Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 71

Tema: Recepti za kolesterolsku dijetu

  1. #1
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno Recepti za kolesterolsku dijetu

    Eksperimentalno sam na kolesterolskoj dijeti. Imam uistinu indikaciju, fali mi vjera u dijetu, premda sam se naslusala primjera kome je sve pao kolesterol nakon dijete. Nisam nesto debela (BMI 21.9), nisam Lili, al sam umjereno aktivna, tu imam prostora za pojačati.
    Uglavnom, jasno mi je koje namirnice su DA, a koje NE. Samo mi je ponestalo ideja sto si napraviti za jesti, za bilo koji obrok.
    Ako imate nesto manje ili vise komplicirano, a da je ukusno, molim vas da podijelite ideje.

  2. #2
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Jedan zgodan recept sam pronasla, meni je bas fino, a nije komplicirano, samo ima puno posudja poslije. Doduse, nisam imala mirin i svjezi korijander, al eto i bez toga je fino.
    Drugiput sam probala preskociti korak na tavi, al nije dobro (jestivo je, naravno, samo nije tako ukusno).
    https://www.theguardian.com/lifeands...rt-dip-recipes

  3. #3
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Dijeta se manje vise svodi na izbacivanje zivotinjskih masti i povecavanju udjela vlakana u prehrani. Secer je naravno isto nepozeljan, ali neko voce ima puno vlakana pa je pozeljno.

  4. #4
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Pronasla sam temu Kupus bez mesa, ta bi mogla biti korisna:
    https://forum.roda.hr/threads/6403-kupus-bez-mesa

  5. #5
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Jelena, ekipa sa lchf-a i keta se kune da ima odličan kolesterol. Po njihovom bitno je izbaciti sve šećere, rafinirano itd.
    Životnjske masti su ok, ali umjereno.
    Probaj malo po njihovim receptima prošvrljati.

  6. #6
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Draga Kosjenka, ima dosta preklapanja u kolesterolskoj i zdravoj keto dijeti. Ona s majonezom i životinjskim mastima to svakako nije. Dobro je vježbati, jesti prvenstveno lisnato, a i drugo povrće, ribu, piletinu, oraščiće. Ja zbog probave ne mogu jesti meso u bitnim količinama. Ostaje mi glavna razlika u voću, gdje keto ne dozvoljava dobar dio voća, a recimo dozvoljava kokos s 87% zasićenih masnih kiselina.

    Mislim da je malo drugačija priča kad netko želi smršaviti. Keto je učinkovita dijeta. Ja sam od kolesterolske dijete smršavila 1 kg i tako stala, ali nisam ni imala cilj mršaviti, niti mislim da se sigurno neću opet udebljati.

    Uglavnom - dajte mi neke fine recepte za medicinski prihvaćenu kolesterolsku dijetu. Upravo sam pojela pola male glavice kupusa, odnosno dvije četvrtine pod poklopcem na žlici ulja koje je ionako izgorilo, pa sam dodala mrvu vode. Gotovo zalila s malo maslinovog, prstohvatom soli i paprom. Za doručak sam jela zobene pofurene s vrućom vodom, dodala cimet i vrlo malo svog pekmeza od borovnica. Daklem, nije baš keto
    Posljednje uređivanje od Jelena : 30.01.2024. at 12:27

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Baš sam htjela reći - mediteranska prehrana

    MM je svojevremeno imao veselje s tim (i indikaciju) pa smo samo malo prebacili težište na ribu i lešade i odma' je bilo bolje. Bilo bi mi lakše da moji vole i kuhano meso drugih vrsta, ali to kod nas nije slučaj.
    Najteže mu je palo ograničenje sira i čokolade a ne bi nam škodilo malo provjeriti nalaze, da vidimo kako stojimo jer nismo više u cvijetu mladosti.

  8. #8
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Da, mnogima nema smisla ali kažem ekipa sa keta/lchf se kune da je smanjila kolesterol.
    A sto se tiče prehrane same ja jedem dosta krem juha, ali čisto povrće bez vrhnja, krumpira. Samo bazno povrće i začini.
    Probaj maksimalno smanjiti unos uh.
    Moj ručak dvije zdjele juhe od bundeve, meso mi se nije jelo. Doručak kupus salata i malo domaće vratine, jabuke, orašasto.

  9. #9
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Da, mnogima nema smisla ali kažem ekipa sa keta/lchf se kune da je smanjila kolesterol.
    A sto se tiče prehrane same ja jedem dosta krem juha, ali čisto povrće bez vrhnja, krumpira. Samo bazno povrće i začini.
    Probaj maksimalno smanjiti unos uh.
    Moj ručak dvije zdjele juhe od bundeve, meso mi se nije jelo. Doručak kupus salata i malo domaće vratine, jabuke, orašasto.
    Pa oni koji su izgubili vise od 10% svoje mase sigurno jesu skinuli i masti pa i kolesterol. Ostalim tisucama ispitanika su porasli LDL, TG i TC. Pri cemu se pokazalo da ovi s majonezama i šunkama žive u prosjeku 4 god kraće od kontrolnog uzorka koji nije ni na kakvoj dijeti. Keto dijeta nije medicinski standard. Odgovara jednom broju pacijenata, obicno onima s prekomjernom masom. Meni ne odgovara. Meni odgovara standardna medicinski priznata kolesterolska dijeta.

  10. #10
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Jedem ja slicno kao ti, Kosjenka, samo bez te vratine, ali bih ja nesto fino povremeno pojela. Ovo mi dodje kao gorivo. Uvodim nove zacine, malo s tim eksperimentiram.

  11. #11
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Da, meni je lchf samo smjernica. Paše mi za želudac prije svega. To malo vratine je bilo jedino meso danas.
    Nekad je meso bilo u minimalno dva obroka doručak sendvič, meso s nečime ručak, ponekad se i za večeru malo nakosilo.
    Da sam bila gladna danas pojela bi malo zdinstane piletine i salatu ali nisam, juha mi je bila dovoljna.
    Majoneze ima jako malo i jako rijetko, salate radim za doručak tipa kuhana jaja i zelena salata sa dresingom od limuna, maslinovog i malo meda.
    Ima puno lchf/ket prihvatljivog recepata bazirano na povrću i mesu koje se više peče u vlastitom soku.
    Možda tamo pronadješ nešto zgodno.

  12. #12
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Jelena ne razumijem se u ove dijetu (ni inače u dijete), al mi milo bilo da me spominjes

    Jel ta dijeta zapravo slicna mediteranskoj kuhinji? Sto manje masti zivot.podrijetla? Jel to znaci NE mesu, siru, jajima?

    Pa ne cini se ovako na prvu jako zahtjevno ili sam smetnula neki važan dio???
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 31.01.2024. at 21:51

  13. #13
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Meni ta dijeta nikad nije ličila na mediteransku. Nema zrelog sira, nema pršuta, nema vjerojatno ni usoljenih maslina, jako malo ukupnih masnoća kao izvor energije a mediteranska prehrana bas i ne škrtari uljem, ograničenje na jaja itd… OK ima ribe, ali samo kuhane (valjda može i na roštilj jer tu isto nema dodane masnoće).

    Koliko bi trebala trajati dijeta prije ponovne kontrole? Meni su rekli bar tri mjeseca, ali kako mi je zadnje i bez ikakve dijete kolesterol bio skoro pa ok (ispod 6) odustala sam od ideje da to isprobam jer mi se činila jako restriktivnom u onom sto volim jest.

    A recepti? Evo ja bi losos ili srdele na roštilj i uz to blitvu i krumpir na lešo, samo losos je opcenito jako masna pa mislim da i nije najbolji izbor. Bijela riba na brudet. Piletina na wok (s maslinovim umjesto sezamovih uljem, ali sto sad). Povrće (tikvice, paprike, patlidjan i sl) na roštilj pa na salatu, uz to možda pileca prsa kuhana na kockice. Sataraš i pire (s masl uljem a ne maslacem) i bijelo meso na naglo. I sl… teško je kad se sve svodi na piletinu bez kožice ili kuhanu ribu nešto fino smisliti, bar meni.

    Tu je primjer nekog jelovnika po pravilima
    https://www.pozeska-bolnica.hr/dokum...lipidemije.pdf

  14. #14
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Jedan zgodan recept sam pronasla, meni je bas fino, a nije komplicirano, samo ima puno posudja poslije. Doduse, nisam imala mirin i svjezi korijander, al eto i bez toga je fino.
    Drugiput sam probala preskociti korak na tavi, al nije dobro (jestivo je, naravno, samo nije tako ukusno).
    https://www.theguardian.com/lifeands...rt-dip-recipes
    evo ovo ti nije po dijeti - sunflower oil, avokado, cijela jaja ( preporuka je izbjegavati žumanjke)

  15. #15
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Meni ta dijeta nikad nije ličila na mediteransku. Nema zrelog sira, nema pršuta, nema vjerojatno ni usoljenih maslina, jako malo ukupnih masnoća kao izvor energije a mediteranska prehrana bas i ne škrtari uljem, ograničenje na jaja itd… OK ima ribe, ali samo kuhane (valjda može i na roštilj jer tu isto nema dodane masnoće).

    Koliko bi trebala trajati dijeta prije ponovne kontrole? Meni su rekli bar tri mjeseca, ali kako mi je zadnje i bez ikakve dijete kolesterol bio skoro pa ok (ispod 6) odustala sam od ideje da to isprobam jer mi se činila jako restriktivnom u onom sto volim jest.

    A recepti? Evo ja bi losos ili srdele na roštilj i uz to blitvu i krumpir na lešo, samo losos je opcenito jako masna pa mislim da i nije najbolji izbor. Bijela riba na brudet. Piletina na wok (s maslinovim umjesto sezamovih uljem, ali sto sad). Povrće (tikvice, paprike, patlidjan i sl) na roštilj pa na salatu, uz to možda pileca prsa kuhana na kockice. Sataraš i pire (s masl uljem a ne maslacem) i bijelo meso na naglo. I sl… teško je kad se sve svodi na piletinu bez kožice ili kuhanu ribu nešto fino smisliti, bar meni.

    Tu je primjer nekog jelovnika po pravilima
    https://www.pozeska-bolnica.hr/dokum...lipidemije.pdf
    Ups definitivno nije mediteranska (iako se ona uglavnom bazira na maslinovom a ono je dozvoljeno šta ne), al ovo što si navela od recepata je sve jako fino.
    Može se dosta jela raditi na roštilj, kad je MM imao probleme sa žuči, kupili smo mali električni roštilj i sve pripremali na njemu, isto tako sam mu "pekla" pileća prsa na malo vode i onda kad bi voda isparila bi se malo uhvatila boja na njima kao da su zapečena. Mogu razna variva grah, grašak, mahune... Jelena probaj "peći" piletinu tako na malo vode u onim tavama za pečenje bez masnoće, uopće ne ispadne tako loš ukus, još fino začiniš i voila.

    Sillyme, super za reguliranje kolesterola.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 01.02.2024. at 09:09

  16. #16
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    evo ovo ti nije po dijeti - sunflower oil, avokado, cijela jaja ( preporuka je izbjegavati žumanjke)
    Avokado se preporučuje, jer ima nezasicene masne kiseline. Isto kao i maslinovo i kanola ulje. Suncokretovo se isto smije, ali malo. Ne smiju se životinjske masti jer su zasicene, kokosovo ulje (isto zasicene). Smije se 2-3 jaja tjedno, ja ih ne pojedem toliko. Nikako punomasno mlijeko i masni sirevi.
    Losos pozeljan i plava i bijela riba, te su masti nezasicene. U ne prevelikoj kolicini punozrnate zitarice, osim kukuruza. Pozeljno orascice, jabuke, bobice, vecina voca i povrca. Piletina i puretina bez koze, kunic (to ne jedem), nemasna teletina (isto mi muka jesti bebe, tako da ni to uglavnom ne jedem).
    Uglavnom najvise mi fali putar i sirevi. A bez jaja se isto suzava izbor jela.
    Istina od mediteranske otpadaju sirevi i prsut, rakovi, hobotnice...Lešada uglavnom bez krumpira.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 01.02.2024. at 11:01

  17. #17
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Avokado se preporučuje, jer ima nezasicene masne kiseline. Isto kao i maslinovo i kanola ulje. Suncokretovo se isto smije, ali malo. Ne smiju se životinjske masti jer su zasicene, kokosovo ulje (isto zasicene). Smije se 2-3 jaja tjedno, ja ih ne pojedem toliko. Nikako punomasno mlijeko i masni sirevi.
    Losos pozeljan i plava i bijela riba, te su masti nezasicene. U ne prevelikoj kolicini punozrnate zitarice, osim kukuruza. Pozeljno orascice, jabuke, bobice, vecina voca i povrca. Piletina i puretina bez koze, kunic (to ne jedem), nemasna teletina (isto mi muka jesti bebe, tako da ni to uglavnom ne jedem).
    Uglavnom najvise mi fali putar i sirevi. A bez jaja se isto suzava izbor jela.
    Istina od mediteranske otpadaju sirevi i prsut, rakovi, hobotnice...Lešada uglavnom bez krumpira.
    sve mi ovo zvuči ok al zašto ne može kuhani krumpir?

  18. #18

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    MM jučer došao s kardiološke obrade. Ima i povišen kolesterol. Preporuka - mediteranska dijeta. Za 3 mj. kontrola.

  19. #19
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ja sam shvatila da treba vidjeti moze li se dijetom smanjiti, a ako ne onda lijekovi. Tri mjeseca. Samo sto ja sebe bas ne vidim kao dobrog kandidata za redukciju dijetom, jer nije bas da sam neki pero ždero. Mesa sam i prije malo jela, a poprilicno voca. Uglavnom, trebalo bi izgubiti cca 10% mase, a ja uopce ne zelim izgubiti toliko. Al bas sam se danas vagala, izgubila sam jos 1 kg. Trebala bih ukupno cca 5,5 kg izgubiti za tih 10%.

  20. #20
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    sve mi ovo zvuči ok al zašto ne može kuhani krumpir?
    Mislim da moze malo kuhanog, ali ti ugljikohidrati idu valjda brzo u secere.

  21. #21
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Krumpir ima visoki glikemijski indeks sto uzrokuje brzi porast glukoze u krvi.

  22. #22
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Fala cure na pojašnjenju.
    Jelena ajme di ćeš na svoju visinu i težinu 5.5 kg, bit ćeš kost i koža.

    Pa jel ti jako povišen kolesterol?
    Nekad je bio normalan do 6, pa su onda valjda pod utjecajem farme spustili na 5.

    Meni se čini da se ti hraniš uravnoženeo i raznovrsno, možda ti je stres okidač za kolesterol, a ne hrana?

  23. #23

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Unazad 3 godine na sistematskom mi je kolesterol stalno malo povišen, vrti se uglavnom oko 6-7.
    Dobivala sam razne preporuke - od prehrambenih do savjeta "razmislite o lijekovima".
    Na kraju sam, u razgovoru sa svojom LOM, došla do zaključka da je povišen kolesterol dijelom i posljedica vlastitog metabolizma i da ga se ne može uvijek smanjiti prehranom. Više se ne opterećujem koliko je decimala gore ili dolje. Na zadnjem sistematskom bio mi je čak i niži nego ranije, a nisam ništa mijenjala u prehrani.
    Ipak, pratim temu, pa ako bude korisnih recepata, mogli bi mi dobro doći

  24. #24
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Menopauza je prvenstveni okidač. Nemam vise estrogena.
    Danas jedem juhu s purecim fileom, bez rezanaca i noklica. Jucer sam jela juhu s noklicama jer sam tak dobila od susjede. Ona je procijedila povrce, ja ostavim povrce u juhi. Mrkvu, persin, celer, luk, cesnjak, đumbir, grašak, kelj.
    Da, i meni se cini 5,5 kg previse. Trenutno imam 56,5 kg. Ja mislim da mršavim prvenstveno jer mi je svaki obrok akcija. Ne mogu usput nesto uzeti osim orascica, a ne mozes toliko orascica pojesti da bi se udebljao. Za dorucak 2 klementine.

    Inace jedem cesto za dorucak malo domaceg kruha od svakakvog brasna - trenutno imam kruh od zobenog, od brasna od slanutka i bijelog obicnog brasna, s maslinovim uljem. Blazeni kitchen aid da ne mijesim rucno kruh. Gore stavim avokado ili neki turboposni sir s 0.3% m.m. pa posipam s nekim japanskim zacinom od sezama, wasabija i jos necega, nemam pojma cega. To isto jedem i za veceru nekad. Ili zobene pahuljice s vodom i pola zlicice domaceg pekmeza ili meda. Zobene ne jedem za veceru. Nekad jedem ajvar na kruhu. Nekad se pocastim maslacem do kikirikija, to bas nije najbolja opcija, morala bih ga sama napraviti, jer nije problem u kikirikiju, nego u przenju i palminom ulju.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 01.02.2024. at 14:14

  25. #25
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ma ono što je u toj dijeti jako restriktivno je tih do 7% kalorijskog unosa kroz masnoće. Ako staviš oko 2000kcal to ispadne jako malo masnoća. Npr 100g avokada je već 15g masti. Odnosno 135kcal, tj već si na dnevnom maksimumu. A 100g avokada je jako lako pojesti

  26. #26
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ali taj limit od 6-7% se odnosi na zasicene. Avokado obiluje mononezasicenim, a ima i polinezasicene.
    https://www.hsph.harvard.edu/nutriti...grams%20sodium.

    Tako da je guacamole na sto nacina ok. Ja ga i samog jedem.

    Mislim da je avokado nesto problematican sa strane uzgoja. Al ne zelim jos to citati
    Posljednje uređivanje od Jelena : 01.02.2024. at 16:43

  27. #27
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Mislim, ima nekih neeticnosti

  28. #28
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Ako jedes avokado kojem je porijeklo EU (uglavnom Spanjolska), osim iznimno velike potrosnje vode, nema velikih etickih dilema.
    Ako jedes avokado porijeklom iz Centralne i Juzne Amerike, onda je vrlo neeticno.

  29. #29
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Tenks. Moji su iz Spanjolske. Kupim u Lidlu onu vrecicu s malim avokadicima, svaki ima s kosticom ispod 100g. To mi je taman dosta.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 01.02.2024. at 16:58

  30. #30
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ali taj limit od 6-7% se odnosi na zasicene.
    U pravu si, krivo sam zapamtila. A čitala sam više puta jer su i meni bili preporučili

  31. #31
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Evo me nakon mjesec dana. BMI 20,88, pao za 1. Ići ću za 2,5 tjedna na kontrolu.
    Nekako se složila i ta prehrana. Pregledavam svaku namirnicu koju kupujem koliko ima zasićenih masti. Nije da turbo strogo poštujem pravila. Dulja putovanja su problem.
    Evo da dodam što sam jela preko vikenda:
    U subotu smo imali za ručak paradajz juhu, malo špageta s puno "umaka" od tikvica i lososa, zelenu salatu s rotkvicama. Jučer buču varivo, kuhani krumpir s maslinovim i peršinom i pureći file pržen na malo ulja.
    Za doručak u subotu velika naranča, jučer raženi kruh i neki čoko namaz s puno lješnjaka i malo zasićenih masti. Danas zobene s vodom i najmanjom žličicom domaćeg pekmeza od borovnice.
    Za večeru u subotu raženi kruh, malo pureće šunke, rotkvice i veronikin stepko. U nedjelju paradajz juha od subote oko 18h, pa sam bila gladna navečer kasno pa sam pojela još malo kruha i svježeg sira s 0,3% m.m. i gore fukake posip (sezam, wasabi, soja sos, sol i koješta), veliki list zelene salate i šalica sirutke. A bome sam i pivo popila jučer u izlasku.
    Pojela sam i pokoji keks s bademima, nizak udio zasićenih masti. Znam da bolje da nisam

  32. #32
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Slatkiše nisam skroz izbacila. Ne pijem nikakve zaslađene napitke (nisam baš ni prije), tu nemam prostora za poboljšanje, jedino što mlijeko više ne pijem, osim malo u kavi doma. Vani espreso uzmem.
    Od čokolada koje su prošle kroz naš stan, najmanje masti imaju Mozart kugle, iako nije svejedno koje, i one se dosta razlikuju po sastavu. Pojela sam ih u ovih mjesec dana 5-6 kom. Radila sam kolač s djetetom jučer, probala sam ga, iako ima sve što ne treba.
    Daleko od asketskog jela, dalo bi se još izbaciti ponešto, ali eto, zasad još nisam drastično. Dr mi je i sama rekla, da ne moram to sad doslovno slijediti, nego da su mi to smjernice i nek ne dođem kao štapić idući put. Daleko sam ja od štapića. Na mojoj rekreaciji je većina malo mršavija od mene, a neki i puno mršaviji.

    Eto, vidjet ćemo, ja vjerujem da je kod mene više do genetike, nego do prehrane, tako da ne očekujem neke vrhunske rezultate. Nadam se samo da nije još gore.
    Prednost - probava mi se popravila. Vjerojatno jer dosta lišća pojedem.

    Koristim i to lišće od rotkvica. Blanširam ga, nasjeckam i ubacim u variva (u onog lososa npr.), a vodu od blanširanja sam iskoristila za paradajz juhu.

  33. #33
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Ako ti je BMI 20.88, onda si sasvim sigurno tanašna.

  34. #34
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ma nisam zbilja. Dupe mi se spljoštilo (pardon my french). Mislim da na moju građu a la venera teško možeš izgledati tanašno.
    Bila sam zbilja tanašna kad sam imala 18,3 BMI zbog bolesti.

    Nisam drastično pojačala fizičku aktivnost. Puno hodam, a tu se, koliko sam čitala i čula od drugih, broje intenzivniji treninzi od hodanja. Toga imam 2x tjedno po 1 sat, prošli tjedan nisam uopće, jer nisam bila u ZG.

  35. #35
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    I ja sam kruška (al bez cica a i guza se smanjila od trcanja) i kuzim sta pricas. Aj pitaj muza da te procijeni, mozda nisi objektivna
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 11.03.2024. at 17:49

  36. #36
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Lili kak ti 6 ok?
    Nisam skužila koliki im Jelena?

  37. #37
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Lili kak ti 6 ok?
    Nisam skužila koliki im Jelena?
    Sorry al ja te ništa ne razumijem.
    De pojasni.

  38. #38
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Mozda misli na tvoj post da je nekad do 6 bilo OK pa su smanjili granicu ukupnog kolesterola na 5. Ja imam preko 6.

    Nego, MM nije bas mjerodavan, jer se njemu svidjaju dame s oblinama

    Uzela sam krojacki metar da vidim sto se promijenilo. Kako sam rekla, dominantno mi se dupe spljostilo.

    Dakle danas komplet:
    Zobene s vodom i malo pekmeza
    Jabuka
    Varivo od leće bez mesa (osim leće dodana mrkva, peršin, celer, list kelja, kosano lišće rotkvice i peršina, luk, češnjak, paradajz sos, sol, papar, mikro suhog čilija i malo kumina)
    Malo kantučina s bademima
    Jabuka
    Mali avokado s limunom i soli i mala kriska razenog kruha
    Uzela Fererro Rocher na rekreaciji od nekoga
    Zdjelica radiča samo malo posoljena s acetom (bez ulja)
    Kruška

  39. #39
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ne znam ni sama trebam li pisati sto jedem. Mozda bi bilo bolje da sacekam kakav ce mi nalaz biti.
    Pece mi se kruh upravo, za sutra, zobeno, razeno i bijelo brasno.

  40. #40
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Pa otkud joj da je meni 6?
    U životu nisam imala probleme s kolesterolom dapače.

  41. #41
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Dorucak - velika naranča
    Gablec - malo kruha i coko namaza i šaka brazilskih orascica
    Rucak - paradajz juha, prokulice na lešo s krumpirom i file oslica
    Jabuka
    Šaka brazilskih
    Jedan keks
    Jedna cokoladica od marcipana.
    Večera slanac iz pekare, ribana cikla i jabuka.

  42. #42
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    sterol?
    Nekad je bio normalan do 6, pa su onda valjda pod utjecajem farme spustili na 5.
    Ispravak netočnog navoda - pod utjecajem med. spoznaja. Generalno, populacija živi sve dulje, sve se više priča o tome koliko žene pate od problema sa srcem i imamo dan drvenih haljina da bismo osvijestili moždane udare. Ako se dogodi moždani, onda je već relativno prekasno. Nove smjernice za bilo što su posljedica novih spoznaja. Npr. sad se sve više piše da je čak i multipla moguće od virusa. I tako... rašp rašp nokte.

    Nekad je bilo normalno nevezat se u autu, pa pod utjecajem proizvođača pojaseva uvedoše pojaseve, nekad je bilo normalno jahat na konjima, a ne se trovat ispušnim parama onda H. Ford izmislio auto itd. itd. itd. S argumentima malo u teretanu , treba malo pojačat dokaze, a ne lapidarne izjave.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 14.03.2024. at 02:08

  43. #43
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Menopauza je prvenstveni okidač.
    X. A duljina života se uglavnom u zapadnim zemljama produljujue, što znači da ima veći pool i muškaraca i žena koje mogu doći u probleme pa se ide preventivno djelovati.

  44. #44
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa otkud joj da je meni 6?
    U životu nisam imala probleme s kolesterolom dapače.
    Ma pita te kako misliš da je 6 ok. Nije mislila da ti to imaš.

    Ja se spremam na sistematski, pa ćemo vidjeti hoću li upasti u ovu grupu. Ne bi me iznenadilo. S druge strane, stvarno bi mi dobro došla prilagodba prehrane, ne zbog izgleda (to me odavno ne muči) nego iz drugih razloga.

  45. #45
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ja sam pročitala naravno milijun radova na tu temu. Mogu neke zaključke navesti ovdje:

    Mjerenje vrijednosti:
    Premda lipidogram daje rezultat onoga što si jeo/pio/vježbao zadnja tri mjeseca, konkretno razina triglicerida se mijenja s jelom. Kinetika razgradnje triglicerida je relativno spora, stoga je bitno što i kada si dan ranije jeo i jesi li vježbao. Ne da mi se sad tražiti izvore, ali negdje je pisalo da je peak triglicerida u krvi 9 sati nakon jela, a drugdje da je 6 sati nakon jela. Što znači da ako si bio na nekoj večeri dan ranije, taman ulijećeš na kontrolu u vrijeme maksimalnih vrijednosti triglicerida. Zato se preporučuje da bi vrijednost bila relevantna da ti u klinici daju jesti nešto masno (kontrolirano) i mjere više puta nakon toga, slično kao kod dijabetesa. Ali to naravno gotovo nitko ne radi, jer previše košta.

    Terapija:
    Statini se ne preporučuju starijim osobama, ali ako kreneš u 50tim, ne bi trebao prestati s 80, jer poništiš raniji efekt u dobroj dozi. Ako već ideš na statine, bolje što ranije, nema smisla odgađati. Ne radi se naravno o bombonima pa se puno ljudi teško odluči na uzimanje.

    Osim toga, razlika se vidi nakon puno godina uzimanja lijeka. Zato bolje ranije, ako već uzimaš. Iz grafa na slici 2 se vidi da nakon 2,5 godine od 100 ljudi, troje na statinima će imati MACE (MACE je major adverse cardiov. event), a četvero iz kontrolne skupine. Tijek krivulja je prilično linearan pa ja nakon 5 godina uzimanja šestero pacijenata na statinima i osmero iz kontrolne skupine imalo MACE.

    Produljenje života/odgađanje kardiovaskularnih bolesti uz statine:
    Razvijeni su modeli koliko je smisleno za nekoga da uzima statine. Ne znam koliko liječnici komuniciraju s pacijentima o tome. Pa kaže:
    In 2,428 participants (mean age 67.7 y, 35.5% men), statin therapy increased total life expectancy by 0.3 y (SD 0.2) and CVD-free life expectancy by 0.7 y (SD 0.4). Age, sex, smoking, blood pressure, hypertension, lipids, diabetes, glucose, body mass index, waist-to-hip ratio, and creatinine were included in the calculator. Gains in total and CVD-free life expectancy increased with blood pressure, unfavorable lipid levels, and body mass index after multivariable adjustment.
    Izvor

    (CVD su kardiovaskularne bolesti)
    Dakle, po ovome nije baš čarobni štapić skriven u kapsuli statina.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 14.03.2024. at 11:12

  46. #46
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Tako da eto gledam to produljenje života 0,3, odnosno 0,7 godina bez kardiovaskularnih bolesti i mislim si je li bitno.

    Btw. doručak - domaći kruh raž/bijelo/zob/slanutak, avokado, par kapi limuna, čaša sirutke.

  47. #47
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ispravak netočnog navoda - pod utjecajem med. spoznaja. Generalno, populacija živi sve dulje, sve se više priča o tome koliko žene pate od problema sa srcem i imamo dan drvenih haljina da bismo osvijestili moždane udare. Ako se dogodi moždani, onda je već relativno prekasno. Nove smjernice za bilo što su posljedica novih spoznaja. Npr. sad se sve više piše da je čak i multipla moguće od virusa. I tako... rašp rašp nokte.

    Nekad je bilo normalno nevezat se u autu, pa pod utjecajem proizvođača pojaseva uvedoše pojaseve, nekad je bilo normalno jahat na konjima, a ne se trovat ispušnim parama onda H. Ford izmislio auto itd. itd. itd. S argumentima malo u teretanu , treba malo pojačat dokaze, a ne lapidarne izjave.
    Ma ina3 slažem se ja s tobom da je prevencija važnija, al isto tako zaista često medicina ide na ruku farmaciji, iako možda postoje i drugi načini.

    Hoću reći umjesto da liječnici prvo probaju s pacijentom s povišenm kolesterolom sniziti ga prehranom, vrlo često se odmah pribjegava farmi i lijekovima.

    Pričam o iskustvu člana moje obitelji, mami koja već godinama ima probleme s kolesterolom.

  48. #48
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    I ovo sto Jelema kaze nisu baš statini ni tako čudotvorni.

  49. #49
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Kao nuspojava statina može biti razvoj dijabetesa i neke druge stvari zato ja ratujem sa svojom mamom da regulira radije prehranu.

    Ona krene pit statine, pa prestane, pa opet pije.

    Nekad se prebaci na crvenu rižu koja joj zaista spusti kolesterol, al isto kad prestane piti, vrati se poslije nekog vremena.
    Zašto? Kod moje mame znam razlog, jede sve ono sšo ne bi smjela,al ako netko nije discipliniran nema tu pomoći.

    Tata pak 15 god stariji os nje,normalan kolesterol oduvijek i svi nalazi.

    Ok nekome može bit genetski i od stresa,al to nije njen slučaj definitivno.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 14.03.2024. at 16:28

  50. #50
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Eh da i nedavno je dobila nalaze da joj je kolesterol unutar normale, odmah je posumnjala da to nije njen nalaz i ponovila ga.
    Naravno imala je povišen kolesterol, al je problem što netko tko nema povišen kolesterol, sada misli da ima jer ima tudji nalaz

    Nadam se da nema dr.koja će ga odmah stavit na statine. Divote hrv zdravstva..
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 14.03.2024. at 16:32

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •