Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 281

Tema: Vrednovanje života...

  1. #51
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Ja mislim da su indijanci bili najbliže što se religije tiče. Nije mi svejedno što se krče šume, ubijaju slonovi radi kljova itd., ali ova teza da su bitnije životinje mi ne stoji u ljudskim staništima. U šumi njihova pravila, u mojoj kući - moja. Idealno bi bilo kad bi se ljudi skupili u gradove, a ostalo prepustili životinjama i pustili ih na miru, ali jbg, i ja bi kućicu s vrtom i prikućem
    Ljudska se staništa nekontrolirano šire, populacija sve više raste, dok životinjske vrste svaki dan izumiru i njihova staništa nestaju. Zbog naše gramzivosti i nezasitnosti.

    Ali problem je i u tome što će se sve to osvetiti i našoj djeci - do te mjere smo sebični.

    Mislite li da pretjeravam?

    I oprosti, ali nitko nije rekao da su životninje bitnije.

    Rečeno je da smo svi dio istog ekosustava, da ovisimo jedni o drugima, i da premda ćemo instinktivno biti više orjentirani na sebi sličnoga i njega ćemo prije spasiti iz plamena, ne možemo reći tko je bitniji.

    Nema smisla govoriti o tome tko je bitniji.
    Posljednje uređivanje od pomikaki : 22.01.2012. at 20:57

  2. #52
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam shvatila da to govoris nama, nama kojima je van pameti spasavat akvarij s ribicom dok mi je susjeda zapela i zapomaze u plamenu, a ne cijelom svijetu.
    drago mi je da je sad sve jasno

  3. #53
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ok, s ovim se slazem. al to je daleko od onog moja macka je vrednija od noname joze s treceg kata koji se tu i tamo napije pa galami i u slucaju pozara za njega ce me bolit q dok cu zivot dati za svoju macku. zar ne?

  4. #54
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam. Možda ste vi spremni živjeti u svijetu u kojem je u redu da netko više vrednuje pseto, nego vaše dijete. Ja ne. I uvijek ću smatrati da nešto ne štima s ljudima koji tako reagiraju.
    A tko je rekao da više vrednujem pseto od djeteta? Daj me citiraj ako sam to rekla i sama ću se ispljuskati.

    Rekla sam da gledajući u globalu ne smatram ljudsku rasu vrijednijom od bilo koje druge vrste na ovoj planeti.

    Ja između te dvije tvrdnje vidim razliku i ne smatram se manjim čovjekoljupcem od nekih koji tvrde drugačije.
    Posljednje uređivanje od Bodulica : 22.01.2012. at 21:00

  5. #55
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    ok, s ovim se slazem. al to je daleko od onog moja macka je vrednija od noname joze s treceg kata koji se tu i tamo napije pa galami i u slucaju pozara za njega ce me bolit q dok cu zivot dati za svoju macku. zar ne?
    A Sanader?
    Ajde neka mi na to netko odgovori.
    Je li bolji i bitniji Sanader, stvoren na sliku božju, koji je uništio cijelu državu, ili jedno nedužno mače?

  6. #56
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    a hebiga, bi.
    shoot me.
    ne bi mi bilo lako, al zapravo bi bila mirnije savjesti ako spasim ivu nego da spasim macku i ivu nosim na dusi. i jos se trebam hendlat s medijima nakon toga.

    pazi ja pauke ne ubijam, mravi su mi u djetinjstvu bili prijatelji, ne pecam, ne volim ubrano cvijece...al opet bi izabrala covjeka, kakav god bio. :/
    Posljednje uređivanje od leonisa : 22.01.2012. at 21:10

  7. #57
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Sebično je držati zlatne ribice u akvariju, i nehumano, kao i ptice u kavezu, pse na lancu.

  8. #58
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    a hebiga, bi.
    shoot me.
    ne bi mi bilo lako, al zapravo bi bila mirnije savjesti ako spasim ivu nego da spasim macku i ivu nosim na dusi. i jos se trebam hendlat s medijima nakon toga.

    pazi ja pauke ne ubijam, mravi su mi u djetinjstvu bili prijatelji, ne pecam, ne volim ubrano cvijece...al opet bi izabrala covjeka, kakav god bio. :/
    A recimo da trebaš spasiti masovnog ubojicu i silovatelja? Pedofila?
    Da znaš da je počinio stvari od kojih se ledi krv u žilama i izašao za par godina zbog dobrog vladanja?

    Ne želim reći da je životinja vrijednija od čovjeka, želim reći da je svijet prepun nijansi i da je vrednovanje i suđenje o tome tko je bitniji jednostavno bespredmetno.

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Sebično je držati zlatne ribice u akvariju, i nehumano, kao i ptice u kavezu, pse na lancu.
    Tu se slažem s tobom. Premda planiram, možda, jednom imati akvarij, ali bih u njemu držala samo ribice koje su višak poznatim akvaristima. Pravilo mi je da ljubimce udomljavam i spašavam od gore sudbine.

  9. #59
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    A recimo da trebaš spasiti masovnog ubojicu i silovatelja? Pedofila?
    Da znaš da je počinio stvari od kojih se ledi krv u žilama i izašao za par godina zbog dobrog vladanja?

    Ne želim reći da je životinja vrijednija od čovjeka, želim reći da je svijet prepun nijansi i da je vrednovanje i suđenje o tome tko je bitniji jednostavno bespredmetno.
    Pa meni nije bespredmetno, stavljam ljudski život ispred životinjskog. Što je, recimo, kako je netko gore spomenuo, s komarcima, žoharima, moljcima... Po ovome su i oni jednako bitni kao i čovjek?

  10. #60
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Pa meni nije bespredmetno, stavljam ljudski život ispred životinjskog. Što je, recimo, kako je netko gore spomenuo, s komarcima, žoharima, moljcima... Po ovome su i oni jednako bitni kao i čovjek?
    A piton?

  11. #61
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Odo ja na recepte, tražim ideje za večere, kad smo već kod životinja, jelte.
    Pa će mi iste ove diskutantice tamo dati fine receptiće od tih, istovrijednih kao ljudi.


  12. #62
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    A piton?

    Da, da...

  13. #63
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    A recimo da trebaš spasiti masovnog ubojicu i silovatelja? Pedofila?
    Da znaš da je počinio stvari od kojih se ledi krv u žilama i izašao za par godina zbog dobrog vladanja?

    Ne želim reći da je životinja vrijednija od čovjeka, želim reći da je svijet prepun nijansi i da je vrednovanje i suđenje o tome tko je bitniji jednostavno bespredmetno.
    ako njegov zivot ovisi iskljucivo o mom cinjenju i/ili necinjenju, dolazimo do ubojstva, bilo cinjenjem ili necinjenjem. s druge strane, da ga osudim na smrt zato sto je pedofil ili silovatelj, znacilo bi da podrzavam smrtnu kaznu, a ne podrzavam, izricito sam protiv nje.

    ko sto rekoh nekoliko puta, ljudski zivot mi je ljudski zivot, ma kakav on bio.

  14. #64
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Mene samo od zanima, Pomikaki i Bodulica, kako gledate na konzekvence izjednačavanja ljudskog i životinjskog života?

  15. #65
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Pa meni nije bespredmetno, stavljam ljudski život ispred životinjskog. Što je, recimo, kako je netko gore spomenuo, s komarcima, žoharima, moljcima... Po ovome su i oni jednako bitni kao i čovjek?
    Ma ne samo panda

  16. #66
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    čekajte, pomikaki ima jednu drugu tezu.

    Rečeno je da smo svi dio istog ekosustava, da ovisimo jedni o drugima, i da premda ćemo instinktivno biti više orjentirani na sebi sličnoga i njega ćemo prije spasiti iz plamena, ne možemo reći tko je bitniji.
    i to možda stoji.

    al mi je previše komplicirano sad o tome razmišljati

    draže mi je dal bi spasila ivu il mačku

    al gledaj. cijela priroda je po sistemu ko je jači taj kači, ne?
    a mi jedini imamo s jedne strane mogućnost uništavanja druge vrste, a s druge strane opet i osjećaj empatije prema drugoj vrsti.
    šta ja znam, hebe se lavovima za mrave, npr. nit ih tlače, al neće se samoubit ako zgaze kojeg.

    tako da mislim da je sve to u nekom načelu dobro posloženo.

    evo, u eu ne možeš držat krave i svinje kako želiš. ti propisi su sve stroži i stroži.

  17. #67
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    čekajte, pomikaki ima jednu drugu tezu.



    i to možda stoji.
    a mi jedini imamo s jedne strane mogućnost uništavanja druge vrste, a s druge strane opet i osjećaj empatije prema drugoj vrsti.
    šta ja znam, hebe se lavovima za mrave, npr. nit ih tlače, al neće se samoubit ako zgaze kojeg.
    tako da mislim da je sve to u nekom načelu dobro posloženo.
    evo, u eu ne možeš držat krave i svinje kako želiš. ti propisi su sve stroži i stroži.
    Sve potpisujem
    I ja mislim da je ekosustav i međuovisnost cijele prirode činjenica, ali ako čovjek nije svjestan svoje istaknute pozicije - upravo ovog što cvijeta kaže ne može ni snositi punu odgovornost za svoje učinke na planeti. To je po meni ključni argument protiv specizma.

  18. #68
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Sve potpisujem
    I ja mislim da je ekosustav i međuovisnost cijele prirode činjenica, ali ako čovjek nije svjestan svoje istaknute pozicije - upravo ovog što cvijeta kaže ne može ni snositi punu odgovornost za svoje učinke na planeti. To je po meni ključni argument protiv specizma.
    x

    Slažem se. Ova pozicija "ja činim kako meni moji osjećaji kažu" mislim da ima puno veze s razočarenjem ljudima, svijetom, društvom. I istina je, ima se čovjek u čega razočarati, ali nije matematika drek, čak i ako imaš nastavnika koji se ponaša kao luđak... a često tako rezoniramo u vezi ljudi, svijeta i životinja. Gledamo svoje neposredno iskustvo i donosimo krive zaključke na temelju svoje skučene percepcije.

    To što puno ljudi ne radi kako treba, ne znači da ne postoji "kako treba". Postoji. Ponekad se čini da su naši koraci užasno mali i nebitni, ali to je jedino što imamo. zapravo, imamo tu poziciju - odbaciti ono što je "kako treba" i raditi "kako se osjećamo".

    Dakle, nastojim biti korektna prema životinjama i upravljati svojim okolišem i onim što je u mojoj moći moralno, imajući u vidu koja je životnjska uloga, a koja ljudska.

  19. #69
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Nisam sve procitala al po onom sto jesam istomisljenica sam sa Pomikaki.

    Cesto, kad cujem ili vidim (ne treba bas svaki link s you tube otvarat) one krivolovce kako ubijaju tuljane, slonove...pa one sto maltreiraju jadne bikove u koridi...i da ne nabrajam dalje, pomislim koliko smo mi blesava i nepotrebna vrsta, cemu mi ustvari sluzimo? Nicemu! Samo unistavamo sve sta stignemo! I ako bude smak svijeta ove godine nitko sretniji od mene! Stvarno! Mi ljudi smo toliko komotni, sebicni, egocentricni, pohlepni...koliko ni jedna druga vrsta! A da ne pricam sto si medusobno radimo, od ratova, robovlasnistva, rasizma preko pedofilije...i da ne nabrajam, mislim da znate i same..

    I da, izmedu psa i nekog kriminalca u pozaru izabrala bi psa!

  20. #70
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    a zašto onda ne bi pustili plin uzatvore, provjetrili i otvorili utočište za životinje s *****?
    Posebno napominjem da je ovo ironija i da ja ovako nešto ne bih ozbiljno napisala, jer naime i na ovom forumu možda netko ima nekog u zatvoru
    ne biste vjerovali ljudi koji su završili u zatvoru odnosno kriminalci isto imaju supruge, djece,mame,rodbinu

  21. #71
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Ma ok, malo sam razmislila al prekasno, vec sam stisnula "posalji". Bila sam u afektu jer me istinski ljuti nasa vrsta. Vjerovatno bi prvo spasila covjeka a tek onda zivotinju.
    Al iza svega ostalog napisanog stojim. Uostalom, ako mi radimo izlov zivotinja, pa sto ne radimo i izlov ljudi? Zasto ima "viska" zivotinja ne jadnom mjestu? Zasto neke treba maknut da bi zivotnjska zajednica bila sretnija? Pa ajmo tako i neke ljude pa cemo i mi bit sretniji... Ali neee...mi smo svi vrijedni iako su neki monstrumi prema drugim ljudima, da ne kazem djeci. Al ako pas ugrize nekog njega odmah treba uspavat! Pa ko smo mi da odlucujemo?
    Nikad nisam i nikad necu mislit da sam superiornija nad zivotinjom. I oni su i djeca i majke i ocevi zar ne?

  22. #72
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj koksy prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ok, malo sam razmislila al prekasno, vec sam stisnula "posalji". Bila sam u afektu jer me istinski ljuti nasa vrsta. Vjerovatno bi prvo spasila covjeka a tek onda zivotinju.
    Al iza svega ostalog napisanog stojim. Uostalom, ako mi radimo izlov zivotinja, pa sto ne radimo i izlov ljudi? Zasto ima "viska" zivotinja ne jadnom mjestu? Zasto neke treba maknut da bi zivotnjska zajednica bila sretnija? Pa ajmo tako i neke ljude pa cemo i mi bit sretniji... Ali neee...mi smo svi vrijedni iako su neki monstrumi prema drugim ljudima, da ne kazem djeci. Al ako pas ugrize nekog njega odmah treba uspavat! Pa ko smo mi da odlucujemo?
    Nikad nisam i nikad necu mislit da sam superiornija nad zivotinjom. I oni su i djeca i majke i ocevi zar ne?

    Eno puna Afrika malih crnaca, ionako umiru od gladi, zašto da im ne skratimo muke, očistimo kontinent od ljudi i tamo napravimo veeelikiii rezervat za životinje. I usput napokon se riješimo donacija za Caritas i Unicef

  23. #73
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Ma daj! Pretjerujes! Ja samo govorim o nekakvoj jednakosti! Zasto zivotinja zasluzuje brutalnu smrt? Kako si jedno ljudsko bice, koje ima najvise razvijenu svijest i savjest moze to dozvolit? Otkud to pravo? To je ono sto mene ljuti! Mi donosimo zakone o lovu i izlovu, mi odredujemo koja vrsta ce zivjet koja ne, nama je zabava mucenje drugih bica, mi odlucujemo gdje cemo zivjet mi a gdje ostatak zivih bica...pa ko smo mi i zasto smo po tome bolji od zivotinja?

  24. #74
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Nismo bolji, isto tako u svakom se trenutku negdje na Zemlji vodi rat, kolju ljudi jedni druge, to me mnogo više brine. Gledaj dokumentarce životinje nisu tako mile i umiljate kao ove false koje zovemo kućni ljubimci, a nisu ni ljudi ni životinje po ponašanju. Doživila sam napade kučaka na sebe kao dijete, i vidjela kako moja djevojčica od curice otvorene prema svim živim bićima sada preza od dodira s njima, a sve što je bilo potrebno je jedan susret sa neodgojenim psom koji ju je napao. Da ju je kojim slučajem i ugrizao, ne bi vidio svjetlo dana. Imaš pravo nisu krive životinje, ali glupaču koja ga je vodila, nisam baš mogla nokautirati. Da ju je napao čovjek, jednako bih je branila.

  25. #75
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Po mom mišljenju ne može se usporediti ljudski život i život životinje. Bez obzira što volim svog psa i brinem o njoj svakodnevno, ona nije čovjek.
    Neću namjerno ubiti nijednu životinju. Čak i stonoge lovim i nosim u vrt, a da ne pričam o gujavicama, leptirima. Kod žohara podvlačim crtu.

    Od zmije bih pobjegla, naročito od onog pitona iz vrlo zanimljive teme...

    Ali, ne mogu prihvatiti da ljudski i životinjski život isto vrijede. Svaka čast životinjama, ali meni su na drugom mjestu.

  26. #76
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    Citiraj lukab prvotno napisa Vidi poruku
    Ifigenija - moj sklop u glavi kod požara bi bio - spašavanje ukućana: nezakoniti, dijete, pas i riba, za susjede tek onda imam vremena... žao mi je ali to je moja obitelj, s tim se ništa ne može stavit na vagu, pa da me netko proglasi luđakinjom zbog toga - svejedno mi je...
    jel ti to ozbiljno?
    riba i pas prije npr. susjedovog djeteta?
    nadam se da ti susjedi ne čitaju ovaj forum.

  27. #77
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj suncokret prvotno napisa Vidi poruku
    jel ti to ozbiljno?
    riba i pas prije npr. susjedovog djeteta?
    nadam se da ti susjedi ne čitaju ovaj forum.
    I nadam se da mi nisi susjeda
    Edit: ne suncokret, nego lukab
    Posljednje uređivanje od Cubana : 23.01.2012. at 09:52

  28. #78
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Oprostite na napolitanki, meni je super ova tema pa moram

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Pa meni nije bespredmetno, stavljam ljudski život ispred životinjskog. Što je, recimo, kako je netko gore spomenuo, s komarcima, žoharima, moljcima... Po ovome su i oni jednako bitni kao i čovjek?
    za tebe su manje bitni, za mene također.
    Ali jesu li manje bitni za ekosustav? za prirodu? za Stvoritelja? Vi koji smatrate da znate tajne svijeta sve iz jedne knjige, mislite da imate odgovor bar na ovo posljednje. Ali po tome bi izlazilo da priroda i Stvoritelj nemaju jednake interese.

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Odo ja na recepte, tražim ideje za večere, kad smo već kod životinja, jelte.
    Pa će mi iste ove diskutantice tamo dati fine receptiće od tih, istovrijednih kao ljudi.


    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    ako njegov zivot ovisi iskljucivo o mom cinjenju i/ili necinjenju, dolazimo do ubojstva, bilo cinjenjem ili necinjenjem. s druge strane, da ga osudim na smrt zato sto je pedofil ili silovatelj, znacilo bi da podrzavam smrtnu kaznu, a ne podrzavam, izricito sam protiv nje.

    ko sto rekoh nekoliko puta, ljudski zivot mi je ljudski zivot, ma kakav on bio.
    Ja sam također protiv smrtne kazne - ne bih je mogla potpisati čak ni za najvećeg zločinca. Ali kad već iznosimo ekstremne primjere, da zamislim da sam u požaru i spašavam dva bića, recimo da su to s jedne strane serijski silovatelj i ubojica, a s druge neki od ovih pasa i da imam vremena dovoljno da spasim samo jednog - tada zaista ne bih dvoumila, odabrala bih psa.

    To ne znači da je netko od njih važniji. Niti da sam nekom potpisala smrtnu kaznu. U tom trenutku imam pravo odlučiti, činiti prema instinktu i prema svom srcu. Isus Krist, ako je bio takav kakvog ga pamte kršćani, valjda bi spasio razbojnika, nakon čega bi se on obratio i postao svetac, a pas bi izgorio, i ne bi se ni spominjao više. Ja ne vjerujem toliko u obraćenje zlikovaca.

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Mene samo od zanima, Pomikaki i Bodulica, kako gledate na konzekvence izjednačavanja ljudskog i životinjskog života?
    Kakve su to konzekvence? Slobodno odgovori, kakav bi to bio SF film.

    I, da još jednom spomenem - nisam govorila o izjednačavanju.

    Govorim o tome da - bar za mene - nema pravila koja su čvrsta, koja se ne smiju dovesti u pitanje, koja se ne smiju preispititvati, na koja je dan konačan odgovor.
    Ako je nekom previše komplicirano o tome razmišljati, ima pravo uzeti Bibliju ili zakone RH (odnosno EU ) i po njima se ravnati.

    Meni je ipak ljepše i zabavnije da razmišljam.
    Osim toga i bijelci na jugu SAD-a su se u doba robovlasništva pozivali na zakone i Bibliju, a i Nijemci u doba nacizma su činili slično - osim izuzetaka koji su više voljeli razmišljati svojom glavom.

  29. #79
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    al gledaj. cijela priroda je po sistemu ko je jači taj kači, ne?
    a mi jedini imamo s jedne strane mogućnost uništavanja druge vrste, a s druge strane opet i osjećaj empatije prema drugoj vrsti.
    šta ja znam, hebe se lavovima za mrave, npr. nit ih tlače, al neće se samoubit ako zgaze kojeg.

    tako da mislim da je sve to u nekom načelu dobro posloženo.
    Ovo je već zanimljivo za raspravu.
    Tako je, imamo moć uništenja ne samo vrste nego cijelog planeta, i svojim razvojem samo povećavamo tu moć.
    Imamo i empatiju - ali kod većine ljudi empatija je puno slabija u odnosu na sebičnost - ne govorim o nagonu za samoodržanjem nego baš o pohlepi.
    Većina ljudi bi žrtvovala bilo koju drugu vrstu sve do zadnjeg primjerka, ako bi mu to donijelo 100.000$ više na računu. I oni koji imaju za to prilike baš tako i čine, bez da im opstanak ovisi o tome.

    Dakle, ja bih rekla da stvari baš i nisu tako dobro posložene, te da nam je Stvoritelj dao previše pameti i previše moći, a premalo razuma i odgovornosti - o empatiji da se ni ne priča.

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Eno puna Afrika malih crnaca, ionako umiru od gladi, zašto da im ne skratimo muke, očistimo kontinent od ljudi i tamo napravimo veeelikiii rezervat za životinje. I usput napokon se riješimo donacija za Caritas i Unicef
    Da, zanimljivo. Ti mali Crnci u Africi baš zato i umiru od gladi - zbog toga što ih izrabljuje razvijeni dio svijeta. Oni isti koji uzrokuju krčenje šuma, crpljenje prirodnih resursa, klimatske promjene, radi svog profita. Onda im još prodaju oružje za građanske ratove i manji dio uplate u humanitarne svrhe, vjerojatno im to još odbiju od poreza. Toliko o ljudskoj empatiji.

    Citiraj suncokret prvotno napisa Vidi poruku
    jel ti to ozbiljno?
    riba i pas prije npr. susjedovog djeteta?
    nadam se da ti susjedi ne čitaju ovaj forum.
    i eto, usprkos svemu napisanom, ja moram reći da ne bih prvo spasila ribice i psa a tek onda susjeda.
    To je to prokletstvo čovjeka, da čak i kad vidi najgore od svoje rase, ne uspijeva je se odreći.
    Ali što se mene tiče, lukab ima pravo spašavati koga želi, čak i ako je slučajno moja susjeda.

  30. #80
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Ali što se mene tiče, lukab ima pravo spašavati koga želi, čak i ako je slučajno moja susjeda.
    Naravno da ima pravo.
    Ali vjerujem da uopće ne misli to što je napisala.
    Ako misli, moje je mišljenje da to nije normalno. Iako ima pravo na to.

  31. #81
    Milina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Mošćenica
    Postovi
    60

    Početno

    Poštujem svačiji stav i mišljenje, i iako ih ne volim vidjeti u kući, pogotovo ne da s nama spavaju i jedu, volim životinje, imam životinje i s njima duboki odnos te privrženost. Imam magarca Šimu, četiri koze, jednu ždrebnu kobilu ( koja živi na drugom imanju i tamo radi ) Ja idem 1x na tjedan da iz užitka malo projašem.

    Nebih mogla niti si mogu zamisliti život bez životinja, biljaka, cvijeća, i svega što nas okružuje.
    Mi smo dio prirode i ona je dio nas.

  32. #82
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    pa čak i nema. Nemam veze s pravom,ali mislim da postoji neki zakon koji govori o dovođenju života u opasnost nemarom ili nepravodobnim reagiranjem,tako nekako. Dakle ako si znao da je u požaru susjed, a ti uzeo svoj akvarij s ribicama i išetao, bome nisam sigurna da ne bar neku globu platio...
    Posljednje uređivanje od pikula : 23.01.2012. at 10:25

  33. #83

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da ima pravo.
    Ali vjerujem da uopće ne misli to što je napisala.
    Ako misli, moje je mišljenje da to nije normalno. Iako ima pravo na to.
    A zašto ne bi mislila?

    Zar je teško povjerovati da netko ne vrednuje ljudski život (osim onih njemu najdražih) kao što tisuće drugih ne vrednuju život životinja?
    Ja sam joj povjerovala, koliko god je teško prihvatljivo i nisam se mislia javljati jer mi je tema na razini "Parlaonice", ono -pubertetlije raspravljaju jel' više vrijedi spašavati iz požara nedužnu macu ili zlog kriminalca.

    Spasila sam bar desetak maca, a uopće nisam ljubitelj mačaka, ali smo stanovali blizu velikog restorana, a ljudi su se baš nameračili napuštati svoje ljubimce i ostavljati ih kraj naše kuće kad bi u restoran na ručak. Valjda jer je tamo po kontejnerima bilo hrane. A mačici mali, ne znaju pronaći ni kontejner ni ništa, odmah spaze kuću i trk tamo.
    Dva puta smo tako udomili i psa, jedan je ostao, a drugi je nekud odlutao taman kad smo mu napravili kućicu, valjda se vratio kući.
    Ljudi su izopačena vrsta, lovci i skupljači trofeja, neodgovorne budale i mislim da su u pravu i vegani i budisti, svi bismo mogli živjeti bez da ih jedeo i pravimo cipele. Na toj sam razini shvaćanja, ali ne i praksi, jedem meso i kupujem kožne cipele.
    Ne ubijam životinje, osim muha, e, tu sam pravi nemilosrdni muhoubojica ako su u mojoj kući, i također komarce. Ostale bube izbacujem kroz prozor na vrt.

    Pokušala sma zamisliti najodurnije ljudsko stvorenje što mi pada na um trenutno, sjetila sam se jedne špo zagorčava život mnogima i nikakva šteta da je nitko nikad ne vidi, ali
    nemam nikave dvojbe da između nje i svog dragog, prekrasnog psa nju spašavam iz požara jer je čovjek, šugav, ali čovjek.

    I oni koji bi postupili drugačije imaju pravo na svoj stav, a ja ću ga prihvatiti jer se događa svakodnevno, no svejedno ću smatrati da je na tragu neozbiljnosti ili ekstremne sebičnosti, u pojedinim slučajevima čak i psihopatije.

  34. #84
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Zašto ne vjerujem?
    Zato jer bih povjerovala da je spomenula nekog kao što si ti (ova što zagorčava...), ali hebate, prvo riba onda susjed?

    E, jeste čitali da je onaj jedan na Costi Concordii poginuo jer se vraćao po svoju violinu? Glupo. Da se vraćao po ribicu bilo bi jednako glupo.

  35. #85
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno


    a tek morsku ribicu
    Posljednje uređivanje od pikula : 23.01.2012. at 10:41

  36. #86

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    E, da, i svaki sudac bi po zakonu kaznio za nepružanje pomoći i spašavanje života (ako se moglo) onoga tko spašava svoj akvarij, a susjede tko šljivi.

  37. #87

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto ne vjerujem?
    Zato jer bih povjerovala da je spomenula nekog kao što si ti (ova što zagorčava...), ali hebate, prvo riba onda susjed?

    E, jeste čitali da je onaj jedan na Costi Concordii poginuo jer se vraćao po svoju violinu? Glupo. Da se vraćao po ribicu bilo bi jednako glupo.
    Ma je glupo ,ali to je nepromišljen potez, čovjek se vraća i ne misli da će pritom poginuti, a mi ovdje promišljeno razgovaramo, nismo pod stresom ni u situaciji u kojoj je vrlo izvjesno da izgubimo glavu i postupimo čak i suprotno od onoga što mislimo da bismo napravili.

  38. #88
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Cubana, slažem se.

  39. #89
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Ma je glupo ,ali to je nepromišljen potez, čovjek se vraća i ne misli da će pritom poginuti, a mi ovdje promišljeno razgovaramo, nismo pod stresom ni u situaciji u kojoj je vrlo izvjesno da izgubimo glavu i postupimo čak i suprotno od onoga što mislimo da bismo napravili.
    Tako je. Nisam htjela da on bude primjer ičega lošeg, samo sam ga se sjetila.
    Da se vraćao po kolegu violinista bio bi heroj. Al u svim primjerima mrtav.
    Al to je OT, nema veze s temom.

  40. #90

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Sad ću jedan ekstreman primjer, da posvijestite "razine ljubavi", možda vam je teško jer se nikad u stvarnom životi niste susreli s pravim, pravcatim psihopatom i silom prilika proučili i shvatili da 6 do 10 posto ljudi tako funkcionira. Ja jesam, na žalost, zato i razumijem zašto mi prije toga ništa takvoga nije bilo jasno.

    Scena iz filma "Sofijin izbor": samo stotinjak metara dalje od dječjeg koncentracijskog logora, grupica nacista, nekoliko obitelji s djecom, imaju vrtnu zabavu, jedno njihovo dijete valjda ima rođendan, maze se i igraju sa svojom djecom, s kućnim ljubimcima, vole ih, valjda...
    ...tih par stotina metara ograđeno je bodljikavom žicom, a preko nje je životna pozornica strave...
    ...njima to ne predstavlja problem.

    Ovdje na furumu ljudi iskazuju neozbiljne stavove i ne misle da se išta takvo zaista može i dogoditi u stvarnom životu, da uvijek i svugdje postoji humanost koja će se pojaviti na kraju....dok se ne pojavi Paravinja.

  41. #91
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Nenaa, istina je. Tim više mislim da je važno isticati vrijednost ljudskog života kao takvog, neovisno koje rase, boje kože... da nije bilo ljudi kojima je to bilo jasno kao dan, mogao je nacizam i dulje drmati svijetom. Ako moj susjed kaže da ga boli briga za moju djecu i da mu je pas ispred njih, ja mislim da ima dobru bazu za jednog dana tako čuvati nečiji konc-logor. Ljudi su ionako đubrad, koga briga. Čovjek više - čovjek manje...

  42. #92
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Čuj da je izbor između moje djece i tvoje djece, uvijek ću izabrati svoju djecu. Valjda tako funkcionira svijet, i životinjski i ljudski. Ne kažem da bih noću lagano spavala, ali sigurno bih izabrala moju djecu da ih zaštitim, i našla bih načina da živim sa svojom savješću

  43. #93
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Čuj da je izbor između moje djece i tvoje djece, uvijek ću izabrati svoju djecu. Valjda tako funkcionira svijet, i životinjski i ljudski. Ne kažem da bih noću lagano spavala, ali sigurno bih izabrala moju djecu da ih zaštitim, i našla bih načina da živim sa svojom savješću
    Meni ovo uopće nije usporedivo s psom, mačkom i ribicama.

  44. #94
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Čuj da je izbor između moje djece i tvoje djece, uvijek ću izabrati svoju djecu. Valjda tako funkcionira svijet, i životinjski i ljudski. Ne kažem da bih noću lagano spavala, ali sigurno bih izabrala moju djecu da ih zaštitim, i našla bih načina da živim sa svojom savješću
    Ne vidim nikakve životinje u rečenici. Znači li to da smo odustali od relativnosti vrijednosti života prema tome kome se tko više sviđa?

  45. #95
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Meni ovo uopće nije usporedivo s psom, mačkom i ribicama.
    I Nije, odgovarala sam Neni-jabuki

  46. #96

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Čuj da je izbor između moje djece i tvoje djece, uvijek ću izabrati svoju djecu. Valjda tako funkcionira svijet, i životinjski i ljudski. Ne kažem da bih noću lagano spavala, ali sigurno bih izabrala moju djecu da ih zaštitim, i našla bih načina da živim sa svojom savješću
    Uopće ne shvaćam kakve to veze ima s onim što sam ja pisala.

  47. #97
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Moja je none bila u konc.-logoru, nije mi to ništa nezamislivo

  48. #98
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Govorim o tome da - bar za mene - nema pravila koja su čvrsta, koja se ne smiju dovesti u pitanje, koja se ne smiju preispititvati, na koja je dan konačan odgovor.
    Za mene postoji čvrsto pravilo, a to je da je moj, tvoj ili bilo čiji (ljudski) život vredniji od života muhe, mačke ili žohara. A vjerujem, i Stvoritelju.
    Volim rasprave, pogotovo na Filozofskom kutku, ali mislim da se ovdje nema što puno filozofirati. Samo iskazujem svoj stav, bez namjere da ikoga uvrijedim.

  49. #99
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    @isvetica (moram početi citirati)
    Nije ti nezamisllivo da netko ima rođendansku zabavu 20 metara od konc logora?
    I da se djeca odgajaju da je to normalno?
    Jer ako normalno živiš kraj konc logora tada i on postaje normalan. I oni ljudi iza žice, bude ti normalno da su oni tamo.
    Posljednje uređivanje od Cubana : 23.01.2012. at 11:29

  50. #100
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Uopće ne shvaćam kakve to veze ima s onim što sam ja pisala.
    Izvadila si primjer iz nacizma, ali isto tako danas u doba globalizacije, kad ti je cijeli svijet maltene na dlanu, u Africi djeca umiru, mi se tamo negdje oko Božića i Uskrsa sjetimo, pošaljemo 100 kn, a svome ćemo labradoru kupovati dnevno skuplje poslastice, jer je to normalno, jer da brinemo za cijeli svijet, samoubili bi se

Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •