Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: Divertikuloza

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    6

    Početno Divertikuloza

    Ima li neko da je operiran laparoskopskom metodom, tj operacija bez naknadno 3 mjeseca kolostome, sa sistemom prstena koji učvščuje, povezuje debelo crijevo dok na spoju gdje je prerezano ne zaraste, a taj prsten nakon desetak dana izađe zajedno sa stolicom, i nema dodatnih zahvata.

    Ako ima, molio bi nešto o tome, jer mislim da u Rijeci ima stručnjaka koji rade takvim metodama. Može i na pm.

    Inače imam 39 godina, malo prerano za ta ....., ali izgleda da je prehrana bazirana na proteinima presudila, pa trebam odlučiti gdje, kome, i kako.

    Zahvaljujem se unaprijed.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    6

    Početno

    Molio bi nekoga, ko je prošao resekciju debelog crijeva, da malo opiše operaciju i postoperativni tok, tj kako se osjećao nakon operacije,i koliko je dugo trajao oporavak. Ja nisam nikad imao problema, i evo sada mi je irigografijom ustanovljeno da je kompletno debelo crijevo , znači sva četiri djela, osim naravno rektuma, zahvačeno divertiklima. Prije 45 dana sam bio hospitaliziran zbog rupture divertikla, ali sam se izvukao bez operacije. Pa doktor kaže ako se bude ponavljalo na istom mjestu ( SIGMI ) da će taj dio, tj četvrtinu crijeva morati ukloniti. Puno bi mi značilo nečije iskustvo sa tim problemom.

    Zahvaljujem se unaprijed.

  3. #3
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Operiran je moj svekar prije par mjeseci, ali vani, pa ne znam koje su tocno razlike, a moram priznati da ni ne znam tocne detalje oko operacije.

    58 godina starosti, grozna americka prehrana. Trajno zabranjene kokice, sjemenke, a do daljnjeg i voce poput jagoda, malina i bilo cega s onim malim sjemenkama. Mora jesti vlakna, ali po mogucnosti prirodna, sto je u njegovom slucaju nemoguce jer nitko ne kuha. Nakon operacije je isao kuci - ostavili su ga preko noci samo zato sto je imao uzasnu glavobolju zbog nekog lijeka koji su mu dali. Operiran je laparoskopski, pociscena su mu crijeva, nisu stavljani prsteni ni nista slicno. Raditi je isao valjda sljedeci dan, ali je aktivnosti ogranicavao na obicne uredske.

    Malo prije operacije je pocelo s bolovima, onda s temperaturom, a sve zbog upale. Dijagnoza je kronicna.

  4. #4
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Jos da napomenem, kod njega je dijagnosticiran divertikulitis, kao akutna faza divertikuloze.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    6

    Početno

    Hvala na odgovoru. Mislim da je i kod mene prehrana bila presudna. Inače i meni je dijagnosticiran divertikulitis, i liječen sam antibioticima 25 dana, što u bolnici, što kući. Svekar nije imao resekciju, jer ne bi mogao raditi sljedeći dan. Pretpostavljam da su mu pročišćeni divertikli. Eto, do prije dva mjeseca nisam ništa osjećao, bavio se sportom, i onda paf. Sada trebam odlučiti šta, i kuda dalje. Još se jednom zahvaljujem, i ako ima još nekoga, sa sličnim iskustvima, neka javi.
    Pozdrav.

  6. #6
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Stvarno ne znam sto su tocno radili, samo znam da je bilo laparoskopski.

    No nije mi cudno da je radio sljedeci dan, isao je na posao za 24h i nakon operacije bruha, itd.

  7. #7
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Sem nemam informacija o tome ali meni treba pomoć.
    Izgleda da imam divertikulozna crijeva, doktorica je rekla da je ok dok ne dođe do upale.
    Jako malo znam o tome pa vas molim neke informacije.
    Kakvu bi prehranu trebalo izbjegavati?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    6

    Početno

    Berlin, na osnovu koje pretrage (kolonoskopija, irigografija, itd) je vaša doktorica ustanovila divertikulozu? Inače treba paziti na prokrvljenost crijeva, tj izbjegavati alkohol, kafein, e vitamin, beta alanin itd. Znači da prokrvljenost ne bude prevelika, ali to vam doktori neće reći, iako je to važno tek u onoj naj ozbiljnijoj fazi divertikuloze. Ja tek sada unosim 25 do 30 grama vlakana, putem prehrane, što prije nisam radio. 6 do 8 čaša vode, ali baš vode, izbjegavati gazirano. E sad, većina doktora kaže izbjegavati sjemenke, u svim oblicima (jagode, tikvice, sezam, kikiriki itd), laktozu tj mlječne proizvode (sir, jogurt namaze itd) jer usporavaju probavu, tj kazein, koji je najsporiji protein, usporava, i dovodi do tvrde stolice, zbog čega i nastaju divertikli. Umjesto bjelog kruha raženi (po mogućnosti onaj koji ima sameljene sjemenke). To su ustvari kao male kile na debelom crijevu, i kada se napune svim i svačim, zna doči do upale, a kod mene je došlo i do rupture, ali sam imao sreće i navodno je samo zaraslo, uz pomoć antibiotika. Ne bi želio davati savjete jer nisam doktor, ali sam u dva mjeseca i sam "doktorirao" i isprobavao na sebi. Ima još puno toga, ali o tome bolje sa doktorima. Jedino mi nije jasno, kako vam je dijagnosticirana divertikuloza.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    6

    Početno

    Zaboravio sam napomenuti da je jako bitna i tjelesna aktivnost, barem šetnja 30minuta na dan. Ja sam se svakodnevno bavio sportom, ali je kod meni ulogu u bolesti imala i genetika, kombinirana sa lošom prehranom. Dosta ljudi koji imaju dijagnosticiranu divertikulozu, imaju i probleme sa venama, hemeroidima (što su isto tako vene) i kilama tj bruhovima. Ja sam npr. prije 6 godina operirao i lijevu, i desnu preponsku kilu. Eto. Mene ustvari zanima, gdje ići na operaciju ako se upala bude ponavljala na istom mjestu, i na koji način se to kod nas izvodi. Znači nečija iskustva sa resekcijom. Inače se sada nakon dva mjeseca od pojavljivanja simptoma, dobro osjećam, što se tiče bolova. Moram napomenuti da antibiotici uzimani kod upala rade velike probleme u crijevima tek nakon prestanka upale. Zato ja sada pijem probiotike, ali ne one jogurte, nego lijekove za koje treba izdvojiti i do 500kn mjesečno. Itd. Ali to su već druge teme.

  10. #10
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Moja mama se s divertikulozom bori već desetak godina. Operirana je dva puta. Oba puta je ispalo sve ok s tim da je drugi puta crijevo puklo i gnojni sadržaj se razlio po trbušnoj šupljini i nastala je sepsa. Mama je bila životno ugrožena, ali uz intravenozno davanje antibiotika su je uspjeli stabilizirati i nakon tjedan dana i operirati. Na posljednjoj operaciji mi je njena doktorica rekla da sljedeći puta joj ne gine vrećica jer debelog crijeva više neće imati.
    S tom bolešću se da relativno normalno živjeti, ali se treba doslovno pridržavati uputa liječnika.
    Nikakva hrana sa sjemenkama ne dolazi u obzir, pa ni paradajz jer i on ima u sebi sjemenke jer sjemenke zaostanu u divertiklu i tu trunu i na karaju dolazi do perforacije crijeva kao kod moje mame. Sirove salate, alkoholna pića, jako začinjena hrana..ništa od toga ne dolazi u obzir. Ali to dobijete u bolnici stroge upute napismeno.
    Moja mama je oba puta operirana klasično i ni u ludilu nije bila drugi dan sposobna raditi.
    Divertikulozno crijevo izgleda poput gumene rukavice. Ima po sebi ta proširenja i tu zaostaje stolica. Zato treba voditi računa o redovitoj , ne pretvrdoj, ali ni premekanoj stolici.
    Od lijekova moja mama ne troši ništa i ništa ne mora kupovati.
    Povremeno ima upale blažeg oblika koje liječi antibioticima po preporuci liječnika.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    6

    Početno

    Tanči, hvala na odgovoru. Evo kako se to rješava i bez debelog crijeva, jedino što imate 4-5 stolica dnevno, ali sve opet ovisi gdje, kome i kada na operaciju.
    Ovo se prakticira kod bolesnika sa ulceroznim kolitisom, ali vašoj mami ostaje i rektum ( 12cm ) crijeva na kraju koji ne može biti zahvaćen divertiklima, tako da se tanko crijevo povezuje sa njime direktno. Stolica je mekša i češča, ali bolje to nego vrećica. Doktorima je najjednostavnije staviti vrećicu pa nemaš više divertikle. Ili šibati medazol i ciprinol parenteralno, ali kada se antibiotik mora, mora se. Inače tako jaki antibiotici rade rasulo u organizmu, i svakako je preporučljivo piti nakon toga probiotike. Ima ih i za 100kn mjesečno. Raspitajte se i za tu mogućnost operacije, da budete spremni kada dođe vrijeme. Jedino je pitanje koliko mama ima godina, i kako bi podnijela tu operaciju.

    http://www.jpouch.net/2008/09/02/jpouch-images/

  12. #12
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ha, ovo s povezanoscu s bruhovima tj. kilama nitko nije spomenuo, no svekar je oko godinu dana prije ovog slucaja, imao operaciju neke gadne preponske kile koja je, kad su ga otvorili na stolu, zapravo bila visestruka.

  13. #13
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Sem pitaš kako mi je dijagnosticirano. Nakon pročitanog nisam sigurna da je to to, naime bila sam na sistematskom pregledu i internist je na UZV vidio nešto na crijevima. Moja doktorica smatra da su to divertikuli.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •