što to?
    On: Pa, grah! Pa posadila si ga valjda, ne?

    :?

    Mislim, ono...

    On je STVARNO očekivao od mene da JA to napravim i da mu još i vodim bilješke. Grrrrrrr....

  2. #2
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Kaj ja znam...al ja s 12 godina stvarno ne bi sama znala posadit grah osim ak mi to ne spada u dnevnu rutinu?
    Zakaj mu nisi pomogla posadit :? i kontrolirala jel radi biljeske?

    Mozda previse ocekujes od njega?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ne očekuje previše

  4. #4
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Kaj ja znam...al ja s 12 godina stvarno ne bi sama znala posadit grah osim ak mi to ne spada u dnevnu rutinu?
    ma daj Muki, ak je i od tebe, too much je
    decko od 12 godina, ide koji, sesti razred, i da ne zna staviti grah u zemlju i svaki dan ga zaliti?!!

    amalthea, ja te skroz kuzim, i moj je na pocetku skolske godine ocekivao da cu mu JA pisati zadacu kad on ne bude znao, ili bude jaaako umoran (to je skoro uvijek kad treba pisati :?)

    na pitanje da li imas sto za zadacu, odgovor je uvijek: ne
    a kad se prolistaju knjige i biljeznica, ono ..... :shock: svega i svacega

    treba ih stalno podsjecati, kontrolirati, ispitivati ... to je istina
    tako je kod nas sada, ne znam u kojoj fazi cemo biti za 5 godina :/

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    sa 12 godina bi već trebao znati koje su mi dužnosti i obaveze ,a ne samo koja su mu prava

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj Mukica prvotno napisa
    Zakaj mu nisi pomogla posadit :? i kontrolirala jel radi biljeske?

    Mozda previse ocekujes od njega?
    Bemmumiša, grah smo sadili i u četvrtom razredu - skupa, naravno. Sad u petom očekujem da zna ponoviti to što smo radili prošle godine. To je što se tiče tehnike sadnje.

    Druga je stvar što on to nije napravio i što je još gore - sad se ljuti na mene što ja to nisam napravila. Ma, uf! Pa je li to moja zadaća ili njegova?

    Možda sam ja kriva što sam mu u nižim razredima (zapravo, sve dok H nije došao) stalno pomagala oko zadaća pa on sad očekuje da se to po defaultu radi i dalje? Mada, ja nikad nisam zadaću radila UMJESTO njega, trudila sam se da uvijek on bude taj koji radi, a ja eventualno pomognem ako zapne.

    Nisam pametna. Da li ga to pubertet puca ili kaj, nemam pojma. Kod ovih svojih kojima ja predajem vidim da se stalno razgovaraju o tome kaj je zadaću, tko je kak napravio,... a ovaj moj (kao što bi emily rekla):

    na pitanje da li imas sto za zadacu, odgovor je uvijek: ne
    a kad se prolistaju knjige i biljeznica, ono ..... :shock: svega i svacega

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Epilog (ili još nije):

    Posadili smo ipak grah i trudili se oko njega zajednički. Međutim, niti nakon dva tjedna nije ništa izniklo.

    U četvrtak je došao je iz škole i veli da grah nije ipak bio obavezan. Phew! Mislim si: "ajd, ovaj put si imao sreću". I lijepo ja taj neuspjeli eksperiment lansiram u smeće.

    Ha!

    Danas ujutro veli da je ipak obavezno i da je on učiteljicu krivo razumio kad je rekla da će ocijeniti one koji su donijeli - mislio je da je samo njima zadala... :?

    A smeće su odvezli jučer...

    Pa dobro, ima li još tko još takvo smotano dijete? :/

  8. #8
    luce2006 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    759

    Početno

    Citiraj Mukica prvotno napisa
    Kaj ja znam...al ja s 12 godina stvarno ne bi sama znala posadit grah osim ak mi to ne spada u dnevnu rutinu?
    Zakaj mu nisi pomogla posadit :? i kontrolirala jel radi biljeske?

    Mozda previse ocekujes od njega?

    ja san jako mlada mama i jos se sjecan da smo mi (znaci ja, moja sestra i moj brat i oni su svi mladi od mene) sami sadili svoj grah i pratili ga svaki dan. naravno da bi amalthea napravila ogromnu pogresku kada bi njegove zadatke ispunjavala umisto njega
    i amalthea, ja bi se na tvon mistu naljutila opako
    lipo porazgovaraj sa njim a uciteljicina ocjena (ili sto vec) ce mu biti dovoljna kazna

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    32

    Početno

    E Amalthea, koda sam ja pisala ove postove, istog genijalca imam i doma i svkodnevno vodimo bitke....ko ce dobit rat ne zna se.

  10. #10
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Jedno je pomoć roditelja, a drugo uvjerenje djeteta da njegova zadaća nije njegova nego mamina. Od toga ga moraš odviknuti.

    MOram dodati da su nekad i nastavnici tome krivi (ne u slučaju graha i 12-godišnjeg djeteta). Vidim po mojoj nećakinji koja isto ima 12 godina - tijekom škole je dobivala zadaće koje dijete njezinog uzrasta naprosto ne može samo napraviti. To je sve radila moja sestra. Mala se natječe iz nekih predmeta, a plakate i pripreme za to radi moja sestra. Ona kaže da tako rade i ostali roditelji. Meni je to totalni bad - kakvo je to onda natjecanje djece? Je li tu posrijedi i pretjerana ambicija nastavnika koji daju zadaće i projekte neprimjerene djeci, pa onda potpuno promašuju cilj? A roditelji im u tome svesrdno asistiraju tako da preuzimaju obaveze djece. To je jedan od razloga zašto sam upisala sina u muzičku - kaj odsvira sam odsvira, nema mame da vježba mjesto njega.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    32

    Početno

    Najvjerojatnije je i stvar u roditeljima i nastavnicima, ali i definitivno u djeci. Nasi su takvi, kao, lako cemo...mama misli na sve, pa zakaj da se i ja forsiram
    Znam da ima djece koja "grizu" na sve, jednostavno ti nedaju brinut njhove brige..

  12. #12
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj manc prvotno napisa
    Znam da ima djece koja "grizu" na sve, jednostavno ti nedaju brinut njhove brige..
    Puno puta sam čula/pročitala da su odgovornija djeca čiji roditelji baš ne "trepere": ako dijete shvati/ima spoznaju da će se netko drugi brinuti oko njegove zadaće, zašto bi onda ono brinulo?
    I obrnuto, ako vidi da MORA samo, samo će i napraviti.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    32

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj manc prvotno napisa
    Znam da ima djece koja "grizu" na sve, jednostavno ti nedaju brinut njhove brige..
    Puno puta sam čula/pročitala da su odgovornija djeca čiji roditelji baš ne "trepere": ako dijete shvati/ima spoznaju da će se netko drugi brinuti oko njegove zadaće, zašto bi onda ono brinulo?
    I obrnuto, ako vidi da MORA samo, samo će i napraviti.
    Tak sam si i ja mislila, a onda vidis da ide sve nizbrdo i da moras intervenirat. Makar, moram priznat da je ta odgovornost s njegove strane vec puno, puno veca nego sto je bila od 1-4 razreda. (B je sada 5.)

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Annabel je prvi razred i ima zadacu svaki dan.

    Sama je radi. Ne sjedim pored nje i pratim. To je njena zadaca.
    Ja se uvjek tu negdje motam dok ona radi i pregledam kad zavrsi ili ako me nesto upita sto bas ne kuzi ja objasnim ali neradim zadacu za nju.

    Ako uciteljica naglasi da roditelji trebaju pomoci oko nekog projekta onda da ali inace je sve to za njih. Svaki dan donesu po jednu knjigu(manju) na citanje tj na vjezbanje i sutradan je citaju uciteljici.

    Annabel je prvo procita sama par puta sama a onda pred krevet meni.

    Dva puta tjedno imaju zadacu iz francuskog i to sve sama radi.

    Nema sanse da se smiju pojaviti u skoli bez zadace jer je tolerancija 0.

    U slucaju da roditelj primjeti da su zadace preteske za djecu treba se obavjestiti uciteljica i onda ona to prilagodi.

    Sa svakim djetetom se radi po njegovom znanju i mogucnostima.

    Ono sto vjezbamo zajedno su rijeci za spelltest koje se dobiju ponedeljkom a test je petkom.

    Jako sam ponosna na nju ovu godinu jer smatram da je prvi razred ogromna preokretnica za djecu.

    Uce pisati pa moraju nauciti i kako pravilno pisati, uce citati i naravno matematika a da ne nabrajam ostalo.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    moj mali je 1. razred i isi je!!!! on nikad ne zna kaj ima za zadaću ni da li je uopće ima....i uvijek svađa oko toga. a samo vikendom donosi torbu doma; kaj bu tek bilo kad bu trebal pisati zadaću svaki dan?
    prije dva tjedna je isto tako tvrdio da nema niš, da bi u nedjelju navečer ispalo da ima čuda za napisati. ja sam mu rekla da sad ne smije ništa pisati nego nek ide bez zadaće u školu, a kad dobije jedinicu onda ćemo to doma "sređivati". i evo ti njega drugi dan sav veseli: učiteljica nije niti jednu zadaću pregledavala... i kak da mu ja sad objasnim da je to nekaj kaj on mora napraviti i da je to njegova obaveza i da će snositi posljedice ak to ne napravi? :?

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    sa 12 godina bi već trebao znati koje su mi dužnosti i obaveze ,a ne samo koja su mu prava



    Tako je, valjda četiri puta godišnje odlazim na roditeljske sa tematikom zlostavljanje, droga, kako postupiti ako dijete dobije lošu ocjenu...blabla. Posteri sa plavim telefonom su na svakom ćošku...i ja doista nemam ništa protiv toga da dijete zna koja su njegova prava, no stvarno trebamo poraditi na tome da saznaju i koje su im dužnosti, jer čini mi se kao da je sve to malo izmaklo kontroli. Neki dan je u šestom razredu moje male dječak pod satom otišao do kladionice, dobio neku lovu, kupio čipsove i štajaznam druge slatkiše, vratio se na sat i napravio rusvaj profesorici iz matematike, a ova pak nije imala niti jednu dozvoljenu mjeru da to spriječi.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj manc prvotno napisa
    Znam da ima djece koja "grizu" na sve, jednostavno ti nedaju brinut njhove brige..
    Puno puta sam čula/pročitala da su odgovornija djeca čiji roditelji baš ne "trepere": ako dijete shvati/ima spoznaju da će se netko drugi brinuti oko njegove zadaće, zašto bi onda ono brinulo?
    I obrnuto, ako vidi da MORA samo, samo će i napraviti.
    ovo je živa istina.
    ja moram svaki dan pregledavati knjige i bilježnice da ne bi što god zaboravili napraviti,a od sestrične klinci su odlični učenici s uvijek napisanim zadaćama kojima ona nikad nije zavirila ni u jednu knjigu ni pregledala ni jednu zadaću,a kamoli im pomagala oko učenja.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    258

    Početno

    moja kćer ide u peti razred. ove godine doživjela je šok jer od 1-4 nisu ništa radili.
    šok sam doživjela i ja jer sam svaki dan s njom morala raditi - ispitivati je i učiti kako se uopće uči. ne znam kako je s drugima, ali većina djece u njenom razredu se muči s učenjem, troje njih će vjerojatno pasti razred - a sve klinci koji su iz normalnih familija.
    ako ja nju ostavim da sama uči, ona će nešto zbrljati jer pola toga na nastavi nije razumjela. kod nje u školi - iako je riječ o štoli s tradicijom u centru zagreba, ovi mladi profesori ne tumače baš puno. klinci često samo prepisuju s grafo-folija dok oni ispituju drugu djecu.
    ne znam kako da se postavim - probala sam raditi pritisak na nju, ali ona sama ne stigne svaki dan napraviti i naučiti sve što od nje traže. s druge strane, mora se osamostaliti. svi u kući čitamo i jako se malo gjeda TV. ona neće čitati ništa osim lektire. ima li netko neki savjet? postoje li neki stručnjaci kojima bih se mogla obratiti?

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    ovisi nesto i o samom djetetu,mislim...

    imam primjer mene i brata:
    mama nikad ni sama nije bila za skolu cak niti citanje... a mene je skola nekako 'prirodno' jako zanimala pa sam se trudila... i znala sam da od nje necu moci bas dobiti pomoc (pogotovo u kasnijim razredima osnovne a pogotovo gimnazije jer mi jednostavno NE BI ZNALA pomoci)... zanimalo ju je kad bi joj pricala o skoli ali nije me puno sama ispitivala jerbijojisamareklaprijenegobijojipalonapametpitati ... a kamoli podsjecala na moje obveze... nekadje znalaugradupitati-'jel ti treba nesto za skolu da ti sad kad smo u gradu kupimo ili mi je znala s posla donijeti lijepe biljeznice i olovke na poklon... i koju god sam izvanskolsku aktivnost htjela-apsolutno me podrzavala u tome(makar je kupovina klavira samohranoj majci bilo jako teska stvar i trebalo je puno povjerenja u mene da to i ucini...ocito ga je imala)..

    mog brata,s druge strane, je doslovce 'vodila' kroz skolovanje kako je najbolje znala i umila jer je on bio jako nezainteresiran,slabe koncentracije, pomalo disleksican... bez njene pomoci (da ne velim-guranja) ne bi ni uz jedvite jade zavrsio za automehanicara...

    ovim dvjema krajnostima samo pokusavam ustvari reci da mislim da nije svaki dvanaestogodisnjak istii da bi trebali probati balansirati na toj tankoj niti poticaja i pomoci ali i prepustanja djetetu da ,kroz poslijedice-pa i lose ocjene,nauci vise o odgovornosti...
    a mislim da je to nama pametnim (da ne velim, streberskim )mamama,na zalost, teze...

  20. #20

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    696

    Početno

    Citiraj Amalthea prvotno napisa
    A smeće su odvezli jučer...

    Pa dobro, ima li još tko još takvo smotano dijete? :/
    Ja! A učiteljica popustiljiva do bola...dala mu i treću šansu.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    258

    Početno

    Citiraj lucky day prvotno napisa
    a mislim da je to nama pametnim (da ne velim, streberskim )mamama,na zalost, teze...
    možda u ovome ima puno istine, sama sebe preispitujem jer ja sam bila oduvijek petašica i štreberica, bez da su starci ikada pitali kako mi ide škola. kao da ne mogu vjerovati da nema načina da je motiviram da skuži da je učiti zanimljivo. stalno mislim - gdje griješim.

  22. #22
    Gogica 24 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Hrv.Zagorje
    Postovi
    273

    Početno

    Amalthea imam ja jednog sličnog, samo je malo mlađi.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno



    Moje dijete u osmom razredu KONAČNO samo piše zadaće. Čak čita i lektiru!

    Je li to stvarno moje dijete? Možda sanjam? Jesam li u zoni sumraka? Dokad će to trajati?

    Nema veze - tra-la-la!


    Jesu li se i vaši popravili?

    Amalthea editirala "ć" u "č"

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Citiraj Natasa30 prvotno napisa
    Annabel je prvi razred i ima zadacu svaki dan.

    Sama je radi. Ne sjedim pored nje i pratim. To je njena zadaca.
    Ja se uvjek tu negdje motam dok ona radi i pregledam kad zavrsi ili ako me nesto upita sto bas ne kuzi ja objasnim ali neradim zadacu za nju.

    Ako uciteljica naglasi da roditelji trebaju pomoci oko nekog projekta onda da ali inace je sve to za njih. Svaki dan donesu po jednu knjigu(manju) na citanje tj na vjezbanje i sutradan je citaju uciteljici.

    Annabel je prvo procita sama par puta sama a onda pred krevet meni.

    Dva puta tjedno imaju zadacu iz francuskog i to sve sama radi.

    Nema sanse da se smiju pojaviti u skoli bez zadace jer je tolerancija 0.

    U slucaju da roditelj primjeti da su zadace preteske za djecu treba se obavjestiti uciteljica i onda ona to prilagodi.

    Sa svakim djetetom se radi po njegovom znanju i mogucnostima.

    Ono sto vjezbamo zajedno su rijeci za spelltest koje se dobiju ponedeljkom a test je petkom.

    Jako sam ponosna na nju ovu godinu jer smatram da je prvi razred ogromna preokretnica za djecu.

    Uce pisati pa moraju nauciti i kako pravilno pisati, uce citati i naravno matematika a da ne nabrajam ostalo.
    Nemogu vjerovati da je od ovog posta proslo toliko godina :shock:

    Annabel je sad 4 razred :shock: :shock: Kud vec.

  25. #25
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    Citiraj Amalthea prvotno napisa
    Jesu li se i vaši popravili?
    čekaj da dođemo do 8. razreda!

    mi imamo sličan slučaj s herbarijem kao vi pred 2,5 godine s grahom.

  26. #26
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    mi se furamo na to da je i jedinica ocjena

  27. #27

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj Mukica prvotno napisa
    mi se furamo na to da je i jedinica ocjena


    Muki, zakonodavko!

  28. #28
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Moram se nadovezati na ovu staru temu: Grah nam nije iznikao, a do srijede dijete mora donijeti taj hebeni grah u školu.
    Jel ima netko viška tog graha (izniknulog)? Nije dijete krivo, ja sam, nisam na vrijeme nabavila zemlju, pa ovo, pa ono,
    uglavnom, nisam ga posadila na vrijeme, nije nam niknuo, i dijete sad očajava da će dobit lošu ocjenu, a meni je bed..

    Ako tko ima taj grah, plaćam suhim zlatom (((-:

  29. #29
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ovo me sjetilo kako je meni iznikao naopaku u osnovnjaku. nesto sam zaribala pa je jadan krenuo prema zemlji.

    ako ga posadis danas, zar ne bi mogao barem koji milimetar do srijede proviriti?

  30. #30
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Moram se nadovezati na ovu staru temu: Grah nam nije iznikao, a do srijede dijete mora donijeti taj hebeni grah u školu.
    Jel ima netko viška tog graha (izniknulog)? Nije dijete krivo, ja sam, nisam na vrijeme nabavila zemlju, pa ovo, pa ono,
    uglavnom, nisam ga posadila na vrijeme, nije nam niknuo, i dijete sad očajava da će dobit lošu ocjenu, a meni je bed..

    Ako tko ima taj grah, plaćam suhim zlatom (((-:

    Dijana, daj stavi zrno graha u vodu i na svijetlo i toplo mjesto, do srijede ce nesto izniknuti.

  31. #31
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    ili ponovno posadi ali drzi zemlju vlaznom i bitno ti je da bude toplo.

  32. #32
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Moram se nadovezati na ovu staru temu: Grah nam nije iznikao, a do srijede dijete mora donijeti taj hebeni grah u školu.
    Jel ima netko viška tog graha (izniknulog)? Nije dijete krivo, ja sam, nisam na vrijeme nabavila zemlju, pa ovo, pa ono,
    uglavnom, nisam ga posadila na vrijeme, nije nam niknuo, i dijete sad očajava da će dobit lošu ocjenu, a meni je bed..

    Ako tko ima taj grah, plaćam suhim zlatom (((-:
    Posij leću i stavi na toplo mjesto, ona raste turbo brzo i do srijede bi mogla izniknuti.

    Prije nego ju gurneš u zemlju, namoči mlakom vodom i daj djetetu da gleda kako klija - ide stvarno tako brzo, izbaci klicu u sekundi.

    A dijete nek odnese u srijedu u bilo kojoj fazi - može reći da nije izraslo baš veliko jer nije proljeće (i to je istina).

    Posij paralelno i grah, ali njemu dulje treba.

    Dobru zabavu!

  33. #33
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Jučer sam rekla iskreno učiteljici na informacijama kad smo ga posadili i da nije još iznikao: rekla je da neće narasti do srijede i da će dijete dobiti lošiju ocjenu.

    Ja sam pitala šta to znači, veći grah-veća ocjena, manji grah-manja ocjena? Rekla je da nije baš tako, ali izgleda da je baš tako.

    Jer treba donijeti grah koji ima cvijet i mahunu.

    Joj, joj, šta ću sad?

    Mogu probati to sa lećom, ali dat će joj vjerojatno 2-3, bzvz.
    Posljednje uređivanje od Dijana : 31.10.2013. at 14:05

  34. #34
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    bezveze!
    pa ni svaki grah nece niknuti jednako i da je u jednakim uvjetima.

    imas li uv lampu? :D

  35. #35
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Jučer sam rekla iskreno učiteljici na informacijama kad smo ga posadili i da nije još iznikao: rekla je da neće narasti do srijede i da će dijete dobiti lošiju ocjenu.

    Ja sam pitala šta to znači, veći grah-veća ocjena, manji grah-manja ocjena? Rekla je da nije baš tako, ali izgleda da je baš tako.

    Jer treba donijeti grah koji ima cvijet i mahunu.

    Joj, joj, šta ću sad?

    Mogu probati to sa lećom, ali dat će joj vjerojatno 2-3, bzvz.
    Reci djetetu nek pita prijatelje iz razreda, mi smo sijali 2-3 posude i ni danas ne znam za koga je sve moj mlađi zaradio ocjenu, he he he...

  36. #36
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    cek ocekuje se da ima cvijet i mahunu? ma daj

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Jučer sam rekla iskreno učiteljici na informacijama kad smo ga posadili i da nije još iznikao: rekla je da neće narasti do srijede i da će dijete dobiti lošiju ocjenu.

    Ja sam pitala šta to znači, veći grah-veća ocjena, manji grah-manja ocjena? Rekla je da nije baš tako, ali izgleda da je baš tako.

    Jer treba donijeti grah koji ima cvijet i mahunu.

    Joj, joj, šta ću sad?

    Mogu probati to sa lećom, ali dat će joj vjerojatno 2-3, bzvz.
    Pa reci učiteljici da koja je fora sijati grah u ovo doba godine??? To se radi u proljeće. Ali stvarno... ne znam kaj bi rekla.

  38. #38
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    peterlin, to mi je zadnja opcija da pita u razredu, rađe ću probati preko neta, to su četvrtaši, pa ako tko ima viška..stvarno lijepo
    molim..

    leonisa, nemam UV lampu, ni ne znam šta je to, ni kako bi mi to sad moglo pomoći..

  39. #39
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Da, trebali su posijati 12.10. odnosno tada je ona to rekla, mi smo posijali prije ca. tjedan dana, znači devet dana nakon zadanog.

    Ne znam stvarno. Jučer je jedan tata ponosno donio na informacije teglicu s grahom, nisam primijetila jel ima cvijet.

  40. #40
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Na kraju, ovo je ocjena za roditelja, ne za dijete. Ja nemam nikakvu zemlju, nikakav vrt, ili bi dijete trebalo ići kopati zemlju u park? Trebala bi
    kupiti 5 kg zemlje u cvjećarni? Ne znam. Kupila sam peršin u tegli, pa sam odatle izvadila zemlju, ali kako već rekoh, prekasno.
    Glupo mi je da zbog glupog graha dobije lošu ocjenu.

  41. #41
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    uzmi grah danas i stavi ga u plasticnu vrecicu zajedno sa lopticama vate. evo vidi ovo. ali bitno je da ti bude toplo.
    http://www.teachpreschool.org/2011/0...school-window/

  42. #42
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Da, trebali su posijati 12.10. odnosno tada je ona to rekla, mi smo posijali prije ca. tjedan dana, znači devet dana nakon zadanog.

    Ne znam stvarno. Jučer je jedan tata ponosno donio na informacije teglicu s grahom, nisam primijetila jel ima cvijet.
    Bojim se da ništ od cvijeta u ovo doba godine. A da ima i mahunu moraš posijati najmanje dva i nabaviti pčele da to opraše. Ma žena je fakat izgubila kompas. Daj djetetu da odnese što god bude imala. Ionako si već učiteljici rekla, pa zna.

  43. #43
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Na kraju, ovo je ocjena za roditelja, ne za dijete. Ja nemam nikakvu zemlju, nikakav vrt, ili bi dijete trebalo ići kopati zemlju u park? Trebala bi
    kupiti 5 kg zemlje u cvjećarni? Ne znam. Kupila sam peršin u tegli, pa sam odatle izvadila zemlju, ali kako već rekoh, prekasno.
    Glupo mi je da zbog glupog graha dobije lošu ocjenu.
    e ovo ti nije pametno jer se neke biljke ne vole, pa nece ni rasti tako jednostavo. ne znam u kakvim su odnosima persin i grah, ali. i uzmi razlicite mahunarke. pa koja prije krene. sve su slicne u toj fazi, pa nece valjda proucavati bas da li je grah, grasak ili nesto drugo

  44. #44
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    ajme meni ja sam prekjučer bacila 5 posudica!
    jedan smo imali kao primjer zadovoljenih svih životnih uvjeta, a ostale bez zraka, topline, svjetlosti, vode...
    imam ih fotografirane, tako ih je zaljepila i u bilježnicu uz objašnjenje svake fotke.
    i čim sam fotografirala sam sve bacila!
    a jutros nam je išlo smeće...
    tako mi je žao što nisam vidjela da tražiš!

  45. #45
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Sjeme u toplu vodu i na toplo (na radijator ili tako nešto) dok ne nabubri i pusti klicu.
    Onda ga posadi u zemlju tek toliko da ga zakopaš, tako da nema sugi put izrastanja iz zemlje.
    Teglicu opet obavezno na toplo i svijetlo mjesto i do srijede svakako mora izrasti. Naravno, urod ne očekujem.

  46. #46
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    eh, adiomare, mogu se samo tuć' po glavi da nisam prije postavila topic.

    znači tako spajalice, nema teorije da bude mahune? Nemam pojma o botanici, ja sam je samo bijelo gledala
    i mislila se di ću nabaviti taj grah.

    Ovaj tvoj link ću poslije pogledati, sporo mi jako otvara.
    Ali, najbolje bi me spasio već izrasli grah (ionako sam joj na kraju info-a rekla da se možda dogodi čudo pa nam grah izraste).

  47. #47
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    E da i kupi najmanje pakiranje zemlje za cvijeće, pa ti ostane za posijati pšenicu za Božić.

  48. #48
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    ma ovako kako je anemona rekla, nema sanse da omane. a o urodu mozes sanjati tek na ljeto

    ako treba potkovat cemo te i znanjem zasto i kako, nisam botanicar, ali nadjemo mi i takve na forumu.

    e da ovo toplo, nemoj sad grah skuhati ovo je malo sale da se oraspolozimo glupostima.

  49. #49
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Di da nabavim zemlju (ako se već peršin i grah "ne ljube")? Jel valja iz cvjećare? Ili da kopam po vrtovima?

  50. #50
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    A evo vidim da je anemona odgovorila, znači valja ova zemlja za cvijeće, a ja baš mislila da ta ne valja..

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •