Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Ovrhe i zaštićena primanja

  1. #1
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno Ovrhe i zaštićena primanja

    S obzirom da, na žalost, ima mnogo obitelji kojima, uz ionako ugroženu egzistenciju, za razne dugove sjedaju ovrhe na primanja, niže navodim linkove o otvaranju zaštićenog računa i ostalu proceduru.

    Također, molim cure koje imaju iskustva u vezi ovrha da ovdje stave provjerene informacije.


    http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=1490



    ----------------------------------------------------------------------------------------------
    Poštovani,

    Obavještavamo Vas da je Vlada Republike Hrvatske dana 1. prosinca 2011. Godine izdala pisano očitovanje iz kojeg proizlazi da je dar za djecu radnika do visine neoporezivog iznosa koji poslodavci isplaćuju svojim zaposlenicima (do 600,00 kn po djetetu do 15 godina starosti), zaštićen od ovrhe. Naime, prema očitovanju Vlade RH, dar za dijete se prema čl. 91. Ovršnog zakona smatra primanjem izuzetim od ovrhe, jednako kao rodiljne i roditeljske potpore.
    Prema čl. 90. Pravilnika o porezu na dohodak poslodavac može dar za dijete isplatiti u gotovini. Samo je poslodavcima koji imaju blokiran račun, prema čl. 15. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima zabranjeno plaćati gotovinom.
    Ako poslodavac isplaćuje primitak po osnovi darova djeci na tekuće račune svojih radnika, tada za radnike koji su otvorili poseban zaštićeni račun, taj primitak usmjerava na poseban račun zaštićen od ovrhe na novčanim sredstvima.

    S poštovanjem,

    Uredništvo RIF-a

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    ja sam zrtva ovrhe, vec sad preko godinu dana
    odlucila sam placati tudji kredit da sebe dovedem u uredno stanje u banci i digla sam vlastiti kredit no ne znam kako srociti administrativnu zabranu koju ovjerava javni biljeznik< banka nam ju je odbila izdati< da bi si zastitila primanja, a knjigovodstvo je suglasno s tim da oni direktno placaju kredit prije nego isplate placu
    i molim jos ako netko zna do kojeg iznosa mogu opteretiti primanja/ smijem li ici na ustezanje odnosno direktno placanje kredita tako da mi ostane manje od nuznog dijela za mene i djecu prijavljenu na mene
    hvala na pomoci

  3. #3
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Podižem ovaj topic zbog važne informacije.
    Naime, novim Zakonom o obveznom osiguranja NN 80/2013, u članku 36 propisane su novčane naknade iz obveznog osiguranja koje su IZUZETE OD OVRHE zajedno sa povratom troškova za prava iz zdravstvenog osiguranja!

    Dakle, navodim ovaj članak Zakona:

    Članak 36.
    (1) Osiguranici u okviru prava iz obveznoga zdravstvenog osiguranja imaju pravo na:1. naknadu plaće za vrijeme privremene nesposobnosti, odnosno spriječenosti za rad zbog korištenja zdravstvene zaštite, odnosno drugih okolnosti iz članka 39. ovoga Zakona (u daljnjem tekstu: naknada plaće),2. novčanu naknadu zbog nemogućnosti obavljanja poslova na temelju kojih se ostvaruju drugi primici od kojih se utvrđuju drugi dohoci, sukladno propisima o doprinosima za obvezna osiguranja,3. naknadu za troškove prijevoza u vezi s korištenjem zdravstvene zaštite iz obveznoga zdravstvenog osiguranja,4. naknadu za troškove smještaja jednom od roditelja ili osobi koja se skrbi o djetetu za vrijeme bolničkog liječenja djeteta, u iznosu i pod uvjetima utvrđenim općim aktom Zavoda,(2) Pravo iz stavka 1. točaka 3. i 4. ovoga članka pripada i drugim osiguranim osobama.(3) Novčane naknade iz stavka 1. ovog članka, kao i novčane naknade na ime povrata troškova za prava iz obveznoga zdravstvenog osiguranja koje je osigurana osoba ostvarila temeljem rješenja Zavoda izuzete su od ovrhe.

    Također, ovdje Vam kopiram inforamcije sa Fine http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=1490 gdje ova inforamcije JOŠ uvijek nije ažurirana:

    IZUZEĆA OD OVRHE
    Prema Ovršnom zakonu ovrha se ne provodi na sljedećim novčanim sredstvima:

    1. primanjima po osnovi zakonskoga uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti, naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja;
    2. primanjima po osnovi naknade zbog tjelesnoga oštećenja prema propisima o invalidskome osiguranju;
    3. primanjima po osnovi socijalne skrbi;
    4. primanjima po osnovi privremene nezaposlenosti;
    5. primanjima po osnovi dječjega doplatka;
    6. primanjima po osnovi stipendije i pomoći učenicima i studentima;
    7. naknadama za rad osuđenika, osim za tražbine po osnovi zakonskoga uzdržavanja te za tražbine naknade štete prouzročene kaznenim djelom osuđenika,
    8. primanjima po osnovi odličja i priznanja,
    9. rodiljnim i roditeljskim novčanim potporama, osim ako posebnim propisom nije drugačije određeno,
    10. ostalim primanjima izuzetima od ovrhe po posebnim propisima (npr. novčane potpore prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji).

    Od ovrhe je izuzet iznos od 2/3 prosječne neto plaće u Republici Hrvatskoj, a ako je plaća manja od prosječne, izuzima se iznos od 2/3 iznosa plaće.
    Kada se radi o primanjima, naknadama i iznosima koji su izuzeti od ovrhe, postupak je sljedeći:

    1. Ovršenik ispunjava obrazac Obavijesti o primanjima, naknadama i iznosima koji su izuzeti od ovrhe (Obavijest iz članka 212. stavka 1. Ovršnog zakona). Obrazac Obavijesti dostupan je i u svim Fininim poslovnicama.
    2. Ovršenik dostavlja potpisan obrazac Obavijesti u bilo koju Fininu poslovnicu.
    3. Fina o tome odmah obavještava banku, koja otvara poseban račun za ova sredstva, te uplatitelja primanja izuzetih od ovrhe, da bi ovršenik mogao ovim sredstvima slobodno raspolagati.
    4. Radi postupanja po čl. 212. st. 5. Ovršnog zakona, ovršenik može Fini dostaviti pisani zahtjev kojim traži da Fina naloži banci prijenos novčanih sredstava izuzetih od ovrhe na poseban račun uz Potvrdu uplatitelja o iznosu novčanih sredstava koja su izuzeta od ovrhe prema čl. 173. Ovršnog zakona.

    Banke postupaju prema podacima sadržanim u nalogu dobivenom od Fine i izvršavaju pljenidbu novčanih sredstava na računu, vrše plaćanja i/ili blokadu, odnosno deblokadu računa ovršenika. Ako u osnovi za plaćanje nisu navedeni računi na kojima se ovrha provodi, ovrha se provodi redom, počevši od banke koja vodi najranije otvoreni račun prema podacima iz Jedinstvenog registra računa, koji vodi Fina.
    Osnove za plaćanje donesene u ovršnim postupcima pokrenutima prije 1. siječnja 2011. godine izvršavaju se prema propisima koji su važili u vrijeme pokretanja postupka.

  4. #4
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Podižem ovaj topic zbog važne informacije.
    Naime, novim Zakonom o obveznom osiguranja NN 80/2013, u članku 36 propisane su novčane naknade iz obveznog osiguranja koje su IZUZETE OD OVRHE zajedno sa povratom troškova za prava iz zdravstvenog osiguranja!

    Dakle, navodim ovaj članak Zakona:

    Članak 36.
    (1) Osiguranici u okviru prava iz obveznoga zdravstvenog osiguranja imaju pravo na:1. naknadu plaće za vrijeme privremene nesposobnosti, odnosno spriječenosti za rad zbog korištenja zdravstvene zaštite, odnosno drugih okolnosti iz članka 39. ovoga Zakona (u daljnjem tekstu: naknada plaće),2. novčanu naknadu zbog nemogućnosti obavljanja poslova na temelju kojih se ostvaruju drugi primici od kojih se utvrđuju drugi dohoci, sukladno propisima o doprinosima za obvezna osiguranja,3. naknadu za troškove prijevoza u vezi s korištenjem zdravstvene zaštite iz obveznoga zdravstvenog osiguranja,4. naknadu za troškove smještaja jednom od roditelja ili osobi koja se skrbi o djetetu za vrijeme bolničkog liječenja djeteta, u iznosu i pod uvjetima utvrđenim općim aktom Zavoda,(2) Pravo iz stavka 1. točaka 3. i 4. ovoga članka pripada i drugim osiguranim osobama.(3) Novčane naknade iz stavka 1. ovog članka, kao i novčane naknade na ime povrata troškova za prava iz obveznoga zdravstvenog osiguranja koje je osigurana osoba ostvarila temeljem rješenja Zavoda izuzete su od ovrhe.

    Također, ovdje Vam kopiram inforamcije sa Fine http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=1490 gdje ova inforamcije JOŠ uvijek nije ažurirana:

    IZUZEĆA OD OVRHE
    Prema Ovršnom zakonu ovrha se ne provodi na sljedećim novčanim sredstvima:

    1. primanjima po osnovi zakonskoga uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti, naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja;
    2. primanjima po osnovi naknade zbog tjelesnoga oštećenja prema propisima o invalidskome osiguranju;
    3. primanjima po osnovi socijalne skrbi;
    4. primanjima po osnovi privremene nezaposlenosti;
    5. primanjima po osnovi dječjega doplatka;
    6. primanjima po osnovi stipendije i pomoći učenicima i studentima;
    7. naknadama za rad osuđenika, osim za tražbine po osnovi zakonskoga uzdržavanja te za tražbine naknade štete prouzročene kaznenim djelom osuđenika,
    8. primanjima po osnovi odličja i priznanja,
    9. rodiljnim i roditeljskim novčanim potporama, osim ako posebnim propisom nije drugačije određeno,
    10. ostalim primanjima izuzetima od ovrhe po posebnim propisima (npr. novčane potpore prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji).

    Od ovrhe je izuzet iznos od 2/3 prosječne neto plaće u Republici Hrvatskoj, a ako je plaća manja od prosječne, izuzima se iznos od 2/3 iznosa plaće.
    Kada se radi o primanjima, naknadama i iznosima koji su izuzeti od ovrhe, postupak je sljedeći:

    1. Ovršenik ispunjava obrazac Obavijesti o primanjima, naknadama i iznosima koji su izuzeti od ovrhe (Obavijest iz članka 212. stavka 1. Ovršnog zakona). Obrazac Obavijesti dostupan je i u svim Fininim poslovnicama.
    2. Ovršenik dostavlja potpisan obrazac Obavijesti u bilo koju Fininu poslovnicu.
    3. Fina o tome odmah obavještava banku, koja otvara poseban račun za ova sredstva, te uplatitelja primanja izuzetih od ovrhe, da bi ovršenik mogao ovim sredstvima slobodno raspolagati.
    4. Radi postupanja po čl. 212. st. 5. Ovršnog zakona, ovršenik može Fini dostaviti pisani zahtjev kojim traži da Fina naloži banci prijenos novčanih sredstava izuzetih od ovrhe na poseban račun uz Potvrdu uplatitelja o iznosu novčanih sredstava koja su izuzeta od ovrhe prema čl. 173. Ovršnog zakona.

    Banke postupaju prema podacima sadržanim u nalogu dobivenom od Fine i izvršavaju pljenidbu novčanih sredstava na računu, vrše plaćanja i/ili blokadu, odnosno deblokadu računa ovršenika. Ako u osnovi za plaćanje nisu navedeni računi na kojima se ovrha provodi, ovrha se provodi redom, počevši od banke koja vodi najranije otvoreni račun prema podacima iz Jedinstvenog registra računa, koji vodi Fina.
    Osnove za plaćanje donesene u ovršnim postupcima pokrenutima prije 1. siječnja 2011. godine izvršavaju se prema propisima koji su važili u vrijeme pokretanja postupka.

  5. #5
    Puella avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    34

    Početno

    Mene zanima, ako je hipoteka na kuci, a kuca vrijedi 75.000 EUR-a.

    Da li banka radi neplacenog duga od 1.000 EUR-a moze pokrenuti prodaju kuce da bi se namirila ?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    1

    Početno

    Citiraj Puella prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zanima, ako je hipoteka na kuci, a kuca vrijedi 75.000 EUR-a.

    Da li banka radi neplacenog duga od 1.000 EUR-a moze pokrenuti prodaju kuce da bi se namirila ?
    Odgovor je da može ukoliko zanemarujete dug. No rekli ste da je hipoteka na kući prema tome kuća već ima zabilježbu i banka može krenut sa ovrhom (dražbom) kuće tek nakon što se zabilježba makne. Preporuka je dogovor sa bankom... postoje mini krediti koje vam banka može odobriti da pokrijete dug ovrhe... jedino ako se želite igrati... u tom slučaju možete dobiti a možete i izgubiti spor a onda

    BTW imam pitanja u vezi kompliciranog slučaja za alimentacije.
    Najjednostavnijim rječnikom želim pokrenut ovrhu na neplaćene alimentacije. Alimentacije su otišle u zastaru (od zadnje alimentacije je prošlo 6 godina koliki je apsolutni rok zastare) i taj dio mi je potpuno jasan da ako pokrenem i stranka uloži prigovor zastare da će sud uvažiti prigovor zastare i ukinuti ovrhu. Moje je pitanje ukoliko alimentacija prođe (dakle stranka ne uloži nikakav prigovor) da li takva ovrha dolazi u prvi red naplate.

    Ukoliko ima netko nešto reći privatno po ovom pitanju moj mail je pradamali@yahoo.com budući da treba proći malo vremena prije nego mogu primat poruke.

    Unaprijed hvala svima na odgovorima.

  7. #7
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,311

    Početno

    Ako ima netko tko se razumije u ovrhe molim da mi se javi na PP hitno je!

    Hvala!

  8. #8

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2020
    Postovi
    2

    Početno

    mam zaštičeni račun pošto imam ovrhu te plaćanje alimentacije. Naime u zadnjih dvije godine koliko plaćam alimentaciju uvijek mi je naplaćivana prije ostalih ovrha kako stoji u zakonu da ima prioritet u redu naplate. Ali ovog mjeseca je naplaćena ovrha javnog bilježnika te nije ostalo novaca za naplatu alimentacije. Iz fine su mi rekli da će se alimentacija naplatiti sljedećeg mjeseca te će mi se ujedino naplatiti i kamate te po njihovom objašnjenu alimentacije ima dospijeće naplate 15-og pa je zato naplaćena druga ovrha. Što po tome znači da alimentacija nema prednost nad drugim ovrhama. Molio bih za konkretan odgovor pošto ga iz fine nisam bio u stanju dobiti mada su mi u poslovnici priznali da su pogriješili i da se ispričavaju, ali na tome je nažalost ostalo kao i moje dijete kojem treba platiti vrtić.....

  10. #10
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Naknada za skrb, tzv. alimentacija, svakako mora imat prednost. Tu sam info baš nedavno dobila od odvjetnice.

    Nego, daj mi reci, kak to ide, skinu li ti oni jednu trećinu od plaće u svrhu naknade za skrb, ili ti skinu jednu trećinu + drugu trećinu u svrhu drugih ovrha, ili druge ovrhe čekaju apsolutno cijelo vrijeme, dakle, moguće i do 18. g djeteta, kad prestaje potreba za plaćanjem naknade za skrb?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •