Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 56

Tema: Slab kontakt ocima

  1. #1
    Betty avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sverige
    Postovi
    577

    Početno Slab kontakt ocima

    Trazila sam u pretrazniku , ali su svi rezultati tipa " slab vid kod djeteta " a to nije ono sto mene zanima .

    Imam djecaka , juce je napunio 9 mjeseci .Porodjaj je trajao 25 sati , zavrsio carskim rezom, malecki se napio mekonijske vode , bili zajedno na neonatologiji , 7 dana primao antibiotike , dojenje ok , otusteni kuci sve u redu.

    Od prvog dana je zahtjevna beba . Nisam ga mogla ostaviti samog sekundu . Nosanje je dolazilo u obzir samo ako bih ga drzala tako da moze da gleda okolo. Nikakvo mazenje , ljuljuskanje nije dolazilo u obzir.Po danu je spavao dva puta po pola sata , ali je noc uvijek spavao super . Spavao je uz mene stisnut , drzeci me za nos , kosu , prst bilo sta ..Tako su mjeseci prolazili ..
    MM puno radi , dolazi kuci u 19h a malecki ide spavati oko 20h . Ja i H. smo po citav dan sami , ovdje nemamo nikoga. Prijatelji imaju stariju djecu , i oni puno rade ( zivimo u Svedskoj ) tako da malecki rijetko koga vidja osim mene. Odvedem ga na igraliste , djeca mu prilaze , ali on samo okrece glavu , ako ga taknu prstom on vristi.

    Zadnjih mjesec dana prestao je biti zainteresovan za mene , kada ga zovem po imenu , nekad se odazove nekad ne, narocito ako se igra. Ne okrece se za mnom kada izlazim iz sobe , ne reaguje kada ulazim. Samo kada se probudi i ja udjem u sobu tad me odusevljeno pogleda i nasmije se. Sam nikad ne pruza ruke da se uzme , ali ako ja pruzim i pitam hoce li kod mene , tada i on pruzi svoje , ali me ne gleda. Ako se igra igrackama , mogu ga 10 puta zvati nece dici glavu da me pogleda. Ako promjenim boju glasa i zovnem ga tada me pogleda i nasmije se. Kada spava okrene mi ledja, obavezno.

    Zna reci mamama , dadada , daj . zna ko je mama , ko je tata ( pogleda u nas kada ga pitamo, zadnjih dana ni to ne radi ) Puze od 6 mjeseca , od 8 se dize uz namjestaj i hoda . Kada drzi predmet u ruci i ja mu trazim , on mi da , nekad me i pogleda . Kada ga pitam gdje je lopta , on ide pa je trazi i dokotrlja mi je . Imamo jednu slikovnicu u kojoj je voce , cvijece i sl. Kada ga pitam gdje su jabuka i cvijet , on odpuze do knjige i vrti listove .Zna pljeskati rukama i mahati . Zna nas imitirati kada se mrstimo , ali ne zna isplaziti jezik. Najvise me posmatra , ako i ja pocnem puziti , ili ako se igram " sad me vidis sad me ne vidis " Tad me posmatra smije se , bjezi . Nikad nije zaplakao ako sam izasla iz sobe . Ne trudi se i ne zeli me ukljuciti u igru , igra se sam okrenut ledjima prema meni.
    Sa druge strane , cim se MM pojavi H. se pocne smijati. Place ako MM izadje iz sobe , prati ga u stopu , ali i njega bas ne gleda u oci, ako ga MM drzi u narucju.
    Nemam u okolini beba , pa ne mogu uporediti. Sve sto je naucio naucio je do 8 mjeseca , u zadnjih mjesec dana jedino je novo da je ozbiljan i spustene glave i da se ja moram bas jakoo potruditi da mu skrenem paznju na sebe koju sekundu . Ne znam da li ovo ponasanje odskace ili ja previse brinem . To malo beba sto vidim , imaju odlican kontakt ocima , vesele su , pruzaju ruke , sjede u majcinom krilu i gledaju zaljubljeno u njene oci dok im ona nesto sapuce. H. pocne plakati i izvijati se , dok gleda svuda samo ne u mene

    Izvinjavam se na dugom postu , ali ima toliko tih sitnica koje me smiruju i uznemiruju u isto vrijeme . Zanimaju me vasa iskustva..

  2. #2
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Je li se mozda neko cijepljenje poklopilo prije mjesec dana? Ili neko eventualno trovanje? Zivom? Toplomjer mozda?

  3. #3
    Betty avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sverige
    Postovi
    577

    Početno

    Zadnju vakcinu je primio sa 6 mjeseci , nije mogao doci u dodir ni sa kakvim otrovima , ne odvajam se od njega. Jedino sto sam ja imala ukocen vrat i spazam misica vrata zadnjih mjesec dana, pa sam mozda bila pasivnija nego inace .. nervoznija... ne znam

  4. #4
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    ne moraš se ispričavati, dobro je da si opisala sve što te muči. Nadam se da će ti forumašice koje znaju više moći pomoći.
    Pretpostavljam da sumnjaš na poremećaj iz autističnog spektra. Ja to ne mogu procijeniti preko foruma, tim više što zapravo nemam iskustva, ali koliko ovdje čitam prvo se na to sumnja kad se spominje slab kontakt očima.
    S druge strane po nekim stvarima koje si navela mi tvoje dijete izgleda prilično napredno i reagira na tebe i tm-a.

    Ostaviti ću ti ovdje nekoliko linkova koje možeš proučiti. Ako ti nešto od toga djeluje zabrinjavajuće bolje je tražiti dijagnozu i liječenje što ranije, jer su tim veće šanse za napredak. Nadam se da te nisam previše uznemirila - još jednom, zaista, moja procjena kao ni bilo čija ako se daje preko foruma "na neviđeno" ne može biti mjerodavna

    dakle preko pretražnika sam našla slijedeće
    http://forum.roda.hr/threads/13142-O-autizmu?highlight=autistični
    http://forum.roda.hr/threads/33080-K...kontakt+očima
    http://forum.roda.hr/threads/59706-Koliko-toga-dijete-od-25-mj.-razumije?highlight=kontakt+očima
    http://forum.roda.hr/threads/62415-(autism)-losing-awareness-of-parts-of-their-body?highlight=autizam
    http://forum.roda.hr/threads/56092-Dijete-odbija-komunikaciju?highlight=autizam
    m
    ožeš i sama otvoriti pretražnik i upisivati pojmove koji te zanimaju, našlo bi se još toga
    svakako ipak najbolje da se posavjetuješ sa stručnom osobom, ovako se možeš bezveze uspaničariti
    jedino, koliko znam 9 mj je prilično rano za takvu dijagnozu

  5. #5
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    još jedan link
    http://forum.roda.hr/threads/64648-prvi-znakovi-autizma?highlight=autizam

    z
    bilja ne znam mogu li se ikakvi simptomi javiti tako rano kao što ti pišeš, svi slučajevi s foruma koje znam su bili negdje nakon godine i pol dana...

  6. #6
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja mislim da ti trebaš ići malo van iz kuće sa djetetom i družiti se sa ljudima.
    Sjećam se da je na forumu pisala jedna žena iz Švedske, pa je pisala o svakakvim aktivnostima za mame i bebe u njenoj lokalnoj zajednici, tipa da su imale neku grupu, kružok, pa su se sastajale, imale predstavice za bebe, družile se.
    Gledaš dijete pod mikroskopom, jako si fokusirana na njega, a to ti je sve od zatvorenosti u kuću sa djetetom.
    Pokušaj pronaći neke aktivnosti izvan kuće, igraonicu, bilo što, da više budeš u kontaktu sa ljudima.

  7. #7
    Betty avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sverige
    Postovi
    577

    Početno

    Hvala , iscitavam i panicarim vec . Citala sam dosta o autizmu i dosta toga se slaze , cak i to da autisticna djeca reaguju na roditelje , ali ne i na druge . Sve su preporuke tipa " cekati do 14 mjeseca " ali ja bih voljela sad poceti raditi sa njim na poboljsanju komunikacije . Pregledala sam strane forume o autizmu , ima dosta video prikaza i sve su to starija djeca gdje se mogu vidjeti simptomi i razlike . H. ima tek devet mjeseci i motoricki je napredan i dosta toga razumije . Sa tako malom bebom ne mogu porediti snimke bebe od 14, 20, mjeseci. Samo to komuniciranje , ili bolje receno nekomuniciranje sa nepoznatima i sve slabiji kontakt ocima me brine. Ne znam kakav kontakt je normalan za taj uzrast..
    Prosle sedmice smo bili u posjeti kod MM roditelja. Prvi dan nije dizao glave kada bi ga zvali , ali drugi dan je pokazao veliko interesovanje za sve njih ( nas ) i okretao se kada bi ga zvali , cak je i trazio njihovu paznju . Ne znam , mozda sam mu samo ja premali stimulans . Ne znam da li je uobicajeno za tu vrstu poremecaja da jedan dan dijete super reaguje na okolinu , dok drugi dan opet utone u sebe ?

  8. #8
    Šuška avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    318

    Početno

    Ja te mogu utješiti što se tiče ovog dijela da ignorira mamu. Mene je moj tako do negdje 11 mjeseci (već sam naveliko plakala MM-u zbog toga). A onda se odjednom prikačio na mene pa sam žarko željela otići bar na WC sama. Sad je malo bolje, smijem sama na WC (imamo 3 i pol godine). Sretno!

  9. #9
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Sto se tice nosanja i pruzanja ruku, mislim da nije problem, jer oni kad nauce neku vestinu (hodanje uz namestaj, puzanje...) i ne vole vise toliko da se nose, bar moj ne voli, jer ja ga tako sprecavam u njegovim aktivnostima.
    Moj je tako u to vreme kad je ovladavao tim vestinama bio toliko zaokupljen time da se nije odazivao. Evo sad kad mu se to sleglo, vratio se na staro.

    Inace misim da imamo isti problem, jer mi takodje ne vidjamo puno ljudi i stalno se pitam da li propusta nesto zbog toga (mislim da da, kad je komunikacija u pitanju). Desavalo se da dodje baka na jedan dan i on taj dan samo nauci nesto novo i vidim po njemu da mnogo vise uziva kad je tu vise ljudi, kad svi pricaju... Ovako samo sa mnom je do 16h, posle sa mm-om, preko vikenda ako dodju gosti ili odemo negde...

  10. #10
    Betty avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sverige
    Postovi
    577

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja mislim da ti trebaš ići malo van iz kuće sa djetetom i družiti se sa ljudima.
    Sjećam se da je na forumu pisala jedna žena iz Švedske, pa je pisala o svakakvim aktivnostima za mame i bebe u njenoj lokalnoj zajednici, tipa da su imale neku grupu, kružok, pa su se sastajale, imale predstavice za bebe, družile se.
    Gledaš dijete pod mikroskopom, jako si fokusirana na njega, a to ti je sve od zatvorenosti u kuću sa djetetom.
    Pokušaj pronaći neke aktivnosti izvan kuće, igraonicu, bilo što, da više budeš u kontaktu sa ljudima.
    Cesto sama to pomislim .Ne znam da li je to sto ne idemo cesto u igraonice tog tipa posljedica njegovog ponasanja ili uzrok . Ali kad izadjem on ne zeli kontakt sa tom djecom i ljudima , mame me gledaju cudno , neke se nadju i uvredjene . Svaki put kada bi otisli u igraonicu , za njega bi to bilo previse buke i poceo bi izbezumljeno plakati dok se ne udaljimo .Njemu treba vise vremena da sve to upije , a toliko vremena drugi za nas nemaju. Planirala sam da odputujem kod mojih , tamo je buka i galama non stop , ali ne mogu MMa odvajati od djeteta

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Uzroci lošeg kontakta očima mogu biti različiti. Napisat ću samo kako je bilo kod nas - moj stariji je imao neke elemente toga, zajedno s bježanjem jednog oka... Tek kasnije (kad je napunio 3 godine) otkrilo se da je slabovidan na jedno oko. Išli smo na vježbe, radili okluzije, nosi naočale i danas ali puno se to popravilo.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 16.11.2011. at 13:33

  12. #12
    Betty avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sverige
    Postovi
    577

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Uzroci lošeg kontakta očima mogu biti različiti. Napisat ću samo kako je bilo kod nas - moj stariji je imao neke elemente toga, zajedno s bježanjem jednog oka... Tek kasnije (kad je napunio 3 godine) otkrilo se da je slabovidan na jedno oko. Išli smo na vježbe, radili okluzije, nosi naočale i danas ali puno se to popravilo.
    Mi u cetvrtak idemo kod ocnog jer smo primjetili da H. ponekad lijevo oko malo pobjegne nekad ka unutra ?
    Kada bebe pocnu pratiti pokazivanje prstom ? Kada pocnu same pokazivati prstom? Kada prate pogledom u pravcu u kojem mama npr. gleda ???

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Potpisat ću ovdje par forumašica koje su odgovarale : nitko ti ne može reći preko foruma ima li dijete poremećaj iz autističnog spektra, pogotovo ne kad se radi o tako malom djetetu, trebaš malo izaći iz kuće i okružiti se ljudima i još bih nadodala da previše očekuješ od jedne 9-mjesečne bebe. Ne možeš od tako male bebe očekivati da se igra s drugom (a još k tome i nepoznatom) djecom, da reagira na tvoje pozive dok je okupirano nečim, da pozitivno reagira na nepoznate osobe, itd. A slab kontakt očima može biti samo tvoja subjektivna procjena, koja ne mora biti točna.

  14. #14
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Citiraj Betty prvotno napisa Vidi poruku
    Cesto sama to pomislim .Ne znam da li je to sto ne idemo cesto u igraonice tog tipa posljedica njegovog ponasanja ili uzrok . Ali kad izadjem on ne zeli kontakt sa tom djecom i ljudima , mame me gledaju cudno , neke se nadju i uvredjene . Svaki put kada bi otisli u igraonicu , za njega bi to bilo previse buke i poceo bi izbezumljeno plakati dok se ne udaljimo .Njemu treba vise vremena da sve to upije , a toliko vremena drugi za nas nemaju. Planirala sam da odputujem kod mojih , tamo je buka i galama non stop , ali ne mogu MMa odvajati od djeteta
    Pa ne moras nuzno u igraone gdje je guzva i buka, moj se isto duuugo bojao guzve. Idi na druzenje kod prijeteljice koja isto ima dijete, ili jednostavno u setnje s nekim. Ja sam tu na forumu nasla mame koje imaju klince priblizno Svenovoj dobi i od njegovog 4. mjeseca smo svakodnevno setale a druzimo se jos uvijek.

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Betty prvotno napisa Vidi poruku
    Mi u cetvrtak idemo kod ocnog jer smo primjetili da H. ponekad lijevo oko malo pobjegne nekad ka unutra ?
    Kada bebe pocnu pratiti pokazivanje prstom ? Kada pocnu same pokazivati prstom? Kada prate pogledom u pravcu u kojem mama npr. gleda ???
    Tja, tesko je reci... Moj stariji oko prve godine (ali on ima opisanu smetnju vida koju je pedijatrica ignorirala sve dok ja nisam iskocila iz koze i sama se narucila na Rebro, gdje smo i dan danas) a mladji puno ranije... Djeca glavom okrecu i na zvuk, tako da je to tesko reci napamet, ali ako djetetu bjezi oko, velika je vjerojatnost da ima neku smetnju vida - strabizam ili ambliopiju. Srecom, to je potpuno rjesivo i ispravljivo. Nadam se da nije nista gore, a ne mora biti cak ni to, moze biti da ce sve doci na svoje mjesto. Na tvom mjestu ja bih ipak odvela dijete nekom oftalmologu koji ima iskustva s malim bebama.

  16. #16
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Betty prvotno napisa Vidi poruku
    Svaki put kada bi otisli u igraonicu , za njega bi to bilo previse buke i poceo bi izbezumljeno plakati dok se ne udaljimo .Njemu treba vise vremena da sve to upije , a toliko vremena drugi za nas nemaju.
    Za utjehu, slično se ovako znala ponašati i moja, i također je do 1,5 godine odbijala kontakte s drugom djecom, osim s onima iz bližeg kruga obitelji i prijatelja (odnosno onima koje je češće viđala).
    Pogotovo je oko 1,5 godine ušla u fazu kad su joj jako smetala druga djeca njene dobi, vjerojatno su joj bili previše nasrtljivi. Buku i više djece na jednom mjestu nikako nije podnosila. I kad bi došli u goste bi joj trebalo dobrih pol sata ili sat da se opusti. Vjerojatno je to bilo dijelom zbog karaktera a dijelom jer je bila dosta izolirana i većinom viđala samo odrasle ljude (živimo dosta daleko od civilizacije).

  17. #17
    Betty avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sverige
    Postovi
    577

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Potpisat ću ovdje par forumašica koje su odgovarale : nitko ti ne može reći preko foruma ima li dijete poremećaj iz autističnog spektra, pogotovo ne kad se radi o tako malom djetetu, trebaš malo izaći iz kuće i okružiti se ljudima i još bih nadodala da previše očekuješ od jedne 9-mjesečne bebe. Ne možeš od tako male bebe očekivati da se igra s drugom (a još k tome i nepoznatom) djecom, da reagira na tvoje pozive dok je okupirano nečim, da pozitivno reagira na nepoznate osobe, itd. A slab kontakt očima može biti samo tvoja subjektivna procjena, koja ne mora biti točna.
    Pa nisam ni ocekivala dojagnozu , nego vasa iskustva sa vasom djecom , kako se ponasaju djeca u tom uzrastu . Bas zato sto nemam sa kim da uporedim .
    Nije bas da smo mi zatvoreni u kuci. Mi setamo svaki dan ( evo upravo se spremamo za setnju ) Ima jedna mama cija je curica napunila 13 mjeseci i setamo svaki dan od H. rodjenja , druzimo se . Ali on ni na nju ne reaguje , dok znam da dok je ona bila njegovog uzrasta da je itekako reagovala i na njega i na mene i na ljude koji su prolazili pored nas. Ja u pocetku nisam obracala paznju na to , rekoh mali je jos , ali i dalje ne vidim neke promjene kod njega , dok je kod te curice napredak u komunikaciji svakim danom bio sve veci i ocigledniji u tom uzrastu. E sad svako je dijete za sebe , ona je inace pricalica i dosta komunikativna ... A slab kontakt ocima je procijena mnogih koji su stupili u kontakt sa njim duze od 10 minuta.Jedna djevojka ga je zvala i zvala i zvala . Kada ju je na kraju pogledao , prokomentarisala je da on ne gleda u nju , nego u masnu na njenoj glavi. Ja sam u pocetku mislila da je strah od nepoznatih jer je sa nama imao vise nego odlican kontakt , ali kako i to sada slabi ne znam da li je u pitanju faza ili nesto na cemu ja trebam raditi sa njim ??
    Zanima jesu li vasa djeca imali faze kada ih je samo zanimalo da istrazuju -sami ?

  18. #18
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Ovako čitajući najviše me vuče da mu je možda vid oslabljen kako je Peterlin rekla. Znači ako dobro ne vidi, a dobro čuje,
    niti se ne trudi uspostaviti kontakt očima jer mu to ne predstavlja puno ako mu je vid slabiji. a ako je puno djece oko njega i velika buka,
    možeš si misliti koji je kaos u njegovoj glavici. Eto to se meni tako čini u slučaju da je samo vid u pitanju.

    A kako ste vi sa motoričkim razvojem, sjedenjem, puzanjem, dizanjem?
    Kako prati igračke, kako je hvatao igračke?
    Da li je motorički razvoj bio ok?

  19. #19
    Betty avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sverige
    Postovi
    577

    Početno

    motoricki je napredan , samostalno se posjedao 5, propuzao sa 6,5 dize se uz namjestaj i hoda gurajuci tabure. igracke drzi dvije i udara jednu o drugu , pincentni hvat ima vec koju sedmicu . moze da uhvati zrno graska sto mislim da ne bi mogao sa dva prsta ako lose vidi ili ako vidi duplo. on je super pametna beba , ali to niko ne vidi osim mene ,drugi ga zovu namcor

  20. #20
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Samostalno posjedao sa 5 mjeseci, uh to je turbo napredno .
    Samo ti ljubi i čuvaj svoje dijete, ti si tu za njega i to je ono najvažnije . Baš me zanima rezultat pregleda očiju,
    samo je važno da idete k nekome ko ima iskustva sa djecom, jer pitanje je kako će reagirati na nepoznate.

  21. #21
    Betty avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sverige
    Postovi
    577

    Početno

    pa vidjecemo u cetvrtak . pise na pozivu da pregled traje 1-2 sata. on toliko nije bio miran ni u stomaku nadamse da imaju neki poseban test za tako male bebe koji im moze toliko dugo drzati paznju. hvala svima .ne ciljam ja na autizam niti trazim greske ,neiskustvo i reakcije drugih su me pomutili malo , pa sam pocela citati po webu, a onda znate sta se sve nadje

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Betty prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nisam ni ocekivala dojagnozu , nego vasa iskustva sa vasom djecom , kako se ponasaju djeca u tom uzrastu . Bas zato sto nemam sa kim da uporedim .
    Nije bas da smo mi zatvoreni u kuci. Mi setamo svaki dan ( evo upravo se spremamo za setnju ) Ima jedna mama cija je curica napunila 13 mjeseci i setamo svaki dan od H. rodjenja , druzimo se . Ali on ni na nju ne reaguje , dok znam da dok je ona bila njegovog uzrasta da je itekako reagovala i na njega i na mene i na ljude koji su prolazili pored nas. Ja u pocetku nisam obracala paznju na to , rekoh mali je jos , ali i dalje ne vidim neke promjene kod njega , dok je kod te curice napredak u komunikaciji svakim danom bio sve veci i ocigledniji u tom uzrastu. E sad svako je dijete za sebe , ona je inace pricalica i dosta komunikativna ... A slab kontakt ocima je procijena mnogih koji su stupili u kontakt sa njim duze od 10 minuta.Jedna djevojka ga je zvala i zvala i zvala . Kada ju je na kraju pogledao , prokomentarisala je da on ne gleda u nju , nego u masnu na njenoj glavi. Ja sam u pocetku mislila da je strah od nepoznatih jer je sa nama imao vise nego odlican kontakt , ali kako i to sada slabi ne znam da li je u pitanju faza ili nesto na cemu ja trebam raditi sa njim ??
    Zanima jesu li vasa djeca imali faze kada ih je samo zanimalo da istrazuju -sami ?
    Gle, ja ti mogu napisati svoje iskustvo. Moje dijete je najmirnije dijete u kvartu. Svaki dan se djeca igraju grupno na ulici (u rasponu od 2 do 4 god). Kad smo svi skupa išli u šetnju, djeca su trčala i igrala se, a moj je držao mene za ruku i nije se odvajao od mene. Kad su se svi igrali u pijesku, moj je stajao sa strane i gledao. Kad smo išli na rođendane, svi su skakali i igrali se, a moj je sjedio na meni, promatrao i grickao hranu. Naravno, druge mame su bile oduševljene mojim "beživotnim" djetetom (čitaj, djetetom oko kojeg nema nikakva posla). Curica starija od njega samo nekoliko mjeseci veselo je brbljala, igrala se s drugom djecom, spuštala se naglavačke niz tobogan, a ja njega nisam mogla natjerati ni da potrči s njima. Dok nisam krenula na posao, imala sam osjećaj da sam mu valjda najdosadnija i najneutralnija osoba u životu. Sada, kad ima skoro 2 godine veselo se igra sa djecom iz kvarta, a ja svaki dan dobijem porciju maženja i zagrljaja od njega. Nisam ti htjela to napisati, jer bi te možda odvela u krivom smjeru. Možda tvom djetetu stvarno nešto jeste, a ti bi se nakon naših iskustava bezrazložno smirila. Možda tvom djetetu nije ništa, pa bi te to s razlogom smirilo. Opet ću ti napisati, u nekim stvarima previše očekuješ od 9-mjesečne bebe. Opet, možda je tvoje dijete stvarno drugačije, ali ne znaš dobro verbalizirati što je to što ga čini drugačijim. Radi svog mira porazgovaraj sa stručnom osobom, ali ja iz tvog posta nisam isčitala ništa neuobičajeno za tu dob.

  23. #23
    Betty avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sverige
    Postovi
    577

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Opet ću ti napisati, u nekim stvarima previše očekuješ od 9-mjesečne bebe. Opet, možda je tvoje dijete stvarno drugačije, ali ne znaš dobro verbalizirati što je to što ga čini drugačijim. Radi svog mira porazgovaraj sa stručnom osobom, ali ja iz tvog posta nisam isčitala ništa neuobičajeno za tu dob.
    Od moje 9 mjesecne bebe ocekujem da me pogleda sa vremena na vrijeme. On 90 % pokusaja to ne uradi , makar i ne radio nista.U zadnjih mjesec dana NI JEDAN PUT me nije pogledao ako ga nisam zvala. On ne zeli da sjedi u mome krilu i posmatra druge. On zeli da sjedi sam , okrenutih ledja. Na nepoznate ljude place , a poznate ignorise i ne reaguje kada ga zovu po imenu. Ja NE ZNAM kako izgleda interakcija djeteta od 9 mjeseci sa ostatkom svijeta, zato sam otvorila temu da vidim da li odskace ili ne odskace , ima li jos takve djece , sta je karakteristicno za tu dob. Ja ne znam kako da ucim djete koje ne gleda u mene ??

  24. #24
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Od moje 9 mjesecne bebe ocekujem da me pogleda sa vremena na vrijeme. On 90 % pokusaja to ne uradi , makar i ne radio nista.U zadnjih mjesec dana NI JEDAN PUT me nije pogledao ako ga nisam zvala. On ne zeli da sjedi u mome krilu i posmatra druge. On zeli da sjedi sam , okrenutih ledja
    Za ovo ne bih rekla da je baš uobičajeno

  25. #25
    Betty avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sverige
    Postovi
    577

    Početno

    ako im ispadne igracka i gledaju u nju , kada bebe pocinju ostvarivati kontakt ocima kako bi im ta osoba pomogla dohvatiti igracku ??

  26. #26
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Betti, napravila si prvi korak i idete na pregled, ajde probaj sad još tih par dana pričekati i ne tražiti razloge već da prvo da vidiš stanje vida.
    Nakon toga ako je vid loše znaš glavni uzrok problema, ako je vid dobar onda bi trebalo posjetiti i druge specijaliste npr. neuropedijatar ili već nekoga.
    Znam da ti je teško čekati, ali moraš. Jer kontakte sa očima djeca ostvare puno prije devetog mjeseca, zato ti kažem strpljivo i korak po korak.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Betty prvotno napisa Vidi poruku
    Od moje 9 mjesecne bebe ocekujem da me pogleda sa vremena na vrijeme. On 90 % pokusaja to ne uradi , makar i ne radio nista.U zadnjih mjesec dana NI JEDAN PUT me nije pogledao ako ga nisam zvala. On ne zeli da sjedi u mome krilu i posmatra druge. On zeli da sjedi sam , okrenutih ledja. Na nepoznate ljude place , a poznate ignorise i ne reaguje kada ga zovu po imenu. Ja NE ZNAM kako izgleda interakcija djeteta od 9 mjeseci sa ostatkom svijeta, zato sam otvorila temu da vidim da li odskace ili ne odskace , ima li jos takve djece , sta je karakteristicno za tu dob. Ja ne znam kako da ucim djete koje ne gleda u mene ??
    Ovi nisi napisala u prvom postu, ili sam ja to predvidjela.Normalno je da beba ne voli gužvu i buku u igraonicama, da se ne igra s vršnjacima i da reagira plačem na nepoznate. Nije normalno da nijednom u mjesec dana ne pogleda majku. Mada, opet sam zbunjena jer si prije napisala da te veselo gleda i smije se kad udješ u sobu, a sada da te ne pogleda osim ako ga ne zovneš... Nemam ti što drugo reći, nego da odvedeš dijete oftamologu i dječjem psihologu.

  28. #28
    kovrčava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    367

    Početno

    Evo kratak opis govorno-jezičnog razvoja, pa ako će ti malo pomoći.................


    Receptivni govor
    (slušanje i razumijevanje)
    Ekspresivni govor
    (glasanje i govorno izražavanje)

    • usmjeravanje pogleda prema izvoru zvuka
    • reagiranje na promjene visine glasa
    • primjecuje igracke koje proizvode zvukove
    • pokazuje interes za glazbu

    • brblja i proizvodi zvukove slicne glasovima p, b, m (pa-pa, ba-ba, ma-ma)
    • glasovno izražava uzbudenje i nezadovoljstvo
    • grglja zvukove kad ga se ostavi samog ili u igri



    Razvojni period od 7. mjeseca do godinu dana
    Receptivni govor
    (slušanje i razumijevanje)
    Ekspresivni govor
    (glasanje i govorno izražavanje)

    • okreće se prema smjeru izvora zvuka
    • uživa u igri ku-kuc (skrivanje lica iza dlanova)
    • sluša i usmjerava pažnju kada mu se govori
    • prepoznaje neke riječi (sok, medo, noga)
    • počinje odgovarati na zahtjeve („dođi“, „želiš još?“)

    • koristi se govorom ili zvukovima kako bi pridobio pažnju okoline
    • brbljanje ima izmjene ritma (duge i kratke grupe zvukova)
    • imitira različite govorne zvukove
    • izgovara jednu ili dvije riječi (tata, mama) iako ne moraju te riječi biti jasne
    Znakovi upozorenja da nešto nije u redu:
    • dijete većinu vremena se uopće ne glasa (šuti) dijete nema i ne razvija pogled u oči (kontakt očima)
    • dijete ne ragira (ili vrlo slabo reagira) na buku i glasne zvukove
    Posljednje uređivanje od kovrčava : 16.11.2011. at 18:41

  29. #29
    Betty avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sverige
    Postovi
    577

    Početno

    pogleda me kada udjem u sobu nakon sto se probudi . ja udjem nasmijesim se i on se nasmijesi i gleda me. nakon toga me pogleda samo ako ja na sebe skrecem paznju npr. pjevam ili puzem oko njega . ili pocnem d ga jurim kao igramo se ganje , onda on bjezi , smije se, okrece se da vidi gdje sam . u obicnim situacijama ne gleda me i mogu ulaziti i izlaziti iz sobe koliko hocu , nema reakcije. pokazujem prstom - nema reakcije , on ne pokazuje nista i nista ne "dijeli " sa mnom pogledom , ni strah ni uzbudjenje . ne pokazuje ni prstom ni rukom , ne posmatra moju reakciju , ne trazi pomoc od mene pogledom ... sa druge strane razumije gdje je sta , donosi mi to sto trazim , gleda u ono za sta ga pitam..

  30. #30
    Betty avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sverige
    Postovi
    577

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    Betti, napravila si prvi korak i idete na pregled, ajde probaj sad još tih par dana pričekati i ne tražiti razloge već da prvo da vidiš stanje vida.
    Nakon toga ako je vid loše znaš glavni uzrok problema, ako je vid dobar onda bi trebalo posjetiti i druge specijaliste npr. neuropedijatar ili već nekoga.
    Znam da ti je teško čekati, ali moraš. Jer kontakte sa očima djeca ostvare puno prije devetog mjeseca, zato ti kažem strpljivo i korak po korak.
    Pa to me i zbunjuje , jer do prije mjesec dana nije tako reagovao na mene . kontakt ocima super , skretao paznju na sebe , plakao kada izadjem iz sobe, drzao me na oku. sad toga nema

  31. #31
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Citiraj Betty prvotno napisa Vidi poruku
    pogleda me kada udjem u sobu nakon sto se probudi . ja udjem nasmijesim se i on se nasmijesi i gleda me. nakon toga me pogleda samo ako ja na sebe skrecem paznju npr. pjevam ili puzem oko njega . ili pocnem d ga jurim kao igramo se ganje , onda on bjezi , smije se, okrece se da vidi gdje sam . u obicnim situacijama ne gleda me i mogu ulaziti i izlaziti iz sobe koliko hocu , nema reakcije. pokazujem prstom - nema reakcije , on ne pokazuje nista i nista ne "dijeli " sa mnom pogledom , ni strah ni uzbudjenje . ne pokazuje ni prstom ni rukom , ne posmatra moju reakciju , ne trazi pomoc od mene pogledom ... sa druge strane razumije gdje je sta , donosi mi to sto trazim , gleda u ono za sta ga pitam..
    A sta radi za to vreme? Ako se igra necim i zaokupljen je necim zasto bi te gledao?

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Betty prvotno napisa Vidi poruku
    pogleda me kada udjem u sobu nakon sto se probudi . ja udjem nasmijesim se i on se nasmijesi i gleda me. nakon toga me pogleda samo ako ja na sebe skrecem paznju npr. pjevam ili puzem oko njega . ili pocnem d ga jurim kao igramo se ganje , onda on bjezi , smije se, okrece se da vidi gdje sam . u obicnim situacijama ne gleda me i mogu ulaziti i izlaziti iz sobe koliko hocu , nema reakcije. pokazujem prstom - nema reakcije , on ne pokazuje nista i nista ne "dijeli " sa mnom pogledom , ni strah ni uzbudjenje . ne pokazuje ni prstom ni rukom , ne posmatra moju reakciju , ne trazi pomoc od mene pogledom ... sa druge strane razumije gdje je sta , donosi mi to sto trazim , gleda u ono za sta ga pitam..
    Eto vidiš, ovo zvuči sasvim drugačije od onoga da te nije pogledao mjesec dana osim kad si ga zovnula. Draga Betty, moj je dojam da si preuveličala neke stvari i umislila ono čega nema. Zato odvedi dijete neuropedijatru, dječjem psihologu, ili kome već, samo da ga pogleda i da provjeri o čemu je riječ. Javi nam što je bilo, bit će mi drago ako se nisam prevarila u svom dojmu

  33. #33
    Betty avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sverige
    Postovi
    577

    Početno

    pa igra se pa ne znam zasto bi me gledao ? mislila sam da sve bebe gledaju gdje im je mama , sta radi i u sta gleda nekako mi ke cudno da ja moram stalno da izvodim nesto da bi me on pogledao . mislimto je sve u zadnjih mjesec dana , pa ne znam da nije faza

  34. #34
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Jesi li mu testirala sluh?
    Probaj sjesti iza njega i pustiti ga da se zaigra a onda mu zapucketaj prstima iza uha, prvo jedno, a nakon reakcije kada se opet zaigra drugo uho.
    U normalnim situacijama dijete treba reagirati na to tako da okrene glavu prema izvoru zvuka.

    Iskreno se nadam da je to samo faza, u to vrijeme je normalno da bebe zaziru od nepoznatih i da nisu "druzeljubive"

  35. #35

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Betty moja cura je pocela pokazivati prsticem s cca 12 mjeseci, mislim da je 9 mj. jos rano za to. Ako si zabrinuta i imas osjecaj da nesto nije u redu svakako odite na pregled. Budi samo oprezna kad usporedjujes dijete s drugim bebama, onom curicom koju si spomenula, jer su neke stvari do karaktera i temperamenta. Samo strucnjak moze procijeniti ima li razloga za zabrinutost.

    Prolistala sam svoj dnevnik i nasa cura je u toj dobi znala dati pa-pa, veselila se poznatim licima a nepoznatima mahala iz kolica, taman je propuzala, prosjedila i pocela ustajati pa nikako nije trpila biti sputana (ukljucujuci meni u krilu). Sama se nije mogla zaigrati osim s necim nedopustenim tipa laptop. Bila je vrlo teska za spavanje, 100 budjenja, dojenja...zahtijevala je bas u toj dobi moj 110%tni angazman...

    Veliki ljubac tebi i malenom, nadam se da se ne radi o nicem ozbiljnom!

  36. #36
    Betty avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sverige
    Postovi
    577

    Početno

    pa zato sam i otvorila temu da zajednicki dodjemo do zakljucka da je mozda do mame , a ne do djeteta mislim ima puno tih sitnica koje bas ne stimaju . nadam se da je takvo djete a mozda postaje sve samostalniji pa takav prelaz od zahtjevne bebe do nezainteresovane me malo zatekao u kombinaciji sa onim kako reaguje na ostali narod ...

  37. #37
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Citiraj Betty prvotno napisa Vidi poruku
    pa igra se pa ne znam zasto bi me gledao ? mislila sam da sve bebe gledaju gdje im je mama , sta radi i u sta gleda nekako mi ke cudno da ja moram stalno da izvodim nesto da bi me on pogledao . mislimto je sve u zadnjih mjesec dana , pa ne znam da nije faza
    Ako je zaokupljen i igra se moj ne gleda bas svaki moj korak... pa ima me ceo dan tu, valjda mu i dosadim Voli da se igra "skrivalice", da ga zasmejavam smesnim facama,nekad trazi da ga uzmem... ali oni u ovom periodu toliko novog otkrivaju da je nemoguce ocekivati da ce obratiti paznju na svaki tvoj ulazak u prostoriju.

    Inace ima 9.5 meseci i ne pokazuje prstom niti to ocekujem jos od njega.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Betty upija li tvoj maleni audio vizuelne podražaje s TV-a,npr Baby tv-a i sl u mjeri da se totalno isključi od svega ostalog,pa i tvog dozivanja?

    kad ga zainteresira neka nova osoba,zaokupi li ga lice ili neki detalj na toj osobi,npr naočale(objekt ili subjekt,to te hoću pitati)?

    ja u svakom slučaju mislim da tvoja briga nije iracionalna...ti najbolje poznaš svoje dijete,kad ti tvoj instinkt govori da nešto ne štima,slijedi ga.ako je sve u redu,neka si ti provjerila,Bogu hvala.
    ako jest neka smetnja,ne oram ti ni pričati o prednosti rane intervencije.

    ponašanje tvog dječaka odstupa od uobičajenog,i odlično je da tako rano postavljaš određena pitanja.
    naime,u dobi od 9m -12 mj razvija se tzv združena pažnja,i tu djeca s npr autističnim poremećajem tonu.

    puno sam puta pročitala,čak sam to i sama mislila,da roditelji djeteta s autizmom govore da su im klinci kao bebe bili skroz OK,gledali u oči,sudjelovali,razvijali normalni slogovni govor-gugutanje-i zbilja i jest tako,no kad dođe vrijeme za korak dalje,razvijanje te združene pažnje-ja/ti interakcije s 12 mjeseci oni taj korak naprosto ne pređu,i zatvore se.i nije jednom ta etapa dovedena u odnos s cjepivom,jer se događa otprilike u isto vrijeme.

    uglavnom,mislim da je super da postavljaš pitanja i reagiraš.prvo eliminirajte vid i sluh,pa ćete vidjeti dalje.
    naravno,od sveg srca ti želim da ne bude ništa,no ako se i pokaže kakva smetnja,strašno je važno krenuti s rješavanjem problema što ranije.

    ja sam se usudila naglas reći ono što sam podsvjesno znala puno duže s 18,19 mjeseci.uvijek mislim da sam mogla i ranije....i da bi danas bilo još i bolje da jesam,a nije loše.

    nemoj se uopće skanjivati slijediti svoj osjećaj,jer svom djetetu na taj način donosiš samo dobro.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    126

    Početno

    Znaš šta, ovo meni sve izgleda ok. I moj malac veselije reaguje na sve osim na mene. Ćerkica i ja smo bile prave drugarice od prvog dana, što se tiče i kontakta očima i igara i svega. On je potpuno drugačiji. Ispočetka je i mene malo zabrinuo. Sve do jednog dana kada je s dva mj počeo na glas da se smije na svoju sestru.
    I on je prvo mali čovjek pa tek onda beba. I njemu vjerovatno dosadi igra sa tobom pa se veseli bilo kakvoj promjeni. Ne znam da li je to baš sada u pitanju ali će svakako biti toga kako bude rastao. I veća djeca su takva.
    Nemoj se bez veze zamarati i nervirati, samo spomeni pedijatru. Znaju oni prepoznati simptome bilo kakvog problema.
    Evo, nas je doktorica poslala fizijatru zbog "neurološli rizične simptomatogije". Već je jasno da bebi ništa ne fali. Jedino smo pod kontrolom zbog tih nekih sitnica koje su mogle značiti nešto ozbiljnije.
    Znači da možeš biti sigurna da doktoru neće promaći ni neka sitnica koja bi mogla nešto značiti. A nešto što tebi izgleda alarmantno može biti sasvim normalno.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    126

    Početno

    I moj muž uvijek galami što nam doktori "bez veze muče dijete" napornim vježbama.
    Neka, ja volim da je on pod kontrolom. Nek ga ispregledaju koliko hoće, ne može mu škoditi. Može samo koristiti.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    126

    Početno

    Jednom prilikom smo se smijali kad smo ga s 2,5 mjeseca vodili kod psihologa i logopeda. Sve u sklopu tih pretraga i procedura.

  42. #42
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj ronin prvotno napisa Vidi poruku
    nemoj se uopće skanjivati slijediti svoj osjećaj,jer svom djetetu na taj način donosiš samo dobro.
    S ovim se slazem u potpunosti

    Mom sinu je poremecaj iz aut. spektra dijagnosticiran s 19mj i odmah smo krenuli s rehabilitacijom, nazalost u smanjenom opsegu jer smo cekali mjesto u centru za autizam ali opet uz pomoc strucnog tima sa ERF-a i samoedukacije sami smo napravili jako puno.
    Tko zna kako bi bilo danas da smo jos duze morali cekati, rana dijagnostika je vrlo bitna kada se radi o autisticnim poremecajima

  43. #43
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Ima na youtube-u dosta videa koji su stavili roditelji cija djeca su dobila dijagnozu autizma u dobi od recimo godinu dana.
    Nakon dijagnoze su se vracali gledati video materijale koje su snimali dok su djeca bila bebe i dosta njih su shvatili da su klinci vec tada pokazivali rane znakove autizma.

    Npr. ovaj
    http://www.youtube.com/watch?v=d6yfsWGmkZA

    Deckic ovdje ima 10mj, dijagnosticiran s 13mj, slatkis mali

    Malo pogledaj pa usporedi ponasanja tih beba, ti ces najbolje znati

  44. #44
    Betty avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sverige
    Postovi
    577

    Početno

    pregledala sam snimke i ne vidim H. u ovom djecaku . Moj djecak se ponasa ovako ako ga ja ne izazovem skakanjem i galamom . http://www.youtube.com/watch?v=nQxDG...eature=related
    Ovaj djecak je dosta stariji, ima 14 mjeseci, ali to je to ponasanje o kome govorim, ne znam da li je normalno za jednu bebu od 9 mjeseci??? Sjedim pored njega, pricam, uzimam igracke , ustanem , izadjem iz sobe , vratim se - nista, nikakve reakcije .Ovako nam je najcecsce. Ne kazem da nesto nije u redu , ali osjecaj je cudan . Jednostavno ne osjecam kontakt sa njim i onda pocinjem pljeskati rukama , glasati se sve jace i jace izmisljati svakakve zvukove da mu privucem paznju. Najcesce upali igra skrivaca , tada cikce od zadovoljstva , gleda me odusevljeno, puze za mnom , bjezi , smije se. Cuje dobro , provjerila sam vise puta ..

  45. #45
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    A kako reagira ako mu u tom trenu uzmes igracku ili predmet na koji je fiksiran?

    U svakom slucaju tesko je reci ovako napamet, nadam se da ce ti strucnjaci reci da je sve ok sa tvojim bebacem

  46. #46
    Betty avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sverige
    Postovi
    577

    Početno

    Draga ronin , opet se srecemo
    Citiraj ronin prvotno napisa Vidi poruku
    Betty upija li tvoj maleni audio vizuelne podražaje s TV-a,npr Baby tv-a i sl u mjeri da se totalno isključi od svega ostalog,pa i tvog dozivanja?
    Da , zato vise ne drzim tv upaljen dok ne dodje MM jer sam primjetila da se malo-malo zagleda u njega i ostane kao prikovan .

    kad ga zainteresira neka nova osoba,zaokupi li ga lice ili neki detalj na toj osobi,npr naočale(objekt ili subjekt,to te hoću pitati)?
    Vise paznje posvjecuje detaljima tipa naocare, brkovi , mindjuse .. Ako nepoznatog gleda u lice obicno slijedi prestravljeni plac.

    Draga ronin , opet se srecemo

    Ja MISLIM,( kao potpuni laik sto se tice beba) , da mu komunikacija steka. Ili ja stvarno previse trazim od tako male bebe ??

  47. #47
    Betty avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sverige
    Postovi
    577

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa Vidi poruku
    A kako reagira ako mu u tom trenu uzmes igracku ili predmet na koji je fiksiran?

    Place , mada nije on fiksiran ni na jednu igracku , ima dosta igracaka i ide od jedne do druge .

  48. #48
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj Betty prvotno napisa Vidi poruku
    Place , mada nije on fiksiran ni na jednu igracku , ima dosta igracaka i ide od jedne do druge .
    Samo da kazem da je ovo jako dobar znak hocu reci dobro je da nije fiksiran samo na jednu stvar i samo nje se drzi
    Posljednje uređivanje od Marsupilami : 17.11.2011. at 00:57

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Citiraj Betty prvotno napisa Vidi poruku
    Draga ronin , opet se srecemo
    Betty

    da,postavila sam ti ova pitanja jer me po svemu što si napisala tvoj maleni podsjeća na moju curu u to doba,samo što sam ja nakon dva dečka bila opuštena i nisam uočavala problem,a mogla sam...baš tada,kad se razvija ta prva interakcija...da sam tada više radila na marijinom otključavanju,vjerojatno ne bih sada odrađivala toliko "krvav" posao

    i ja sam morala držati Tv ugašen,jer bi ona naprosto uplovila u taj svijet i ničeg ne bi bila svjesna oko sebe...nit da je zovem,nit da se ludiram da joj privučem pažnju


    mi radimo s izvrsnom defektologicom,pa sam joj malo onako u kratkim crtama izložila danas i tvoj slučaj,i savjetovala je da u tom svom angažmanu oko malenoga,s obzirom da ima tek 9 mjeseci i pažnja mu nije fokusirana,da mu se uvijek unosiš ravno pred lice u njegovo "osobno" polje,i da sve polazi od tijela.dakle,uvijek ga stimuliraj,nosi,preokreći,masiraj,škakljaj,to su podražaji koji ga čine "prisutnim"...točno ćeš,kao što već vjerujem da i sama to već znaš,osjetiti kad ga dobiješ,kad te gleda i prisutan je,a kad malo otplovi kao onaj dječak iz linka kojeg si stavila,malo u svoj film.

    iako je motorički odličan(i moja curka je ,oduvijek),nije naodmet raditi na finoj motorici,ona je nešto sasvim drugo od grube,ima krasnih igračaka koje je razvijaju...e da,i moja defektologinja kaže da su Švedi jaako dobri na tom polju rane dijagnostike i intervencije.

    samo hrabro naprijed,bit će sve u redu

  50. #50
    Betty avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sverige
    Postovi
    577

    Početno

    Samo da javim kako je protekao pregled. Dva oftamologa i dva praktikanta su bila prisutna.. H. je bio predobar, moram reci da nije plakao iako je cekaonica bila puna ljudi i djece.
    Prvi dio pregleda su posmatrali kako prati predmete , ja sam pokazala par fotografija na kojima se vidi kako lijevo oko ide ka unutra . Oni su detaljno proucavali i slike i uoceno je da iako jedno oko na slikama ide ka unutra , odsjaj svjetlosti u zjenicama stoji paralelno . Korjen nosa mu je takodje siri , pa samim tim i razmak izmedju ociju pa po njima i to ima malo uticaja ...(?)
    Drugi dio pregleda nije prosao tako bajno. H. je dobio kapi, cekali 45 minuta i onda su mu trebali mjeriti dioptriju i on nikako nije htio sjediti mirno. Nije bio uplasen , ali nije dao doktoru da se priblizi sa onim " lenjirom " punim stakala , stalno je pokusavao da mu to otme iz ruke. Izmjereno je desno oko dioptrija +1.5 a lijevo oko + 2.5 , ali oni ne prihvataju taj rezultat dobijen tako reci "u letu " nego smo naruceni opet u 1 mjesecu 2012 kada ce, nadam se biti mirniji.

    Sto se tice slabog kontakta ocima i kontakta uopste, PRETJERALA SAM. Ovih dana smo puno sa bakama , dekama , tetkama i njihovom djecom i H. je drugo djete. I dalje ne reaguje na mene , ali sad sam sigurna da sam mu dosadna i da mu je sve drugo zanimljivije. U medjuvremenu je i napravio par samostalnih koraka od fotelje do tate , tako da puno toga se desava trenutno

    Ostaje jos taj pregled , moze biti da je stvarno dalekovidan pa izbjegava gledati ljude koji su mu blizu, ali zar nisu sve bebe manje vise dalekovidne u pocetku ???

    Hvala vam svima na podrsci , sad kad citam svoje postove na ovoj temi , stvarno sam pretjerala . Ponasanje mu jeste odskakalo od uobicajenog , ali ocigledno je to samo bila faza u kojoj se potpuno posvetio motorici, a manje mami .

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •