Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: zaraznost virusne upale pluća

  1. #1
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno zaraznost virusne upale pluća

    meni je logično da je nešto što je virusno - zarazno. i hrpa ljudi oko mene koja je imala nekakve veze s virusnom upalom pluća kaže mi da jest zarazna.

    ali doktorica kaže da nije

    jesam li frikuša što ne želim da se moja djeca, a niti ja sama, družimo s bliskom osobom koja se liječi od te boleštine?

  2. #2
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ah, reci da cete se ovaj put radije podruziti s wyx koji ima neku prekul crijevnu virozu

  3. #3
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    meni je logično da je nešto što je virusno - zarazno. i hrpa ljudi oko mene koja je imala nekakve veze s virusnom upalom pluća kaže mi da jest zarazna.

    ali doktorica kaže da nije

    jesam li frikuša što ne želim da se moja djeca, a niti ja sama, družimo s bliskom osobom koja se liječi od te boleštine?
    Zapravo dr. je djelomično u pravu. Ta osoba sa virusnom upalom pluća je jednako zarazna kao i netko sa šmrkavim nosom (i manje ako nije u akutnoj fazi), ali nije opasna sa svojom zarazom.
    Dakle , virusi koji uzrokuju obične prehlade i viroze u slučajevima oslabljenog imuniteta mogu kod osoba sa slabijim imunitetom izazavati upalu pluća. Rekla bih da jesi frikuša ako te inaće obićna prehlada ne smeta (a ovo je još blaže od toga jer pretpostavljam da osoba više nije u akutnoj fazi).
    Posljednje uređivanje od sirius : 19.12.2011. at 07:52

  4. #4
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    a koliko traje akutna faza?

    stvar je krenula s demijevom prehladom koja je ostala samo prehlada, ali su se od njega razbolili još neki članovi obitelji, od kojih se jednom razvio bronhitis, drugom upala pluća.
    dakle, to je sve jedan te isti virus samo se kod ovih mojih zakomplicirao, jesam dobro shvatila?

    i ako i pokupimo nešto, vjeorjatno ćemo pokupiti samo prehladu, obzirom da smo inače dobrog imuniteta?

  5. #5
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    a koliko traje akutna faza?

    stvar je krenula s demijevom prehladom koja je ostala samo prehlada, ali su se od njega razbolili još neki članovi obitelji, od kojih se jednom razvio bronhitis, drugom upala pluća.
    dakle, to je sve jedan te isti virus samo se kod ovih mojih zakomplicirao, jesam dobro shvatila?

    i ako i pokupimo nešto, vjeorjatno ćemo pokupiti samo prehladu, obzirom da smo inače dobrog imuniteta?
    Tako je, to je isti virus samo kod osoba koje su osjetljive može izazvati ozbiljniju bolest. Što se tiće akutne faze, računa se oko dan-dva prije izbijanja simptoma , te dok traje vlažni kašalj/ iscjedak iz nosa ( širi se kapljičnim putem kao i sve respiratorne infekcije) . Kasnije u fazi oporavka kad je kašalj iritrijaući/suh bolest osoba ne bi trebala biti zarazna.

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    I ne morate ništa niti pokupiti (u ovom krugu) ako da sada niste.

  7. #7
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    više puta imadoh upalu pluća
    i bakterijsku i virusnu
    nijedno moje dijete, ni itko drugi, nije ni prehladu pokupio, a kamoli upalu pluća...

    ja to shvaćam ovako: to što netko ima upalu pluća ne znači odma da ćeš i ti imat upalu pluća, jer do pluća treba ipak doć, prvo nos, mandule, grlo.. uz normalan imunitet, teško da ćeš dobit upalu pluća
    zato i kažu da nije zarazna..jer nemre sam tak skočit na pluća

  8. #8
    lisica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    384

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    a koliko traje akutna faza?

    stvar je krenula s demijevom prehladom koja je ostala samo prehlada, ali su se od njega razbolili još neki članovi obitelji, od kojih se jednom razvio bronhitis, drugom upala pluća.
    dakle, to je sve jedan te isti virus samo se kod ovih mojih zakomplicirao, jesam dobro shvatila?

    i ako i pokupimo nešto, vjeorjatno ćemo pokupiti samo prehladu, obzirom da smo inače dobrog imuniteta?
    Draga moja, paranoična ili ne, sad ću napisati naše obiteljsko iskustvo od prije točno godinu dana! Najstarije dijete počelo kašljati sa šmrkavim nosom-bratić je kašljao, pa to ni niš, kaj dramiš-rekoše mi. Nakon nje srednje dijete, sa temperaturom isti simptomi, pa MM. najmlađe od mjesec dana počelo hroptati. U 3 dana razvio gadan bronhiolitis da smo u bolnici zaglavili na 7 dana, uzrokovan RSVom. Drugi dan njegove bolesti starija djeca opet dobiju visoku temperaturu i počnu kašljati- dr. u Klaićevoj slegnuo ramenima-pa, da RSV, voli šetati, ovaj put sa komplikacijama-jedna dobila virusnu upalu pluća, druga upalu uha. Najmlađi je dobrih 7 mjeseci imao začahuren virus koji bi se aktivirao kad god je netko kihnuo pored njega.
    Ako mene pitaš, imaš potpuno pravo ne družiti se sa nekim ko ima virusnu upalu pluća. Ja sam se tek opustila, godinu dana me žderao "obični virusček"!!

  9. #9
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj lisica prvotno napisa Vidi poruku
    Ako mene pitaš, imaš potpuno pravo ne družiti se sa nekim ko ima virusnu upalu pluća.
    Ovaj dio bih potpisala. I to mi vrijedi za sve virusne i slične bolesti. Svako ima pravo na svoj stav, temeljen na svojoj situaciji, nije uvijek crno bijelo.
    Npr. ako imaš troje djece i taman su svi preboljeli nešto, ili je jedno puno osjetljivije i slabijeg imuniteta, meni je normalno da ćeš tada pokušati izbječi (ako možeš) i "bezazleni" virus, koji možda ne budeš izbjegavala u razdoblju kad su ti sva djeca zdrava i odličnog imuniteta. Ima tu puno nijansi.

  10. #10
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    koliko shvacam, ovi su se razboljeli od lutonjicinog sina, dakle i njega bi onda trebala izbjegavati ako je isti virus u pitanju?
    meni se cini da je taj virus vas ostale vec zaobisao...

  11. #11
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    pa zapravo virusna upala pluća nastaje kao komplikacija nekog virusnog oboljenja, tako je barem bilo kod nas.
    mali je imao dva puta virusnu UP, a ja sam prošle godine isto jednu navukla, ali čisto zato što nisam preležala bolest, nego s temperaturom išla na posao.
    zarazni nismo bili.

  12. #12
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Zaboravila sam napisati. Slažem se da virusna upala pluća nije zarazna, takvo je i tumačenje dr., zarazan je virus koje je kod nekog uzrokovao tu upalu pluća i onda od tog virusa nekome ne bude ništa, netko 3 puta kihne, netko dobije bronhitis, netko upalu pluća,...
    U primjeru postavljačice teme su svi najvjerojatnije virus pokupili od njenog djeteta.
    Ali uvijek i dalje stojim kod tvrdnje da svatko ima pravo oblikovati svoje stav prema uvjetima u kojima se nalazi.

  13. #13
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa sad, sigurno da neki virusi izazivaju upale pluća, a neki ne, tj. neki imaju to svojstvo da prodiru do pluća (npr. virus gripe). Samo, kako to znati kad je netko 'prehlađen', nemoguće, a ne znam niti koliko je osoba zarazna kad je već u toj fazi bolesti da je virus u plućima. Npr. kad je moje dijete imalo bronhiolitis ( a nije bio RSV u pitanju), onda je MM imao običnu virozu, ništa posebno, dijete bronhiolitis, a ja sam se zarazila i tako kašljala kao nikad u životu; tako da je očito u pitanju bio neki opaki respiratorni virus.

  14. #14
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Zaboravila sam napisati. Slažem se da virusna upala pluća nije zarazna, takvo je i tumačenje dr., zarazan je virus koje je kod nekog uzrokovao tu upalu pluća i onda od tog virusa nekome ne bude ništa, netko 3 puta kihne, netko dobije bronhitis, netko upalu pluća,...
    U primjeru postavljačice teme su svi najvjerojatnije virus pokupili od njenog djeteta.
    Ali uvijek i dalje stojim kod tvrdnje da svatko ima pravo oblikovati svoje stav prema uvjetima u kojima se nalazi.
    x

    zahvalna sam Bogu..., jer kad vas čitam, posebno Lisicu, sjetim se da sam UP imala i dok mi pojedina dica nisu ni mjesec (jedno 3mj), dana imala!!!!
    istina, tihe UP me straaaaaaaah za neopisat...
    mislim na to oću li il ne prepoznat dal dite ima neku tihu up
    baš zato što je jedna moja UP bila ni sim ni tam prema simptomima dok rtg ni reka UP...

    kažu da će uskoro gripa
    pazite se i ak dobijete, preležite kvalitetno.. ja nisam, pa sam fasovala UP

    svako dobro
    Posljednje uređivanje od zmaj : 20.12.2011. at 16:34

  15. #15
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    edit: ama nisi frikuša ak se ne želiš družit s nekim ko ima up
    nisam ni ja tila blizu ikog..mislim na one koje ne moram sretat
    a i dice sam se "čuvala"....znala stavljat onu masku, kašljat u maramicu i sl.....al nisam sigruna da je to neka predobra prevencija, no svakako je bolje to neg kašljat nekom u facu...

  16. #16
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    prošle godine smo svi četvoro preživjeli svinjsku gripu, pa se nadam da nećemo opet i ove godine, ono, čisto statistički gledano LOL meni je to bila druga gripa u životu, a mužu i curama prva. nikom se ništa nije zakompliciralo, a ja još i trudna bila.

    hvala svima na odgovorima

  17. #17
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ela je prije skoro godinu dana imala virusnu upalu pluća. Imala je samo 4 mjeseca.
    Razbolila se od brata. A njemu nije bilo ništa osim kašlja.
    Nitko drugi nije bio blestan od nas ukućana!

  18. #18
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    p.s. ja tada nisam htjela da se itko druži s nama. Ona je bila narušenog zdravlja, osjetljiva s boleštinom iza sebe i nisam htjela da joj netko tko samo šmrće ili kašljuca opet zakomplicira stvar.
    Čak sam i Ivu i Janka držala doma još dva mjeseca.
    Posljednje uređivanje od ana.m : 20.12.2011. at 23:26

  19. #19
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    p.s. ja tada nisam htjela da se itko druži s nama. Ona je bila narušenog zdravlja, osjetljiva s boleštinom iza sebe i nisam htjela da joj netko tko samo šmrće ili kašljuca opet zakomplicira stvar.
    Čak sam i Ivu i Janka držala doma još dva mjeseca.
    Evo o tome govorim.
    Uvela si mjere predostrožnosti prema vlastitoj situaciji u kojoj ste se nalazili. To je ok. Mene užasno nervira kad drugi ljudi ne poštuju takvu odluku.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •