Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 151

Tema: uloživ cerviks

  1. #101
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    U ovoj drugoj trudnoći dr. mi objasnio da cervikometrija ima smisla od 15. tjedna trudnoće jer od tada u pravilu (zbog rasta bebe i većeg pritiska na cerviks) dolazi do skraćivanja cerviksa u žena s insuficijencijom. Kod mene u 15. tt cerviks bio T, čvrst, uloživ za vrh prsta, a s 18. tt Y, skraćen i smekšan. Preventivno smo radili serklažu zbog prve trudnoće. Inače bi me ostavio do sljedećeg pregleda koji bi pokazao što se dalje s cerviksom događa.
    Ako bude nove trudnoće, sigurno ću zbog vlastitog mira, a i anamneze željeti biti pod povećalom.

  2. #102
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    mislim da sam shvatila pitanje
    kako znati a ne pregledati mehanički rukom
    česti vag ne bi trebali biti rutina, pogotovo u zdravim tr... mislim da su se svi složili
    mene je u 1tr. ženska tak ispipavala (jednom rukom unutra, drugom prek trbuha nekak gurkala prema dolje) da ja ne znam kak ti cerviksi ostanu čitavi, neskraćeni, ono, kak se ne povuku ko rog od puža kad ga takneš
    pa si zamišljam što je tek s osjetljivim cerviksma
    a sićam se da sam nakon jednog vag prokrvarila
    vag pregledi mogu itekako učiniti štetu i neosjet. i osjetljivom cerviksu
    i onom sa serklažom
    e sad...kako znat bez njega...hmmmm
    ne znam

  3. #103
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    Citiraj laura29 prvotno napisa Vidi poruku
    Ako bude nove trudnoće, sigurno ću zbog vlastitog mira, a i anamneze željeti biti pod povećalom.
    to mi je sasvim jasno i razumljivo

  4. #104
    yellowkitty avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Postovi
    127

    Početno

    Citiraj Kate76 prvotno napisa Vidi poruku
    Yellowkitty da li je tvoje mišljenje da bi jedino mirovanje spriječilo prijevremeni porod bazirano na iskustvu, nekoj studiji ili si medicinkske struke?
    Ma nije moje mišljenje, rađene su velike studije o tome. Obuhvaćale su i preparsku terapiju. Pokazalo se da je ključna stvar mirovanje, jer je jednak postotak žena iz kontrolne skupine iznio trudnoću do termina, a kontrolna skupina su bile žene koje su samo strogo mirovale, dok su u prvoj skupini imale prepar i/ili cerclage. Iz svega je nastalo to da se broj žena kod kojih se odluči postaviti serklažni šav uvelike smanjio. Kad bi nam recimo neka velika bolnica (tipa Petrove) dala podatke koliko imaju napravljenih serklaža u '91., 2001. i 2011. vidjeli bismo kako se mijenjaju trendovi u porodništvu i kako taj broj opada. Događalo se i to da je određeni broj žena završio sa teškim oštećenjima cervixa a to se htjelo izbjeći zbog sljedećih trudnoća.
    VP donosi rizik jer uključuje zaista umetanje prsta/prstiju u cervikalni kanal i podražuje sluznicu cervikalnog kanala - nije toliki bad ulazak u rodnicu (seks, uzv), nego ulazak u cervikalni kanal.
    Nalaz se pogoršavao od primitka u bolnicu do samog zahvata, a nisam mrdala iz kreveta (kahlica mi bila prijateljica, a med. sestra i MM kad bi došao u posjet su me prali). Prije zahvata su me upozorili na oba scenarija. A serklaža i mirovanje bili su recept koji mi je omogućio da uživam u svojoj zdravoj kćeri. Ne želim niti pomišljati što bi bilo da sam zakasnila jedan dan u bolnicu. Eto u prvoj trudnoći cerviks na kraju izdržao i bebu od 3,5 kg, a u drugoj odmah potpisao kapitulaciju pod bebom od 3 kg. Zašto? Šteta što ne govori pa da mi otkrije tajnu svojih postupaka. Sarkazam na stranu, svaka trudnoća je priča za sebe, a ako uz to postoje i objektivne teškoće u očuvanju trudnoće, onda mislim da svakako treba dobro razmisliti o savjetu stručnjaka o zahvatu.
    I mene zanima odgovor na pitanje Kate76.
    Ovo u drugoj trudnoći vjerojatno je zato jer cervix je već jednom "odradio" trudnoću i ako se radi o insuficijenciji, prema logici je svaka sljedeća trudnoća ugroženija od one prethodne.
    Kod nekih stvari zaista treba uzeti u obzir da su liječnici različitih stavova i dogodi se da su i njihove preporuke različite. Zato je važno da imamo povjerenja ili pak zatražimo drugo mišljenje ako nam se neka alarmna lampica javi u glavi
    Laura i Kate, uz svo divljenje prema medicini, najviše divljenja zaslužujete vi, žene, koje ste strpljivo i s ljubavlju mirovale. Koliko kužim niste imale rutinske VP nego se na uzv postavila indikacija - to tako treba i biti. Imam iskustvo gubitka bebe u 26. tjednu, unatoč mirovanju, preparu i svim naporima mene i liječnika. kad tijelo odluči izbacit plod, to je nezaustavljivo
    Zato se slobodno puuuuno više divite samima sebi, a manje liječnicima ili medicini.
    Jednom davno u jednoj med. školi jedan je iskusni liječnik započeo svoj predmet "porodništvo" rečenicom kako je žensko tijelo najsavršenija stvar koju je priroda smislila. Đaci su se heheljili i mislili kakve su to gluposti, uči nas medicinu. Puno sam kasnije shvatila koliko je bio u pravu, često se toga sjetim i zahvalna sam mu na tome.

  5. #105

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno

    Yellowkitty napisala bila cijeli posti i nekako mi ga je virtualac pojeo. Htjela sam reći da mi je jako žao što si izgubila bebu u tako poodmakloj trudnoći, to je sigurno strašna trauma. Istina je kad porod krene, može se odgoditi možda ako je vodenjak cijeli na dan, dva ali to je sve. No, sve dok nije krenuo porod, ali postoje znakovi koji ukazuju da bi se to moglo dogoditi na nama je da učinimo sve što je u našoj moći da ga spriječimo. Kada sam bila trudna sa prvim djetetom prije pet godina prepari su bili najnormalnija terapija, srećom ja sam trudnoću izgurala samo uz strogo mirovanje bez medikamenata (normabele sam pila u vrlo ograničenim količinama, magnezij 600 mg dnevno i družila se s krevetom unutar svoja četiri zida). Ni u ovoj trudnoći nisam primala tokolizu, srećom, jer nisu ustanovili kontrakcije, moj je cerviks popustio uslijed stečene insuficijencije plus već jedan porod koji je oslabio tkivo (kao što i navodiš, samo što citat nije moj nego Laure29 koja je imala obrnut slučaj, dakle prvu trudnoću rizičniju od druge), ali koliko mi je poznato prepari se sve više izbacuju iz upotrebe. Moj liječnik mi je rekao da se oslonim na magnezij jer je on najbolji prirodni tokolitik.
    Hoću reći da VP nisu uzalud i da i dalje mislim da ih treba provoditi, u kojoj mjeri to je sada pitanje, ali se isto tako treba kombinirati sa ultrazvučnom cervikometrijom jer tek kombinacija ova dva daje pravu sliku (dakle gledamo oba ušća i unutarnje i vanjsko). Prelomna točka je neka polovica trudnoće jer tada plod počima rasti i pritiskati cerviks pa je onda i mogućnost otvaranja veća, no postoje slučajevi gdje se žene otvaraju i ranije zbog kontrakcija. Otvaranje mogu uzrokovati i bakterije, pa je poželjno raditi i cervikalne briseve kako bi se isključila ova mogućnost. Sve u svemu pristup trudnoći i trudnici trebao bi biti sveobuhvatan kako bi se rizik sveo na najmanju moguću mjeru.

    Klara želim ti, ukoliko se odlučiš na još jednu trudnoću, upravo školski primjer. Osobno, ja bi se držala pod povećalom, takva sam i po prirodi, opreza nikad dosta. Isto tako mogu reći da sam u ovoj trudnoći koja je rizičnija od prošle psihički opuštenija i po tom pitanju se puno bolje osjećam.

    Što se tiče divljenja medicini kao struci, uvažavam je i poštujem, ali prvenstveno se divim određenim liječnicima koji su prije svega ljudi, a tek onda liječnici. Jel se divim sebi što izdržavam mirovanje, ne znam, meni se to podrazumijeva jer želim svom djetetu pružit sve što je u mojoj moći.

  6. #106
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Citiraj Kate76 prvotno napisa Vidi poruku
    Klara želim ti, ukoliko se odlučiš na još jednu trudnoću, upravo školski primjer.
    Ma nema tu odlučivanja. Otići ćemo po zamrznute embrije za par godina pa što bude. Ne smatram se nekom velikom vjernicom, ali ovaj puta ću reći: u Božje ruke

    Kate pratim tvoj potpis - tvoja beba je već 3 dana dulje u trbuhu nego je bila moja starija curica

  7. #107
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Citiraj Kate76 prvotno napisa Vidi poruku
    Isto tako mogu reći da sam u ovoj trudnoći koja je rizičnija od prošle psihički opuštenija i po tom pitanju se puno bolje osjećam.
    Ovako je i kod mene bilo. Uspjela sam unatoč mirovanju i uživati u trudnoći. To je zato što smo podučene prvom trudnoćom znale/znamo da mi to uz pojačan nadzor možemo.

    klara, želim ti još jednu uspješnu trudnoću. I vjerujem da ćeš tada znati što učiniti.

  8. #108

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno

    Klara baš sam danas razmišljala o tome. Ne bojim se poroda, dogurale smo puno dalje nego je situacija obećavala, da mi je još dva tjedna i što se mene tiče, spremna sam.

  9. #109
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Izdrži što dulje Kate. Neusporedivo je lakše kad rodiš zrelu bebicu kojoj ne trebaju inkubatori ni posebna njega i koja ima puno snage za sisanje. Ja ti želim još 4 tjedna
    Meni su najljepši bili zadnji tjedni druge trudnoće, kad se više nisam bojala i opušteno sam se radovala porodu. isto želi i tebi.

  10. #110
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    cure zelim vam sto duze trudnoce i da brzo mirisete svoje smotuljke i veselo dojite

    Danas mi je ovo bilo na mailu, nudim za citanje, na tragu je necim sto Michel Odent govori. Predlazem da trudnice na mirovanju ne citaju do nakon poroda, ne zelim paliti vatru nego samo nudim studije koje sam danas dobila.

    Bed Rest, When Used for Anything Other Than Sleep Has no Proven Benefit and May, In Fact, Be Harmful


  11. #111
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Rodila, pa sam imala hrabrosti pročitati tekst.

    Za početak, u ovom se tekstu o mirovanju govori kao da žena leži godinama, a ne nekoliko mjeseci (barem sam ga ja tako doživjela).

    Istina:
    - žena koja dugo miruje u trudnoći može imati atrofiju mišića
    - događaju se i dani kada se trudnica psihički ne osjeća najbolje (depresivna stanja)

    Upitno:
    - kardiovaskularni problemi (???? Ne znam. Trebalo bi napraviti istraživanje nad ženama koje su mirovale, vidjeti njihovo zdravstveno stanje prije trudnoće i nekoliko mjeseci nakon nje; ako se misli na kombinaciju prepara i mirovanja, onda mi je jasna ova nuspojava; danas se ipak prepar zaobilazi, zar ne)
    - niska porođajna težina (također mi je upitno; možda se misli na žene koje miruju zbog slabijeg napredovanja bebe pa se u tim slučajevima te bebe i rađaju niže porođajne težine; na nižu porođajnu težinu utječe još niz faktora)
    Znam mnogo mama koje nisu uopće mirovale, jer nisu niti morale, pa su rodile bebe manje porođajne težine.

    O ostalim negativnostima ležanja, ne znam što bih rekla.

    Who wants to be responsible for the death of a baby or mother? If a pregnant woman has a complication and an obstetrician doesn’t put her on bed rest and she has an adverse outcome (or worse yet, she, her baby or both die), it can be career ending.
    S ovim se slažem.
    Kao trudnica nisam se zamarala liječničkim karijerama nego životom svoga djeteta. Očekivala sam da će liječnik pažljivo pratiti moju trudnoću i pravovremeno me savjetovati o tome što je najbolje za moje dijete i mene.
    Da mi je kojim slučajem savjetovao da sa svojim progresivnim nalazom trčim i radim sve kao i kad nisam trudna a da je došlo do prijevremenog poroda, znam da bih ga u tom slučaju prijavila.

    Mislim da je veći problem što se mirovanje danas u nas propisuje i trudnicama koje imaju normalne i zdrave trudnoće.

    Ne mogu ne pitati koliko na ta istraživanja o nemirovanju utječe novac, tj. skupoća visokorizične trudnoće za državu?

    I da mi je vidjeti koja bi žena koja silno želi postati majka i koja ima visokorizičnu trudnoću (mislim na one s pravim dijagnozama, a ne na tudnice kojima je reda radi propisano mirovanje) odbila mirovati. Kako bi se osjećala da ima kasni pobačaj? Bi li se pitala je li joj mirovanje moglo porod odgoditi za nekoliko tjedana?

  12. #112
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Pratim...
    Zanimljivo.
    Dok sam cuvala trudnocu i lezala najgore mi je bilo psihicki. Strah... Cak sam se bojala da cu roditi ako zaboravim navrijeme popiti Partusisten. Dobila bih upalu misica nakon svakog pregleda jer sam morala ici u bolnicu na prvi kat i strah od razbacivanja doktorovih dijagnoza tipa IUGR, tj zastoj u rastu ploda.
    Kad drugi put budem trudna ne znam hocu li bit hrabrija jer sam na kraju prvu trudnocu iznjela do termina, ili jos vise u strahu jer druga trudnoca podrazumjeva (ne nuzno) i slabiji cerviks.. ali kako je svaka trudnoca prica za sebe- o tom -po tom.
    Do tad... Pratim

  13. #113
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne, ne, druga trudnoca ne podrazumjeva slabiji cerviks, nego drugacije stanje cerviksa, koje nije nuzno slabije.

  14. #114

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno

    Pročitala sam tekst bez bojazni. Već sam takvih članaka čitala i tijekom prve trudnoće, i između dvije trudnoće i u ovoj trudnoći. Nakon prve trudnoće zanimalo me hoću li ponovo imati istu priču. Moja liječnica mi je rekla da garancija nema, da ćemo vidjeti i pratiti sanje. Prvi dio trudnoće mi je bio skroz aktivan, a drugi dio evo skoro četiri mjeseca strogog mirovanja.

    Nadam se kao i autorica teksta da nam budućnost nosi bolju terapiju, ali zaista nema potrebe uspoređivati ordiniranje terapije u 19. stoljeću psihičkim bolesnicima koje je napušteno sa mirovanjem u trudnoći. Kao ni uspoređivanje oporavka nakon neke opracije danas gdje mirovanje nije glavni faktor, sa mirovanjem u trudnoći. Ono se ordinira kako bi se izbjegao pritisak na cerviks i samim tim daljnje otvaranje i porod. Isto tako da se eliminiraju razno razne stresne situacije, spriječi otjecane plodne vode, da beba u određenom položaju, lijevi bok, bolje napreduje... U jednom tekstu sam pročitala; bedrest is not walk through the park i to je stvarno istina. Teško ga je psihički podnijeti jer te automatski izolira od vanjskog svijeta, uobičajenih aktivnosti, sitnica kao što je uzimanje čaše vode,
    ako su već prisutna druga djeca frustrirajuće je ne moći se posvetiti njima kao što smo navikli... Ali to je stanje koje traje ograničeni broj tjedana, zna se zašto se provodi i u nedostatku bolje terapije ja sam spremna bezpogovorno ležat i odradit to mirovanje rađe nego da se prešetavam i pitam hoće li mi to naštetiti ili ću imati sreće.
    Nadalje, u našoj državi nije problem dobiti mirovanje i to po želji, nitko ne kalkulira te troškove, nema nadzora, stvari su drugačije postavljenje, tako da se teško uspoređivati sa zapadom gdje se mirovanje teško dobije čak i onda kad je indicirano. Samim tim je i propaganda anti mirovana jača.

    I last but not least, ovaj tekst nije strašan uopće i nije opasan po trudnice koje miruju. Potencijalno je opasan za sve one kojima će biti preporučeno mirovanje, a neće ga ozbijno shvatiti jer se negdje tamo na "trulom" zapadu presispituje njegova učinkovitost. Na žalost treba uzeti u obzir da postoje i naručene studije i lažirani zaključci koji idu u korist ovom ili onom budgetu,farmakološkim industijima, lobijima... Malo OT, ali ni to više nije mit.

  15. #115
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Danci_Krmed, jesu li stigli odgovori i od ostalih doktora?

  16. #116
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Michel Odent i Aviva Romm su javili (zapravo, njihovi asistenti su mi javili) da su na putu ali da ce mi se obavezno javit

    ostali nis

  17. #117

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    263

    Početno

    Ne znam gdje bi vam curke ovo napisala ali da vam se ne dogodi kao meni.
    Na pregledu dr. u 30 tj ustanovio da sam otvorena za prst i poslao me je na deksametazone u bolnicu za jačanje djetetovih pluća. Kako sam pretkraj prošle trudnoće imala suspekciju na gestacijski dijabetes dr. na prijemu je rekao da mi se odmah napravi i OGTT. Kako su nalazi CRP-a bili u redu odmah tu večer počeli su mi davati deksiće a ujutro napravili OGTT, a nalazi OGTT ispali grozni da bi mi popodne sestra došla i rekla da ukoliko se prima deksametazon ne smije se raditi OGTT jer su uvijek lažno povećani nalazi.
    Pa eto samo ako se netko nađe u istoj situaciji da zna da to dvoje ne ide nikako zajedno

  18. #118

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    276

    Početno

    Citiraj Kate76 prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius s obzirom da je citiran cijeli moj post nije mi jasno što ne razumiješ, ali pretpostavljam da se nerazumijevanje odnosi na moj zadnji pasos, odnosno na tvoje pitanje zašto bi činila nešto što je potencijalno štetno, a istovremeno nepotrebno. Dakle, ja ne mislim da su vaginalni pregledi nepotrebni, jer meni su spasili dvije trudnoće. Ne pretjerujem i ne preuveličavam, opravdano to tvrdim. Potencijalno su štetni iz dva razloga koja sam uspjela pohvatat: izazivanje lučenja prostalgina i zaraza nekom bakterijom. Taj isti prostalgin se nalazi i u spermi i zbog toga liječnici i potiču odnose kad je termin pred vratima, a zena zabetonirana. Dakle, ne vidim to kao realnu zapreku, jer vaginalni pregled nekoliko puta u trudnoći se ne moze mjeriti sa učestalošću odnosa kod zdravh trudnoća.
    Potencijalna zaraza bakterijom je manje zlo od potencijalnog gubitka trudnoće zbog neutvrđivanja insuficijencije cerviksa. I ono što bi sad naglasila je da nema te komunikacije s tielom koja će ti javiti da cerviks popušta. Kada se radi o urođenoj ili stečenoj insuficijenciju, otvaranje je uglavnom bez ikakvih simptoma.

    Iz mog iskustva mogu reći da niti jedan liječnik nije inzstirao na vaginalnom pregledu svaki put, dapače i kad su me morali pregledati nisu bili sretni, ali to je bilo nužno za utvrđivanje trenutnog stanja. Niti jedan mi nije rekao to je tako i mala ne pitaj, objašnjavali su sve što me zanimalo. Naravno, govorim o liječnicima kojima sam se obratila, a ne onima kojima sam dopala ruke. Znam da u našem zdravstvu puno toga ne štima, da ima bahatih i svaakvih liječnika. Ali to ne znači da drugdje teče med i mlijeko, ali da ne idem OT svakako ne znači da bi iz skrbi o trudnici trebalo izbaciti vaginalni pregled. S tom konstatacijom se ne mogu složiti (opet, moje iskustvo) jer u krajnoj liniji treba gledati krajnju korist majke i djeteta koja je veća od potencijalne štete.
    U ovaj koš ne bi trpala npr. Epiziotomiju, jer iako su i jedno i drugo prakda kod nas, jednsavno nemaju isto značenje, odnosno posljedicu.
    da li se insuficijencija cerviksa može utvrditi druačijim pregledom osim vaginalnoga?

  19. #119
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    inaa, pročitaj zadnji odlomak na 6. stranici i prvi na 7. stranici. Objašnjeno je kako se dijagnosticira oslabljen vrat maternice u trudnoći i izvan nje.
    http://medlib.mef.hr/176/1/duic_z.pdf

  20. #120

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    276

    Početno

    hvala laura

  21. #121

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Valjda bi trebala ovdje pisati.
    One koje me ne znaju,dakle, trudna cetvrti put,23 nedjelje i koji dan.
    Kako sam usla u sesti mjesec,i mozda malo prije,osjecam jak pritisak dolje,kao da ce sve da propadne kroz mene dok stojim,hodam.Ako idem i na kracu setnju,zaboli me stomak pri dnu,i jave se kontrakcije,plus se jos neka upala naklatila,nikako da je se rijesim mozda vise od 15 dana (pecenje pri mokrenju,crvenilo,bol).

    I odem ja jucer na pregled.Prvo me doktorica pregledala vaginalno.Upala stoji,grlic skracen i omeksan,unutrasnje usce zatvoreno.
    Na ultrazvuku kontrakcije uocene,bebica okrenuta glavicom,ostalo ok.
    Terapija ginipral,apaurin,i isoptin,strogo mirovanje.
    Sad se ja pitam,mimo upale koju imam,jel ovo ostalo ok,s obzirom na cetvrtu trudnocu,i pritisak,i ovo sa cerviksom,i kontrakcijama?
    Sad bih po doktorici trebala svaki tjedan na pregled,a mene strah da mi ti pregledi ne pogorsaju stanje.

  22. #122
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    BH kontrakcije su ceste i u tim tjednima trudnoce... S obzirom da ti je to vec 4 trudnoca vjerujem da je omeksan i skracen cerviks nesto sto se moze ocekivati. Unutarnje usce zatvoreno- to je dobro i najvaznije.
    Nadam se da te nece svaki tjedan vaginalno pregledavat. Pokusaj inzistirati da ti sa UZV-om mjeri cerviks...
    Slusaj svoje tijelo

  23. #123

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Hvala na odgovoru.
    I ja mislim tako.
    A sto s lijekovima?Ginipral ne volim nikako,izaziva mi aritmiju,i pravo je neprijatno.
    A isoptin snizava pritisak,i ublazava tahikardiju,medjutim mene niko nije pitao za pritisak,a inace mi je uvijek nizak,bas nizak.
    U biti,kontrakcije sam imala u svim trudnocama,i vazim ih za normalne.
    Jedino me brine ovaj pritisak,jer je nekako rano pocelo,nekad se bas ne mogu pomjeriti.
    I ja se nadam da me nece pregledavati vaginalno.
    A za mjerenje cerviksa ultrazvukom cu traziti iduci put kad budem isla.

  24. #124
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Ja sam uzimala Partusisten i Isoptin. Otkucaji su mi ponekad isli i do 150 u minuti. Uzasno, znam.

    Sto se tice pritiska, imala sam ga od 27 tjedna. Stalno sam imala osjecaj da cu rodit cim kihnem ili odem na wc na veliku nuzdu.
    Beba je bila toliko nisko, unutarnje usce otvoreno i cerviks na 1/3 clanka - mislili su da cu rodit cim prekinem piti tablete u 36.tj, kad ono ja izdrzala do 41.tj!

    Tako da vjerujem da je to sve nepredvidivo.
    Ako osjetis pritisak lezi i odmaraj.
    Da li placas te tablete?

  25. #125
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    A sad vidim da je tebi pritisak tlak, a meni pritisak dolje

  26. #126
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Silan, je li ti dr. savjetovala magnezij? Naime, on utječe na opuštanje mišića i time na smanjenje kontrakcija. U trudnoći je dopušteno piti 2*300 mg. Meni je on pomogao i u drugoj trudnoći osim njega ništa nisam od lijekova pila.

  27. #127

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    A sad vidim da je tebi pritisak tlak, a meni pritisak dolje
    Ma ne,i ja sam mislila na pritisak dolje,bas kao sto opisujes,svo vrijeme imam strah kao da cu svaki tren da rodim.
    A za tlak sam rekla da mi je nizak,i cudim se sto su mi propisali Isoptin,niko me nije pitao kakav mi je tlak.

    Lijekove sam platila,mada nisam morala,mogla sam od doktorice dobiti recept za njih,medjutim bas smo se previse smorili,isli smo doktorica,pa bolnica,i na kraju bih radi recepata ponovo trebala doktorici,i opet cekanje..a vec je bilo pokasno,pa smo se uputili kuci.

  28. #128

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Laura,nisu mi spominjali magnezij,ali sam citala na internetu,pa sama sam pocela piti,evo upravo pijem jedan.

  29. #129
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Ja sam Partusisten placala, cuvala racune i na kraju dobila sve novce nazad (ali on ne moze na recept)

  30. #130

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Kako si dobila novce nazad?
    Doktorica mi napisala vaginalete isto,muz ih platio 100 kuna
    Bas mi bilo bezveze,pa zar nema nesto jeftinije,ili na recept?

  31. #131
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Za partusisten ne postoji slican lijek koji bi isao na recept. Prije je bio Prepar pa su ga povukli s trzista...
    forum.roda.hr/threads/33680-Povrat-poreza-za-partisusten
    danas.net.hr/hrvatska/page/2011/08/11/0520006.html

  32. #132

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno

    Silan imaš li još nekog doktora kojeg bi mogla kontaktirat ne da te opet pregleda ako nije nužno, nego da ti rastumači nalaz? Četvrta trudnoća sigurno znači i drugačiji cerviks, ali recimo po mom mišljenju ipak ne bi trebao biti omekšan. Lijekovi vjerovatno idu tako da isoptin uzimaš da umanji nuspojave ovog prvog koji smanjuje kontrakcije. Ja bi ozbiljno shvatila preporuku i mirovala, usput bi zatražila još jedno mišljenje.
    Moja beba je isto bila jako nisko, uz serklažu i strogo mirovanje sa magnezijem i normabelom dogurala sam do termina. Pritisak čak nisam osjecala, BH sam i ala svaki fan, jedino pred kraj više ne.

    Jel ti uzela CB, poslala izvadit urinokulturu? Upala može utjecati na stanje dolje i mora se obavezno liječiti.

  33. #133
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    negdje na sredini prve trudnoće doktorica mi je rekla da imam omekšan cerviks, onda je postao skraćen i na kraju uloživ.mirovala sam od 20 do 36 tjedna (kad sam psihički bila dokrajčena i odlučila sam rađe roditi ranije nego biti doma, počela sam imati psihosomatske smetnje od zatvorenog prostora, gušilo bi me ako bi prozori bili zatvoreni i sl.). bila sam sama doma, muž je puno putovao a ja sam ležala cijelo vrijeme (osim što sam išla na wc i tuširala se) i bila sam jako nesretna i preplašena. ponekad bi prošlo i par dana da nisam ni sa kim komunicirala.
    nasreću druga trudnoća je bila uredu. imala sam drugog liječnika koji je bio puno optimističniji i vaginalnio pregledi su bili rijeđi i površniji. tako da sam radila do 8 mjeseca, kupala se u korani par tjedana pred porod i uživala cijelu trudnoću.
    prvo dijete sam rodila dan prije termina a drugo tri dana. imala sam 32, odnosno 37 godina kad sam rađala-daleko od cvijeta mladosti.
    pišem ovo samo da vam kažem da ne mora ići na gore s trudnoćama.

  34. #134

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    263

    Početno

    Meni je smekšan i skraćen cerviks isto od sredine trudnoće, a uloživost cerviksa se je od onda minimalno promjenio sa vrha jagodice na jedan prst a trenutno sam u 35 tjednu. Kod svakog pritiska ili boli u trbuhu legnem (još uvijek). Već bi najradije počela spremati kuću ali tako sam si prošlu trudnoću izazvala porod pa ću još neko vrijeme pričekati sa eksibicijama, sad je ipak najvažniji svaki dan koji je malac u meni da nećemo morati ostati dulje u bolnici što nikome nebi odgovarali obzirom na troje klinaca doma

  35. #135

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Citiraj Kate76 prvotno napisa Vidi poruku
    Silan imaš li još nekog doktora kojeg bi mogla kontaktirat ne da te opet pregleda ako nije nužno, nego da ti rastumači nalaz? Četvrta trudnoća sigurno znači i drugačiji cerviks, ali recimo po mom mišljenju ipak ne bi trebao biti omekšan. Lijekovi vjerovatno idu tako da isoptin uzimaš da umanji nuspojave ovog prvog koji smanjuje kontrakcije. Ja bi ozbiljno shvatila preporuku i mirovala, usput bi zatražila još jedno mišljenje.
    Moja beba je isto bila jako nisko, uz serklažu i strogo mirovanje sa magnezijem i normabelom dogurala sam do termina. Pritisak čak nisam osjecala, BH sam i ala svaki fan, jedino pred kraj više ne.

    Jel ti uzela CB, poslala izvadit urinokulturu? Upala može utjecati na stanje dolje i mora se obavezno liječiti.
    Kate,danas sam ponovo vadila nalaze,pa cemo vidjeti treba li urinokultura,i sto dalje.

    Pritisak osjecam jos uvijek,kontrakcije...pijem magnezij,mirujem...koliko se da mirovati s troje djece.

  36. #136
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,030

    Početno

    Ja nikak ne kuzim tu uloživost cerviksa.Ja sam u 39 tt,i u tjedan dana sam prešla sa vrška prsta na uloživost za prst.Jel to znaći da polako nestaje ili kaj?

  37. #137
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj filip prvotno napisa Vidi poruku
    Ja nikak ne kuzim tu uloživost cerviksa.Ja sam u 39 tt,i u tjedan dana sam prešla sa vrška prsta na uloživost za prst.Jel to znaći da polako nestaje ili kaj?
    U ovom trenutku to ne znaći apsolutno ništa . Možeš roditi većeras, za tri dana ili deset.

  38. #138
    astral avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    sunčani otok
    Postovi
    984

    Početno

    ja sam danas punih 36 tjedana i jučer na pregledu mi je gin rekao da sam otvorena za prst i da ne bi bilo loše da se malo primirim još ova dva tjedna do sljedećeg pregleda.

    možda ima veze i to što sam mu rekla da imam nekakve bezbolne ali jako neugodne kontrakcije već mjesec dana pogovo ako nešto radim po kući ili šetam.

    na prvom porodu sam se jako teško i sporo otvarala (inducirani) pa je mene ova vijest razveselila jer bi ovaj put stvarno voljela da dočekam svoje trudove


    e sad, mene zanima da li to uopće znači da ću se lako počet otvarat kad bude vrime ili ta otvorenost za prst ne znači baš ništa?
    Posljednje uređivanje od astral : 24.03.2012. at 20:56

  39. #139
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Ja bi rekla da ne znaci bas nista

  40. #140
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    evo mene i mog iskustva..
    zbog godina sam u 17 tjednu napravila briseve i našli mi streptokok b ali u malim tragovima. Popila sam veliku dozu cefaleksina prije i 2 kutije novocefa poslije racz.

    ovo mi je treća trudnoća. prvi porod vaginalan, drugi carski rez.. u ovoj trudnoći od 22+4 tjednu cerviks je bio dužine 4 cm. taj vikend sam išla na neki seminar i sjedila 8 sati.. kada sam se digla sve me psesjaklo dolje. Bile su pauze od pola sata ali nedovoljne .
    kada sam otišla na novi pregled tjedan poslije tjdan dana creviks je bio 3/4 članka, ali zatvoren - zabetoniran. mišljenje dr je bilo obzirom da sam trećerotkinja nije to strašno ali ipak da malo olakšam sa tempom jer sam baš bila ma svugdje me je bilo.. i na tečajevima i nosila malu od 16 kila na rukama i svašta nešto.
    pošto se ja ne razumijem u te članke otišla sam po drugo mišljenje kod dr-a koji mi je palpacijom potvrdio mišljenje prvog i uzv sondom vaginalno precizno izmjerio ušće cerviksa koje iznosi 3 cm (značli 3/4 članka su 3 cm)
    i preporučio strogo mirovanje...
    koliko mogu mirovati sa 2 i pol godišnjem djetetom mirujem...
    u vrtić ga vodi stric i ide po njega, ja doslovno ležim i idem na wc i navečer ga stavim spavati.
    odem na wc, navečer se otuširam i prošećem do fižidera da nešto pojedem i opet u horizontalu.
    muž mi je u USA na mjesec dana otišao na put.

    Da li se je netko susreo sa ovakvim nalazom te da li je ovakvo nazovimo strogo mirovanje potrebno? Koliko sam shvatila laički bolje je biti skraćen i zatvoren nego otvoren.
    I serklaža ide kada si otvoren zar ne? u mom slučaju to ne bi došlo u obzir jelda?

    da mi je izdržati do bar 33 tjedna bila bih na konju...

    propisali su mi normabele i to 3x1 i magnezij ali onaj bioelektra što se stavi ispod jezika i koji se brže razgradi nego šumeći ili tableta koji idu kroz želudac.


    eto, bila bih zahvalna kada bi se netko očitovao na moj post i napisao svoje mišljenje ili iskustvo..

    Hvala vam cure

  41. #141
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    mackulina, ne razumem, pa ti imas potpuno normalan nalaz na cerviksu.
    3 cm, pa jos trecerotka, ja bih rekla da je to mnogo dobar nalaz, zar moze bolje?

  42. #142
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    i ja mislim da je taj nalaz za trećerotku normalan .

  43. #143
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    mackulina, ne razumem, pa ti imas potpuno normalan nalaz na cerviksu.
    3 cm, pa jos trecerotka, ja bih rekla da je to mnogo dobar nalaz, zar moze bolje?
    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    i ja mislim da je taj nalaz za trećerotku normalan .
    hvala vam cure na mišljenju. nekako i ja tako mislim, alarmantno je kada je cerviks 2 cm duljine.. jel tako?
    zasad eto tako ležim...
    ma u 10 dana meni s je cerviks skratio za 1 cm (sa 4 na 3)i to je bila indikacija za ovo....
    jer ne znaju da li će to dalje ići...
    ali ja kao i vi mislim da mi je nalaz ok za stanje

  44. #144

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno

    Citiraj mačkulina prvotno napisa Vidi poruku
    hvala vam cure na mišljenju. nekako i ja tako mislim, alarmantno je kada je cerviks 2 cm duljine.. jel tako?
    zasad eto tako ležim...
    ma u 10 dana meni s je cerviks skratio za 1 cm (sa 4 na 3)i to je bila indikacija za ovo....
    jer ne znaju da li će to dalje ići...
    ali ja kao i vi mislim da mi je nalaz ok za stanje
    Mačkulina - donjom prihvatljivom granicom smatra se cerviks dužine 25 mm. Dok je moj bio 28 mm doktorica me pustila da normalno živim. No, ono što je za tebe bitnije je da pratiš dinamiku, odnosno da odeš opet na pregled i vidiš je li stanje isto ili se cerviks skraćuje, omekšava, otvara...

  45. #145
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    trazeci razloge zbog cega se meni prije 6 dana desio pobacaj-porod u 21 punih tjedana nasla sam ovu temu

    dr. kazu ili infekcija ili slab cervix
    nekako bakterije skroz iskljucujem , toliko sam pazila radila kontrole
    ja sam dosla u bolnicu otvorena 7cm u 21tj
    cervix nestao
    porod nastupio nakon cca. 24h
    nije se moglo nista sprijecit imala sam trudove , serklaz nisu uspjeli staviti

    ja sam redovno bila na pregledima , uzv , vp, svaka 3tj
    zadnji pregled bio u 18tj , Cx 42mm a 3 tj poslije otvorena 7cm , kontrakcije, trudovi
    kako je to moguce?
    dr pitaju jesam imala ikad pobacaj ranije , moguce da mi je cervix osjetljiv
    sto ako jeste ? ...sto ako je od ovoga pobacaja postao osjetljiv?
    kako cu ja iznijet slijedecu trudnocu ? kazu radit ce serklaz vec sa 16tj , pristajem na to , pristajem na sve samo da iznesam trudnocu ....ako ikad budem vise trudna ....
    pristajem na vaginalni uzv svaki tj. sto se mene tice , opasnost postoji uvijek od infekcija ali strah od otvaranja a da to ne osjecam i dr. ne vide je veca....ja sam se otvarala a nista me bolilo nije , kako je to moguce ? dr. ne znaju objasnit pogotovo sto sam prvorotka....
    eto hjetla sam i ja nesto napisat , jako me je strah dal cu ostat trudna
    i dal cu izdrzat do 37tt....ako je problem moj cervix
    kolike su mi sanse uopce ?
    vidim mirovanje mi ne gine u drugoj polovici

  46. #146
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Draga crvenkapica77, žao mi je što si izgubila bebicu. Znam da nema riječi koje bi te utješile.
    Već si i sama u svom postu napisala kako ćeš postupati u drugoj trudnoći. Želim ti samo dati podršku i reći ti da se mirovanjem može utjecati na cerviks i da se može iznijeti trudnoća do kraja.
    Zašto je cerviks popustio, nitko ne zna. Bitno je samo da u drugoj trudnoći na vrijeme poduzmete sve mjere kako biste ti i tvoja bebica uspjele što dulje biti 2u1.

  47. #147

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    2,660

    Početno

    Citiraj crvenkapica77 prvotno napisa Vidi poruku
    trazeci razloge zbog cega se meni prije 6 dana desio pobacaj-porod u 21 punih tjedana nasla sam ovu temu

    dr. kazu ili infekcija ili slab cervix
    nekako bakterije skroz iskljucujem , toliko sam pazila radila kontrole
    ja sam dosla u bolnicu otvorena 7cm u 21tj
    cervix nestao
    porod nastupio nakon cca. 24h
    nije se moglo nista sprijecit imala sam trudove , serklaz nisu uspjeli staviti

    ja sam redovno bila na pregledima , uzv , vp, svaka 3tj
    zadnji pregled bio u 18tj , Cx 42mm a 3 tj poslije otvorena 7cm , kontrakcije, trudovi
    kako je to moguce?
    dr pitaju jesam imala ikad pobacaj ranije , moguce da mi je cervix osjetljiv
    sto ako jeste ? ...sto ako je od ovoga pobacaja postao osjetljiv?
    kako cu ja iznijet slijedecu trudnocu ? kazu radit ce serklaz vec sa 16tj , pristajem na to , pristajem na sve samo da iznesam trudnocu ....ako ikad budem vise trudna ....
    pristajem na vaginalni uzv svaki tj. sto se mene tice , opasnost postoji uvijek od infekcija ali strah od otvaranja a da to ne osjecam i dr. ne vide je veca....ja sam se otvarala a nista me bolilo nije , kako je to moguce ? dr. ne znaju objasnit pogotovo sto sam prvorotka....
    eto hjetla sam i ja nesto napisat , jako me je strah dal cu ostat trudna
    i dal cu izdrzat do 37tt....ako je problem moj cervix
    kolike su mi sanse uopce ?
    vidim mirovanje mi ne gine u drugoj polovici
    draga crvenkapice s tobom.....nemam ti pametan savjet osim da se držiš

  48. #148

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno

    Draga Crvenkapice, jako mi je žao što si izgubila bebicu.
    Moguće je iznijeti trudnoću, u sljedećoj ćeš imati pojačani nadzor i preventivnu serklažu. Želim ti od sveg srca da što prije uspiješ.

  49. #149
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    crvenkapice mogu samo pokušati zamisliti kako je strašno izgubiti bebicu nakon teško stečene trudnoće.
    Drago mi je što već planiraš za dalje. Samo nedaj da ti vrate više od jednog embrija, da ne riskiraš blizanačku trudnoću.
    Ako te mogu malo utješiti, meni su problemi s cerviksom bili puno manji u drugoj trudnoći.
    Drži se

  50. #150

    Datum pristupanja
    May 2020
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav, trenutno sam 23+5, radjena mi je serklaza jer mi se cx iz 16tj procjenjen na 36mm T u 20tj skratio na 10mm U! Uz to prolabirao mi je i vodenjak. Nakon serklaze, tjedan i pol je sve bilo odlicno da bi opet vodenjak prolabirao i sada samo gledam u gacice jesu li mokre. Je li itko ikada imao ista slicno jer vecinom ono sto guglam je da je mnogima serklaza bila uspjesna? Da napomenem da cijelo vrijeme mirujem u bolnici, jedino idem na wc i pijem indometacin i utrogestane. Ona tri dana sto nisam pila stanje se pogorsalo a svi brisevi i urin su uredni. Unaprijed hvala

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •