Trazila sam u pretrazniku , ali su svi rezultati tipa " slab vid kod djeteta " a to nije ono sto mene zanima .

Imam djecaka , juce je napunio 9 mjeseci .Porodjaj je trajao 25 sati , zavrsio carskim rezom, malecki se napio mekonijske vode , bili zajedno na neonatologiji , 7 dana primao antibiotike , dojenje ok , otusteni kuci sve u redu.

Od prvog dana je zahtjevna beba . Nisam ga mogla ostaviti samog sekundu . Nosanje je dolazilo u obzir samo ako bih ga drzala tako da moze da gleda okolo. Nikakvo mazenje , ljuljuskanje nije dolazilo u obzir.Po danu je spavao dva puta po pola sata , ali je noc uvijek spavao super . Spavao je uz mene stisnut , drzeci me za nos , kosu , prst bilo sta ..Tako su mjeseci prolazili ..
MM puno radi , dolazi kuci u 19h a malecki ide spavati oko 20h . Ja i H. smo po citav dan sami , ovdje nemamo nikoga. Prijatelji imaju stariju djecu , i oni puno rade ( zivimo u Svedskoj ) tako da malecki rijetko koga vidja osim mene. Odvedem ga na igraliste , djeca mu prilaze , ali on samo okrece glavu , ako ga taknu prstom on vristi.

Zadnjih mjesec dana prestao je biti zainteresovan za mene , kada ga zovem po imenu , nekad se odazove nekad ne, narocito ako se igra. Ne okrece se za mnom kada izlazim iz sobe , ne reaguje kada ulazim. Samo kada se probudi i ja udjem u sobu tad me odusevljeno pogleda i nasmije se. Sam nikad ne pruza ruke da se uzme , ali ako ja pruzim i pitam hoce li kod mene , tada i on pruzi svoje , ali me ne gleda. Ako se igra igrackama , mogu ga 10 puta zvati nece dici glavu da me pogleda. Ako promjenim boju glasa i zovnem ga tada me pogleda i nasmije se. Kada spava okrene mi ledja, obavezno.

Zna reci mamama , dadada , daj . zna ko je mama , ko je tata ( pogleda u nas kada ga pitamo, zadnjih dana ni to ne radi ) Puze od 6 mjeseca , od 8 se dize uz namjestaj i hoda . Kada drzi predmet u ruci i ja mu trazim , on mi da , nekad me i pogleda . Kada ga pitam gdje je lopta , on ide pa je trazi i dokotrlja mi je . Imamo jednu slikovnicu u kojoj je voce , cvijece i sl. Kada ga pitam gdje su jabuka i cvijet , on odpuze do knjige i vrti listove .Zna pljeskati rukama i mahati . Zna nas imitirati kada se mrstimo , ali ne zna isplaziti jezik. Najvise me posmatra , ako i ja pocnem puziti , ili ako se igram " sad me vidis sad me ne vidis " Tad me posmatra smije se , bjezi . Nikad nije zaplakao ako sam izasla iz sobe . Ne trudi se i ne zeli me ukljuciti u igru , igra se sam okrenut ledjima prema meni.
Sa druge strane , cim se MM pojavi H. se pocne smijati. Place ako MM izadje iz sobe , prati ga u stopu , ali i njega bas ne gleda u oci, ako ga MM drzi u narucju.
Nemam u okolini beba , pa ne mogu uporediti. Sve sto je naucio naucio je do 8 mjeseca , u zadnjih mjesec dana jedino je novo da je ozbiljan i spustene glave i da se ja moram bas jakoo potruditi da mu skrenem paznju na sebe koju sekundu . Ne znam da li ovo ponasanje odskace ili ja previse brinem . To malo beba sto vidim , imaju odlican kontakt ocima , vesele su , pruzaju ruke , sjede u majcinom krilu i gledaju zaljubljeno u njene oci dok im ona nesto sapuce. H. pocne plakati i izvijati se , dok gleda svuda samo ne u mene

Izvinjavam se na dugom postu , ali ima toliko tih sitnica koje me smiruju i uznemiruju u isto vrijeme . Zanimaju me vasa iskustva..