Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Limunska kiselina i ocat umjesto omeksivaca- lose za masinu?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno Limunska kiselina i ocat umjesto omeksivaca- lose za masinu?

    Citam danas uputstva od moje nove masine za ves i vidim da stoji fino napisano kako se nista kiselo ne bi trebalo upotrebljavati za otklanjanje kamenca. Jer kao nije dobro za bubanj. U cemu je stvar zna li netko?

  2. #2
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ne znam u čemu je stvar, ali tako piše i u uputstvima za moju peglu na paru.

  3. #3
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    svi proizvodjaci bijele tehnike zive u simbiozi s proizvodjacima sredstava za pranje. znaci , ako je jednima dobro, dobro je i drugima. otud i sve one reklame tipa, nas prasak preporuca i renomirani proizvodjac, bla,bla...
    kuzis, i sad ako ti oni kazu da ne smijes staviti ocat to zapravo znaci KUPI CALGON ili neko drugo sranje.
    ako mozes nabaviti lakmus papir, probaj ga staviti u otopinu tih sredstava "za zastitu perilice".

  4. #4
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno

    a jel ti bubanj inox ili nije?
    mislim, ako ne otklanjaš kamenac, opet nije dobro za perilicu
    poznajući tebe, radije ćeš riskirati bubanj nego kupovati kemiju

  5. #5
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    calgon skida kamenac, ali grize gumu.
    sad ti biraj - oćeš da ti mašina rikne od kamenca ili od progrižene gume.
    ja koristim ocat skoro stalno, moram vidjeti što piše u mojim uputstvima

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Naravno da sam s masinom dobila test paketic Calgona i Ariela.

    Ali, svejedno me sad to interesira jel moze ocat ili npr. razrijedjena limunska kiselina nagrizati taj bubanj? Mislim, znam da u malim kolicinama nece preko noci. Ali ono, u rasponu od godinu dvije??
    Mislim, neki dan sam sva uzivljena kupila razrijedjenu limunsku kiselinu, specijalno za platnene pelene, tj. za ispiranje istih. Nije valjda da je ne mogu koristiti?

  7. #7
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Naravno da može nagrizati, ali isto se događa i s calgonom. To se fino vidi na metalnim patentima i gumbima koje calgon lijepo oksidira.
    Najveći problem je kada u vodi bogatoj elektrolitima (limunska kiselina, calgon, ocat...) imaš predmete od različitih metala. Onda se zbog različitih el. svojstava krenu događati čuda. U slučaju octa nastaju i ne baš tako zdravi acetati.
    Dakle, limunska kiselina je (po meni) OK, ali samo ako se ne pere odjeća zakovana šarenim metalima.

    (ja dvaput godišnje okuham perilicu s otopinom limunske kiseline i potom očistim filtar. Bubanj je pocinčani, a perilica je već punoljetna)

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja to koristim samo za pelene. Valjda onda ne bi trebalo biti problema.

  9. #9
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Vjerujem da ne, tim prije što se stavlja samo u vodu za ispiranje, za razliku od calgona koji prođe kompletno pranje s grijanjem vode. Mislim da je rizik stvarno zanemariv, posebno ako ti je bubanj od inoxa.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    planeta zemlja
    Postovi
    284

    Početno

    davore, kako to okuhas perilicu? praznu?

  11. #11
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Da. Šteta je bilo kakav komad odjeće staviti na kuhanje.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Meni nesto drugo nije jasno, a upravo mi je palo napamet. Tekuci deterdzenti ne sadrze taj zeolith, omeksivac vode. jer kazu on dolazi samo u cvrstom stanju. Otkud onda tekuci calgon?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Znači calgon je zeolith?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    plus hrpa dodatnih kemikalija.
    Naci cu veceras tocan sastav.
    Kod mene u jednom bio ducanu se prodaje kao neki bio omesivac vode. On ima u sebi samo sodu, citrat i zeolith. Calgon je pun jos svaakvih dodatak. Ja osobno bi se pije pouzdala u denk mit omeksivac vode.
    Da ne bude zabune, svi oni opterecuju vodu i mogu (?) izazvati alergiju. Ali, sto manje estra dodataka, to bolje. A puno prihvatljiviji za vodu su ocat, soda ili limunska kiselina

  15. #15
    Mirta30 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    1,967

    Početno

    u kojim količinama, odnosno omjerima stavljate limunsku k.?

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Zapravo, mislim da možemo biti sretni ako nam nove vešmašine, prepune elektronike, ne crknu za 5 godina (i to zbog elektronike, ne kamenca). Ja u staru Gorenje mašinu nisam ništa stavljala, procurila je na bubnju nakon 15 godina, nakon 10 se prošupljila guma (koju nikad nisam brisala). I, interesantno, čak je i prestala curiti na bubnju (kamenac opet začepio valjda) ali kako smo se selili nisam htjela riskirati. Bubanj nije bio inox, samo pocinčani.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •