Pokazuje rezultate 1 do 34 od 34

Tema: dani kruha

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno dani kruha

    svake godine se zateknem u zadnji cas da napravim nesto fino i zanimljivo djeci da ponesu u vrtic
    vazda imaju hrpu toga a pojedu samo minimalni dio, ostalo se valjda baci. zato mi je zao utrositi neke posebne (i skupe) namirnice.
    ovaj put bi voljela da imaju nesto lijepo za vidjeti, neke figure, posebne oblike... ali nemam ideja, i nebi opet trebalo biti prekomplicirano jer lako uprskam a i nemam previse vremena, veceras bi to zajedno snjima napravila, sutra nose u vrtic

    nadam se da imate kakav dobar prijedlog

  2. #2
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Praščići koji donose sreću su odgovor na tvoje muke


    http://damijenestoslatko.dobrahrana....i-donose-srecu

  3. #3
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Da dodam: ja sam potpuni antitalent za dizana tijesta - pa tijesto napravim u pekaču za kruh

    Također sam netalentirana za bilo kakvo motanje, pletenje, rezanje i ine stvari koje se obično rade sa kruhom, a ovdje se jednostavno izrežu oblici čašom i čašicom i trokutići za uši nožem. Super jednostvano, djeca mogu sudjelovati, a rezultat je vrlo efektan.

  4. #4
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    pereci. osim klasicnog oblika pereca, mogu se radit i drugi, kao i pisati rijeci.
    ove godine sam njih radila.

  5. #5
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Evo recimo ja kad radim perece svaki ispadne drugog oblika i veličine.
    Zato je moja kćer ove godine odlučila da ćemo raditi - okrugle perece, i tako je i bilo.
    Jako su dobro prošli, ali radila sam tijesto po receptu Rudolpha Van Veena, ne za perece nego za neko slatko pecivo, jako mi se sviđa to tijesto.

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo malo tuđe pameti - dekorativno i ne previše zahtjevno!


    http://www.coolinarika.com/recept/pogaca-kruna/

    Ont. ja se ne sjaćam da sam pekla išta drugo osim Amaltheinih klipića koji se uvijek pojedu do kocena. Čak i sada (moji su dečki veliki i nemaju obvezu nositi stvari od tijesta u školu) me mlađi sin ugnjavi da ispečem klipiće i napravim humus, a s voljom i pomaže pri izradi.

    Pekla sam za Uskrs zečiće od dizanog tijesta, to je isto bilo zgodno.

    A za one koji ne vole dizana tijesta prikladni su hvarski medenjaci ili slanci 1:1:1 (iako su i oni bolji ako tijesto odstoji, pa sve dođe na isto):

    Slanci:
    250 g oštrog brašna
    na vrh noža praška za pecivo (može i bez toga)
    1 mala žlica soli
    1 jaje
    200-250 g posnog sira (ili najjeftinijeg)
    200 g čajnog maslaca (ako koristite margarin, onda 250 g istog)

    Još malo brašna za posipanje daske ili zdjele...

    Umijesiti glatko tijesto i ostaviti da odstoji (barem jedan sat, a može i preko noći, pa čak i 2-3 dana na hladnom, samo mora biti zamotano u foliju).
    Razvaljati na 3-4 mm debljine, izrezati (nožem, kotačićem ili kalupima),poslagati u pleh, premazati žumanjkom i peći na cca 200 stupnjeva dok ne porumene (to je oko 15 min, ovisi o muhama pećnice).
    Varijacije na temu - posipati parmezanom, kimom, origanom, paprom, muškatnim oraščićem. Dobri su i drugi dan, ako slučajno ostane, što se događa rijetko...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 22.10.2013. at 11:36

  7. #7

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    vidis ne idu ni meni ta dizana tijesta a pekaca nemam, ali prascici mi se svidjaju. imam doma neki recept za takve prascice, al sjecam se da su bili slani. samo bi izbacila punjenje

    pereci isto nebi bili losi, samo da nadjem kakav jednostavan recept

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo ti jedan recept za tijesto bez kvasca, možeš i od toga raditi praščiće: http://www.coolinarika.com/recept/br...lice-sa-sirom/

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    e ovaj prvi recept od peterlin mi je dobar, je da mora odstat, al nekako bi mogla to iskombinirati uz ostale obaveze. najdraze bi mi bilo da oni izrezuju oblike, to im je najlakse, pereci bi im bili komplicirani. znaci idu prascici, i sta jos? mislim da doma imam samo bozicne oblike
    Posljednje uređivanje od majola : 22.10.2013. at 11:50

  10. #10
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    MD-ova sestra je nedavno u gimnaziji imala dane kruha! Tema je bila Dalmacija, napravila sam joj foccaciu sa puno mediteranskih začina, klasične bubice od dizanog tijesta al sam u njih utisnila grančicu masline i list smokve. Sveki je radila neku roladu od orija. Napunili smo joj damižanu vina, mali bokal maslinovog ulja, ukrasili, ponila je malo šipka i mandarina. Drugi su napravili plate pršuta, obukli se u nošnju i tako
    Bili su najbolji među prvašima. Al neznam jel to malo puno za vrtić?

  11. #11
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    MD-ova sestra je nedavno u gimnaziji imala dane kruha! Tema je bila Dalmacija, napravila sam joj foccaciu sa puno mediteranskih začina, klasične bubice od dizanog tijesta al sam u njih utisnila grančicu masline i list smokve. Sveki je radila neku roladu od orija. Napunili smo joj damižanu vina, mali bokal maslinovog ulja, ukrasili, ponila je malo šipka i mandarina. Drugi su napravili plate pršuta, obukli se u nošnju i tako
    genijalno!

    ja obicno radim kiflice s vrhnjem (onaj recept s casice od plavog vrhnja), pa unutra sunka i sir, gore posipam sa sezamom/makom/krupnom soli/kimom/orasima
    nije neki atraktivan dizajn, ali ih svi obozavaju

  12. #12

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    i meni je ovo super!
    ali za vrtic nam netreba nista posebno, nesto malo tek da se obiljezi, vise da se vidi nego da se jede, jer oni svakako imaju svoj meni taj dan

  13. #13
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Kakav je to čajni maslac?

  14. #14
    tua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    910

  15. #15
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Ma napravi joj te prascice, I one suhe kekse s rupom, oni U obliku cvijeta pa se lijepe marmeladom!

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj XENA prvotno napisa Vidi poruku
    Kakav je to čajni maslac?
    Običan maslac.

    Dala si mi misliti - zašto se to zove čajni maslac u starim kuharicama.... Možda zato jer se koristi za izradu čajnih keksa. Valjda.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    bravo fingertips, sjetila si me da imam oblik cvjetica sa rupicom, skroz sam ih zaboravila. inace nepravim te suhe kekse, samo za Bozic

    pitanje peterlin za one slance: moze li umjesto ostrog brasna glatko? bila u butizi i kupila sir, al ostro sam previdjela pa da ne idem opet...

  18. #18
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ni meni ne idu dizana tijesta, trebala je ici germa, ja sam stavila kvasac u prahu i diglo se ohoho.
    radila sam razne oblike, pisala 1c, njeno ime, pletenice, ona je radila srca...njoj je fora sto nisu svi isti.

  19. #19
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    inace, volim raditi pogacice. one putar, brasno, mladi sir. kad imam volje, radim oblike iz kalupa, kad nemam, prutice rezem mozem.

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj majola prvotno napisa Vidi poruku
    bravo fingertips, sjetila si me da imam oblik cvjetica sa rupicom, skroz sam ih zaboravila. inace nepravim te suhe kekse, samo za Bozic

    pitanje peterlin za one slance: moze li umjesto ostrog brasna glatko? bila u butizi i kupila sir, al ostro sam previdjela pa da ne idem opet...
    Moze, nije to tak bitno, jedino se od ostrog lakse umijesi. U ne tako davna vremena doma smo imali samo to glatko brasno (T550, za kruh) i koristilo se za sve. Udri!

  21. #21
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    ni meni ne idu dizana tijesta, trebala je ici germa, ja sam stavila kvasac u prahu i diglo se ohoho.
    radila sam razne oblike, pisala 1c, njeno ime, pletenice, ona je radila srca...njoj je fora sto nisu svi isti.

    ček, kaj to nije isto? ja cijeli svoj pekarski vijek stavim onaj koji imam, suhi ili svježi. znači u sve, kruh, kiflice, pletenicu...
    Posljednje uređivanje od rayna : 22.10.2013. at 13:36

  22. #22
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    nemam pojma, ja sam tutlek za dizana tijesta i uvijek sam se strogo drzala recepta, pa ako pise kvasac u prahu, stavljala taj, ako pise germa ili svijezi kvasac, stavljala taj :D

  23. #23

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    i ja se inace strogo drzim uputa jer uprskam bar svaki drugi novi recept koji probam...
    uduplat cu smjesu da bude dovoljno toga i nadam se da bude valjalo!

  24. #24
    oriel avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    grad gdje spavaju anđeli
    Postovi
    237

    Početno

    Ove godine smo radile ovo http://www.coolinarika.com/recept/jogurt-pogaca/
    I iako nisam baš ekspert za dizana tijesta ispalo je super, vrlo jednostavno i brzo, a fino.
    Umjesto margarina koristila sam maslac.

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    nemam pojma, ja sam tutlek za dizana tijesta i uvijek sam se strogo drzala recepta, pa ako pise kvasac u prahu, stavljala taj, ako pise germa ili svijezi kvasac, stavljala taj :D
    Ma sve ti je to isto...razlike su minimalne.

    Kvasac u prahu je jednostvniji za rukovanje i imaš manje zmazanog suđa, jer se svježi kvasac stavlja u toplo mlijeko sa šećerom. Prema mom iskustvu, svježi kvasac brže reagira, ali nije to neka bitna razlika.

    Od lijenosti koristim suhi aktivni kvasac za dizana tijesta koja ostavim da mi se dižu prek noći u frižideru (slično kao no knead bread) a ako pečem pizzu pa mi treba biti brzo gotovo, onda svježi. Iako sve je to slično, ubaciš zdjelu s tijestom u toplu vodu i digne se za pol vure.

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ima još i ono ludo tijesto za sve, u koje se stavlja prašak za pecivo i germa.

    Ćek malo, potražit ću...

  27. #27
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo - jabuke od ludog tijesta (ali tijesto se može koristiti za sve živo, lagano se oblikuje): http://umojojkuhinji2.blogspot.com/2...g-tijesta.html

  28. #28
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    lol, meni je po receptu isao svjezi kvasac, pa sam u prahu stavila u malo toplog mlijeka s malo secera, ko da radim sa svjezim. mozda se zato diglo do stropa :D

  29. #29
    Leelee avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Agram
    Postovi
    228

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Moze, nije to tak bitno, jedino se od ostrog lakse umijesi. U ne tako davna vremena doma smo imali samo to glatko brasno (T550, za kruh) i koristilo se za sve. Udri!
    Ja sam prošli tjedan prvi put radila baš ove kiflice - mešavina oštrog, crnog i integralnog - i bile su fine!

  30. #30

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    napravila prascice, srceka i koju punjenu kiflicu za sebe
    djeca odusevljena, meni ukusno! samo je bilo dobro ljepljivo pa mi je trebalo jos dosta brasna

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj majola prvotno napisa Vidi poruku
    napravila prascice, srceka i koju punjenu kiflicu za sebe
    djeca odusevljena, meni ukusno! samo je bilo dobro ljepljivo pa mi je trebalo jos dosta brasna
    Eh, sad znas zasto u receptu pise ostro brasno!

  32. #32

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    o da!

  33. #33
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    e to sam naucila, kad ide ostro, kad meko brasno.
    Posljednje uređivanje od leonisa : 23.10.2013. at 10:46

  34. #34
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Običan maslac.

    Dala si mi misliti - zašto se to zove čajni maslac u starim kuharicama.... Možda zato jer se koristi za izradu čajnih keksa. Valjda.
    Pretpotstavila sam da Peterlin najvjerovatnije nešto zna što ja ne znam i da postoji još neki kvazi maslac


    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ma sve ti je to isto...razlike su minimalne.

    Kvasac u prahu je jednostvniji za rukovanje i imaš manje zmazanog suđa, jer se svježi kvasac stavlja u toplo mlijeko sa šećerom. Prema mom iskustvu, svježi kvasac brže reagira, ali nije to neka bitna razlika.

    Od lijenosti koristim suhi aktivni kvasac za dizana tijesta koja ostavim da mi se dižu prek noći u frižideru (slično kao no knead bread) a ako pečem pizzu pa mi treba biti brzo gotovo, onda svježi. Iako sve je to slično, ubaciš zdjelu s tijestom u toplu vodu i digne se za pol vure.
    Viš, viš nove spoznaje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •