Stranica 31 od 74 PrviPrvi ... 21293031323341 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,501 do 1,550 od 3678

Tema: Kuharske nedoumice

  1. #1501
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Da, slatko je.

  2. #1502
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    I, jel ispao šlag?!

    Ja nekako mislim da si dobila fini maslac i buttermilk

  3. #1503
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    Ovisno kak je brzi

  4. #1504
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Hoce, ali se moze i nejednako ulupati pa oko nozeva dobijes putar.

  5. #1505
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    brzi voćni http://forum.roda.hr/archive/index.php/t-56488.html

    sve kaj smeta zamjeni, važno da tekućine ima točno kolko treba u receptu, a i brašna( ja to radim s kombinacijom kukuruzno, rižino, proseno, hajdino). umjesto jaja možeš naribati jabuku ili samo dodati po jednu žlicu vode + malo ulja za svako jaje
    jele, di si bila prije?!
    ali super je i ovako, bilježim.

  6. #1506
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    jako sam rjetko na ovoj temi, da si slučajno stavil na dohranu ili nešto "kreativnije" VIDLA bi ranije


    kaj si radila na kraju?

  7. #1507
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Nisam ono vrhnje ukoristila. Nisam imala hrabrosti.
    Nego,
    imam hokaidu tikvu. Stavila sam je kuhati. Mislila sam kao neki dan zobene skuhati, dodati tikve, i to tako umutiti u kašu. Ima li smisla da u to dodam slatkog vrhnja? To bi išlo djeci za večeru. Zašto da, zašto ne?

  8. #1508
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Ima. I onda dodaš češnjaka, to sve lijepo ubiješ štapnim mikserom i imaš fiiinu krem juhu!

  9. #1509
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Ne bude li to preslatko? Inace sam par puta probala kuhati juhe od tikava, ali me bas odbio taj slatki okus. Sto se dodaje da se to ublazi, cesnjak, limun?
    Pretpostavljam da djeca to vole.
    Moje oci vole, ali usta ne.
    Posljednje uređivanje od Optimist : 14.09.2017. at 18:14

  10. #1510
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Meni je osobno hokaido preslatka, butternut volim više, a najvolim domaće tikve.
    Fina mi je takva krem juha sa malo dinstanog luka (ozbiljnija i punija mi je) i sa đumbirom ili čili papričicom

  11. #1511
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Obozavam i djumbir i cili, bas sam ih jucer dobila!
    Tnx, probat cu tako

  12. #1512
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    P. S. Moze li kiselo vrhnje ili samo vrhnje za kuhanje?

  13. #1513
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Može i kiselo vrhnje samo ga onda dodaj na samome kraju, može i u tanjur.
    Ja najčešće stavim malo pravog mliječnog vrhnja za šlag.

  14. #1514
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Hvala, zamislila sam je kao slatko jelo.
    Juhe od tikvi su i meni ... nedobre. Kada očekujem slano, hoću slano, ne slatko. Zato ne volim ni batat.

  15. #1515
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Ni ja ne volim batat. I isto volim da je slatko slatko, a slano slano.

  16. #1516
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala, zamislila sam je kao slatko jelo.
    Juhe od tikvi su i meni ... nedobre. Kada očekujem slano, hoću slano, ne slatko. Zato ne volim ni batat.
    Za dobru juhu od hokkaido ili butternut tikve nju treba ISPEĆI a ne skuhati. Juhe od kuhane bundeve ni meni ne valjaju, ali od pečene, eeee to je druga stvar. Ima slatkast okus, ali nije vodena. Nije ju jednostavno napraviti. Nije ni komplicirano, ali traje.

    Evo uputa (kopiram sa svog hd):
    ČAROBNA JUHA OD BUNDEVE

    Sastojci:
    Najbolje za ovu vrstu juhe i umaka su maslene buče (butter pumpkin – narančaste kore, kruškastog oblika, relativno tvrdog kompaktnog mesa). Odgovarajuća bundeva mora biti dugačka kao podlaktica (od zapešća do lakta - cca 1,5 kg) .
    Dobra zamjena je i “turkinja” ili “bugarka” – plosnata buča svijetlo sive kore.

    1. Termička obrada bundeve:
    Razrezati bundevu na komade (po duljini i širini - na četvrtine, pa još prerežem poprečno, da se prije ispeče) i očistiti od koštica. Staviti u pleh list pek-papira (da bude lakše čistiti - NE koristiti aluminijsku foliju!). Bundevu peći 20-30 minuta na 220-240 stupnjeva cca barem pola sata. Temperatura ovisi o pećnici, a duljina pečenja o veličini bundeve.
    Kad je bundeva pečena, meso mora biti relativno mekano. Može se provjeriti ubadanjem čačkalice. Treba je očistiti od nagorenih vrhova i kore (žlicom iskopati samo pečeno meso koje nalikuje na gusti pire, eventulano tvrde dijelove baciti). Pire se po potrebi može dodatno obraditi (štapni mikser ili multipraktik) da bude jednoličan.

    2. Povrtni temeljac:
    Sastojci
    - "grincajg"
    - glavica luka
    - češanj češnjaka
    - žličica morske soli
    - litra vode
    To sve skuhati u ekspres loncu cca 20 minuta. Procijediti. Za bundevinu juhu treba najmanje 1/2 litre (može i više).
    Napomena: ne smije biti previše celera, ima prejak okus! Grančica je dovoljna, korijen sačuvati za druge namjene!
    Kad je pripremljen povrtni temeljac i pire od bundeve,daljnja obrada je više nego jednostavna:

    Daljnja priprema - ostale sirovine:
    Još jedna manja/srednja glavica luka - najbolje tamnoljubičastog
    Žlica ulja (sojino ili kukuruzne klice)
    po želji 1 dl sojinog vrhnja za kuhanje (Alpro Soja - ima u Mercatoru) ili običnog
    Sol i papar po želji

    Glavicu luka narezuckati na kockice i prepržiti na žlici ulja. Kad postane staklast, dodati pire od bundeve i povrtni temeljac.
    Sve prokuhati nekih 5 minuta (provjeravati gustoću, ako je pregusto, dodati još juhe) da se sastojci izjednače i skinuti s vatre. Dodati po potrebi soli i papra, umiješati sojino vrhnje i to je sve!

    Alternativa - povrće iz temeljca može se također usitniti mikserom i dodati u juhu - to bi bilo ispravno po makrobiotičkim načelima, ali ja više volim pravi okus bundeve...
    Tko voli tradicionalnu kuhinju, može prepržiti na praznoj tavi (rostfrei obavezno, NE teflon) ili u pećnici kockice integralnog kruha.
    Nadam se da nisam ništa ispustila... Dobar tek!

  17. #1517
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Hvala Peterlin.

  18. #1518
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Posto moj MM ne voli juhu od bundeve (a ni ja bas, ali bih je ipak probala opet jesti), to bi mi bilo previse bundeve, a ne da mi se bacati ni bundeva ni struja.
    Moze li pecena bundeva stajati u frizideru (i koliko) ili kuhana juha?

  19. #1519
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Nama stoji ponekad dan-dva, ali najčešće smrznem juhu jer ju ne mogu jesti cijeli tjedan.

  20. #1520
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Moze se smrznuti? Super, ta opcija mi se najvise svidja! Ali pretpostavljam bez vrhnja?

  21. #1521
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Zmrznem i ako ima vrhnja. Obično stavljam ili zobeno ili za kuhanje kad miksam juhu. Ako koristim kiselo, stavljam ga direktno u tanjur.

  22. #1522
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Meni je juha od kuhane bundeve sasvim dobra, dapače odlična. A i mojoj familiji. Zaprevo - nije kuhana nego pirjana bundeva na luku.

  23. #1523
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    čak i ja ju volim i to mi je jedino jelo s bundevom koje mi je fino. bundevu narežem na kriške, nakapam maslinovim uljem, posolim i popaprim i spečem u pećnici. onda, ovako kao peterlin, maknem koru. onda opet na maslinovom (bučino ne volim nikako), popržim kapulu i korijen od celera, dodam taj pire od bundeve i povrtni temeljac (ili, u nedostatku istog - vodu). kuham 20 min, onda sa štapnim, protisnem par zrna češnjaka, dodam papra, malo čilija i žlicu kiselog vrhnja. ako imam goste :D poslužim s preprženim sjemenkama bundeve, onako ih malo pospijem na svaki tanjur.

  24. #1524
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Moze se smrznuti? Super, ta opcija mi se najvise svidja! Ali pretpostavljam bez vrhnja?
    juhu ne smrzavam, ali pire od bundeve da. Manje je petljanja (ne prolijeva se ništa po zamrzivaču). Samo u vrećicu ubacim očišćenu i ispečenu bundevu.

    Ako ispečem veću bundevu, uobičajeno smrznem pola (samo ogulim, ne procesiram) a od druge polovice napravim juhu. Pire odmrznem prije ponovnog korištenja, a dalje je sve isto.

    Inače, taj pire se može i konzervirati u staklenke, ali nisam to nikad probala. Ne isplati se, jer bundeve sirove mogu stajati maltene cijelu zimu na temperaturi podruma ili špajze, pa bi to bio gubitak vremena, energije i prostora.

  25. #1525
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja volim sve i svašta sa bundevom, i juhu, i rižoto, i čušpajz sa bundevom i porilukom, a i kojekakve kolače. Jedino što mi je najbolja hokaido bundeva, ali ona se teško čisti pa obično kupujem butternut.

    A od začina u juhu od bundeve obavezno dodajem đumbir.

  26. #1526
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Još sam htjela dodati - sad će sezona bundeva i Halloween...

    Tko ne voli juhu, a voli slatko, može ispeći pitu od bundeve... Mi volimo juhu i umak, pa pitu rijetko radim, ali ponekad napravim muffine. Koristim isti temeljni recept (1 jaje, sastojci se mjere šalicom od 2 dl ili čašom od jogurta) samo smanjim brašno na pola i umjesto jabuke stavljam 1 - 1,5 čašu pirea od bundeve. Mislim da tu ima cijela hrpa recepata na forumu. Od začina - cimet i vanilin šećer... Dugo ih nisam radila pa se moram podsjetiti recepta, da ne mlatim tu bzvz.

  27. #1527
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku

    A od začina u juhu od bundeve obavezno dodajem đumbir.
    viš, to moram probati. a ova rižota, čušpajzi...probala i ne valja mi. jednom sam napravila neki rižoto s bundevom i vrganjom. i samo pokvarila fine vrganje :D
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 15.09.2017. at 15:26

  28. #1528
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja volim sve i svašta sa bundevom, i juhu, i rižoto, i čušpajz sa bundevom i porilukom, a i kojekakve kolače. Jedino što mi je najbolja hokaido bundeva, ali ona se teško čisti pa obično kupujem butternut.

    A od začina u juhu od bundeve obavezno dodajem đumbir.
    Za hokkaido bundevu ja sam nabavila zupčasti nož za guljenje. Spasila sam se... Ali rijetko to radim, obično ju ispečem, a onda više čišćenje nije problem.

  29. #1529
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    U Lidlu već ima butternut bundeva i jako su dobre. Ja isto volim muffine od bundeve a radim ih po ovom receptu sa damijeneštoslatko http://www.damijenestoslatko.com/sla...ni-od-bundeve/

    Jedino ne stavljam čokoladu jer mi to opće ne paše, nego stavim grožđice.

  30. #1530
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nije meni sa hokkaido stvar samo guljenja nego te bundevice budu male i znaju imati jako tanko "meso" pa kad ju ogulim skoro ništa ne ostane. Butternut je mesnatija - ali hokkaido je slađa i manje vodena.

    Sad sam doduše počela naručivati povrće s nekog OPG-a, pa ću baš probati njihove hokkaido bundeve.

  31. #1531
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Meni đumbir ne paše u juhu od bundeve jer to zna biti ljuto, ali moj mlađi sin si obavezno dodaje curry ili barem kurkumu.

  32. #1532
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    E to je nama baš fino, topla malo ljutkasta juhica

  33. #1533
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Nije meni sa hokkaido stvar samo guljenja nego te bundevice budu male i znaju imati jako tanko "meso" pa kad ju ogulim skoro ništa ne ostane. Butternut je mesnatija - ali hokkaido je slađa i manje vodena.

    Sad sam doduše počela naručivati povrće s nekog OPG-a, pa ću baš probati njihove hokkaido bundeve.
    Da, kod tih bundeva treba paziti da nisu premale. Probala sam kucanjem ustanoviti da li se može prepoznati koja ima debelo meso, ali nisam nikad uspjela.

  34. #1534
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    E to je nama baš fino, topla malo ljutkasta juhica
    Za to moj mlađi ima tabasco, i odnedavno nekakav ljuti umak Samo ljuto koji je našao u Vrbovcu na sajmu "Kaj su jeli naši stari" - od ovih: https://www.facebook.com/pg/opg.barisec/posts/

    Btw. ako vidite to gdje u maloprodaji - vičite! On bi svakako želio još. U krajnjem slučaju morat ćemo se provozati do njih.

  35. #1535
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Za to moj mlađi ima tabasco, i odnedavno nekakav ljuti umak Samo ljuto koji je našao u Vrbovcu na sajmu "Kaj su jeli naši stari" - od ovih: https://www.facebook.com/pg/opg.barisec/posts/

    Btw. ako vidite to gdje u maloprodaji - vičite! On bi svakako želio još. U krajnjem slučaju morat ćemo se provozati do njih.
    Mislim da su prosli vikend bili na trgu standovi sa domacim proizvodima , te je bio i njihov. Mozda opet budu.

  36. #1536
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mi zapravo ne volimo baš ljuto, posebno ne te papričice i feferone, đumbir je samo blago ljutkast.

  37. #1537
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Peterlin, odlicna ideja za zamrzavanje samo pirea, hvala!

    Bas sam si mislila di mi je najblize do tikvi - Lidl! Mima, tnx!

    A unutra definitivno stavljam ljute papricice, bas sam maloprije jednu ubacila u telecu juhu, njam.

  38. #1538
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja volim sve i svašta sa bundevom, i juhu, i rižoto, i čušpajz sa bundevom i porilukom, a i kojekakve kolače. Jedino što mi je najbolja hokaido bundeva, ali ona se teško čisti pa obično kupujem butternut.

    A od začina u juhu od bundeve obavezno dodajem đumbir.
    Meni je ekipa koja uzgaja hokaido rekla da ju oni ne gule kod pripreme. Tako da sam i ja prestala, ali ju kupujem eko/bio .

  39. #1539
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    ja ne pečem bundevu nego ju dinstam na ulju i malo poriluka, dodam malo vode i smiksam štapnim. vrhnje za kuhanje ne dodajem nego si svatko na tanjur stavi po želji - bučino ulje ili kiselo vrhnje
    Posljednje uređivanje od magriz : 15.09.2017. at 16:05

  40. #1540
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je ekipa koja uzgaja hokaido rekla da ju oni ne gule kod pripreme. Tako da sam i ja prestala, ali ju kupujem eko/bio .
    Ma da?! Pa ona ima baš tvrdu koru. Možda se smekša kuhanjem ?? Ja sve gulim.

  41. #1541
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ma da?! Pa ona ima baš tvrdu koru. Možda se smekša kuhanjem ?? Ja sve gulim.
    Kazem ti, smeksa se.
    U krem juhi nema nikakve razlike.

  42. #1542
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    S tim hokaido bundevama (i to od Severa) mi se događalo i da su dosta zelene boje ispod kore. Ne znam valja li to jesti (pa sam micala).

  43. #1543
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Gulim dok opet ne bude narančasto.

  44. #1544
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Može li mi netko iskusan ovaj recept pregledati? Malo sam puno skeptična na omjer šest jaja, 80 g pirea i samo 30 g brašna i to kokosova. Čini se na prvu premokro? Može li ipak uspjeti?

  45. #1545
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    To će ti biti posve tekuće tijesto.
    I ja to ne bih nikada pripremala , mislim da je ovo šteta novaca za sastojke.

  46. #1546
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    To mi se čini da je Paleo recept. Malo me na prvu asocirao na http://istineilaziohrani.blogspot.hr...rasna.html?m=1 koji mi je super (obrok).
    Ja bih riskirala i probala a onda podijelila ovdje

  47. #1547
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Kokosovog braša se uvije stavlja manje. Meni recept uzgleda OK, tipican lchf kamo kaze maca papučarica

  48. #1548
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mima, hokaido se uopce ne mora guliti.

  49. #1549
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Moram priznati da to ne mogu zamisliti, kora je debela, a ispod k'o što rekoh zna biti jako zeleno, tako da ne bih jela neoguljeno. Nekad sam jela neoguljene tikvice, ali i to sam otkad imam dijete počela guliti.

  50. #1550

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    ovaj mi recept danas dobro zamirisao (iz jučerašnje Gloria In)
    https://www.flickr.com/photos/137194...in/dateposted/
    ali nije mi jasno ono s mljevenom rižom, pa se onda marinira zajedno s mesom ...
    je l to vama ima smisla?
    Posljednje uređivanje od MikiMama : 17.09.2017. at 21:26

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •