Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 135

Tema: Uskršnji doručak, ručak i kolači

  1. #1
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno Uskršnji doručak, ručak i kolači

    Ajmo kuharice da vas čujem, s obzirom da nemam apsolutno nikakvu ideju jer mi sve svake godine vrti jedno te isto i već mi to lagano ide na živčeke..

    za doručak bude obavezna šunka u kruhu, sir, francuska, mladi luk, jaja..
    za ručak juha od koke...nastaviti niz

    kolači..pojma nemam

  2. #2
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    najviše mi smeta kaj se za doručak prejedemo onda za ručak pojedemo samo juhu i više nitko ne može zinuti..

    e sad, razmišljam da čak samo napravim juhu..i ovo kaj bi bio doručak prebacim za ručak tj. napravim kasno/rani doručak/ručak

  3. #3
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Odite na misu u 6, svečano doručkujte u 7.30 pa da vidiš kako ćete biti gladni .

    Inače, imamo isti problem, trebalo bi ručati tek kasnije popodne.

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj kiara79 prvotno napisa Vidi poruku
    najviše mi smeta kaj se za doručak prejedemo onda za ručak pojedemo samo juhu i više nitko ne može zinuti..

    e sad, razmišljam da čak samo napravim juhu..i ovo kaj bi bio doručak prebacim za ručak tj. napravim kasno/rani doručak/ručak
    Ove godine ja sam odustala od pečenke za uskršnji ručak. Svake godine mi se povlači i prisiljavamo se jesti ono što nam ne odgovara, pa će ove godine po dječjem nagovoru za ručak biti juha od telećeg rebra s gris knedlima i pohani teleći šnicli. To vole i sigurna sam da će pojesti.

    Napravit ću još restani krumpir, a za proljetni štih - sos od mladog kopra. Nadam se da ću ga nabaviti, a ako na placu ne bude, ima u mojoj škrinji.

    Ostalo - ne opterećujem se. Kuhana šunka, jaja, kobase i hren su dovoljni za cijeli tjedan.

    Kolači - obično ispečem pince za cijelu obitelj i to dijelimo kao darove. Za djecu pečem ono što vole - vanili kifle s makom, karlbadsku pitu i lažne čupavce.

  5. #5
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    isti problem imam s ručkom
    i zato razmišljam u terminima ribljeg ručka

    za doručak mislim da će biti šunka, salata od jaja i tune, šparoge na salatu, jaja i rotkvice. I pinca domaća.

  6. #6
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    tangerina kak radiš slatu od tune i jaja?

  7. #7
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Odite na misu u 6, svečano doručkujte u 7.30 pa da vidiš kako ćete biti gladni .

    Inače, imamo isti problem, trebalo bi ručati tek kasnije popodne.
    heheh..ja presretna da klinci spavaju do 8:30, tko će ih buditi tak rano

  8. #8
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    Petrelin recept za pincu molim

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    moji traže da bi bila šunka u kruhu, i pisanice s hrenom, to mi je riješenje za jedan dio obitelji, malcu ću morat smisliti nešto drugo,

    za ručak bu bila juha s noklicama od jetrica ( standardna nedeljna juha ako kupim domaćeg piceka), pečenje ( puretina/piletina) s rižom / mlincima i salata.

    kolače ću svest na minimum, biskupski, i dizano za ove kaj jedu sve, malom mafine s jabukama.


    večera ostatci od ručka.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Znam da nisu isti običaji, mi ne jedemo šunku za doručak, tj. uopšte je ne spremamo za Uskrs.
    Ali uskršnji ručak ne možemo da zamislimo bez sarmica od zelja. I ovčije kiselo mleko. Salata mladi beli luk, rotkvice.
    Desert štrudla sa makom.

  11. #11
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    bome mi nakon doručka koji je stvarno obilan i jedemo samo juhu za kasni ručak, ništa drugo niti ne možeš jesti.
    pojede se kolač za desert, popodne popije kava i adio, nema dalje.
    ako je u pitanju domaća kuhana šunka sit si cijeli dan.

  12. #12
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj vissnja prvotno napisa Vidi poruku
    Znam da nisu isti običaji, mi ne jedemo šunku za doručak, tj. uopšte je ne spremamo za Uskrs.
    Ali uskršnji ručak ne možemo da zamislimo bez sarmica od zelja. I ovčije kiselo mleko. Salata mladi beli luk, rotkvice.
    Desert štrudla sa makom.
    što jedete za doručak?

    štrudla s makom, je li to fino? kakva je, prhka ili od listova za pitu?

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj kiara79 prvotno napisa Vidi poruku
    Petrelin recept za pincu molim
    Eh, ja ti to radim otprilike....bez nekog recepta.

    Evo, iz glave, kako to obično ide - nadam se da ću se svega sjetiti. Ne koristim uvijek svježi kvasac, ponekad koristim i suhi, ali ga ne stavljam u brašno nego rastopim u mlijeku i dižem na klasičan način.

    3/4 kg brašna T-550 glatkog ili namjenskog za dizana tijesta
    15 dag šećera
    2 vrećice vanilin šećera
    malo soli (1 čajna žličica ravna)
    ribana korica limuna i naranče (za ovo čuvam voće koje nam obično pošalje prijatelj iz Dubrovnika, iz svog vrta)
    2 cijela jaja + 2 žumanjka (točna količina ovisi o veličini jaja - nije to nešto precizno)
    uljna aroma limuna - par kapi (kupim u Lidlu - ima karton sa uljnim aromama vrsta raznih)
    po želji šaka cveba i/ili žlica kandiranog voća

    1 maslac (25 dag)

    1 kockica kvasca (ili vrećica suhog)
    3 dl l mlijeka - toplog

    1/2 čaše tople vode - po potrebi; može i malo više - time se regulira mekoća tijesta jer ne smije biti pretvrdo, ali ne znam kako bih objasnila točnu kvalitetu tijesta. Mora biti mekano, a ne smije se lijepiti.

    * * * * *
    Eh, sad - postupak je isti kao i kod svakog dizanog tijesta:

    Mlijeko ugrijem da bude toplo, ali ne prevruće - u mikrovalnoj pećnici (u staklenki od krastavaca - utočim malo manje od pola i to je cca 3 dl) pa unutra ubacim 2 jušne žlice šećera od one pripremljene količine + razmrvim kockicu kvasca i ostavim da se naklobuči.

    Maslac isto laaaagano rastopim u mikrovalnoj (u staklenoj zdjeli, 400W, cca 30 sekundi - da omekša, a da se ne razlijeva) jer ga obično zaboravim izvaditi ranije - idealno je kad je na sobnoj temperaturi.

    U zdjelu stavim brašno, sol, ostatak šećera, ribanu koricu limuna i naranče. To razrahlim viljuškom i napravim udubinu u koju ubacim jaja i maslac, pa onda dodajem mlijeko s germom i miješam ručnim mikserom, svrdlastim nastavcima za tijesto. Količina mlijeka bi trebala biti dovoljna, ali ako nije (što ovisi o brašnu) dodam malo vode dok ne dobijem mekano glatko tijesto. U to se može staviti kandirano voće i cvebe - tko voli i tko se sjeti, ali može i bez toga.

    Ništa ja to ne dižem više puta (prelijena sam) nego odmah formiram 4 kugle i stavim ih na pleh od pećnice obložen pek-papirom. Pokrijem krpom i još jednim starim laganim stolnjakom i ostavim sa strane dok radim barem pet drugih poslova istovremeno . Treba samo paziti da je kuhinja topla, a još važnije je da nema propuha. Izvana se može premazati mlijekom ili vrhnjem za kuhanje. Ako se stavi jaje, zna jako potamniti pa to ne radim. Kad se tijesto digne, uzmem škare i zarežem pod 120 stupnjeva da pince dobiju karakterističan oblik.

    Neposredno prije pećnice u sredinu svake pince nasipam 1 žlicu šećera i pokapam još malo uljnom aromom limuna. (Ne znam gdje bih nabavila krupni šećer, ali nisam se ni trudila).

    Pećnicu ugrijem na 150oC, a kad stavim pleh unutra, pečem na cca 180oC, najprije na donjem grijaču, par minuta, a onda na oba, dok se ne digne. Vrijeme pečenja i temperatura jako ovise o pećnici, pa mi je teško točno napisati.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 02.04.2015. at 14:50

  14. #14
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Baš sam razmišljala da li da novu temu otvaram pa sam ipak gotovo isto pitanje pitala na krivoj

    Ja još nisam sigurna što ću, još razmišljam, al nekako mi se baš mijesi tijesto.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Mi radimo uskrsnji brunch, tj. kasni obilni dorucak, nakon kojeg nema rucka. Skuha se uvijek i juhica zbog djece za popodne, uz to kolaci i kavica. A za veceru ostaci dorucka

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    Osječk-baranjska županija
    Postovi
    383

    Početno

    Ovako ja planiram za ručak pile i mlince, zelena salata. Doručak je naravno domaća kuhanna šunka, jaja, francuska mladi luk. Pravit ću i uskršnji kruh, a od kolača dunavske valove i sacher tortu.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    što jedete za doručak?

    štrudla s makom, je li to fino? kakva je, prhka ili od listova za pitu?

    za doručak uglavnom samo kuvana jaja
    i mladi luk
    ne znam da postoji neki običaj oko Uskršnjeg doručka
    štrudla je od dizanog testa, ja je inače ne pravim, moja teta je pravi samo o Uskrsu, i bude pre pre prefina

  18. #18
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    aha, znam onda, to je ovdje makovnjača ili dizano s makom

  19. #19
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj vissnja prvotno napisa Vidi poruku
    Znam da nisu isti običaji, mi ne jedemo šunku za doručak, tj. uopšte je ne spremamo za Uskrs.
    Ali uskršnji ručak ne možemo da zamislimo bez sarmica od zelja. I ovčije kiselo mleko. Salata mladi beli luk, rotkvice.
    Desert štrudla sa makom.
    Daš recept za strudlu s makom, moj tata obožava mak, pa da mu napravim još jedan kolač s makom.

  20. #20
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Peterlin, nisam znala da propuh i pinci šteti .

  21. #21
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Što dulje čitam, sve više mi se sviđa ideja da za Uskrs osim kolača, pince, francuske, jaja, šunke itd, ne kuham ništa .

  22. #22
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Što dulje čitam, sve više mi se sviđa ideja da za Uskrs osim kolača, pince, francuske, jaja, šunke itd, ne kuham ništa .
    i meni...samo bi još ubacila juhicu zbog malaca!

  23. #23
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    čokolada kaj to nije dost?

  24. #24
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Ja sam kod sveki

    Al napravit cu za tamo mileramku

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Ja sam vidjela jedan recept koji me strašno mami... Rolada od lisnatog tijesta, špinata i janjetine. Baš je fino izgledalo na slici. Pošto sam za Uskrs na ručku kod svekija, možda napravim dan kasnije.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Kolači - obično ispečem pince za cijelu obitelj i to dijelimo kao darove. Za djecu pečem ono što vole - vanili kifle s makom, karlbadsku pitu i lažne čupavce.
    Može recept za ove kifle s makom ?

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Inače od kolača ispečem kolač na metar, ali u obliku kuglofa i roladu s jagodama by Ana Ugarković. Mislim da ću ove godine samo kuglof, i eventualno ove kifle od Peterlin.

  28. #28
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    aha, znam onda, to je ovdje makovnjača ili dizano s makom
    Kod nas se to tijesto zove germtajg, ali je kolač makovnjača (ili orahnjača ili orehnjača). Prije mi je to bilo "sveto pismo" germtajg - dizano, pa tijesto za pitu - prhko s putrom i praškom za pecivo, a tijesto za štrudl - tanko tijesto od brašna, vode, ulja i soli (slično kao za burek). Onda sam shvatila da je Bosancima germtajg = štrudl, tanko tijesto za štrudl = tijesto za pitu, a naše tijesto za pitu nisam shvatila kako zovu. Sad pak u pekarama prodaju savijače od lisnatog pod štrudle. Sve je otišlo kvrapcu

  29. #29
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Što dulje čitam, sve više mi se sviđa ideja da za Uskrs osim kolača, pince, francuske, jaja, šunke itd, ne kuham ništa .

    Pa to je meni uvijek ideja za Uskrs - ali nema šanse da to prođe u mojoj kući.

    Ja obožavam svu tu hranu koja se jede za doručak na Uskrs, pa bih stvarno najradije cijeli dan to jela, ručak mi je potpuno suvišan.

  30. #30
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Dorucak?
    Mi doruckujemo kruh i namaz a za rucak je onda sunka, mlinci, juhe, jaja, kolaci...
    Nikad nismo imali uskrsni dorucak, prvi puta cujem :seljak:

  31. #31
    Muma avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    4,061

    Početno

    I ja prijavljujem isti obiteljski problem za ručak. Samo se ove godine za problem našlo rješenje. S obzirom da smo kod mojih od jutra, uspjela sam po prvi put nagovoriti mamu po pitanju ručka. Dakle... doručak... šunka, jaja, sir, hren, mladi luk, domaći kruh, kolači, ...ručak... ništa. Do prošle godine se forsirao i ručak oko 14h, a nitko ne može usta otvoriti. Rekla sam nek si oni kuhaju ručak za 17h (ako žele) jer ovo nije imalo smisla
    Kolači ove godine - uskrsna pletenica (slatka), orehnjača, medena pita, nešto "suhića"

  32. #32
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas se to tijesto zove germtajg, ali je kolač makovnjača (ili orahnjača ili orehnjača). Prije mi je to bilo "sveto pismo" germtajg - dizano, pa tijesto za pitu - prhko s putrom i praškom za pecivo, a tijesto za štrudl - tanko tijesto od brašna, vode, ulja i soli (slično kao za burek). Onda sam shvatila da je Bosancima germtajg = štrudl, tanko tijesto za štrudl = tijesto za pitu, a naše tijesto za pitu nisam shvatila kako zovu. Sad pak u pekarama prodaju savijače od lisnatog pod štrudle. Sve je otišlo kvrapcu
    a, ne, ne! meni je oduvijek i zauvijek samo ovako kako si napisala!
    mi smo doma govorili germtajg s orasima/makom, a točno se znalo šta je pita (prhko) i da je štrudl tanko, vučeno tijesto s nekim nadjevom.
    Posljednje uređivanje od AdioMare : 02.04.2015. at 19:20

  33. #33
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Meni ne pada na pamet nešto ekstra kuhati... Za doručak če biti kuhana jaja i rotkvice... šunka ako ju svekar nabavi (što obično čini)...
    Ručak ko i svaki dan... ajd malo bolji... ko nedeljni ) .. Samo ćemo ručati zajedno sa svekrom.
    I neki brzi kolač...

    Dosta je bilo gnjavaže... a sve zato jer svekar drži do običaja. Nema više.

  34. #34
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Citiraj Apsu prvotno napisa Vidi poruku
    Dorucak?
    Mi doruckujemo kruh i namaz a za rucak je onda sunka, mlinci, juhe, jaja, kolaci...
    Nikad nismo imali uskrsni dorucak, prvi puta cujem :seljak:
    X

    tako i mi...a onda se obilno najedemo za rucak....sunkica,mladi lukec ,jajceka i sl...vecera ako ogladnimo ostanu ostatci od rucka...nista posebno...

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Ja cu napraviti pincu i neki čokoladni kolač, za doručak standardno. A za rucak ću odlučiti kad odem na plac po meso. Kod nas mora biti rucak zbog curke jer ona malo jede za doručak a i nije tip od jaja.

  36. #36
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Mi jedemo samo kasni doručak, puno šunke, jaja, pinca, luk, kolači - to svi obožavamo. Svekrva i ja podjelimo poslove pripreme. Poslje odemo na šetnju ili izlet. Ne mogu zamisliti da još pripremam ručak za koji bi svi bili presiti.

  37. #37
    Romeo85 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    321

    Početno

    Mi za dorucak sunkica, svjezi sir s lukom (pomjesano),jajca.... Rucak juhica, opet sunkica, mlinci, francuska i tuna salata (po izboru ili kombinacija) te mladi luk. Vecera tko sta zeli, najcesce sta je ostalo... Kolaci kad god se sjetimo, bitno da se pojedu... Na usk.pon slican protokol, umjesto mlinaca mozda pire

  38. #38
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Mi za doručak kod svekrve: šunka, sir... i tradicionalni uskrsnji folklor, dok je baka bila živa kod nje smo išli na rucak: opet tradicionalni uskrsnji folklor kao predjelo+juha+janjetina, prilozi; kolači su bili moja i sestrina stvar, na uskrsnji ponedjeljak kod moje mame na ostatke. E, to je stvarno sve trebalo pojesti, ali iz godine u godinu smo uspijevali.
    Ove smo predložili da jedan dan idemo svekrvi, drugi dan mojima i svi su se složili. Jelovnik ostaje isti.
    Planiram neki kolac s jagodama napraviti.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj Romeo85 prvotno napisa Vidi poruku
    Mi za dorucak sunkica, svjezi sir s lukom (pomjesano),jajca.... Rucak juhica, opet sunkica, mlinci, francuska i tuna salata (po izboru ili kombinacija) te mladi luk. Vecera tko sta zeli, najcesce sta je ostalo... Kolaci kad god se sjetimo, bitno da se pojedu... Na usk.pon slican protokol, umjesto mlinaca mozda pire
    Mlince jedete same, bez pecenja? Cime ih zacinite?

  40. #40
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Moze neki recept za sunku u kruhu.sram me reci nikad nisam radila a sad sam mislila.
    i gdje nabavit tu sunku za u kruh?
    Hvala.

  41. #41
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Moze neki recept za sunku u kruhu.sram me reci nikad nisam radila a sad sam mislila.
    i gdje nabavit tu sunku za u kruh?
    Hvala.
    Ni ja je nikada nisam radila, opcenito mi se cini da to na jugu nije obicaj.

    Kod nas je za dorucak obavezna salata od porazbijanih kuhanih jaja (zelena+mladi luk+kuhana jaja), meza, francuska.

    Rucak je kod sveki i obicaj je da to bude juha, sarma ili japrak i neko meso.

    Dakle, nista inovativno i neobicno, ali i to dobro dodje dvaput godisnje.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Moze neki recept za sunku u kruhu.sram me reci nikad nisam radila a sad sam mislila.
    i gdje nabavit tu sunku za u kruh?
    Hvala.
    http://www.coolinarika.com/recept/713614/

    Evo, ja prošle godine radila po ovom receptu, sve piše.
    Šunke možeš nabaviti u svim trgovačkim lancima, mesnicama, ja prošle godine kupila u Lidlu.
    Ovaj recept je super, jako jednostavan a svi su bili oduševljeni. Samo ove godine neću mazati na kraju pečenja koru kruha maslacem. Prošle godine je bila fino hrskava dok je nisam namazala, pa ću ove godine praviti bez mazanja, ne volim mekane korice.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    I još jedna napomena. U receptu piše da šunku zamotaš u tijesto i onda premjestiš u pleh za pečenje, a ja ti savjetujem da je motaš odmah u plehu. Meni se sve raspalo kad sam je premještala.

  44. #44
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    lili ako hoćeš možda će sjutra bit i na našem placu mogu ti nacrtat koordinate tete koja to obično ima, ja kupila predtjedan dana.

  45. #45
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    moja majka je davno uvela taj obicaj zajedno s bakom, dorucak je malo kasnije, a za rucak slozi si sto zelis. ja sam mislila da je to normalno. tek s MM dalmatincem sam shvatila da je janjetina nesto sto bi se na stolu trebalo naci.

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, nisam znala da propuh i pinci šteti .
    sta se ti ne sjecas iridaninog recepta od none, di moras i kuhinju zabarakadirati, da bi usjelo

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    a, ne, ne! meni je oduvijek i zauvijek samo ovako kako si napisala!
    mi smo doma govorili germtajg s orasima/makom, a točno se znalo šta je pita (prhko) i da je štrudl tanko, vučeno tijesto s nekim nadjevom.
    dasta da je tako i nikako drugacije. MM nikako nije jasno sto je to germtajg, presiroka mu je slika. ja sam odrasla u bosni, a roditelji su mi iz AM mjesta. pa kad bi rekla da imam pitu doma, svi bi na kraju razocarani bili jer je to kolac

  46. #46
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj Apsu prvotno napisa Vidi poruku
    Dorucak?
    Mi doruckujemo kruh i namaz a za rucak je onda sunka, mlinci, juhe, jaja, kolaci...
    Nikad nismo imali uskrsni dorucak, prvi puta cujem :seljak:
    X

    jedino što mi još pojedemo po mrvicu blagoslovljene hrane,ono poneseš simbolično jaje,komad sira,šunke..... pa se to razdijeli i pojede za doručak....
    sjećam se da mi je ko maloj uvijek bilo bed nositi mini košaricu koju bi mi mama spremila,ona bi stavila baš simbolično malo svega a ono u crkvi megalomanske košare sa pola šunke i 3-4 jaja unutra...neki su čak imali i boce vina....

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Mi smo, oduvijek, imali doručak uobičajen za Uskrs-jaja, šunka, francuska, mlado povrće...
    Za ručak juha i tko što želi od ovoga što je bilo i za doručak.

    Sad nam je malo problem jer doručkujemo doma pa idemo baki i dedi na ručak pa je taj ručak težak jer se nikome ne jede...a ne možeš za doručak smanjit jer je finoooo...


    Zasad skulirana, i mi smo uvijek nosili mini količine, a čudne su mi bile te velike košare.

  48. #48
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Može recept za ove kifle s makom ?
    Čista improvizacija - nisu jako slatki i nisu jako mekani. Ako želiš da budu prhkiji, udvostruči količinu maslaca, ali ovako sam ih radila i djeca su pojela tri runde u četiri dana.

    2 cijela jaja
    4 žlice kristal šećera (cca 100 g)
    1 vrećica vanilin šećera
    100 g maslaca (na sobnoj temperaturi ili minimalno omekšalog u mikrovalnoj - na programu za odmrzavanje)

    na vrh noža praška za pecivo
    na vrh noža soli
    150 g maka mljevenog
    150-200 g oštrog brašna (dodavati postepeno, dok se ne dobije glatka smjesa)

    Jaja miksam sa šećerom, vanilin šećerom i maslacem, u to dodam sol i prašak za pecivo, pa onda mak i na kraju brašno, malo pomalo. Smjesa bude mrvičasta, ali se lijepo može umijesiti u ne pretvrdo tijesto.

    Od toga formiram dugačku kobasicu (ili dvije) promjera 3.5-4 cm i izrežem na kolutiće, pa formiram kifle. Izađe oko 60-64 komada - taman pun veliki pleh od pećnice (obložen pek papirom).

    Pečem desetak minuta na cca 175oC. Ne smiju se prepeći.

    Po želji ih se može uvaljati u štaub šećer ili lagano posipati, kao i vanili kifle.

    * * *

    Pečenim kiflima može se krajeve uroniti u rastopljenu čokoladu, ali nama su dobri ovakvi - goli.

  49. #49
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, nisam znala da propuh i pinci šteti .
    Šteti svakom tijestu s germom. To je klasika. Ove godine ću uvaliti pince da se dižu u pećnici, baš zato da izbjegnem propuh i da mi ne stoje na putu dok radim druge stvari (ako budem imala slobodnih kapaciteta pećnice )

    Sjećaš se onog topica no-knead-bread? Tamo je bilo puno riječi o tome.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Hvala Peterlin. A ovo bih mogla isprobati ove godine :

    http://www.hrt.hr/278682/magazin/boj...irodnim-bojama

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •