Stranica 2 od 7 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 313

Tema: Da sam ja Vlada.....

  1. #51
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Citiraj Teta Eta prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, ja cu ti objasniti...
    To ti je umijece prezivljavanja i strah za buducnost. Moja mama ima penziju 2800 kuna, rezije su joj oko 1000. I ustedila je u malo vise od godinu dana 2/3 novaca tati za spomenik.
    Ovo me podsjeća na moju sveki s tim da ona ima još nižu mrovinu.
    Ali ta štedi i na stvarima koje su od životne potrebe tako da zimi skoro ni ne grije, kupuje samo najneophodnije za preživjeti i stvarno mi dođe žao kad vidim na što je spala žena koja je čitav život rintala ko konj.

    Inače, nisam neki ekonom čak ni na obiteljskom nivou, kamoli na državnom, ali mi pada na pamet povećanje poreza za sve luksuzne proizvode.

    Kutija cigareta bi po mom poimanju trebala biti skuplja bar za duplo, a isto tako alkohol, kojekakve grickalice, slatkiši i ostali "nepotrebni" proizvodi.

    O državnoj vrhuški ne bih ni trošila riječi...sve te povlaštene mirovine, luksuzni vozni park i osobni vozači (dobro...Čačiću je očigledno neophodan), plaće od kojih boli glava za ove naše uvijete itd. itd.

  2. #52
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Citiraj mama od formata prvotno napisa Vidi poruku
    ima tu sreću da ima mirovinu od pokojnog muža.
    .
    Fakat sretnica kojoj je muž umro,
    a tek ona kojoj je poginuo...

  3. #53
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Citiraj mama od formata prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko je samo udovica branitelja koje sada na temelju par godina braka primaju po devet tisuća kn mirovine. Svaka čast braniteljima, pomogla bih njihovoj djeci u svakom smislu, ali davanje TOLIKIH iznosa njihovim udovicama ili roditeljima po meni je čisto bacanje proračunskog novca.
    ??? Par godina braka? To znači da su mladi ljudi dali svoje živote da bi ti (i ja ) sad mogle forumašiti i da su njihove obitelji ostatak života živjele bez oca. Hvala lijepo! Devet tisuća kuna mjesečno ne košta život oca moje djece ili mog oca! To nije bacanje proračunskog novca. To su mirovine na koju djeca poginulih imaju pravo dok se školuju. Je li to kompenzacija za nešto Svaka majka koja koja izgubila sina, sigurna sam da bi odmah dala sve novce svijeta da je mogla svoje dijete gledati kako živi.

    Da sam ja Vlada, ne bih dopustila da ljudi životare u stračarama dok ne prodani gradski stanovi zjape prazni.
    Da sam ja Vlada, napravila bi zakon o MPO dostojan žene i svakog čovjeka i života.
    Da sam Vlada, ne bi dopustila da se službenička plaća smatra plaćetinom, niti da liječnici zarađuju ko tramvajdžije. Svi bi meni pristojno živjeli od svog rada!

  4. #54

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    319

    Početno

    Citiraj piplica prvotno napisa Vidi poruku
    Fakat sretnica kojoj je muž umro,
    a tek ona kojoj je poginuo...
    Žena od 65 kojoj je muž umro ili poginuo od 75 nije sretnica, ali ipak je u boljoj situaciji od one koja je radila 40 godina i sad ima SVOJU zasluženu mirovinu koja je manja od one stečene samo na temelju udaje za pokojnika. O tome sam govorila.

    Uvijek sam bila oštra na temama kao što je Domovisnki rat i osjetljiva na braniteljsku populaciju kao i na ljude koji su dosta toga a neki i sve izgubili u ratu, ali i dalje ne vidim smisao primanja mirovine od 9 tisuća kuna nakon što je suprug umro prije 20 godina, ati uzimaš tu lovu od svoje 25-e iako u međuvremenu već živiš s drugim i nisi se udala za tog drugog samo zato da ne izgubiš tu lijepu lovu. Primjeri su iz stvarnog života.
    Djeca poginulih su sasvim nešto drugo, njima bih dala i više nego imaju sada. Za njih se država treba brinuti do kraja školovanja pa i dalje....

  5. #55
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Ja bih da postave broj telefona na koji možeš prijaviti susjeda koji nam se ruga jer nismo bili "snalažljivi" kao on 80-postotni invalid, zdraviji od mene, a ne mora raditi jer ima invalidsku mirovinu

  6. #56
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    sad će se javiti žena nekog tramvajdžije

  7. #57
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Do punoljetnosti ili 21 godine. Nakon toga više stvarno nisu djeca

  8. #58
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Citiraj mama od formata prvotno napisa Vidi poruku
    Žena od 65 kojoj je muž umro ili poginuo od 75 nije sretnica, ali ipak je u boljoj situaciji od one koja je radila 40 godina i sad ima SVOJU zasluženu mirovinu koja je manja od one stečene samo na temelju udaje za pokojnika. O tome sam govorila.
    ...

    Ako je Baricin suprug uplaćivao puno više doprinosa nego Baricina susjeda, pa ona nakon njegove smrti naslijedi pravo na srazmjerni dio (80%, ako se ne varam) njegove mirovine, može se dogoditi da Bara ima veću mirovinu od susjede.
    To što su mirovine mizerne je druga priča, ali obiteljske nikako ne bi trebalo ukinuti,
    one postoje svugdje na svijetu, evo zasigurno znam da u Italiji udovac/udovica ima pravo na obje mirovine, ukoliko su oboje radili i uplaćivali cijeli život u fond mirovinskog,
    meni se to čini fer.

  9. #59

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    smanjiti mogućnost da državljani susjednih država (dvojno državljanstvo) mogu bez problema, lakše nego mi ovdje, uživati u blagodatima našeg zdravstva i socijale.

    i, da, onaj telefon, predložen par postova iznad, mi se jako sviđa.

  10. #60
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Još bih i da se razmotri ugovor s Vatikanom. Ti novci nek se preusmjere u školstvo i zdravstvo.

  11. #61

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    319

    Početno

    Nikako ih ne treba ukinuti, ali da li je fer da Bara zato ima višu mirovinu samo zato jer joj je muž uplaćivao veće doprinose nego susjedin muž, a susjeda se svako jutro 40 god dizala raditi u neku tvornicu dok je Bara 40 god. spavala do podne?
    Može se dogoditi da su i susjeda i njezin muž kad se zbroji uplaćivali više doprinosa nego Bara i njezin muž, ali eto ispada da se Bara samo bolje udala i time dobila veću mirovinu jer se može dobiti samo jedna.

  12. #62
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Citiraj mama od formata prvotno napisa Vidi poruku
    Nikako ih ne treba ukinuti, ali da li je fer da Bara zato ima višu mirovinu samo zato jer joj je muž uplaćivao veće doprinose nego susjedin muž, a susjeda se svako jutro 40 god dizala raditi u neku tvornicu dok je Bara 40 god. spavala do podne?
    Može se dogoditi da su i susjeda i njezin muž kad se zbroji uplaćivali više doprinosa nego Bara i njezin muž, ali eto ispada da se Bara samo bolje udala i time dobila veću mirovinu jer se može dobiti samo jedna.
    Ne kužim te, ti to pričaš o nekoj pravdi kao temelju za dodjelu mirovina?
    Ako je netko uplaćivao više, ima pravo na veću mirovinu, ako je 80% od toga više od nečijih 100%, tako treba biti.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    319

    Početno

    Dokvalifikacije za razna zanimanja i školovanje bilo koje vrste bi stroga podijelila na javno i privatno.
    Ako si privatnik budi privatnik 100%. Govorim o školstvu gdje vlasnici raznih učilišta žive bolje od ministara i uzimaju lovu od običnih ljudi, najčešće nezaposlenih i od države.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    319

    Početno

    Citiraj piplica prvotno napisa Vidi poruku
    Ne kužim te, ti to pričaš o nekoj pravdi kao temelju za dodjelu mirovina?
    Ako je netko uplaćivao više, ima pravo na veću mirovinu, ako je 80% od toga više od nečijih 100%, tako treba biti.
    Naravno da tko je uplaćivao više bi trebao imati i veću mirovinu, ali ovdje si pričala o Bari koja nije uplaćivala ništa, već je uplaćivao njezin muž. Mužu bi dala tu veću mirovinu, ali kad nesretnik umre ženi bi dala mirovinu, ali onu koja ne može biti veća od Darine koja je 40 godina radila i uplaćivala kakve takve doprinose i radila.

  15. #65
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Njen je muž otkidao od svoje plaće za njene doprinose, i zato ima mirovinu kakvu ima

  16. #66
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj mama od formata prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da tko je uplaćivao više bi trebao imati i veću mirovinu, ali ovdje si pričala o Bari koja nije uplaćivala ništa, već je uplaćivao njezin muž. Mužu bi dala tu veću mirovinu, ali kad nesretnik umre ženi bi dala mirovinu, ali onu koja ne može biti veća od Darine koja je 40 godina radila i uplaćivala kakve takve doprinose i radila.
    Jesu li oni muž i žena? Zajednička imovina stečena u braku? Valjda se i to tu negdje ubraja

  17. #67

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    319

    Početno

    Ili jednsotavnije, mirovine stečene punim radnim stažom nikad ne bi smjele biti manje od bilo čije obiteljske mirovine. Barem meni se to čini pošteno.

  18. #68
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj mama od formata prvotno napisa Vidi poruku
    Dokvalifikacije za razna zanimanja i školovanje bilo koje vrste bi stroga podijelila na javno i privatno.
    Ako si privatnik budi privatnik 100%. Govorim o školstvu gdje vlasnici raznih učilišta žive bolje od ministara i uzimaju lovu od običnih ljudi, najčešće nezaposlenih i od države.
    Ovo uopće ne kužim. Kako vlasnici privatnih učilišta uzimaju od nezaposlenih?

  19. #69
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj mama od formata prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da tko je uplaćivao više bi trebao imati i veću mirovinu, ali ovdje si pričala o Bari koja nije uplaćivala ništa, već je uplaćivao njezin muž. Mužu bi dala tu veću mirovinu, ali kad nesretnik umre ženi bi dala mirovinu, ali onu koja ne može biti veća od Darine koja je 40 godina radila i uplaćivala kakve takve doprinose i radila.
    Pa i manja je, obiteljska mirovina je manja nego što bi je imao muž da je ostao živ

  20. #70
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Citiraj mama od formata prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da tko je uplaćivao više bi trebao imati i veću mirovinu, ali ovdje si pričala o Bari koja nije uplaćivala ništa, već je uplaćivao njezin muž. Mužu bi dala tu veću mirovinu, ali kad nesretnik umre ženi bi dala mirovinu, ali onu koja ne može biti veća od Darine koja je 40 godina radila i uplaćivala kakve takve doprinose i radila.
    A zašto ne može biti veća, ako izračunom tih 80% ispadne više?
    Jer je ova spavala do podne? To je argument?

  21. #71
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Znači ako meni muž uplačuje doprinose, tako da ja mogu brinuti o djeci, i zbog toga se odričemo ljetovanja, zimovanja, kina, kave itd. ja ne mogu od tih novaca koje je on uplačivao dobiti 80 posto zato što moji susjedi imaju pun radni staž u državnoj službi, i ne odriču se nićega, jer imaju veliku djecu

  22. #72

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    319

    Početno

    A zašto onda ona koja je radila kao i njezin muž ne može poslije smrti muža primati i 80 posto muževe mirovine plus svoju?

  23. #73
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    E, taj sam primjer i ja dala, tako bi zapravo bilo najpoštenije.

  24. #74
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Udovica ili udovac imaju pravo na obiteljsku mirovinu (prema čl. 61. ZOMO-a):

    - ako su do smrti bračnog druga po kojem im to pravo pripada navršili 50 godina života ili

    - ako su mlađi od 50 godina života i ako je do smrti bračnog druga nastupila opća nesposobnost za rad ili je takva nesposobnost nastala u roku od jedne godine nakon smrti bračnog druga ili

    - ako je nakon smrti bračnog druga ostalo jedno ili više djece koja imaju pravo na obiteljsku mirovinu, a udovica ili udovac obavljaju roditeljsku dužnost prema toj djeci. Ako tijekom trajanja prava po toj osnovi nastupi opća nesposobnost za rad, zadržavaju pravo na obiteljsku mirovinu dok postoji takva nesposobnost.

    Ako udovica ili udovac do smrti bračnog druga nisu navršili 50, ali su imali 45 godina života , imaju pravo na obiteljsku mirovinu kad navrše 50 godina života.

    Udovica ili udovac koji su tijekom trajanja prava na obiteljsku mirovinu navršili 50 godina života zadržavaju to pravo trajno, a ako to pravo prestane prije navršene 50. godine života, ali nakon navršene 45. godine života, pravo na obiteljsku mirovinu mogu ponovno ostvariti kada navrše 50 godina života.

    Udovica stječe pravo na obiteljsku mirovinu i kada je dijete osiguranika rođeno nakon njegove smrti. U tom joj slučaju pravo na obiteljsku mirovinu pripada od dana smrti osiguranika

  25. #75
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Obiteljska mirovina nakon smrti aktivnog osiguranika određuje se na način da se prvo izračuna invalidska mirovina umrlog osiguranika ( vidi IZRAČUN MIROVINE) te ovisno o broju članova obitelji odredi mirovinski faktor i to:


    - za jednog člana obitelji 0,7
    - za dva člana obitelji 0,8
    - za tri člana obitelji 0,9
    - za četiri i više članova obitelji 1,0


    Obiteljska mirovina nakon smrti korisnika mirovine određuje se na način da se na svotu mirovine koja je korisniku mirovine pripadala u trenutku smrti primijeni odgovarajući mirovinski faktor, ovisno o broju članova obitelji koji koriste mirovinu.

  26. #76
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    Rekla bih da će država najbolje uštedjeti ako počne provoditi zakone koje je sama napisala, osobito ako počne kontrolirati njihovu primjenu. Kod nas je sasvim normalno da se "malo" krade, a ako ukradeš puno onda si pravi frajer, dapače - sposoban. Koliko se samo novaca ukralo na velikim projektima, u državnim firmama, kroz javnu nabavu, "bojanje tunela"...

  27. #77
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ova mala rasprava je primjer da će Vladi biti jako teško
    jer gdje god probali uštedjeti naći će se oni koje će ta odluka zakinuti i koji će se naravno buniti

    većina ljudi kaže treba razotkriti lažne invalide, i vojne i civilne
    ali se u to nitko neće usuditi dirati
    već se prijeti tužbom nakon najave objave registra branitelja
    i na kraju od toga neće biti ništa
    kad je MM ˙95 išao u Oluju šef mu je uz smijeh rekao "tko se nije skrio magarac je bio"
    mislite da nema status branitelja

    čim su se spomenule božićnice, regres, svi su skočili
    i meni taj novac jako puno znači
    bez božičnice ne bi uspjela zatvoriti financijsku konstrukciju za ovu godinu
    ali se bojim da nam je to zadnja za dugo razdoblje
    neće se imati od kud davati

    znam da će sada isto mnogi reagirati
    ali ja bi stvarno uvela strogu kontrolu bolovanja
    kao prvo ginekoloških i psihijatrijskih
    jer po ginekolozima ni jedna trudnica ne bi radila
    a po psihijatrima nitko
    nemojte reći da je to ništa prema drugim troškovima
    sve je to na hrpi ogroman novac

    ali sva ta rezanja neće puno napraviti dok se ne pokrene proizvodnja
    većina tvornica kod nas je uništena
    što privatizacijom, što radi situacije na svjetskom tržištu
    da se tu uspije nešto napraviti, da mi nešto proizvodimo, prodajemo, bilo bi novaca za sve
    i božićnice, i regrese i bolovanja...

  28. #78

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    potpis na aleksandru. ako se mora rezat, mora se.
    kada je bio onaj show oko ukidanja besplatnih udžbenika pitala sam jedne roditelje jel oni shvaćaju da su ti udžbenici NJIMA besplatni, ali da to netko (MI, priračun)
    mora platit. pa su me u čudu gledali. većina ljudi ne shvaća da besplatno nije besplatno.

    treba omogućit rad malim poduzetnicima, a ne da frendica koja ima građ.firmu mora otpuštat radnike jer ih ne može plaćat jer se sama ne može naplatit-država dozvoljava "zatvaranje" firmi i "otvaranje" novih , dugovi se gomilaju, sudovi ne rade, zakoni se ne poštuju.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Rekla bih da će država najbolje uštedjeti ako počne provoditi zakone koje je sama napisala, osobito ako počne kontrolirati njihovu primjenu. Kod nas je sasvim normalno da se "malo" krade, a ako ukradeš puno onda si pravi frajer, dapače - sposoban. Koliko se samo novaca ukralo na velikim projektima, u državnim firmama, kroz javnu nabavu, "bojanje tunela"...
    i potpis na ovo. Kažu da imamo super zakone, samo se ne provode.

  30. #80
    Osoblje foruma BHany avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    5,203

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ali sva ta rezanja neće puno napraviti dok se ne pokrene proizvodnja
    većina tvornica kod nas je uništena
    što privatizacijom, što radi situacije na svjetskom tržištu
    da se tu uspije nešto napraviti, da mi nešto proizvodimo, prodajemo, bilo bi novaca za sve
    i božićnice, i regrese i bolovanja...
    potpis

    i postići likvidnost
    osigurati naplatu i kontrolu naplate
    prvo najvećima koji su dužni milijune i milijarde
    a onda i manjima
    odrediti max. rok plaćanja
    pa neka je i 90 dana, ali 91 dan se mora pokrenuti sistem, prisilno naplatiti ili kazniti
    sada nema posljedica za neplaćanje
    a porez se plaća po isporučenom računu (osim kod obrta)
    i male firme propadaju, ne isplaćuju plaće (niti za to nema posljedica) i na kraju ljudi ostaju bez posla
    to se ne događa samo radnicama kamenskog ili u sisku
    to se događa tisućama svakodnevno u manjim firmama koje nemaju sindikate i za njih se ne čuje
    to je ono što se mora rješiti
    ja nisam financijski stručnjak i ne znam kako
    ali znam da, ako se to ne rješi, nećemo ni proizvodnju pokrenuti
    a prava će se sve više i više ukidati i doći ćemo na kraju i do osnovnih socijalnih prava

    inače, ako ćemo baš o pravima
    ne vidim potrebu dirati nikome prava - onim ljudima koji pošteno rade svoj posao, ne varaju državu ili imaju problem koji ne mogu rješiti
    potrebno je samo napraviti reviziju u svemu
    - od bolovanja, mirovina, branitelja, udovica, izmišljenih firmi na papiru, lažno prijavljenih mjesta stanovanja, lažnih socijalnih kategorija, bespravne gradnje itd. ... svega
    - oporezivati dionice, dividende, prihode, extra imovinu, ali napraviti međustope poreza za male, srednje i velike...po kategorijama, po nekom ključu
    - smanjiti povlaštene kategorije i dovesti ih u granicu prosječnih prihoda u rh
    -osigurati kontrolu svega toga i velike kazne za nepoštivanje odnosno varanje

  31. #81
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Što se tiče posljedica. Po novom su uveli(mislim od 01.11.) da direktori firmi odgovaraju svom svojom imovinom. Do sada je taj sistem bio samo za obrtnike(R2iR1), to je po meni super. Mada bi trebali pronaći i način i pravo da se vidi kada su prepisali neku imovinu na ženu, djecu jerbo domišljat smo mi narod.

  32. #82
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Super mi je tema. Upadljivo pokazuje koliko su ljudi skloniji kritici konkretnih prijedloga, nego dati sami neki protuprijedlog. Čim daš prijedlog, odmah si "u opasnosti" da će masa navaliti na tebe, bez da da ikakav prijedlog. OK su mi argumentirani komentari. I ja mislim da smo svi mi građani.
    Slažem se s čokoladom da bi već provođenje važećih Zakona bilo dobar korak u pravom smjeru.
    Drugo, svakodnevno svjedočim koliko ima ljudi 50+ koji su imali dobar pedigre i nije im padalo na pamet slijediti trendove i prilagoditi se novim uvjetima. Njihovo radno mjesto je sigurno. Tako u državnim službama putne naloge obračunavaju ručno, radno vrijeme se vodi po papirima s kojima nitko ne zna što će ni kako bi trebali izgledati, neki se poslovi vode dvostruko, papirnato i na računalu, nabava ide isto bez računala, već papirima i telefonima. Svi koji hoće ozbiljno raditi, moraju voditi dvostruku administraciju, jer ako neki 50+godišnjak u nekoj od tih službi koji ne zna upaliti računalo izgubi originalni dokument, bolje da te nema.
    Sada čak i kada dođe nova uprava, ne može otpustiti nekoga tko ne zna napisati e-mail, a glavni je u nabavi. Ti ljudi gutaju mjesečno preko 9000 kn brutto, a ima ih masa i iskreno, najmanje bi mi bilo žao po njihovim džepovima opaliti. Kao što rekoh, to su najčešće nesposobnjakovići s pedigreom koji su se dobro osigurali. Ima i kod privatnika informatički nepismenih, ali oni su često vlasnici tvrtki pa nekoga plaćaju da im odradi posao, ali to je OK. Bili bismo konkurentniji da imamo kvalitetnije ljude i u takvim tvrtkama, al taj koji plaća nekoga, ako se ne radi o "Todorićima" i "Pevecima", je po meni važna karika gospodarstva.

    Kada bi postojala iskrena volja da se državni aparat napravi učinkovitijim, to ne bi bio problem. Postoje ljudi koji svakodnevno optimiraju sustave - mislim na programere, matematičare, inženjere, fizičare, i ostale sa strogo strukturiranim načinom razmišljanja. Ipak ni to nije rješenje, rješenje je u proizvodnji, stvaranju dodane vrijednosti, a ne trgovini i bankarskom kockanju. Matematički rečeno optimiranje sustava je nužan, ali ne i dovoljan uvjet.

    Kao primjer optimiranja je jedna bolnica u Bavarskoj koja je poslovala stalno s gubicima. Platili su konzultante iz Porsche-a koji su im optimirali sustav i odmah su prešli u plus. Realno, ako netko radi sporo i nekompetentno neki posao, kojeg onda netko još paralelno za svaki slučaj odrađuje, satnica za takav posao tipa obračuna putnog naloga je veća od satnice kirurga.

    Kao primjer drugog je trenutna situacija u Njemačkoj gdje se u proizvodnji očekuje porast radnih mjesta:
    http://www.spiegel.de/wirtschaft/unt...805944,00.html
    Auch für den Arbeitsmarkt erwartet die Wirtschaft keine negativen Folgen der konjunkturellen Flaute. Die große Mehrheit von 31 Verbänden rechnet mit gleichbleibenden Beschäftigungszahlen, acht befürchten, Stellen kürzen zu müssen. Sieben Branchen wollen sogar Jobs schaffen, dazu zählen Hightech-Sektoren wie der Maschinen- und Anlagenbau sowie die Luft- und Raumfahrtindustrie. Auch im Handwerk können die Betriebe laut IW mit einem Umsatzwachstum von bis zu zwei Prozent rechnen.

    Bei den Banken ist die Stimmung laut der IW-Umfrage dagegen ausgesprochen schlecht - sie erwarten für das kommende Jahr auch Arbeitsplatzverluste.

  33. #83
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ova mala rasprava je primjer da će Vladi biti jako teško
    jer gdje god probali uštedjeti naći će se oni koje će ta odluka zakinuti i koji će se naravno buniti

    većina ljudi kaže treba razotkriti lažne invalide, i vojne i civilne
    ali se u to nitko neće usuditi dirati
    već se prijeti tužbom nakon najave objave registra branitelja
    i na kraju od toga neće biti ništa
    kad je MM ˙95 išao u Oluju šef mu je uz smijeh rekao "tko se nije skrio magarac je bio"
    mislite da nema status branitelja

    čim su se spomenule božićnice, regres, svi su skočili
    i meni taj novac jako puno znači
    bez božičnice ne bi uspjela zatvoriti financijsku konstrukciju za ovu godinu
    ali se bojim da nam je to zadnja za dugo razdoblje
    neće se imati od kud davati

    znam da će sada isto mnogi reagirati
    ali ja bi stvarno uvela strogu kontrolu bolovanja
    kao prvo ginekoloških i psihijatrijskih
    jer po ginekolozima ni jedna trudnica ne bi radila
    a po psihijatrima nitko
    nemojte reći da je to ništa prema drugim troškovima
    sve je to na hrpi ogroman novac

    ali sva ta rezanja neće puno napraviti dok se ne pokrene proizvodnja
    većina tvornica kod nas je uništena
    što privatizacijom, što radi situacije na svjetskom tržištu
    da se tu uspije nešto napraviti, da mi nešto proizvodimo, prodajemo, bilo bi novaca za sve
    i božićnice, i regrese i bolovanja...
    X
    Svaka ti čast! Već sam mislila ovo napisati, ali uštedjela si mi trud... Fakat, dok se ne počne negdje stvarati nova vrijednost (a to je poljoprivreda i industrija) možemo se mi slikati s rezanjem ovoga i onoga...

  34. #84
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Odnosno, u solidnom dijelu firmi barem jednako, ako ne i puno veće opterećenje rade nesposobnjakovići, lijenične i lopovi na svim nivoima, nego sama uprava. Uvijek svi opletu po upravama, a nije moguće da samo u firmama u kojima sam ja radila veliki teret nose radnici. Tu ne mislim nikako npr. na brodogradilišta, tekstilnu industriju i sl., gdje je daleko veći grijeh uprave.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 29.12.2011. at 10:04

  35. #85
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ova mala rasprava je primjer da će Vladi biti jako teško
    jer gdje god probali uštedjeti naći će se oni koje će ta odluka zakinuti i koji će se naravno buniti

    većina ljudi kaže treba razotkriti lažne invalide, i vojne i civilne
    ali se u to nitko neće usuditi dirati
    već se prijeti tužbom nakon najave objave registra branitelja
    i na kraju od toga neće biti ništa
    kad je MM ˙95 išao u Oluju šef mu je uz smijeh rekao "tko se nije skrio magarac je bio"
    mislite da nema status branitelja

    čim su se spomenule božićnice, regres, svi su skočili
    i meni taj novac jako puno znači
    bez božičnice ne bi uspjela zatvoriti financijsku konstrukciju za ovu godinu
    ali se bojim da nam je to zadnja za dugo razdoblje
    neće se imati od kud davati

    znam da će sada isto mnogi reagirati
    ali ja bi stvarno uvela strogu kontrolu bolovanja
    kao prvo ginekoloških i psihijatrijskih
    jer po ginekolozima ni jedna trudnica ne bi radila
    a po psihijatrima nitko
    nemojte reći da je to ništa prema drugim troškovima
    sve je to na hrpi ogroman novac

    ali sva ta rezanja neće puno napraviti dok se ne pokrene proizvodnja
    većina tvornica kod nas je uništena
    što privatizacijom, što radi situacije na svjetskom tržištu
    da se tu uspije nešto napraviti, da mi nešto proizvodimo, prodajemo, bilo bi novaca za sve
    i božićnice, i regrese i bolovanja...
    Ovo potpisujem da se ne ponavljamo.
    A nešto bih i dodala što dosad nitko nije primijetio. Treba napravit reviziju područja od posebne državne skrbi, mislim da neka područja odavno ne trebaju takvu pomoć od države, tj. od ostalih poreznih obveznika.
    Što se tiče usmjeravanja socijalnih davanja, bojim se da bi to zahtijevalo cijelu vojsku žbira i špijuna...nadam se da netko tko razumije tu problematiku ima optimalno rješenje.
    Posljednje uređivanje od sis : 29.12.2011. at 11:39

  36. #86
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    ...da sam ja Vlada

    najprije bi odlučila jel' ovo socijalana država za sve ili samo za neke;
    pa bi onda pravo na regres, dar za dijete, pl. putne troškove, jubilarne nagrade, plaću u skladu sa poslom kojeg obavaljaš, ...i najvažnije poštivanje postojećih Zakona imali ili svi ili nitko (govorim o zakonima/propisima zagarantiranim pravima). sad ta prava imaju zaposleni u državnom sektoru, a nemaju zaposleni u privatnom.

    kad neka državna služba konačno utvrdi da je nekom potreban neki vid pomoći (invalidnina, socijalna pomoć...) onda bi ta pomoć bila u primjerenom iznosu (većem), a ne soc.pomoć 500 kn po glavi, uz pravu inflaciju korisnika, u skladu sa "podijeli većem broju birača mrvice", a rodiljne naknade bi bile u visini prosječne plaće (kad već doprinose plaćamo na puni iznos)

    revizija baš svega što ima ikakve veze sa drž.proračunom, uvela bi materijalnu odgovornost za počinjene štete od strane službenika/dužnosnika

    značajno smanjenje broja zaposlenih u državnim službama-uvođenje outsourcinga

    skresala bi izdvajanja iz drž. proračuna za:
    1.katoličku crkvu
    2.profesionalni sport
    3. HRVI-je (prije svega smanjenjem njihovog broja, ali i smanjenjem opsega prava)
    4. plaćene doprinose za razne "umjetnike" tipa severine

    srezala bi sivu ekonomiju, varanje sa stvarnim iznosima plaća..., uvođenjem automatskih kontrola imovinskog stanja.

  37. #87
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    samo apropos državnih firmi, mi ove godine nismo dobili božićnicu - plaću nam isplaćuje Grad Zagreb - firma je državna
    tako da eto, nisu ni svi državni službenici isti, pa molim da se ne generalizira, jer nam dijelom zato i jest tako kako nam je
    i meni je bilo malo teže zatvoriti financijsku kontstrukciju bez božićnice, a koju sam očito dobila - bar tako misle svi oni koji znaju gdje ja radim

    dakle, može se i bez božićnice i regresa i sa nešto većim porezima...
    ja pristajem na razne rezove na neko vrijeme, ako će nam stvarno biti bolje i ako nas to izvuče iz g.vana

  38. #88
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    prima, ima u tvom postu više prijedloga koje bih potpisala. Posebno mislim da je outsourcing dobra opcija za puno stvari. K tome redukcija se može postići i na drugi način. Ne kužim se u puno državnih sustava pa tako ni u policijski. Čisto kao korisnik komentiram. Ovdje u Zagrebu znamo kad odemo u MUP u Petrinjsku, ima šaltera na kojima nitko ne čeka, npr. onaj za izdavanje potvrda za držanje oružja, i onih na koje čekaju uvijek deseci ljudi. Pa ta osoba za oružje umire od dosade na poslu, je l moguće da nije u stanju makar raditi kao podrška ovima koji primaju stotine klijenata u danu, dok se ne upali broj na njezinom/njegovom šalteru. Osim toga, nedavno smo prijavili slučaj krađe u lokalnoj kvartovskoj ispostavi čiji je interijer pravi spomenik socijalističkom dizajnu. Inspektor je na gablecu tu negdje u kvartu (nije vrijeme pauze), nema veze sačekat ćemo, dolazi on, vrlo simpatičan ulazimo u njegov ured. Tu sjedi i neka žena, igra igrice na kompjuteru i jako joj je dosadno. On profesionalno postavlja par pitanja i radi ručno zapisnik (on nema računalo). Za par minuta kaže: "Može!". Žena spušta igricu i otvara neki word dokument. Inspektor joj počinje diktirati izvještaj, zaista vrlo profesionalno, lijepo je to složio iz tih par pitanja i odgovora. Ona profesionalno daktilografski piše tekst. Kad je gotova pošalje to na printer i nastavlja svoju igricu. Mi nismo mogli doći k sebi. Taj mir i sporost kod njih mi gotovo nedostaje u mom radnom danu. Kad se toga sjetim nije mi ni čudno da Karamarko šalje policajce da nose njegovu poštu osobno. Ovakvi su slučajevi primjeri loše uprave, koje ne mora nužno biti lopovska.

    Definitivno ima prostora za redukciju zaposlenika u državnim službama. Trebamo li držati ta radna mjesta zbog socijalnog mira? Kod privatnika nema šanse da bi to moglo tako funkcionirati. Što napraviti s nepotrebnim daktilografima i sličnim danas često suvišnim zanimanjima? Može li se ona prekvalificirati? U što? Sve je manje radnih mjesta za neškolovane ljude. Ne samo kod nas, to je globalni problem.

    Vatikan - svakako rezati! Vojni ordinarijat - zatvoriti, totalno, iznajmiti ili prodati luksuzno zdanje na Ksaveru (kome to uopće pripada, Kaptolu ili Ministarstvu obrane?). Inače ne vidim razloga da Ministarstvo zdravstva ne otvori liječnički ordinarijat, i oni su pod posebnim stresom.

    Profesionalni sport - vjerojatno nam je nogomet svima prva asocijacija - HNS-a pune novine. Dinamov stadion - sramota!

    Voljela bih kad netko bude razmatrao socijalna prava, da promijeni propis o pomoći obiteljima s trojkama i četvorkama. Kada su se rodile četvorke u V. Gorici pred koju godinu, onda sam tek saznala da zakon predviđa samo slučaj blizanaca i izjednačava trojke i četvorke s njima. To definitivno ne bi puno opteretilo proračun, nisu to tako česti slučajevi.

    Muči me još jedna stvar - na koji način se vodi evidencija u bolnicama o potrošnom materijalu. Kako je moguće da osoblje doma ima opremu za infuziju i još nudi prijateljima ako zatreba?

  39. #89
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj rahela prvotno napisa Vidi poruku
    samo apropos državnih firmi, mi ove godine nismo dobili božićnicu - plaću nam isplaćuje Grad Zagreb - firma je državna
    tako da eto, nisu ni svi državni službenici isti, pa molim da se ne generalizira, jer nam dijelom zato i jest tako kako nam je
    i meni je bilo malo teže zatvoriti financijsku kontstrukciju bez božićnice, a koju sam očito dobila - bar tako misle svi oni koji znaju gdje ja radim

    dakle, može se i bez božićnice i regresa i sa nešto većim porezima...
    ja pristajem na razne rezove na neko vrijeme, ako će nam stvarno biti bolje i ako nas to izvuče iz g.vana
    ja znam za puno slučajeva kad su zbog nedostatka love nastojali izbjeći isplatu božićnice (prošle godine je Kosor imala ideju o isplati pola iznosa), i da je većina takvih slučajeva završila na sudu jer je nekim propisom/kol.ugovorom određena obavezna isplata, i bila je isplaćena sa kamatama+sudski troškovi ( jedino u slučaju da netko izabere ne tužiti, a ne znam zašto bi se odlučio odreći se svog prava). a za državnu firmu u kojoj kol.ugovorom, pravilnikom ili ugovorom o radu (ili nečim četvrtim) nije zagarantirana isplata određenog iznosa godišnje na ime regresa/božićnice/uskrsnice (to je sve isto u smislu obračuna plaće), ja još nisam čula-zato generaliziram, nhf. slobodno me na pp bolje uputi.
    isplate koje sam gore spominjala nisu regulirane Zakonom o radu-koji vrijedi za sve radnike u RH, nego najčešće granskim Kolektivnim ugovorima (a nekad pravilnikom)-koji su sklopljeni samo sa (pojednostavljeno) zaposlenima u drž. sektoru. u privatnom sektoru par kolektivnih je prisilno prošireno na čitavu granu (trgovina,ugostiteljstvo,obrt i put.agencije), ali to obuhvaća samo mali broj zaposlenih.

  40. #90
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Možda nema državne firme koja u Kolektivnom ugovoru nema propisanu isplatu božićnice, ali svakom ugovoru je moguće potpisati i dodatak, a baš to su napravili u nekim firmama - tako da niti moj muž, koji je isto na gradskom budžetu, nije ove godine dobio niti kunu božićnice, jer je njihov Sindikat to ljetos potpisao.

  41. #91
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj sis prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo potpisujem da se ne ponavljamo.
    A nešto bih i dodala što dosad nitko nije primijetio. Treba napravit reviziju područja od posebne državne skrbi, mislim da neka područja odavno ne trebaju takvu pomoć od države, tj. od ostalih poreznih obveznika.
    Što se tiče usmjeravanja socijalnih davanja, bojim se da bi to zahtijevalo cijelu vojsku žbira i špijuna...nadam se da netko tko razumije tu problematiku ima optimalno rješenje.
    S ovim se slažem, jer ti novci koji se ulažu u područja od posebne državne skrbi rijetko nađu put do onih kojima su potrebni. Živjela sam i živim na području od posebne državne skrbi, i otkad su obnovljene kuće od potresa, nevidim razloga za davanje još novaca.

  42. #92
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    ... nije ove godine dobio niti kunu božićnice, jer je njihov Sindikat to ljetos potpisao.
    a je li se sindikat odrekao i ovog:
    -putni trošak
    -regres
    -dar za dijete
    -potpora za dugotrajno bolovanje
    -potpora u slučaju smrti čl. obitelji
    -jubilarna naknada
    -0,5 % uvećana bruto plaća za svaku navršenu god. radnog staža
    -koeficijent radnog mjesta koji garantira bruto pl. veću od 2814 kn
    -dodatni dani godišnjeg odmora (sve preko 20(24 za 6 dnevni radni tjedan) radna dana)


    inače moj point nije bio da pobrojim koliko je tko dobio novaca, nego smatram da je nepravedno da jednima propisi garantiraju gore navedena prava, dok drugima ne.

  43. #93
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa nije, naravno, a zašto bi se odrekao? Cilj bi nam valjda trebao biti da oni koji nemaju prava dobiju što više prava, a ne da se ukidaju prava onima koji ih imaju.

  44. #94
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Citiraj prima prvotno napisa Vidi poruku
    a je li se sindikat odrekao i ovog:
    -putni trošak
    -regres
    -dar za dijete
    -potpora za dugotrajno bolovanje
    -potpora u slučaju smrti čl. obitelji
    -jubilarna naknada
    -0,5 % uvećana bruto plaća za svaku navršenu god. radnog staža
    -koeficijent radnog mjesta koji garantira bruto pl. veću od 2814 kn
    -dodatni dani godišnjeg odmora (sve preko 20(24 za 6 dnevni radni tjedan) radna dana)
    Ispričavam se na OT-u, al ja sam radila i za obrtnika i u velikoj firmi i u državnoj firmi i uvijek sam dobila putne troškove, regres i dodatne dane godišnjeg prema nekom sustavu. Jesam li samo imala sreće, ili ipak većina to ima? Božićnicu sam kod obrtnika dobila samo mjesec dana nakon što sam počela raditi i još sam k tome bila u bolnici u tom trenutku. A nije vlasnik nešto socijalan, naprotiv.

  45. #95

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Da sam ja Vlada ...
    1.) Priznala bi otvoreno da su svi politicari istoga kova i da nisu zeljni voditi drzavu na transparentan nacin i za dobrobit stanovnika i poreznih obveznika.
    2.) Odustala bi od svoje place kao politicar i angazirala svijetske priznate strucnjake da pripreme plan za temeljito restrukturiranje i plan oporavka i pripremila bi lokalni strucni, mladi i obrazovan kadar koji nema politicku pozadinu da uci i rade implementaciju, monitorira i aktivno vodi razvoj putem dugorocne strategije.
    3.) Prestala bi se skrivati iza reforme i pravila EU kod svake nepromisljenog zakona ili nebuloze koja se uvode.
    4.) Sirila bi objektivno informacije o posljedicama ulasku HR u EU i ishod referendum ne bi bio namjesten ...

  46. #96
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Definitivno treba uvesti porezno praćenje novčanih i ostalih materijalnih sredstava u religijskim i kulturnim ustanovama. Zašto neki ne moraju plaćati porez na dohodak?

  47. #97
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Jelena da si ti vlada svi 50+ bi išli u smeće? A radni vijek je do 65. Vrlo ti je čudno razmišljanje.

  48. #98
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena da si ti vlada svi 50+ bi išli u smeće? A radni vijek je do 65. Vrlo ti je čudno razmišljanje.
    Beti3, nikako! Svi ćemo mi navršiti 50.
    Kao što sam napisala
    50+ koji su imali dobar pedigre i nije im padalo na pamet slijediti trendove i prilagoditi se novim uvjetima
    . Mislim na ljude koji su još pred 15-20 godina znali da ne moraju ništa raditi i da će sve biti super jer imaju pedigre i rade u državnoj službi, a tada su imali 30-40 godina i nije im se dalo naučiti korisititi računalo. Pa znamo da ima puno više super ljudi s 50+.

    Znanstvenik kojem se ja najviše divim od svih na svijetu je upravo otvorio high tech firmu, a ima 69 godina i svi mu se klanjaju, i ja skupa s njima. Prvo je trebao u penziju sa 65, a fakat nije za penziju, pa je dobio milijunski projekt pa je smio ostati do 70, a sad kad se približava 70. otvorio je svoju firmu.

  49. #99
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena da si ti vlada svi 50+ bi išli u smeće? A radni vijek je do 65. Vrlo ti je čudno razmišljanje.
    Osim toga, nemoguće je da ništa cijeli život nisu naučili. Nek rade što znaju, a ne da rade loše svoje posao pa drugi moraju paralelno raditi njihov. Zaista ima previše takvih u državnim službama.

  50. #100
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Kao i prima, ne vidim razlog zašto bi državna služba imala neka druga mjerila od profitabilnih privatnih firmi. Baš me zanima koliko ima u vip-u, Plivi ili Poliklinici Sunce takvih "fikusa".
    Posljednje uređivanje od Jelena : 29.12.2011. at 16:43

Stranica 2 od 7 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •