Stranica 1 od 74 1231151 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 3671

Tema: Kuharske nedoumice

  1. #1
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno Kuharske nedoumice

    Imam ih hrpu, obzirom da mi kuhanje nije jača strana. Moja odnos prema kuhanju je takav da mi je draže prati suđe nego kuhati, no kako se jesti mora - eto inspiracije za temu.

    Prva nedoumica - da li maslac može zamijeniti margarin u SVIM receptima?
    Posljednje uređivanje od enchi : 05.12.2011. at 12:33

  2. #2
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    moje iskustvo je da može
    ali ja nisam baš neka naročita slastičarka

  3. #3
    di_zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    370

    Početno

    enchi ajde malo pojasni stvari, da li se radi o slanim - slatkim receptima kako ne bi zeznuli stvari....

    ono što ti mogu reći iz svog iskustva je da maslac uvijek poboljšava stvar i ako ga umjesto margarina stavim npr u neku kremu sve mi je puno finije ali je zato i skuplje.....
    iskreno ne pada mi na pamet niti jedan recept u kojem se margarin ne bi mogao zamjeniti maslacem.

  4. #4
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj di_zg prvotno napisa Vidi poruku
    enchi ajde malo pojasni stvari, da li se radi o slanim - slatkim receptima kako ne bi zeznuli stvari....

    ono što ti mogu reći iz svog iskustva je da maslac uvijek poboljšava stvar i ako ga umjesto margarina stavim npr u neku kremu sve mi je puno finije ali je zato i skuplje.....
    iskreno ne pada mi na pamet niti jedan recept u kojem se margarin ne bi mogao zamjeniti maslacem.
    x
    kažu vrsnije pekarice da kolač ljepše izgleda ako se radi s margarinom, ja nemam pojma s margarinom ili maslacom moji kolači su onak, al su s maslacem ukusniji i sigurno zdraviji.

  5. #5
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    Radila sam sinoć domaću čokoladu. Pisalo je 250 dkg margarina, ja stavila istu količinu maslaca. I nekako mi je jaaako masno, premasno čak. Ok, sad je gotovo - pojest će se, ne brinem oko toga ...

    Zapravo, temu bi mogle koristiti za sve vrste nedoumica koje nam padnu na pamet - biti će mi lakše ako ne budem jedina!

  6. #6
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Ja stavim za oko četvrtinu manje maslaca nego što piše da ide margarina. Ako se radi o kremi, onda nešto povećam ostale sastojke, da se ne izgubi na količini.

  7. #7
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    kažu vrsnije pekarice da kolač ljepše izgleda ako se radi s margarinom
    ...a najbolje izgledaju kolači od PVC-a, samo je problem da se teško žvaču

  8. #8
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Maslac je definitivno bolji izbor uvijek.

    Kad je bilo natjecanje Masterchef onda im je kod izrade lisnatog tijesta savjetovano da ipak koriste margarin jer on omogucava bolje listanje ... nisam probala jer nisam bas super-duper kuharica da bih se jos upustila u izradu lisnatog
    Usavrsila sam prhko tijesto i ono je najbolje sa maslacem.

  9. #9
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    ...a najbolje izgledaju kolači od PVC-a, samo je problem da se teško žvaču

    al šta da radimo, nekima je bitno...

  10. #10
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    možeš zamijeniti maslac margarinom, to se obično radi jer u zadnje vrijeme prevladava mišljenje da je maslac daleko kvalitetnija masnoća od margarina - evo malo o tome http://www.zdravakrava.hr/clanak/149/dvoboj-masnoca-maslac-i-imargarin

    j
    a obično stavim jednaku količinu maslaca kao što bi trebalo staviti margarina, ako ti je bilo premasno mislim da je problem u receptu (za moj ukus mnogi recepti sadrže previše masnoće, obično kad vidim recept s margarinom niti ga ne radim )

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    172

    Početno

    Meni je maslac bolji u prhkom tijestu, kremama, ma u svemu.
    Skuplji je od margarina, o da. U posljednje nekoliko mjeseci cijena mu je skočila s 8-10 kuna na 14-18
    Strašno.
    Ipak, u nekim kremama koje trebaju biti čvrste bolji je margarin. Nikako bolji okusom nego isključivo radi čvrstoće kreme.

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Audrey prvotno napisa Vidi poruku
    Ja stavim za oko četvrtinu manje maslaca nego što piše da ide margarina. Ako se radi o kremi, onda nešto povećam ostale sastojke, da se ne izgubi na količini.
    X

    Maslac je bolji izbor. Uostalom, margarin je osmišljen prije nekih 150 godina, do tada je postojao samo maslac. Margarin je s mukom jeo mm kad su mu ustanovili visoke masnoće, onda nije jeo ništa neko vrijeme (bolje ništa nego margarin), a sad si povremeno priušti pravi maslac.

  13. #13
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj angelina_2004 prvotno napisa Vidi poruku
    Ipak, u nekim kremama koje trebaju biti čvrste bolji je margarin. Nikako bolji okusom nego isključivo radi čvrstoće kreme.
    joj, takve kreme su mi bljak
    meni prolaze samo one pudingaste kao u princezama, čim vidim margarin u kremi odustajem od nje.
    Posljednje uređivanje od pomikaki : 06.12.2011. at 10:10

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Maslac je uvijek bolja opcija.

    Ja u kreme stavljam polovicu količine navedene u receptu, a još finije mi je u kremu umiješati tučeno slatko vrhnje umjesto margarina/maslaca.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,384

    Početno

    ja isto tako muku mučim s korištenjem glatkog i oštrog brašna ...
    bijelog i crvenog krumpira ...
    jabukama ...

    isprobavam, ali nikako skužiti gdje je što bolje

  16. #16
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,205

    Početno

    Vrijeska-evo malo o krumpiru:http://www.coolinarika.com/clanak/sorte-krumpira

    Pa o brašnu: Glatko ili oštro brašno - nije li svejedno? Za palačinke, na primjer, uzima se oštro, a za lagana pečena tijesta glatko. Niste li sigurni koje biste upotrijebili za neki kolač, najbolje je pomiješati pola jednoga i pola drugoga. Gussnel (jestivi kukuruzni škrob) stavlja se ako želite dobiti osobito lagano tijesto.

    Jabuke-klikneš na sliku i kažu ti o upotrebi :http://vrt-bj.hr/jabuke/

    Margarin još uvijek stavljam u prhko tijeso za pite jer mi bolje ispadne.:http://zadovoljna.hr/clanak//zdravlj...-zdravije.html

    No, za sve to je najbolje rješenje vrijeme. Tek iskustvom otkrijemo što, kada i kako nam paše. Do tada jedemo neuspjehe , iako i neuspjesi znaju biti itekako jestivi.

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Vrijeska-evo malo o krumpiru:http://www.coolinarika.com/clanak/sorte-krumpira

    Pa o brašnu: Glatko ili oštro brašno - nije li svejedno? Za palačinke, na primjer, uzima se oštro, a za lagana pečena tijesta glatko. Niste li sigurni koje biste upotrijebili za neki kolač, najbolje je pomiješati pola jednoga i pola drugoga. Gussnel (jestivi kukuruzni škrob) stavlja se ako želite dobiti osobito lagano tijesto.

    Jabuke-klikneš na sliku i kažu ti o upotrebi :http://vrt-bj.hr/jabuke/

    Margarin još uvijek stavljam u prhko tijeso za pite jer mi bolje ispadne.:http://zadovoljna.hr/clanak//zdravlj...-zdravije.html

    No, za sve to je najbolje rješenje vrijeme. Tek iskustvom otkrijemo što, kada i kako nam paše. Do tada jedemo neuspjehe , iako i neuspjesi znaju biti itekako jestivi.
    I ja (iako rijetko) mijesim pite s margarinom jer mi je tako lakše raditi (iako sve češće prelazim na maslac, ali smanjujem općenito količinu kolača i slastica u korist drugih namirnica.

    Brašno oštro je za pite i druga tijesta koja se mijese (rezanci i slično), glatko je za dizana tijesta, za vučeno (štrudlu) iako ja znam i za to uzeti pola oštrog + pola glatkog.

    Nije uvijek samo izbor brašna (ili bilo koje druge namirnice) presudan, bitna je i tehnologija obrade. Vučena tijesta moraju odstajati (da zaboraviš na njih) da škrob nabubri i da se lijepo razvlači, pa će uspjeti sa svakim brašnom (bijelim). Bijela brašna s visokim udjelom glutena sastavni su dio svakog kruha s germom jer inače dobijemo palačinku ili pogaču u najboljem slučaju.

    Druge namirnice - krumpir je tradicionalno bijeli brašnast i raspada se, a crveni kompaktan. Zbog toga se bijeli koristi za pire i izradu krumpirovog tijesta u svim pojavnim oblicima, a crveni za salate ili kuhani krumpir u slanoj vodi, kao i sve ostale namjene gdje ne želiš da se baš raspadne (takav pečem u tavi narezan na ploške, bijeli ne volim za to koristiti jer se lomi).

    Iskustvo je svakako majka mudrosti, ali ne moramo uvijek učiti na vlastitim pogreškama, možemo se okoristiti i tuđim iskustvom. Moram pogledati ovaj link za jabuke - o tome ne znam baš puno, iako vjerujem da i kod jabuka postoji tzv. "tehnološko" voće koje je bolje za obradu + voće koje je primjereno stolu u izvornom obliku.

  18. #18
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    meni je to s različitim vrstama brašna, da prostite, čisto preseravanje (ali nemojte misliti da i ja ne kupim namjensko)
    moje strine su brašno mljele same, imale jednu vrstu i sve mijesile u plavom plastičnom lavoru kakav se u ono doba mogao naći u svakoj kući

    i sve je super ispadalo: i pita, i kruh, i kolač, i palačinke, i uštipci...
    a sve isto brašno
    i isti plavi lavor

  19. #19
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ne znam apri, nekad davno (jako davno) moji djed i baka su imali doma mlin i isto se radilo ošto i glatko brašno.
    Kod nas je glatko oduvijek za dizana tijesta, a oštro za ostale kolače, prhka tijesta, rezance,...

  20. #20
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ne kažem da nije
    ja kažem kako je bilo kod mojih
    i sama sebi opalim šamarčinu kad hoću nešto napraviti, a vidim da kod kuće imam "pogrešnu" vrstu brašna

  21. #21
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    i isti plavi lavor
    mozda je tajna u lavoru
    tocno znam o kojem pricas.

    ja za palacinke koristim glatko ili ti ga meko brasno.
    ostro za kolace, rezance ne radim.

    maslac volim i koristim ga cesto, ali ipak margarin koristim za prhka tijesta. zasto? pa valjda jer mi je i mama tako radila, mozda zbog cijene, ne znam, ali u sve kreme i sve ostalo stavljam maslac.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 07.12.2011. at 09:26

  22. #22
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    meni je to s različitim vrstama brašna, da prostite, čisto preseravanje (ali nemojte misliti da i ja ne kupim namjensko)
    moje strine su brašno mljele same, imale jednu vrstu i sve mijesile u plavom plastičnom lavoru kakav se u ono doba mogao naći u svakoj kući

    i sve je super ispadalo: i pita, i kruh, i kolač, i palačinke, i uštipci...
    a sve isto brašno
    i isti plavi lavor
    A, ne, lavor mora biti crveni (zapravo više narančasti). Još uvijek postoji kod moje mame.

    Ont. Ako jedna vrsta brašna, onda T-550, iako za prhka tijesta ipak preferiram T-400 oštro jer se manje lijepi.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 07.12.2011. at 09:36

  23. #23
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    nisi ti iz tih dijelova iz kojih smo spajalaica i ja
    cijela bosna i slavonija su imale taj komplet lavora: bijeli, žuti i plavi
    ali nekako je kod svih brašno u plavome stajalo
    valjda su i oni imali oko za boju... kontrast je bio najljepši

  24. #24
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    kako postupati sa zamrznutim lisnatim?
    izvadit ga dan ranije?ostavit vani? u frižideru? preko noći?
    koliko debelo/tanko ga razvaljati?
    planiram raditi neke kroasane ili šaumrole al imam fobiju od lisnatog
    radila sam podlogu za kremšnite pa mi je tijesto bilo nekak ...bljak....
    i koliko minuta i na koliko C se peče?

  25. #25
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,205

    Početno

    Lucas, imaš Lidl blizu? Kod njih je razvaljano lisnato i to svježe, pa ne moraš razmišljati ni o čemu (7,99 kuna jedan paketić).

    Imaš za šaumrole one metalne tuljce? Tada samo par minuta pečenja. Kroasane ne radim od lisnatog.

  26. #26
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ja sam se dugo mislila jel vazno na koju stranu okrecem aluminijsku foliju, jer nije valjda slucajno jedna strana mat, a druga sjajna
    i uvijek sam mislila da pogresno radim, na koju god okrenula lol
    a onda sam prije koju godinu gledala na teveu neku emisiju kako sto nastaje i tamo naucila da je jedna strana uvijek mat zbog proizvodnog procesa, ne mogu postici da su im obje sjajne

    pa ako se jos neka "domacica" poput mene pita... ne, nije u tom bila greska

  27. #27
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Lucas, imaš Lidl blizu? Kod njih je razvaljano lisnato i to svježe, pa ne moraš razmišljati ni o čemu (7,99 kuna jedan paketić).

    Imaš za šaumrole one metalne tuljce? Tada samo par minuta pečenja. Kroasane ne radim od lisnatog.
    ma imam,al rijetko ima tog razvaljanog lisnatog...
    a sad imam u škrinji baš njihovo lisnato (ono za valjanje,jer ga je tuka zamjenila za kesten pire, rano ujutro prije prve kave )

    a od kojeg tijesta se rade kroasani?

  28. #28
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam se dugo mislila jel vazno na koju stranu okrecem aluminijsku foliju, jer nije valjda slucajno jedna strana mat, a druga sjajna
    ja bila uvjerena da mat strana ide "na hranu" a sjajna ide "izvana"

  29. #29
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    I ja volim da se izvana blešči.

  30. #30
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam se dugo mislila jel vazno na koju stranu okrecem aluminijsku foliju, jer nije valjda slucajno jedna strana mat, a druga sjajna
    i uvijek sam mislila da pogresno radim, na koju god okrenula lol
    a onda sam prije koju godinu gledala na teveu neku emisiju kako sto nastaje i tamo naucila da je jedna strana uvijek mat zbog proizvodnog procesa, ne mogu postici da su im obje sjajne

    pa ako se jos neka "domacica" poput mene pita... ne, nije u tom bila greska
    još nisi naučila da je alu folija zlo?

  31. #31
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    vi koje stavljate slatko vrhnje umjesto maslaca u kolače...
    može li se to i u božićnim kolačićima, ili samo u kreme?
    može li se to onda smrznuti.
    ili da probam pa vidim?

  32. #32
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Lucas prvotno napisa Vidi poruku
    kako postupati sa zamrznutim lisnatim?
    izvadit ga dan ranije?ostavit vani? u frižideru? preko noći?
    koliko debelo/tanko ga razvaljati?
    planiram raditi neke kroasane ili šaumrole al imam fobiju od lisnatog
    radila sam podlogu za kremšnite pa mi je tijesto bilo nekak ...bljak....
    i koliko minuta i na koliko C se peče?
    čekaš da se otopi na sobnoj temperaturi i razvaljaš. Malo ga pobrašniš dok valjaš.
    Ovisi za što ga trebaš, ja ga valjam na debljinu malo deblje palačinke. Uglavnom dosta tanko.
    A o stupnjevima ne znam ništa, ja sve pečem tako da krenem na 220, pa po potrebi smanjim na 200, osim nekih kompaktnih torti ili kuglofa, ili takvih stvari što se dugo peku, njih stavim na 180.
    Minuta toliko dok ti izvana nije žarko koliko želiš.

  33. #33
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam se dugo mislila jel vazno na koju stranu okrecem aluminijsku foliju, jer nije valjda slucajno jedna strana mat, a druga sjajna
    i uvijek sam mislila da pogresno radim, na koju god okrenula lol
    a onda sam prije koju godinu gledala na teveu neku emisiju kako sto nastaje i tamo naucila da je jedna strana uvijek mat zbog proizvodnog procesa, ne mogu postici da su im obje sjajne

    pa ako se jos neka "domacica" poput mene pita... ne, nije u tom bila greska
    LOL

    a ja cijelu teoriju razvila!

  34. #34
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,205

    Početno

    Citiraj Lucas prvotno napisa Vidi poruku
    ma imam,al rijetko ima tog razvaljanog lisnatog...
    a sad imam u škrinji baš njihovo lisnato (ono za valjanje,jer ga je tuka zamjenila za kesten pire, rano ujutro prije prve kave )

    a od kojeg tijesta se rade kroasani?
    Ne radim od tog kupljenog lisnatog, nego ovako (domaće lisnato, nije uopće teško)

    70 dkg glatkog brašna
    2 jušne žlice ulja
    2 jušne žlice kiselog vrhnja
    2 žumanca
    3 dkg svježeg kvasca
    2 žlice šećera
    malo soli
    4,5 dcl mlijeka

    Sve dobro izraditi (mikserom ili rukom)
    tijesto razvaljati oko 1 cm debelo, u sredinu staviti cijeli putar (25dkg maslaca), preklopiti u obliku koverte, razvaljati, pa opet preklopiti i tako više puta.

    Na kraju razvaljati na 1/2 cm debljine, rezati na trokut (istokračni) i saviti počevši od baze tog trokuta.

    Peći oko 200 stupnjeva dok ne dobiju lijepu boju.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 11.12.2011. at 22:17

  35. #35
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne radim od tog kupljenog lisnatog, nego ovako (domaće lisnato, nije uopće teško)

    70 dkg glatkog brašna
    2 jušne žlice ulja
    2 jušne žlice kiselog vrhnja
    2 žumanca
    3 dkg svježeg kvasca
    2 žlice šećera
    malo soli
    4,5 dcl mlijeka

    Sve dobro izraditi (mikserom ili rukom)

    e to te ja pitam! nevolim mjesiti tjesto...neide mi i ne volim ga po rukama :D

  36. #36
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    Beti se moze puniti marmeladom ili necim, ne iscuri?

  37. #37
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    umjesto lisnatog može poslužiti tijesto sa svježim sirom za slance - recept by babyboys http://forum.roda.hr/threads/55950-slanci?highlight=slanci
    s
    amo je bitno da što duže odstoji, po mogućnosti napraviti dan ranije, i onda postupati kao s lisnatim, mogu se rezati oblici i posipati sjemenkama, a mogu se i puniti nadjevom pa presavijati.
    Dođe skuplje od lisnatog iz dućana, pogotovo ako zamijenite margarin maslacem, ali mi je draže, smartam ovu varijantu zdravijom.

  38. #38
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj BP prvotno napisa Vidi poruku
    Beti se moze puniti marmeladom ili necim, ne iscuri?
    ako puniš marmeladom, iscurit će ti kupovna marmelada a domaća ne, jer se u kupovnu dodaje dosta pektina ili čega (želatine? ) već za zgušnjavanje. To se onda na visokoj temperaturi otopi i zbilja je teško, skoro nemoguće, zalijepiti tako dobro da ne iscuri. Ali ako imate domaću marmeladu, curi puno manje.
    Ako nemaš domaće marmelade ili ti je žao trošiti je na kolače, možeš zamiksati malo voća i napraviti nadjev, naribati jabuke i slično.

  39. #39
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Pravim cesto te slance, ali sam smanjila kolicinu maslaca jer bude pretesko i premasno.

    Stavim 1/2 kg brasna, 1/2 kg svjezeg sira i 150 g maslaca.
    Uvijek napravim dan ranije pa ne treba prasak za pecivo.
    Samo, ja ne valjam vec trgam rukama tijesto, napravim kuglicu i spljostim.
    To tijesto je dobrano tesko za razvaljati. Par puta me ukocilo pa sam odustala.

  40. #40
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    mogla bih i ja probati s manje maslaca
    da li se dobro diže kad ima manje masnoće?
    meni nije teško razvaljati, samo treba pobrašniti da se ne lijepi

  41. #41
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    ako puniš marmeladom, iscurit će ti kupovna marmelada a domaća ne, jer se u kupovnu dodaje dosta pektina ili čega (želatine? ) već za zgušnjavanje. To se onda na visokoj temperaturi otopi i zbilja je teško, skoro nemoguće, zalijepiti tako dobro da ne iscuri. Ali ako imate domaću marmeladu, curi puno manje.
    Ako nemaš domaće marmelade ili ti je žao trošiti je na kolače, možeš zamiksati malo voća i napraviti nadjev, naribati jabuke i slično.

    odlicna ideja, pogotovo sad kad imam domacih jabuka...malo su kiselkaste ali ih mogu "doraditi"

  42. #42
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj BP prvotno napisa Vidi poruku
    odlicna ideja, pogotovo sad kad imam domacih jabuka...malo su kiselkaste ali ih mogu "doraditi"
    pretpostavljam da će biti ok ako dodaš koju žlicu kupovne marmelade, ako bude malo i curilo veći dio nadjeva će ostati unutra.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    nedoumica moja - od jučer..

    radila prvi put buthle i dela po receptu brašna i ispalo jaako mekano - da se sve zaljepilo kad sam ga prebacila iz zdjele u kojoj se dizalo tijesto

    jel se to dogodi slučajno ili uvijek treba staviti više brašna nek kaj piše??

  44. #44
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    mogla bih i ja probati s manje maslaca
    da li se dobro diže kad ima manje masnoće?
    meni nije teško razvaljati, samo treba pobrašniti da se ne lijepi
    Budu isti slanci izgledom, samo osjetno manje masni. Sljececi put cu staviti 125 g.

    Maslac je sve skuplji pa režem di god mogu

  45. #45
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Citiraj Lucas prvotno napisa Vidi poruku
    ja bila uvjerena da mat strana ide "na hranu" a sjajna ide "izvana"
    A ja obratno :D
    mat strana privlaci toplinu, a sjajna je odbija, pa onda ako zelis da se nesto ispod folije bolje pece, sjajnu stranu okreces prema hrani.

  46. #46
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj srecica prvotno napisa Vidi poruku
    A ja obratno :D
    mat strana privlaci toplinu, a sjajna je odbija, pa onda ako zelis da se nesto ispod folije bolje pece, sjajnu stranu okreces prema hrani.
    Kod mene je sjajna uvijek prema van, jer joj je funkcija da lijepo izgleda. Pa zar nije zato sjajna?

  47. #47
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Evo i mene s jednom nedoumicom. Kad god pravim neke kolačiće uvijek imam isti problem. Razvaljam, izrežem oblike i onda kad ih prebacujem u tepsiju oni se deformiraju. Ima li neka tajna da ih mogu modlicom odmah istresti u tepsiju da ih ne moram naknadno premještati?!

  48. #48
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Budu isti slanci izgledom, samo osjetno manje masni. Sljececi put cu staviti 125 g.

    Maslac je sve skuplji pa režem di god mogu
    evo probala sam zadnji put ovako, ali ipak, nije mi to bilo to - bili su tvrđi i puno slabije su se digli.
    Nisu bili loši, ali puno bolji su oni masniji

    Citiraj cvijetak prvotno napisa Vidi poruku
    Evo i mene s jednom nedoumicom. Kad god pravim neke kolačiće uvijek imam isti problem. Razvaljam, izrežem oblike i onda kad ih prebacujem u tepsiju oni se deformiraju. Ima li neka tajna da ih mogu modlicom odmah istresti u tepsiju da ih ne moram naknadno premještati?!
    nemam pametne ideje, osim da dobro pobrašniš ispod tijesta dok ga razvlačiš i režeš oblike.

  49. #49
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    nije da to radim (jer ne radim uopce kekse i slicno ), al ja bih razvaljala tijesto na onom papiru za pecenje, na radnoj plohi. pa izrezala kekse. pa onda prebacila komplet u tepsiju i onda odvojila visak tijesta (ono okolo keksa). cini mi se da bi se tako minimalno deformirali... a prebacivanje tijesta na papiru u tepsiju bi odradila tako da tepsiju drzim u razini s radnom plohom i onda povucem papir u tepsiju...

    al disklajmer - nisam radila, samo mi se cini

  50. #50
    Mellyca avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Pula/ Linz
    Postovi
    697

    Početno

    ja neku vecer pravila keksice, i to upravo ovako kako je litala, opisala i funkcionira

Stranica 1 od 74 1231151 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •