Pokazuje rezultate 1 do 9 od 9

Tema: sporazumni raskid braka i dogovor oko djece - pitanje

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Postovi
    1

    Početno sporazumni raskid braka i dogovor oko djece - pitanje

    Suprug i ja se sporazumno rastajemo. Dogovor je da će djeca živjeti sa suprugom (iz više razloga). Djeca su maloljetna. Zajedničku imovinu nemamo.
    Da li ovakav dogovor oko djece (dvoje) nosi neke komplikacije pri rastavi ili postoji jednostavna procedura.
    Hvala unaprijed.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    ako postoji dogovor, onda nema razlike., mama i tata imaju jednaka prava

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    6

    Početno

    Bitno je da imeđu vas postoji dogovor. Nakon službenog potrebno je službeno definirati kod koga su djeca na brizi, tj. s kojim roditeljem žive, iako oba roditelja imaju jednaka prava.

  4. #4
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,234

    Početno

    kako stvaii stoje, evo i mene k vama. razgovarali smo sinoć i zaključili da to više tako ne ide. u vanbračnoj smo zajednici, imamo maloljetno dijete.
    želimo to izvesti nekako kako je najbolje za nju.
    mislili smo da ona tjedan dana bude kod njega, a tjedan kod mene s tim da se još u tom "tuđem" tjednu dva dana vidimo s djetetom. u takvom slučaju valjda ne treba plaćati alimentaciju.
    trebamo li se javiti u CZSS?

    prvi problem je što smo oboje zaposleni u našioj firmi i ja zadnih mjeseci uopće nemam primanja jer moj dio posla stoji, tako da ja nemam para za iznajmiti stan u kojem bi živjela s djetetom. mogu se vratiti doma kod svojih, ali to je na 300 km i onda ova tjedan-tjedan varijanta nije prihvatljiva. možda po 2 tjedna bez tog viđanja u "tuđem" terminu
    ali i to košta.

    od zajedničke imovine imamo firmu (ali to se lako riješi), auto i stan koji je na kredit.
    Kad se plati rata kredita on ni nema novaca da plaća još meni stan u Zg čak i da želi.

    Kako taj dio funkcionira? stan je na njega, ali ako sam dobro shvatila, to je bračna stečevina i trebalo bi se dijeliti.

  5. #5
    Neli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    535

    Početno

    Obzirom da ste u vanbračnoj zajednici više od 3 godine, a ukoliko je u tom periodu zajednice kupljen stan - on jest bračna stečevina i dijeli se. Isto je i s autom ako je kupljen u vanbračnoj zajednici.

    Ovo za javljanje CZSS i mene zanima budući da smo se otac mog djeteta i ja razišli prije nešto manje od godinu dana, prijavu nisam radila jer koliko može daje za malog i to je više-manje korektan iznos...

  6. #6
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,234

    Početno

    zvala sam czss. kaže žena da ona ne zna koliko dugo ćemo mi biti uljuđeni (mislim da je ona rekla sporazumni, ali čini mi se da je na to mislila) i da trebamo ići na sud da se tamo donese odluka o tome kome će pripasti dijete. kaže da je to proces koji traje neko vrijeme.

  7. #7
    Superman avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,269

    Početno

    Nelli, rosa, točno tako. Sve je dobro dok dogovor između vas i bivšeg muža (partnera) funkcionira, ali ako se to u bilo kojem trenutku promijeni... Zato je uputno situaciju regulirati i formalno-pravno. Znate onu..."Živimo kao da će sto godina biti mir, a spremajmo se kao da će sutra izbiti rat."

  8. #8
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    što se tiče vremenske komponente trajanja sporazumnog...realtivno friško iskustvo ide otprilike ovako...
    predali prijedlog za sporazumni raskid braka u kojemu smo sve definirali, i viđanje i davanja...do u detalj...krajem 12 mjeseca (sami kraj).
    tokom prvog mjeseca smo dobili obavijst o dodijeli czzs.
    onda s tim papirom od suda išli u czzs, osobno, da se prijavimo.
    tokom drugog mjeseca smo bili na razgooru, tkz. mirenju u czzs, ponovili sve s priedloga i to je to.
    kroz nekih 20tak dana došlo je mišljenje czzs koje sam nosila na sud.
    oni su zakazali raspravu sredinom petog mjeseca, opet ponovili sve s prijedloga i to je to.
    dobili presudu i rastavljeni.

    poanta...
    traje relativno dugo ali samo zato jer je vremenski rascjepkano...inače i nije tako neka teška tlaka.
    sam postupak košta 200 kn i mene i njega.

    i bitno je što se dogovorite..to i navedite da se poslije imate oboje za što primiti i pozvati.
    a kako ćete riještiti stan, auto...stvar je dogovora.

    ako tako ne ide onda se podnosi tužba za rakid braka gdje onda ti ili on nafodite kako bi htjeli da bude, a onda nakon rasprava/e sud odlučuje kako će ustvari biti.

  9. #9
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    što se tiče viđanja....predvidite i da će Mo u školicu...a onda je upitno koliko je tjedan-tjedan viđanje praktično i izvedivo.
    a i to trebate predvidjeti.
    pogotovo ako prodajete stan i oboje kupujete / unajmljujete nešto drugo...vjerujem da si nećete biti prvi susjedi...pa to tjedan-tjedan viđanje komplicira i vrtić i školicu...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •