Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Unutarnje stubiste - pregradjivati ili ne?

  1. #1
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno Unutarnje stubiste - pregradjivati ili ne?

    Pitanje za one koji imaju dvoetazne stanove/kuce....
    Da li imate problem sa grijanjem radi otvorenog stepenista,da vam sva toplina odlazi na kat?
    Mi zasada jos nismo stavili ogradu i mislimo se da li zatvarati stepeniste u staklo? (trenutno grijemo parcijalno ali kad dodje centralno grijat ce se cijeli stan)
    Propisno debelo sigurnosno staklo + klizna vrata bi kostala jaaako puno (dio koji bi morali zatvoriti je na L) a pitam se ima li uistinu potrebe za tim?
    DB je izdvojen vratima,rijec je o hodniku s wc-om koji vodi na kat (jako visok strop pod kosinom) gdje su sobe...

  2. #2
    latika avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    491

    Početno

    mi imamo stubiste koje vodi iz dnevng borava na kat i centralno grijanje. kuca je velika, oko 150 m2 i u cijeloj kuci je ista temperatura,jako je ugodno i toplo.potreban ti je samo dovoljan broj radijatora.A visoki strop smo rijesili lako jer smo ga spustili knaufom.

  3. #3
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Imam rodjaka koji ima takvu situaciju,stepeniste ide iz dnevnog boravka i on se misli kako ga zatvoriti jer njemu toplina bas 'bjezi' na kat,kad mu se popnes u sobe osjetno je toplije....

    Cijevi su mi vec postavljene,u hodniku su samo na jednom mjestu,onda cu uzeti radijator sa vise clanaka pa ce valjda biti OK...
    I mi smo spustali strop knaufom ali je svejedno jos uvijek vise nego prosjek...

  4. #4
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Pa možeš riješiti možda i sa stropnom karnišom i debelim zastorom, od štofa. To je jeftinije, a ako ne bude dobro onda raditi vrata.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Živim u dvoetažnom stanu( kak to fino zvuči) i ne grijemo na centralno i toplina ne bježi gore. Možda zbog pozicije peći . Uglavnom, stepenište je otvoreno i najveći problem je penjanje djece po istom. Tako da mogu ja bih svoje propisno zatvorila iz sigurnosnih razloga, pa eto da i to imaš na umu pri odluci. I moji mali divljaci ona sigurnosna vratašca preskakuju pa smo ih makli jer je na kraju s njima još opasnije.

  6. #6
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    I meni ide stubište iz dnevnog. Nije pregrađeno, a gore je dugi, ali uski hodnik sa tri vrata od soba. Sobama na katu držimo zatvorena vrata ( veliki vole privatnost svoje sobe). Ne bježi toplina nikud. Meni se čini da je sve jednako ugrijano.

    Meni odgovara da je iznad škala visina stropa kroz dva kata, baš je drugačije. I zabavno kad balon sa helijem poleti gore.

  7. #7
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    kod nas je kat hladniji
    jer su gore spavaonice koje slabije i grijemo

  8. #8
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Mi zasada grijemo sobu na katu upravo na taj princip da topli zrak ide gore...imamo samo jaku inverter klimu u DB i predvecer otvorim staklenu kliznu stijenu u sobi koja je iznad DB i tako je ugrijem...sa 13-14 stupnjeva mi dodje do 17-18...a DB ostane na cca 19-20...


    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Uglavnom, stepenište je otvoreno i najveći problem je penjanje djece po istom. Tako da mogu ja bih svoje propisno zatvorila iz sigurnosnih razloga, pa eto da i to imaš na umu pri odluci. I moji mali divljaci ona sigurnosna vratašca preskakuju pa smo ih makli jer je na kraju s njima još opasnije.
    Eeee,to te ja pitam...meni su sad stepenice super bez ograde i da nije djece mozda ne bi nista ni stavljala... MM gura ideju staklene ograde a meni se kosa dize na glavi od silnih staklenih stijena po kuci...znam da ide kaljeno staklo ili ono s folijom pa sve i da se netko zaleti u njih ne bi se rasulo ali svejedno...
    Vratasca smo mislili stavljat isto samo ona sigurnosna pa dignut kasnije,smetala bi mi neka trajna (koja bi u svakom slucaju isto bila tako niska,dakle opet bi preskakali.....)
    Ajajaj,sad kad gledam stan mi vrvi potencijalnim opasnostima kad mala prohoda...

  9. #9
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    mi nemamo ogradu na stubištu
    nećemo ni imati
    nije po pravilima, ali ja ne mogu smisliti ništa što bi mi se sviđalo
    i tako već deset godina

    moja sjeca su od početka u ovoj kući i oni znaju pravila: po stepenicama se hoda uz zid.
    panika je kada dođu tuđa djeca, ali to rješavamo tako da zatvaramo ogradicu i moraju zvati kada idu gore ili dolje

    nije ti to preporuka, sasvim sigurno, samo iskustvo

  10. #10
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Opasnosti su posvuda, ali po mom iskustvu i moje djece, skuže to oni rano. Njima su svima stepenice i penjanje i spuštanje po njima oduvijek normala. Za razliku od vršnjaka kojima je to ipak kasnije postignuće.

    Kad svaki dan nekoliko puta vide kako mama i tata pažljivo idu po njima i oni tako. Imali smo samo jedno kotrljanje nizbrdo koje je završilo kod doktora, iako nije bilo ništa djetetu, nego samo strah meni paničarki.

    A umjesto ograde je muž ispleo kao neki makrame od špaga još prije puno godina i toliko nam se to svidjelo, da sad samo promijenimo špag (konop) kad nam se učini da je već dotrajao. Kao da smo na jedrilici.

  11. #11
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    da ne otvaram novu temu ubacit ću se s pitanjem o stepeništu, u kući je predviđen dosta veliki prostor za stubište na kojem je sad strmo stubište (na tavan) i ostava (koja nam je baš praktična), ako želimo klasično stubište, moramo rušiti ostavu pa smo mislili staviti zavojite stepenice, ima li netko s time iskustva, koliko je to sigurno za dijete? moja L. ima preko 2 godine i spretno hoda po stepenicama pa mislim da joj to ne bi predstavljalo problem
    Posljednje uređivanje od tina55 : 12.01.2012. at 10:24

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Nisam ja nikoga htjela uplašiti, ali eto moji stari 28 i 16 mjeseci još nisu naučili sve o našim stepenicma. Stariji se sam spretno penje i spušta i problema nema, ali mlađi smatra da treba ići gdje i brat a on stvarno još nije siguran. I vjerojatno će se i on uskoro naučit penjati, ali opet čini mi se da s tri dječaka u kući te stepenice ostaju stalna prijetnja.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    Mi zasada grijemo sobu na katu upravo na taj princip da topli zrak ide gore...imamo samo jaku inverter klimu u DB i predvecer otvorim staklenu kliznu stijenu u sobi koja je iznad DB i tako je ugrijem...sa 13-14 stupnjeva mi dodje do 17-18...a DB ostane na cca 19-20...
    ovo su temperature u sobama u kojima prebivate?!?!

    mi koji živimo u kućama koje se slabije griju zgražali smo se na temperaturu u stanovima kako je previsoka, ali ovo je čak i meni prenisko ....... ajme ...
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 15.01.2012. at 23:34

  14. #14
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    I mi tako. Za spavaću mi je dosta ugrijati s toplim zrakom odozdo, najbolje spavamo na 15-16 stupnjeva. I malena samo spava gore, oblačimo se u dnevnom.
    Ali, mi primorci valjda imamo drugi stil grijanja. Nama je vrlo rijetko vani temp u minusu pa nam ne treba jače grijati

  15. #15
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Vrijeska,vjeruj mi ja sam jaaako zimogrozna osoba,nikad se kod mojih doma nisam zimi ugrijala,ruke i noge uvijek hladne...
    To mi je i sada mjerilo,ako sjedim i tipkam po kompu a ruke mi nisu hladne znaci da je toplo! Inace ih uvijek imam poriv gurati ispod presvijetle da se zagriju...

    U spavacoj sobi mi je do maloprije bilo 14 stupnjeva (bez ikakvog grijanja),sad sam otvorila staklenu stijenu da mi topli zrak ode gore i biti ce cca 17,max 18 stupnjeva...taman za spavat,malecka mi je u vreci za spavanje + pokrivena poplunom...ujutro joj budu tople noge samo tako! Obucemo se u kupaonici koja se naravno grije...
    A dnevni padne na 19-20 po noci,dakle kad je i soba otvorena...ujutro kad nju zatvorim popne se na 21-22...a onda mi dodje sunce i tuce u staklenu stijenu do zalaska pa cak i za moj pojam bude pretoplo....

    Casa,vjerujem da je problem kad se vise djece zaigra pa nastane naganjanje i trka....ufff....
    Moja ce bit solo neko vrijeme,ali imamo macka za kojim ce sigurno trcat uz stubiste....znam da cu bit u panici kad god cujem da se pentra po njima ali sto ces...
    Sjetim se kako sam ja padala po kamenim stepenicama oko kuce, pa u skoli....srecom nikad prijelom ni nista ozbiljnije....

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    samo ću opet reći ajme ...
    nekoliko puta sam bila po zimi na moru, s električnim radijatorima, sobe okrenute prema suncu, po danu je bilo ok, ali navečer ... najgore je u biti bilo noću otići na wc po hladnim pločicama i sjesti na hladnu školjku... (kupaonica je grijana i odvojena od wc-a tako da se tuširati moglo bez problema)

    no sve je stvar navike ...

  17. #17
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Moj stan je isto dvoetažni, s ravnim stepenicama iz dubine DB. Moje iskustvo je da je stvar u razmještaju i veličini radijatora. Kod nas je dolje uvijek toplije, a na katu, gdje su dječje sobe, radna soba i spavaća, ugodno. Nisam osjetila da se toplina "penje gore". Ali, hladnoća se spušta dolje - klima nam je gore, odlično smještena i uspijeva ohladiti cijeli prostor.

    Stepenice u stanu smo zatekli i, budući da su bile izvanredno arhitektonsko rješenje, ostavili smo ih. Imale su samo rukohvat, no nakon nekog vremena dodali smo dvije tanke metalne šipke, jer su djeca stupove stepenica shvatila kao vatrogasne stupove. Kod moje djece nema šanse da gledaju odrasle i idu uza zid. Kad budu veći to ćemo skinuti.

  18. #18
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Da stavim tocku na i na svoju temu....nismo pregradjivali no konacno imamo ogradu!

    Nakraju smo se odlucili za staklenu,namucila sam se dok sam dobila ponude i nakraju sam prezadovoljna firmom iz BIH koja mi je dala 50% povoljniju ponudu od lokalnih!!!!
    Ovi rade i po St,Zagrebu...i to velike objekte,dobro konkuriraju cijenom i rade odlicno!Odavno nisam dozivjela da me mestri traze usisivac dok buse!

    Tako da ako vam bude trebalo ista od stakla,dat cu vam kontakt na pp!

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2016
    Postovi
    1

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    Pitanje za one koji imaju dvoetazne stanove/kuce....
    Da li imate problem sa grijanjem radi otvorenog stepenista,da vam sva toplina odlazi na kat?
    Mi zasada jos nismo stavili ogradu i mislimo se da li zatvarati stepeniste u staklo? (trenutno grijemo parcijalno ali kad dodje centralno grijat ce se cijeli stan)
    Propisno debelo sigurnosno staklo + klizna vrata bi kostala jaaako puno (dio koji bi morali zatvoriti je na L) a pitam se ima li uistinu potrebe za tim?
    DB je izdvojen vratima,rijec je o hodniku s wc-om koji vodi na kat (jako visok strop pod kosinom) gdje su sobe...
    Moj problem je specifičan. Mi stanujemo na katu, ali nemamo zatvoreno stubište i problem je zagrijati ostale prostorije na etaži.
    Još veći je problem propuh, koji onemogućava da se ostave otvorena vrata od boravka, jer u slučaju kada netko ulazi u kuću to
    izazove jako strujanje zraka. Ako se potrefi da je netko baš ostavio vrata od balkona ili samo izlazi na balkon, u tom slučaju se
    vrata od dnevnog boravka tako jako zalupe da se razbije staklo - i tako već treći put. Tražimo način da zatvorimo izlaz na stubište,
    ali zbog ograničenog prostora nema mogućnosti za klasična vrata, a niti klizna jer su odmah na putu vrata za tavan i dnevni boravak
    pa bi se moglo desiti da se sva troja vrata otvaraju odjednom - to mislim da i iz sigurnosnih razloga ne bi bilo dobro
    Trenutno je samo debeli zastor (i to rješava toplinu, ali ne i propuh). Po meni, rješenje bi bile nekakve rolete koje bi se mogle
    dizati električnim podizačem (ili kao na garaži) -, ali nigdje ne pronalazim takvu mogućnost izvedbe. Problem je i što u slučaju
    nestanka struje.Da li netko zna kako bi se to još
    moglo riješiti? Možda nekakve panel prozirne zavjese, vidjela sam to u šoping centrima i na skladištima? Unaprijed hvala.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •