Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 151

Tema: uloživ cerviks

  1. #51
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Citiraj yellowkitty prvotno napisa Vidi poruku
    Kaj se tiče serklaže: kad se trudnici skine serklažni šav i ona 2 tjedna nakon toga ima inducirani porod, može biti sasvim sigurna da je imala serklažu totalno nepotrebno. eh, kad bi to mogla znat unaprijed....
    Ne bih se baš složila. U prvoj trudnoći načinjena serklaža u 20.tt nakon što je unutarnje i vanjsko ušće bilo otvoreno 16mm i prolabirao vodenjak. Nije bilo infekcije. U pet dana dok su se čekali nalazi krvi i cervikalni brisevi, nalaz se pogoršavao, vodenjak se sve više spuštao niz rodnicu.
    Nisam medicinske struke, ali ne znam što je tada moglo spriječiti daljnje spuštanje vodenjaka i što je još moglo odgoditi porod do 40 tt ako ne serklaža i mirovanje?!

  2. #52

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno

    Na žalost to se ne može znati unaprijed, zar ne?
    Pa se onda radi u najboljem interesu majke i djeteta. No, ni to nije pravilo, Laura bi mogla posvjedočit da je njena serklaža bila posve opravdana premda je na kraju imala inducirani porod.

    Nadalje, kad već pričamo o dostojanstvu, ja sam dakle trudnica s indikacijom i nije svaki pregled uključivao i vaginalnu palpaciju (radili smo npr. cervikometriju). Svi moji liječnici su se odnsili prema meni s poštovanjem. Moj prvi porod je uključivao klistir, zamolila sam pola doze i uvažili su mi zahtjev, brijanje na kojem sam bila zahvalna jer je to bilo van moje moći i potpuno nedohvatljivo, nisu me rezali i nisam popucala, dakle mogu si samo opet poželit takav tretman.

    Klara još 2u1, jako sam sretna radi toga.

  3. #53
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    kako ce se znati da je trudnoca uredna i zdrava osim pregledom? mozgam i pokusavam doci do odgovora, ali ne ide.
    osim ako idem za tim da je ishod neminovan, ma sta god cinili ili ne cinili.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno

    Evo dok sam pisala Laura je posvjedočila.

  5. #55
    yellowkitty avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Postovi
    127

    Početno

    Citiraj laura29 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih se baš složila. U prvoj trudnoći načinjena serklaža u 20.tt nakon što je unutarnje i vanjsko ušće bilo otvoreno 16mm i prolabirao vodenjak. Nije bilo infekcije. U pet dana dok su se čekali nalazi krvi i cervikalni brisevi, nalaz se pogoršavao, vodenjak se sve više spuštao niz rodnicu.
    Nisam medicinske struke, ali ne znam što je tada moglo spriječiti daljnje spuštanje vodenjaka i što je još moglo odgoditi porod do 40 tt ako ne serklaža i mirovanje?!
    samo mirovanje, zapravo. ali to tada nisu mogli znati zar ne, pa je logično da su se odlučili za serklažu (iako je i ona rizična, može puknut vodenjak pri zahvatu i opet postoji rizik od infekcije- ali ko riskira profitira). imam frendicu koja rodi unutar sat vremena kako skinu šav, 1. put na žalost nedonošče a 2. put su skinuli s 38 tj. ako maternica (tj cervix) ne može zadržat plod od 500g pa kako bi to uspjela kad je beba 3kg, to je logično ako postoji prava insuficijencija ušća maternice.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno

    Yellowkitty da li je tvoje mišljenje da bi jedino mirovanje spriječilo prijevremeni porod bazirano na iskustvu, nekoj studiji ili si medicinkske struke?

  7. #57
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Citiraj yellowkitty prvotno napisa Vidi poruku
    samo mirovanje, zapravo. ali to tada nisu mogli znati zar ne, pa je logično da su se odlučili za serklažu (iako je i ona rizična, može puknut vodenjak pri zahvatu i opet postoji rizik od infekcije- ali ko riskira profitira). imam frendicu koja rodi unutar sat vremena kako skinu šav, 1. put na žalost nedonošče a 2. put su skinuli s 38 tj. ako maternica (tj cervix) ne može zadržat plod od 500g pa kako bi to uspjela kad je beba 3kg, to je logično ako postoji prava insuficijencija ušća maternice.
    Nalaz se pogoršavao od primitka u bolnicu do samog zahvata, a nisam mrdala iz kreveta (kahlica mi bila prijateljica, a med. sestra i MM kad bi došao u posjet su me prali). Prije zahvata su me upozorili na oba scenarija. A serklaža i mirovanje bili su recept koji mi je omogućio da uživam u svojoj zdravoj kćeri. Ne želim niti pomišljati što bi bilo da sam zakasnila jedan dan u bolnicu. Eto u prvoj trudnoći cerviks na kraju izdržao i bebu od 3,5 kg, a u drugoj odmah potpisao kapitulaciju pod bebom od 3 kg. Zašto? Šteta što ne govori pa da mi otkrije tajnu svojih postupaka. Sarkazam na stranu, svaka trudnoća je priča za sebe, a ako uz to postoje i objektivne teškoće u očuvanju trudnoće, onda mislim da svakako treba dobro razmisliti o savjetu stručnjaka o zahvatu.
    I mene zanima odgovor na pitanje Kate76.

  8. #58
    Anđelići avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1

    Početno

    Doista je zanimljivo čitati ovu vašu diskusiju, tjera na razmišljanje! Mene "fascinira " kako se sve više prepuštamo mišljenjima liječnika, dijagnostike, raznoraznih UZV-a i tome slično a sve manje (ili gotovo nikako, na žalost!) vjerujemo vlastitim snagama i vlastitom tijelu. Da ne bi bilo zabune, cijenim mišljenja liječnika ali sam se također često puta uvjerila u njihovu površnost i jednostranost, te onaj famozan stav, IZVAN KLASIČNE, ALOPATSKE MEDICINE ništa ne postoji (čast iznimkama). Ovdje ne mislim samo na trudnoću i porod nego općenito. Tijelo je vrlo dobro uglađen "stroj" koji točno zna kako treba raditi, redovito nam šalje signale koje olako zanemarujemo, tijelo želi s nama surađivati samo mu mi prečesto puta ne pridajemo pažnju. Ne znam zašto je tako teško malo uključiti mozak, razmišljati, promišljati o nekim stvarima. Danči Krmed se svojski trudi podastrijeti nam svima što više informacija, ne znam koliko nas je svjesno koliko vremena oduzima traženje tih informacija, ali koliko sam ja razumijela, ona samo želi da o nekim stvarima razmislimo na temelju pa, slobodno bi rekla, RELEVANTNIH INFORMACIJA. I ja vas sve pozivam, razmišljajmo malo više, vjerujmo vlastitom tijelu i imajmo svoje mišljenje, nemojmo slijepo vjerovati liječnicima i dopuštati im da oni odlučuju o nama. A priče što bi bilo kad bi bilo... Bit će kako bude, malo više vjere i nade svima nam fali, ipak je Netko iznad nas, pouzdajmo se radije više u njega.

  9. #59
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Draga moja Anđelići,
    neke od nas smo se u ovu diskusiju uključile na temelju vlastitih iskustava. Osobno podržavam različita mišljenja i drago mi je što Danči Krmed pokušava doći do različitih informacija vezanih uz našu problematiku.
    Ali, vjeruj mi, neke od nas proučile smo sve dostupne tekstove i forume o ovoj problematici na internetu i podosta smo o tome i naučile (a osobno sam mislila da nikad neću trebati čitati o patološkim trudnoćama).
    Mirujući, mnogo sam o svemu tome razmišljala, sumnjala u svoje tijelo pa mu ponovno vjerovala. Ali nikad nisam posumnjala u Njega koji mi je omogućio da se u tim teškim trenucima okružim onim osobama koje će mi svojim znanjem i vještinama pomoći da na ovaj svijet donesem novo biće. Čovjek je društveno biće i jedino u interakciji s drugim ljudima može doći do željenog cilja. Sve se događa s razlogom.
    Ne vjerujem slijepo svim liječnicima, već onim koji su se dokazali kao stručnjaci u svom poslu (nisam medicinar i kako bih uopće u tim teškim trenucima svjesno mogla odbiti jedinu moguću razumnu pomoć od strane stručnjaka?!)

  10. #60
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Stigao je drugi odgovor, prvi put je RODA kontaktirala dr Alfirevica, eminentnog hrvatskog lijecnika koji radi u Britaniji i koji je dao interview za Slobodnu dalmaciju koju sam gore citirala

    Dear Daniela,

    Your email is music to my ears. I have heard about RODA and happy to support you organisation as much as possible.
    ...

    I have started my Obs and Gynae training in Croatia in mid 80’s and vaginal exams were an essential part of antenatal care we provided - as far as I know this is still the case. When I started to practice in the UK (1989) I felt that the world is going to fall apart because of our ‘failure’ to perform routine vaginal exams – I thought at the time that this was is at best neglect if not ‘criminal’. My wife who is also a doctor and was pregnant at time thought the same. Over time my views have completely changed and I would politely describe the practice of routine vaginal exams as outdated. To support that I offer the abstract below.

    ...

    Very best wishes,

    Zarko Alfirevic

    ___________________________________

    Professor Zarko Alfirevic MD, FRCOG

    Head of Department for Women's and Children's Health

    Institute of Translational Medicine

    University of Liverpool
    Posljednje uređivanje od Danci_Krmed : 24.01.2012. at 22:54

  11. #61
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Evo attach-a, studija iz 2010.

    Cochrane Database Syst Rev. 2010 Jun 16;(6):CD005940.
    Repeat digital cervical assessment in pregnancy for identifying women at risk of preterm labour.
    Alexander S, Boulvain M, Ceysens G, Haelterman E, Zhang WH.
    Source
    Perinatal Epidemiology and Reproductive Health Unit, School of Public Health, Université Libre de Bruxelles, 808, Route de Lennik, Brussels, Belgium, 1070.
    Abstract
    BACKGROUND:
    Repeat digital cervical assessment (RDCA - examination of the cervix with a finger) has been promoted as a routine intervention in the antenatal clinic as a screening test for the risk of preterm birth (that is, birth occurring before 37 weeks of gestation).
    OBJECTIVES:
    To assess the effect of repeat digital cervical assessment during pregnancy for the risk of preterm birth and other adverse effects for mother and baby.
    SEARCH STRATEGY:
    We searched the Cochrane Pregnancy and Childbirth Group's Trials Register (September 2009) and CENTRAL (The Cochrane Library 2009, Issue 3).
    SELECTION CRITERIA:
    All known randomized clinical trials comparing repeat digital cervical assessment with internal examination limited to clinical indication or no internal examination. We have not included studies where repeat cervical assessment is only a component of complex interventions targeted at decreasing preterm birth.
    DATA COLLECTION AND ANALYSIS:
    We evaluated relevant studies for meeting the inclusion criteria and methodological quality without considering their results. Three review authors extracted the data. For all data analyses, we entered data based on the principle of intention to treat. We calculated odds ratios and 95% confidence intervals for dichotomous data.
    MAIN RESULTS:
    We included two trials that enrolled a total of 7163 women. Preterm birth before 37 weeks, was reported in both trials. The odds ratio for birth before 37 weeks was 1.05 (95% confidence interval 0.85 to 1.31; two trials, 6070 women). One trial (involving 5836 women) found no significant difference between the two treatment arms for the following outcomes: preterm birth before 34 weeks; preterm, prelabour rupture of membranes; hospital admission before 37 weeks; caesarean section; use of tocolytic drugs; low birthweight; very low birthweight, stillbirth, neonatal death, neonatal intensive care admissions; use of health services. The other prespecified outcomes were not evaluated in the included studies. We did not conduct the planned subgroup analyses due to insufficient data.
    AUTHORS' CONCLUSIONS:
    We found no evidence to support the use of RDCA in pregnancy to reduce the prevalence of preterm birth. We have found insufficient evidence to assess adverse effects of the intervention.
    Comment in


    PMID:
    20556763
    [PubMed - indexed for MEDLINE]

  12. #62
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Leonisa, mislim da mozes naci postotke koje si trazila u ovoj studiji, velika je 7000 zena je vrlo pouzdan uzorak.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno

    Veliki x na Laura29.

    Moram priznat da ovu temu doživljavam vrlo osobno jer mi se već dogodila i upravo mi se događa po drugi put. Sticajem tih istih okolnosti preispitivala sam i svoje tijelo i liječnike i dostupnu literaturu. Čitavo vrijeme sam se pouzdala u Njega da će sve na kraju biti ok i da će mi pružiti sve da zaštitim svoju nerođenu djecu i donesem ih žive i zdrave na ovaj svijet. Isto tako znam da Danchi sve što iznosi radi u dobroj vjeri. I ovo je forum i na kraju svatko ima pravo reći što misli.
    No, osobno me vrijeđa apeliranje da se više pouzdamo u svoje tijelo, a manje u struku. Vrijeđa me boldanje i velika slova u kontekstu "shvatite poruku". Anđelići možda ti to nije bila namjera, izražavam samo svoj subjektivni doživljaj.

    Nadalje, svak prosuđuje sam za sebe, ali nema svaka žena koja čita ovo štivo isto godina i iskustva i pogrešno je sugerirati neoslanjanje na struku i paušalno iznositi zaključke. yellowkitty i dalje čekam tvoj odgovor.

    Danchi nadam se da ćemo dobiti i studiju nekog našeg liječnika, kao i istraživanje u kontra smjeru, dakle ne samo jesu li vaginalni pregledi potrebni, nego čine li štetu (pravu, ne u smislu ponižavanja).[*]Danchi[/LIST]

  14. #64
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Kako onda izgleda nadzor trudnoće u dotičnih doktora iliti u razvijenim zapadnim zemljama?
    Nema vaginalnih pregleda (da se razumijemo, ne mislim da bi svaki tjedan trebalo čačkati po rodnici, ali dva-tri vaginalna pregleda u trudnoći mi se čine razumna), 3 UZV-a (što mi je vrlo prihvatljivo u normalnoj i zdravoj trudnoći). Znači li onda da su tamo dovoljna tri pregleda u cijeloj trudnoći? Kako dijagnosticiraju insuficijenciju cerviksa u trudnoći? Kako sprječavaju prijevremeni porod?
    Zar smo mi tako zaostala nacija u pogledu nadzora trudnica?
    Vjerojatno će netko pomisliti kako su u prošlosti žene rađale a da nisu imale niti preglede niti UZV-e. Koliko je tada bilo mrtvorođenih i prerano rođenih beba osuđenih na smrt?

  15. #65
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Ispricavam se zenama koje ne znaju engleski na to sto ovjde stavljam odgovore i studije na engleskom jeziku bez prijevoda. Htjela bi vam dati informacije cim ih sama dobijem, a da ih moram prevadjati barem dva tjedna biste bile bez odgovora ako ne i vise jer ne stignem uz druge (jako uzbudljive!) stvari koje planiramo sada u Rodi.
    Dakle, molim vas da ukoliko niste na ti sa engleskim jezikom, da stavite moje postove kroz google prevoditelj da dobijete barem okvirni prijevod.

  16. #66
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Kate76 prvotno napisa Vidi poruku
    Veliki x na Laura29.

    Moram priznat da ovu temu doživljavam vrlo osobno jer mi se već dogodila i upravo mi se događa po drugi put. Sticajem tih istih okolnosti preispitivala sam i svoje tijelo i liječnike i dostupnu literaturu. Čitavo vrijeme sam se pouzdala u Njega da će sve na kraju biti ok i da će mi pružiti sve da zaštitim svoju nerođenu djecu i donesem ih žive i zdrave na ovaj svijet. Isto tako znam da Danchi sve što iznosi radi u dobroj vjeri. I ovo je forum i na kraju svatko ima pravo reći što misli.
    No, osobno me vrijeđa apeliranje da se više pouzdamo u svoje tijelo, a manje u struku. Vrijeđa me boldanje i velika slova u kontekstu "shvatite poruku". Anđelići možda ti to nije bila namjera, izražavam samo svoj subjektivni doživljaj.

    Nadalje, svak prosuđuje sam za sebe, ali nema svaka žena koja čita ovo štivo isto godina i iskustva i pogrešno je sugerirati neoslanjanje na struku i paušalno iznositi zaključke. yellowkitty i dalje čekam tvoj odgovor.

    Danchi nadam se da ćemo dobiti i studiju nekog našeg liječnika, kao i istraživanje u kontra smjeru, dakle ne samo jesu li vaginalni pregledi potrebni, nego čine li štetu (pravu, ne u smislu ponižavanja).[*]Danchi[/LIST]
    Moram reći da ne razumijem. Zašto bi činila nešto što nije potrebno,a potencijalno je štetno? Mislim da se vani sigurno ponekad rade vaginalni pregledi , na indikaciju , ali ne RUTINSKI i na svakom pregledu kao što je kod nas bilo godinama uobičajeno i obavezno. Pogledat ću još koju studiju na PubMedu, pa ću staviti ako nađem (možete i vi tamo pretraživati, ne treba biti registriran i sl., a to je najveća baza svih medicinskih istraživanja.)

  17. #67
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Laura, ja bi se bila prije tri godine vjerojatno slozila sa tobom 100%. Ali kad vise ucim, kopam i citam onda skuzim da zapravo puno prakse koje se koriste ne samo kod nas nego u drugim zemljama su vrlo cesto kulturoloski uvjetovane, dakle ako su se nekad radile postale su dio kulture i uvijek se rade iako studije i znanja odu naprijed i dokazu da nisu dobre ili ima bolje nacine za stvari radit. Kao kad je jedan lijecnik iz Svijetske zdravstvene organizacije dosao u jedno hrvatsko rodiliste i pitao zasto rade epiziotomije, da to nije dokazana praksa, da se godinama to zna, a nas sef te ustanove se naljutio i rekao da se u tom i tom rodilistu uvijek radi i da ce se raditi dokle god je on sef. Pa eto toliko o dokazanoj praksi :/

    Britanski sustav nije savrsen, ali institucija kao sto je NICE zaista redovito inzistira da se prakse revidiraju prema dokazanim praksama. SZO takodjer.

    Studiju koju je iznio dr Alfirevic kaze (najvaznije za nas u ovom trenutku)

    One trial (involving 5836 women) found no significant difference between the two treatment arms for the following outcomes: preterm birth before 34 weeks; preterm, prelabour rupture of membranes; hospital admission before 37 weeks; caesarean section; use of tocolytic drugs; low birthweight; very low birthweight, stillbirth, neonatal death, neonatal intensive care admissions; use of health services. The other prespecified outcomes were not evaluated in the included studies. We did not conduct the planned subgroup analyses due to insufficient data.
    Znam da je to vrlo tesko za probaviti, shvatiti, da kod nas se takve spoznaje jednostavno cesto niti ne priznaju, ali eto, crno na bijelo.

    Ja kao ni vi nisam lijecnik nego obicna zena (koja nosi oziljke od svojih okrsaja sa hrvatskim zdravstvom) koja je nakon nekoliko neugodnih iskustva odlicila da ima svoje ja u prici oko svog tijela i svog zdravstva. I koja radi na tome da potice druge zene da zahtjevaju informacije o zdravstvenim postupcima u sustavu gdje je informirani pristanak koncept koji je (cesto) jos u povojima.

    Laura, u vezi nasih lijecnika, bit cu ti brutalno istinita - kulturoloski u Hrvatskoj je jako tesko ici protiv struje. Ako sef kaze da se radi ovako ili onako onda se tako radi i ne smijes se previse buniti, na kocki je previse stvari (egzistencija, profesija, ugled). Ako se bunis onda te struka na neki nacin marginalizira i proba te diskreditirati, tako da cisto sumnjam da lijecnik(lijecnica) u Hrvatskoj bi bio u opce u mogucnosti da nam daje nepristran i iskren odgovor uz citate pristao(la) na javnom forumu i to potpisati imenom i prezimenom.

    Htjela bi da sam u krivu i da nam se javi lijecnik ili lijecnica iz naseg zdravstvenog sustava da daje obrazlozen odgovor sa linkovima na studije da dokaze praksu rutinskih vaginalnih pregleda u trudnoci. Ja sam nekoliko ginekologa osobno pitala zasto se rade VP kad sam bila trudnica i jedini odgovor kojeg sam dobila bio je "To se kod nas tako radi, i Vi gospodjo se trebate naviknuti na nas sustav." To nije dovoljno, mi zasluzujemo bolje objasnjenje od toga.

  18. #68

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno

    Sirius s obzirom da je citiran cijeli moj post nije mi jasno što ne razumiješ, ali pretpostavljam da se nerazumijevanje odnosi na moj zadnji pasos, odnosno na tvoje pitanje zašto bi činila nešto što je potencijalno štetno, a istovremeno nepotrebno. Dakle, ja ne mislim da su vaginalni pregledi nepotrebni, jer meni su spasili dvije trudnoće. Ne pretjerujem i ne preuveličavam, opravdano to tvrdim. Potencijalno su štetni iz dva razloga koja sam uspjela pohvatat: izazivanje lučenja prostalgina i zaraza nekom bakterijom. Taj isti prostalgin se nalazi i u spermi i zbog toga liječnici i potiču odnose kad je termin pred vratima, a zena zabetonirana. Dakle, ne vidim to kao realnu zapreku, jer vaginalni pregled nekoliko puta u trudnoći se ne moze mjeriti sa učestalošću odnosa kod zdravh trudnoća.
    Potencijalna zaraza bakterijom je manje zlo od potencijalnog gubitka trudnoće zbog neutvrđivanja insuficijencije cerviksa. I ono što bi sad naglasila je da nema te komunikacije s tielom koja će ti javiti da cerviks popušta. Kada se radi o urođenoj ili stečenoj insuficijenciju, otvaranje je uglavnom bez ikakvih simptoma.

    Iz mog iskustva mogu reći da niti jedan liječnik nije inzstirao na vaginalnom pregledu svaki put, dapače i kad su me morali pregledati nisu bili sretni, ali to je bilo nužno za utvrđivanje trenutnog stanja. Niti jedan mi nije rekao to je tako i mala ne pitaj, objašnjavali su sve što me zanimalo. Naravno, govorim o liječnicima kojima sam se obratila, a ne onima kojima sam dopala ruke. Znam da u našem zdravstvu puno toga ne štima, da ima bahatih i svaakvih liječnika. Ali to ne znači da drugdje teče med i mlijeko, ali da ne idem OT svakako ne znači da bi iz skrbi o trudnici trebalo izbaciti vaginalni pregled. S tom konstatacijom se ne mogu složiti (opet, moje iskustvo) jer u krajnoj liniji treba gledati krajnju korist majke i djeteta koja je veća od potencijalne štete.
    U ovaj koš ne bi trpala npr. Epiziotomiju, jer iako su i jedno i drugo prakda kod nas, jednsavno nemaju isto značenje, odnosno posljedicu.

  19. #69
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Ali meni opet nije jasno kako oni onda utvrđuju insuficijenciju cerviksa a da prethodno ne dođe do kasnog spontanog pobačaja. Koliko često žene idu u trudnoći ginekologu? Ako se pregled sastoji samo od vaganja, pišanja trakice, mjerenja tlaka, osluškivanje otkucaja srca baby watcherom (pih, ne znam kako se taj uređaj na hrvatskom zove), onda nam ginekolog i ne treba. Sve to možemo kod kuće same provjeriti.

    Vidjeh na drugoj temi mišljenje da se otvorenost može vidjeti UZV-om, da nije potreban vaginalni pregled. U mom slučaju me na redovnoj kontroli (anomaly scan) pregledavao priznati zagrebački gin (o njemu i na ovom forumu su bile samo riječi pohvale; ne radi više u državnim rodilištima pa mislim da si može dopustiti da razmišlja vlastitom glavom). Nije abdominalnim UZV-om vidio otvornost ušća, već tek nakon što je htio provjeriti spol bebe, uočio je da je beba nisko te je odlučio napraviti vaginalni pregled i onda je uslijedio šok.

    Znam da je ženama sa zdravim i bezbrižnim trudnoćama teško razumjeti zašto toliko inzistiram na postavljenim pitanjima. Ali meni, da sam izgubila zdravu bebu, ne bi apsolutno ništa značila studija koja govori o nenužnosti vaginalnih pregleda kad mi je isti taj postupak olakšao put do spašavanja trudnoće i rođenja donesenog novorođenčeta.

  20. #70

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    263

    Početno

    Hvala osoblju foruma na podacima izvana, ali eto kod nas je kao što su i same navele teško se boriti sa "strujom".
    Evo ja već treću trudnoću sam uloživa od 16-17 tjedna i svaki mjesec idem na vaginalni i UZV pregled, ono što me je šokiralo prije 2 pregleda je bio nalaz mog liječnika na temelju vaginalnog pregleda to je da je portio skraćen, mekan i uloživ do UU koje je prohodno za vrh prsta i dalje se ne forsira. Nakon takvog pregleda (do sljedećeg za tjedan dana) bila sam lagano u neizvjesnosti kako da se ponašam. Nakon tjedan dana rađena mi je cervikometrija na kojoj mi je izmjeren zavidan cervix od čak 43 mm (složit ćete se samnom) i naravno UU je skroz zatvoreno. Tih tjedan dana bilo mi je gore nego u prošloj trudnoći kada sam bila mjesec dana smještena u bolnici na mirovanju kako se ne bi dalje otvarala.
    Kratko pitanje jer je to i tema što im onda znaći skraćena portia u mom slučaju (ako itko zna)?

    Al evo da se vratim na istraživanja i početke primjene u našoj zemlji otprilike prolazi 5 i više godina, npr. pošto se bavim zaštitom na radu i završena sam med. sestra (nisam nikad radila u struci) često znam sa spec. medicine rada sudjelovati na osposobljavanju za pružanje prve pomoći radnicima pri radu pa smo do prije čak jedno 6-7 g. govorili ljudima da se otrov od ugriza zmija ne smije isisavati nego da se podvezuje ud koji je ugrižen, da bi prije par godina zbog "vanjskih" istraživanja se došlo do zaključka da to ne može spriječiti širenje otrova nego da se mora napraviti potpuna imobilizacija ugrižene osobe, a da ne spominjem koliko dugo se je pričalo da se isisava otrov, makar se već godinama znalo da se to ne smije raditi. Ima takvih i dr. primjera, kod nas jednostavno ako dr. ali i u drugim strukama je tako, ne dobijemo neka istraživanja iz vana sa milijon dokaza ne počinju se primjenjivati (makar ta istraživanja i naši specijalisti provode ali ih na kraju " prodaju" vani).

  21. #71

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno

    Samnom je u ovoj trudnoći bilo otprilike kao kod Laure29 u prvoj. Naime na anomaly scanu-u je sve bilo super, dva tjedna prije cervikometrijom utvrđena duljina cerviksa koja je zadovoljavala. Liječnik je htio izmjeriti glavicu, ali je zbog smještaja bebe upotrijebio vaginalnu sondu. Zamolila sam ga da napravi i cervikometriju. Šok. Cerviks na 1,71cm. Nakon toga je uslijedio vaginalni pregled, sve osalo je već ispričano. Ne znam jesmo li bile kod istog liječnika, al vrijedi sve što je Laura napisala (dakle neovisan o javnom zdravtsvu).

  22. #72
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Cure, po ovom sto citam u navedenoj studiji u jednoj skupini su se radili VP u jednoj nisu, a zene u skupini gdje su se radili VP nisu imale manju sansu za one komplikacije koje sam gore navela i boldala (sad ne stignem opet kopirat), odnosno da VP nije pomogao u dijagnostici za te probleme.

  23. #73
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    (dakle neovisan o javnom zdravtsvu).
    slazem se da ljudi koji su neovisni o javnom zdravstu jesu vise 'slobodni' u davanju misljenja. ali nemojte zaboraviti da su oni dio iste profesije, i da ako se previse isticu ta profesija im bas i nije naklonjena.

    tako bi htjela da je drukcije :/

  24. #74
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    U ovaj koš ne bi trpala npr. Epiziotomiju, jer iako su i jedno i drugo prakda kod nas, jednsavno nemaju isto značenje, odnosno posljedicu.
    slicni jesu zbog kulturloskog koristenja bez medicinske opravdanosti. i znam mnoge, mnoge zene koje cak desetljecima nakon epiziotomije osjecaju posljedice iste.

    cure, procitajte molim vas studiju gore, stavite ju u google prevoditelj ako treba.

  25. #75
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Kate76 prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius s obzirom da je citiran cijeli moj post nije mi jasno što ne razumiješ, ali pretpostavljam da se nerazumijevanje odnosi na moj zadnji pasos, odnosno na tvoje pitanje zašto bi činila nešto što je potencijalno štetno, a istovremeno nepotrebno. Dakle, ja ne mislim da su vaginalni pregledi nepotrebni, jer meni su spasili dvije trudnoće. Ne pretjerujem i ne preuveličavam, opravdano to tvrdim. Potencijalno su štetni iz dva razloga koja sam uspjela pohvatat: izazivanje lučenja prostalgina i zaraza nekom bakterijom. Taj isti prostalgin se nalazi i u spermi i zbog toga liječnici i potiču odnose kad je termin pred vratima, a zena zabetonirana. Dakle, ne vidim to kao realnu zapreku, jer vaginalni pregled nekoliko puta u trudnoći se ne moze mjeriti sa učestalošću odnosa kod zdravh trudnoća.
    Potencijalna zaraza bakterijom je manje zlo od potencijalnog gubitka trudnoće zbog neutvrđivanja insuficijencije cerviksa. I ono što bi sad naglasila je da nema te komunikacije s tielom koja će ti javiti da cerviks popušta. Kada se radi o urođenoj ili stečenoj insuficijenciju, otvaranje je uglavnom bez ikakvih simptoma.

    Iz mog iskustva mogu reći da niti jedan liječnik nije inzstirao na vaginalnom pregledu svaki put, dapače i kad su me morali pregledati nisu bili sretni, ali to je bilo nužno za utvrđivanje trenutnog stanja. Niti jedan mi nije rekao to je tako i mala ne pitaj, objašnjavali su sve što me zanimalo. Naravno, govorim o liječnicima kojima sam se obratila, a ne onima kojima sam dopala ruke. Znam da u našem zdravstvu puno toga ne štima, da ima bahatih i svaakvih liječnika. Ali to ne znači da drugdje teče med i mlijeko, ali da ne idem OT svakako ne znači da bi iz skrbi o trudnici trebalo izbaciti vaginalni pregled. S tom konstatacijom se ne mogu složiti (opet, moje iskustvo) jer u krajnoj liniji treba gledati krajnju korist majke i djeteta koja je veća od potencijalne štete.
    U ovaj koš ne bi trpala npr. Epiziotomiju, jer iako su i jedno i drugo prakda kod nas, jednsavno nemaju isto značenje, odnosno posljedicu.
    Nije mi podebljalo , ali odnosilo se na zadnji dio.
    Ja nasuprot tebi imam potpuno drugačije iskustvo, meni su vaginalci obavezni svaki put kod svih ginekologa kod kojih sam bila, takva je procedura. U prvoj trudnoći sam imala prijeteći prijevremeni porod, a moji bolovi koje sam imala od 20tj. postali su sumnjivi (zapravo alarmantni) TEK kad su napipali u 30 tj. da je cerviks potpuno skraćen i prohodan do glavice. Naravno 24 satno ležanje i tokoliza slijedili su nakon toga. U mojoj zadnjoj trudnoći sam imala vaginalni pregled u 10 tj. zbog kravrenja, uzv je pokazao da plod kasni u razvoju (to me nije iznenadilo jer sam osjetila da će ta trudnoća završiti spontanim), ali je dr. rekla da je cerviks skroz zatvoren i nema znakova početka spontanog. To je bilo u 11 sati prijepodne, u 14 sati istog dana imala sam spontani (naravno , ne zbog pregleda , jednostavno se plod nije razvijao). Dakle , što se mene tiče da opet budem trudna (a ne planiram) ja bih potpuno mirno živjela cijelu trudnoću bez i jednog vaginalca , jedini mi je problem bio kako liječniku objasniti da ga ne želim , jer je sustav vršio pritisak na mene.
    Ali medicina se ne ravna po meni (ii tebi) nego po istraživanjima na velikom broju ispitanika, i stalno dolaze nove spoznaje...zato bi bilo dobro da se gleda široko i naprije izvan onog što se možda prije 30 godina smatralo dobrim i potrebnim.
    Posljednje uređivanje od sirius : 25.01.2012. at 14:33

  26. #76
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Nije mi podebljalo , ali odnosilo se na zadnji dio.
    U prvoj trudnoći sam imala prijeteći prijevremeni porod, a moji bolovi koje sam imala od 20tj. postali su sumnjivi (zapravo alarmantni) TEK kad su napipali u 30 tj. da je cerviks potpuno skraćen i prohodan do glavice. Naravno 24 satno ležanje i tokoliza slijedili su nakon toga.
    A što bi se dogodilo da nisu uočili otvorenost i da nisi mirovala? Ne znam jesi li prijevremeno rodila ili si dočekala termin mirujući + tokoliza.
    Zašto su ti bolovu postali alarmantni tek u 30. tt, jesu li te pregledali kad su ti bolovi počeli? Ako je suviše osobno, ne moraš odgovoriti.
    Svaka ti čast ako bi u možebitnoj novoj trudnoći mogla biti smirena ne znajući prijeti li ti prijevremeni porod s obzirom na indikaciju prethodne trudnoće.
    Nažalost, nisam takva hrabrica! Nekako mi je lakše živjeti u saznanju negu u neznanju pa što bude bude.

  27. #77
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ja nasuprot tebi imam potpuno drugačije iskustvo, meni su vaginalci obavezni svaki put kod svih ginekologa kod kojih sam bila, takva je procedura.
    Kad sam ja jednom uljudno odbila VP kod lijecnika koji je radio u ordinaciji mog lijecnika za vrjeme GO primarnog, rekao mi je da 'bi me trebao izbaciti iz ordinacije jer se mijesam u njegov posao'. Prvi lijecnik mi nije radio VP ali mi je rekao da oko 30. tjedna cu 'morat se prilagoditi na ovaj sistem u hrvatskoj'.

    Ali medicina se ne ravna po meni (ii tebi) nego po istraživanjima na velikom broju ispitanika, i stalno dolaze nove spoznaje...zato bi bilo dobro da se gleda široko i naprije izvan onog što se možda prije 30 godina smatralo dobrim i potrebnim.
    x

  28. #78
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj laura29 prvotno napisa Vidi poruku
    A što bi se dogodilo da nisu uočili otvorenost i da nisi mirovala? Ne znam jesi li prijevremeno rodila ili si dočekala termin mirujući + tokoliza.
    Zašto su ti bolovu postali alarmantni tek u 30. tt, jesu li te pregledali kad su ti bolovi počeli? Ako je suviše osobno, ne moraš odgovoriti.
    Svaka ti čast ako bi u možebitnoj novoj trudnoći mogla biti smirena ne znajući prijeti li ti prijevremeni porod s obzirom na indikaciju prethodne trudnoće.
    Nažalost, nisam takva hrabrica! Nekako mi je lakše živjeti u saznanju negu u neznanju pa što bude bude.

    Više ginekologa me je gledalo (vaginalno i uzv, vodila sam trudnoću sam socijalno i privatno, vrlo štreberski i uzimala sve što su nudili) između 20 tj. i 30tj. , i SVIMA sam se žalila na bolove, ali mi ćak nisu niti predložili da usporim jer se to njima nije činilo zabrinjavajuće (naravno jer sam bila zatvorena ko čep). U tom 30tj . sam se jedno jutro probudila i počela plakati bez nekog razloga (bolove sam osjećala jednako kao i tjednima prije, nikakav fizički znak pogoršanja nisam imala) i odlučila sam opet otići ginekologu kod kojeg sam bila 5 dana prije i sve je bilo ok (vaginalnim pregledom). Odlućila sam otići isključivo zato što sam osjećala da nešto nije dobro, fizički nikakvog pogoršanja nije bilo.

    Imala sam intravenoznu tokolizu do 34tj., rodila u 36+5, hospitalizirana do poroda.
    Posljednje uređivanje od sirius : 25.01.2012. at 15:46

  29. #79
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    U drugoj trudnoći (tj.trećoj, druga je završila pobačajem u 12tj. kao i četvrta) sam bez imao brige odbijala vaginalce, ali sam i dalje imala prevelik broj jer su ginekolozi inzistirali na njima( nije bilo razloga za njih nego rutinski) pa sam nekad pristala isključivo zbog toga da ne trošim energiju na raspravu .

  30. #80

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno

    Sirius tko je onda zaključio da je cerviks potpuno skraćen i prohodan do glavice i kada? Jesu li bolovi na kraju ipak bili kontrakcije koje posljedično dovode do otvaranja? Žao mi je iskreno što si prošla sve to što si navela (sve traume) i što te nisu ozbiljnije shvaćali. Isto je činjenica da si na tokolizi završila, barem sam ja to tako shvatila, upravo kad su ustanovili skraćivanje cerviksa. Da nisu, bi li dočekala 36+5?

    Žao mi je svih žena koje se namjere na ego doktore. Ja sam doslovno doživjela da mi liječnik kaže ja smatram da ne morate radit ultrazvuk, ali ako želite napravit ćemo ga.

    Osvrnula bi se i na epiziotomiju. Nisam pobornik bespogovornog rezanja. Mene nisu rezali i zahvaljujući tome mogla sam sljedeći dan ne sjedit, nego sjedit u turskom sjedu. Samo sam htjela reći da epiziotomijom nije ugrožena trudnoća i zato je smatram manje važnom u odnosu na VP koji može uočiti znakove ugroženosti trudnoće.

  31. #81
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Kate76 prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius tko je onda zaključio da je cerviks potpuno skraćen i prohodan do glavice i kada? Jesu li bolovi na kraju ipak bili kontrakcije koje posljedično dovode do otvaranja? Žao mi je iskreno što si prošla sve to što si navela (sve traume) i što te nisu ozbiljnije shvaćali. Isto je činjenica da si na tokolizi završila, barem sam ja to tako shvatila, upravo kad su ustanovili skraćivanje cerviksa. Da nisu, bi li dočekala 36+5?

    Žao mi je svih žena koje se namjere na ego doktore. Ja sam doslovno doživjela da mi liječnik kaže ja smatram da ne morate radit ultrazvuk, ali ako želite napravit ćemo ga.

    Osvrnula bi se i na epiziotomiju. Nisam pobornik bespogovornog rezanja. Mene nisu rezali i zahvaljujući tome mogla sam sljedeći dan ne sjedit, nego sjedit u turskom sjedu. Samo sam htjela reći da epiziotomijom nije ugrožena trudnoća i zato je smatram manje važnom u odnosu na VP koji može uočiti znakove ugroženosti trudnoće.
    Pa ginekologica (vaginalcem, naravno) , ali nakon što sam 10tj. imala bolove (i mislim barem tri vaginalca sa urednim nalazima u međuvremenu) i radila puno radno vrijeme , cijeli dan stojeći. Da sam usporila na bolove prije otvaranja (tj. slušala sebe , a ne doktore koji su govorili da je sve ok unatoč bolovima , ali zatvorena) sigurno ne bih do tokolize došla .
    Inaće kad su me hospitalizirali u bolnici u 30 tj. prvi i jedini pregled (vaginalni) i uzv sam imala u 33tj, jer su rekli da me ne žele gledati da ne pokupim nekakvu infekciju (otvaranje je uzrokovao isključivo stres i napor, brisevi i crp su bili negativni, a u slijedećim trudnoćama se to nije ponavljalo).

  32. #82
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ali ja ti niti epizotomiju ne volim, izamsakrirali su me na prvom porodu, a na drugom sam im izričito zabranila (napismeno) , ali su svejedno u toku poroda vršili na mene pritisak da pristanem na nju .

  33. #83

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno

    Ne mogu vjerovat da nitko nije posumnjao na kontrakcije! I da trudnica koja ima bolove radi uz blagoslov liječnika. Mislim da je u tvojoj trudnoći napravljen niz propusta koji nisu vezani za VP, nego za pomanjkanje zdrave pameti (ne tvoje).

  34. #84
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Kate76 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne mogu vjerovat da nitko nije posumnjao na kontrakcije! I da trudnica koja ima bolove radi uz blagoslov liječnika. Mislim da je u tvojoj trudnoći napravljen niz propusta koji nisu vezani za VP, nego za pomanjkanje zdrave pameti (ne tvoje).
    Ma i meni je falilo pameti, pameti da slušam svoje tijelo koje je tražilo da usporim, a da manje slušam doktore (ako ja osjećam drugačije).

    i samo da ti kažem da sam trudnoću vodila u privatnoj poliklinici sa dodatnom policom osiguranja, vrlo štreberski.
    Posljednje uređivanje od sirius : 25.01.2012. at 16:26

  35. #85

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno

    Privatnik nije garancija kvalitete. Uvjerila se ja davno na svojoj koži. Slušala sebe i možda sam si i život spasila. Od tada propitujem, analiziram i oslanjam se na struku, ali s garancijom kvalitete. To ne znači da i oni kao i ja nece pogriješiti, ali vjerovatnost je ipak manja.

  36. #86
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Znamo nedostatke VP-a:
    - može biti neugodan (ovisi o dr. koji pregledava)
    - može dovesti do infekcije (zanima me koji je postotak infekcije koju je trudnica zaradila VP-om; do infekcije, nažalost, može doći i drugim putovima)
    - pregled ne jamči kad će porod uistinu krenuti (koliki je uistinu postotak onih trudnica između 20. i 30. tt koje su imale spontani prijevremeni porod nedugo nakon urednog nalaza VP-a).

    Prednosti:
    - lako se može uočiti oslabljen cerviks koji može dovesti do prijevremenog poroda (može se detektirati da je došlo do infekcije nekim xy putem; moguće je na vrijeme krenuti s terapijom i pokušati spasiti trudnoću)
    - majke se osjećaju opuštenije znajući da im trudnoća teče uredno.

    Vjerujem da se većina nas slaže da je kod zdravih trudnoća nepotrebno baš na svakom pregledu obavljati VP. Ali ne pregledati vaginalno trudnicu nijednom tijekom trudnoće mi je malo neprihvatljivo. Srećom, većina je trudnoća školskih, ali zbog nas koje nemamo školske trudnoće, taj VP je vrlo bitan. Na samom početku 1. trudnoće sve mi očekujemo da imamo školsku trudnoću i, usudila bih se reći, većina ne zna pravilno čitati signale koje joj tijelo šalje (ako ih uopće šalje) da nešto ne štima u trudnoći.
    Zato tu i jesu liječnici koji, zahvaljujući svom znanju i iskustvu, mogu procijeniti je li potreban koji medicinski postupak u trudnoći.

    Još nisam dobila odgovor na svoje pitanje o načinju nadzora trudnoće u razvijenim europskim zemljama. ako netko zna ogovor, bila bih mu zahvalna na njemu.

  37. #87
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ma i meni je falilo pameti, pameti da slušam svoje tijelo koje je tražilo da usporim, a da manje slušam doktore (ako ja osjećam drugačije).

    i samo da ti kažem da sam trudnoću vodila u privatnoj poliklinici sa dodatnom policom osiguranja, vrlo štreberski.
    Nevjerojatno mi je da ti dr. nije ponudio bolovanje!

  38. #88
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj laura29 prvotno napisa Vidi poruku
    Nevjerojatno mi je da ti dr. nije ponudio bolovanje!
    zapravo su u igri bila DVA DOKTORA (privatni i socijalni) i obojici sam rekla da imam bolove, tj. da mi se cijeli trbuh stvrdne i bude kao kamen kad hodam i stojim (a cijelo radno vrijeme sam hodala i stajala), ali oni nisu to smatrali zabrinjavajućim zato što sam na pregledu bila zatvorena.
    Tako da ja nakon tog iskustava vaginalce ne smatram nekim testom koji bi mi rekao nešto značajno.

  39. #89
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj laura29 prvotno napisa Vidi poruku
    Znamo nedostatke VP-a:
    - može biti neugodan (ovisi o dr. koji pregledava)
    - može dovesti do infekcije (zanima me koji je postotak infekcije koju je trudnica zaradila VP-om; do infekcije, nažalost, može doći i drugim putovima)
    - pregled ne jamči kad će porod uistinu krenuti (koliki je uistinu postotak onih trudnica između 20. i 30. tt koje su imale spontani prijevremeni porod nedugo nakon urednog nalaza VP-a).
    - pregled ne jamci da ce doc do prijevremenog poroda (prije 34 tjedana)
    pregled ne jamci da nece doc do privremenog puknuca vodenjaka
    - u studijama gdje se gledalo trudnoce sa VP i bez njih nije bilo razlika izmedju dvije skupine kad je bilo u pitanje hospitalizacija prije 37 tjedana, CS, koristenje tocolytic lijekova, vrlo niska porodjajna tezina, mrtvorodjene djece, smrt brzo nakon poroda, koristenje neonatologije, koristenje zdravstvenih usluga

    Prednosti:
    - lako se može uočiti oslabljen cerviks koji može dovesti do prijevremenog poroda (može se detektirati da je došlo do infekcije nekim xy putem; moguće je na vrijeme krenuti s terapijom i pokušati spasiti trudnoću)
    - majke se osjećaju opuštenije znajući da im trudnoća teče uredno.
    - nisam sigurna da li u opce ima smisla obzirom na ovo gore


    Još nisam dobila odgovor na svoje pitanje o načinju nadzora trudnoće u razvijenim europskim zemljama. ako netko zna ogovor, bila bih mu zahvalna na njemu.
    otvori drugi topic gdje molis forumasice koje su pratile trudnocu izvan hrvatske da se jave sigurno ih ima podosta

  40. #90
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Nešto se pobrkalo u prvom citatu.
    Posljednje uređivanje od laura29 : 25.01.2012. at 20:33

  41. #91
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    uključit ću se svojim iskustvom

    u 1tr. imala sam 10-12 vaginalnih pregleda i daleko više od 3uzv
    tad sam bila mlada i mislila da se liječnicima treba bespogovorno vjerovati. šteta
    bila sam uloživa za vrh prsta skoro pa cijeu tr., al sam normalno živila
    porod je završio hladnim c.r. zbog zatka, što nije apsolutna indikacija.
    ajd, bilo pa prošlo

    u 2tr. sam imala 3-5vaginalnih
    u 37.tj. sam dobila preeklampsiju. zahvaljujuć Bogu, uspijela isposlovat vaginalni porod te nakon trećeg stručnog mišljenja.
    nisam imala epi, nisam imala klistir, nisam imala brijanje, nisu mi prokidali vodenjak jer nisam dala, nisam primila drip ni pain kilerse, jesam dobila jedan gel za indukciju (morala sam rodit, i svjesno sam tila vaginalni u suprotnon ne znam dal bih ikada više mogla u RH imati vaginalni, da je bio ponovni cr.) nisam samo ležala (tek na 10min izgonu), mogla sam pojest, popit, hodat, čučnjeve radit i ić na wc. ..sve to zahvaljujuć jdenom razumnom i uljudnom doktoru koji zna pričati sa svojim "pacijenticama".. rodila sam brzo i lako u roku 6h u 39 i neš tj.

    u 3tr. imala sam svega jedan vaginalni oko 30tj. i tad se moj doc uspaničio da cerviksa skoro pa nema. meni je to bilo pomalo smiješno, jer sam ja čak mislila da sam nešto otvrena, pa samo prvi put napravili uzv vaginalnom sondom (prvi uzv abdominalni sam ilama u 11 i neš tj.) tj. cerviksometriju. bila j ured cca 2,3cm. cerviks uloživ, razmekšan.
    normalno sam živila i dalje, plivala.... rodila sam u 40tj. spontano, imala sam kućni porod.

    zadovoljna sam svojom "evolucijom" trudnoća i poroda
    moj gin nema niš protiv i sam prakticira što manje čačkanja, tj. rutine

  42. #92
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Zmaj ti ipak nisi imala prijevremeni porod zbog cerviksa.

    Ovo je prilicno frustrirajuca tema za mene. Lauri dugujem odgovor na jedno pitanje, pisat cu vise sutra.

  43. #93
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    oprosti
    možda sam mašila srž
    al sam tila reć, u prvoj i u trećoj, a mislim ziher i u drugoj tr. sa, bila uloživa, razmekšana...
    uvatila sam da se radi i o vaginalnim
    pa sam tila napisat i svoje iskustvo

  44. #94
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Citiraj zmaj prvotno napisa Vidi poruku
    oprosti
    možda sam mašila srž
    al sam tila reć, u prvoj i u trećoj, a mislim ziher i u drugoj tr. sa, bila uloživa, razmekšana...
    uvatila sam da se radi i o vaginalnim
    pa sam tila napisat i svoje iskustvo
    Ali je unutarnje ušće ostalo zatvoreno? Ili sam nešto krivo shvatila?

  45. #95
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    tad nisam ni znala za dva ušća
    to sam tek tu pohvatala
    sigurno znam da mi je u 3tr pisao TU??
    mislim da je tim redoslijedom
    fora mi je bilo kak je pod rukom "skontao" da cerviksa gotovo pa nema
    sviđa mi se moj gin
    al se pitam, koliko takvih ručnih pregleda prođe u obmani?
    zato se na kraju ipak odlučio za cerviksometriju cca 2,3
    Posljednje uređivanje od zmaj : 26.01.2012. at 12:06

  46. #96
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    zmaj ne postoje 2 ušća nego se gledaju s dvije strane, opasnije je ako se otvara iznutra.

    Vaginalni pregledi nisu ni meni bili puno od koristi. U prvoj trudnoći je nalaz jednog vaginalca u 20. tj bio super, a onda je dr napravio još i vaginalnu cerviksometriju (zato što sam bila rizična i ivf trudnica, onako za svaki slučaj). I tu se pokazalo da se cerviks skraćuje i omekšava. Nastavio se skraćivati unatoč ležanju u bolnici, napravili su mi serkažu, ležala sam strogo do 35-tog tjedna i tada mi je pukao vodenjak. Sve je prošlo bez trajnih posljedica na bebu, a meni je ostalo pitanje: što da nije bilo te cerviksometrije?

    Druga trudnoća je bila puno mirnija, cerviks je bio skraćen, ali nije išao dalje, napravili su mi serklažu više zbog lošeg iskustva u prvoj i mojih strahova. Mirovala sam nekoliko mjeseci, ali ne strogo ležala. Ta trudnoća je trajala do 40-tog tjedna, ništa se nije desilo kad su mi skinuli šav serklaže, tako da pretpostavljam da sam mogla i bez nje.

    Imamo još dva zamrznuta embija, tako da postoji šansa (ne velika, ali postoji), da opet budem trudna. Razmišljam kako se ponašati u toj eventualnoj trećoj trudnoći. Opustiti se i ići na što manje pregleda i zahvata. Ili inzistirati na čestim mjerenjima cerviksa i preventivnoj serklaži.

    Danci_Krmed, s obzirom na sva saznanja koja imaš o tome, što bi ti napravila na mom mjestu?

  47. #97
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    eto, čovjek uči dok je živ lol
    hvala
    znala sam za jedno sigurno
    a onda pohvatala unutranje i stvorila film da su to dva ušća,

  48. #98
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Oznake za cerviks u trudnoći:
    T - zatvoreno ušće
    Y; V, U - "faze" otvorenog ušća

    Ne bih znala što je TU.

  49. #99
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    Citiraj klara prvotno napisa Vidi poruku
    Razmišljam kako se ponašati u toj eventualnoj trećoj trudnoći. Opustiti se i ići na što manje pregleda i zahvata. Ili inzistirati na čestim mjerenjima cerviksa i preventivnoj serklaži.
    pa ne znam zbilja
    jedno sam sigurna
    u takvoj situaciji bih računala da imam anamnezu, ali i shvaćala da se ne mora ponavljat (ne znam dal se to ponavlja..i sama sam imala anamnezu oko nekih stvari, al se nije ponovila..jednostavno smo bili na oprezu u tom dijelu..al to nije niš invazivno)

  50. #100
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Nama sa serklažom su ti vaginani pregledi nakon samog zahvata govorili drži li šav serklaže ili unatoč šavu dolazi do ponovnog otvaranja i skraćivanja cerviksa.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •