Stranica 47 od 74 PrviPrvi ... 37454647484957 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 2,301 do 2,350 od 3685

Tema: Kuharske nedoumice

  1. #2301
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    Citiraj Munkica prvotno napisa Vidi poruku
    Sorry, tek sad sam vidjela da su leso.
    A kak se rado na leso? Samo skuha?

    A kak se rado na leso? Samo skuha?nasla
    Moze se raditi na bijelo
    Posljednje uređivanje od spajalica : 29.08.2019. at 07:37

  2. #2302
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    jednom sam radila nešto što sam vidila na tasty
    tikvice se narežu na ploškice onako uzduž, debele par milimetara, posole i ispeku na maslinovom da postanu mekane
    onda tu pečenu tikvicu namažeš abc sirom, pa staviš na početak cherry rajčicu i onda zarolaš oko nje i probiješ čačkalicu kroz to da drži
    samo treba pazit da ne budu one velike cherryce kakve znaju bit u dućanima jer onda ispadne preveliko sve skupa

  3. #2303
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    To fakat izgleda tasty, a još su tikvice danas na popustu u Konzuma. Sad znam što ću delat.

  4. #2304
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Ili kockicu feta sira.... mala mozzarella....

  5. #2305
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj palčica prvotno napisa Vidi poruku
    Ili kockicu feta sira.... mala mozzarella....
    To s feta sirom obožava moj stariji. Ja sam lijena baba, pa mi se ne da peći tikvice svaki čas, nego ispečem brdo, stavim u staklenku u marinadu s himalajskom soli, paprom, maslinovim uljem, češnjakom i koprom. Po istom principu napravim i patlidžane (ali njih ne pečem, nego posolim, iscijedim i pržim na grill tavi). Na patlidžane bolje ide bosiljak. Takva marinada potraje cijeli tjedan (vjerojatno bi stajala i dulje, ali pojedemo). Kad netko zaželi, upeca si koliko mu treba, može dodati sir i rajčice i eto obroka u sekundi.

    Moj mlađi ne voli tikvice s grilla, za njega je žlica zakon (npr. varivo od tikvica i rajčica).

  6. #2306
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Nisam napomenula - marinadu s povrćem držim u frižideru.

  7. #2307
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,413

    Početno

    gdje kupujete zitarice/mahunarke u rinfuzi?

    leca, jecmena kasa ...

    nekad je znalo biti u Intersparu, pa i u Konzumu, sad nista ...

  8. #2308
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Sa čim to reže na par milimetara? S gulilicom mi je pretanko, s nožem predebelo.

    @emily, greencajg, špeceraj, breza u harambašićevoj, kvatrić plac, ima i nešto na trešnjevki, i možda u velikom superkonzumu
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 29.08.2019. at 12:34

  9. #2309
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Sa čim to reže na par milimetara? S gulilicom mi je pretanko, s nožem predebelo.

    @emily, greencajg, špeceraj, breza u harambašićevoj, kvatrić plac, ima i nešto na trešnjevki, i možda u velikom superkonzumu
    Ribež za zelje ilitiga kupus. Imaš i varijante gdje možeš podešavati rez. Ovaj sam na brzinu našla: https://www.jeftinije.hr/Proizvod/10...ibez-za-povrce

    Ja imam neki s kalotom koji nema mogućnost regulacije i već dugo tražim taj s capicom za podešavanje debljine reza (samo se zakrene nož), jer ovaj moj riba pretanko. Imala sam takav prije, ali to je potrošno... Moja mama ga ima još uvijek. Ovako nešto: https://www.mojpaket.si/pocajt-ribez...verzalni-ribez Ne mogu naći na hrvatskom.

  10. #2310
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Peterlin, jako tanke sirove tikvice su još bolji izbor. Ili krastavci, a ima kupiti malih papričica punjenih feta sirom.

  11. #2311
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj palčica prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, jako tanke sirove tikvice su još bolji izbor. Ili krastavci, a ima kupiti malih papričica punjenih feta sirom.
    Da, to jedemo. Kad imam vremena, režem ih nožem za guljenje i to napravim na salatu. Isto i krastavce. Ali ja sam lijena. Multipraktik je isto dobar izbor, ima reznu ploču - samo frrrk i gotovo. Jedino što nemam mjesta na radnoj plohi, pa ga donesem iz podruma 2x godišnje, kad radim zimnicu i za Božić.

  12. #2312
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    žuta ja sam rezala nožem najtanje što sam mogla

  13. #2313
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,496

    Početno

    Joj ovo mi se bas jede tikvic na tavu, pa zarolat s mozzarellom mljaaac bas cu si napravit ovih dana za marendu

  14. #2314
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ako radim domaće krpice sa jajima mogu li ih nakon pripreme ostaviti u peći na 100 C da ih dehidrira ili se baš baš moraju sušiti na zraku?

  15. #2315
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Ako ih mislis osusiti u pecnici onda ja ne bih stavila na vise od 50°C.

  16. #2316
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ali sam se pošteno namučila s krpicama. Valjam i valjam i nikako. Kako su to naše bake mogle tanko razvaljati? Jesu li imale jače ruke ili bolje valjke? U čemu je štos?

  17. #2317
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ali sam se pošteno namučila s krpicama. Valjam i valjam i nikako. Kako su to naše bake mogle tanko razvaljati? Jesu li imale jače ruke ili bolje valjke? U čemu je štos?
    Jaje ti ne smije biti iz frižidera, a valjati moraš brzo, jer se tijesto brzo suši. Nisam jako vješta i lijena sam, sve što ponekad radim doma je sitna tarana. To samo ribaš i kraj priče... Valjak - slabo. Jednog dana kupit ću si mašinicu, ali nisam to nikad probala, pa ne znam.

  18. #2318
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    strpljenje. bar kod mene.

  19. #2319
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Peterlin kako radiš taranu? Ja sam to davno radila...i nikako dovoljno brašna staviti da se da naribati...izvana ok unutra mekano. Nisam se nakon toga više usudila a prošlo je puuno godina..

  20. #2320
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Radila sam prvi put krafne.
    Od kile tijesta za krafne jedna jedina je imala prsten.

    Kako bi napravili kremu od vanilije, a da nije puding od vanilije?

  21. #2321
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    miješaš žutanjeke sa sućerom, dodaš vaniliju, vanili šećer ili rum, pa brašno i gustin - zakuhaš mlijeko, ubaciš to u smjesu sa žutanjcima, pa onda to opet staviš na vatru i miješaš dok se ne zgusne. - tako otprilike ja radim kremšnite, samo onda u tu kremu (za kremšnite) stavim još snijeg od bjelanjka

  22. #2322
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Imaš dva načina - kuhati kao kremu za bijelu pitu (umjesto pudinga kuha se s običnim brašnom) ili da koristiš želatinu, što je po mom mišljenju gore zlo od pudinga (kukuruzni škrob).

    Krema (dio recepta za kolač Snjeguljica):
    3 dl mlijeka
    5 žlica oštrog brašna (vrhom punih)
    4 žlice običnog kristal šećera
    2 paketića vanilin šećera
    ***
    1 paket (250 g) maslaca ili margarina
    Mlijeko, brašno i šećer skuhaš da bude gusto, prohladiš na temperaturu tijela i umiješaš izrađeni maslac.

    Krema sa želatinom - ne radim, pa nemam ništa provjereno, ali ovdje je neki recept za kremšnite, pa vidi: http://she.hr/recept-za-najbolje-kremsnite/

  23. #2323
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    miješaš žutanjeke sa sućerom, dodaš vaniliju, vanili šećer ili rum, pa brašno i gustin - zakuhaš mlijeko, ubaciš to u smjesu sa žutanjcima, pa onda to opet staviš na vatru i miješaš dok se ne zgusne. - tako otprilike ja radim kremšnite, samo onda u tu kremu (za kremšnite) stavim još snijeg od bjelanjka
    Pa kaj nije gustin isto ko i puding - kukuruzni škrob?

  24. #2324
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    je isto je

  25. #2325
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Radila sam prvi put krafne.
    Od kile tijesta za krafne jedna jedina je imala prsten.

    Kako bi napravili kremu od vanilije, a da nije puding od vanilije?
    Evo ovdje je tema i link ja sam već 4,5 puta radila po ovom receptu, djeluje komplicirano ali stvarno nije i UVIJEK i svaka ima lijepi prsten:

    http://forum.roda.hr/threads/63229-Krafne/page3

  26. #2326
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa kaj nije gustin isto ko i puding - kukuruzni škrob?
    pa da, ali u čemu je problem? Možeš raditi i samo s brašnom.

    Pročitaj sastav na puding vrećici i ono kaj sam gore napisala

  27. #2327
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    pa da, ali u čemu je problem? Možeš raditi i samo s brašnom.

    Pročitaj sastav na puding vrećici i ono kaj sam gore napisala
    Nije problem, nego je zutaminuta rekla da traži nešto što nije na bazi pudinga.

  28. #2328
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Da, ne puding iz vrećice jer je njihova aroma vanilije sva neka artificijelna, a krema nema bogzna kakav okus. Pitam se je li to uopće vanilija.

  29. #2329
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Tak sam i ja skužila - nije problem gustin neg umjetna aroma (u stvari, to je i meni bitno)

  30. #2330
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Vjerojatno im je aroma vanilije vanilin, isti ko u vanilin šećeru. Možda ga je previše za vaš ukus.

  31. #2331
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    A od čega je žut?

  32. #2332
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ne znam, ne sjećam se kad sam zadnji put radila puding. Po sjećanju, sastojci su prilično benigni i nema ih nešto puno. Svakako, nije žut od arome, bit će da ima neku boju, sintetsku ili ne.

  33. #2333
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Moja kuharska nedoumica je oko rožate. Ma kladim se da sam to već pisala. Godinama mi je ispadala savršena, baš svaki put, a sad mi godinama ispada rupičasta. U redu je okusom, ali je rupičasta, a prije bi bila savršeno glatka. I mislim da pusti nešto više tekućine u toć. Baš ne shvaćam.

  34. #2334
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Jel procijedis kroz sito?
    I mozda ti je temp prevelika.

  35. #2335
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Probala i procijedit, i peći na 150. Pazim da se ne zapjeni kad miješam. Pazim da se šećer sasvim rastopi. K'o ukleta je.

  36. #2336
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Probala i procijedit, i peći na 150. Pazim da se ne zapjeni kad miješam. Pazim da se šećer sasvim rastopi. K'o ukleta je.
    mislim da je očito da prvo trebaš probat skinit urok

  37. #2337
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da je očito da prvo trebaš probat skinit urok
    Bože, kako čovjeko nekad promakne očigledno!

  38. #2338
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno


  39. #2339
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da je očito da prvo trebaš probat skinit urok
    Hahaha


    Nego, Vertex, ti nju pečeš?
    Ja ju kuham u banjamariji , ispadne super!

  40. #2340
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pečem u banjomariji. Prije uroka joj to nije smetalo :D

  41. #2341
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Moja kuharska nedoumica je oko rožate. Ma kladim se da sam to već pisala. Godinama mi je ispadala savršena, baš svaki put, a sad mi godinama ispada rupičasta. U redu je okusom, ali je rupičasta, a prije bi bila savršeno glatka. I mislim da pusti nešto više tekućine u toć. Baš ne shvaćam.
    Jesi promijenila vrstu mlijeka možda? Ja bih očekivala da vlaga može imati takav efekt. Kako god, imaš neki zarobljen plin prije termičke obrade. Ako nije otopljen iz okoline prilikom miješanja, onda ga je nešto oslobodilo u rožati. Jaja vjerojatno nisu, iako nisam nikad razmišljala zašto su friška jaja niže viskoznosti. Ne znam baš može li toliko vlage biti zarobljeno u šećeru. Onda mi ostaje najvjerojatnije da je iz mlijeka vlaga koja nakon zgrušavanja rožate ispari, a ostaju ti prazni mjehurići po presjeku (ako sam uopće dobro shvatila gdje imaš mjehuriće). Ili ti možda nije suhi kalup.

    Pojma nemam, samo razmišljam
    Posljednje uređivanje od Jelena : 20.09.2019. at 15:01

  42. #2342
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Pomozite mi procijeniti koju količinu kolača trebam. Imam cca 20 gostiju na ručku koji mogu i vole pojesti. Trebali bi dominirati suhi kolači tipa mađarice, salama ali i dva kremasta(orašasto/čokoladni i voćni).
    Usađen je u mene strah da neće biti dosta pa uvijek pretjeram, sada baš nemam vremena pa mi ne bi smetalo da ima kolača na knap a ja malo više vremena.

  43. #2343
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    nedavno sam imala slavlje narucili smo 2 kg sitnih kolaca + torta. niti jedan sitni kolac nije ostao. imali smo 30tak ljudi.

    edit: bilo je jako vruce, pa smo imali i voce.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 23.09.2019. at 08:35

  44. #2344
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    ako mi se dogodi da ne ostane mm će me pilat do Božića da je sramota da nije bilo dosta (šifra slavonski kirvaj)
    mađarica i još jedan sa korama, lješnjak trokutići i dvoje kuglice

  45. #2345
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Kosjenka, ja sam slavonsko celjade. odgojena da ispod 15 vrsta za neki blagdan je sramota. no kako je bilo ljeto, mi smo odlazili na go nakon toga, cilj mi je bio nek ostane nista. uspjela, a moram ti reci da gostima nije falilo.
    a meni se svidjelo.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 23.09.2019. at 08:45

  46. #2346
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Pa meni se to sto si nabrojala cini dovoljno. Naravno, ovisi o kolicini madjarice i salame, ali ako napravis madjaricu i neke bajadere/salamu i vocni kolac i tortu od oraha i cokolade, to je dosta.
    Ja sam imala nedavno goste, jednu tortu biskvit od 6 jaja s kremom od vanilije i vocem i brownies od 5 jaja. Bilo nas je 16 i nije se sve pojelo, al moji su sicusni gosti. U prosjeku 60 kg. Bilo bi dosta i da nas je 20 bilo. Taman napravis jos dva neka za one koji vise jedu.

  47. #2347
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Pomozite mi procijeniti koju količinu kolača trebam. Imam cca 20 gostiju na ručku koji mogu i vole pojesti. Trebali bi dominirati suhi kolači tipa mađarice, salama ali i dva kremasta(orašasto/čokoladni i voćni).
    Usađen je u mene strah da neće biti dosta pa uvijek pretjeram, sada baš nemam vremena pa mi ne bi smetalo da ima kolača na knap a ja malo više vremena.
    Mađarica nije suhi kolač. Ima kremu. Napravi vanilin kiflice 2 ture, to ti je za čas. Londoneri su brzo gotovi, a režeš ih kao kekse. Suhi kolači mogu i ostati, pojest će se

  48. #2348
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Mađarica nije suhi kolač. Ima kremu. Napravi vanilin kiflice 2 ture, to ti je za čas. Londoneri su brzo gotovi, a režeš ih kao kekse. Suhi kolači mogu i ostati, pojest će se
    a između je,nije baš ni najkremastiji...tu računam kolače koji se u ruku mogu uzeti

  49. #2349
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    Mi bili jucer na djecjem rockasu sve skupa nas cca 49 podjednako velikih i malih
    Domacica je imala napolitanke strudle s visnjama
    Cupavce
    Jabuka snite
    Prastare kolace s majcinim pekmezom kakveli njen muz torta parfe i jos jedna sladoledna
    Najvise isle napolitanke jel to njen muz uvijek hvali
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 23.09.2019. at 12:33

  50. #2350
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    +
    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Pomozite mi procijeniti koju količinu kolača trebam. Imam cca 20 gostiju na ručku koji mogu i vole pojesti. Trebali bi dominirati suhi kolači tipa mađarice, salama ali i dva kremasta(orašasto/čokoladni i voćni).
    Usađen je u mene strah da neće biti dosta pa uvijek pretjeram, sada baš nemam vremena pa mi ne bi smetalo da ima kolača na knap a ja malo više vremena.
    Pa štajaznam - po osobi 100 g kremastih i 100 g suhih. Šnita torte je koliko? 80g? Ako ima u torti 12 kriški, to je 760g. Ofrlje - trebaš 2 torte iliti 2 kremasta kolača i još 2 kile suhih i po tome je ovo tvoje dosta.

    Ako računaš da ima 5 vrsta i da svaki gost želi probati svaku vrstu, opet ti je dosta.

    Ako želiš biti sigurna da će biti dosta i da se neće ništa baciti, svom popisu dodaj još neke bajadere ili pišingere (oblatne) tj. kolače koji se ne peku, a mogu stajati.

    Ono što meni na popisu fali je nešto slano tipa pivski slanci (trećina sira, trećina maslaca, trećina brašna + sol)- to bih ja servirala, ali ne znam da li se računa u kolače. Ovako nešto: http://brzirecepti.info/mali-slanci-...-ih-obozavaju/

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •