Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: etažno plinsko versus centralno-toplana?

  1. #1
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno etažno plinsko versus centralno-toplana?

    da li netko zna koliko je otprilike skuplje grijati se preko etaznog plinskog grijanja?

  2. #2
    Ribi

    Početno

    Nije se skuplje, već jeftinije grijati preko etažnog grijanja! Stvar je u tome da plaćaš po potrošnji, tj. onoliko m3 koliko ih stvarno i potrošiš, za razliku od toplane gdje plaćaš paušal koji je uvijek veliki...
    Mi živimo u stanu s etažnim grijanjem i u odnosu na sve naše prijatelje koji se griju na toplanu imamo zanemariv trošak... Etažno grijanje, odlučite li se za uvođenje istog, jest investicija, ali mislim da se to kasnije jako isplati.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    294

    Početno

    Moje iskustvo govori da mi je jeftinije grijati se preko etažnog plinskog grijanja.
    Za 70 m2 plaćam plin oko 400 kn po zimi,a tu je uračunata i topla voda.
    Kolegica u toplani plaća za istu kvadraturu stana isto novaca za grijanje plus topla voda.
    Po ljeti ja plaćam niti 50 kn plina,znači topla voda,a ona oko 170 kn.
    Meni je u stanovima koji se griju preko toplane jako vruće,a kod sebe uvijek mogu namjestiti temperaturu.
    To je moje iskustvo i navika.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,384

    Početno

    U subotu je bio u novinama članak kako se jedan čovjek izborio i izdvojio iz sustava toplane u Zagrebu, te sada plaća grijanje po vlastitoj potrošnji prema vlastitom mjeraču što je inače praktični nemoguće (ali teoretski vrlo moguće što dokazuje i njegova dugogodišnja borba na sudu; i izdvajanje je po mom mišljenju poželjno - jako me ljuti rasipanje energije u stanovima grijanim na toplanu)

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    i jos nesto: moji poznanici imaju zajednicko grijanje s cijelom zgradom, valjda na toplanu, i uuuuzasan je problem sto se iskljucuje oko 21 h. Do cca 23 h kad oni idu spavati se stan poprilicno ohladi. ujutro kad ustaju jos nije dovoljno zagrijano.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,384

    Početno

    Citiraj ivana7997 prvotno napisa
    i jos nesto: moji poznanici imaju zajednicko grijanje s cijelom zgradom, valjda na toplanu, i uuuuzasan je problem sto se iskljucuje oko 21 h. Do cca 23 h kad oni idu spavati se stan poprilicno ohladi. ujutro kad ustaju jos nije dovoljno zagrijano.
    ovako ima moja sestra. Neboder je pun umirovljenika u veliki stanovima i sve dok vani nije minus ne znam koliko navečer se grijanje gasi. Ona je morala staviti dodatne radijatore na struju da ugrije dječju sobu.
    Neboder ima zajedničku kotlovnicu (plinsko grijanje koliko ja znam) i dogovor u zgradi je da se grijanje gasi. Naravno to nije znala sve dok nije došla prva zima u tom stanu ...

  7. #7
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    sve ti ovisi o tome kakva je zgrada i kako su izvedene instalacije, izolacije i sl.

    mi imamo malo mnaje od 60 kvadrata, na toplani smo i sad smo dobili račun za 1. mjesec 400 kuna. na grijanje na toplani ti je uključena topla voda.
    mislim da je za sljedeći mjesec još tako velika rata a onda opet pada.

    susjed frend iz grade koja se grije na plin ima manje kvadrata i plaća više od nas za 1. mjesec.

    kod nas je grijanje od pet ujutro do 23 sata, praznicima i duže. nije svugdje tako.


    postoji mogućnost i ugradnje kalorimetra za svaki stan koji je na toplani pa možeš plaćati i po potrošnji.

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Mi si znamo upaliti grijanje i krajem rujna, ako je hladno navečer, a djeca idu na kupanje. Moja mama ima grijanje preko toplane i može se samo smrzavati jer oni tako rano još ne griju.

    Jedna prijateljica isto ima grijanje preko toplane i mora platiti punu cijenu za grijanje iako većinu vremena nije u stanu. Ponekad je samo 10 dana mjesećno u stanu, a režije su joj iste.

  9. #9
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    I nama je grijanje etažno plinsko i trošak je zbilja mali, tim više što nas do 17 h radnim danom nema doma pa je i grijanje ugašeno.
    Dakle, grijemo stan ujutro od buđenja do odlaska na posao/ vrtić, gasimo grijanje ponovo palimo kad dođemo doma, stan se ugrije u par minuta.
    Kad idemo spavati ponovno gasimo, obično oko ponoći.

    Za stan od 70-ak kvadrata mjesečni račun za plin mislim da nam ni usred zime nije premašio 400 kn, obično se kreće između 270 i 370 s tim da je u to uključena i topla voda i potrošnja plina na kuhanje (mi i kuhamo na plin). Ljetni računi su 50-ak kuna.

    Defitnivno je ovo isplativija varijanta, samo da netko tamo sjeverno ne zavrne pipu s plinom.

  10. #10
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    Definitivno glasam za etažno! Iskusila razliku između grijanja preko toplane (kod staraca) gdje je vječno bilo hladno i gasilo se grijanje u 20h i etažno kakvog sada MD i ja imamo.
    Kada je u 6mj. ono jako zahladilo ja sam si jedno 2 večeri palila grijanje i ne bi tu blagodat mijenjala ni pod koju cijenu.
    Samo, nama su računi ipak veći nego što tu neke cure pišu! Konkretno: stan ima 62 kvadrata, kada smo doma (iza17h) grijemo na 23-24 stupnja, dok nas nema je na 19-20 i plaćamo zimi oko 460kn.
    Ne kužim... :?

  11. #11
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    ekice, sve ovisi koliko šparaš na grijanju.
    normalno da oni koji ne griju preko dana plaćaju manje. šparni penzići su recimo i prisiljeni na to.

    ukoliko griješ cijeli dan i cijeli stan (bitno naglasiti) onda ti je cijena tu negdje kao grijanje na toplani.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Mislim da je cijena podjednaka ako griješ cijeli dan, ali komocija je puno veća s etažnim. Mi smo nekad i usred ljeta palili grijanje. Sad smo na toplani
    U dnevni boravak smo stavili klimu, pa se s njom možemo i prigrijati malo, a u kupaonski radijator dodali strujni grijač koji ćemo uključivati u prijelaznom razdoblju prije dječjeg kupanja. U spavaćoj (našoj) je i na -10 isključeno grijanje, dječje isto gasim oko 8 da se ohlade do spavanja jer se inače otkrivaju od vrućine pa se na kraju smrznu. Inače je toplo tako da ja, ako baš nepomično ne sjedim, imam majcu kratkih rukava i svako malo luftam. Bacanje love, ali sad mi paše luftanje jer još dosta miriši na otapala od farbi.

  13. #13
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Samo, nama su računi ipak veći nego što tu neke cure pišu! Konkretno: stan ima 62 kvadrata, kada smo doma (iza17h) grijemo na 23-24 stupnja, dok nas nema je na 19-20 i plaćamo zimi oko 460kn.
    Ekice, mislim da to ima veze i s toplinskom izolacijom stana, odnosno cijele zgrade.
    Naši su prijatelji za stan slične kvadrature i isti režim grijanja kao i mi (iza 17 radnim danom, vikendom cijeli dan), bez ikakvog šparanja na grijanju i jedni i drugi, plaćali više nego dvostruko veće mjesečne troškove plina.

  14. #14
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    Na grijanju ne šparam i nemam namjeru. Jako sam zimogrozna i ne volim da mi je u stanu prohladno pa prilično grijem - na užas MD-a kojem je vječno vruće, ali ja ipak mislim da ne pretjerujem nešto naročito.

    Barbi, mamita - razmišljanja stoje, a što se tiče cifre koju plaćam za grijanje - ne bunim se, samo glasno razmišljam!

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,384

    Početno

    Bez obzira na blagodati etažnog ili plinskog, kod mene je uvijek visok račun jer jednostavno kuću je teže ugrijati od stana.

  16. #16
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    Citiraj ekica prvotno napisa
    Na grijanju ne šparam i nemam namjeru. Jako sam zimogrozna i ne volim da mi je u stanu prohladno pa prilično grijem - na užas MD-a kojem je vječno vruće, ali ja ipak mislim da ne pretjerujem nešto naročito.

    Barbi, mamita - razmišljanja stoje, a što se tiče cifre koju plaćam za grijanje - ne bunim se, samo glasno razmišljam!
    ma ja ti nisam nikad za šparanje grijanja pa makar plaćala duplo više.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno

    Baš danas mi je došao račun za plin...Kvartalni obračun od 28.10.2005-31-01-2006 iznosi 1866,00 kn. Mislila sam da ću se onesvijestiti kad sam virnula u sandučić :shock: . Stan ima 80m2 i grijemo cijeli dan, a gasimo oko ponoći, pa do sedam ili osam ujutro kad opet "hajcamo". Ima li netko ideju kako da smanjimo potrošnju?

  18. #18
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa
    ma ja ti nisam nikad za šparanje grijanja pa makar plaćala duplo više.
    nisam ni ja; volim da mogu hodati u kratkim rukavima.
    ali, zapitaš li se i ti ponekad kolike su rezerve plina...
    ne bi li bilo jednostavnije manje grijati i dodati koju majicu više?

  19. #19
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    nemoj naftašu prodavat spiku o rezervama

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    294

    Početno

    Romy,mi smo živjeli u stanu od 45 m2 u kući,bez fasade,gornji kat otvoren.Uvijek nam je bilo hladno,a rata plina nam je bila 750 kn,a po končnom obračunu smo morali plaćati još oko 850 kn!!!! Znači,1. mjesec 1.175,00 kn za 45m2!!!!!!!!!!!! Katastrofa!!!!!!
    Ljudi su nam pričali da je za kuće najpovoljnija termožbuka (ili kako se već zove) i da se tako dosta ušpara na grijanju.

  21. #21
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Etažno plinsko je bolje rješenje. Jedan moj kolega ima grijanje na toplanu i kad je u 5 mjesecu prošle godine naglo zahladilo, grijanje nije radilo jer je prošla sezona grijanja :shock: . By the way, ima dvoje male dječice!

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Citiraj Romy prvotno napisa
    Baš danas mi je došao račun za plin...Kvartalni obračun od 28.10.2005-31-01-2006 iznosi 1866,00 kn. Mislila sam da ću se onesvijestiti kad sam virnula u sandučić :shock: . Stan ima 80m2 i grijemo cijeli dan, a gasimo oko ponoći, pa do sedam ili osam ujutro kad opet "hajcamo". Ima li netko ideju kako da smanjimo potrošnju?
    Romy pretpostavljam da preko ljeta imaš smiješno male rate do 100 kn. To ti je prokletstvo plaćanja po potrošnji. Po ljetu su rate jako male, a po zimi ogromne. Zato mi plaćamo cijelu godinu jednake akontacije. A kad vidimo da smo puno potrošili sami si povećamo rate, da nas ne bi u prvom mjesecu opalili s velikom nadoplatom.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •