Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: Sveti Nikola - obicaji?

  1. #1
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno Sveti Nikola - obicaji?

    Ja nisam odrasla ovdje pa ne znam 'kako to ide' za Sv. Nikola... je li vi imate neke posebne obicaje za taj dan sto se tice darivanje, ukrase, itd.. ?

    Moja djeca imaju 2 i 3 godina pa bi volila napraviti nesto posebno da bas uzivaju... nesto ispec, neke igre/'arts and crafts' izmislit, i naravno pokloncice dati, a ne znam kako/sta jer inace (kao dijete) sam sve to radila na dan Bozica.

  2. #2
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    U mom djetinjstvu (a trudim se da tako bude i mojoj djeci) je to bio prilično skroman blagdan, bez pretjeranog darivanja.

    Predvečer bismo očistili cipele ili čizme i stavili ih na prozor, a ujutro bismo u njima našli mandarine, orahe i pokoju čokoladu. Ja svojoj djeci još stavim i neku sitnu igračku ili knjigu. (Neki stave i zlatnu šibu, ja ne.)

  3. #3
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    U nas se u čizmici nađe čokolada, poneki narančin ili jabuka. I to je to.
    Imamo nekoliko starijih članova obitelji kojima je imendan pa se taj dan dosta družimo s rodbinom.

  4. #4
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno

    Je li za Bozic dajete vise poklona ili isto tako? Jesu li pokloni od vas ili od 'Dida Mraza' na Sveti Nikola i Bozic?

    Ja sam odrasla u SAD i tamo se daruje samo na Bozic i prilicno je, kako da kazem, 'rastrosno'. Na taj dan bi dobili poklone od 'Dida Mraza'... neki roditelji (kao moji) bi dali poklone samo od Dida Mraza, neki roditelji bi dali neke poklone od Dida Mraza i neke od njih. Zavisi..

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Što više, to bolje... he he he...

    Evo kako je izgledalo u mom djetinjstvu:

    Kod nas su bili sveti Nikola i Krampus 5. prosinca (dan uoči blagdana svetog Nikole), stavljali smo cipelu ili čizmu u prozor i dobivali smo obično naranče i čokolade, uglavnom jestive stvari. MM kaže da je njegov tata uvijek dobio kolut sira na taj dan.

    Božić - na taj dan daruje mali Isusek i obično se dobivala slikovnica ili igračka.

    Djed Mraz nas je darivao u poduzećima gdje su roditelji radili (neki dan u 12. mjesecu obično bi se organizirala prigodna priredba u nekoj sindikalnoj ili sličnoj dvorani, a na kraju je djed Mraz prozivao djecu i dijelio darove - vreće pune igračaka, slatkiša, knjiga, već prema dobi djece... I danas se sjećam da mi je to bio najbolji dio blagdanskog darivanja.

    Doma je djed Mraz dolazio na Novu godinu, ali to su uglavnom bili darovi ostalih članova obitelji.

    Sveti Nikola - pamtim samo da se moj brat kao sasvim mali klinac bacio na pod i ispod vrata gledao kako će to sveti Nikola ući u sobu... Možda bih i to zaboravila, da nisu posve isti scenarij ponovila moja djeca ne tako davno.

    Iskreno - meni je sve to pretjerano, ali plovim sa strujom pa stavljamo i čizme u prozor (ili vješamo one krpene) i štujemo sve ostale koji nose darove, već prema prilici.

  6. #6
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Ja ne zelim ponavljat svojoj djeci traume koje su meni izazivali u djetinjstvu. Uvijek bi se vecer uoci sv. Nikole netko od susjeda obukao u Krampusa. Dosao bi sav u dronjcima, crno namazanog lica, s velikom kosarom na ledima u koju trpa zlocestu djecu i s ogromnim lancima u rukama s kojima bi istu tu djecu lovio. Uzas! I danas me stegne u zelucu kad se sjetim tog Krampusa koji me ganja...

    Tako da je kod nas malo mirnija atmosfera, obavezno je ocistiti vlastitu cizmicu i staviti je na prozor, tj. kod nas je balkon i ujutro se nadu slatkisi i pokoja sitna igracka.
    Prosle godine sam ja planirala staviti rano ujutro al se malac probudio prije nas i u zadnji cas ga je MM zaustavio da ne nade prazu cizmicu, za to vrijeme ja sam iz spavace sobe trcala preko balkona da ju napunim, smrzla sam se samo u pidzami al vrijedilo je
    Posljednje uređivanje od koksy : 01.12.2011. at 14:40

  7. #7
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    sv.nikola - čokoladica, mandarina, naranča
    sv.lucija - opet nešto jestivo, slatko
    božić/nova godina - igračka
    befana - slatkiši

  8. #8
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Za Nikolu se moji starci obuku u Nikolu i Krampusa (simpatičnog), sakupi se familija sa djecom i svi dobijemo poklone, slatkiše i sitne igračke. Navečer očistimo čizmice i stavimo ih na prozor pa ih ujutro i tamo dočekaju pokloni od MM i mene. + šibe. Te šibe su tak iz fore, kao zaleđene grane, moji ni ne znaju da bi sa njima netko mogao dobiti po guzi.
    Deda mraz nam pak dođe na badnjak kad se obitelj skupi na večeri (opet moj očuh u akciji). Donese punu vreču darova sa kojom redovno zapne na vratima pa mu svi pomažemo uči. Klinci mu nekaj otpjevaju i daju mu crteže (to su sami smislili jer im je žao kak Deda Mraz niš ne dobije). Uglavnom bude super, svi umiremo od smjeha.
    Ove godine ćemo poslije večere ići na dječju polnočku jer Ira pjeva u zboru.
    Tako je bilo i u mom djetinjstvu i još osječam uzbuđenje dok čekamo Nikolu i Mraza!

  9. #9
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Danima prije 6.12. pričamo o tome kako je sv.Nikola dobri svetac koji voli djecu koja se lijepo ponašaju, koja pomažu prijateljima u vrtiću, sestri, koja su pristojna itd. i onda ih želi nagraditi nekim skromnim darom. Taj dar stavi u čizmicu, ali ta čizmica treba biti uglancana i čista, jer nije baš lijepo neku blatnu staviti na prozor da ga dočeka.
    Uoči dolaska sv.Nikole uredimo čizme i stavimo na prozor. On dolazi kad svi zaspu. Zato i nas dijete tjera u krevet, jer ako smo mi budni neće htjeti doći
    Napišemo mu i listu potencijalnih darova i taj popis stavimo na prozor, ali ne znamo koji će dar donijeti, to je da mu olakšamo kad anđeli krenu u nabavu Ove je godine Ljepotuška napisala i lokaciju gdje može kupiti (u Austriji !) da ne luta pored sveg posla kojeg ima.

    Nikad ne donosi šibe!
    Posljednje uređivanje od mama_jos_malo : 02.12.2011. at 00:41

  10. #10
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj mama_jos_malo prvotno napisa Vidi poruku
    Danima prije 6.12. pričamo o tome kako je sv.Nikola dobri svetac koji voli djecu koja se lijepo ponašaju, koja pomažu prijateljima u vrtiću, sestri, koja su pristojna itd. i onda ih želi nagraditi nekim skromnim darom. Taj dar stavi u čizmicu, ali ta čizmica treba biti uglancana i čista, jer nije baš lijepo neku blatnu staviti na prozor da ga dočeka.
    Uoči dolaska sv.Nikole uredimo čizme i stavimo na prozor. On dolazi kad svi zaspu. Zato i nas dijete tjera u krevet, jer ako smo mi budni neće htjeti doći
    Eto, ovako.
    Od poklona budu sitnice, meni je tradicija bila dobivati mandarine, nesto malo cokoladnog, zlatnu sibu (sad sam cula za jestive, cokoladne sibe, pa bih probala zamijeniti sibu i cokoladni slatkis i umjesto toga staviti te cokoladne sibe... Ako ih pronadjem na vrijeme.) i knjigu, trake/spangice za kosu, dokoljenke s nekim trenutno omiljenim likom... tako nesto.
    Inace, nama je taj dan godisnjica braka pa se to praznovanje nekako spoji... I cesto ga provedemo negdje na snijegu. No sv. Nikola nas uvijek pronadje.

    Za Bozic nas daruje Djed Mraz kojemu prije toga napisemo pismo, on obvezno provjeri da li smo bili dobri ili zlocesti, zakljuci da smo bili bas super , i onda donese one vece, znacajnije poklone iz pisma. Na Badnjak kitimo bor, pjevamo bozicne pjesme, pecemo kolacice za Djeda Mraza i ostavljamo mu ih ispod bora sa casom mlijeka i mrkvom za Rudolfa. Djed Mraz dodje, najede se i napije, bome i Rudolf smaze s gustom mrkvu i ostavi nam (personalizirano) pismo - odgovor na nase pismo, poklone i mrvice od kolacica.

    Za Novu Godinu se (opet) darujemo medjusobno nekom sitnicom, ali curka zna da je ovoga puta poklon od mame, tate, rodbine, prijatelja - isto kao sto i ona nas dariva (necim sto je napravila, nacrtala, napisala).

    I onda nam jos dodje 6.01. Befana, koja ostavlja pokloncice u carape koje se stave kraj prozora. Dobroj djeci slatkise i sitniji poklon (slicno poklonima za sv. Nikolu), a onoj malo manje dobroj tzv. dolce di carbone (slatko od secera obojano u crno, izgledom kao komad ugljena i jako tvrdo. Imam frendicu koja kaze da je kao dijete pred 06.01. namjerno bila malo manje dobra jer joj se vise svidjao ovaj slatkis od onih regularnih. ).Befana izgleda kao vjestica, ali je jako, jako dobra i uvijek se smije, i leti na metli s vrecom koja je puna poklona. Njoj djeca ostavljaju mandarine ili nesto drugo za jelo i pice i pjevaju ovu pjesmicu:
    La Befana vien di notte
    con le scarpe tutte rotte
    con le toppe alla sottana
    Viva, Viva La Befana!


  11. #11
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj riba26 prvotno napisa Vidi poruku
    Je li za Bozic dajete vise poklona ili isto tako? Jesu li pokloni od vas ili od 'Dida Mraza' na Sveti Nikola i Bozic?

    Ja sam odrasla u SAD i tamo se daruje samo na Bozic i prilicno je, kako da kazem, 'rastrosno'. Na taj dan bi dobili poklone od 'Dida Mraza'... neki roditelji (kao moji) bi dali poklone samo od Dida Mraza, neki roditelji bi dali neke poklone od Dida Mraza i neke od njih. Zavisi..
    Mi smo po pitanju Božića i Nove godine napravili neki čudan (obiteljski) miks običaja.

    Za Božić poklone donosi mali Isusek i on ne prima narudžbe, nego donese što sam odabere (u prijevodu, ono što mm i ja želimo pokloniti djeci). Za Novu godinu poklone donosi Djed Mraz. Njemu se piše pismo i on ispunjava želje (koliko može ).

  12. #12
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    Za Bozic nas daruje Djed Mraz kojemu prije toga napisemo pismo, on obvezno provjeri da li smo bili dobri ili zlocesti, zakljuci da smo bili bas super , i onda donese one vece, znacajnije poklone iz pisma.
    zakon! :D

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    181

    Početno

    Kod nas isto kao kod Sanje, poklone za Božić donosi mali Isus, kako je oduvijek u mojoj obitelji bilo. U vrijeme komunizma smo morali ubaciti negdje i djeda Mraza, pa je on donosio poklone za Novu Godinu (svakako skromnije). Tako mi i danas G.-u govorimo. Pokušavam taj Božić više usmjeriti baš na Isusovo rođenje.
    A što se tiče sv. Nikole, to se kod nas nikad nije slavilo do prije desetak godina, a sad eto i mi slavimo, jer u našoj novoj župi gdje smo preselili od toga prave spektakl.
    Uglavnom ove godine ćemo za sv. Nikolu G. i ja ispeći male keksiće u obliku čizme i srca i staviti ih na tanjur na prozor ako sv.Nikola bude gladan, i napravit ćemo velike čizme od papira (tj. ja napraviti, a G. obojati temperama do mile volje). i objesiti na prozor. Eto čisto da se malo zabavimo jer smo doma sami i imamo puno vremena.
    O Krampusu nema ni govora još.

  14. #14
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj eliot prvotno napisa Vidi poruku
    A što se tiče sv. Nikole, to se kod nas nikad nije slavilo do prije desetak godina, a sad eto i mi slavimo, jer u našoj novoj župi gdje smo preselili od toga prave spektakl.
    odrasla sam u crvenoj rijeci u doba pionira i omladinaca, i u našoj župi je oduvijek bila predstava za sv.nikolu i "spektakl" kako ti kažeš
    i žao mi je što ga je crkva i politika izselila iz crkve u kazališta i šoping centre

  15. #15
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Kad se stavlja poklon, 5. ili 6. navečer?

  16. #16
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Kad se stavlja poklon, 5. ili 6. navečer?
    večeras, noć uoči

    ujutro na nikolu čizmica mora biti puna :D

  17. #17
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    odrasla sam u crvenoj rijeci u doba pionira i omladinaca, i u našoj župi je oduvijek bila predstava za sv.nikolu i "spektakl" kako ti kažeš
    i žao mi je što ga je crkva i politika izselila iz crkve u kazališta i šoping centre
    Potpis (iako nisam odrasla u "crvenoj Rijeci" ). Sv. Nikola se kod nas uvijek slavio (i u kuci, i van kuce).

  18. #18

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    472

    Početno

    Moja su djeca jutros iz adventskog kalendara izvukla porukicu na kojoj piše da večeras moramo uglancati čizmice, jer po noći stiže sv. Nikola.
    To znači da pred večer nasred hodnika imamo pravi mali "spektakl" - zaštitimo pod i onda slijedi grupno čišćenje i glancanje. Nakon toga naglancane se čizmice spremaju u prozor i onda još slijedi pokoja priča o svetom Nikoli, večernji ritual spremanja u krevet i spavanac. Po noći sv. Nikola ostavlja poklončiće, a ujutro cika, vriska i veselje. Poklončići za sv. Nikolu redovito su skromni - mala slikovnica ili igračkica, sezonsko voće, ovisno o preferencijama pojedinog klinca i kakva mala čokoladica ili rafaelo.

    Drugi darivatelj(i) u prosincu je(su) Isusek i anđeli. Oni donose darove na Božić. To je obično neki konkretniji darak koji si već duže vremena žele ili ono kaj vidimo da bi ih veselilo.

    Djeda Mraza ne povezujemo s vjerskim blagdanima, jer niti oni koda nas nisu povezani samo s darivanjem, već djeci prenosimo puno dublji značaj. I on kod nas nije obavezan - ako "uleti" preko tatine ili mamine firme OK, ako ne, nikom ništa. On je za moju djecu samo jedan dobronamjerni dedek koji se u tom mjesecu darivanja također pojavljuje i daruje djecu koja mu dođu. Prvašić mi je čak neki dan izjavio da je on samo jedan lik koji je izmislila Coca cola - što je zapravo i točno.

  19. #19
    Nimrod avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    282

    Početno

    Citiraj eliot prvotno napisa Vidi poruku
    A što se tiče sv. Nikole, to se kod nas nikad nije slavilo do prije desetak godina, a sad eto i mi slavimo, jer u našoj novoj župi gdje smo preselili od toga prave spektakl.
    Meni je kao maloj Sv. Nikola bio veći doživljaj od Božića i Djeda Mraza.
    jer nikad nisam znala oću dobit čokoladu ili šibu u čizmu. ;D
    Posljednje uređivanje od Nimrod : 05.12.2011. at 19:08

  20. #20
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    I koda nas je Sveti Nikola, što se darova tiče, bio veći blagdan od Božića. Užasno sam se bojala krampusa, koji su u mojoj ulici znali biti prilično zastrašujući (cijela ulica je sudjelovala, odrasli se prerušili i išli od kuće do kuće). Čizme sam čistila s velikim strahopoštovanjem. Imam snimke iz tog doba - sjedim na podu, svom snagom glancam crvene čizmice, a suze lijem kao ljuta godina).
    Dobro ste me podsjetile - idem potražiti kasetu da pokažem svojoj djeci.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •