Stranica 3 od 74 PrviPrvi 123451353 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 3679

Tema: Kuharske nedoumice

  1. #101

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    dovoljno blizu
    Postovi
    162

    Početno

    Koristim isključivo morsku, krupnu sol iz solane u Ninu. Znam da ona cesta što su je pred par godina roknuli posred solane stvarno kvari cijelu priču, ali je sol fina, dobivena najjednostavnijim, prirodnim postupkom i NIJE jodirana. Kupimo 10 kila svake 2 godine, meljemo je u blenderu i uživamo. A nije ni skupa.

  2. #102
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    Baš ti hvala! Sve sam pročitala. Baš ću izvagati da vidim koliko je to gram soli. Inače ja kuham valjda relativno neslano, tako bar moja baka recimo kaže, ko bolnički.

  3. #103
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj manal prvotno napisa Vidi poruku
    koju sol koristite, općenito? nedavno sam nešto čitala o soli i pomislila tu bi trebala sljedeću kupiti, ali se ne sjećam više koja je to bila. a taman nam ponestaje soli. jodirana, nejodirana, itd.?
    onu iz solane u stonu, ta je provjereno domaca

  4. #104
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    Mogu li zamrznuti ananas? Uzela sam ga da pravim sok, ali da mi se u međuvremenu ne pokvari, ne treba mi cijeli ananas, mogu li ga zamrznuti?

  5. #105
    lucifer avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    Citiraj klu. prvotno napisa Vidi poruku
    Koristim isključivo morsku, krupnu sol iz solane u Ninu. Znam da ona cesta što su je pred par godina roknuli posred solane stvarno kvari cijelu priču, ali je sol fina, dobivena najjednostavnijim, prirodnim postupkom i NIJE jodirana. Kupimo 10 kila svake 2 godine, meljemo je u blenderu i uživamo. A nije ni skupa.
    Da i kad nestane te soli, kamionom dovoze sa Paga i prodaju pod ninskom soli. Provjereno

  6. #106

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    dovoljno blizu
    Postovi
    162

    Početno

    Jel? Ja je kupim drito u solani, nalopataju mi je preda mnom u vreću od 10 kila. E sad, ak' trpaju na hrpu pašku sol, onda vrit.
    Posljednje uređivanje od klu. : 15.02.2012. at 15:36

  7. #107
    lucifer avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    gle, iz tog kraja sam, možda dobiš ninsku sol, ali znam da dovoze kamionima sa paga kad oni ostanu bez svoje! A sad koja je hrpa? Ja sam se jako razočarala kad sam to vidla kaj rade!

  8. #108
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Planiram uz humus napraviti ovu pogaču, kruh http://www.coolinarika.com/recept/pakistanski-kruh/
    E sad zanima me dali bi mogla maslinovo ulje umjesto putra koristit, šta mislite?

  9. #109
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Samo sam htjela reći na raspravu s početka topica, da je maslac zaista najbolji izbor u većini slučajeva, a posebno kod krema. Treba pazit da nije "užegli", naravno. A ako nemam maslac, ili mi je preskupo, onda upotrebljavam margarin za kreme ili extra mliječni margarin. Izvrsno za prhka tijesta! Glatko brašno za sve, osim ako izričito recept ne traži oštro. Kosjenka, nisam neki "kruh-majstor", ali mislim da bi mogla zamijenit to dvoje.

  10. #110
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Ja sam sinoć radila ovo http://www.coolinarika.com/recept/italijanski-stapici/ i zamijenila margarin s običnim uljem i bilo je odlično!

  11. #111
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Često iskombiniram prašak za pecivo i sodu, ali soda je, čini mi se, bolja za rahlija tijesta.

  12. #112
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Pravila s maslinovim i od 100% integralnog brašna, prefino je.

  13. #113
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    Da li su slatko vrhnje i vrhnje za šlag ista stvar?

  14. #114
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Kad bi ga dobivala direkt sa sela bilo bi isto. Ovako ti je vrhnje za šlag "oplemenjeno" šećerom i nekakvim šlag-fixom, a vrhnje za kuhanje s nekakvim zgušnjivačima, tipično guar guma i sl.

  15. #115
    Bebinja avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Malo Misto
    Postovi
    642

    Početno

    Kakvo je to slatko vrhnje za kuhanje? Treba mi za kremu,to se miješa sa čokoladom.
    Pretpostavljam da je to ono vrhnje u tetrapaku za šlag ili?

  16. #116

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    soda bikarboa mora ić u kolače sa medom.

    ako piše u receptu, stavim

    muke s pohanjem sam imala iste. Najvažnije je pogoditi PRAVU temp ulja. To je kad uronite SUHU drvennu kuhaču i oko nje se stvaraju mjehurići. Između dvi ture pečenja ne smijem se osvrtati na djecu jer se prazna tava učas pregrije i eto zagaranja.

    Također, nije naodmet dobro pritisnuti mrvice u meso, al ja to ipak radim viljuškom jer ne volim efekt žabljih prstiju na mojim prstima kad uvaljam u prezlu.

  17. #117
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Bebinja prvotno napisa Vidi poruku
    Kakvo je to slatko vrhnje za kuhanje? Treba mi za kremu,to se miješa sa čokoladom.
    Pretpostavljam da je to ono vrhnje u tetrapaku za šlag ili?
    Meni je najbolje Brzo&fino slatko vrhnje za šlag (plavo pakiranje). To nije biljno vrhnje, kao Hole.

  18. #118
    Bebinja avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Malo Misto
    Postovi
    642

    Početno

    Aha,znači nije biljno vrhnje,isto je u tetrapaku?

  19. #119
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Bebinja prvotno napisa Vidi poruku
    Aha,znači nije biljno vrhnje,isto je u tetrapaku?
    U tetrapaku je, da. Meni je najbolje ovo koje sam navela.
    Pretpostavljam da se može napraviti i s biljnim, ali meni je ovo drugo neusporedivo bolje.

  20. #120
    Bebinja avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Malo Misto
    Postovi
    642

    Početno

    Hvala,onda znam o čemu se radi.

  21. #121

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    VG
    Postovi
    250

    Početno

    Sto mislite, radila bi kolac (biskvit) u koji po receptu ide kakao, ali ja bi malo za promjenu stavila mljeveni rogač. Da li da promijenim količinu rogača u odnosu na kakao?

  22. #122
    juby avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    63

    Početno

    Ja bih na traženu količinu kakaa u tijestu rasporedila to tako da napravim mješavinu od cca 2/3 mljevenog rogača, ostatak kakao. Osobno, mislim da bi se rogač previše osjetio. To je moje mišljenje...

  23. #123
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    koja je razlika izmedju praska za pecivo, kvasca (suhog ili svjezeg) i sode bikarbone?
    kao "podizaca" tijesta

    u nekim receptima ide i suhi kvasac i pp (npr. za kiflice s vrhnjem) - zasto oboje?

    jucer nisam imala suhi kvasac (za putar stangice), pa sam stavila samo pp i malo sode bikarbone
    ispalo je ok

  24. #124
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ne znam koja je točno razlika, ali ako ide kvasac stavim kvasac svejedno koji (suhi ili friški), a isto tako mijenjam i PZP i sodu po potrebi, ovisno što imam/nemam.

  25. #125

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Help !
    Imam recept za biskvit u koji idu 3 jaja, po 12 žlica brašna, šećera, ulja i mlijeka, pola čaše mljevenih oraha, pola čaše griza, 3 žlice kakaa i 1 prašak za pecivo.
    Biskvit je prefin ali ispadne previsok i previše ga je u odnosu na ostatak kolača. Hoću li napraviti neku štetu ako smanjim ove sastojke od 12 žlica na 6 žlica, a sve drugo ostavim isto ?

  26. #126
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    2 jaja, 8 žlica brašna, šećera, ulja i mlijeka, malo smanji orahe, malo smanji griz, kakaa 2,5 žlica i 1 PZP. Tako bih ja.

  27. #127
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    a koji promjer kalupa koristis? ja bi radije uzela veci kalup/posudu...

    i inace me zivciraju recepti koji ne preciziraju velicinu posude u koju se smjesa uljeva i pece!

  28. #128
    migulica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Stenjevec
    Postovi
    1,130

    Početno

    hajd da napišem moja iskustva sa sodom bkarbonom i praškom za pecivo... Soda bikarbona ide u kisela tijesta, tj tijesta u kojima ima nor jogurta, prašak za pecivo u tzv biskitna tijesta....makar on ostavlje metalni okus u ustima....
    visina biskvita se može dobiti i bez tih podizaća.
    trba se koristiti domaća jaja, istući bjelanjak sa šećerom u postojna snijeg, zatim se dodaju žutanjci i prosijano brašno. I još nekoliko kapi ulja...i to je to!

  29. #129

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Anemona hvala na ponoći, biskvit je ispao dobro. U prvobitnoj verziji je nešto rahliji i sočniji, ali ovako ga ispadne taman i ne preuzme okus kolača. Inače kolač je prefin pa ako netko želi probati evo recepta za kremu :
    2 žumanjka
    1 l mlijeka
    čaša griza
    čaša šećera
    Skuhati kremu i mali dio namazati na biskvit. Na to staviti narezane kolutiće 3 velike banane (nije potrebno stavljati limunov sok, neće pocrniti), i preko banana ostatak kreme. Kad se sve ohladi, staviti šlag.
    Na biskvit ide preljev od pola litre mlijeka koje smo skuhali sa 10 žlica šećera. Ako smanjite mjere u biskvitu, stavite manje preljeva. Preljev prelijte kad se ohladi, biskvit ne mora biti hladan.

  30. #130

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    P.S. Kuhala sam kremu i bez žumanjaka, nije ništa izgubila na okusu, samo je bila bijele, a ne žućkaste boje, pa tko voli tako...

  31. #131

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj migulica prvotno napisa Vidi poruku
    hajd da napišem moja iskustva sa sodom bkarbonom i praškom za pecivo... Soda bikarbona ide u kisela tijesta, tj tijesta u kojima ima nor jogurta, prašak za pecivo u tzv biskitna tijesta....makar on ostavlje metalni okus u ustima....
    visina biskvita se može dobiti i bez tih podizaća.
    trba se koristiti domaća jaja, istući bjelanjak sa šećerom u postojna snijeg, zatim se dodaju žutanjci i prosijano brašno. I još nekoliko kapi ulja...i to je to!
    Nikad nisam pokušala peć bez PZP

    Inače, metalni okus ima obični PZP, ali onaj Wein nešto iz dm-a je fantastičan, a mene je inače taj metalni okus ubijao

  32. #132
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj makita prvotno napisa Vidi poruku
    Nikad nisam pokušala peć bez PZP

    Inače, metalni okus ima obični PZP, ali onaj Wein nešto iz dm-a je fantastičan, a mene je inače taj metalni okus ubijao
    Jesus, kakve vi osjetljive "okusne pupoljke" (jel se tako to zove?) imate! Nisam nikad primjetila nekakav metalni okus...

    Ja isto dugo koristim taj iz dm-a i uvijek se pitam stavljam li cijelu vrećicu, jer ima više u njemu nego u vrećici običnog praška za pecivo...?

  33. #133
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Koliko bi dugo kuhana jaja mogla skladištit u frižideru?

  34. #134
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    duže nego svježa, sigurno

  35. #135
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Hvala!

  36. #136
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    napokon sam ubola u metrou rastezljivi obruc za torte (okrugli)...e sad kad se radi biskvit (npr za tortu) da li dno treba napraviti od alu folije ili se samo polozi obruc na stampu...strah me da ne iscuri...
    ako da, kako se to radi da je ivica od alu folije sa vanjske ili unutrasnje strane obruca? da nije moza pek papir?

  37. #137
    modesty71 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb, kvatrić
    Postovi
    481

    Početno

    BP, imam i ja takav. Neće ti iscuriti, ne brini (možda koja kap, ali ništa bitno).

  38. #138
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    ma neće curiti
    kalup dobro namaži putrom/margarinom/masti - što već koristiš i pospi oštrim brašnom
    ili jednostavno obloži onim masnim papirom

  39. #139
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Citiraj BP prvotno napisa Vidi poruku
    napokon sam ubola u metrou rastezljivi obruc za torte (okrugli)...e sad kad se radi biskvit (npr za tortu) da li dno treba napraviti od alu folije ili se samo polozi obruc na stampu...strah me da ne iscuri...
    ako da, kako se to radi da je ivica od alu folije sa vanjske ili unutrasnje strane obruca? da nije moza pek papir?
    Meni ponekad iscuri malo ako napravim prerjetko tijesto (kad radim biskvit s puno jaja). Ali to ne utječe na kolač, samo imaš malo više za čistiti

  40. #140
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Mene zanima ovo kod kuhanja sirupa:
    Dobila sam recept od iskusne domaćice, provjeren i godinma upotrebljavan. . Sličan je mom, ali:

    ja stavim vodu i šećer u omjeru 1:1, kratko prokuham i stavim bazgu.
    U receptu piše voda:šećer u omjeru 3:2, pa onda duugo kuhati da zgusne i tada staviti cvjetove.

    Ja ne vidim koristi u tom dugom kuhanju vode i šećera. Ali možda ima neka korist, bolji okus, da je zdravije tako???
    I zna li netko zašto stare domaćice bacaju prvu vodu kod kuhanja graha?

  41. #141
    Gabrielle avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    86

    Početno

    A nesto s toksinima, meni je mama rekla da ili prokuham deset min pa bacim vodu ili ga potopim preko noci pa sutra kuham u drugoj vodi.
    Imam i ja pitanje, kad oblazem pleh za torte pek papirom uvijek mi ostanu utori od njega po torti (konkretno problem je u torti od sira, bude kao izbrazdana), kako da oblozim a da mi se to ne.dogada? I za tu istu tortu, kad je stavim u frizider na hladenje uvijek nesto curi iz nje?! Biskvit je keks i maslac! Zaastoo? Inace mi prefino.ispadne za jest i ali ti vizualni detalji me zezaju.

  42. #142
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Poreži papir po kroju kalupa. Meni trebaju tri trake visine koluta, složim jednu do drugei nema nabora. Ispod ne stavljam papir, ali ako hoćeš, poreži lijepi krug.

    Evo ti cijela tema o torti od sira
    http://forum.roda.hr/threads/44392-T...=torta+od+sira

  43. #143
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ustvari se baca voda u kojoj se fažol močio cijele noći. Tko bi to jeo.

    Kako smo sada sve ubrzali, to stavimo fažol u hladnu vodu, prokuhamo i bacimo vodu, zatim stavimo fažol u novu vodu kad zakuha. Tako se proces kuhanja ubrzava.

    Nije ništa znanstveno ni dokazano, tako sebi objašnjavam.

  44. #144
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj Gabrielle prvotno napisa Vidi poruku
    Imam i ja pitanje, kad oblazem pleh za torte pek papirom uvijek mi ostanu utori od njega po torti (konkretno problem je u torti od sira, bude kao izbrazdana), kako da oblozim a da mi se to ne.dogada? .
    Papir zguzvas, stavis pod vodu ko da peres krpu, ocijedis i onda mozes lijepo obloziti kalup.

  45. #145

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj enela prvotno napisa Vidi poruku
    Papir zguzvas, stavis pod vodu ko da peres krpu, ocijedis i onda mozes lijepo obloziti kalup.
    Vidi, vidi!!!

  46. #146
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    nego, nemogu nać temu,mislim da se već pisalo o gamadima.... kako čuvate griz? tj. u čemu? evo meni je bio u ormariću u plastičnoj posudi s poklopcem i jutros ga vadim i vidim neke crne nogate bube u njemu....sitne, kao buhe...nisu ni crvi ni leptiri kak se znaju napraviti u brašnu (s brašnom nemam problema-ono je u metalnoj posudici)... kupila sam griz prije cca 2 tjedna...

  47. #147

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj Lucas prvotno napisa Vidi poruku
    nego, nemogu nać temu,mislim da se već pisalo o gamadima.... kako čuvate griz? tj. u čemu? evo meni je bio u ormariću u plastičnoj posudi s poklopcem i jutros ga vadim i vidim neke crne nogate bube u njemu....sitne, kao buhe...nisu ni crvi ni leptiri kak se znaju napraviti u brašnu (s brašnom nemam problema-ono je u metalnoj posudici)... kupila sam griz prije cca 2 tjedna...
    Njihove ličinke su bile već u grizu, sad im je sezona da se izlegu.
    Dakle, nama je sezona za pregledat sve brašnasto, manistrasto, čajeve, začine, hoću reć očistit kuh. ormariće

  48. #148
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    joj ja to svako malo radim, čistim, pregledavam, perem posudice, al ovo me baš iznenadilo, nisam nikad vidjela takve bube... znači te crne ličinke sam kupila s grizom? ijuk....

  49. #149
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    meni se to neki dan dogodilo sa sitnim zobenim pahuljicama
    inače mi većina tih namirnica stoji u dunst bocama osim brašna koje je u limenim i hermetički su zatvorene
    za brašno, šećer, griz, žgance imam isto neke staklene s plastičnim poklopcima
    užas

  50. #150
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    da, interesantno da mi se ništa ne "pokvari" u tim limenim posudicama...

    a ništa, u potragu za kanticama....

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •