Pokazuje rezultate 1 do 15 od 15

Tema: Prikupljanje umbilikalne krvi – ispovijesti jedne primalje-vampirice

  1. #1
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno Prikupljanje umbilikalne krvi – ispovijesti jedne primalje-vampirice

    vidim da se tu komentira na tekstove s portala, pa vezano za ovaj zadnji- kako se u rodilistu izboriti da ti ne odrezu pupcanu iste sekunde, posto mi se cini da je to praksa, barem je tako bilo na mom porodu. a ako se i dogovoris unaprijed nesto, za vrijeme poroda malo kome se svada i prepire ako ne ide po dogovoru. ne mogu zamisliti da nakon izgona budem dovoljno svjesna da kontrolitam sto se dogada s bebom. znaci- pitanje je kako? a vrijedi za drzavna rodilista

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4

    Početno

    Ja sam zapravo ostao šokiran iako nisam trebao vjerojatno obzirom na stanje općenito u društvu. Također, mala-vila je postavila dobro pitanje, može li se što učiniti povodom toga?
    P.S. Pohvala autorici članka na iskrenosti.

  3. #3
    Calista avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Preko bare
    Postovi
    515

    Početno

    I ja sam se zamislila nad tim tekstom.
    Moram pitati u bolnici kakav im je obicaj, jer ako rutinski rezu pupcanu vrpcu razmisljam o doniranju, ako pak kazu da se sve moze dogovoriti...onda bi radje da odradi svoje.

  4. #4
    Anais avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb / Croatia
    Postovi
    63

    Početno

    U bolnici je sve rutina. Nitko te ne pita koje su ti želje i ideje o samom porodu a kamoli kad će se rezati pupčana vrpca. Mi smo donirali matične stanice.

  5. #5
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Anais prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo donirali matične stanice.
    i mi
    ali prije 4 godine
    sad sam pametnija

    ovaj put ću svu krv iz pupkovine donirati svome djetetu, kome i pripada

  6. #6
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    http://www.udrugaprimalja.hr/content...3=0&G4=0&ID=51

    Koja pitanja treba postaviti?
    Kakva je praksa u ovoj bolnici glede rezanja pupkovine?
    Može li pupkovinu prerezati otac?
    Ostaje li odmah po porodu moje dijete uz mene? Voljela bih da se pupkovina prereže nakon što je prestala pulsirati ili nakon što je izašla posteljica, je li to moguće?
    Ako ne, zbog čega je potrebno rano rezanje? Koje su koristi i rizici takvog postupka?
    Postoje li znanstveni dokazi o prednosti ranog rezanja pupkovine?
    Što bi se dogodilo s djetetom ako bi se odgodilo rezanje pupkovine?

    Koja su moja prava?

    Nitko ne može biti prisiljen na određeni medicinski postupak osim u slučajevima zakonskih odredbi. Zakon ni u kojem slučaju ne može povrijediti granice ljudskog dostojanstva. Roditelji imaju prava osigurana ustavom; pravo roditelja na odluku je nezamjenjivo ali suviše često, uslijed objektivne težine donošenje odluka prepušte se liječnicima i drugom medicinskom osoblju. U namjeri za humanizacijom liječenja morale bi se poštivati osobne potrebe. Rođenje djeteta nije bolest. Nastojati da se porod odvija poštujući fiziološka zbivanja predstavlja garanciju za majku i dijete.

  7. #7
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    u rodilištu možeš zatražiti da ne režu pupčanu vrpcu prije nego otpulsira, a da se to i ostvari može se pobrinuti pratnja na porodu (partner, prijateljica,...).
    nije to tako nemoguće, samo treba zatražiti.
    Posljednje uređivanje od Lutonjica : 15.11.2011. at 23:32

  8. #8
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    http://www.udrugaprimalja.hr/content...3=0&G4=0&ID=51

    Koja pitanja treba postaviti?
    Kakva je praksa u ovoj bolnici glede rezanja pupkovine?
    Može li pupkovinu prerezati otac?
    Ostaje li odmah po porodu moje dijete uz mene? Voljela bih da se pupkovina prereže nakon što je prestala pulsirati ili nakon što je izašla posteljica, je li to moguće?
    Ako ne, zbog čega je potrebno rano rezanje? Koje su koristi i rizici takvog postupka?
    Postoje li znanstveni dokazi o prednosti ranog rezanja pupkovine?
    Što bi se dogodilo s djetetom ako bi se odgodilo rezanje pupkovine?

    Koja su moja prava?

    Nitko ne može biti prisiljen na određeni medicinski postupak osim u slučajevima zakonskih odredbi. Zakon ni u kojem slučaju ne može povrijediti granice ljudskog dostojanstva. Roditelji imaju prava osigurana ustavom; pravo roditelja na odluku je nezamjenjivo ali suviše često, uslijed objektivne težine donošenje odluka prepušte se liječnicima i drugom medicinskom osoblju. U namjeri za humanizacijom liječenja morale bi se poštivati osobne potrebe. Rođenje djeteta nije bolest. Nastojati da se porod odvija poštujući fiziološka zbivanja predstavlja garanciju za majku i dijete.

    već mi je nekoliko puta usfalio "smajlić-koji-ima popajevu- mišićavu-ruku-u zraku- ou- jea"

  9. #9
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Haha
    Sto bi bilo kad bi bilo...
    Mozda jednog dana sve to bude istina.

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    Ostaje li odmah po porodu moje dijete uz mene? Voljela bih da se pupkovina prereže nakon što je prestala pulsirati ili nakon što je izašla posteljica, je li to moguće?
    Koja su moja prava?
    da li su ovo pitanja s povodom, ak da čestitke???!!!

  11. #11
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Ma ovo je c/p sa ovog linka od udruge primalja
    Haha

  12. #12
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    a sta je sa carskim rezom? da li je moguce sta uciniti?

  13. #13
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Navodno na SD po defaultu pustaju da pupkovina otpulsira prije nego rezu, barem su tako meni rekli kad sam molila da pricekaju. Ako je stvarno tako onda je to velika promjena na bolje jer toga nije bilo kad sam radala Svena prije 4 godine.

  14. #14
    M@rtin@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    126

    Početno

    ja bi isto voljela da krv ostane mom djetetu kome i pripada ali sumnjam da bi mi u Koprivničkom rodilištu dopustili da im iznesem svoju želju. Jel ima koja da je to probala?

  15. #15
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Prekrasan članak.
    Doista informativan.
    I sama sam bila uključena kroz posao u otvaranje jedne banke matičnih stanica, i znam koliko su važne matične stanice, koje vrste terapija nudi mogućnost upotreba matičnih stanica.
    I najjednostavnije mi se činilo da se matične stanice prikupe iz pupkovine. No kad sam pričitala da je max što bi trebalo iz pupkovine vaditi krvi 12ml, ostala sam šokirana.
    Difinitivno ću na porodu tražiti da pupkovina do kraja otpulsira. A matične stanice, ako ćemo ikad uzimati, vaditi ćemo iz drugih izvora.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •