Stranica 14 od 18 PrviPrvi ... 41213141516 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 651 do 700 od 890

Tema: Što čitaju?

  1. #651
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    istekao mi edit
    ne mislim tutu kao kahlicu
    nego ružičasti, tilasti tutu, baletnu suknjicu

  2. #652

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Moj odbija čitati, pa malo kaskamo...
    Onda samo naprijed s Gregom!
    Sad sam se sjetila, prije 2 godine poklonila sam Gregov dnevnik jednom dječaku koji je tada imao 8 godina i po riječima njegove mame, ništa nije htio čitati - s Gregom se oduševio na prvi pogled. Valjda je privlačno što je knjiga nalik stripu?

  3. #653
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin
    dobro da im nisi donjela i tutu
    pa gdje bi dva dripca od 15 i 14 godina čitali baletne papučice
    pa to nije htjela moja čitati s 11
    Možda je bilo koju godinu ranije, ali u pravu si, prekasno im je bilo. Zapravo, čini mi seda premalo čitaju, čak i izbor literature, ali tipično je muški (Guinessova knjiga rekorda ili Erich von Daniken i njegovi misteriji), to jednostavno nije za mene. Bolje da ih pustim na miru.

  4. #654
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Uzela sam svojima neki detektivski romančić za starijeg, i Bljakburger za mlađeg. Jel čitao tko taj Bljakburger? Malo je kasno za pitati, ali svejedno, je li to čemu?

  5. #655
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Nisam čitala Bljakburger, ali moj sin jest. Pročitao je 4 prevedene knjige Davida Walliamsa i sve on to slisti u trenu, tako da znam da je zanimljivo. A sad, koliko je vrijedno...

  6. #656
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam čitala Bljakburger, ali moj sin jest. Pročitao je 4 prevedene knjige Davida Walliamsa i sve on to slisti u trenu, tako da znam da je zanimljivo. A sad, koliko je vrijedno...
    Ovako i moja. Obožava ih. Tetku probisvjetku je kupila čim je i zašla. Ja sam počela čitati Zlu zubarku, ali nije me baš vukla da ju završim. Pogledala sam film snimljen prema jednoj njegovoj knjizi i to mi se svidjelo.

  7. #657
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Elly, prijedlog literature s temom baleta za ovu dob: Baletne papucice za Annu, ovo: http://www.algoritam.hr/?m=1&p=proiz...2#.V3LidJ9SjMI

    Ja sam to prošlog ljeta dovukla doma i poludila svojoj djeci, ali nisu htjeli čitati.

    Hvala, no procitala je to u puno ranijoj dobi, pa joj se cini da nije za dob male mature...
    Imam dojam da zeli nesto "ozbiljnije", ali ne strucnu literaturu.

  8. #658
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Po meni, Gregov dnevnik je za 1. razred, ali kod mog sina u razredu naveliko se čitao tijekom svih nižih razreda, tako da mislim da je ok.
    Moja je Gregove dnevnike procitala proslog ljeta, znaci 11+ godina - prije joj jednostavno nisu dopali pod ruku, ovdje nisu tako popularni). Super su za brzo ljetno citanje.

  9. #659

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Moj je pročitao taj Subotnji kvartet jesenas, ali se žalio da mu je knjiga bila teška za pratiti zbog načina pripovijedanja (nisam čitala, ali čini mi se da ima dosta retrospekcije, valjda se s tim nije dotad susretao u tolikoj mjeri?)
    Nagovaram ga da mu sljedeći bude Oliver Twist kad se samo sjetim kako sam nekad štedjela džeparac kako bih si mogla kupiti novo i potpuno izdanje te knjige u Nami na Remizi, a kad sam kupila knjigu, bila sam sretna kao da sam boga za bradu primila.
    Ali već znam da će kukati zbog Dickensovog stila pripovijedanja
    Generalno mi se čini da im treba gurati i malo više realistične literature, nije ni život ni književnost samo fantazija.
    moju je Oliver Twist oduševio prošle godine.
    Bila je sva u čudu da i ne-fantasy knjige mogu biti dobre, a pogotovo knjige iz "onog" doba

  10. #660

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Netko je ovdje stavljao preporuku za Čudo. Kupila ga svojoj za kraj sedmog razreda i jako joj se sviđa. Tako da dodajem i njenu preporuku.

  11. #661
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj MikiMama prvotno napisa Vidi poruku
    moju je Oliver Twist oduševio prošle godine.
    Bila je sva u čudu da i ne-fantasy knjige mogu biti dobre, a pogotovo knjige iz "onog" doba
    x-am i prijavljujem Velika ocekivanja, uz preporuke.
    Posljednje uređivanje od Elly : 19.07.2016. at 21:46

  12. #662
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Prijavljujem Dino Buzzati, Tatarska pustinja, i
    Antonio Gramsci, L'albero del riccio (nisam nasla da li je prevedena ha hrvatski), obje za ljetnu skolsku lektiru.
    Napravila je tekstualne analize i sa ostatkom prvog dijela ljetne zadace poslala na mail profesorici kao sto je ova trazila od cijelog razreda, danas im je bio rok za isporuku.
    Zadovoljna je jer je dobila bonus (u praksi to znaci da moze biti da drugi pisu ispit a ona ne pise, ili da joj podigne ocjenu npr. ako je dobila 9 na 10, itd.)

    Uglavnom, za prvu je rekla da je dosadna jer se nista ne desava; procitala sam analizu i mislim da je shvatila poatu (ne mogu ju sad tu napisati radi spoilera), a kako sam ja uzela citati istu knjigu iza nje, smatram da je za tu dob "prenapredna" - meni sasvim lijepo tece, a i recenice su mi jako, jako lijepe, ja bih ju svakako prepoorucila odraslima.

    "L'albero del riccio" joj se puno vise svidio, rekla je da nije njen djir ali je bila dirljivija, a i price drugih autora koje su ubacene su joj se dopale, pogotovo Dickensova i Kiplingova.
    No, svejedno... rekla je da vam kazem da ih ne bi preporucila dalje, ako ih vec ne morate citati.


    Upravo cita Mariela Castro Espin: "Kako prezivjeti pubertet?" - neke stvari su nam aktualne, pa sam joj ponovo uzela knjigu... uz preporuke, stvarno je odlicna, sve objasnjava na jasan, no-taboo nacin (naravno ja sam ju procitala prije nje prije neke dvije godine), uglavnom - preporuke.

    Paralelno s tim za ljetnu skolsku zadacu cita Freda Uhlmana, "Pronadjeni prijatelj" - nije jos gotova, ali kaze da se brzo cita.

  13. #663

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Pročitala je Šenoinu Branku. Kaže malo spora i dosadnjikava u odnosu na njen uobičajen izbor fantasy knjiga, ali svejedno dobra - kaže nije joj žao što ju je pročitala.
    Zatim Robinson Crusoe - oduševljena je.
    Prije toga je odradila 2 Harry Pottera - standardno odlični; Cura na netu - predvidiva iako vrlo bliska njenoj generaciji, zabavna; Gone - na engleskom, imam osjećaj da ju je ostavio blago razočaranom, možda su joj dosadili pomalo ...

    Mala je pročitala Alisu u zemlji čudesa
    Mali Lord od F.H.Burnett - kaže zanimljiv i lijep
    isto nekoliko Harry Pottera.

    Harry Potter bi naravno imao prioritet i svi bi bili pročitani još prije par godina, da nisam ja zabranila (*Grozna sam!*) čitanje svih 7 odjednom ... ovako su bolje nabrijane ...

  14. #664
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    I meni se cini da Tatarska pustinja nije za klince. Za nju ipak treba neki duh s malo vise zivotnog iskustva koji vise ne leti visoko po nebesima

  15. #665
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Prijavljujem Freda Uhlmana, "Pronadjeni prijatelj" - kaze tuzno, ali svidjelo joj se dosad od obvezne ljetne lektire najvise, cak toliko da nastavlja sa trilogijom (samo ova je bila obvezna, u trilogiji su jos "No Coward Soul" i No Resurrection, Please), sad je pri kraju "No Coward Soul".

    Takodjer je procitala i Giusi Quarenghi, " Un corpo di donna" (ne znam je li prevedena na hrvatski), o 13-godisnjoj djevojcici koja boluje od bulimije, sa happy endom; bila joj je vrlo zanimljiva - preporuke.

  16. #666
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Elly, dati djetetu od 12 godina, ma kako napredno bilo, čitati Buzzatija i, pogotovo, Gramscija za lektiru, mi je, sorry, ali malo prenadobudno.
    Jednostavno smatram da ni jedan ni drugi autor (naročito ovaj drugi, kojega smo, sjećam se, spominjali u nekom kontekstu u davno doba na satovima marksizma) nisu primjereni mentalnom sklopu dvanaestogodišnjeg djeteta.
    Ne kužim...

  17. #667
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Elly, dati djetetu od 12 godina, ma kako napredno bilo, čitati Buzzatija i, pogotovo, Gramscija za lektiru, mi je, sorry, ali malo prenadobudno.
    Jednostavno smatram da ni jedan ni drugi autor (naročito ovaj drugi, kojega smo, sjećam se, spominjali u nekom kontekstu u davno doba na satovima marksizma) nisu primjereni mentalnom sklopu dvanaestogodišnjeg djeteta.
    Ne kužim...
    Forka, oni ce sada uciti taj period (prije i Drugi svjetski rat, fasizam, nacizam, itd.) i ocito je namjera profesorice pribliziti im taj period i kroz literaturu. Ne spomenuti Gramscija bi bilo samo staviti glavu u pijesak (osnivac talijanske komunisticke partije). Pise o njemu jako puno u knjizi iz povijesti. Osim toga, covjek koji je proveo zadnje godine zivota u zatvoru jer se opirao fasizmu, to nije nista sto njihov mentalni sklop ne moze shvatiti (da je tako, zabrinula bih se).
    Ne znam da li si citala tu knjigu? Jer ona uopce nije politicki konotirana - SPOILER - to su pisma koja je pisao djeci, zeni, majci iz zatvora, u kojima se brine o njihovom odgoju, kako zive, kako im prolaze dani, potice ih da uce i zapravo je vrlo dirljiva. A popracena je drugim pricama (Dickens, Kipling, Tolstoj, itd.), uz pomoc kojih djeci ilustrira zivotne poruke.

    Dino Buzzati je drugi par opanaka, oni nemaju zivotnog iskustva da bi knjigu mogli u potpunosti dozivjeti.
    E. je u tekstualnoj analizi napisala izmedju ostalog - SPOILER - "zivot proveden u iscekivanju dogadjaja (Tatari) koji se nikada nece dogoditi (pustinja)", prema tome poanta joj je jasna - iako joj se knjjiga nije dopala. Profesorica je vec ispravila zadace i za analize je dobila najvise ocjene. No mimo ocjena (IMHO ne cita se samo ocjena radi), skodilo joj nije - iako i dalje mislim da ju je bolje procitati sa malo vise zivotnog iskustva (meni se to npr desilo sa Anom Karenjinom koju sam procitala prvi put u 8. razredu - dosada u braku i napustanje djeteta radi malo uzbudjenja nije nesto sto mi se u toj dobi cinilo zanimljivim).
    Osobno sam dosla do zakljucka da neke knjige treba procitati vise puta kroz zivot, i da ovisno o dobi u kojoj su procitane uvijek u njima pronadjes nesto novo i drukcije nego kad si ih prvi puta procitao.
    Posljednje uređivanje od Elly : 04.08.2016. at 09:08

  18. #668
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    E. prijavljuje cjelokupnu Trilogiju povratka Freda Uhlmana, jako joj se dopala i preporuca ju dalje.

    Trenutno je na zadnjoj ljetnoj skolskoj lektiri: Giuseppe Tommasi, Gatopard.
    Kad bolje razmislim, ovo joj je prvi susret sa bas odraslom literaturom, bas me zanima koji ce joj biti komentari.

  19. #669

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Kod nas su literaturni trendovi u djece trivijalniji tako da sam si ovo ljeto dala zadatak uvaliti mu što više knjiga koje NISU fantazija o zmajevima, čudovištima, izmišljenim svjetovima i slično.
    Pročitao je tako "Odabrana djela T.V. Spiveta", i iako je na početku prigovarao zbog brojnih digresija u pripovijedanju (nije on to tako nazvao, ali sam shvatila na što se žali), na kraju mu se knjiga svidjela i dosta brzo ju je pročitao.
    A usput je progutao i dva Zorana Pongrašića - "Ovaj put je kriv tata" (nastavak "Mama je kriva za sve", tema - huligani i dileri droge, ismijani do te mjere da su pretvoreni u karikature) i "Vidi majmuna" (tema: rasizam u osnovnoj školi). Čini mi se da mu paše taj tip pripovijedanja, na ležeran način govori o ozbiljnim temama, lako se čita, duhovit je, i iako ne mogu reći da su to književna remek-djela, drago mi je da čita i o običnim, svakodnevnim situacijama. Nije književnost samo fantastika i čarobnjaci.

  20. #670
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Istina je da je teško naći prikladnu literaturu za čitače koji više nisu za dječju literaturu, a još nisu dorasli većini knjiga za odrasle. Moji najradije ne bi ništa čitali, a onda uz nagovor to bude nekakav sf. Trenutno je doma Robokalipsa ( autor Daniel Wilson) i Svijet tame (Henry Kuttner).

    E. je u Algoritmu odabrao knjigu Wasteland na engleskom jeziku, ali o toj knjizi ne znam ništa. Morat ću je i ja pročitati.

  21. #671

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Komentirat ću ovdje, iako je riječ o lektiri pa bi možda trebalo na pdf "Škola". Dakle, moj sin kao prvu lektiru u 6. razredu ima roman Želimira Hercigonje "Tajni leksikon".
    Zbilja mi nije jasno po kojem kriteriju se biraju knjige za lektiru, ali na temelju prva tri poglavlja mogu reći da je ova knjiga katastrofa. U prva dva poglavlja saznajemo da su profesori u školi korumpirani jer odlične ocjene daju samo djeci političara ili ako im roditelji donose poklone, saznajemo i da su "kemičarke, fizičarke i matematičarke (nastavnice) zaribane i zašto su studirale te teške predmete, kad su mogle upisati likovnu, arheologiju ili književnost".
    Već dugo vremena sam alergična na takve poruke u dječjim knjigama (obično je matematika na tapeti kao "grozan predmet", ali ima i drugih), a sad razmišljam da se odem žaliti u školu i pritom potegnem pitanje budućnosti oporavka hrvatskog gospodarstva i tehnologije ako djeci u osnovnoj školi šaljemo ovakve poruke o STEM području
    Treće poglavlje svodi se na najobičnije tračanje prijateljica, što mi vuče na poticanje ženskog bullyinga o kojem se i na ovom forumu može dosta čitati, ali dalje još nisam stigla s čitanjem pa se neću istrčavati sa zaključcima. Ovo o "zaribanim profaćicama" mi je bilo dosta za danas.

  22. #672

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    evo što je mlađa pročitala ovo ljeto (sad narednih par mjeseci samo lektira )

    Hobit
    Harry Potter x2
    Burnett - Mali Lord
    Sachar - Moj Šuknuti šukundjed Svinjokradica
    Carroll - Alica u zemlji čudesa
    Pyle - Robin Hood

  23. #673
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Komentirat ću ovdje, iako je riječ o lektiri pa bi možda trebalo na pdf "Škola". Dakle, moj sin kao prvu lektiru u 6. razredu ima roman Želimira Hercigonje "Tajni leksikon".
    Zbilja mi nije jasno po kojem kriteriju se biraju knjige za lektiru, ali na temelju prva tri poglavlja mogu reći da je ova knjiga katastrofa. U prva dva poglavlja saznajemo da su profesori u školi korumpirani jer odlične ocjene daju samo djeci političara ili ako im roditelji donose poklone, saznajemo i da su "kemičarke, fizičarke i matematičarke (nastavnice) zaribane i zašto su studirale te teške predmete, kad su mogle upisati likovnu, arheologiju ili književnost".
    Već dugo vremena sam alergična na takve poruke u dječjim knjigama (obično je matematika na tapeti kao "grozan predmet", ali ima i drugih), a sad razmišljam da se odem žaliti u školu i pritom potegnem pitanje budućnosti oporavka hrvatskog gospodarstva i tehnologije ako djeci u osnovnoj školi šaljemo ovakve poruke o STEM području
    Treće poglavlje svodi se na najobičnije tračanje prijateljica, što mi vuče na poticanje ženskog bullyinga o kojem se i na ovom forumu može dosta čitati, ali dalje još nisam stigla s čitanjem pa se neću istrčavati sa zaključcima. Ovo o "zaribanim profaćicama" mi je bilo dosta za danas.
    Ja cu ovo samo iskoristiti da izrazim odusevljenje čitankom ŠK za 3.r., Moja staza, koja obiluje krasnim tekstovima i osobito pjesmama (Tadijanovic, Cesaric, Femenic, Zvrko, Paljetak, Balog, Jaksevac, Krklec...). Ne mogu k sebi doći nakon onih trivijalnih modernih uradaka koje je starija u čitanci imala (zaboravih izdavača).

  24. #674
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Komentirat ću ovdje, iako je riječ o lektiri pa bi možda trebalo na pdf "Škola". Dakle, moj sin kao prvu lektiru u 6. razredu ima roman Želimira Hercigonje "Tajni leksikon".
    Zbilja mi nije jasno po kojem kriteriju se biraju knjige za lektiru, ali na temelju prva tri poglavlja mogu reći da je ova knjiga katastrofa. U prva dva poglavlja saznajemo da su profesori u školi korumpirani jer odlične ocjene daju samo djeci političara ili ako im roditelji donose poklone, saznajemo i da su "kemičarke, fizičarke i matematičarke (nastavnice) zaribane i zašto su studirale te teške predmete, kad su mogle upisati likovnu, arheologiju ili književnost".
    Već dugo vremena sam alergična na takve poruke u dječjim knjigama (obično je matematika na tapeti kao "grozan predmet", ali ima i drugih), a sad razmišljam da se odem žaliti u školu i pritom potegnem pitanje budućnosti oporavka hrvatskog gospodarstva i tehnologije ako djeci u osnovnoj školi šaljemo ovakve poruke o STEM području
    Treće poglavlje svodi se na najobičnije tračanje prijateljica, što mi vuče na poticanje ženskog bullyinga o kojem se i na ovom forumu može dosta čitati, ali dalje još nisam stigla s čitanjem pa se neću istrčavati sa zaključcima. Ovo o "zaribanim profaćicama" mi je bilo dosta za danas.
    Prestrašno! Je li ta knjiga ulazi u onaj odabir profesorice hrvatskog ili je obavezna?

  25. #675

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Odabir profesorice hrvatskog.

  26. #676
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Onda protestiraj!

  27. #677

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Da, ne znam samo da li profesorici (ove godine imaju novu) ili onom tko sastavlja popise lektire (nisam uspjela naći tko donosi taj program - čini mi se Ministarstvo). A da stvar bude gora, ove godine je (obavezna!) lektira i Tomašev Mali ratni dnevnik na koji također ima smisla protestirati, iako odgovor već znam.
    Mislim da ću za početak prošetati na predmetne informacije

  28. #678
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    ajme tanja

    Moj šestaš kao prvu lektiru ima O. Wilde, Sretni kraljević. Ovaj Tajni leksikon srećom nema na popisu, ali, vidjela sam da je i njemu uvršten Mali ratni dnevnik. Ne sjećam se da ga je dvoje starijih imalo. Bojim se da ću i ja na informacije kod predmetne nastavnice kad to dođe na red (želim prvo roman i sama čitav pročitati).

  29. #679
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Mali ratni dnevnik je ustvari moj tata spava s andjelima.
    Moj je imao u 6.razredu pod tim naslovom

  30. #680
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ne znam samo da li profesorici (ove godine imaju novu) ili onom tko sastavlja popise lektire (nisam uspjela naći tko donosi taj program - čini mi se Ministarstvo). A da stvar bude gora, ove godine je (obavezna!) lektira i Tomašev Mali ratni dnevnik na koji također ima smisla protestirati, iako odgovor već znam.
    Mislim da ću za početak prošetati na predmetne informacije
    Zar to nije na popisu lektire u nižim razredima? Meni se nekako čini da sam se oko toga raspravljala još na razrednoj nastavi.

  31. #681
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Zar to nije na popisu lektire u nižim razredima? Meni se nekako čini da sam se oko toga raspravljala još na razrednoj nastavi.
    šesti razred

  32. #682
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    E. prijavljuje cjelokupnu Trilogiju povratka Freda Uhlmana, jako joj se dopala i preporuca ju dalje.

    Trenutno je na zadnjoj ljetnoj skolskoj lektiri: Giuseppe Tommasi, Gatopard.
    Kad bolje razmislim, ovo joj je prvi susret sa bas odraslom literaturom, bas me zanima koji ce joj biti komentari.
    Za Gatoparda je u analizi teksta izmedju ostaloga napisala da smatra da je to roman za odrasle.
    Ali procitala ga je cijeloga, skidam joj kapu.

    Sad trenutno rade romantizam, a nakon toga ce, valjda, poceti sa Vergom (Obitelj Malavoglia).

    Za vlastiti gust si ponovo cita Toma Sawyera na engleskom, trenutno su bez profke iz engleskog (i palimo svijece da dodje nova profesorica jer je prijasnja bila katastrofa do te mjere da se roditelji svih razreda planiraju izjasniti da ju ne zele natrag - iako mi kazu da ovdje taj oblik pobune ne daje bas i nekih rezultata, hmm), uglavnom sad joj Tom Sawyer dolazi kao neki oblik ponavljanja u ovoj pauzi bez nastave engleskog jezika.
    Posljednje uređivanje od Elly : 16.09.2016. at 13:48

  33. #683
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj MikiMama prvotno napisa Vidi poruku
    evo što je mlađa pročitala ovo ljeto (sad narednih par mjeseci samo lektira )

    Hobit
    Harry Potter x2
    Burnett - Mali Lord
    Sachar - Moj Šuknuti šukundjed Svinjokradica
    Carroll - Alica u zemlji čudesa
    Pyle - Robin Hood
    Dob djeteta pls? Od 9-13 je puno razlike...

  34. #684
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,621

    Početno

    Mog sina zarazio susjed s Harry Potterom pa je stigao ovo ljeto do 5. dijela. Sad stoji i čeka bolja vremena zahvaljujući početku škole. Primio se lektire, Melita Rundek: Psima ulaz zabranjen.
    Kćer kaže da su si birali lektiru. Od ponuđene su probrali kaj im se čini zanimljivije, učo im dao na izbor.

  35. #685
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Dob djeteta pls? Od 9-13 je puno razlike...
    Nisam MikiMama, ali sam trenutno dokona
    Moj je Hobita i Harryja Pottera pročitao u 2., Malog Lorda i Alicu u 4. razredu, a Šuknutog djeda u 5.

  36. #686
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Moj je kao prvu lektiru u 6. razredu dobio Poljubit ću je uskoro, možda. Ta se knjiga nas dosta čita za lektiru jer se radi o zavičajnom piscu. Mene ne privlači da je pročitam, a, iako je jako kukao što ju je dobio za lektiru, moj ju je sin brzo pročitao.

    Po svom izboru čita trilogiju Cornelije Funke koja počinje romanom Srce od tinte. I ova knjiga pripada žanru fantasyja, ali joj je dobra strana što govori o strasti prema čitanju i sadrži citate iz mnogih književnih djela.

  37. #687
    tropical avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    934

    Početno

    Jao otkrila sam dugacku iscrpnu temu
    Zna li netko jel preveden Charlie i veliki stakleni lift na hr? Ne nalazim ga, a ovaj moj jos ne cita engleski dovoljno dobro za to. Upravo je pricitao prvi dio i jako je nestrpljiv za nastavak. Doduse, ako se zainati morat cemo zajedno na engleskom pa ce vjezbati engleski
    Posljednje uređivanje od tropical : 01.11.2016. at 10:15

  38. #688
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Moj je kao prvu lektiru u 6. razredu dobio Poljubit ću je uskoro, možda. Ta se knjiga nas dosta čita za lektiru jer se radi o zavičajnom piscu. Mene ne privlači da je pročitam, a, iako je jako kukao što ju je dobio za lektiru, moj ju je sin brzo pročitao.

    Po svom izboru čita trilogiju Cornelije Funke koja počinje romanom Srce od tinte. I ova knjiga pripada žanru fantasyja, ali joj je dobra strana što govori o strasti prema čitanju i sadrži citate iz mnogih književnih djela.
    Poljubit ću je uskoro, možda je baš simpatična knjiga...ja je pročitala na nagovor kćeri koja ju jer riješila prošlo ljeto s 5 godina (ajde, par tjedana prije 6.ročkasa)
    Posljednje uređivanje od kudri : 03.11.2016. at 09:26

  39. #689
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    A nedavno me nagovorila da pročitam i Hoću biti posebna!! Ajme, koji lejm od knjige!!! Površna totalno, plitka, glupe fore, prepuna stereotipa. Katasrtofa. Da sam znala da je toliko loša i nekvalitetna, čak bi rekla i lošeg utjecaja na djecu, ne bih je nikada kćeri dala da pročita.

    Primjeri:
    *glavna junakinja pojede puno kolača za Božić i treba smršaviti. Sprema hranu u salvetu i eto ti vraga, smršavi 3-4 kg i svi komentiraju kako je postala zgodna i sjaji??!!
    *dvije obitelji - jedna bez previše novaca i njezina je mama uvijek neuredna i prljave kose, a druga mama uvijek zgodna i našminkana i dotjerana jer njihova obitelj ima novaca??!!
    *u kafiću ekipa pije (ne piše što, ali se razumije...)??!!

    Ima toga još, ali sve navedeno nije u negativnom kontekstu, već izneseno kao činjenice. Ok, lektira je za 7.razred, ali zar djeci od 13-ak godina treba sve to servirati kao nešto normalno i uobičajeno??! Zapanjena sam dotičnom autoricom i mislim da neću dati kćeri više niti jednu njezinu knjigu da pročita.
    Posljednje uređivanje od kudri : 03.11.2016. at 09:31

  40. #690
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    E (13 god.) je valjda sad presla u drugu grupu.
    Procitala je Kafku, Preobrazaj (za skolu - dopao joj se, a procitala sam i njen pismeni rad na tu temu kojeg je napisala u skoli, cini mi se dosta dobro shvacen),
    sad za skolu rade Manzinijeve Zarucnike,
    a doma i dalje gusla po Harry Potter and the Cursed Child.

    Bude mi krivo kad vidim koliko vremena joj oduzima skolska lektira i koliko malo zapravo vremena ima za citanje "za gust".
    Sa druge strane, zahvalna sam sto u (povremeno napornoj) skolskoj lektiri pronadje nesto sto joj se svidja, i sto ju (naporna) lektira ipak ne odbija od daljnjeg citanja.

  41. #691

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Citiraj kudri prvotno napisa Vidi poruku
    A nedavno me nagovorila da pročitam i Hoću biti posebna!! Ajme, koji lejm od knjige!!! Površna totalno, plitka, glupe fore, prepuna stereotipa. Katasrtofa. Da sam znala da je toliko loša i nekvalitetna, čak bi rekla i lošeg utjecaja na djecu, ne bih je nikada kćeri dala da pročita.

    Primjeri:
    *glavna junakinja pojede puno kolača za Božić i treba smršaviti. Sprema hranu u salvetu i eto ti vraga, smršavi 3-4 kg i svi komentiraju kako je postala zgodna i sjaji??!!
    *dvije obitelji - jedna bez previše novaca i njezina je mama uvijek neuredna i prljave kose, a druga mama uvijek zgodna i našminkana i dotjerana jer njihova obitelj ima novaca??!!
    *u kafiću ekipa pije (ne piše što, ali se razumije...)??!!

    Ima toga još, ali sve navedeno nije u negativnom kontekstu, već izneseno kao činjenice. Ok, lektira je za 7.razred, ali zar djeci od 13-ak godina treba sve to servirati kao nešto normalno i uobičajeno??! Zapanjena sam dotičnom autoricom i mislim da neću dati kćeri više niti jednu njezinu knjigu da pročita.
    Pročitaj gore moj post na temu romana "Tajni leksikon" koji je lektira za 6. razred, to ti je isti tip literature. Stvarno ne razumijem argumente s kojima se takve knjige uvrštavaju u lektiru

  42. #692
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Meni je to isto potpuno neshvatljivo. Moja kći ove godine, osim obaveznih Povjestica i IBM ima jedino Kronike iz Narnije od nekakve općepoznate literature za djecu za lektiru.
    Sve ostalo su uglavnom knjige suvremenih hrvatskih autora za koje zaista ne vidim čime su zaslužile uvrštavanje u školsku lektiru ??

  43. #693

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je to isto potpuno neshvatljivo. Moja kći ove godine, osim obaveznih Povjestica i IBM ima jedino Kronike iz Narnije od nekakve općepoznate literature za djecu za lektiru.
    Sve ostalo su uglavnom knjige suvremenih hrvatskih autora za koje zaista ne vidim čime su zaslužile uvrštavanje u školsku lektiru ??
    Svojedobno je u 6. razredu za lektiru bio roman H. Sienkiewicza "Kroz pustinju i prašumu".
    Moj sin ga je pročitao još davno ranije, oduševljen je bio, i nekako ga je očekivao i u lektiri, a kad tamo - nema ga. Pa je pitao profesoricu zašto to nije u lektiri, a ona mu je odgovorila da su "djeca loše reagirala na taj roman, da im je bio predugačak"
    No zato umjesto svjetskog klasika i nobelovca imaju za lektiru "Tajni leksikon" i slične gluparije. Inače, on se više muči s takvim knjigama nego sa "strašnima debelima" jer su mu dosadne i ne sviđaju mu se. Trenutno se muči s "Malim ratnim dnevnikom", nakon prvih par stranica ustanovio je da je "knjiga prosta" (jer se opisuje seksualno uzbuđenje 12-godišnje djevojčice - bolje da ne komentiram sredovječnog autora koji je to opisivao ).
    Posljednje uređivanje od tanja_b : 03.11.2016. at 10:04

  44. #694
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Svojedobno je u 6. razredu za lektiru bio roman H. Sienkiewicza "Kroz pustinju i prašumu".
    Moj sin ga je pročitao još davno ranije, oduševljen je bio, i nekako ga je očekivao i u lektiri, a kad tamo - nema ga. Pa je pitao profesoricu zašto to nije u lektiri, a ona mu je odgovorila da su "djeca loše reagirala na taj roman, da im je bio predugačak"
    No zato umjesto svjetskog klasika i nobelovca imaju za lektiru "Tajni leksikon" i slične gluparije. Inače, on se više muči s takvim knjigama nego sa "strašnima debelima" jer su mu dosadne i ne sviđaju mu se. Trenutno se muči s "Malim ratnim dnevnikom", nakon prvih par stranica ustanovio je da je "knjiga prosta" (jer se opisuje seksualno uzbuđenje 12-godišnje djevojčice - bolje da ne komentiram sredovječnog autora koji je to opisivao ).
    Eh, za ovakve teško čitljive knjige dobro dođe prečica: http://blog.dnevnik.hr/www-lektire-z...i-dnevnik.html

    Dakako, nisam pristalica ovakvog "čitanja" lektire, ali za ovu knjigu sam svojoj djeci gledala kroz prste (zapravo, samo jedan je to imao u lektiri, drugi čak i nije).

  45. #695

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Eh, za ovakve teško čitljive knjige dobro dođe prečica: http://blog.dnevnik.hr/www-lektire-z...i-dnevnik.html

    Dakako, nisam pristalica ovakvog "čitanja" lektire, ali za ovu knjigu sam svojoj djeci gledala kroz prste (zapravo, samo jedan je to imao u lektiri, drugi čak i nije).
    Ufff, to je kod mene "apage satana" Nikad mu ne bih preporučila sažetke s interneta jer su često netočni, a i gdje je granica u korištenju takvih izvora?
    Kod čitanja zagovaram princip - ako ti se knjiga ne sviđa, imaš puno pravo to reći, ali tek nakon što je pročitaš.
    On si već sad skuplja argumentaciju - npr. ustanovio je da su neke njemačke rečenice (koje kakti izgovaraju Austrijanci) potpuno krivo napisane

  46. #696
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ufff, to je kod mene "apage satana" Nikad mu ne bih preporučila sažetke s interneta jer su često netočni, a i gdje je granica u korištenju takvih izvora?
    Kod čitanja zagovaram princip - ako ti se knjiga ne sviđa, imaš puno pravo to reći, ali tek nakon što je pročitaš.
    On si već sad skuplja argumentaciju - npr. ustanovio je da su neke njemačke rečenice (koje kakti izgovaraju Austrijanci) potpuno krivo napisane
    Slažem se, ali za ovu knjigu bih popustila.

    Inače, dobro mi je poznat sistem kritiziranja knjiga koje su za lektiru. Tako i treba biti. Kad ni jedan drugi motiv za čitanje ne pali, ovaj je primjenjiv.

  47. #697

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    I ja sam svojem bila spremna popustiti, odnosno ne protiviti mu se, kad je nakon prvih 20-ak stranica izjavio "Ja to neću pročitati, neka mi da jedan!"
    Samo što je karakterno preveliki štreber da bi si svojevoljno priuštio jedinicu iz lektire (ili makar slabiju ocjenu), tako da je ipak čita

  48. #698
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    Nije mi stvarno jasno tko bira te knjige/autore! Da, knjigice u formatu teena i ok-a, pa ih klinci puse jer im sustav to servira i dopusta...katastrofa!! A toliko ima divnih knjiga!!

  49. #699
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Pa je pitao profesoricu zašto to nije u lektiri, a ona mu je odgovorila da su "djeca loše reagirala na taj roman, da im je bio predugačak"
    Tak i kod nas, profka u B razredu je dala 5 knjiga kroz ljeto, sve krasna literatura, klasici... I onda roditelji paljbu, da zasto su na popisu Junaci Pavlove ulice jer je knjiga tuzna, da zasto Alisa u Zemlji cudesa, pa ovo, pa ono... Na kraju su valjda lektiru pisali s Interneta.

    A moja je zalovala za tih 5 knjiga jer je morala procitati Gatoparda, Tatarsku pustinju, Trilogiju povratka i kao zadnje Jezevo stablo (Gramsci). Ali sto ces - razlicita profesorica, razlicite liste.

    Zavrsili su Kafku, sad im je na redu Verga, Obitelj Malavoglia za lektiru, a za literaturu obradjenu na satu citaju Manzonijeve Zarucnike (koji su, inace, ponovo na popisu obvezne literature u 2. srednje).

    Nije fer niti da svi ne citaju isto stivo, kod nas to ovisi od profke do profke.
    Posljednje uređivanje od Elly : 04.11.2016. at 10:06

  50. #700
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    Tak i kod nas, profka u B razredu je dala 5 knjiga kroz ljeto, sve krasna literatura, klasici... I onda roditelji paljbu, da zasto su na popisu Junaci Pavlove ulice jer je knjiga tuzna, da zasto Alisa u Zemlji cudesa, pa ovo, pa ono... Na kraju su valjda lektiru pisali s Interneta.

    A moja je zalovala za tih 5 knjiga jer je morala procitati Gatoparda, Tatarsku pustinju, Trilogiju povratka i kao zadnje Jezevo stablo (Gramsci). Ali sto ces - razlicita profesorica, razlicite liste.

    Zavrsili su Kafku, sad im je na redu Verga, Obitelj Malavoglia za lektiru, a za literaturu obradjenu na satu citaju Manzonijeve Zarucnike (koji su, inace, ponovo na popisu obvezne literature u 2. srednje).

    Nije fer niti da svi ne citaju isto stivo, kod nas to ovisi od profke do profke.
    Kod nas je isto, ima nekoliko djela koja su obavezna, a ostalo je po izboru profesora. Ne znam točno koliko, u osnovnoj školi su (mislim) tri djela obvezna, a možda taj broj raste s višim razredima. Ide otšrilike 1 djelo mjesečno. Dugo nisam gledala nastavni plan.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •